تجربه شما از تهیه خامه کیک

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به دوستای خوبم ، عزیزان بخش جذاب هنر در خانه و مخصوصاً بخش خوشمزه آشپزی :love: :gol:

راستش من بعد سالها تجربه :)دی) هنوز با خامه کیک مشکل دارم ، نکاتی که توی دستورهای مختلف دیدم رو تست کردم، ولی بازم خامه ام به دلخواهم فُرم نمی گیره...

ازتون میخوام اگر کسی خودش تجربه داره و توی این کار موفق هست، لطف کنه و طرز کار خودش رو توضیح بده،باشد که برای ما هم کارگر اُفتد...

پیشاپیش سپاسگزارم :gol:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
با سلام به دوستای خوبم ، عزیزان بخش جذاب هنر در خانه و مخصوصاً بخش خوشمزه آشپزی :love: :gol:

راستش من بعد سالها تجربه :)دی) هنوز با خامه کیک مشکل دارم ، نکاتی که توی دستورهای مختلف دیدم رو تست کردم، ولی بازم خامه ام به دلخواهم فُرم نمی گیره...

ازتون میخوام اگر کسی خودش تجربه داره و توی این کار موفق هست، لطف کنه و طرز کار خودش رو توضیح بده،باشد که برای ما هم کارگر اُفتد...

پیشاپیش سپاسگزارم :gol:
الان خامه های آماده اومده که دقیق نمیدونم چطوری استفاده میشه اما انگار فقط هم میزنین پف میکنه خیلی هم نرم و خشمزه هست.اگه خواستی اسمشو از مامانم بپرسم بگم بهت

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تهیه خامه سفت و فرم گرفته برای مصرف کیک ها ، شیرینی ها و دسرها

نکات لازم

1- برای تهیه خامه سفت بهتر است از خامه های کم چربی پاستوریزه استفاده شود.معمولا روی سطح خامه های پاستوریزه مقداری شیر (خامه بسیار رقیق) جمع می شود. بعد از باز کردن ظرف خامه، با دقت کمی از مایه رقیق سطح خامه را دور بریزید سپس خامه را در ظرف دردار قرار دهید

2- بهتر است به جای شکر دانه درشت از پودر قند یا پودر شکر و یا شکر دانه ریز معروف به "شکر آلمانی" استفاده نمایید. برای هر 150 گرم خامه 50 گرم شکر ریز یا پودر قند اضافه کنید و با قاشق مخلوط نمایید، در ظرف را ببندید و در فریزر یا جایخی یخچال به مدت 6 تا 12 ساعت بگذارید بماند. سپس بیرون بیاورید و در هوای معمولی اتاق قرار دهید، کمی یخ آن باز شود. بعد با همزن برقی یا دستی خامه را به صورت دَورانی در یک جهت بزنید تا کاملا خامه سفت شود.

3- دست نباید تماس مستقیم با پشت ظرف خامه داشته باشد، زیرا گرمای کف دست باعث می شود خامه دیرتر ببندد.

4- اگر بر اثر زدن خامه، تیغه همزن گرم شود بهتر است تیغه های همزن را با آب سرد بشویید و با دستمال آشپزخانه رطوبت آن را بگیرید، سپس به زدن ادامه دهید.

5- برای زدن خامه اگر دمای محیط معمولی نباشد، در ظرف بزرگتر از ظرف خامه مقداری یخ خرد شده بریزید و ظرف خامه را میان یخ خرد شده قرار دهید و خامه را بزنید تا سفت شود.

6- ممکن است بر اثر زدن زیاد خامه بریده شود و تبدیل به ذرات معلق شود( در اصطلاح تبدیل به شیر شده باشد). در این صورت باید ظرف خامه را در ظرف یخ خرد شده قرار داد و به تدریج مقداری شیر سرد به خامه بریده شده اضافه کرد و در یک جهت با همزن خوب زد تا کاملا سفت شود. همچنین ممکن است مقداری پودر خامه و شیر سرد اضافه کرد و خامه را به صورت دورانی زد تا کاملا خامه سفت و مطلوب شود. با رعایت نکات بالا برای تهیه خامه سفت و فرم گرفته مشکلی نخواهید داشت.

.

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکات لازم درباره کیک ها

1-
انواع آردهایی که برای تهیه کیک به مصرف می رسد باید از بهترین نوع آن و بسیار نرم و سفید و تازه باشد. تا حد امکان آردهایی از قبیل آرد نخودچی، آرد برنج و غیره را در منزل تهیه نمایید. آرد کیک را باید دو بار الک نمود تا منافذی در کیک به وجود بیاورد و کیک پوک شده و بهتر پف کند.

