حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همگي
چند تا سوال داشتم،‌ يه جورايي فوريه، احتمالا اينجا هم جواب كاملي مشاهده نكنم، ميدونم كه سوالاتي با جزئيات هستن، توقع آنچناني هم براي جواب ندارم، ولي اگه كسي ميدونه واقعا ممنون ميشم جواب بده:gol:
كساني كه تو علم و صنعت هستن ميدونن چه استاد بزرگواري اينا رو طرح كرده!:(

1-چرا در دماي كمتر از 1280 درجه سانتي گراد، تياليت تشكيل شده است، با وجود اينكه delta G مثبت است؟
2- اگر در تهيه مولايت به روش sol-gel از متاكائولن به عنوان seed استفاده شود، چه تاثيري بر روند كريستاليزاسيون دارد؟
3- چرا مولايت در مغز و سطح يا هم فرق مي كنند؟
4- آلوميناهاي انتقالي كه از فرايند باير به دست مي آوريم به صورت آگلومره به دست مي آيند، حال اگر فرض كنيم اتمسفر خشك داشته باشيم و اندازه آگلومره ها 200 ميكرون باشد،‌آيا تبديلات در سطح و عمق آگلومره ها يكسان خواهد بود؟چرا؟

پيشاپيش ممنون
ياحق

آخرین ویرایش:

perlitic

عضو جدید
سلام، کسی میدونه قفل لومر کاترل چطور ایجاد میشه؟
چه کاربردی داره؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام به همگي
چند تا سوال داشتم،‌ يه جورايي فوريه، احتمالا اينجا هم جواب كاملي مشاهده نكنم، ميدونم كه سوالاتي با جزئيات هستن، توقع آنچناني هم براي جواب ندارم، ولي اگه كسي ميدونه واقعا ممنون ميشم جواب بده:gol:
كساني كه تو علم و صنعت هستن ميدونن چه استاد بزرگواري اينا رو طرح كرده!:(

1-چرا در دماي كمتر از 1280 درجه سانتي گراد، تياليت تشكيل شده است، با وجود اينكه delta G منفي است؟
2- اگر در تهيه مولايت به روش sol-gel از متاكائولن به عنوان seed استفاده شود، چه تاثيري بر روند كريستاليزاسيون دارد؟
3- چرا مولايت در مغز و سطح يا هم فرق مي كنند؟
4- آلوميناهاي انتقالي كه از فرايند باير به دست مي آوريم به صورت آگلومره به دست مي آيند، حال اگر فرض كنيم اتمسفر خشك داشته باشيم و اندازه آگلومره ها 200 ميكرون باشد،‌آيا تبديلات در سطح و عمق آگلومره ها يكسان خواهد بود؟چرا؟

پيشاپيش ممنون
ياحق

سلام مهندس، سوالاتت از اون سوالاتی است که حتما باید سر کلاس باشی و بدونی داستان چیه:) من اگر پاسخ هم بدم جسارت کردم:)
1.سوال یک اگر منظورتون فاز Al2O3.TiO2 هست، و اینکه dG منفی شده و تشکیل شده، خب از نظر ترمودینامیکی درست است شرط انجام واکنش این است که انرژی آزاد گیبس حداقل باشد. و مشکلی نیست در دیاگرام فازی این دو ماده عزیز:) هم نگاه کنید یک یوتکتیک پایین(1700) توی غنی از TiO2 داد و یک یوتکتیک بالا (1850) توی غنی از آلومینا داده، و خود فاز تیالیت(اگر اشتباه نکرده باشم، ذوب و انجماد متجانس است.
.
2.اگر متاکائولن به عنوان Seed، یا بذر یا دانه یا ریزبلور، ریزجوانه زا، اضافه کنیم، طبق واکنش های تبدیل فلدسپار (آنورتیت یا آلبیت) به کائولن و تاثیر حرارت بر مائولن و تشکیل مولایت اولیه که بوته بوته شکل است تولید می شود و قطعاً این عامل seed روی بلورینگی یا همون کریستالیزاسیون تاثیر مثبتی دارد.
.
3.فکر کنم بحث همون مولایت نخستین و واپسین باشه که مولایت واپسین یا همون مولایت سوزنی از استحکام مکانیکی و شوک پذیری بالایی برخوردار است. باید اینو در SEM و TEM بررسی کرد. دقیق نمی دونم!
.
4.به نظرم اگر از لایه ی گیبسیت از استحصال ماده آلومینا حذف بشه که می شه (چون فرایند کاملا خشک است)، تبدیلات یکسان خواهد بود. چون ساختار هیدراته نیست و تخلخل ناشی از خروج آب در ماده بالک استخراج شده ندارد و اینکه آلومینا به صورت همون آلومینای صفحه ای یا Tabular alumina می باشد و فاز کوراندوم است و بلور HCP. و همچنین برای جلوگیری از دگرگونی فازی باید حدالمقدور نهایت در دمای 1200 1300 حرارت داده شود که همون آلفا باقی بماند.
.
ببخشید. اگر غلط است. خودتون عفو بفرمایید

