تیم صنایع : نت

ho3in.l.z

عضو جدید
سلام به بچه های گل صنایع قراره درباره نت بحث کنیم من گفتم استارت این کارو بزنم. با اجازه

پیوست ها

• نگهداری و تعمیرات.doc
    102.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ro0zhin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنووووووووون.......:gol:
خیلییی خوب شده ادامه می دیم....:gol::smile:

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
خوب شروع کنین دیگه چرا همتون موندین ؟:surprised:
خوب با یه تعریف نت جلو میریم تا ببنیم چی پیش میاد :
نت به فعالیت هایی برنامه ریزی شده که به منظور جلوگیری از خرابی ناگهانی ماشین الات و تجهیزات و تاسیسات
گفته می شود تا قابلیت بهروری افزایش یابد .

یه اهدافی در نت داریم که شامل :
مهمترین هدف نت اینه که توانایی ماشین الات رو به منظور رسیدن به حداکثر تولید و کاهش فرسایش و خرابی می باشد .
البته اهداف دیگه ای مثل ایجاد بانک اطلاعاتی ، آنالیز فنی اقتصادی نت انجام شده ، کاهش انرژی و کاهش زمان ، توقف کمتر ، کاهش هزینه تعمیر ، افزایش کیفیت تولید تهیه دستور العمل های ایمنی و......

خوب دوستان بجای اینکه بگین خوبه یه حرکت بیاین !:cool:
نظرتون در مورد تعریف و اهداف نت چیه ؟

hamid051

کاربر ممتاز
آره خوبه منم اتفاقا این ترم نت دارم کتابشم از دکتر حاج شیر محمدی است اگه وقت کردم حتما توضیحاتی مفرستم

ho3in.l.z

عضو جدید
خوب شروع کنین دیگه چرا همتون موندین ؟:surprised:
خوب با یه تعریف نت جلو میریم تا ببنیم چی پیش میاد :
نت به فعالیت هایی برنامه ریزی شده که به منظور جلوگیری از خرابی ناگهانی ماشین الات و تجهیزات و تاسیسات
گفته می شود تا قابلیت بهروری افزایش یابد .

یه اهدافی در نت داریم که شامل :
مهمترین هدف نت اینه که توانایی ماشین الات رو به منظور رسیدن به حداکثر تولید و کاهش فرسایش و خرابی می باشد .
البته اهداف دیگه ای مثل ایجاد بانک اطلاعاتی ، آنالیز فنی اقتصادی نت انجام شده ، کاهش انرژی و کاهش زمان ، توقف کمتر ، کاهش هزینه تعمیر ، افزایش کیفیت تولید تهیه دستور العمل های ایمنی و......

خوب دوستان بجای اینکه بگین خوبه یه حرکت بیاین !:cool:
نظرتون در مورد تعریف و اهداف نت چیه ؟
منون دوست من

sed ali

کاربر ممتاز
اول اینه بگم در نت دو نوع تعمیر داریم
1- پیش گیرنه
2- اصلاحی
(توضیحش بر عهده دوستان )

اما انواع روشها در نت
1- نت به منظور بهبود IM
چون ماشین الات خط توید تولید شده از کارخانه نیستند امکان مشکل وجود دارد مثل اینکه بلبرینگ در جای مناسب قرار نداردویا نیاز به تعمیر دارد .
روش های بهبود هم مثل
تعدیل ، تغییر ، طراحی مجدد، و....
2- نت اصلاحی CM
در این نوع نت به کشف محل خرابی می پردازیم سعی از جدا سازی از سایر بخش ها را داریم تا از کار افتادگی اصلاح شود
در واقع به نت اضطراری هم مشهور است
3- نت پیشگیرانه (نگهداری تعمیرات ) PM
مهمترن و باصرفه ترن نوع نت می باشد که با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب در حهت حفظ بهینه از ماشین الات و سیستم ها است و سعی دارد
الف - حداقل کردن ضایعات از خرابی دستگاه
ب- تامین عمر قانونی دستگاه
ج- حداقل زمان خارج شدن از تولید
انجام دهد

خوب ای هم این بخش شما، هیچ سوال و یا بحثی ندارید ؟
این جوری بریم که ......

