تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

SAJADKIYANI

عضو جدید
[h=2][/h]
سلام

دوستان چجوری میشه تو سالید از فنر استفاده کرد .

میخوام 4 تا فنر رو زیر یه قطعه قرار بدم و با اعمال نیرو رو قطعه ، تاثیرش رو روی فنر ها ببنیم . ممنون میشم در قسمت شبیه سازیِ این موضوع ، راهنماییم کنید​

mehrdad70

عضو جدید
سلام کی میتونه برای من یه استوانه ای بکشه بعد یه سوراخ تو بغلش بزنه از بالاش هم یه 30 درجه ببره.بعد اونو گسترش بده.
گسترش دادن اون خیلی برام مهمه هر کی میتونه انجام بده
قطر و ارتفاع و غیره مهم نیست

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
MOLD

MOLD

سلام .کسی می دونه دستور core در قسمت mold چی هست؟
سلام
خودم خیلی روش مسلط نیستم
این سه تا فیلم حتما بدردت میخوره (زبانش انگلیسیه)
[video]http://farajahan.persiangig.com/document/www.www.iran-eng.ir/SOLIDWORKS/2.Mold%20Tools%20-%20Core%20and%20Cavity%20-%207.Creating%20the%20Mold.flv[/video]
[video]http://farajahan.persiangig.com/document/www.www.iran-eng.ir/SOLIDWORKS/2.Mold%20Tools%20-%20Core%20and%20Cavity%20-%208.Side%20Cores%20-%20Part%20A.flv[/video]
[video]http://farajahan.persiangig.com/document/www.www.iran-eng.ir/SOLIDWORKS/2.Mold%20Tools%20-%20Core%20and%20Cavity%20-%209.Side%20Cores%20-%20Part%20B.flv[/video]
شاد باشید:smile:

mer30fery

کاربر ممتاز
make cylinder in sheet metal solidworks

make cylinder in sheet metal solidworks

سلام کی میتونه برای من یه استوانه ای بکشه بعد یه سوراخ تو بغلش بزنه از بالاش هم یه 30 درجه ببره.بعد اونو گسترش بده.
گسترش دادن اون خیلی برام مهمه هر کی میتونه انجام بده
قطر و ارتفاع و غیره مهم نیست
سلام
1- یک کمان با یک شکاف (gap) بکشید
با دستور base flange آن را استوانه کنید
در قسمت direction1 ارتفاع استوانه و در قسمت sheet metal parametr ضخامت ورق را وارد کنید ok بزنید
2-در نمای جانب یک مثلث بکشید و آنرا در دو جهت تا انتها cut کنید
3-در نمای جانب یک دایره بکشید و آنرا در دو جهت تا انتها cut کنید
4-برای مشاهده ابعاد گسترده در نمودار درختی بر روی flat-Pattern که در حالت پیش فرض غیر فعال(suppress) است کلیک راست کنید و آنرا فعال(UnSuppress) کنید

برای مشاهده عکس بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

استوانه در سالی&#1.jpg

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام مهندس ممنون از راهنمایید.خب این رو بلدم.ولی من میخوام کل نشیمنگاه تخت و یک سطح باشه. ی جوری بشه که داره آخر گام فنر توی یک سطح باشه.
گام آخر تو یه یه صفحه باشه که به هم برخورد میکنن.
میشه عکسشو یا نقششو بذاری ما ببینیم منظورتون دقیقا چیه؟

SAJADKIYANI

عضو جدید
سلام به همه:
من میخوام توی محیط Assembly روی یک فنر فشاری نیرو وارد کنم وتغیراتشو ببینم اگه کسی راهنمایی کنه ممنون میشم.

mer30fery

کاربر ممتاز
GRABCAD

GRABCAD

سلام،کسی تا به حال worm gear duplex رو مدل کرده؟
tuterial واسش وجود نداره؟
اگه کسی اطلاعاتی راجع به این چرخدنده و مدلینگش تو سالید داره لطفا کمک کنه
خود worm gear هم باشه از بی هیچی بهتره:)
سلام دوستان اگر کسی دنبال مدل آماده میگرده بره تو سایت WWW.GRABCAD.COM
هم سالید داره هم کتیا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توش پیدا میشه:D
این هم لینک چند تا worm gear duplex

mehrdad70

عضو جدید
سلام
1- یک کمان با یک شکاف (gap) بکشید
با دستور base flange آن را استوانه کنید
در قسمت direction1 ارتفاع استوانه و در قسمت sheet metal parametr ضخامت ورق را وارد کنید ok بزنید
2-در نمای جانب یک مثلث بکشید و آنرا در دو جهت تا انتها cut کنید
3-در نمای جانب یک دایره بکشید و آنرا در دو جهت تا انتها cut کنید
4-برای مشاهده ابعاد گسترده در نمودار درختی بر روی flat-Pattern که در حالت پیش فرض غیر فعال(suppress) است کلیک راست کنید و آنرا فعال(UnSuppress) کنید

