حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

amirali_r

کاربر فعال
آیا با اضافه کردن یک عنصر دیگه به یک واکنش دلتاجی واکنش کم می تونه تغییر کنه؟

خوب اگه کاتالیزور باشه سرعت واکنش رو تغییر میده، دلتاجی واکنش چی؟ "دلتاجی واکنش نه دلتاجی استاندارد واکنش"

aerdcv

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم کسی تجربه کار با روش پروب 4 نقطه ای برای اندازه گیری هدایت الکتریکی رو داره؟ من یک قطعه آلومینیومی دارم که روش یک پوشش سرامیکی با ضخامت حدود 100 میکرومتر وجود داره، میخوام هدایت این پوشش رو با این روش اندازه گیری کنم . حالا وجود این زیر لایه آلومینیومی میتونه تو نتایج کار (به دلیل رساناییش) خطا ایجاد کنه؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
آیا با اضافه کردن یک عنصر دیگه به یک واکنش دلتاجی واکنش کم می تونه تغییر کنه؟

خوب اگه کاتالیزور باشه سرعت واکنش رو تغییر میده، دلتاجی واکنش چی؟ "دلتاجی واکنش نه دلتاجی استاندارد واکنش"

سلام
دوست عزیز کاتالیزور به طریق مستقیم وارد واکنش نمیشه به خاطر همین توی انرژی کل تغییر ایجاد نمیکنه اگه درست گفته باشم
ولی اگه یه عنصر یا ترکیب وارد یه واکنش به صورت مسنقیم بشه و توی ترکیبلات تغییر ایجاد کنه حتما باعث تغییرات توی انرژی کل خواهد شد

aerdcv

عضو جدید
مواد پیشرفته یعنی در ترکیب و ریزساختار مواد یه سری تغییرات داده بشه تا از نظر خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی نسبت به حالت عادی بهبود پیدا کنند. مثلا کامپوزیت ها جزو مواد پیشرفته هستند.

javad0035

عضو جدید
اول از همه میخواستم تشکرکنم بابت اینکه وقت میذارید وبه تک تک سوالات جواب کامل میدید.
من چند وقت پیش پرسیدم که چه جوری میشه نقطه ذوب وچگالی یه آلیاژرو بدست آورد؟دوستان جواب دادن که برای نقطه ذوب باید از روش های آزمایشگاهی استفاده کنند،برای چگالی هم که یه فرمول داره.
خواستم بپرسم برای تعیین نقطه ذوب روش دیگه ای غیراز آزمایشگاهی وجود نداره؟(فرمولی؟رابطه ای؟نموداری؟...)وبعد اینکه با اون فرمولی که گفتین میتونین چگالی این آلیاژرو حساب کنید؟(آلومینیم10%_آهن5%_نیکل5%_مس80%)
وسوال آخراینکه فرق آلیاژهای ریختگی با آلیاژهای کارشده چیه؟(اگه میشه یه جوری توضیح بدین ک خوب متوجه بشم:)چون من خیلی از اصطلاحات مهندسی مواد سر در نمیارم)
ممنون

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
اول از همه میخواستم تشکرکنم بابت اینکه وقت میذارید وبه تک تک سوالات جواب کامل میدید.
من چند وقت پیش پرسیدم که چه جوری میشه نقطه ذوب وچگالی یه آلیاژرو بدست آورد؟دوستان جواب دادن که برای نقطه ذوب باید از روش های آزمایشگاهی استفاده کنند،برای چگالی هم که یه فرمول داره.
خواستم بپرسم برای تعیین نقطه ذوب روش دیگه ای غیراز آزمایشگاهی وجود نداره؟(فرمولی؟رابطه ای؟نموداری؟...)وبعد اینکه با اون فرمولی که گفتین میتونین چگالی این آلیاژرو حساب کنید؟(آلومینیم10%_آهن5%_نیکل5%_مس80%)
وسوال آخراینکه فرق آلیاژهای ریختگی با آلیاژهای کارشده چیه؟(اگه میشه یه جوری توضیح بدین ک خوب متوجه بشم:)چون من خیلی از اصطلاحات مهندسی مواد سر در نمیارم)
ممنون

سوال چگالی : بله فرمول داره . میتونم براتون پیداش کنم ولی فعلاً حوصله ش نیست متاسفانه

آلیاژهای ریختگی با آلیاژهای کارشده : ببینید آلیاژهای ریختگی شمش هایی هستند که ازطریق ریخته گری تولید شدند و خواص مکانیکی ضعیف تری نسبت به کار شده ها دارند . کار شده ها هم شمش ها و بیلت هایی هستند که تحت عملیات فورج و نورد و ... قرار گرفته اند و استحکام بالاتری دارند .شرایط ترکیب شیمایی بهتر و کلاً کیفیت بهتری دارن .

خب موارد استفاده اینا متفاوت هست. کار شده ها رو معمولاً برای کاربردهایی که مستقیماً تحت عملیات شکل دهی مکانیکی قرار میگیره استفاده می کنند. اما ریختگی ها معمولاً برای تولید قطعه ذوب میشن و برای آلیاژسازی و قطعات ریختگی بکار میرن .

قیمت کار شده ها هم بالاتر هست .

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام ممنون میشم یکی از دوستان به این سوال من در ارتباط با متالورژی پودر یه جواب کامل بده!!

اثر فاکتورهایی مثل شکل پودر . اندازه پودر . توزیع و سختی پودر برروی استحکام و چگالی خام؟؟ :razz:

amirali_r

کاربر فعال
سلام

میشه راهنمایی کنین که از اساتید پژوهشگاه مواد و انرژی کرج کدامیک در زمینه نانوماد کار می کنند؟

یه سوال دیگه آیا پژوهشگاه در زمینه هیدرو متالورژی کار میکنه؟ برای آزمون دکترا نوشته 3 زمینه تحقیقاتی مورد علاقه را ذکر کنید برای سومی موندم؟ نانو و پوشش زدم یکی دیگه موندم چی بزنم که تو پژوهشگاه کار کنند

le-ciel

عضو جدید
سلام

ببخشید

دوستان کسی این کتاب را در داره ؟

O. ENGLER, V. RANDLE, Introduction to TEXTURE ANALYSIS : Macrotexture, Microtexture, and Orientation Mapping, Second Edition,CRC Press, New York,2009

نیاز فوری دارم ...

ممنون

mkarimi_mavad

عضو جدید
سلام دوستان کسی راجع به روش تولید مفتول حرارتی اطلاع داره؟
اگه کسی میدونه کمی به من اطلاعات بده

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام

ببخشید

O. ENGLER, V. RANDLE, Introduction to TEXTURE ANALYSIS : Macrotexture, Microtexture, and Orientation Mapping, Second Edition,CRC Press, New York,2009

نیاز فوری دارم ...

ممنون

سلام
خدمت شما:
www.libgen.org/get?nametype=orig&md5=0F01655253F2FCA532A34DA967F05706

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام

میشه راهنمایی کنین که از اساتید پژوهشگاه مواد و انرژی کرج کدامیک در زمینه نانوماد کار می کنند؟

یه سوال دیگه آیا پژوهشگاه در زمینه هیدرو متالورژی کار میکنه؟ برای آزمون دکترا نوشته 3 زمینه تحقیقاتی مورد علاقه را ذکر کنید برای سومی موندم؟ نانو و پوشش زدم یکی دیگه موندم چی بزنم که تو پژوهشگاه کار کنند

سلام

تقريبا تمام كساني كه در پژوهشگاه مواد و انرژي هستن روي نانو مواد هم دستي دارند، مثلا دكتر عبادزاده، دكتر صلاحي،‌دكتر ذاكري، دكتر رياحي فر، دكتر كاظم زاده و غيره

نميدونم، ولي فكر كنم سري قبلي كه رفتم آزمايشگاهشو ديدم، ميتونيد روي خيلي از موارد كار كنيد، بستگي به علاقه شخصي خودتون داره، مثلا روي سراميكهاي مهندسي، يا كامپوزيتها يا حتي بيو مواد يا در مورد روشهاي توليد،‌مثلا روش SPS كه تازه دستگاهشو آوردن يا حتي روي زمينه ديرگدازها يا سرمت يا اينترمتاليكها، روي پيل هاي سوختي (SOFC) هم ميتونيد كار كنيد؛ فقط به علاقه خودتون و هزينه اي كه برميداره بستگي داره.
موفق باشيد

hooman_the1

عضو جدید
اول سلام
بعد ... در حال حاضر بروز ترين ريفرنس در زمينه هاي متالورژي فيزيكي مكانيكي و ترمو بزبان انگليسي چي هست؟ كسي ميتونه راهنمايي كنه؟
مخلص :w27:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام

ببخشید

نیاز فوری دارم ...

ممنون

در اینجا به شما پاسخ داده شده

فکر نمیکنم کار درستی باشه در چند محل مختلف درخواست بذارید ! به فکر کسایی که وقتشون رو براتون قراره بذارن باشین

le-ciel

عضو جدید

maryam_areiana

عضو جدید
سوال

سوال

با سلام و تشکر
تنش پیرلز از چه کتاب فارسی میشه مطالعه کرد و بعد اینکه مقدارش ثابت برای مواد یا طی هر مرحله تغییر میکند؟.

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام ممنون میشم یکی از دوستان به این سوال من در ارتباط با متالورژی پودر یه جواب کامل بده!!