1716

عضو جدید
نگهداری و تعمیرات اصلاحی یا Corrective Maintenance به اختصار CM: در این روش، بعد از بوجود آمدن علائمی از عیب که منجر به توقف تجهیز نشده برنامه ریزی خاصی صورت می‌گیرد تا در زمان مناسب تجهیز رفع عیب شده و به حالت اولیه خود باز گردد.
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا Preventive Maintenance به اختصار PM: در این روش، نگهداری از تجهیزات در پریودهای زمانی خاص و بر اساس زمانبندی مشخص صورت می‌گیرد.

لزوم پیاده سازی سیستم‌های نگهداری وتعمیرات

هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، در مجموع، بخش عمده‌ای از هزینه‌های تولید را در بر می‌گیرد. با توجه به نوع صنعت مورد بررسی، این هزینه چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ درصد هزینه محصول تولید شده را در بر می‌گیرد. تحقیقات نشان داده‌است که حدود ۳۳ سنت از هر دلار که برای فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات هزینه می‌شود، مربوط به فعالیت‌های غیر ضروری در حوزه نگهداری و تعمیرات می‌باشد این در حالی است که صنایع آمریکا سالانه حدود ۲۰۰ بیلیون دلار برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات خود هزینه می‌نمایند. این بدان معنی است که مدیریت صحیح فرآیند نگهداری و تعمیرات، سالانه، ۶۰ بیلیون دلار صرفه جویی در این حوزه را به همراه خواهد داشت. ژاپنی‌ها با درک اهمیت ویژه‌ای که در مدیریت فرآیند نگهداری و تعمیرات در سیستم‌های تولیدی احساس می‌کردند، اقدام به طراحی سیستم‌های مختلف نگهداری و تعمیرات، از جمله TPM نمودند و آن را به عنوان یکی از زیر سیستم‌های سه گانه تولید ناب به جهان معرفی نمودند.