برای مشاهده عکس بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

مشاهده پیوست 165070

خیلی ممنون واقعا کارت درسته حالا یه مسئله پیش میاد که من یه طراحی کردم یه شکلی رو تو قست surfaces اونو چطوری میتونم گسترش بدم.
شکلم چیزی شبیه کلاه هستن.اونو چطوری گسترش بدم.چون اون روشی که شما گفتید برای نورد بود حالا من این شکا رو برای رول فورمینگ میخام

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    36.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
خیلی ممنون واقعا کارت درسته حالا یه مسئله پیش میاد که من یه طراحی کردم یه شکلی رو تو قست surfaces اونو چطوری میتونم گسترش بدم.
شکلم چیزی شبیه کلاه هستن.اونو چطوری گسترش بدم
اگه ساده باشه میشه
ولی تو اول با دستور Thickness بهش ضخامت بده
بعد با دستور convert to sheet metal ببرش تو محیط ورق کاری بعد گستردشو بدست بیار
دقت داشته باش که صفحات نباید دارای اعوجاج باشند

mehrdad70

عضو جدید
اگه ساده باشه میشه
ولی تو اول با دستور Thickness بهش ضخامت بده
بعد با دستور convert to sheet metal ببرش تو محیط ورق کاری بعد گستردشو بدست بیار
دقت داشته باش که صفحات نباید دارای اعوجاج باشند

عکس گذاشتم آیا میشه

mer30fery

کاربر ممتاز
عکس گذاشتم آیا میشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=165389&stc=1&thumb=1&d=1376395205
این چیه دیگه؟!:eek:
من که نمیتونم:razz:
ورق کاری سالید فقط خمکاریه نه فرم دهی...
فکر کنم که گسترده یک کره یا نیمکره در عمل از چندین صفحه بهم جوش داده شده تشکیل شده

saeid15207

عضو جدید
با عرض سلام خدمت شما مهندس عزیز،من جدیدا سالید 2012 رو نصب کردم که هنگام کار باهاش به یه مشکل کوچیک برخوردم که امید وارم شما بتونید کمکم کنید.
تو ورژن 2012 که من نصب کردم وقتی که جسم solid طراحی شد edge به صورت صاف نمایش داده نمیشه و در خطوط دایره ای شکسته میشه.البته تو قسمت option تو display گزینه auto analysis رو هم فعال میکنم ولی تاثیری نداره.به نطر شما ایراد از این ورژن سالیده؟

:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:

mer30fery

کاربر ممتاز
image quality

image quality

با عرض سلام خدمت شما مهندس عزیز،من جدیدا سالید 2012 رو نصب کردم که هنگام کار باهاش به یه مشکل کوچیک برخوردم که امید وارم شما بتونید کمکم کنید.
تو ورژن 2012 که من نصب کردم وقتی که جسم solid طراحی شد edge به صورت صاف نمایش داده نمیشه و در خطوط دایره ای شکسته میشه.البته تو قسمت option تو display گزینه auto analysis رو هم فعال میکنم ولی تاثیری نداره.به نطر شما ایراد از این ورژن سالیده؟

:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:
سلام
اولا Auto analysis تو قسمت display نمیدونم چیه.
برای بهتر نمایش دادن منحنی ها برید اینجا:
tools --> Options --> Document Properties --> Image Quality
نوار غلتکی بالا میزان شکست خطوط منحنی رو تنظیم میکنه
هرچقدر به سمت Hight ببرید به اصطلاح گرد تر یا Smooth تر دیده میشه.
شاد باشید :smile:

mer30fery

کاربر ممتاز
Helix variable pitch

Helix variable pitch

سلام مهندس منظورم اینجور فنریه. اینجوری فنری میخوام ترسیم کنممشاهده پیوست 165393
خب بگو دیگه جانم.
باید وقتی منحنی رو از دستور Curve --> helix & spiral انتخاب میکنید گزینه Variable pitch (گام متغییر) رو فعال کنید

medium.jpg
Helix_variable_Height_and_Revolution.gif

منتها در انتهای آن باز باید برش افقی ایجاد کنید تا سطح کف فنر صاف شه.
اینجا رو ببینید
اینجارو هم ببینید بد نیست

