تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

gima

عضو جدید
سلام دوستان
میشه بفرمایید مبحث مربوط به ارتفاع مجاز ساختمانها با توجه به طبقات چقدر باشه کجاست؟
ممنون

gima

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال دیگه: اگر بتونیم از همکف یه راه خروج برای رفتن به حیاط بذارییم بازم حتما یه خروجی هم از زیر زمین باید بدییم؟
ممنون

gima

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال دیگه: تو سوال سال 89 - ( 3 متر از طول زمین برای نور گیری از سمت شمال باید کم کنیم یا 3 متر قسمت هاشور خورده رو بکشییم به سمت جنوب که در واقع حیاط کوچکتر میشه؟)
ممنون

gima

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال دیگه: تو سوال سال 89 - ( 3 متر از طول زمین برای نور گیری از سمت شمال باید کم کنیم یا 3 ممتر قسمت هاشور خورده رو بکشییم به سمت جنوب که در واقع حیاط کوچکتر میشه؟)
ممنون

وسعت

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال دیگه: تو سوال سال 89 - ( 3 متر از طول زمین برای نور گیری از سمت شمال باید کم کنیم یا 3 ممتر قسمت هاشور خورده رو بکشییم به سمت جنوب که در واقع حیاط کوچکتر میشه؟)
ممنون

هم این میشه...هم نورگیر بذاری

2 تاش صحییحه

Unique.f

عضو جدید
0.jpgtabaghat.jpg
-ورودی جدای تجاری و مسکونی: نه جدا بگیر، کاربری های متفاوتن، خیلی راحتی که از بر کوچه ورودی تجاریو بگیری،اگ برا اسفند 91 گفتم وقتی کد همکفتو خواستی زیادبگیری برای اینکه سرگیری جک معلولت فقطتو یه قسمت از زیرزمین باشه، اونو تو شرایط خاص گفتم،زمانیکه دیگه هیچ چاره ای نبود
-اوکی داکتت باید از پایین تا بالا بره، اما در اتاق خوابتم باید یه فکری براش بکنی دیگه، از در که وارد میسن فکر کنم 40 سانت عرض اون راهرو هستش!
-آره هم میتونی ویترینش کنی، هم از آکس خارجش کنی چون برا پارکینگتم مشکلی پیش نمیاره داره در طول ماشینت جاب جا میشه
-الان دارم طبقه اولو میگم،توواحد یک خوابت و هم دو خوابت (یکی ااز خوابات)در از پذیرایی بهتره،ترجیحا بهتره وقتی از در وردودی وارد میشی بدون اینکه به بخش عمومیت کاری داشته باشی و دیده بشی :) بری تو اتاق خوابا،ولی گاهی و بیشتر نمیشه اینکارو کرد،
الان رو این فکوس داشته باش که درای خوابت از پذیرایی دید نداشته باشن
-آبرو رو که اونجا گذاستی یعنی از وسط پذیراییت یه لوله میره پایین، به عیر از کنار داکت حداقلش اینه که بذاری گوشه ی ساختمونت،کنار نورگیر هم میشه گذاشت؟حداکثر طول شیب بندی تا آبرو چقدره؟
الان یه آبرو رو بذار کنار داکتی که بین نورگیرو پلس، یه سری قسمتارو وصل کن بهش،بعد برا قسمت پایین یه آبرو کنار داکتی که چسبیده به ضلع پایینیه پله هست بذار
موفق باشی.

هلوجان من امروز داشتم اسفند 89 رو حل می کردم و دو مورد خیلی اذیتم کرد1- چون گفته اقلیم معتدل باید ستون بتنی در نظر می گرفتم و طبق گفته مهندس ریاحی چون چهار طبقه روی پیلوت داریم باید ابعاد ستون رو 50 در 50 گرفت. این مسئله توی عرض مفید باکس پله، ... مشکل ساز بود و خیلی وقت صرف محاسبه و دقت به این چیزا میشد و همین طور در داکت اصلی که بر زمین قرار می گرفت به ناچار اون 30 سانت اضافه ستونو پوترش از داکت رد میشد.
دهانه ستونگذاری بتنی رو نهایت تا چند میشه گرفت؟

