تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
الان رو کار من میشه نظر بدید؟
شرمنده هولکی عکس انداختم کج شد و خیلی بزرگ
چیزی که هست اینکه من خیلی زیاد اصرار دارم به وجودِ لابی اسانسور. ینی نهایت تلاشمو میکنم که حفظ بشه. اما دیدم که بچه ها به راحتی ازش می گذرن . نیمدونم والا. هر کی یه چیز میگه.

alizare49

عضو جدید
چیزی که هست اینکه من خیلی زیاد اصرار دارم به وجودِ لابی اسانسور. ینی نهایت تلاشمو میکنم که حفظ بشه. اما دیدم که بچه ها به راحتی ازش می گذرن . نیمدونم والا. هر کی یه چیز میگه.

عزیزم لابی آسانسور دین و مذهب نیست که بهش اعتقاد داشته باشی - هر کی هم میگه نذار داره گولت میزنه
مبحث 3 رومطالعه بفرما به صراحت راجع بهش توضیح داده 3-1-24-5

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
عزیزم لابی آسانسور دین و مذهب نیست که بهش اعتقاد داشته باشی - هر کی هم میگه نذار داره گولت میزنه
مبحث 3 رومطالعه بفرما به صراحت راجع بهش توضیح داده 3-1-24-5

خب من منتظر هستم که بیشتر روی کار صحبت کنید شما و بقیه دوستان.ممنونم

دقیقا همین. من میتونم جای فضای تی.وی یه نورگیر 3*4 بزارم، اما مستلزمه اینه که لابی اسانسور رو حذف بکنم. چون اون نورگیر دقیقا میشه مفصل ارتباطی برای دو واحد در طبقه دوم.

حالا این قضیه خودش یه معضل هست. ما بن انتخاب ها گیر کردیم.
عده ای میگن ک نباید یه لابی رو نگه داری بجاش عمق نورگیریت از 7 بیشتر بشه، حالا سوال اینجاست؟ عمق نورگیری مهمتره یا لابی آسانسور؟
باز توی قسمت ورودی و در اوردنِ 25 متر تجاری، یه عده می گن که تجاری باید 25 در بیاد. یه عده می گن که وروید هم باید خوب طراحی کنی و فراخ باشهو تعریف شده باشه، سوال اینجاست؟ حفظ جای ورودی یا 25 متر شدن تجاری؟

اولویت نورگیری اتاق خواب از جداره یا نورگیر گذاشتن براش؟

و این سوالا منو چند روزه گیر انداختن.
تو یه اتود من تجاری رو بالای 30 متر در اوردم. تو یه اتود 24 متر شد. دوتاشم طرحش خوب شد.(هیچ کاری خدا نیست)
ولی مثلا طراحی اینو به اون ترجیح میدم.

من حتی کار یک نفر رو دیدم که کارشونو کاره نفر دوم آذر معرفی کردن. ایشون از آسانسور بجای جک معلول هم استفاده کرده بودن. و گفته بودن که میشه اینکارو کرد. در صورتی که درب کابین خودش 2.1 متره. چطوری تو لول 0 وایسه تو 1.2 هم وایسه؟ حالا اگ دست های غییبی در کار هست من نمیدونم.

آخرین ویرایش:

khazaei1

عضو جدید

فک میکنم مشکل اصلیتون عمق نورگیریه . یعنی نتونستین با ی نورگیر 3* 2 حلش کنین. خوب وقتی نمیشه چ اصراریه از نورگیر بزرگتر یا دو تا نورگیر استفاده کنین.
واینکه ب نظر من توی طبقه دوم بهتر بود اتاق خوابها کنار هم باشن. نظر شخصی من اینه که بهتره قرارگیری اتاق خواب ها طوری باشه که برای دسترسی بهشون مجبور نشی از پذیرایی نشیمن بگذری ولی نمیدونم چقد این مسئله مهمه
و ی سوال اینکه محل قرارگیری کفشور تراس ها ضابطه خاصی داره؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
فک میکنم مشکل اصلیتون عمق نورگیریه . یعنی نتونستین با ی نورگیر 3* 2 حلش کنین. خوب وقتی نمیشه چ اصراریه از نورگیر بزرگتر یا دو تا نورگیر استفاده کنین.
واینکه ب نظر من توی طبقه دوم بهتر بود اتاق خوابها کنار هم باشن. نظر شخصی من اینه که بهتره قرارگیری اتاق خواب ها طوری باشه که برای دسترسی بهشون مجبور نشی از پذیرایی نشیمن بگذری ولی نمیدونم چقد این مسئله مهمه
و ی سوال اینکه محل قرارگیری کفشور تراس ها ضابطه خاصی داره؟
می گم که مهندس. اگه پشت اشپزخانه رو 3*4 میزاشتم، میگفتن اشپزخانه نورگیر2*3 کافی هست براش و اقتصادی کار نکردی. یا مثلا مصح فک کنه من متوجه این قضیه نیستم که اشپزخانه نورگیر2*3 براش کافیه.