SAJADKIYANI

عضو جدید
سلام عالی بود مهندس مرسی. فقط اگه راهنمایی کنید که چطور میتونم تو محیط Assembaly روی سطح این فنر نیرو وارد کنم و تغییر طولشو ببینم ممنون میشم.(این فنر توی یک مجموعه مونتاژی به کار رفته)

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام عالی بود مهندس مرسی. فقط اگه راهنمایی کنید که چطور میتونم تو محیط Assembaly روی سطح این فنر نیرو وارد کنم و تغییر طولشو ببینم ممنون میشم.(این فنر توی یک مجموعه مونتاژی به کار رفته)
اینو که شما مد نظرته دقیقا نمیدونم
شما اگر میخواید تحلیل کنید دستی محاسبه کنید بهتره
اگر میخواید نمایششو ببینید تو محیط اسمبلی رسم فنر نیاز ندارید
بین دو قطعه در قسمت motion studio حرکت فنر اضافه کنید

مشاهده پیوست 165490
فقط من خیلی از جزئیاتش خبر ندارم خودت یکم باهاش کار کن چیزی فهمیدی به ما هم بگو
من سوالایی که جواب نمیدم چون نمیدونم و قتی نمیدونم که هی نمیام بگم احتیاجی نیست سوالتون رو هر روز تکرار کنید اگر کسی بدونه حتما جواب میده اگر با شخص بنده کار دارید پیغام خصوصی بذارید
شاد باشید

آخرین ویرایش:

mohamadamn

عضو جدید
سلام
من نرم افزار 3DQuickpress را گرفتم ولی در سالید وورک نمیتونم فعالش کنم.
اگر میشه یک راهنمایی کنید
با تشکر

saeid15207

عضو جدید
سلام
اولا Auto analysis تو قسمت display نمیدونم چیه.
برای بهتر نمایش دادن منحنی ها برید اینجا:
tools --> Options --> Document Properties --> Image Quality
نوار غلتکی بالا میزان شکست خطوط منحنی رو تنظیم میکنه
هرچقدر به سمت Hight ببرید به اصطلاح گرد تر یا Smooth تر دیده میشه.
شاد باشید :smile:

ممنون دوست عزیز
از اینکه دیگران رو شاد می کنی...:biggrin:

mehrdad70

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=165389&stc=1&thumb=1&d=1376395205
این چیه دیگه؟!:eek:
من که نمیتونم:razz:
ورق کاری سالید فقط خمکاریه نه فرم دهی...
فکر کنم که گسترده یک کره یا نیمکره در عمل از چندین صفحه بهم جوش داده شده تشکیل شده

درسته اینو با ورق کاری نمیشه درست کرد ولی با قالب یا اسپینیگ میشه برای همین گسترش اینو میخام تو کتیا خیلی راحت گسترش رو میگیرم ولی چون کل سالید دارم با دوستم که کتیا کاره میخاستم بدونم میشه یا نه
خواهش میکنم یه کاری کنید بشه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
درسته اینو با ورق کاری نمیشه درست کرد ولی با قالب یا اسپینیگ میشه برای همین گسترش اینو میخام تو کتیا خیلی راحت گسترش رو میگیرم ولی چون کل سالید دارم با دوستم که کتیا کاره میخاستم بدونم میشه یا نه
خواهش میکنم یه کاری کنید بشه

گسترده بدست آمده از کتیا یا سالیدورکس برای چنین قطعاتی دقت ندارد. در این قطعات، هندسه دچار تغییر فرم و کشش می شود بنابراین بخش ورق کاری برنامه های کد که بر مبنای خم و برش کار کرده و گسترده را هم بر همین اساس محاسبه می کند دقتی ندارد. برای چنین قطعاتی می توان از برنامه های شبیه سازی فرم مثل fast blank، hyperfrom, lsdyna و ... برای محاسبه شکل اولیه و قطعه خام استفاده کرد.

