تحليل و كد نويسي برنامه مديريت كتابخانه(شروع یک پروژه)

کربلایی

مدیر بازنشسته
کاربران ساده
ثبت نام
جستجو
رزور
درخواست تمدید
ارسال نظر(به کاربر، به مدیر، به کتابدار)
درخواست منبع(از سایر کاربران)
اعطای امتیاز به کتاب
ویرایش پروفایل شخصی

کاربران ویژه
همه موارد اشاره شده در بالا
معرفی منبع
آپلود e_book
دانلود فایل(e-book و...)

اساتید
ارسال مقاله
نوشتن نقد بر کتاب

کتابداران
امانت دادن کتاب
عودت کتاب
تمدید کتاب امانت داده شده
ثبت نام از سایر کاربران
افزایش نوع کاربری(مثلا از ساده به ویژه)
گزارش گیری از کتب موجود
گزارش گیری از دفتر روزانه
گزارش گیری از کتب امانت داده شده
ارسال پیام هشدار به کاربران بی نظم
ثبت اطلاعات کتب جدید
ویرایش اطلاعات کتب

مدیران
اعمال مجوزها
ثبت کتابدار جدید
حذف کتابدار
اعمال محرومیت ها
و...

امیدوارم دوستان کاملتر کنند

Sharif_

مدیر بازنشسته
ولی یه چیز رو جدی بگم
من تا حالا تو هیچ کتابخونه ای برنامه ای تو این سطح رو ندیدم

Sharif_

مدیر بازنشسته
تمام پست های نامربوط به بحث پاک شدن
یعنی سطحش خیلی پایینه؟:(
نه نه
منظورم اینکه بیشتر سطحش
تو کدوم کتابخونه کاربر میاد واسه خودش پروفایل ایجاد میکنه
به هر حال یه برنامه کاملی هستش

من اين پروژه را در كمترين زمان وبا همه امكانات وبانك اس كيو ال 2008 و اينترفيس سي شارپ دات نت 2008 مي تونم بنويسم
ایول:gol:

PC-ENG

عضو جدید
کاربران ساده
ثبت نام
جستجو
رزور
درخواست تمدید
ارسال نظر(به کاربر، به مدیر، به کتابدار)
درخواست منبع(از سایر کاربران)
اعطای امتیاز به کتاب
ویرایش پروفایل شخصی

کاربران ویژه
معرفی منبع
آپلود e_book
دانلود فایل(e-book و...)

اساتید
ارسال مقاله
نوشتن نقد بر کتاب

کتابداران
امانت دادن کتاب
عودت کتاب
تمدید کتاب امانت داده شده
ثبت نام از سایر کاربران
افزایش نوع کاربری(مثلا از ساده به ویژه)
گزارش گیری از کتب موجود
گزارش گیری از دفتر روزانه
گزارش گیری از کتب امانت داده شده
ارسال پیام هشدار به کاربران بی نظم
ثبت اطلاعات کتب جدید
ویرایش اطلاعات کتب

مدیران
اعمال مجوزها
ثبت کتابدار جدید
حذف کتابدار
اعمال محرومیت ها
و...

امیدوارم دوستان کاملتر کنند

اگر اشتباه می کنم دوستان تصحیح کنند
یه نظرم این مشخصات یک کتابخانه تحت وب (Web App) باشه
اما هدف دوستمون turboogle طراحی یه Win App هستش

من اين پروژه را در كمترين زمان وبا همه امكانات وبانك اس كيو ال 2008 و اينترفيس سي شارپ دات نت 2008 مي تونم بنويسم
بسم الله بفرمایید شروع کنید دوستان همه بهره می ببرند کلی هم ثواب داره
زکات علم چیه ................