2. مسیرهایی که ماشین عبور میکنه و کنار مسیر یک پارکینگ و یا باکس پله هست ، باید حداقل عرض مسیر چند متر باشه؟
حالا اگه بعد از این قسمت در انتها باز یک سری پارکینگ چسبیده به دیوار انتهایی داشتیمريال باید فاصله پشتشون تا این پارکینگ کنار مسیر چقدر باشه؟؟
اگه میشه خواهشا این مورد رو به صورت ترسیمیی توضیح بدید و ابعاد مسیر و گردش وپارکینگ کنار مسیر و .... رو نشون بدید.
این عکسی که گذاشتم رو ببین.منظور از چیدمانی که گفتم نشون داده اما نمی دونم ابعادش درسته یا نه. لطفا ایرادهای ستون گذاریشم بگو. ستون گذاری باکس پلش درسته؟
با این چیدمان تونسته باکس پله رو بیاره وسط و این توی حل پلان طقات خیلی خوبه.

hamedzjg

عضو جدید
سلام،
یه سوال دارم ، مرسی اگر راهنمایی کنید..
علت این شکستِ دیوار خرپشته مجاور باکس آسانسور چیه؟(تو عکس نشون دادم).. در مقطع اینطوری رسم کردن هرجا دیدم..ولی تو اجرا من ندیدم اینطوری باشه... موتورخونه آسانسور یه پیش فضا جلوی سکوی تجهیزات میخاد که همون فضایی که در طبقات بعنوان لابی آسانسوره تو خرپشته بعنوان این فضا درنظر گرفته میشه..میشه اگه کسی میدونه راهنمایی کنه؟

چیز مهمی نیست فقط تو ذهنم سوال پیش اومد soal.jpg

azad arc

عضو جدید
مشاهده پیوست 225686مشاهده پیوست 225687

هلوجان من امروز داشتم اسفند 89 رو حل می کردم و دو مورد خیلی اذیتم کرد1- چون گفته اقلیم معتدل باید ستون بتنی در نظر می گرفتم و طبق گفته مهندس ریاحی چون چهار طبقه روی پیلوت داریم باید ابعاد ستون رو 50 در 50 گرفت. این مسئله توی عرض مفید باکس پله، ... مشکل ساز بود و خیلی وقت صرف محاسبه و دقت به این چیزا میشد و همین طور در داکت اصلی که بر زمین قرار می گرفت به ناچار اون 30 سانت اضافه ستونو پوترش از داکت رد میشد.
دهانه ستونگذاری بتنی رو نهایت تا چند میشه گرفت؟

2. مسیرهایی که ماشین عبور میکنه و کنار مسیر یک پارکینگ و یا باکس پله هست ، باید حداقل عرض مسیر چند متر باشه؟
حالا اگه بعد از این قسمت در انتها باز یک سری پارکینگ چسبیده به دیوار انتهایی داشتیمريال باید فاصله پشتشون تا این پارکینگ کنار مسیر چقدر باشه؟؟
اگه میشه خواهشا این مورد رو به صورت ترسیمیی توضیح بدید و ابعاد مسیر و گردش وپارکینگ کنار مسیر و .... رو نشون بدید.
این عکسی که گذاشتم رو ببین.منظور از چیدمانی که گفتم نشون داده اما نمی دونم ابعادش درسته یا نه. لطفا ایرادهای ستون گذاریشم بگو. ستون گذاری باکس پلش درسته؟
با این چیدمان تونسته باکس پله رو بیاره وسط و این توی حل پلان طقات خیلی خوبه.

بچه ها خواهشا اینقد وارررررد جزیییات نشششششششید به خدا اینقدام سخت نمیگیرن که شما سخت گرفتیییییید اصل طرح کلی بودن اونه و اینکه خوب فضاها رو بر طبق ظوابط و استاندارد جانمایی کنی ستونها رو همون 20 در 20 بگیرید حالا تو هر شرایط اقلیمی باشه اللبته بستگی به اینم داره ورقتون به دست کدددوم مصحح بیفتته اینم واقعا تاثیر دارهههههههه ..بچه هایی که قبول شدن زیادم طرحاشون پیچیده نبوده فقط خوب جانمایی کردن اگه اندازه ستون 50 در 50 باشه اصلا کله طرحت میریزه بهم هم برای پارکینگات و سایر فضاهای دیگه ..تو ساخت و ساز واقعی یه چیزایی رو میبینی که واقعا شاخ در می اوری تنها چیزی که رعایت نمیشه همین ظوابط و استانداردهاستتتتت پپپپپپپپپس لطفا خیلی ریییز نشید و مولد استرس و تشویشم برای سایر دوستان دیگه نباشییید به امید قبولی همتون

Unique.f

عضو جدید
بچه ها خواهشا اینقد وارررررد جزیییات نشششششششید به خدا اینقدام سخت نمیگیرن که شما سخت گرفتیییییید اصل طرح کلی بودن اونه و اینکه خوب فضاها رو بر طبق ظوابط و استاندارد جانمایی کنی ستونها رو همون 20 در 20 بگیرید حالا تو هر شرایط اقلیمی باشه اللبته بستگی به اینم داره ورقتون به دست کدددوم مصحح بیفتته اینم واقعا تاثیر دارهههههههه ..بچه هایی که قبول شدن زیادم طرحاشون پیچیده نبوده فقط خوب جانمایی کردن اگه اندازه ستون 50 در 50 باشه اصلا کله طرحت میریزه بهم هم برای پارکینگات و سایر فضاهای دیگه ..تو ساخت و ساز واقعی یه چیزایی رو میبینی که واقعا شاخ در می اوری تنها چیزی که رعایت نمیشه همین ظوابط و استانداردهاستتتتت پپپپپپپپپس لطفا خیلی ریییز نشید و مولد استرس و تشویشم برای سایر دوستان دیگه نباشییید به امید قبولی همتون

توی سوال به صراحت عنوان شده اقلیم معتدل که البته فکر میکنم من اشتباه کردم و با اقلیم معتدل و مرطوب اشتباه گرفتم.ولی واقعا اگه بگن معتدل و مرطوب و توی سوال قید کنند انتخاب سیسم تاسیساتی و سازه مناسب اهمیت داره، باز هم به نظرتون دقت به بتنی یا فلزی بودن وسواس الکیه؟

azad arc

عضو جدید
توی سوال به صراحت عنوان شده اقلیم معتدل که البته فکر میکنم من اشتباه کردم و با اقلیم معتدل و مرطوب اشتباه گرفتم.ولی واقعا اگه بگن معتدل و مرطوب و توی سوال قید کنند انتخاب سیسم تاسیساتی و سازه مناسب اهمیت داره، باز هم به نظرتون دقت به بتنی یا فلزی بودن وسواس الکیه؟

ببینید مهندس عزیز اگه قرار باشه همه جزییات رو رعایت کنیو خوبم طرح بزنی که جای هیچگونه سوالی باقی نمونه اونوقت کله نمره رو ممیگیری و میشی فرانک لوید رایت زاها حدیدی و .......ولللللی شما اگه از 50 25 رو هم بگیری باز قبولی تو طرحتو خوب بزن به اقلیم و سازه هم زیاد توجه نکننننننن ببین نمرتو میگیری یا نه گیرم به خاطر اقلیم و سازه 10 نمره ازت کم کردن مگه بیشسش از اینه؟؟؟؟؟ خب اگه اینظور باشه باید منبعی معرفی میکردن که بله برای چهار اقلیم ایران اندازه ستون نوع اسکلت تاسسیسااات و خیلی چیزای دیگه باید اینطوری طراحی کنید البته مبحث نوزدهم یه چیزایی هست ولی کلی نیست یا بچه ها اومدن تو طرحشون کانال کولر زدددن اخه این تو حیطه طراحی تاسیساته یا معماری که الکی ذهن خودمونو درگیر میکنیم

Unique.f

عضو جدید
هلو جان من توی اون تاپیک دیدم شما این عکس رو گذاشتی و لابی آسانسورت با پاگرد پله یکی شده. این اشتباه نیست؟اگه درست باشه که خوبه توی مساحت صرفه جویی کردیم.اما البته دریچه بازدید داکت اصلی در طبقات می افته توی یکی از واحد ها....
من برای آزمون اسفند 89 ترکیب پله با اسانسور رو اینطوری در نظر گرفتم اما حد فاصل پاگرد پله و آسانسور، لابی آسانسور رو در نظر گرفتم .داکت اصلی هم که دیگه نمیتونه از راه پله دریچه بازدید داشته باشه در اینجا با بزرگتر شدن لابی آسانسور در طبقات از ، داکت اصلی از عرض با لابی در ارتباط میشه و اینطوری دیگه برای تعمیر و بازدید کاری به حریم خصوصی واحد نداره.
انواع ترکیب آسانسور و پله2.jpg

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
هلو جان من توی اون تاپیک دیدم شما این عکس رو گذاشتی و لابی آسانسورت با پاگرد پله یکی شده. این اشتباه نیست؟اگه درست باشه که خوبه توی مساحت صرفه جویی کردیم.اما البته دریچه بازدید داکت اصلی در طبقات می افته توی یکی از واحد ها....
من برای آزمون اسفند 89 ترکیب پله با اسانسور رو اینطوری در نظر گرفتم اما حد فاصل پاگرد پله و آسانسور، لابی آسانسور رو در نظر گرفتم .داکت اصلی هم که دیگه نمیتونه از راه پله دریچه بازدید داشته باشه در اینجا با بزرگتر شدن لابی آسانسور در طبقات از ، داکت اصلی از عرض با لابی در ارتباط میشه و اینطوری دیگه برای تعمیر و بازدید کاری به حریم خصوصی واحد نداره.
مشاهده پیوست 225689
عزیزم من گفتم این کار اشتباهه، نباید لابیشون یکی باشه،یادمه چند وقت پیش برایکی توضیح دادم اینکارو نکنید

Unique.f

عضو جدید
دوستان توی پلان بام ابعاد خرپشته همون ابعاد باکس پله وآسانسور توی طبقاته یا اینکه یه مقدار بیشتر میشه به خاطر اتاق تاسسیات آسانسور؟
اگه زیاد میشه چقدر و در کدوم راستا؟
لطفا با تصویر نشون بدید.الان توی کار مهندس عارفه توی مقطع یه تیکه اضافه شده ولی در پلان بام اثری ازش معلوم نیس و ابعاد خرپشته همون ابعاد توی طبقات هستشy52ozzju4kznvnxkck9m.jpgav1redyn7cp15u6lpk07.jpg

Unique.f

عضو جدید
عزیزم من گفتم این کار اشتباهه، نباید لابیشون یکی باشه،یادمه چند وقت پیش برایکی توضیح دادم اینکارو نکنید

خوب منم لابی رو یکی نگرفتم. در واقع باکس پله و آسانسور رو داکت اصلی رو مثل تصویری که شما گذاشتید در طول هم قرار دادم اما بین پله و آسانسور، لابی آسانسور گذاشتم.
این ترکیب به صورت طولی درسته؟آخه ندیدم کسی از این ترکیب استفاده کنه و بیشتر آسانسور رو در امتداد عرض پله می ذارن.
نمی دونم منظورمو رسوندم؟

hamedzjg

عضو جدید
خوب منم لابی رو یکی نگرفتم. در واقع باکس پله و آسانسور رو داکت اصلی رو مثل تصویری که شما گذاشتید در طول هم قرار دادم اما بین پله و آسانسور، لابی آسانسور گذاشتم.
این ترکیب به صورت طولی درسته؟آخه ندیدم کسی از این ترکیب استفاده کنه و بیشتر آسانسور رو در امتداد عرض پله می ذارن.
نمی دونم منظورمو رسوندم؟

ترکیب درستیه و خیلی هم مناسب از لحاظ تقسیم برای 2 یا 4 واحد ولی برای ساختمونای با زیر بناهای بالا مثلا زیربنای هر طبقه حدود 400 ،500 متر این چیدمان جواب میده.. تو زمین با ابعاد کوچیک این چیدمان طولی جواب نمیده..حدود 9 تا 10 متر میشه طول این چیدمان... تو پارکینگ خیلی دردسرساز میشه این طول زیاد.