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام، کسی میدونه قفل لومر کاترل چطور ایجاد میشه؟
چه کاربردی داره؟

سلام
فرضا در بلور fcc و نابجایی جزیی که از دو صفحه لغزشی متفاوت تجزیه می شوند ، می توانند در محل تلاقی با یکدیگر، ترکیب شده و یک نابجایی ناقص غیرمتحرک رابوجود بیاورند. این وضعیت خود برای حرکت دیگر نابجایی مناعی خواهد بود که به سد لومر-کاترل موسوم است.

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
كسي ميتونه توضيح بده كه دليل و نحوه تاثير سرعت سرد كردن فولاد عمليات حرارتي شده بر استحكام كششي ماكزيمم و تسليم و مدول يانگ چطوري هست ؟
لطفاً اگر ميدونيد سريع پاسخ بديد خيلي فوريه ...

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام مهندس، سوالاتت از اون سوالاتی است که حتما باید سر کلاس باشی و بدونی داستان چیه:) من اگر پاسخ هم بدم جسارت کردم:)
1.سوال یک اگر منظورتون فاز Al2O3.TiO2 هست، و اینکه dG منفی شده و تشکیل شده، خب از نظر ترمودینامیکی درست است شرط انجام واکنش این است که انرژی آزاد گیبس حداقل باشد. و مشکلی نیست در دیاگرام فازی این دو ماده عزیز:) هم نگاه کنید یک یوتکتیک پایین(1700) توی غنی از TiO2 داد و یک یوتکتیک بالا (1850) توی غنی از آلومینا داده، و خود فاز تیالیت(اگر اشتباه نکرده باشم، ذوب و انجماد متجانس است.
.
2.اگر متاکائولن به عنوان Seed، یا بذر یا دانه یا ریزبلور، ریزجوانه زا، اضافه کنیم، طبق واکنش های تبدیل فلدسپار (آنورتیت یا آلبیت) به کائولن و تاثیر حرارت بر مائولن و تشکیل مولایت اولیه که بوته بوته شکل است تولید می شود و قطعاً این عامل seed روی بلورینگی یا همون کریستالیزاسیون تاثیر مثبتی دارد.
.
3.فکر کنم بحث همون مولایت نخستین و واپسین باشه که مولایت واپسین یا همون مولایت سوزنی از استحکام مکانیکی و شوک پذیری بالایی برخوردار است. باید اینو در SEM و TEM بررسی کرد. دقیق نمی دونم!
.
4.به نظرم اگر از لایه ی گیبسیت از استحصال ماده آلومینا حذف بشه که می شه (چون فرایند کاملا خشک است)، تبدیلات یکسان خواهد بود. چون ساختار هیدراته نیست و تخلخل ناشی از خروج آب در ماده بالک استخراج شده ندارد و اینکه آلومینا به صورت همون آلومینای صفحه ای یا Tabular alumina می باشد و فاز کوراندوم است و بلور HCP. و همچنین برای جلوگیری از دگرگونی فازی باید حدالمقدور نهایت در دمای 1200 1300 حرارت داده شود که همون آلفا باقی بماند.
.
ببخشید. اگر غلط است. خودتون عفو بفرمایید
سلام حميد جان، خوبي ان شاءاله؟
خيلـــــــــــــــــــــــي لطف كردي، ان شاءاله همواره موفق باشي;)
1- در مورد اين سوال يه عذرخواهي بزرگ دارم،‌ اونم اينه كه اشتباهي تو متن سوال delta G منفي آوردم،‌در صورتي كه مثبت مدنظرم بود! چون تياليت از دماي محيط تا 750 درجه سانتي گراد و از 1280 درجه تا 1820 درجه به صورت فاز بتا پايداره، ولي بين بازه 750 تا 1280 پايدار نيست! زير 750 به دلايل سينتيكي پايداريش به دست مياد، و بالاي 1280 هم به دلايل ترموديناميكي، مساعد ميشه،‌ولي بين اون دو محدوه كه گفتم، هم سينتيكي و هم ترموديناميكي مساعد نميشه!يعني بيشترين تجزيه از 1280 درجه شروع ميشه و تا 1100 به حداكثر ميرسه!حالا بعضي ها با اين وجود،‌زير 1280 درجه تياليت گرفتن! چرا؟!!!!!:confused:
2-راستش الان كه داشتم به همين سوال نگاه ميكردم، يهو ديدم كه اصلا منظورش از چه تاثيري چي ميتونه باشه!!!! خب مسلما تاثير مثبت داره، ولي شايد منظورش اينه كه انواع مولايت هاي اوليه و ثانويه و ثالثيه رو داريم يا نه!!شايدم جوابش اين باشه كه چون مقداري بيشتري آلومينا از اين طريق تزريق ميشه،‌پس مقدار مولايت ثالثيه هم مشاهده ميكنيم!اينو فعلا داشته باشيم!:cool:
3-فكر كنم بدون TEM ‌و SEM‌ بايد جواب بدم! نميدونم!!!:(
4- اينو با تفكر فراوان و كمك بعضي دوستان متوجه شدم!:);)
به نظرم اينطوريه كه چون آگلومره هاي درشت داريم، ابتدا سطحش خشك ميشه ،‌پس اتمسفر خشك داريم( گيبسيت در اتمسفر خشك ابتدا به آلوميناي چي، بعد به كاپا و بعد به آلفا تبديل ميشه) داخلش هم چون هنوز رطوبت باقي مونده، اتمسفر مرطوب داريم(يعني اول آلوميناي گاما داريم،‌بعد دلتا، بعد تتا و بعد آلفا)! فكر كنم جوابش همين باشه!!!