2- برای تهیه کیک بهتر از شکر آلمانی (شکر ریز) استفاده کنید زیرا در کیک منافذی ایجاد میکند و کیک مطلوب می شود. با مصرف پودر قند یا پودر شکر کیک نرم می شود. استفاده از شکر درشت نیز زیاد مطلوب نخواهد شد.

3- مواد لازم برای تهیه کیک ها را قبلا پیمانه بزنید، میزان کنید و آماده نمایید.

4- فر را قبلا گرم کنید، آماده باشد، زیرا اگر کیک هم زمان با روشن کردن فر در آن قرار گیرد خوب پف نمی کند و خمیر نامطلوب می شود.

5- تا زمانی که کیک در فر می باشد نباید در فر را باز کنید، در آخر کار بعد از زمان تعیین شده در فر را باز کنید، با خلال چوبی یا شیئی تمیز کیک را امتحان کنید اگر از مایه به خلال چسبید چند دقیقه دیگر بگذارید تا بماند تا کاملا کیک مغز پخت شود، سپس بیرون بیاورید.

6- برای تهیه کیک همه مواد را خوب بزنید تا کاملا تلفیق و روان شود. آخر کار آرد را اضافه کنید و ضمن مخلوط کردن به آن ضربه نزنید زیرا از پف کیک کاسته می شود. باید به آرامی و در یک جهت مخلوط کنید و بلافاصله در قالب بریزید و در فر گرم قرار دهید تا پف آن نخوابد.

7- برای هم زدن تخم مرغ تفکیک شده ابتدا باید سفیده تخم مرغ را بزنید سپس زرده تخم مرغ زده شود. زیرا اگر وسیله تخم مرغ زن آغشته به زرده باشد و بعد بخواهید سفیده تخم مرغ را بزنید مطلوب و آهاری و سفت نخواهد شد. باید وسیله همزن حتما شسته شود و رطوبت آن را با حوله تمیز بگیرید سپس برای زدن سفیده تخم مرغ استفاده نمایید.

8- وقتی مایه کیک را در قالب ریختید، قالب را از روی میز کار بردارید کمی بلند کنید، به ارتفاع 10 تا 15 سانتیمتر با میز کار فاصله داشته باشد، سپس قالب را با این ارتفاع کم ول کنید تا روی میز کار بنشیند. این ضربه باعث می شود که محفظه در کیک به وجود بیاید و اگر مای کیک دورنگ(سفید و کاکائویی باشد) مایه قهوه ای کیک رگه های زیبا به صورت موج در مایه سفید کیک به وجود می آورد و بسیار جالب خواهد بود

9- قالب کیک را همیشه باید چرب کنید و مقداری آرد بریزید و قالب را حرکت دهید تا قشری نازک از آرد تمام سطح قالب و دیواره های آن را بپوشاند یا از کاغذ روغنی چرب شده برای ته قالب استفده کنید و دیواره های قالب را نیز باید با فرچه مخصوص خوب چرب نمایید تا بعد از طبخ بتوانید کیک را قالبی برگردانید.

10- هیچ گاه کیک را تا زمانی که گرم است از قالب جدا نکنید زیرا خرد می شود، به استثنای کیک هایی که کارامل هستند. زیرا این نوع کیک ها را بعد از بیرون آوردن از فر سریع باید از قالب جدا نمود تا کارامل بر اثر تماس با قالب داغ، تیره و سوخته نشود. در ضمن پوشش کارامل اطراف کیک یا بعضی از شیرینی های کاراملی، باعث می شود محفوظ بماند و موقع جداکردن آن از قالب خرد نشود.

آخرین ویرایش:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شقایم.من از این مواد برای خامه فرُم گرفته استفاده میکنم.
تا حالا از خامه هایی که درست کردم عکس نگرفتم .این سری عکس می گیرم تا شکل فُرم گرفته ش دستت بیاد.