Sharif_

مدیر بازنشسته
اگر اشتباه می کنم دوستان تصحیح کنند
یه نظرم این مشخصات یک کتابخانه تحت وب (Web App) باشه
اما هدف دوستمون turboogle طراحی یه Win App هستش

دقیقا من هم به این فکر میکردم که اونوقت باید 100 تا کامپیوتر تو کتابخونه داشته باشیم:d

turboogle

متخصص برنامه نویسی #C
سلام دوستان.
قرار بر اين بود كه win app و براي آموزش استاندارد هاي برنامه نويسي همراه با تحليل و تلاش در جهت همكاري همه ي دوستان در برنامه باشه.
من پيشنهاد انجام اين برنامه رو به دوستان جاوا كارمون هم دادم. فعلا كه فكر كنم آقا شهاب مكه تشريف بردن.
ولي خوب دوستان اگه مايل به تحت وب بودن برنامه هستن بايد عرض كنم كه بنده وب رو با PHP مي نويسم و كمترين اعتقادي به asp.net ندارم.
بنده دوست دارم برنامه win app باشه كه افراد بيشتري بتونن مفاهيم رو ياد بگيرن و هم اينكه دستمون واسه بحث باز تره.
دوستان به اجماع رسيديد خبرم كنيد.
نظر در مورد ادامه كار رو فراموش نكنيد.چون بحث تحليل وسط اومد برنامه چند وقتي خوابيد.
دوستان نظرشون رو بدن كه به اميد خدا بيشتر روش وقت بزاريم

turboogle

متخصص برنامه نویسی #C
دوست عزيز جايي كه من زندگي ميكنم اس كيو ال 2008 وجود نداره.
يعني هنوز ملت با 2000 كار ميكنن.:)

yahook

عضو جدید
سلام دوستان کار خوبی رو شروع کردید

سلام دوستان کار خوبی رو شروع کردید

کار خوبی رو شروع کردید و امیدوارم که به نتیجه هم برسید

من دلفی کار می کنم و تا حالا هم سه تا برنامه درباره کتابخانه نوشتم که دوتاش برای کتابهای فیزیکی بودن و یکی هم برای کتابهای دیجیتالی .

چیزهای جالبی در این پروژه ای که شما شروع کردید دیدم که به نظر من در جای خودش کار قشنگی می تونه باشه ( مثلا امتیاز دادن به کتاب ها و...)

برای راحتی کار هم به نظر من اگه از بانک اکسس استفاده کنید خیلی راحتتر هستید به چند دلیل مثلا هر کاربری که خواست می تونه فقط برنامه را دانلود و اجرا کنه و نیازی به نصب موارد مربوط به sql نمی باشد

من منتظر پیشرفت کار از طرف دوستان هستم و اگر احیانا زمانی کاری از دست ما برمی آمد دریغ نخواهم کرد .

yahook

عضو جدید
یعنی دوستان هیچ توجه هی در این راستا نمی کنند ؟!؟

من وقت ندارم وگر نه این برنامه را با همین تنظیمات و پیشنهاداتی که گفته شده در این قسمت شروع می کردم ولی اگه دوستان دیگه ( شروع کننده کان و اعلان آمادگی کننده کان ) پا پیش بزارن و کار رو شروع کنند در نهایت یک کار ارزشمند رو شاهد خواهند بود .

در ضمن درباره سطح دسترسی هم اگه یوز تعریف کنید خیلی بهتر می شه به عبارتی یک فرم برای مدیریت کاربران و سطح اختیاراتشان ایجاد می کنید تا کاربران جدیدی ایجاد و سطح دسترسیشان را کنترل کنید .

اگه دوستان این پروژه رو شروع کنند نکته های جالبی یاد خواهیم گرفت که در پروژه های دیگه می تونیم از آنها استفاده کنید

حالا دوستان چه نظری دارن ؟ می خوان شروع کنند یا نه ؟ ( اگه شروع کردید من یکی تا آخرش هستم البته تا اول تیرماه چون اون موقع من اعزام به خدمت هستم :smile: )

mmnew

عضو جدید
منم اومدم

منم اومدم

سلام بر همه دوستان.
من در زمینه برنامه نویسی 8 سال تجربه توی vb6.0 , vb.net را دارم.کار بسیار خوبیه و باعث میشه روحیه کار تیمی که ما ایرانی ها خیلی بهش نیاز داریم تقویت بشه.
خیلی ممنون.
اگه میشه توی زمینه uml شروع به کار کنیم. من توی زمینه حقیقتا بی اطلاعم. البته یک سری کتاب رو دارم مطالعه می کنم ولی کار عملی در حضور دوستان لطف دیگه ای داره.
لطفا شروع به کار کنین.
یه پیشنهاد هم دارم که یه نفر حالت سر پرستی تیم را داشته باشه و طراحی کلاس ها را بین دوستان تقسیم کنه.