منبع ویکیپدیا

1716

عضو جدید
نقش نگهداری و تعمیرات در فضای رقابتی

به کارگیری سیستم نگهداری و تعمیراتِ خاصِ یک سازمان، می‌تواند نقش بسیار زیادی را در کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی ایفا نماید. اما این تأثیرات تنها محدود به هزینه نبوده و در سرعت ارائه محصول در کل زنجیره تامین، کیفیت محصول، قابلیت اطمینان، چابکی سازمان و عواملی از این دست نیز تأثیرات خاص خود را خواهد داشت که هر یک از آن‌ها محلی از تامل خواهد بود. از این رو می‌توان به نقش مهم و تأثیر گذار استراتژی‌های مختلف نگهداری و تعمیرات بر روی کسب و کار یک بنگاه اقتصادی پی برد. در ادامه چگونگی تعاملات بین استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات و استراتژی‌های کسب و کار مطرح خواهد شد. کلیه بنگاه‌های اقتصادی، جهت رقابت در بازار بر اساس برخی اولویت‌های مرتبط با توانمندی‌هایشان با یکدیگر به رقایت می‌پردازند. نگهداری و تعمیرات بخش جدایی ناپذیر تولید است که می‌تواند این اولویت‌های رقابتی را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه استراتژی‌های کسب و کار را به شکل مثبت یا منفی متأثر سازد. برای درک بهتر این ارتباط ابتدا تعریفی اجمالی از واژه استراتژی ذکر می‌شود و سپس استراتژیِ کسب و کار و نگهداری و تعمیرات تشریح می‌شوند و در نهایت تعاملات بین آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.استراتژی یک الگوی منسجم است که تصمیمات را یکپارچه و متحد می‌سازد و اهداف سازمانی را آشکار ساخته و تعیین می‌کند و فعالیت‌هایی را که شرکت باید روی آن‌ها متمرکز شود را انتخاب می‌نماید و تلاش دارد تا شرکت یک مزیت بلند مدت و پایدار در هریک از فعالیت‌هایش به دست آورد و تمام سطوح سلسله مراتبی شرکت را وارد تصمیم می‌کند و طبیعت همکاری‌های اقتصادی و غیر آن را که شرکت دارد تعریف می‌کند. بنابراین استراتژی کسب و کار، همان الگوی منسجم توصیف شده در قبل می‌باشد که محور تمام مباحث، کسب و کار سازمان خواهد بود که پورتر سه انتخاب کلی و عمومی را در استراتژی‌های سطح کسب و کار معرفی می‌نماید که شامل رهبری در هزینه، تمایز و تمرکز می‌باشد. عبارت استراتژی نگهداری و تعمیرات معمولاً به عنوان مجموعه خط مشی‌ها و مفاهیم نگهداری و تعمیرات تفسیر شده‌است اما از دیدگاه کلان تر این خط مشی‌های نگهداری و تعمیرات و مفاهیم، یکی از چند مولفه اصلی استراتژی نگهداری و تعمیرات را شکل می‌دهند. سایر مولفه‌های ساختاری در تعریف استراتژی نگهداری و تعمیرات عبارت است از ظرفیت نگهداری و تعمیرات، تجهیزات و تسهیلات نگهداری و تعمیرات، تکنولوژی نگهداری و تعمیرات و یکپارچه سازی افقی.در ادبیات این حوزه، استراتژی نگهداری و تعمیرات، به عنوان یک الگوی منسجم و جدا نشدنی و یکپارچه ساز تصمیم‌ها در عناصر استراتژی‌های متفاوت در تجانس با تولید، شرکت و استراتژی‌های سطح کسب و کار معرفی می‌شود. استراتژی نگهداری و تعمیرات اهداف سازمان را آشکار می‌سازد و طبیعت کارکردهای اقتصادی و غیر اقتصادی را که قصد دارد برای سازمان به شکل یکپارچه انجام دهد، تعریف می‌کند. با این تفاسیر ارتباط میان کسب و کار و استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات را از طریق چارچوب زنجیرهٔ ارزشِ معروف پورتر به خوبی می‌توان درک نمود. در این چارچوب کلیه وظایفی که به وسیلهٔ یک بنگاه اقتصادی انجام می‌گیرد، به ۵ فعالیت اولیه و ۴ فعالیت پشتیبانی دسته‌بندی شود. فعالیت‌های اولیه شامل تعیین حدود لجستیک داخلی، فرآیندها، لجستیک خارجی، بازاریابی، فروش و خدمات می‌شود. فعالیت‌های پشتیبانی شامل تدارکات، تکنولوژی، مدیریت منابع انسانی و زیر ساخت‌های سازمان می‌شود. بعدها برخی از نویسندگان بر اساس درک و تحلیل‌های جدید، دسته‌بندی فوق را تغییر دادند. برای مثال در گذشته اغلب برای فرآیند نگهداری و تعمیرات به جهت این که به عنوان سربار تولید در نظر گرفته می‌شد، در زنجیرهٔ ارزش، جایگاهی برای آن در نظر گرفته نشد. این در حالی است که با در نظر گرفتن آن به عنوان یک فرآیند در زنجیرهٔ ارزش، مدیریت می‌تواند تأثیرات نگهداری و تعمیرات و استراتژی‌های مختلف آن را بر روی زنجیرهٔ ارزش و استراتژی کسب و کار خود تصور نماید. به هر حال، فرآیند نگهداری و تعمیرات در تعیین سطح شاخص رقابت پذیری یک سازمان از نقش حساس و غیر قابل انکاری برخوردار است و در مجموع می‌توان تحلیل‌های گوناگونی را در ارتباط با این فرآیند در چهار حوزه هزینه، کیفیت، انعطاف‌پذیری و قابلیت تحویل مورد بررسی قرار داد.[ بر این اساس ارائه مدل‌های تصمیم‌گیری برای انتخاب استراتژی‌های مختلف نگهداری و تعمیرات و یا انتخاب ترکیبی از آن‌ها، توسط برخی نویسندگان مد نظر قرار گرفته‌است.

منبع ویکی پدیا

pazani_masoud

عضو جدید
سلام
بهتره در مورد نقاط ضعف مديريتي در
سازمانها و نحوه سازماندهي آن بحث
كنيم چراكه هرچه مي كشيم ازهمين
ضعف است.

anoeil

کاربر فعال تالار مدیریت ,
کاربر ممتاز
با سلام-
من با نرم افزار نت کار میکنم- در کشور ایران به نت زیاد اهمیت نمیدن- ولی در صنایع آمریکا و ژاپن نت حرف اول رو میزنه- من خودم مدیریت صنعتی م و نت رو پاس کردم. در کل برای کاهش هزینه ها و توقف ناگهانی ماشین آلات نت بسیار عالیه. ولی حیف توی ایران ...!