اثر فاکتورهایی مثل شکل پودر . اندازه پودر . توزیع و سختی پودر برروی استحکام و چگالی خام؟؟ :razz:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
از اونجایی که متالورژی پودر مثل پرس تو سرامیکها هست پس به نظر من باید فاکتورهای موثر در اون هم مثل پرس باشه
بنابراین:
هر عاملی که باعث فشردگی بالا در قطعه باشه باعث افزایش استحکام خام و چگالی میشه
بر این اساس هر چه شکل ذرات به صورتی باشند که حفرات و تخلخل های ایجاد شده بین آنها کمتر باشه فشردگی بیشتره که بیشترین فشردگی در قطعاتی با ذرات گوشه دار نزدیک به شش ضلعی هست
اندازه ذرات و توزیع آن هم باید وسیع باشند تا بهترین آرایش و چیدمان و اتصال بین ذرات برقرار بشه که تو پرس از فرمول اصلاح شده آندریازن استفاده میشه به علاوه ریزدانه بودن بیش از حد باعث عیوبی شبیه ناصافی لبه ها و درشت دانه بودن بیش از حد هم باعث زبری سطح میشه
ارتباط مستقیم سخای پودر با استحکام رو نمیدونم چون استحکام بیشتر به میزان اتصالات ذرات بستگی داره ولی سختی بالا ممکنه باعث خوب پرس نشدن هم بشه

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام
از اونجایی که متالورژی پودر مثل پرس تو سرامیکها هست پس به نظر من باید فاکتورهای موثر در اون هم مثل پرس باشه
بنابراین:
هر عاملی که باعث فشردگی بالا در قطعه باشه باعث افزایش استحکام خام و چگالی میشه
بر این اساس هر چه شکل ذرات به صورتی باشند که حفرات و تخلخل های ایجاد شده بین آنها کمتر باشه فشردگی بیشتره که بیشترین فشردگی در قطعاتی با ذرات گوشه دار نزدیک به شش ضلعی هست
اندازه ذرات و توزیع آن هم باید وسیع باشند تا بهترین آرایش و چیدمان و اتصال بین ذرات برقرار بشه که تو پرس از فرمول اصلاح شده آندریازن استفاده میشه به علاوه ریزدانه بودن بیش از حد باعث عیوبی شبیه ناصافی لبه ها و درشت دانه بودن بیش از حد هم باعث زبری سطح میشه
ارتباط مستقیم سخای پودر با استحکام رو نمیدونم چون استحکام بیشتر به میزان اتصالات ذرات بستگی داره ولی سختی بالا ممکنه باعث خوب پرس نشدن هم بشه

ممننون مهندس :gol::gol:

pary_69

عضو جدید
سلام
چه کمکی؟ روی TBC یا همون پوشش های سدحرارتی کار کردم! FGM هم در حد آشنایی می دونم. بفرمایید تا بتونم کمکتون کنم
سلام من خیلی سرچ کردم ولی چیز زیادی پیدا نکردم .راستش گفتم این پروژه که عملی نیست حداقل کامل و جامع اطلاعات پیدا کنم .
یه سوال : توی همه tbc ها تکنیک fgm استفاده میشه درسته؟

pary_69

عضو جدید
پوشش های سد حرارتی هم موضوع خوبی هست (thermal barrier coating ) که اخیرا روی حالت FGM اون هم تخقیقاتی شده. معمولا این پوشش ها رو برای توربین بخار - تیغه های موتور های جت - نازل های سوختی استفاده میکنند . معمولا شیب حرارتی تولیدی او ن هم بین 150 تا 200 درجه با توجه به ضخامت و نحوه ی اعمال پوشش تغییر می کنه . اگه تصمیم داری کار عملی رو پروژه خودت انجام بدی یه خورده کارت سخت هست چون هم موادش تو ایران سخت گیر میاد و گرونه و هم روش های گرونی مثل EB-PVD یا پاشش حرارتی نیاز یا SOL -JEL داری . می تونی ماده های مختلفی استفاده کنی از زیرکونیا تا آلومینا و YSZ , CSZ , میشه کار کرد . کتاب فارسی زیاد نیست اما لاتین کتاب های خوبی هست .
مقالات هم که فراوونه .
سلام ممنون از راهنماییتون
من فقط یکی 2 مقاله لاتین پیدا کردم که موضوع اصلیش این باشه بیشتر نبود
فارسی هم که میشه ترجمه همون 2 مقاله!

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام

دوستان احیاناً اگه نظری دارن ممنون میشیم بگن :

قراره مقداری سیلینیوم رو روی یک ورف فولاد پوشش دهی کنیم .

-سیلینیوم ماده گرانی هست .
- غیر فلز است .

دنبال بهترین روش پوشش دهی هستیم .

بالا