زنده باشي حميد جان، شما خودت استادي، ببخش كه وقتتو گرفتم! واقعا داستان داريم!;)
خدا به خير بگذرونه، فردا امتحانشو دارم!:cry:
ان شاءاله همگي موفق و سلامت باشيد:gol:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- در مورد اين سوال يه عذرخواهي بزرگ دارم،‌ اونم اينه كه اشتباهي تو متن سوال delta G منفي آوردم،‌در صورتي كه مثبت مدنظرم بود! چون تياليت از دماي محيط تا 750 درجه سانتي گراد و از 1280 درجه تا 1820 درجه به صورت فاز بتا پايداره، ولي بين بازه 750 تا 1280 پايدار نيست! زير 750 به دلايل سينتيكي پايداريش به دست مياد، و بالاي 1280 هم به دلايل ترموديناميكي، مساعد ميشه،‌ولي بين اون دو محدوه كه گفتم، هم سينتيكي و هم ترموديناميكي مساعد نميشه!يعني بيشترين تجزيه از 1280 درجه شروع ميشه و تا 1100 به حداكثر ميرسه!حالا بعضي ها با اين وجود،‌زير 1280 درجه تياليت گرفتن! چرا؟!!!!!:confused:
2-راستش الان كه داشتم به همين سوال نگاه ميكردم، يهو ديدم كه اصلا منظورش از چه تاثيري چي ميتونه باشه!!!! خب مسلما تاثير مثبت داره، ولي شايد منظورش اينه كه انواع مولايت هاي اوليه و ثانويه و ثالثيه رو داريم يا نه!!شايدم جوابش اين باشه كه چون مقداري بيشتري آلومينا از اين طريق تزريق ميشه،‌پس مقدار مولايت ثالثيه هم مشاهده ميكنيم!اينو فعلا داشته باشيم!:cool:
به نظرم اينطوريه كه چون آگلومره هاي درشت داريم، ابتدا سطحش خشك ميشه ،‌پس اتمسفر خشك داريم( گيبسيت در اتمسفر خشك ابتدا به آلوميناي چي، بعد به كاپا و بعد به آلفا تبديل ميشه) داخلش هم چون هنوز رطوبت باقي مونده، اتمسفر مرطوب داريم(يعني اول آلوميناي گاما داريم،‌بعد دلتا، بعد تتا و بعد آلفا)! فكر كنم جوابش همين باشه!!!

سلام مهندس
در مورد تياليت دكتر نقي زاده فرموده بودند كه راه نگهداريش اينه كه از بالاي 1280 به طور ناگهاني سرد بكنيم
در مورد تفاوت مولايت در مغز و سطح هم طبق سينتيك اگر بررسي بكنيم اوني كه ضريب نفوذ كمتري داره نميتونه هنگام انجماد تو فاز جامد به طور يكنواخت نفوذ بكنه به همين دليل به فاز مذاب پس زده ميشه . پس يه بخش غني از SiO2 و يه سطح غني از Al2O3 ميشه . مولايت اولي نسبت آلومينا به سيليكاي 3به 2 و دومي 2 به 1 داره
البته اطلاعات من اينو ميگه اگر اشتباه ميگم خوشحال ميكنم اصلاح بشه ...

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
كسي ميتونه توضيح بده كه دليل و نحوه تاثير سرعت سرد كردن فولاد عمليات حرارتي شده بر استحكام كششي ماكزيمم و تسليم و مدول يانگ چطوري هست ؟
لطفاً اگر ميدونيد سريع پاسخ بديد خيلي فوريه ...

تاثیر سرعت سرد کردن به مدول یانگ خیلی کمه و میشه گفت بی تاثیره چون مدول یانگ به انرژی پیوند بین اتم ها بستگی داره .

استحکام کششی ماکزیمم رو شدید افزایش میده چون دانه های فولاد رو ریز میکنه و موانع حرکت نابجایی ها زیاد می شن در نتیجه استحکام بالا میره .

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

پاینده باشید.
چی میکشید از این IUST ... خدا بخیر کند.

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاثیر سرعت سرد کردن به مدول یانگ خیلی کمه و میشه گفت بی تاثیره چون مدول یانگ به انرژی پیوند بین اتم ها بستگی داره .

استحکام کششی ماکزیمم رو شدید افزایش میده چون دانه های فولاد رو ریز میکنه و موانع حرکت نابجایی ها زیاد می شن در نتیجه استحکام بالا میره .
ولي تو آزمايشي كه ما انجام داديم براي كشش مدول يانگ به شدت افزايش پيدا كرده .!!! علت رو ازمون خواسته ؟؟؟
در مورد استحكام تسليم و ELONGATIONچي؟

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولي تو آزمايشي كه ما انجام داديم براي كشش مدول يانگ به شدت افزايش پيدا كرده .!!! علت رو ازمون خواسته ؟؟؟

پس با توجه به سخت شدن حركت نابه جايي ميشه گفت كه Elongation اكاهش پيدا كرده يا دليل ديگه هم داره ؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز

باید شرایط آزمون رو کامل بررسی کنین ، حتماً یه پارامتر از شرایط آزمون و نمونه دستکاری شده .

استحکام تسلیم افزایش پیدا میکنه ، درصد ازدیاد طول هم فکر میکنم کاهش پیدا کنه مطمئن نیستم یعنی یادم نیس دقیق

Ho$$ein

کاربر ممتاز
پس با توجه به سخت شدن حركت نابه جايي ميشه گفت كه Elongation اكاهش پيدا كرده يا دليل ديگه هم داره ؟

بطور کلی این قانون حاکمه : فلزات نرم اگه ریز دانه بشن درصد ازدیاد طولشون بالا میره

فلزات سخت تر اگه ریزدانه بشن درصد ازدیاد طولشون کاهش پیدا می کنه .

اینرو شاید خیلی ها ندونن و فرض بر اینه که سریع سرد کردن درصد ازدیاد طول رو کاهش میده

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید شرایط آزمون رو کامل بررسی کنین ، حتماً یه پارامتر از شرایط آزمون و نمونه دستکاری شده .

استحکام تسلیم افزایش پیدا میکنه ، درصد ازدیاد طول هم فکر میکنم کاهش پیدا کنه مطمئن نیستم یعنی یادم نیس دقیق
نه دستگاه كه درست بوده چون چند تا نمودار به ما دادن از شرايط سرد كردن متفاوت فولاد نرم عمليات حرارتي شده و بايد تحليلش كنيم ... علت افزايش استحكام تسليم رو نميدونيد ؟ چون لودر باند هم نداره كه بخوايم به رسوب نابه جايي نسبت بديم!!!

Ho$$ein

کاربر ممتاز
نه دستگاه كه درست بوده چون چند تا نمودار به ما دادن از شرايط سرد كردن متفاوت فولاد نرم عمليات حرارتي شده و بايد تحليلش كنيم ... علت افزايش استحكام تسليم رو نميدونيد ؟ چون لودر باند هم نداره كه بخوايم به رسوب نابه جايي نسبت بديم!!!

فکر میکنم " عملیات حرارتی شدن " باعث شده این تاثیر روی مدول یانگ اتفاق بیفته حالا باید بررسی کنین که چه عملیات حرارتی ای شده و چرا تاثیر داشته ،

چون تنها تفاوتی که هست اینه که این فولاد مورد آزمون شما عملیات حرارتی شده، سایر آپشن ها یکسان هست .

نه متاسفانه :(

راستش الان اصلاً مغزم کار نمیکنه ! دو شبانه روز هست که بیدارم کاملاً .

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم " عملیات حرارتی شدن " باعث شده این تاثیر روی مدول یانگ اتفاق بیفته حالا باید بررسی کنین که چه عملیات حرارتی ای شده و چرا تاثیر داشته ،

چون تنها تفاوتی که هست اینه که این فولاد مورد آزمون شما عملیات حرارتی شده، سایر آپشن ها یکسان هست .

نه متاسفانه :(

راستش الان اصلاً مغزم کار نمیکنه ! دو شبانه روز هست که بیدارم کاملاً .
پس عمليات حرارتيش رو هم بايد لحاظ كنم...كاملا درسته به اين نكته توجه نكرده بودم ...:)
تا همين جا هم كلي بهم كمك كردين . واقعاً ممنون. ان شاالله كه موفق باشيد. ديگه مزاحم نميشم. استراحت كنيد. ;)

ali772

عضو جدید
یله وجود داره ، اما این سمنتیت بصورت آزاد نمیتونه وجود داشته باشه و در قالب پرلیت ظاهر میشه . ( سمتیت بصورت رسوب در مرزدانه شدیداً بر خواص مکانیکی تاثیر منفی داره )

با استفاده از قانون اهرم میتونید بدست بیارید که چدن با چه درصد کربنی می تونه 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت داشته باشه .

خیلی ممنون

یعنی این مقدار نمیره تو قسمت فولاد؟

پس یعنی با این درصدا فولاد وجود نداره؟

aliamiri576

عضو جدید
دوستان عزیز سلام.من چند تا سوال داشتم که جوابشمون خیلی حیاتیه واسم.لطفا هر کسی که میبینه و میخونه و اطلاعاتی داره جواب بده.نمیخام منبع معرفی کنین. میخام مستقیم با استدلال جواب بدین. اگه تایپش سخته دستی بنویسین و عکس بگیرین یا اسکن کنین و ایمیل کنین.تشکر فراوان

نابجایی پیچی را رسم کنید و در مورد آن توضیح دهید ودرمورد طرز حرکت آن توضیح دهید؟
چرا در ساختمان FCC فقط یک نوع نقص ذاتی تعریف شده در حالی که در ساختمان hcp دو نوع نقص ذاتی تعریف شده؟
نحوه تبدیل نابجایی FCC به hcp را شرح دهید؟
اگر یک کریستال تغییر شکل پلاستیک یافته بدهند،از روی شکل ظاهری پله لغزش می توان نوع نابجایی را مشخص کرد؟
آیا تشکیل نقص های چیدن در ساختمان های SC اتفاق می افتد؟(به طور سراسری)
تفاوت میان لغزش و دوقلویی؟
آیا می توان اعمال نیروی مکانیکی را به گونه ای انجام داد که شکل خط نابجایی داخل صفحه لغزش تغییر کند؟
آیا نابجایی های پیچی در ساختمان fcc ناپایدارند و یا به نابجایی های جزیی تجزیه می شوند؟

