تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ARCHITECT HAND

عضو جدید
سلام ذوستان آزمون اسفند 91 تمرین کردم خوشحل میشم ایراداتشو بگید- مخصوصا در مورد ستون گذاری
1.jpg2.jpg

maryam703

عضو جدید
پله سه طرفه ممنوعه.پشت هر ماشین متر فضای خالی می خواهد.مساحت آژانس فکر می کنم کمتر از 100.واسه آژانس دستشویی و آبدارخانه و اتاق ریاست بذارین.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام ذوستان آزمون اسفند 91 تمرین کردم خوشحل میشم ایراداتشو بگید- مخصوصا در مورد ستون گذاری
مشاهده پیوست 178113مشاهده پیوست 178114

سلام.
آسانسور پس چی؟
اندازه گذاری نداری تا بشه دقیق در موردش صحبت کرد.تمام گیر ما رو همین اندازه گذاری هاست.
پارکینگاتون که درست نیستن.ستون داخل پارکینگ؟گذر عبور خودرو طبق مبحث 4، 5 متره .دسترسی معلول به لابی همکف؟
فضایی که خودرو باید برگرده و دور بزنه باید حداقل 5*5 باشه.بعد محدوده پارکینگتون رو با مستطیل نشون بدید.چون پارکینگ یه فضاست با ابعاد مشخص.
چرا رو اتود خانم شب خانوم کار نمیکنید؟اون خیلی خوب شده بود.

shab khanoom

عضو جدید
1- فکر می کنم حدود 27 سانتیمتر ضخامت سازه سقف می شه و با کف سازی و بتن سبک و ... حدود 40 سانتیمتر می شه که همون 40 می گیریم.
2- می توانیم 2.70 بگیریم. ارتفاع ساختمان رو تا اندازه ای باید بگیریم که از حداکثرهای گفته شده در صفحه 20 مبحث 4 بیشتر نشه
3-کلا می شه زیرزمینی که برای اشتغال یا اقامت استفاده نمی شه اصلا نور طبیعی نگیره. اما بهتره به گونه ای طراحی بشه که نور طبیعی بگیره. پس جواب سوالت "بله" است.
4- کلا هرگونه پیش آمدگی بیش از 10 سانتیمتر از محدوده بنا، باید در ارتفاع بیش از 3.5 متری کف معبر قرار داشته باشه. پیش آمدگی به حیاط رو نمی دونم چطوری باید باشه

mana_memari

عضو جدید
سلام.
آسانسور پس چی؟
اندازه گذاری نداری تا بشه دقیق در موردش صحبت کرد.تمام گیر ما رو همین اندازه گذاری هاست.
پارکینگاتون که درست نیستن.ستون داخل پارکینگ؟گذر عبور خودرو طبق مبحث 4، 5 متره .دسترسی معلول به لابی همکف؟
فضایی که خودرو باید برگرده و دور بزنه باید حداقل 5*5 باشه.بعد محدوده پارکینگتون رو با مستطیل نشون بدید.چون پارکینگ یه فضاست با ابعاد مشخص.

اتود ایشون کجاست؟ میشه دوباره بذاریدش؟ الان دارید رو آزمون اشفند 91 کار می کنید؟

mana_memari

عضو جدید
سلام. من چیزهایی که سر کلاس یاد گرفتم رو میگم .:smile:
1- رمپ سواره هیچوقت از جلوی در شروع نمیشه. باید حداقل 3.5 متر از ورودی سواره فاصله بگیری.
2- رمپ سواره از کنار دیوار هم 30 سانت فاصله میگیره.در ضمن متوجه نمیشم چرا وسط رمپ سواره رو مستطیل کردین! ینی صافه؟! باید رمپ رو کامل بکشید و اون قسمتش رو هم بصورت منحنی پخ برنید.
3- روی رمپ حتما شیبشو بنویس. همونجور که گفتم. 1متر اول و آخرش رو 10% و وسط رمپ رو 15% بنویس.
4- پله و آسانسور در همه طبقات باید فیلتر داشته باشه.حتی زیرزمین.وگرنه دود و گردو خاک و سرو صدا مستقیما داخل سرویس پله میشه.و در همکف هم همینطور!
5-جهت هاشور رمپ همیشه به سمت بالاست.برعکس زدید.
6- در پلان زیر زمین ، باید یه پله فرار که به لول همکف میاد هم داشته باشی. که مثلا اینجا میاد تو حیاط.
7- در طبقه همکف رمپ معلول برای ورودی پیاده هم از سمت لابی و هم از سمت آژانس لازمه.ضمن اینکه لزومی نداره دو تا ورودی به لابی داشته باشین.منظورم حذف ورودی از سمت خیابونه که کنارش رمپ گذاشتی.همون ورودی از حیاط کافیه. واسه ورودی آژانس هم رمپ معلول بذار.بالابر به هیچوجه درست نیست!
8- در پلان طبقات ، نورگیری که واسه آشپزخونه گذاشتین دور تا دورش ستون میخواد که دیگه با توجه به اینکه جاگذاری ستوناش تو پارکینگ چجوری میشه باید حواستون باشه.
9- عرض اتاق خواب 2.50 خیلی ایراد بزرگیه.دیگه حداقل باید 2.70 باشه. 2.5 ایراد داره از نظر طراح.
10- در انباری ها به سمت بیرون باز میشه.
11- کانال کولرها و رادیاتورها رو هم بذارید کامله :w11:.

مطمئن هستید که چهار طرف نورگیر باید ستون بخوره؟ بدون اون هم به راحتی میشه تیر ریزیشو دز اورد من تو خیلی از ÷لان های نظام دیدم که اینجوری نبوده.
شما کجا کلاس می رید ؟ راضی هستید؟ میشه مطالبش و اینجا هم بذازید؟

ARCHITECT HAND

عضو جدید
سلام.
آسانسور پس چی؟

آسانسور که وسط راه پله گذاشتم - خوب به هر حال ستون داخل پارکیبگ میاد دیگه - دسترسی معلول به لابی اگه تراز لابی 1.2 باشه باید 12 متر رمپ بدیم که من نمیدونم چطور باید درش آورد توی همچین موقعیتی - به نظرم ستون گذاریم کلا کار و خراب کرده میشه ستون ها کمتر بزارم ؟

ARCHITECT HAND

عضو جدید
پله سه طرفه ممنوعه.پشت هر ماشین متر فضای خالی می خواهد.مساحت آژانس فکر می کنم کمتر از 100.واسه آژانس دستشویی و آبدارخانه و اتاق ریاست بذارین.
آبدار خانه و دستشویی پشت را پله گذاشتم. فقط مبله نیست. در مورد مساحت آژانس فکر اگه رمپ و راه پله هم حساب بشن 100 متر میشه ولی اگه نشه نمیشه-

saraafsoon

عضو جدید
مشاهده پیوست 178129اسفند 91 طبقه همکف. لطفا نظرات و پیشنهاد های خودتونو بدهید.

;6991478]مشاهده پیوست 178129اسفند 91 طبقه همکف. لطفا نظرات و پیشنهاد های خودتونو بدهید.[/QUOTE]

1-ورودی لابیت دقت کنی با لابی مسکونیت یکی نیست در نتیجه باید ورودیو رمپ جدا براش طراحی کنی
2-من سردرنیاوردم رامپلابیت از کجا شروع میشه
3-چشم پلرو احتیاطا انقدر عرض نگیر به خاطراینکه حالت دودکش ایجاد نشه
4-درتاسیساتت باید به بیرون بازشه ومن درمورد ان دوتا ماشین که انجا گذاشتی مطمئن نیستم ایراد نگیرن انگاربه زور جاکردی
5-فکرکنم 4تا÷ارکینگ کافیه پس ان دوتاذاتا اضافست
6-این سازه دیوار برشی چیه میشه دربارش توضیح بدی؟
7-درز انقطاع نوشتی اعمال شده اما11که کم نکردی؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اتود ایشون کجاست؟ میشه دوباره بذاریدش؟ الان دارید رو آزمون اشفند 91 کار می کنید؟

تو همین تاپیک هستش دیگه.واسه دسترسی سریع به خودشون مراجعه کنید:D

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آسانسور که وسط راه پله گذاشتم - خوب به هر حال ستون داخل پارکیبگ میاد دیگه - دسترسی معلول به لابی اگه تراز لابی 1.2 باشه باید 12 متر رمپ بدیم که من نمیدونم چطور باید درش آورد توی همچین موقعیتی - به نظرم ستون گذاریم کلا کار و خراب کرده میشه ستون ها کمتر بزارم ؟

سلام.
نه اصلا باکس آسانسور باید جدا باشه.حتی دربش هم نباید به پاگرد پله باز شه و نیاز به لابی جداگانه داره.این کسر امتیاز زیادی رداره واستون.
نباید بیاد دیگه.راه داره.دهانه هاتون خیلی کمه.تو عرض ساختمون 3 تا ستون کفایت میکنه.چیدمانش دیگه با خودتون.نیازی نیست 1.2 متر بیاری بالا کف همکف رو.چرا میشه.مساحت زیادی که در اختیار قرار داده این امکان رو فراهم کرده.
آره 3 تا ستون تو عرض ساختمون کافیه.
یه چیزی بگم در مورد ستون گذاری..............ستون گذاری رو از باکس پله شروع کن.یعنی ایده محل قرارگیری ستون هارو از باکس پله بگیر.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 178123مشاهده پیوست 178128اسفند 91 نمونه تمرینی بر روی برگه پرینت شده امتحان

سلام.
1-لابیتون شده محل گذر مراجعه کنندگان.
2-ابعاد آسانسورتون احساس میکنم خیلی کوچیکه.چند در چنده؟
3-اتاق مدیریت و آبدارخونه هم واسه آزانستون بزارید.
4-چشم پله طبق مبحث 3 باید حذف بشه تا دودکش نشه راه پلتون.
5-تو همکفتون ابعاد پارکینگ رو حتما نشون بدید.عرضتون معلوم نیست.بعد پارکینگ یه محدودست که باید با مستطیل نشون داده بشه حالا توش یه مثلث هم میزارید.اون مثلثه مهم نیست اون محدوده پارکینگ با ابعاد مشخص مهمه.
6-مسکونیتون بد نشده فقط اگه اون آسانسورتون رو بیارید جلو مجبور نمیشید اون راه رو رو بزارید تو همکف و طبقاتتون.فضای پشتش هم استفاده میشه.

ARCHITECT HAND

عضو جدید
سلام.
نه اصلا باکس آسانسور باید جدا باشه.حتی دربش هم نباید به پاگرد پله باز شه و نیاز به لابی جداگانه داره.این کسر امتیاز زیادی رداره واستون.
نباید بیاد دیگه.راه داره.دهانه هاتون خیلی کمه.تو عرض ساختمون 3 تا ستون کفایت میکنه.چیدمانش دیگه با خودتون.نیازی نیست 1.2 متر بیاری بالا کف همکف رو.چرا میشه.مساحت زیادی که در اختیار قرار داده این امکان رو فراهم کرده.
آره 3 تا ستون تو عرض ساختمون کافیه.
یه چیزی بگم در مورد ستون گذاری..............ستون گذاری رو از باکس پله شروع کن.یعنی ایده محل قرارگیری ستون هارو از باکس پله بگیر.
ممنون - ستون گذاری از باکس پله شروع کنیم و بعد بقیه ستون ها را با فاصله حداکثر از اون بزاریم ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 178123مشاهده پیوست 178128اسفند 91 نمونه تمرینی بر روی برگه پرینت شده امتحان

ممنون - ستون گذاری از باکس پله شروع کنیم و بعد بقیه ستون ها را با فاصله حداکثر از اون بزاریم ؟

خواهش میکنم.
آره از باکس شروع کنید ولی اینکه حداکثر باشه یا نه بستگی به طرحتون داره.ببینید مثلا یه جا شما فاصله بین دو ستون رو 5 میزارید و بینش دو تا پارکینگ تامین میشه حالا فاصله همون دوتا ستون رو مثلا 6.5 میگیری ولی بازم همون 2 تا پارکینگ بینش تامین میشه.پس در حقیقت این زیاد کردن دهانه ستون ها حداقل تو تامین پارکینگ بهتون کمکی نمیکنه و باعث میشه حتی تو تامین پارکینگ دهانه های دیگه هم اثر بد بزاره و تو اون دهانه ها هم نتونید تامین پارکینگ کنید.
دهانه های مختلف رو امتحان کنید.
دهانه رو یا 5 بگیرید یا 7 تا بینش یا 2 تا پارکینگ تامین شه یا 3 تا.
ستون هاتون رو بلاک کنید تا برای جابجا کردن هر ستون از ادیت بلاک استفاده کنید تا ستون جابجا شده تو پلانای همکف و زیرزمینتون هم جابجا بشه و تغییرات رو همزمان تو هر سه پلان ببینید.
حتما اول تو کد تمرین کنید تا سرعت تمرین کردنتون بره بالا.بعد طرحتون که به نتیجه رسید اونو دستی بکشید که به اون هم مسلط بشید.