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
قبل از شروع کدنویسی بهتره کمی بیشتر درباره قابلیتها و ویژگیهای پروژه بدونیم:

انواع کتب وارد شده به کتابخونه:
1-خریداری شده
2-هدایا
3-مبادلات(کتبی که با کتابهای سایر کتابخونه ها مبادله شدن)

همون طور که میدونید اطلاعات کتابها در برگه دانها فهرسنویسی میشن!
انواع برگه دانهایی که به کار برده میشه عبارتند از:
1-برگه دان دائم(جهت نمایش به کاربران و جستجوی کتب)
2-برگه دان عمومی(جهت نگهداری اطلاعات عمومی کتب)
3-برگه دان سفارشات(جهت نگهداری اطلاعات کتب سفارش داده شده ای که هنوز خریداری نشده اند و ...)

مراحل انجام یک سفارش خرید جدید:
1-جستجوی کتاب در برگه دان دائم(اگر موجود نباشه سفارش برو به مرحله 2 وگرنه کتاب سربرگ true می خوره، یعنی کتاب موجوده وبرو خرید دوباره اون بستگی به سیاست کتابخونه داره)
2-جستجوی کتاب در برگه دان کتب دردست سفارش(اگر موجود باشه یا سفارش باطل میشه یا دوباره سفارش داده میشه)

3-ماشین کردن اطلاعات سفارش:
1-برگه سفید: ارسال به ناشر یا کارگزار خرید
2-برگه مقوایی: جهت قرار دادن در برگه دان دائم
3-برگه قرمز: جهت برگه دان عمومی
4-برگه آبی: جهت برگه دان سفارشات

اطلاعاتی که هنگام فهرست نویسی باید اخذ بشه:
1-سرشناسه(معولا نام پدیدآور)
2-عنوان(معمولا نام مدرک)
3-شماره ویرایش
4-نوبت چاپ
5-اطلاعات ناشر شامل:(محل نشر، تاریخ نشر، ناشر)
6-صفحه شمار(تعداد صفحات)
7-تعداد جلد
8-فروست(نام عمومی مجموعه از مدارک)
9-یاداشتها
10-موضوعات
11-شناسه های دیگر
12-بانک واژگان منتخب و منتسب(یه بانک اطلاعاتی که براساس قواعد تعریف شده و *****ین مشخص، واژگان منتخب رو انتخاب میکنه جهت تسهیل فرایند جستجو)

از اینکه مطالب کمی ناهمگون و نامرطب بود، عذر میخوام متاسفانه فرصت طبقه بندی نداشتم.
موفق باشید

yahook

عضو جدید
تا اینجای کار رو خوب اومدید

حالا ابزارهای مورد استفاده رو هم اگه مشخص کنید خیلی خوب می شه مثلا برای برنامه نویسی از چه زبانی و دیتابیس از چه پایگاهی و گزارش گیری از چه ابزاری قرار است استفاده بشه ؟
تعداد و نام جدول ها رو مشخص کنید.
فیلدها رو هم نام گزاری کنید .

و در یک پست به صورت کامل همه چیز رو جمع آوری کنید ( مثلا امکانات برنامه و ابزارهای مورد استفاده و جدولها و فیلدها و .... ) و اگر مطلب جدیدی یا فیلد و جدول و .... جدیدی به نظرتان رسید در همان پست اعمال کنید تا دوستان دیگه با خوندن اون پست کل پروژه و کارها دستشون بیاد

حالا ما منتظر حضور دستان دیگه در این راستا هستیم

mmnew

عضو جدید
ابزارها

ابزارها

با سلام به دوستان
من فکر می کنم از زبان های برنامه نویسی مختلفی میشه استفاده کرد، اما بهتره که توی زمینه uml کار کنیم و برنامه رو در جهت شی گرایی پروژه پیش ببریم. در این صورت مشخصا بهترین گزینه c# است که میشه گفت بهترین زبان برای برنامه نویسی شی گرا است(هر چند من خودم با vb.net خیلی راحتترم و باهاش کلی هم پروژه نوشتم). برای پایگاه داده هم میشه به صورت یک پایگاه داده آفلاین کار کرد که برای اون میشه از ado.net و از کدهای sql استفاده کرد. در صورتیکه بخوایم این برنامه حالت شبکه هم به خودش بگیره باید برنامه رو به صورت client-server بنویسیم. و برای پایگاه داده اش هم از ado.net و این بار sql-server استفاده کنیم. در نهایت برای گزارش گیری ها هم که crystal report معرف همه دوستان هست و کار باهش هم توی .net‌راحته.

البته اینا نظر منه.
دوستان می تونن کامل ترش کنند یا پیشنهاد های بهتری بدن

turboogle

متخصص برنامه نویسی #C
سلام دوستان.
متاسفانه دوستاني كه توي ايت تاپيك پست ميزنن هيچ توجهي به صفحات گذشته ندارن.
دوستان لطف كنند و مطالب رو يك بار به درستي مطالعه كنند.
روز اول بنده به نيت آغاز يك كار تيمي اين تاپيك رو زدم اما......
قرار شد كه برنامه تحت ويندوز و با سي شارپ و اس كيو ال و پياده سازي بشه.
واسه شروع از uml شروع كردم و انتظار داشتم كه بچه ها كار رو با هم جلو ببرن اما.....
يه مطلب واسه شروع uml گذاشتم و انتظار همكاري از بچه هار داشتم اما......
اگر كسي مايل به ادامه هست لطف كنه و طبق مقاله اي كه واسه uml گذاشتم پاسخ اولين بخش برنامه رو رو سايت بزاره كه ادامه بديم.
و گر نه به اين روال راه به جايي نمي بريم.
موفق باشيد.

پاییزان

عضو جدید
کمک..............

کمک..............

سلام از همتون ممنونم ،من عضو جدیدم و میخوام واقعا برنامه نویسی را با برنامه مکانیزه کتابخانه شروع کنم.لطفا برای شروع راهنماییم کنین .راستش پروژه پایاننامه من هست و رشتم هم کامپیوتره اما نمیدونم از کجا شروع کنم زبایش هم سی شارپ و بانم اطلاعاتیش هم sql server هست.فقط هم 4 ماه وقت دارم. لطفا با نظرات قشنگتون من را کمک کنین.

kerberos2023

عضو جدید
بد نیست اینم به صورت مسئله اضافه کنیم:
اگه کتاب بیش از حد معین دست امانت گیرنده بود سیستم آلارم بده و بگه که فلان کتاب بیش از حد دست فلانی بوده و توی این پیغام شماره تماس امانت گیرنده هم باشه

Masoud33764

عضو جدید
سلام عزيزم.
من SQL Sever 2005 روكامل مسلطم وبا #C برنامه نويسي ميكنم .
بسم ا...
برو بريم.
منتظرم Uml كاررو بكشيدبا Rational Rose وبذاريد.
ميبينمتون.
قومتوبوس.:cool:

_narjes

عضو جدید
سلام دوستان.
ميدونم تكراريه و سطح پايين ولي ..به نظرم يه برنامه خوب واسه راه افتادن و جلو رفتن تو برنامه نويسي پروژه كتابخانه هستش.
دوستاني كه مايلن از اول تحليل و پياده سازي شي گرا برنامه كتابخونه رو داشته باشيم خبر بدن كه دست به كار شيم.
انشا الله سعي ميكنيم از پايه تحليل رو جلو ببريم و بدون نياز به ابزار تحليل و فقط جنبه آموزشي داشته باشه.
و تا آخر برنامه رو تكميل كنيم.زبون برنامه سي شارپه وبانك sqlserver2005 وتحليل با uml.
البته همه با هم برنامه رو جلو ميبريم.
موفق باشيد.
سلام
با شما موافقم من هم خیلی وقته می خوام این پروژه رو شروع کنم اما هر وقت خواستید من حاضرم بهم خبر بدید