mer30fery

کاربر ممتاز
surface to body

surface to body

سلام
یک فایل assembly رو با پسوند parasolid بردم به نرم افزار آدامز، اما متوجه شدم که جرم این رباتی که انتقال دادم داخل آدامز صفر در نظر گرفته میشه.
شنیدم انگار باید قطعات این ربات رو از حالت shell به rigid تبدیل کنم (البته داخل سالید ورک)تا این مشکل رفع بشه.اما نمی دونم چطور.
لطفا راهنماییم کنید.
سلام
منظور شما از Shell در سالیدورکز Surface نام دارد
(shell دارای ضخامت و حجم و وزن است ولی Surface سطحی است که دارای جرم و ضخامت و وزن نیست)
اگر یک قطعه با فرمت های STP , IGS , X_T را در سالید باز کنید اگر سطوح کاملا بسته باشد جسم شما توپر و دارای حجم میشود
ولی اگر به صورت سطح باز شود شما در نمودار درختی سطوح را در فولدری به نام Surface Bodies خواهید دید
اگر قصد دارید قطعه را تو پر کنید
1-اگر سطح است(مثل یک ورق) با دستور thicken به آن ضخامت بدهید
2- اگر جسمتان حجیم است (مثل یک مکعب یا هر چیز دیگر):
اگر سطح دارای حفره است باید انرا ببندید
باید از مجموعه دستورات نوار ابزار Surface استفاده کنید
سپس اگر تعداد سطوح در فولدر Surface bodies بیشتر از یکی بود از دستور Knit Surface استفاده کنید.
اگر بعد از انتخاب تمام صفحات گزینه Try to form solid روشن شد با فعال کردن تیک آن جسم شما تو پر میشود
اگر فعال نشد جشم شما همچنان دارای حفره است
و اگرتعداد سطوح یکی است (مثلا سطح یک کره) (در این حال فوادر surface bodies را نمیبینید) از دستور thiken استفاده کنید و گزینه Create Solid form enclosed را فعال کنید
قطعه شما آمادس

آخرین ویرایش:

aminshafiee

عضو جدید
سلام
نیاز فووووووووووووری
از دوستان کسی هست که انطباق بلبرینگ در زمان جا زدن رو بدونه؟
قطر خارجی بلبرینگ 85mm و قطر داخلی 50mm و با ضربات نرم چکش قراره سر جاش قرار بگیره
من خودم بلبرینگ رو مبنا گرقتم و برای میله به قطر 50mm انطباق m6 رو انتخاب کردم ولی واسه سوراخ 85mm موندم چیکار کنم

znu67

عضو جدید
سلام دوستان
من جدیدا دارم میرم کلاس و سالید یاد میگیرم
برای تمرین بیشتر چه کتابی رو پیشنهاد میدین؟
با تشکر از پاسختون

Arezoocad

عضو جدید
تو پارت سالید ورک چه جوری می شه یه منحنی در مختصان قطبی کشید؟ بر حسب x و y داره اما r و theta نه.

puorrostam

عضو جدید
سلام خدمت همه مهندسین گرامی .
من تازه به صورت حرفه ای میخام سالید کار کنم .
کسی اگه آموزش جامعی از ابر نقاط سالید داره ممنون میشم.

mer30fery

کاربر ممتاز
تو پارت سالید ورک چه جوری می شه یه منحنی در مختصان قطبی کشید؟ بر حسب x و y داره اما r و theta نه.
سلام
دوست عزیز مختصات قطبی در نرم افزار سالی جون تعریف نشده البته نمیدونم چه کاربردی میتونه تو طراحی داشته باشه و x و y چه کاری نمیتونن بکنن که r و ᶿ میتونن...!!!:w10:
گفتم جوابتون رو بدم زیاد منتظر نمونید
:w20:
شاد باشید

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه مهندسین گرامی .
من تازه به صورت حرفه ای میخام سالید کار کنم .
کسی اگه آموزش جامعی از ابر نقاط سالید داره ممنون میشم.
سلام به شما . سالی جون ابر نقاط نداره از نرم افزار کتیا استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من جدیدا دارم میرم کلاس و سالید یاد میگیرم
برای تمرین بیشتر چه کتابی رو پیشنهاد میدین؟
با تشکر از پاسختون
من به جای کتاب آموزش تصویری بهتون پیشنهاد میکنم:)
اگر امکان دانلود دارید سایت اندیشه شریف کاسپین آموزش تصویری سالی جون رو به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان به سالی جون گذاشته
اینجا رو ببینید
شاد باشید:D