مواد لازمش رو میگم

خامه صبحانه……۱۰۰ گرم

پودر قند…..۲۵ گرم

پودر خامه ……۲۵ گرم .....(پودر خامه رو میتونی از مغازه های لوازم قنادی تهیه کنی,
این پودر رو با ترکیب شیر و شکر یا با همین روش میشه تبدیل به خامه ی فُرم گرفته کرد
)
طبیعتآ با این مقدار مواد ۱۵۰ گرم خامه فرم گرفته داری
به نسبت نیاز میتونی مواد رو چند برابر کنی
با ۱/۵ برابر این مواد یک کیک خامه ای رو میتونی به خوبی پوشش بدی
خامه….پودر قند و پودر خامه رو با هم مخلوط کن در حدی که با هم مخلوط بشن
نمیخواد هم بزنی
در حدی که مخلوط بشن
یک ظرف انتخاب کن که ۳ برابر موادت جا داشته باشه
ظرف رو داخل فریزر بذار تا تراشه های یخ روی خامه ظاهر بشه
ظرف رو از فریزر بیرون بیار و با همزن دور تند خامه رو بزن
حدود ۱۰ دقیقه
در ۳-۴ دقیقه اول خامه پف میکنه
که این پف مجازی هست
پس به زدن ادامه بده
تا خامه فرم گرفته آماده بشه , اگه بیشتر هَم بزنی تبدیل به خامه صبحانه شیرین شده میشه.

چند نکته

در هوای گرم حتمآ ظرف خامه رو داخل کاسه یخ قرار بده بعد شروع به زدن کن.
خامه زده شده رو نیم ساعت داخل یخچال بذار بعد برای روکش کردن استفاده کن.
اگر هم حین استفاده وا میره, یا خوب فُرم نمی گیره. دلیلش اینه که از پودر خامه استفاده نکردی.

عزیزم این نُکاتی بود که خودم تجربه کردم.امیدوارم که مُفید باشه:smile:
شیرین کام باشی:heart:
:gol:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی مهسا جونممم...یه دنیااااا ممنون خوشملمممم :gol: ...

راستش تا حالا پودر خامه رو امتحان نکردم، ولی در اولین فرصت می گیرم و حتماً امتحان می کنم ..

راستی یه سوال دیگه، فقط جهت محکم کاری : چه نوع خامه ای استفاده می کنی؟ کم چرب یا پرچرب؟
آخه من یه جا دیدم که نوشته بود خامه باید پر چرب باشه و اگر چربی کمتر از فکر کنم 30 درصده بهش کره بزنین، ولی دوستمون توی همین تاپیک نوشتن که خامه کم چرب باشه...

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عزیزم من با این خامه صبحانه صورتی ها هست درست می کنم.هر چی خامه پُر چرب تر باشه ,هم بهتر فُرم می گیره و هم اینکه لذیذ تره.

می تونی از خامه ی نیم چرب یا پُر چرب استفاده کنی.
فقط اینکه در حین استفاده آب خامه یا همون شیرش رو بگیر و بعد خامه رو در ظرف بریز.
در مورد مخلوط کردن کره با خامه ایی که درصد چربیش کم تا به حال امتحان نکردم .اما همون خامه ی پر چرب رو بگیری بهتره.
یه چیز دیگه می تونی برای خوش طعم شدن خامه ت کمی هم گُلاب استفاده کنی. البته این سلیقه ایی هست.
و اگه خامه با طعم نسکافه و قهوه می خوای. باید در حین هم زدن خامه درست زمانی که خامه کاملا فُرم گرفته
پودر آماده نسکافه و یا قهوه ی فوری رو داخل ظرف خامه ت بریزی و خوب مخلوط کنی.
اگر قهوه ت به صورت پودر نبود آسیاب کن و یا با دستگاه ها خُرد کن خوب پودرش کن بعد داخل خامه ات بریز.

آخرین ویرایش:

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم من با این خامه صبحانه صورتی ها هست درست می کنم.هر چی خامه پُر چرب تر باشه ,هم بهتر فُرم می گیره و هم اینکه لذیذ تره.

می تونی از خامه ی نیم چرب یا پُر چرب استفاده کنی.
فقط اینکه در حین استفاده آب خامه یا همون شیرش رو بگیر و بعد خامه رو در ظرف بریز.
در مورد مخلوط کردن کره با خامه ایی که درصد چربیش کم تا به حال امتحان نکردم .اما همون خامه ی پر چرب رو بگیری بهتره.
یه چیز دیگه می تونی برای خوش طعم شدن خامه ت کمی هم گُلاب استفاده کنی. البته این سلیقه ایی هست.
و اگه خامه با طعم نسکافه و قهوه می خوای. باید در حین هم زدن خامه درست زمانی که خامه کاملا فُرم گرفته
پودر آماده نسکافه و یا قهوه ی فوری رو داخل ظرف خامه ت بریزی و خوب مخلوط کنی.
اگر قهوه ت به صورت پودر نبود آسیاب کن و یا با دستگاه ها خُرد کن خوب پودرش کن بعد داخل خامه ات بریز.

حوصله ام بذاره یه کیک درست میکنم نکات تو رو هم به کار میگیرم.:D ..مرسی عزیز ..مفید بود :gol: