حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. كسي خبر داره تو ايران چند ميكروسكوپ tem وجود داره؟ أيا ميشه استفاده كرد؟ إز قيمتش كه ساعتي چنده خبر نداريد؟ ممنون

مریم1مولایی

عضو جدید
کمک فوری فوتییییییییی

کمک فوری فوتییییییییی

سلام. این درسته که توی ارشد سازمان سنجش 1/3کل ظرفیت روزانه +شبانه رو روزانه میگیره؟ فرضا پارسال 2589ظرفیت روزانه+شبانه بود که سنجش 1/3 این مقدار رو روزانه گرفت.سالهای قبل هم همینطور. امسال هم همینطوره؟؟:w20:

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام. كسي خبر داره تو ايران چند ميكروسكوپ tem وجود داره؟ أيا ميشه استفاده كرد؟ إز قيمتش كه ساعتي چنده خبر نداريد؟ ممنون

سلام،
دانشگاه تهران، دانشکده برق داره. البته HRTEM.
اونموقع ۲۲۰ تومن بود. نو آبان ۹۱.
الان نمیدونم چقد شده. خدمات هم میداد.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز

دوست عزیز برای چه کاری میخواهید
چون دستگاه های TEM مختلف برای کارهای خاص استفاده میشن
و نمونه سازی مشکل اصلی کاره البته بستگی داره نمونتون چی باشه

داشنگاه علوم تحقیقات که حمید جان فرمودن مثلا بیشتر برای کارهای بیولوژیک و امثالهم استفاده میشه

مرکز قلب تهران هم داره یه دستگاه البته نمیدونم به کار شما بیاد
و بهترین دستگاه برای مهندسی مواد رو بنده شنیدم دانشگاه شیراز داره

پیرو صحبت Melted_Boy عزیز
فکر کنم دانشکده برق HSEM داشته باشه نه TEM

Melted_Boy

کاربر ممتاز

خیر، همون HRTEM منظورم بود. HRTEM هم داره.

آزمایشگاه لایه نازک دانشکده برق.

دانشگاه شیراز هم داره بله، ولی الان خراب شده متاسفانه.
دانشکده دامپزشکی هم این دستگاه رو داره.

موفق باشید.

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام و ممنون
نكته : يعني از 15 سال پيش تا حالا كتابهاي ريفرنس اين رشته تغييري نكرده ؟ سرعت رشد تو رشته ما اينقدر پايينه ؟

خب ببینید اینا واقعا کتاب های کاملی هستند و از 0 تا 100 رو بخوبی توضیح دادن. ..

واصلا هم به این ربطی نداره که سرعت رشد تو رشته ما پایینه به غیر از اینکه شما در مورد یه موضوع هایتک بخوای کار کنید

aerdcv

عضو جدید
سلام. یک پوشش سرامیکی روی یک زیر لایه فلزی دارم که میخوام هدایت الکتریکی این پوشش رو اندازه بگیرم.کسی میدونه با چه دستگاهی میشه فقط هدایت پوشش رو گرفت بدون اینکه با زیر لایه کاری داشته باشه؟

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام .

دوستان رشته موادی کمک کنید
ی مقاله میخوام درباره درس علم مواد . فرقی نمیکنه کدوم مبحثش باشه . کسی میتونه کمک کنه ؟؟؟:)

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام .

دوستان رشته موادی کمک کنید
ی مقاله میخوام درباره درس علم مواد . فرقی نمیکنه کدوم مبحثش باشه . کسی میتونه کمک کنه ؟؟؟:)

سلام . مقاله واسه چی میخوای ؟ ارائه داری ؟

پاور میخوای ؟

ahmad amiri

عضو جدید
سلام دوست عزیز،

ببینید به طور خلاصه ، آزمون فشار گرم برای شبیه سازی فرایندهای شکل دادن گرم استفاده میشه. معمولا باید اثر نرخ کرنش و دما رو به تنش سیلان با آزمون فشار گرم بررسی کنید.

در نمونه ی برنجی هم بستگی داره،که چه نرخ کرنش هایی رو داشته باشید و دمای مورد نظرتون چقدر باشه و اینکه تغییرات دمایی تون چه اثری میذاره به تنش سیلان و نمونه تون تغییر شکل میده و بشکه ای میشه.

معمولا اصطکاک بین نمونه و فک دستگاه باعث بشکه ای شدن نمونه میشه. با تست فشار گرمی که من روی نمونه ی برنجی انجام دادم، با افزایش نرخ کرنش قابلیت تغییر ماده کاهش و تنش حقیقی افزایش پیدا کرد و به دلیل تحرک نابجایی ها در سرعت بالا ،استحکام نمونه ی برنجی افزایش پیدا کرد. و با افزایش دما چون تبلور مجدد اتفاق افتاد تنش سیلانش کاهش پیدا کرد.

مطلب خاصی در این زمینه ندارم، شما میتونید به فصل 5 کتاب شکل دادن فلزات کدل ، ترجمه ی مهندس افضلی و یا کتاب شکل دادن فلزات دکتر زبرجد رجوع کنید، در مورد آزمون فشارگرم فلزات توضیحات مفیدی داره.

به استاندارد ASTM E9 هم رجوع کنید.

موفق باشید
متشکرم بابت راهنماییتون، میخواستم درخواست کنم در صورتی که مطلبی در این مورد دارید برام ایمیل کنید( چون در پاسخ گفته بودبد که این آزمایش را انجام داده اید ممنون میشم که بیشتر راهنماییم کنید و گزارش کارتون رو در اختبارم قرار دهید)به آدرس زیرواسم ایمیل کنید ممنون میشم.(m.metallurge@gmail.com )

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام . مقاله واسه چی میخوای ؟ ارائه داری ؟

پاور میخوای ؟

درس علم مواد هستش . گفته ی مقاله روز امتحان روی ی سی دی بزنید بیارید . مقالش گفت حدود 15 صفحه به بالاتر باشه
در مورد هر موضوعی از درس علم مواد . مثل پلیمر ها و غیره

چیزی در این خصوص دارید شما؟؟؟ لطف کنید خیلی خوب میشه

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
درس علم مواد هستش . گفته ی مقاله روز امتحان روی ی سی دی بزنید بیارید . مقالش گفت حدود 15 صفحه به بالاتر باشه
در مورد هر موضوعی از درس علم مواد . مثل پلیمر ها و غیره

چیزی در این خصوص دارید شما؟؟؟ لطف کنید خیلی خوب میشه

سلام دوست گرامی
علم مواد خیلی خیلی گسترده است. اگر در مورد سرامیکها مطلب می خواهید بفرمایید.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز برای چه کاری میخواهید
چون دستگاه های TEM مختلف برای کارهای خاص استفاده میشن
و نمونه سازی مشکل اصلی کاره البته بستگی داره نمونتون چی باشه

داشنگاه علوم تحقیقات که حمید جان فرمودن مثلا بیشتر برای کارهای بیولوژیک و امثالهم استفاده میشه

مرکز قلب تهران هم داره یه دستگاه البته نمیدونم به کار شما بیاد

واسه مشاهده نابجایی ها

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میدونه ترجمه دو کتاب زیر انجام شده یا نه و اگه شده در بازار موجود هست یا نه؟؟؟
1- METAL CASTING​
(Reference Book for MY4130)​
By Prof. Karl B. RundmanDept. of Materials Science and Engineering​
Michigan Tech. University

2-
HIGH INTEGRITY DIECASTING PROCESSES​
EDWARD J. VINARCIK

engi79

عضو جدید
سلام دوستان. کسی اینجا روی فولادهای پیشرفته کار کرده؟ اینکه دقیقا شامل چه فولادهایی میشه. اگه کسی کتابی (ترجیحا رفرنس) سراغ داره ، ممنون میشم معرفی کنه.

aerdcv

عضو جدید
سلام. کسی اطلاع داره کجا امکانات اندازه گیری مقاومت بر حسب دما رو دارن؟ ممنون

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :redface:

یک سوال فلزی:
کدوم فلز بهترین انتقال حرارت رو انجام میده؟ آیا همونطور که حدس زدم آلمینیوم هست؟
آیا ماده ی بهتر از فلزات برای این کار وجود داره ؟
که هم توی بازار پیدا بشه هم مقرون به صرف باشه؟

آخرین سوال اینکه بهترین انتقال دهنده ی حرارت که رسانای الکتریکی نباشه چه ماده ای هست
نسبت انتقالش به بهترین انتقال دهنده دما (که هنوز مطمئن نیستم چیه ) چقدر هست ؟

----------------
مورد استفاده : cooling قطعات الکترونیکی

aerdcv

عضو جدید
منظورتون تست خزش هست ؟[/QUOTE

نه، در واقع یک پوشش سرامیکی دارم که کاربردش به عنوان آند پیل سوختی اکسید جامد هستش. حالا میخوام ببینم با افزایش دما (مثلا در محدوده 100 تا 1000 درجه) مقاومت چه تغییری میکنه. البته واضحه که یک کاهشی رخ میده ولی برام مهمه ببینم با چه شیبی و در چه دمایی رخ میده.

مهندس داود

عضو جدید
سلام به همه مهندسان عزیز من از بچه های مدیریت هستم و دارم درباره استفاده یه نوع آلیاژ با مواردی که خواهم گفت اطلاعات جمع آوری میکنم و نیاز مبرم به راهنمایی شما دوستای خوبم دارم
آلیاژی که من نیاز دارم باید این خواصیت ها رو داشته باشه
1: سبک باشه هر چی بیشتر بهتر
2: به دلیل استفاده فراوان در کوره پخت با دمای 180 درجه نباید تغییر حالت بده من تصمیم دارم از این آلیاژ به عنوان یه فیکسچر جهت نگهداری قطعات در دمای پخت کوره استفاده کنم و نیاز دارم حتی تغییرش در حد میلیمتری هم نباشه راحتر بگم مولکولهای اون با انبساط و انقباض تغییر فرم نده و فیکسچر ساخت شده دفُرمه نشه
3: به دلیل نیاز بالا از این آلیاژ مناسب بودن قیمت حائز اهمیت هستش
دوستای گرامی لطفا نظرات خودتون رو برام ایمیل کنند ممنون میشم
davoood1986@yahoo.com

آخرین ویرایش:

Ho$$ein

کاربر ممتاز

یک سوال فلزی:
کدوم فلز بهترین انتقال حرارت رو انجام میده؟ آیا همونطور که حدس زدم آلمینیوم هست؟
آیا ماده ی بهتر از فلزات برای این کار وجود داره ؟

آخرین سوال اینکه بهترین انتقال دهنده ی حرارت که رسانای الکتریکی نباشه چه ماده ای هست

----------------

سلام .

بله اشتباه حدس زدید . بهترین هدایت رو نقره داره و بعد ازون مس و بقیه فلزات .

آلومینیم فلز خوبی برای انتقال حرارت نیست .

برای کاربرد شما مس بهترین گزینه س . دنبال بقیه فلزات نرید .

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسان عزیز من از بچه های مدیریت هستم و دارم درباره استفاده یه نوع آلیاژ با مواردی که خواهم گفت اطلاعات جمع آوری میکنم و نیاز مبرم به راهنمایی شما دوستای خوبم دارم
آلیاژی که من نیاز دارم باید این خواصیت ها رو داشته باشه
1: سبک باشه هر چی بیشتر بهتر
2: به دلیل استفاده فراوان در کوره پخت با دمای 180 درجه نباید تغییر حالت بده من تصمیم دارم از این آلیاژ به عنوان یه فیکسچر جهت نگهداری قطعات در دمای پخت کوره استفاده کنم و نیاز دارم حتی تغییرش در حد میلیمتری هم نباشه راحتر بگم مولکولهای اون با انبساط و انقباض تغییر فرم نده و فیکسچر ساخت شده دفُرمه نشه
3: به دلیل نیاز بالا از این آلیاژ مناسب بودن قیمت حائز اهمیت هستش
دوستای گرامی لطفا نظرات خودتون رو برام ایمیل کنند ممنون میشم
davoood1986@yahoo.com

اینکه اصلاً تغییر شکل در حد مولکولی هم نده خب غیر ممکنه .

اما آلیاژی که هم بسیار سبکه و مقاومت به خزش بسیار مطلوبی داره آلیاژ منیزیم - آلومینیم هست . ولی این آلیاژ رو فقط باید با ماشینکاری ( بعنوان مثال فرز کاری ) به شکل فیکسچر درش بیارید .

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

یک سوال فلزی:
1- کدوم فلز بهترین انتقال حرارت رو انجام میده؟ آیا همونطور که حدس زدم آلمینیوم هست؟
2- آیا ماده ی بهتر از فلزات برای این کار وجود داره ؟

3- آخرین سوال اینکه بهترین انتقال دهنده ی حرارت که رسانای الکتریکی نباشه چه ماده ای هست

----------------

سلام دوست گرامی

امروزه در صنعت الکترونیک کمتر از فلز استفاده میشه. به دلیل ولتاژ بالا شدن ناگهانی امکان ذوب فلز و سوختن دستگاه ها زیاد بوده.

1-بله درسته، آلیاژهای آلومینیوم از هدایت حرارتی بالایی برخودارند، برخلاف هدایت الکتریکی شون که کمه! مثل آلیاژ 6061 - 2024 - 7075- 1100 آلیاژی ست که توی قوطی نوشابه به کار میره پس باید انتقال حرارت بالا باشه تا قوطی نوشابه سریع خنک شه دیگه!!!
بعد از آلومینیوم، مس خوبه البته برنزها و کوپرونیکل ها نه! خاطرم هست تو درس خواص حرارتی مس-برلیوم آلیاژی بود که هدایت حرارتی خوبی داشت - این فلزات صنعتی بود

حالا فلزات خیلی گرون: طلا هدایت حرارتی ش بالاست - نقره خیلی خیلی بالاست (اصطلاحی هست که میگن نقره داغ شدی ) - پلاتین هم بالاست.
.
.
2-بله سرامیکها امروزه از فلزات خیلی خواص پیشرفته و نوین تری دارند مثلا سرامیکها می توانند عایق حرارت و برودت و صدا باشن- سنسور دما باشن- هادی حرارت باشن که گرون ترین آلیاژهایی مثل مس و طلا به 1/3 هدایت حرارتی سرامیکها هم نمی رسن در صورتی که فلزی نمیشه طراحی کرد که عایق باشه. به دلیل ماهیت پیوند الکترون آزاد!!!
سرامیکهایی چون: گرافیت گرماکافتی ناهمسانگرد G- C Axis Anisotrope Pyrolesis !!!
اکسید برلیوم (BeO) به دلیل نزدیک بودن جرم اتمی و عدد اتمی - چون تو سرامیکها هرچه اختلاف الکترونگاتیویته کمتر باشه هدایت حرارتی بالاتر
هدایت حرارتی یعنی با ظرفیت گرمایی و سرعت فنون و پویش آزاد میانگین متناسب باشد. و انتقال حرارت طبق قانون فوریه یعنی q/A= K.dx/dT یعنی مقدار گرما به ازای سطح باید با ضریب ثابت هدایت حرارتی مواد و گرادیان دمایی(پارامتر اساسی) متناسب باشد!
سیلیکون کاربید (زینترینگ فاز جامد واکنشی) (SRSiC) - نیترید بور تولید شده به روش پرس گرم (HBN)
.
.
.
3- بله فلزی همچنین امکاناتی ندارد که همزمان هدایت حرارتی بالا باشد و عایق برق هم باشد. امروزه نیترید آلومینیوم (AlN) به صورت تک بلور در مدار مجتمع (IC) - چیپست ها - سابستریت های مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیره که احتمال سوختن قطعه رو نداره چون سرامیک نقطه ذوب بالایی دارند و این سرامیک به دلیل هدایت حرارتی فوق العاده بالا طبق قانون شوک، از شوک حرارتی بالایی برخورداره!!!
.
پیروز باشید

بالا