اگر نورگیر رو مثل شما اون بخش میزاشتم میگفتن ک لابی اسانسورت کجاست؟

میگم که بین انتخاب ها گیر کردیم.
آره میتونستم یکی دیگه از خواب ها رو بیارم پایین و اونجا یه نشینمن خصوصی بزارم و یه اتاق خوابو بالا نگه دارم بکنم خواب مهمان. ولی اگ سه تا خاب پایین میزاشتم، دیگه نور کور میشد.
الان من معتقدم عمق 7 متر که نور داریم. یه بخشیشم بالاخره از نورگیر داره تامین میشه. در هر حال اشپزخانه اپن هست و دریچه نورگیر چه 2*3 باشه چه 3*4 باشه نهایتا 2 متر باز میشه ک باز یگن 1.2 کافیه.، خوب همون نور رو داره میده دیگه. نور بارون که نمیخاد بشه. دیگه از مسائل اجرایی ک بالاتر نیست. ما که ندیدیم تو اجرا مثلا برای دو واحد 3*6 متر زمینو نورگیر بکنن.
ضمن اینکه اون بخش رو فضای تی.وی گذاشتم و این فضا انچنان به نور احتیاج نداره
من فک میکنم دیگه چک و چونه زدن سر این مسائل عینا اتلاف وقت هست. اگر دوستی با رعایت لابی تونسته عمق نورگیر رو حفظ کنه و بدست بیاره ممنون میشیم کارشو ببینیم.

کف شور ها به سمت داکت بزارین.

khazaei1

عضو جدید
dovom 3.jpg

اینم ی اتود دیگه روی طبقه دوم آذر 92 این دفعه با در نظر گرفتن لابی آسانسور.
فقط ستون وسط پذیرایی رو نتونستم حل کنم. شاید بشه با طراحی داخلی ی جوری حضورشو کم رنگ تر کرد

پیوست ها

• dovom 3.jpg
    dovom 3.jpg
    31.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

khazaei1

عضو جدید
می گم که مهندس. اگه پشت اشپزخانه رو 3*4 میزاشتم، میگفتن اشپزخانه نورگیر2*3 کافی هست براش و اقتصادی کار نکردی. یا مثلا مصح فک کنه من متوجه این قضیه نیستم که اشپزخانه نورگیر2*3 براش کافیه.

اگر نورگیر رو مثل شما اون بخش میزاشتم میگفتن ک لابی اسانسورت کجاست؟

میگم که بین انتخاب ها گیر کردیم.
آره میتونستم یکی دیگه از خواب ها رو بیارم پایین و اونجا یه نشینمن خصوصی بزارم و یه اتاق خوابو بالا نگه دارم بکنم خواب مهمان. ولی اگ سه تا خاب پایین میزاشتم، دیگه نور کور میشد.
الان من معتقدم عمق 7 متر که نور داریم. یه بخشیشم بالاخره از نورگیر داره تامین میشه. در هر حال اشپزخانه اپن هست و دریچه نورگیر چه 2*3 باشه چه 3*4 باشه نهایتا 2 متر باز میشه ک باز یگن 1.2 کافیه.، خوب همون نور رو داره میده دیگه. نور بارون که نمیخاد بشه. دیگه از مسائل اجرایی ک بالاتر نیست. ما که ندیدیم تو اجرا مثلا برای دو واحد 3*6 متر زمینو نورگیر بکنن.
ضمن اینکه اون بخش رو فضای تی.وی گذاشتم و این فضا انچنان به نور احتیاج نداره
من فک میکنم دیگه چک و چونه زدن سر این مسائل عینا اتلاف وقت هست. اگر دوستی با رعایت لابی تونسته عمق نورگیر رو حفظ کنه و بدست بیاره ممنون میشیم کارشو ببینیم.

کف شور ها به سمت داکت بزارین.

