تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال درمورد همین آزمون آذر ۹۰
الان نمیشه پله های دسترسی و جک معلول در حیاط تعبیه بشه؟ که در زیرزمین مسئله سرگیریو نداشته باشیم

من فک میکنم به اندازه ای جا میذارن که بشه همون داخل حلش کرد و
اگه داخل ساختمون حل بشه که بهتر ولی
وقتی داخل ساختمون قضیه سرگیری پیش میاد و توی حیاط جاهست پس بهتره بیرون حلش کنیم.البته بهتره چسبیده به بناوسازه باشه.

hamedzjg

عضو جدید
وقتی داخل ساختمون قضیه سرگیری پیش میاد و توی حیاط جاهست پس بهتره بیرون حلش کنیم.البته بهتره چسبیده به بناوسازه باشه.

سلام مهندس.
درسته بنظرم داخل محدوده ساخت حل بشه بهتره
ممنون

khazaei1

عضو جدید
سلام مهندس.
ممنون

من این مسئله رو از یکی از اساتید پرسیدم گفتن توصیه نمیشه داخل حیاط باشه. در مورد آذر 90 هم به اندازه کافی جا هست ک مجبور نشین داخل حیاط بذارین

سحر خوشان

عضو جدید
یه سوال درمورد همین آزمون آذر ۹۰
الان نمیشه پله های دسترسی و جک معلول در حیاط تعبیه بشه؟ که در زیرزمین مسئله سرگیریو نداشته باشیم
سرگیری نداره.زیر پله های دسترسی و جک معلول توی زیرزمین خاک پر هست

amirreza.dolat

عضو جدید

سلام
درسته در مبحث ۵ نوشته ولی در مبحث فضای گردش ماشین ۵ گفته شده..به رمپ چرخشی اشاره نشده..تا جایی که میدونم ۶۰۵ میگیرم.. شایدم ۵ درست باشه
من الان از روی سررسیدی که هر سال نظام خراسان چاپ میکنه و آخرش در مورد پارکینگها یه پیوستی داره نگاه کردم و دیدم شمادرست میگین رمپ چرخشی با گردش ماشین متفاوته .دقت نکرده بودم به این موضوعuploadfromtaptalk1454671015131.jpg[IMG][ATTACH]11020346._xfImport[/ATTACH][/IMG]

فرستاده شده از GT-S7262ِ من با Tapatalk

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1454671062286.jpg
    uploadfromtaptalk1454671062286.jpg
    17.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

amirreza.dolat

عضو جدید

میشه بیشتر در موردش توضیح بدین
فکر کنم منظورش اینه که دیوارهای خارجی و دیوارهای مشترک بین واحدها باید مطابق مبحث 3با ساختار مقاوم در برابر حریق دوربندی بشن

سحر خوشان

عضو جدید
سلام
خسته نباشی
کیفیت عکسی که گذاشتین خیلی پایینه روی اعداد و اندازه ها نمیشه حرفی زد ولی چندتا مطلب کلی که بنظرم رسید با نهایت احترام

-برای محل باکس پله انتخاب درستی انجام ندادید بنظرم.. چرا وسط؟ یا حداقل وقتی وسط میذارید معمولا درب آسانسور روبروی پاگرد باکس با درنظر گرفتن لابی آسانسور باز بشه بهتره..الان بطور مثال اگر از آسانسور استفاده بشه برای دسترسی به واحد سمت چپ در طبقات،فرد باید اول وارد پاگرد پله بشه و یه دور بزنه تا به واحد سمت چپ برسه.. جدای از این اصلا چیدمان خوبی نشده در زیرزمین ..

- دسترسی از زیرزمین به حیاط لازمه..درنظر نگرفتید..
-واحد مسکونی همکف آشپزخونه نور غیر مستقیم داره که صحیح نیست علیرغم رعایت طول ۷ متر..واحد ۱۰۰ متریه..واحد بزرگتر از ۷۵ متر آشپزخونه نور مستقیم لازم داره..