هیش کی نبود سوال ما را جواب بده؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز
خیلی ممنون

پس یعنی با این درصدا فولاد وجود نداره؟

سوالتون اشتباس ، ممکنه این درصد ها در فولاد موجود باشه در چدن هم وجود داشته باشه ، چیزی که تفاوت فولاد و چدن رو مشخص میکنه درصد کربن معادل هست نه درصد فریت و پرلیت و سمنتیت .

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
هیش کی نبود سوال ما را جواب بده؟

باید به مرجع مراجع کنید این سوالات شما هم در متالورژی فیزیکی ریدهیل-عباسچیان هست و هم در متالورژی مکانیکی جورج دیتر، نابجایی پیچی رسم ش سه بعدی است رفرنس بهتر کمکتون می کنه. و مکانیزم لغزش در این نوع نابجایی معناپیدا می کنه و لغزش از نوع متقاطع یا Cross Slip است. و بردار برگرز موازی با خطوط نابجایی پیچی است.
.
نقص ذاتی نمی دونم چی هست؟ منظورتون وکنسی و عیوب نقطه ای است؟:que:
.

اگر یک کریستال تغییر شکل پلاستیک یافته بدهند،از روی شکل ظاهری پله لغزش می توان نوع نابجایی را مشخص کرد؟ بله می شه! باید نحوه قرارگیری بردار برگرز را دنبال کرد و مشخص کرد.
.
اصلا فلزی با ساختمان SC نداریم. به دلیل اینکه دانسیته فلزات بالاست و APF بالایی دارند.
.
لغزش مکانیزمی است در اثر کار سرد یا گرم مکانیکی برای تغییر فرم پلاستیک رخ می دهد اما دوقلویی یک جورایی در برخی از بلورهای hcp ذاتی است. مثل این است که در فلز روی Zn با توجه به اینکه سیستم های لغزش بسیار کمی فعال است اما به دلیل twinning داکتیلیته ی مطلوبی نسبت به فرضا تنگستن دارد. البته ماهیت پیوندی تنگستن کمی متفاوت است کمی کوالانتی است و Tm بسیار بالایی دارد.
.
بقیه شو بلد نیستم :)

ali772

عضو جدید

سوالتون اشتباس ، ممکنه این درصد ها در فولاد موجود باشه در چدن هم وجود داشته باشه ، چیزی که تفاوت فولاد و چدن رو مشخص میکنه درصد کربن معادل هست نه درصد فریت و پرلیت و سمنتیت .

خب سمنتیت 6.67 درصد کربن داره . 20 درصدش میشه 1.3 که میره تو فولاد دیگه :confused:

مهندس2010

عضو جدید
خب سمنتیت 6.67 درصد کربن داره . 20 درصدش میشه 1.3 که میره تو فولاد دیگه :confused:

بله با استفاده از قانون اهرم، آلیاژی با 1.33درصد کربن دارای 80 درصد فریت و 20 درصد سمنتیت میشه و در دسته ی فولادها قرار می گیره...
ولی همونطور که آقای مهندس فرمودن براساس درصد کربن معادل فولاد و چدن از هم جدا میشن نه براساس درصد فازها،همیشه اول باید درصد کربن معادلتون رو حساب کنید که تا 2.1 درصد کربن فولادها و بیشتر از اون چدن ها هستند.

ali772

عضو جدید
بله با استفاده از قانون اهرم، آلیاژی با 1.33درصد کربن دارای 80 درصد فریت و 20 درصد سمنتیت میشه و در دسته ی فولادها قرار می گیره...
ولی همونطور که آقای مهندس فرمودن براساس درصد کربن معادل فولاد و چدن از هم جدا میشن نه براساس درصد فازها،همیشه اول باید درصد کربن معادلتون رو حساب کنید که تا 2.1 درصد کربن فولادها و بیشتر از اون چدن ها هستند.