در مورد کفشور تراس، تراس ک داکت نداره ک کفشورو ب سمت داکت بذارم (عیب نداره ب سمت حیاط یا ب سمت معبر بذارم؟)

z_mehri232

عضو جدید
سلام من اين گروه حدود 3 سال اطلاعاتش پيگيري مي كنم . و خيلي مطالب خوب و مفيدي دارد
من شادي جواني هستم و به همراه خانم زهرا مهري كه رتبه 2 كشوري دارند از همين سايت خيلي كمك گرفتيم و حتي موفق شديم كتاب بنويسم

z_mehri232

عضو جدید
مهمترين مسله در اين آزمون
1 تجزيه و تحليل سوال و آنچه كه طراح سوال از شما خواسته
آزمون ها از سال 92 به بعد توسط خود نظام مهندسي طراحي شد و حتي يك سانت هم فكر شد
پيشنهاد من به دوستان قبل از خط كشيدن اول ياد بگيريد
چطور بايد حل كنيد سوال را مثال مي زنم
ازمون سال 94 مرداد ماه
اولين نكته كه داشت 3 تا پاركينگ و ارتفاع ساختمان
سال 92 آذر ماه
4 پاركينگ بود و ورودي ساختمان و ارتفاع ساختمان
اگه دقت كنيد جواب آزمون در سوال مشحص هست ...
وليكن هرسال يك نكته جديد درازمون برسي ميشه ..نكات مهم ازمون مراد ماه 94 اين موارد بوده است
1
ورودي رمپ 2.50 و كنار رامپ 60سانت براي عبور پياده رو
دو طرف رامپ حتما ستون گذاري شود
2 جهت رمپ كه به سمت
3 قرار گيري پله
4ستون گذاري
5 قرارگيري پاركينگ
6 تاسيسات
نكته
تاسيسات بايد به صورتي باشد كه ماشين بتواني به راحتي وسايل جابجا كنه ارتفاع با ارتفاع زيرزمين يكي و
درب 1.20 رو به بيرون و حتما داكت و تهويه مكانيكي كنارش بنويسيد
ديوار آنكه به سمت پاركينگ مبحث 18 و انكه به سمت ديوار همسايه بنويسد مبحث 19
البته .18 يا م.19 كافي
ديوار وقت داشتيد هاشور بزنيد
و نكته بسيار مهم اگر مساحت داد بودند مثل پارسال 8 مترمربع نبود 20متر مربع استاندار
حريم بسيار مهم در پاريكينگ
در كنار اسانسور و پله 1.50تا 1.40
انبارها 80 سانت
و
حريم كنار ماشين و يا تاسيسات را گويم و نه روبرو

پله چه نكاتي بايد رعايت كنيم
اولين اينكه بايد ارتفاعات درست حساب كنيد و گرنه اصلا صحيح كار نميشود
دستگاه پله حداكثر 10 متر تا وردي يك ساخنمان بايد فاصله داشته باشد طبق مبحث 3 و 4 نبايد جاي قرار بگيريد كه حريق را رعايت نكند
نكات مهم در طراحي پله
1پله فقط بايد رفت و برگشت باشه بدون چشم پله و بايد 1.20حتما باشه پس 2.40در 5.10داخلي به غيراز ضخامت 20سانتي
خط برش در پله
كه در زيزمين از 2/3 برش مي زنيد
خط چين زير پله ها و كدگذاري در پاگرد
جهت پله و اينكه يك جهت مثلا 8 و جهت ديگه را 9
طبق مبحث 3 تهويه مكانيكي را رعايت كنيد
درب پله 1.10 سانتي متر
ديوارهاي كنار پله و اسانسور و لابي خط چين و فقط بنويسيد(م.3)

z_mehri232

عضو جدید
من از فردا سعي مي كنم هر روز يك قسمت را اموزش بدم و بتوانم كمك كنم به دوستان
اما لطفا پيام خصوصي نديد چون وقت نمي كنم
آكادمي گروه ما از سال 91 در اصفهان تشكيل شد و حدود 3 سال تدريس داريم
در گروهاي تلگرام و قبلا وايبر
اكادمي شيخ بهايي به مديريت خانم زهرا مهري رتبه 2 كشوري و خانم شادي جواني در اصفهان فعاليت مي كنند
براي دوستاي اصفهاني كارگاه رايگان يك روز داريم
و بعد كارگاههاي اصلي شروع ميشه
تلفن من براي اد شدن در گروه تلگرام 09338830032
من از مدير اين شبكه بسيار تشكر مي كنم و اميدوارم اين پيام تبليغاتي مشكل ساز نباشه