درمورد بقیه موارد بخاطر کیفیت پایین اصلا نمیشه قضاوت کرد..
نمیدونم شاید بعضی مواردم اشتباه دارم میگم منم..براتون آرزوی موفقیت میکنم یه عالمه
مرسی از توجهتون.در مورد باکس پله خودم مشکل داشتمو نمیدونستم چطور باید حلش کنم.موفق باشید :)

hamedzjg

عضو جدید
مرسی از توجهتون.در مورد باکس پله خودم مشکل داشتمو نمیدونستم چطور باید حلش کنم.موفق باشید :)

باکس پله رو بنظرم بچرخون و بچسبون به دیوار شرقی زمین..دیوار سمت راست
نمونه کار بچه های باشگاهو ببین..ایده میگیری و راههای زیادتری پیدا میکنی
مرسی..شما هم موفق باشی

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مطمئنی شما؟
شعاع میانی رو میگن ۶.۵ گرفته بشه.. که به ترتیب اعداد ۴.۷۵..۶.۵..۸.۲۵ میشه
شعاع میانی رو خیلی از اساتید میگن با شعاع5 اصلا درست نیست.
همون 6.5

ممنون از جوابتون. بله دقیقا منم همینطور محاسبه می کنم. ولی دوستان در پست های قبلی که در رابطه با رمپ گردشی بود شعاع میانی را 6.5 در نظر می گیرند. که شعاع دایره ها به ترتیب 4.75 و 6.5 و 8.25 شده. دلیل این رو خواستم بدونم.
متشکر

همین اعداد درسته

سلام دوست عزیز
چرا 6.5؟ در مبحث 5 است!
کجا نوشته 5؟اون ک شعاع چرخش ماشینه. البته مباحث اینقدر گنگ هست که تفاسیر متفاوته

منم تو تاپیکای قبلی دیدم ک شعاع میانی رو اکثرا 6.5 گفتن. ولی خوب مبحث 5 گفته. حالا کدوم درسته...
بالاتر گفتیم
سلام
درسته در مبحث ۵ نوشته ولی در مبحث فضای گردش ماشین ۵ گفته شده..به رمپ چرخشی اشاره نشده..تا جایی که میدونم ۶۰۵ میگیرم.. شایدم ۵ درست باشه
بالاتر گفتیم

زیرزمین جزء طبقات محسوب نمیشه مهندس..
سوال سواله..ابتدایی نداره..خیلیم خوبه که میپرسید اتفاقا
زیرزمین اگر ارتفاع بالاآمدگیش از 0.00 بیشتر از 1.2 بشه، طبقه محسوب میشه. ینی دیگه زیرزمین نداریم. حالا نمیدونم از 0.00 یا از معبر؟

وقتی منابع اصلی مباحث مقررات ملی اند به نظرم ریسکه که خودمونو درگیر سایر منابع کنیم
البته این نظر شخصی منه

اره اما همه تفاسی از همین مقرراته منتها با قاطی شدنه نظر شخصی.چون مباحث گنگ اند
در ضمن دوستان در مورد مبحث 3من هم راهنما و هم خود مبحث رو خوندم راهنماش خیلی خوب و کاربردی تر تو ضیح داده
امیدوارم تجربه شخصی من به دردتون بخوره یه راهنما برای مبحث4هم آبا منتشرکرده که بد نیست
در مورد مبحث 3یه چیز جدیدی که تا حالا توجه نکرده بودم اینه که کل ساختمون باید از نظر دوربندی زون بندی بشه اینو جدیدا دریافتم گفتم شاید شما هم ندونید

من هر چی گشتم متاسفانه نتونستم راهنما پیدا کنم و بخرم.خیلی خوبه که خوندید. حسودیم شداااا

elham.khkh

عضو جدید
دوستان خيلي ها ذهنشون درگير مسايل پيچيد ميكنند
درصورتي كه بايد اصول طراحي بلد باشند و ضوابط و مباحث را
امروز راجب الزامات ساختمان جهت حفاظت در سوانح و حوادث صحبت كنيم
1-حداقل عرض راهرو دسترسي خروجي 1.20
حداكثر طول خروجي از محل تصرف تا دسترسي خروج 30 متر ولي اين بسيار مهم دستگاه پله را دور تا ورودي ساختمان طراحي نكنيد
در واحد مسكوني تا 5 طبقه ،فاصله درب ورودي تا دستگاه پله 10متر در نظر گرفته شود
جايگاه امداد در گروههاي 4و 5 حداقل 5در 3 متر در نظر گرفته ميشود
اين نكته شما فقط تو پلانها حتما نشان بدهيد
تعبيه بازشوي امدادرساني هر واحد 90 سانتي متر و ارتفاع 1.30سانتي متر الزامي
به چ صورت نمايش بدهيم
روي پنجره كه به سمت حياط ماشين رو و يا كوچه
بصورت خط چين و به سمت داخل
مثل يك درب كوچيك دو لنگه نشان ميديم

کلیت بحث مسیر خروج فقط بخاطر رعایت مبحث 3 هست و وقتی صحبت از مسیر خروج میشه یعنی باید ضوابط حریق رو رعایت کنیم نه ابعاد عبوری افراد عادی و معلول(که البته با رعایت ابعاد مسیر فرار از حریق ضوابط عبوری افراد عادی و معلول هم حفظ میشه) و این مسیر خروج باید حداقل 150 سانت عرض داشته باشه(برای عبور امدادگر پیاده-طبق مبحث3)

اینجاها رو لطفا بیشتر توضیح بدین

شعاع میانی رو خیلی از اساتید میگن با شعاع5 اصلا درست نیست.
همون 6.5

همین اعداد درسته

کجا نوشته 5؟اون ک شعاع چرخش ماشینه. البته مباحث اینقدر گنگ هست که تفاسیر متفاوته

بالاتر گفتیم

بالاتر گفتیم

زیرزمین اگر ارتفاع بالاآمدگیش از 0.00 بیشتر از 1.2 بشه، طبقه محسوب میشه. ینی دیگه زیرزمین نداریم. حالا نمیدونم از 0.00 یا از معبر؟

اره اما همه تفاسی از همین مقرراته منتها با قاطی شدنه نظر شخصی.چون مباحث گنگ اند

من هر چی گشتم متاسفانه نتونستم راهنما پیدا کنم و بخرم.خیلی خوبه که خوندید. حسودیم شداااا
شما که مبحث 4 راهنماشو خوندین آیا جاییش نوشته که اشپزخونه اپن ققط برای واحدهای حداثر 75 متریه؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
حتما حتما حتما پله های اصلی و جک داخل زیرزنا حل بشه اما پله دسترسی به حیاط از زیرزمین یا همکف اشکال نداره که تو حیاط باشه.

سلام مهندس.
ممنون
آری

یه سوال دیگه

منظور از بالکن تجاری چیه؟
جایی نوشته؟ من میپرسم.
سرگیری نداره.زیر پله های دسترسی و جک معلول توی زیرزمین خاک پر هست
نه. زیر پله ی دسترسی و جک من خاک پر نمیزارم.

من الان از روی سررسیدی که هر سال نظام خراسان چاپ میکنه و آخرش در مورد پارکینگها یه پیوستی داره نگاه کردم و دیدم شمادرست میگین رمپ چرخشی با گردش ماشین متفاوته .دقت نکرده بودم به این موضوعمشاهده پیوست 255890[IMG][ATTACH]255891[/ATTACH][/IMG]

من ندیدم عکسو ولی همون 6.5 درسته

فکر کنم منظورش اینه که دیوارهای خارجی و دیوارهای مشترک بین واحدها باید مطابق مبحث 3با ساختار مقاوم در برابر حریق دوربندی بشن

نگا کنید دوستان. با توجه به گفته های معلمم
راه خروج 3 بخشه:
دسترس خروج (لابی طبقات)
خروج (پلکان)
تخلیه خروج(لابی همکف)
همشون دود بندی میخاد.هاشور میخاد

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
شما که مبحث 4 راهنماشو خوندین آیا جاییش نوشته که اشپزخونه اپن ققط برای واحدهای حداثر 75 متریه؟
ب جد ننوشته اما گفته اگه واحد بالای 75 باشه اشپزخانه مستقل باشه. مستقل باشه ینی نورش جدا باشته
یه جا هم گفته در هر صورت نباید دید به فضای پخت باشه. در همه نوع اشپزخانه ها.
بهتره رعایت کنیم.
من میگم وقتی نورگیرمون جداست یا نور داره خودش بهتره در و پیکرشو ببندیم که شک و شبهه نیاد توش

elham.khkh

عضو جدید
سلام.یه سوال دارم.استادم گفته واحدهای بالای 75 متری نمیتونن آشپزخونه اپن داشته باشن.گفتن تو مبحث 4 گفتا.درسته آیا؟ اخه تو نورگیری گیر میکنیم

ی

586]مرسی از توجهتون.در مورد باکس پله خودم مشکل داشتمو نمیدونستم چطور باید حلش کنم.موفق باشید :)[/QU
دوستان یه سوال دارم.اOTE]

elham.khkh

عضو جدید
بچیه.نوشته اما گفته اگه واحد بالای 75 باشه اشپزخانه مستقل باشه. مستقل باشه ینی نورش جدا باشته
یه جا هم گفته در هر صورت نباید دید به فضای پخت باشه. در همه نوع اشپزخانه ها.
بهتره رعایت کنیم.
من میگم وقتی نورگیرمون جداست یا نور داره خودش بهتره در و پیکرشو ببندیم که شک و شبهه نیاد توش
نتیجه
منظورتون از اینکه مستقله چیه.یعنی دیوار داشته باشن و اپن نباشن؟

hamedzjg

عضو جدید
حتما حتما حتما پله های اصلی و جک داخل زیرزنا حل بشه اما پله دسترسی به حیاط از زیرزمین یا همکف اشکال نداره که تو حیاط باشه.

آری

جایی نوشته؟ من میپرسم.

راه خروج 3 بخشه:
دسترس خروج (لابی طبقات)
خروج (پلکان)
تخلیه خروج(لابی همکف)

در مورد بالکن تجاری در تایپیک سالهای قبل مطرح شده بود که برام سوال بود که چطور مطرح میشه.. ارتفاع قسمت زیر ۲.۴۰ و قسمت بالا ۲.۱۰ هست.. ولی دقیق نمیدونم بالکن تجاری منظور چیه

مبینا.

عضو جدید
کسی کار منو ندید؟ :(
سلام خانمی..
1.قسمت طراحی داخلی همکف ابتدای ورودی تا به فضای نشیمن برسه فضای زیادی پرت شده واون دیوار جلوییکه کشیدید دید سالن بسته اگربشه جای پاسیو واتاق خواب عوض کنید که 2تا خواب کنار همدیگه باشن بهتره ...2.اسانسور طوری قرار بگیره که در دید باشه بهتره گویا مخفی شده ....3.دلیل اینکه دیوار رمپ وپله بینشون فاصله افتاده چیه؟؟انشا..موفق باشید...

مبینا.

عضو جدید
سلام
- علیرغم رعایت طول ۷ متر..واحد ۱۰۰ متریه..واحد بزرگتر از ۷۵ متر آشپزخونه نور مستقیم لازم داره..

میشه این بیشترتوضیح بدید ؟یعنی اگر 7 متر رعایت بشه باز هم نور مستقیم میخواد؟توضیحات بالاییکه دوستان دادند در این مورد متراژ بالای 75اگر نور مستقیم بدیم ایا مطبخ واپن میشه باهم بزاریم یا یه اشپزخونه در دار باید بزاریم؟

آخرین ویرایش:

ج.ع

عضو جدید
دوستان در شكلي كه گذاشتم الان تير داره از توي داكت عبور مي كنه؟؟ يعني الان داكت رو داخل به داخل 30 در 60 كشيدم ولي چون تير با ضخامت 40 سانت ازش رد مي شه ابعاد داكت رو بايد از پايين اون خط قرمزه (از زير مقطع ترسيم شده ستون) حساب كنيم؟؟ يعني بايد عرض داكت رو بيشتر كنيم؟

Untitled-1.jpg

متشكرم

ج.ع

عضو جدید

آری

جایی نوشته؟ من میپرسم.

راه خروج 3 بخشه:
دسترس خروج (لابی طبقات)
خروج (پلکان)
تخلیه خروج(لابی همکف)

ميشه لطفا اين قسمت كه قرمز شده رو بيشتر توضيح بديد؟ اگر خاك پر نميگذاريد پس چي كار مي كنيد؟ فضا زيرش قرار مي ديد؟ براي اينكه ارتفاع فضاي زير رو تامين كنيد چه مي كنيد؟ پله مي گذاريد؟

hamedzjg

عضو جدید
میشه این بیشترتوضیح بدید ؟یعنی اگر 7 متر رعایت بشه باز هم نور مستقیم میخواد؟توضیحات بالاییکه دوستان دادند در این مورد متراژ بالای 75اگر نور مستقیم بدیم ایا مطبخ واپن میشه باهم بزاریم یا یه اشپزخونه در دار باید بزاریم؟

سلام
نه کلا حالت ایده آل طراحی آشپزخونه این هست که مطبخ و اوپن کمی تفکیک شده باشن ولی در واحد ۷۵ و کمتر همون اوپن کفایت میکنه..