hamedzjg

عضو جدید
ببینید مهندس عزیز اگه قرار باشه همه جزییات رو رعایت کنیو خوبم طرح بزنی که جای هیچگونه سوالی باقی نمونه اونوقت کله نمره رو ممیگیری و میشی فرانک لوید رایت زاها حدیدی و .......ولللللی شما اگه از 50 25 رو هم بگیری باز قبولی تو طرحتو خوب بزن به اقلیم و سازه هم زیاد توجه نکننننننن ببین نمرتو میگیری یا نه گیرم به خاطر اقلیم و سازه 10 نمره ازت کم کردن مگه بیشسش از اینه؟؟؟؟؟ خب اگه اینظور باشه باید منبعی معرفی میکردن که بله برای چهار اقلیم ایران اندازه ستون نوع اسکلت تاسسیسااات و خیلی چیزای دیگه باید اینطوری طراحی کنید البته مبحث نوزدهم یه چیزایی هست ولی کلی نیست یا بچه ها اومدن تو طرحشون کانال کولر زدددن اخه این تو حیطه طراحی تاسیساته یا معماری که الکی ذهن خودمونو درگیر میکنیم

با قسمت اول حرفتون کاملا موافقم کلا برای این آزمون نیاز نیست زیاد وارد جزئیات شد ولی درنظر گرفتن مسیر کانال کولر یا حساسیت به جاگذاری مناسب مسیر تاسیسات اتفاقا از وظایف اصلی معماریه..اگر این حساسیتو نشون ندید قطعا مطمئن باشید مهندس تاسیسات یا سازه برای چالشهایی که داره راحتترین مسیر و راه حلو درنظر میگیره برای طرحی که شما رو میلیمتراش حساسیت داشتید یدفه میبینید فضاهاتون پر از شکستگیهایی شده که شاید از نظر اون مهندس تاسیسات اصلا ایراد نباشه ولی طرح اجرا شده هرگز اون طرح کامل اولیه که تو ذهنتون بوده نخواهد شد.

ولی تو این آزمون بدون درنظر گرفتن این جزئیات هم میشه قبول شد..حرفتون درسته..ولی اگه رعایت بشه و زمان داشته باشیم که خیلی بهتره این جزئیاتم درنظر بگیریم.

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه که دکتر آزرمی که من خودم دیدمش- اسم ایشون اول اعضا کمیته تخصصی در مبحث 4 هست- یه نگاه بندازین می گفت مورد یک رو لازم نیست فقط شیب 15 درصد و یادم نیست اون شیب انتها اول جند بود رو رعایت کنید
الان چی گفتی؟؟
من متوجه نشدم
بالاخره ی متر ابتدا و انتهارو حساب کنیم؟

arefeh

کاربر ممتاز
هلو جان من یه سوالی در مورد داکت دارم اگر پوتر در راستایی طول داکت از تو داکت رد بشه بازم مشکل داره مخصوصا داکت اصلی اخه داکت پشت آسانسور معمولا با پله های که من میکشم از داخلش پوتر رد میشه

در هر صورت چه طولی چه عرضی ...تحت هیچ شرایطی نباید فضای مفید داکت کمتر از حداقل مورد نظر باشه...اشکال نداره اگر پوتر رد میشه ولی شما اون مقداری رو که از داکت رو از بین می بره رو نباید جز فضای داکت در نظر بگیرید...در مورد پله هم همینطور...حالا ممکنه بعضی دوستان دیوار اون بخش رو هم انداره عرض ستون بگیرند یا بعضیها خیر ...این پوتر رو توی کار نمی پوشانند و شما اونو میبینید ...ممکنه از نظر زیبایی شناسی بعضی کارفرما ها دوست نداشته باشند...

arefeh

کاربر ممتاز
با قسمت اول حرفتون کاملا موافقم کلا برای این آزمون نیاز نیست زیاد وارد جزئیات شد ولی درنظر گرفتن مسیر کانال کولر یا حساسیت به جاگذاری مناسب مسیر تاسیسات اتفاقا از وظایف اصلی معماریه..اگر این حساسیتو نشون ندید قطعا مطمئن باشید مهندس تاسیسات یا سازه برای چالشهایی که داره راحتترین مسیر و راه حلو درنظر میگیره برای طرحی که شما رو میلیمتراش حساسیت داشتید یدفه میبینید فضاهاتون پر از شکستگیهایی شده که شاید از نظر اون مهندس تاسیسات اصلا ایراد نباشه ولی طرح اجرا شده هرگز اون طرح کامل اولیه که تو ذهنتون بوده نخواهد شد.