خب الان مگه اون 1.33 درصد کربن معادل نیست؟

الان من جواب سوال ((آیا چدنی با 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت وجود داره .علت را توضیح دهید .)) چی باید بگم؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز

بنده از بیان هر مطلبی در پاسخ به این سوال قاصرم .

بنظرم کلاً متالورژی فیزیکی مجدداً بخونید بهتر باشه .

mut

عضو جدید
یله وجود داره ، اما این سمنتیت بصورت آزاد نمیتونه وجود داشته باشه و در قالب پرلیت ظاهر میشه . ( سمتیت بصورت رسوب در مرزدانه شدیداً بر خواص مکانیکی تاثیر منفی داره )

با استفاده از قانون اهرم میتونید بدست بیارید که چدن با چه درصد کربنی می تونه 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت داشته باشه .

بنده از بیان هر مطلبی در پاسخ به این سوال قاصرم .

بنظرم کلاً متالورژی فیزیکی مجدداً بخونید بهتر باشه .

خب بنده خدا اهرم زده توي دماي محيط ديگه!!!
درصد سمنتيت شده درصد كربن به 6.67 ، كه ميشه 1.3 درصد كربن و توي محدوده فولاده .........
چدن ميتونه 20 درصد سمنتيت و 80 درصد پرليت داشته باشه ولي 80 درصد فريت نه!!!
چدن نميتونه بيش از حدود 70 درصد فريت داشته باشه.............

perlitic

عضو جدید
سلام

کسی میدونه کتاب "روشهاي نوين مطالعه مواد: مجموعه مهندسي مواد" واسه انتشارات ماهان برای آزمون دکترا خوبه یا نه؟

تو رو خدا یکی جواب بده، آخه تا فردا وقت دارم به آشنام که تهرانه بگم واسم بخره یا نه!!

کتاب گلستانی فرد رو خرید واسم ولی این قیمتش 25 تومن هست و چون خودم ندیدمش نمیدونم چه جوریه!!

لطفا کسی که اطلاع داره جواب بده!!

تبلیغ ماهان نمیخام!!

فقط میخام ببینم این کتاب ارزش خریدن رو داره!!

مرسی

*Navid

کاربر فعال
سلام.چه کسی می تونه بگه پره های توربین رو از چه موادی میسازن؟ ممنون ...

مهندس2010

عضو جدید
سلام.چه کسی می تونه بگه پره های توربین رو از چه موادی میسازن؟ ممنون ...

سلام، پره های توربین گازی غالبا از جنس سوپرآلیاژهای پایه نیکل هستند.

با توجه به این که رشته تون برق هست:سوپر آلیاژها، آلیاژهای مقاوم به گرما در دمای بالا هستند و قادرند که استحکام خودشون رو در دماهای بالا حفظ کنند. سوپر آلیاژها همچنین مقاومت خوبی به خوردگی و اکسایش و مقاومت زیادی به خزش و شکست در دمای بالا دارند. و سوپر آلیاژ پایه نیکل یعنی آلیاژهایی که عنصر نیکل جزو عناصر اصلیش هست و بیشترین درصد رو تشکیل میده.
فکر می کنم در بین سوپرآلیاژهای پایه نیکل، سوپرآلیاژ IN۷۳۸ بیشترین کاربرد رو در پره های توربین داشته باشه.

آخرین ویرایش:

*Navid

کاربر فعال

با توجه به این که رشته تون برق هست:سوپر آلیاژها، آلیاژهای مقاوم به گرما در دمای بالا هستند و قادرند که استحکام خودشون رو در دماهای بالا حفظ کنند. سوپر آلیاژها همچنین مقاومت خوبی به خوردگی و اکسایش و مقاومت زیادی به خزش و شکست در دمای بالا دارند. و سوپر آلیاژ پایه نیکل یعنی آلیاژهایی که عنصر نیکل جزو عناصر اصلیش هست و بیشترین درصد رو تشکیل میده.
فکر می کنم در بین سوپرآلیاژهای پایه نیکل، سوپرآلیاژ IN۷۳۸ بیشترین کاربرد رو در پره های توربین داشته باشه.

ممنون مهندس ! ;)

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز

دقيقا درسته. ولي امروزه gtd-111 جايگزين in738lc شده به دليل كسر حجمي بالاي فاز گاماپرايمش نسبت به in738lc

بالا