• Like
واکنش ها: 1716

anoeil

کاربر ممتاز
نرم افزارش اسم خاصی نداره- نرم افزار ((مکانیزه نت خودرویی)) که بیشتر در صنایع نظامی (خودرویی) کاربرد داره- و خیلی خوب هم جواب داده

xreyn

عضو جدید
سلام به بچه های گل صنایع قراره درباره نت بحث کنیم من گفتم استارت این کارو بزنم. با اجازه
سلام
من از این مطلب در پروژه کارآموزیم استفاده کردم / خیلی به دردم خورد

با تشکر / یا علی(ع)

mahsa afshar

عضو جدید
سلام به همگی

سلام به همگی

من تازه فارغ التحصیل شدم.چیز زیادی نمی دونم ولی در حد خودم می ذارم ببخشید اگه خوب نیس استراتژيهاي گوناگون نت سيستم نگهداري و تعميرات واكنشي (Reactive Maintenance) نگهداري و تعميرات پيشگيرانه (Preventive Maintenance) نگهداري و تعميرات پيشگويانه (Predictive Maintenance) نگهداري و تعميرات موثر (Proactive Maintenance) نگهداري و تعميرات بهره‌ور فراگير (Total Productive Maintenance) از نگهداري و تعميرات واكنشي (Reactive Maintenance)شرو می کنم : اين استراتژي مي‌گه : (Fix it after it Breaks) در اين روش بعد از وقوع خرابي نسبت به تعمير ماشين و بازگشت وضعيت به حالت اوليه اقدام مي‌گردد . در استاندارد TPMاز اين روش با عنوان (Breakdown Maintenance) ياد شده و در ايران نيز عنوان (Emergency Maintenance) براي اين روش مورد استفاده قرار مي‌گيرد . همانگونه كه در گام پيشين بيان نموديم اين سيستم در سالهاي آغازين تكامل نت مورد استفاده قرار مي‌گرفته و بدين سبب با ساختار امروزين ماشين‌آلات و تجهيزات همخواني چنداني نداشته و معايب زير را با خود به همراه دارد : 1- كاهش ايمني کار با ماشين‌آلات . 2- عدم برنامه‌ريزي دقيق توليد به علت بروز مشکلات کمي و کيفي . 3- نياز به گروه تعميراتي قوي و آماده به کار . 4- افزايش زمان تعميرات بعلت مشاهده خرابيهاي فرعي . 5- نياز به ذخيره و انبار کردن وسيع قطعات . نگهداري و تعميرات پيشگويانه (Predictive Maintenance) Maintain based upon known condition نت پيشگويانه به مجموعه فعاليتهايي اطلاق مي‌گردد که جهت تعيين شرايط فني کارکرد اجزاء ماشين (اندازه‌گيري ميزان فرسايش اجزاء) در حين بهره‌برداري انجام گرديده و بر اساس نتايج حاصله از آن ، زمان و نوع فعاليت نت مورد نياز تعيين مي‌گردد . نت پيشگويانه بر اساس شرايط کارکرد اجزاء ماشين برنامه‌ريزي و اجرا گرديده و به همين دليل عبارت Condition Based Maintenance نيز به اين دسته از فعاليتها اطلاق ميگردد . فعاليتهاي نت پيشگويانه(PdM) عبارتند از : 1- بازرسي فني توسط حواس انساني : انجام بازرسي فني توسط پرسنل ماهر نت با استفاده از حواس انساني (همچون بازرسي سر و صداي غيرعادي يا گرم شدن بيش از حد اجزاء) 2- اندازه‌گيري فرسايش با استفاده از ابزار توسط انسان : بازرسي فني اجزاء ماشين و اندازه‌گيري فرسايش با استفاده از ابزارهايي همچون ارتعاش‌سنج ، حرارت‌سنج ، آنالايزر روغن . در اين روش بازرس PM در فواصل زماني مشخص و در حين کارکرد ماشين با استفاده از ابزار نسبت به اندازه‌گيري ميزان فرسايش اجزاء اقدام و نتايج به دست آمده را با محدوده کارکرد مجاز اجزاء مقايسه مي‌نمايد . تصميم جهت ادامه کار ماشين و يا توقف آن جهت انجام فعاليتهاي نت بر اساس نتايج حاصله از اين تحليل خواهد بود . در اين روش هيچ فعاليت اضافي نت انجام نمي‌گيرد و برهمين اساس عبارت نت اقتصادي نيز به اين گروه از فعاليتهاي نت اطلاق مي‌گردد . 