حاشیه‌های یک اعدام

Elaheh.1

عضو جدید
به گزارش فارس،‌ تنها پس از 69 روز از وقوع یکی از دلخراش ترین حوادث سال‌جاری در تهران یعقوب محکوم به قصاص نفس به دار مجازات آویخته شد تا چنگال عدالت اجازه ندهد مجرمی متواری شود.

اجرای حکم قصاص در سحرگاه امروز حواشی خاص به خودش را داشت که بخشی از این حواشی به دلیل اجرای حکم درملاء عام بود که در زیر می‌خوانیم.

در ساعت 5 بامداد یک خودروی آمبولانس که مشخص نبود وظیفه حمل جسد قاتل را به عهده دارد و یا برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی است به محل وارد شد.

پیش از ورود این خودروی آمبولانس تعداد زیادی از مأموران پلیس در محل حاضر بودند که نشان از اهمیت بالای نحوه اجرای این حکم داشت.

در محل اجرای حکم 2 جرثقیل وجود داشت که یکی مخصوص حفر چاه و دیگری مخصوص اداره برق برای تأمین روشنایی خیابان بود.

در ساعت 5:40 دقیقه بامداد جرثقیل اداره برق که در محل حاضر بود توسط برخی از مسئولان پلیس شهر تهران از جمله سرهنگ محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ و همچنین سرهنگ خانچرلی مورد بررسی قرار گرفت.

بعد از بازدید از جرثقیل مقرر شد تا جرثقیل دیگری به محل اجرای حکم انتقال داده شود تا با جرثقیل سوم حکم اجرا شود و به این ترتیب اجرای حکم که قرار بود قبل از ساعت 6 صبح اجرا شود با تأخیر روبرو شد.

سرانجام در ساعت 6 بامداد و زمانی که قرار بود حکم اجرا شود اما به تأخیر افتاده بود جرثقیل سوم و البته دومین جرثقیل برای اجرای حکم وارد محل اجرای حکم شد و باز هم مورد بازبینی قرار گرفت.

در ساعت 6:10 دقیقه در میان هماهنگی‌های انجام شده میان مسئولان اجرای حکم اعم از مسئولان پلیس و همچنین نمایندگان دادستانی عده‌ای معدود که مشخص بود وابسته به گرو‌ه‌های مخالف نظام هستند به هواخواهی از قاتل فریاد رضایت رضایت سر دادند که این فریاد‌ها بی‌نتیجه ماند.

در ساعت 6:12 دقیقه بامداد تنها لحظاتی پس از اذان صبح محکوم به قصاص به همراه مأموران اجرا و همچنین امیر آبادی سرپرست دادسرای جنایی و قاضی واحد اجرای احکام دادسرای جنایی به همراه پورمکری مسئول دفتر اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران وارد محوطه اجرای حکم شدند.

در ساعت 6:14 دقیقه یعقوب از خودروی حمل محکومین پیاده شده و به این ترتیب لحظات نفس‌گیر اجرای حکم وارد مرحله جدیدی شد.

یعقوب در این لحظه به محض باز شدن در خودروی حمل کننده وی داد و فریاد زیادی کرد که نشان از ترس وی داشت در حالی که در دادگاه این فرد بسیار خونسرد حاضر شده بود.

یعقوب در لحظه‌ای که بالای جرثقیل هدایت شد تا طناب دار به دور گردن وی آویخته شود روی زانو‌های خود نشسته و از شدت ترس و وحشت توان ایستادن نداشت و از ایستادن امتناع می‌کرد.

طناب آبی رنگ توسط مأموران اجرای حکم به دور گردن یعقوب بسته شد و سرانجام در ساعت 6:16 دقیقه صبح امروز یعقوب به دار مجازات آویخته شد.

تنها لحظاتی پس از اجرای حکم قصاص و به دار آویخته شدن یعقوب عده‌ زیادی از شهروندان تهرانی که در محل اجرای حکم حاضر شده بودند فریاد نیروی انتظامی تشکر تشکر و قوه قضاییه تشکر تشکر سر دادند.

جسد یعقوب در ساعت 6:51 دقیقه بامداد توسط مأموران پلیس به داخل کیسه مخصوص حمل جسد قرار داده شد و پس از معاینات پزشکی خودروی حمل جسد آماده انتقال جسد یعقوب شد.

در این میان برخی از دوربین‌های تلویزیونی با پدر یعقوب و همچنین پدر مقتول به مصاحبه پرداختند.

 

Similar threads

بالا