Anahidd

عضو جدید
1-
1- چرا كسي برش نمي كشه؟ من توي مشخص كردن تعداد پله ها براي اسفند 91 ايراد دارم ؛آخه ارتفاع زيرزمين را از كف تا كف 2/8 گرفتم .ارتفاع آزانس را چند بگيرم \ حداكثر ارتفاع فضاهاي تجاري 4/50 اگه باشه پله بايد از آزانس براي طبقه ي اول چه جوري نشون داده بشه ؟ خواهش مي كنم يه نفر با ترسيم پلان پله و برش اسفن 91 را برام توضيح بده ؟ نميدونم ارتفاع آزانس را ميشه به اندازه ي مسكوني گرفت يا نه؟پله حداكثر ارتفاش 17 بايد باشه يا 18 هم قبوله؟

Anahidd

عضو جدید
ممنون شب خانم؛ در مورد نورگيري زيرزمين آزمون شهريور 91 اگه بخواهيم نورگيري به زيرزمين بديم اونوقت براي پاركينگ ها توي پيلوت بايد رمپ بديم .نميدونم ميشه پنجره به زيرزمين نديم آخه پاركينگا در نمياد.

Anahidd

عضو جدید
در ضمن پنجره براي زيرزمين كه فقط انبار و تاسيسات قرار ميگيره الزاميه يا نه ؟ يكي جواب بده تورو خدا.آزمون شهريور 91 را منظورمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ARCHITECT HAND

عضو جدید
خواهش میکنم.
آره از باکس شروع کنید ولی اینکه حداکثر باشه یا نه بستگی به طرحتون داره.ببینید مثلا یه جا شما فاصله بین دو ستون رو 5 میزارید و بینش دو تا پارکینگ تامین میشه حالا فاصله همون دوتا ستون رو مثلا 6.5 میگیری ولی بازم همون 2 تا پارکینگ بینش تامین میشه.پس در حقیقت این زیاد کردن دهانه ستون ها حداقل تو تامین پارکینگ بهتون کمکی نمیکنه و باعث میشه حتی تو تامین پارکینگ دهانه های دیگه هم اثر بد بزاره و تو اون دهانه ها هم نتونید تامین پارکینگ کنید.
دهانه های مختلف رو امتحان کنید.
دهانه رو یا 5 بگیرید یا 7 تا بینش یا 2 تا پارکینگ تامین شه یا 3 تا.
ستون هاتون رو بلاک کنید تا برای جابجا کردن هر ستون از ادیت بلاک استفاده کنید تا ستون جابجا شده تو پلانای همکف و زیرزمینتون هم جابجا بشه و تغییرات رو همزمان تو هر سه پلان ببینید.
حتما اول تو کد تمرین کنید تا سرعت تمرین کردنتون بره بالا.بعد طرحتون که به نتیجه رسید اونو دستی بکشید که به اون هم مسلط بشید.

ستون هاتون رو بلاک کنید تا برای جابجا کردن هر ستون از ادیت بلاک استفاده کنید تا ستون جابجا شده تو پلانای همکف و زیرزمینتون هم جابجا بشه و تغییرات رو همزمان تو هر سه پلان ببینید. یعنی چی ؟ منظورون داخل کد هست ؟

shab khanoom

عضو جدید
در ضمن پنجره براي زيرزمين كه فقط انبار و تاسيسات قرار ميگيره الزاميه يا نه ؟ يكي جواب بده تورو خدا.آزمون شهريور 91 را منظورمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
زیرزمینی که برای سکونت یا اشتغال استفاده نمی شه، می تونه نورگیر نداشته باشه. نورگیری پارکینگ، انبار و تاسیساتی که در زیرزمین واقع شده الزامی نیست.

وضعیت
موضوع بسته شده است.