Amin.jafari

عضو جدید
سلام وخسته نباشید بابت راهنمایتون استفاده کردیم یه سوال داشتم اگه باکس داخل پله رو 2.40 بگیریم هر پله 120 اونوقت چشم پله نباشه اصلا جای نرده چی میشه واضح با شکل واندازه گزاری دقیق نشون بدید ممنون میشم از راهنمایتون.

alizare49

عضو جدید
من از فردا سعي مي كنم هر روز يك قسمت را اموزش بدم و بتوانم كمك كنم به دوستان
اما لطفا پيام خصوصي نديد چون وقت نمي كنم
آكادمي گروه ما از سال 91 در اصفهان تشكيل شد و حدود 3 سال تدريس داريم
در گروهاي تلگرام و قبلا وايبر
اكادمي شيخ بهايي به مديريت خانم زهرا مهري رتبه 2 كشوري و خانم شادي جواني در اصفهان فعاليت مي كنند
براي دوستاي اصفهاني كارگاه رايگان يك روز داريم
و بعد كارگاههاي اصلي شروع ميشه
تلفن من براي اد شدن در گروه تلگرام 09338830032
من از مدير اين شبكه بسيار تشكر مي كنم و اميدوارم اين پيام تبليغاتي مشكل ساز نباشه

نظر مدیران رو راجع به تبلیغ نمیدونم ولی تجربه نشون داده افرادی که صرفا برای جلب مشتری وارد میدون میشن - اولا برای بچه ها (مثل اوایل ارسال نظراتشون) دیگه نمیتونن مفید باشن ثانیا وقتی برای کسب درامد میان دائما دوست دارن اگه چیزی هم میدونن اون رو توی کلاساشون (بعد از جذب مشتری) در اختیار قرار بدن
به نظر من با توجه به این مطالبی که فرمودید شما میتونید برای بچه ها مفید باشید پس اگه براتون مقدوره بدون شماره تماس و این صحبتا میتونید به خوبی ادامه بدین

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 255359

اینم ی اتود دیگه روی طبقه دوم آذر 92 این دفعه با در نظر گرفتن لابی آسانسور.
فقط ستون وسط پذیرایی رو نتونستم حل کنم. شاید بشه با طراحی داخلی ی جوری حضورشو کم رنگ تر کرد
اره. حالا بهتر شد
البته یه چیزی
الان یه مسئله به کارت وارد هست. ینی اگه کسی بخواد بهانه تراشی کنه میگه که فاصله اتاق خوابها از آپشزخانه خیلی زیاده. البته شما به دل نگیر.

در مورد کفشور تراس، تراس ک داکت نداره ک کفشورو ب سمت داکت بذارم (عیب نداره ب سمت حیاط یا ب سمت معبر بذارم؟)
اره . فقط به سمت همسایه نزار.

آخرین ویرایش:

z_mehri232

عضو جدید
سلام حتما 1.20 بايد باشه
چون براي ضوابط معلول البته
معلول حركت نمي كه درصورتي كه ماارتفاع پله را 17 سانتي بخاطر ضوابط معلول مي گيرم
چرا اولا دستگير پبله داخل پله و جزوه 1.20دو نا خط نازك
من براتون عكس صحيح مي گذارم
اما توصيه ام به دوستان سعي كنيد يكسري پله و آسانسور طراحي كنيد و پاركينگ و ياد بگيريد با روش پازال
و يا جابجا كردن انا باهم حل پلانت انجام بدين
در اسرع وقت يك پله صحيح براتون مي گذارم

z_mehri232

عضو جدید
سلام مربوط به 92 آذر
ببينيد اين ازمون بسيار نكته دارد
ولي نكته مهم در سوال شما اينكه بايد شما توي سايت پلان كار طراحي كنيد
با مقياس 1/200
و مهم فقط كد ارتفاعي صحيح بود
و نكته بسيار م كه بايد دقت كنيد ...
اگر شما فضا كم نداشتيد در زيرزمين براي پاركينگ ها بايد از درب وردي حياط
چون فقط اين درب از اين قسمت 4.5 رها كنيد براي گردش ماشين به سمت حياط
نكته در زماني كه ما فضاي كافي داريم .....نكته مهم اين فضا را فداي پاركينگ نكنيم
اين فضاي 4.5 براي حركت ماشين آتش نشاني براي حريق در صورتي فضاي كافي باشه
باز اگه فضاي كافي نداشتم از درب 2.50 ايستگاه آتش نشاني كافي
منتها تاكيد مي كنم :
اولا در قسمت حياط اين اتفاق 2.5 سانتي متر رها براي حريق
دوم درصورتي كه فضاي كافي داشته باشيم
سوم اينكه پاركينگ فداي اين كار نكنيد

آخرین ویرایش:

z_mehri232

عضو جدید
دوستان خيلي ها ذهنشون درگير مسايل پيچيد ميكنند
درصورتي كه بايد اصول طراحي بلد باشند و ضوابط و مباحث را
امروز راجب الزامات ساختمان جهت حفاظت در سوانح و حوادث صحبت كنيم
1-حداقل عرض راهرو دسترسي خروجي 1.20
حداكثر طول خروجي از محل تصرف تا دسترسي خروج 30 متر ولي اين بسيار مهم دستگاه پله را دور تا ورودي ساختمان طراحي نكنيد
در واحد مسكوني تا 5 طبقه ،فاصله درب ورودي تا دستگاه پله 10متر در نظر گرفته شود
جايگاه امداد در گروههاي 4و 5 حداقل 5در 3 متر در نظر گرفته ميشود
اين نكته شما فقط تو پلانها حتما نشان بدهيد
تعبيه بازشوي امدادرساني هر واحد 90 سانتي متر و ارتفاع 1.30سانتي متر الزامي
به چ صورت نمايش بدهيم
روي پنجره كه به سمت حياط ماشين رو و يا كوچه
بصورت خط چين و به سمت داخل
مثل يك درب كوچيك دو لنگه نشان ميديم
ضمنآ من كارگاه رايگان در اصفهان داير نمودام روز جمعه 94/11/2

arefeh

کاربر ممتاز
دوستان خيلي ها ذهنشون درگير مسايل پيچيد ميكنند
درصورتي كه بايد اصول طراحي بلد باشند و ضوابط و مباحث را
امروز راجب الزامات ساختمان جهت حفاظت در سوانح و حوادث صحبت كنيم
1-حداقل عرض راهرو دسترسي خروجي 1.20حداقل عرض راهرو دسترسی خروج مطمئنید 1.20؟؟؟؟؟تا جایی که بنده در جریان هستم چون ویژه معلول هست همه مسیرهای خروج باید 1.40 باشه....فقط راهرو های داخلی مسکونی 1.20 باشه مشکلی نداره...اونم باز عرض و عمق ورودی هر واحد دگ 1.20 نیست....
حداكثر طول خروجي از محل تصرف تا دسترسي خروج 30 متر ولي اين بسيار مهم دستگاه پله را دور تا ورودي ساختمان طراحي نكنيد
در واحد مسكوني تا 5 طبقه ،فاصله درب ورودي تا دستگاه پله 10متر در نظر گرفته شود
جايگاه امداد در گروههاي 4و 5 حداقل 5در 3 متر در نظر گرفته ميشود
اونوقت میشه بفرمایید در زمین های جنوبی چجوری میخواید جایگاه امداد رو نشون بدید؟؟؟؟این جایگاه امداد برای زمانی است که زمین شما شمالی باشه و یا زمینی بدن که ورودی خودرو به حیاط دسترسی داشته باشه....
اين نكته شما فقط تو پلانها حتما نشان بدهيد
تعبيه بازشوي امدادرساني هر واحد 90 سانتي متر و ارتفاع 1.30سانتي متر الزامي
به چ صورت نمايش بدهيم
روي پنجره كه به سمت حياط ماشين رو و يا كوچه
بصورت خط چين و به سمت داخل
مثل يك درب كوچيك دو لنگه نشان ميديم
ضمنآ من كارگاه رايگان در اصفهان داير نمودام روز جمعه 94/11/2

و اینکه در زمین های 100% ساخت مثل خرداد و آبان 93...شما جایگاه خودرو در داخل ملک ندارید بنابراین دگ جایگاه امداد رو در این پلان ها نمایش نمی دهید....
موفق باشید

maryam zarghami

عضو جدید
برای این عکسی که در پایین میبینین، اگر نور از جنوب داشته باشیم و تا عمق 7 متر رو پوشش بده، میتونیم امیدوار باشیم که اون 3 متر از نورگیر اشپزخانه اپن مشکل نورش حل میشه؟
سلام ببخشید این کلمه kit که نوشتین معنیش چیه ؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.