_narjes

عضو جدید
سلام
من رشنال رز رو دارم اما نمی دونم چطوری بهتون برسونم اخه خیلی بزرگه
شما تحلیلش رو تموم کنید من اکتیویتی و نمودار توالیش رو رسم می کنم

sahar_m

عضو جدید
متاسفانه من خیلی وقته با ابزارهای تحلیل کار نکردم.اما با #C و SQL server کار می کنم.اگه برنامه کاریم زیاد اذیت نکنه:Dدوست دارم چیزای جدید یاد بگیرم و کمک کنم

rozziittaaa

عضو جدید
به نام خدا

سیستم مدیریت کتابخانه.

خوب دوستان می خوایم یه برنامه با هم بنویسیم .امیدوارم همه همکاری کنید.

هدف از این کار رفع مشکلات پایه ای دوستان عزیزی هستش که به تازگی برنامه نویسی رو شروع کردن و بهانه ای واسه دور هم جمع شدنمون.

واسه شروع من صورت مسئله رو مطرح میکنم شما هم لطف بفرمائید اونو تکمیل کنید که یه کار خوب رو با هم جلو ببریم به امید خدا.

واسه شروع مشتری از برنامه شما انتظاراتی داره که مهمترین بخشه کاره و باید به درستی نیازمندی ها رو در بیاریم که بعدا دچار مشکل نشیم.

................................................................

مشتری به شما میگه که من برنامه ای می خوام که::::

................................................................

یه برنامه واسه مدیریت کتابخانه می خوایم که قابلیت مدیریت آرشیو کتاب ها رو داشته باشه و اعضا رو ثبت نام کرده و مدیریت کنه که فلان کتاب رو چه شخصی به امانت برده و برگشت امانات رو و از رده خارج شدن کتاب ها رو مدیریت کنه.

...

کتاب خونه یه مدیر داره که وظیفه ی ثبت نام اعضا و ثبت کتاب در آرشیو و کار های مربوط به این دو شامل ویرایش و حذف و ...مدیریت می کنه.

.............................................................

مدیر کتاب دار هایی رو تعریف میکنه.

وظیفه اونا ثبت امانت برگشت امانت و تمدید زمان برگشت کتاب هستش.

.......................................................

مدیر این توانایی رو داره که ماکزیمومی رو برای تعداد امانات هر عضو تعریف کنه.

..

بعضی از افراد ممکنه خیلی بی نظم باشن و امانات رو خیلی دیر تحویل بدن...

کتابدار موقع دریافت امانت می تونه بی نظمی رو ثبت کنه.

مدیر می تونه افرادی رو که چند تایی بی نظمی دارن رو محروم کنه.موقتا...و یا کلا حذف و اخراج کنه....

.......................................................

وقتی که کسی می خواد چیزی به امانت ببره کتابدار آماری از اماناتی که هنوز دست عضو هست رو داشته باشه.

.................................

یه موقعی کتابی خراب می شه یا از برگشتش به کتاب خونه نا امید میشیم اونو به لیست بایگانی اضافه میکنیم...

……………………………

هر لحظه به آمار کتاب خونه شامل موجودی ..به امانت رفته و از دور خارج شده دسترسی داشته باشیم.

....................................

به اطلاعات اعضا دسترسی داشته باشیم.

یک گزارش کیری کامل از اعضا داشته باشیم..شامل دسته بندی بر اساس تحصیلات و جنسیت.

..........

شما هم لطف کنید صورت مسئله رو تکمیل بفرمائید تا انشاا... شروع کنیم.

موفق باشید.
مگه چیزیم واسه کامل کردن مونده؟

بالا