ولی تو این آزمون بدون درنظر گرفتن این جزئیات هم میشه قبول شد..حرفتون درسته..ولی اگه رعایت بشه و زمان داشته باشیم که خیلی بهتره این جزئیاتم درنظر بگیریم.

کاملا باهات موافقم حامد جان
یعنی کسی که معماری میخواد بکنه و البته اجرا باید به همه نکات توجه کنه....اینجوری باعث میشه کمتر کسی روی کارش دخالت کنه...من که به شخصه اصلا دوست ندارم مهندس ها دگ به خاطر کار خودشون کارمنو خراب کنند
و تاسیسات مکانیگ و برق اصلا سخت نیست آب خوردنه....من خودم البته نه در حد پیشرفته خیلی خیلی کوچولو چند روز پیش روی این تاسیسات برق و مکانیک یه پروژه کار کردم و الان میفهمم واقعا که رایزر آب رو از رایزر فاضلاب ترجیحا باید جدا گرفت داکتهاشو...اینکه چاهها رو توی آخرین طبقه کجاها باشه بهتره....اینکه اگر پارکینگ در حد یه تجاری داشته باشیم به جای اینکه کل کف رو شیب بندی کنیم تا آب جمع شده از ماشین در کف به سمت کفشور بره بهتره از آبرو استفاده کنیم که کفشور این هم باید بره به سمت چاه اصلی خودمون و معمولا شماره لوله ای از 3 اینچ شروع میشه....و خیلی چیزهای دگ...
آدم هر چیزی که بیشتر بلد باشه در واقع خیال خودش راحتتره

MK6

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
یه سوال دیگه: اگر بتونیم از همکف یه راه خروج برای رفتن به حیاط بذارییم بازم حتما یه خروجی هم از زیر زمین باید بدییم؟
ممنون

بله دوست عزیز باید داشته باشیم به عنوان پله فرار محسوب میشه، و بهتر در داخل محدوده ترسیم باشه فقط بعضی از مواقع جواب نمیده (بحث پارکینگ) میتونید خارج محدوده تعریف کنید.

MK6

کاربر بیش فعال
الان چی گفتی؟؟
من متوجه نشدم
بالاخره ی متر ابتدا و انتهارو حساب کنیم؟

بله حساب میشه ابتدا و انتها 10% مابقی 15% شاید استادتون حواسش جای دیگه ای بوده وقتی شما این سوال رو ازشون پرسیدید

modabber.23

عضو جدید
بچه ها کسی ریز بارما رو می دونه؟
یعنی تو هر نقشه چند نمره ترسیم فنی داره چنر نمره طراحی و چند نمره ضوابط و استانداردا؟

modabber.23

عضو جدید
نقشه هایی که میذارین از لحاظ رسم فنی ایراد دارن!
یعنی اصلا هیچ پلان بام درستی تا حالا ندیدم تو تاپیک بذارین حتی یک دونه!
یعنی چند نمره بابت غلط کشیدن از دست میدیم؟

saraafsoon

عضو جدید
خوب لطف کنید یه نمونه نقشه باترسیم فنی درست بزارین ببینیم ایرادمون چیه که پلان باممون اشتباه؟مانمیدونیم باروم نمره هاروکاش میدونستیم بیشتردقت میکردیم

modabber.23

عضو جدید
baam2.jpgبرای نمونه این یه پلان بامه با رسم فنی صحیح و نحوه نمایش پاسیو تو بامه.
متاسفانه دانشگاه ما وقت زیادی برا آموزش دادن نکات رسم فنی نذاشتن و من احساس ضعف می کنم از این نظر

وضعیت
موضوع بسته شده است.