3- بازرسي و اندازه‌گيري پيوسته توسط ابزار : امروزه استفاده از روش کنترل پيوسته توسط طراحان ماشينهاي صنعتي به عنوان روشي جهت جلوگيري از خطاهاي برنامه‌ريزي نت مورد توجه قرار گرفته است . *****هاي هوا مجهز به سنسور هايي جهت تعيين زمان دقيق تعويض ***** شده‌اند ؛ براي ياتاقانها سنسورهاي حرارتي طراحي گرديده تا زمان دقيق روانسازي آنها مشخص و به اپراتورها اعلام گردد نگهداري و تعميرات موثر (Proactive Maintenance) اين استراتژي مي‌گويد : (Don’t just fix it, improve it) Eliminate defects from all sources; Maximize equipment uptime نت موثر به مجموعه فعاليتهايي اطلاق مي‌گردد که با هدف بهبود وضعيت کارکرد ماشين‌آلات ، کاهش ميزان نياز آنها به اجراي نت و حذف کامل علل وقوع خرابيها انجام مي‌گيرد . در استاندارد نگهداري و تعميرات بهره‌ور فراگير (TPM) که از سوي انجمن مهندسين نت ژاپن تدوين گرديده عبارت (Maintenance Prevention) براي نت موثر استفاده گرديده است . مهمترين روشهاي تحليلي مورد استفاده در سيستم نگهداري و تعميرات موثر عبارتند از : RCA : Root Cause Analysis & MFMEA : Machine Failure Mode and Effects Analysis فعاليتهاي نت موثر عبارتند از : 1- انتخاب ماشين‌آلات و تجهيزات و يا تغيير در نحوه استفاده از آنها بر اساس سوابق نت و تجربيات پرسنل نت وتوليد . 2- طراحي مجدد اجزاء ماشين با هدف حذف علل وقوع خرابيها . 3- بازنگري در طراحي ، نصب و نحوه بهره‌برداري از تجهيزات . نگهداري و تعميرات بهره‌ور فراگير (Total Productive Maintenance) همانگونه كه در گامهاي پيشين اشاره نموديم سيستم TPM در حقيقت همان سيستم نت بهره‌ور به شيوه آمريکايي (كه در سال 1954 معرفي شد) است که در جهت سازگاري با شرايط صنعتي ژاپن در آن بهبودهايي داده شده است ؛ ابتکار محوري و حساس در اصول TPM اين است که اپراتورها خودشان به امور اصلي و اوليه نگهداري و تعميرات ماشينهاي خودشان مي‌پردازند . در نت بهره‌ور فراگير نتايج حاصل از فعاليتهاي صنعتي و تجاري به صورت اعجاب‌انگيزي بهبود يافته و سبب ايجاد يك محيط كاري با بهره‌وري بالا ، شادي‌آفرين و ايمن با بهينه‌سازي روابط بين نيروي انساني و تجهيزاتي كه با آن سر و كار دارند ، مي‌گردد . از زمانيکه اولين اسناد در زمينه سيستم نت بهره‌ور جامع (TPM) ارائه گرديد بيش از سي سال مي‌گذرد . نسخه اول سيستم TPM به مدل Nakajima (از بنيانگذارانTPM ) مشهور بوده و تا سال 1989 نيز در اصول پنجگانه آن تغييري داده نشد . با تغيير نگرش در سياستهاي کلان TPM ، ويرايش دوم و سوم سيستم مذکور در طول سالهاي 1989 تا 1994 توسطT. Suzuki ارائه گرديده که يکي از ويژگيهاي مهم ويرايش سوم افزايش اصول سيستم به هشت اصل زير مي‌باشد : 1- افزايش ميزان اثربخشي کلي ماشين‌آلات . 2- اجراي نت خودکنترلي توسط پرسنل خطوط توليد . 3- اجراي نت برنامه‌ريزي شده توسط بخش نگهداري و تعميرات . 4- برگزاري دوره‌هاي آموزش تئوري و عملي براي کليه پرسنل . 5- مديريت زودهنگام بر روي ماشين‌آلات . 6- استقرار سيستم نت کيفيتي با ايجاد ارتباط بين واحدهاي نت و کنترل کيفيت . 7- استقرار نت بهر‌ه‌ور فراگير در واحدهاي پشتيباني و ستادي نت . 8- مديريت ايمني و محيط زيست . . رسالت ما اين است كه همواره به بهبود بيانديشيم