درمورد نورگیری هم..واحد ۷۵ متر و پایینتر میشه نور غیرمستقیم با رعایت عمق ۷ متر استفاده کرد ولی برای واحدهای بزرگتر از ۷۵ متر نورگیری مستقیم باید باشه یا از جبهه خیابون و حیاط ویا از نورگیر

موفق باشید

hamedzjg

عضو جدید
دوستان در شكلي كه گذاشتم الان تير داره از توي داكت عبور مي كنه؟؟ يعني الان داكت رو داخل به داخل 30 در 60 كشيدم ولي چون تير با ضخامت 40 سانت ازش رد مي شه ابعاد داكت رو بايد از پايين اون خط قرمزه (از زير مقطع ترسيم شده ستون) حساب كنيم؟؟ يعني بايد عرض داكت رو بيشتر كنيم؟

مشاهده پیوست 255894

متشكرم

سلام
بله دقیقا از خط قرمز حساب میشه ابعاد داکت و باید ابعادشو بیشتر کنید..

amirreza.dolat

عضو جدید

در مورد بالکن تجاری در تایپیک سالهای قبل مطرح شده بود که برام سوال بود که چطور مطرح میشه.. ارتفاع قسمت زیر ۲.۴۰ و قسمت بالا ۲.۱۰ هست.. ولی دقیق نمیدونم بالکن تجاری منظور چیه
این چیزایی که شما نوشتین بیشتر به نیم طبقه میخوره شاید منظور نیم طبقه تجاری هست

amirreza.dolat

عضو جدید
در ضمن تو مبحث 3نوشته کلیه شفت های قایم باید دودبندی و ضد حریق باشن

hamedzjg

عضو جدید
این چیزایی که شما نوشتین بیشتر به نیم طبقه میخوره شاید منظور نیم طبقه تجاری هست

آره دقیقا...
خودمم نمیدونم دقیقا چیه بالکن تجاری
در تایپیک سالهای گذشته یادمه که بحث میشد ..الان فرصت مرورشو ندارم البته فکر نمیکنم خیلی هم مهم باشه

hamedzjg

عضو جدید
ميشه لطفا اين قسمت كه قرمز شده رو بيشتر توضيح بديد؟ اگر خاك پر نميگذاريد پس چي كار مي كنيد؟ فضا زيرش قرار مي ديد؟ براي اينكه ارتفاع فضاي زير رو تامين كنيد چه مي كنيد؟ پله مي گذاريد؟

با اجازه من جواب میدم..ببخشید..

خاک پر بهتره استفاده نشه در طراحی
برای استفاده از فضای سرگیر زیر پله ورودی و جک معلول در زیرزمین معمولا به تعداد همون پله هایی که در بالا داریم پایین تر میریم
نمونه کار بچه هارو ببینید دوره های پیش کامل متوجه میشید

مبینا.

عضو جدید
سلام
درمورد نورگیری هم..واحد ۷۵ متر و پایینتر میشه نور غیرمستقیم با رعایت عمق ۷ متر استفاده کرد ولی برای واحدهای بزرگتر از ۷۵ متر نورگیری مستقیم باید باشه یا از جبهه خیابون و حیاط ویا از نورگیر
سلام.متشکرم از توضیحتون.اما اگر میشه بگید این توضیح در چه صفحه ای از مبحث گفته شده؟البته اگر مطبخ بدون در باشه نورگیر ازمطبخ اصولا گرفته میشه وبه اپن هم نور میده اما اگردر داشته باشه بنظرازهمون سالن نوربگیره بنظر کافیه ...درسته؟/؟

آخرین ویرایش:

hamedzjg

عضو جدید
سلام.متشکرم از توضیحتون.اما اگر میشه بگید این توضیح در چه صفحه ای از مبحث گفته شده؟البته اگر مطبخ بدون در باشه نورگیر ازمطبخ اصولا گرفته میشه وبه اپن هم نور میده اما اگردر داشته باشه بنظرازهمون سالن نوربگیره بنظر کافیه ...درسته؟/؟

سلام
خواهش میکنم

مبحث 4 بند 4-7-1-1-14

اگر آشپزخونه در داشته باشه که کلا مستقل مخسوب میشه و نور مستقیم الزامیه

اگر آشپزخونه اوپن باشه برای واحد زیر 75 متر میشه نور غیر مستقیم با رعایت عمق 7 متر / ولی واحد 75 و بیشتر حتما نور مستقیم لازم داره

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.