• Like
واکنش ها: 1716

mohammad.ie69

عضو جدید
کاربر ممتاز
up
دوستانی مایلند فعالیت کنند یا این بحث رو ادامه بدند یا یه بحث دیگه شروع کنند

anoeil

کاربر ممتاز
نت بحث بسیار عالی و خوبیه
ولی لازمه اجرای نت توی شرکتها اول پیاده سازی نظام 5S
اگه تونستیم 5Sرو پیاه کنیم کاهش هزینه داریم یا میتونیم نت رو اجرا کنیم

asgari.farhad

عضو جدید

البته من ارتباط نت با 5s رو نفهميدم!نت چيزي جز سيستم دادن به تعميرات و نگهداري نيست.موفق باشيد

anoeil

کاربر ممتاز
البته من ارتباط نت با 5s رو نفهميدم!نت چيزي جز سيستم دادن به تعميرات و نگهداري نيست.موفق باشيد
<BR>متشکر<5sتنها با نت سروکار نداره!توی یه شرکت صنعتی پیاده سازی 5sخودش یه پروژه شده.ولی توی ایران خوب جا نیفتاده. شما شرکتهای ژاپنی رو نگاه کنین نظام آراستگی رو میبینید که لازمه انجام تمام کارهای صنعتی حساب میشه.ببنید برای نت پیشگیری باید نظام آراستگی رعایت بشه.وگرنه درست نمیشه همون pm رو پیاده کرد.

asgari.farhad

عضو جدید
<BR>متشکر<5sتنها با نت سروکار نداره!توی یه شرکت صنعتی پیاده سازی 5sخودش یه پروژه شده.ولی توی ایران خوب جا نیفتاده. شما شرکتهای ژاپنی رو نگاه کنین نظام آراستگی رو میبینید که لازمه انجام تمام کارهای صنعتی حساب میشه.ببنید برای نت پیشگیری باید نظام آراستگی رعایت بشه.وگرنه درست نمیشه همون pm رو پیاده کرد.
به نظر من نت بصورت غير مستقيم با 5s ارتباط داره.نت فاكتورهاي بسيار مهمتري داره ، كه 5s در درجه اوليت پايين تري هستش

maloos0098

عضو جدید
سلام. تا اونجا که من تو کتاب حاج شیر محمدی خوندم 5s بیشتر تو نت بهره ور فراگیر (TPM) اهمیت پیدا میکنه.( که کارگر بهره برداری باید مسئول نگهداری و تعمیر تجهیز خودشم باشه) در واقع برنامه های آموزشی TPM شامل کارآموزی ها و تجربه های آموزشی برای کارگران در حین کاره که چندین مرحله داره و یکی از اون مراحلم اعمال اصول پنج S.

8611467149

عضو جدید
سلام
تا اونجایی که من متوجه شدم زیاد حاشیه می رید لطفا برید سر اصل مطلب دیگه این مطالب هرکس می تونه تو کتابها و سایتها پیدا کنه بگید تو عمل باید چی کار کرد
ممنون

abdollah007

عضو جدید

راستش موافق نیستم...شما باید هدفتو از نت اول مشخص کنی...اگر اینجوره ... پس من اول پیاده سازی ISO را مقدم میدونم...هاس بیشتر ی جنبه جانمایی و حرکتی داره...ایزو استاندارد سازی هست...اما مشکل اینجاست که ایزو هم مقدم نیست شما باید بیای سراغ TQM که یه دید جامع تر داره...پس نمیشه واسش تعیین تکلیف کرد...در ضمن شما تو فاز نت که یه جز از کل هست داری صحبت میکنی...در ضمن همیشه یادتون باشه 5اس بحث یه اتاق خواب نیست...تو یه صنعت با یه سری دیسیپلین های مختلف روبه رو هستی

fkoranos

عضو جدید
سلام. دوستان من شدیدا به ی مقاله نت با ترجمه نیز دارم در زمینه preventive maintenance +warranty اینجا کسی هست که بتونه کمکم کنه؟ ممنونم :(