تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mayani

عضو جدید
مهندس جان
مشکل من در طراحی نازلی بین مربع و دایره توسط یک "منحنی" دلخواه است. نمی خواهم با یک خط راست دو مقطع را بهم وصل کنم بلکه می خواهم به کمک یک منحنی مانند منحنی که تصویرش را در پست های قبل نشان دادم این کار را انجام دهم. تصاویر زیر مشکلات رسم این نازل را نشان می دهد:
مشاهده پیوست 130435مشاهده پیوست 130436

smmoosavian

عضو جدید
مهندس جان
مشکل من در طراحی نازلی بین مربع و دایره توسط یک "منحنی" دلخواه است. نمی خواهم با یک خط راست دو مقطع را بهم وصل کنم بلکه می خواهم به کمک یک منحنی مانند منحنی که تصویرش را در پست های قبل نشان دادم این کار را انجام دهم. تصاویر زیر مشکلات رسم این نازل را نشان می دهد:
مشاهده پیوست 130435مشاهده پیوست 130436

گرچه تکراریه ولی این فیلم رو ببینید بد نیست

AFROUZ-E

عضو جدید

درختچه مشخصات مربوط هست به یک component که با copy/paste special -> break link ایجاد شده است. همان طور که می بینیم هنگام ایجاد مرجع این کپی، از یک مرجع بیرونی استفاده شده است و به عبارتی یک طراحی in context داشته ایم. کپی ایجاد شده هست ولی به هچ وجه قابل ویرایش نیست و همیشه با آن پیغام خطا روبه رو می شوم. اولین راهش این هست که به مرجع رفته و اون رو ایزوله کرده و سپس از نو کپی گرفت و بعد هر ویرایش دلخواه رو روی component کپی شده انجام داد. راه دوم پیشنهاد شده این هست که زمینه ی تازه ای برای آن تعریف کنم. اگر ممکن هست این قسمتش رو توضیح بدین که چه طور باید عمل کرد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

درختچه مشخصات مربوط هست به یک component که با copy/paste special -> break link ایجاد شده است. همان طور که می بینیم هنگام ایجاد مرجع این کپی، از یک مرجع بیرونی استفاده شده است و به عبارتی یک طراحی in context داشته ایم. کپی ایجاد شده هست ولی به هچ وجه قابل ویرایش نیست و همیشه با آن پیغام خطا روبه رو می شوم. اولین راهش این هست که به مرجع رفته و اون رو ایزوله کرده و سپس از نو کپی گرفت و بعد هر ویرایش دلخواه رو روی component کپی شده انجام داد. راه دوم پیشنهاد شده این هست که زمینه ی تازه ای برای آن تعریف کنم. اگر ممکن هست این قسمتش رو توضیح بدین که چه طور باید عمل کرد.

متاسفانه کتیا برای گزینه دوم، متن خوبی را برای راهنمایی نشان نداده است. اجازه بدهید کمی توضیح دهم:
اول اینکه این قطعه را با وجودی که دارای لینک خارجی است می توان ویرایش edit کرد. کاری که نمی توان کرد این است که نمی توان لینک خارجی دیگری بر مبنای یک اسمبلی جدید در آن ایجاد کرد. اگر قطعه را بطور مجزا باز کنید می توانید آن را هر طور که خواستید تغییر دهید. اگر قصد ویرایش آن بر مبنای قطعات دیگر و تعریف لینک های جدید خارجی را دارید باید همان اسمبلی که لینک surface.1 در آن تعریف شده است را باز کرده و قطعه را در آن با آزادی کامل ویرایش کنید. برای اینکار می توانید از طریق edit-links در همین فایل قطعه، اسمبلی مرجع را بطور مستقیم باز کنید و قطعه را هرطور خواستید در آن ویرایش کنید. این مفهوم پیغامی است که در خط آخر نشان داده شده است.

حال فرض کنیم شما نیاز دارید که قطعه را در یک مجموعه دیگر غیر از مجموعه مرجع context فعلی ویرایش کنید. در اینحالت مجبورید روی شی خارجی (در اینجا surface.1) راست کلیک کرده و آن را isolate کنید تا قطعه از مجموعه context فعلی آزاد شود، حال می توانید در مجموعه جدید آن را ویرایش کرده و لینک های خارجی جدید بوجود بیاورید.

فرض کنیم قرار باشد یک surface جدید در اسمبلی جدید، نقش surface.1 را بازی کرده و در واقع حایگزین آن شود. برای اینکار می توانید ابتدا surface.1 را isolate کرده، سپس لینک خارجی جدید را که در واقع surface جدید است در قطعه در محیط اسمبلی جدید ایجاد کنید. سپس روی surface.1 راست کلیک کنید و گزینه replace را انتخاب کنید. surface جدید را که در واقع external link جدید خواهد بود را به عنوان جایگزین انتخاب کنید. کتیا لیستی از لبه ها و نقاطی را که بخش های surface.1 هستند را نشان می دهد که کاربر باید لبه یا نقطه جایگزین و معادل آن در surface جدید را یک به یک انتخاب کنید تا کتیا فرآیند جایگزینی را بطور خودکار در همه جاهای مدل انجام دهد.

آخرین ویرایش:

@yasaman@

عضو جدید
سلام دوستان
من دارم یه انبر دست تو کتیا مدل میکنم(مبتدیم خوب:))ولی نمیدونم روکش دستشو باید چطور بکشم!
ممنون میشم راهنمایی کنید

mohammad.ef

عضو جدید
سلام
من چند تا فایل از سالیدورک دارم
میشه این فایلها رو توی کتیا باز کنم ؟

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کسی کتاب انتشارات نارنجی کتیارو داره
چطوره؟
آموزشه یا مثال؟
من هیچ آشنایی با کتیا ندارم
سالید بلدم
الان واسه شروع کتیا چیکار کنم؟

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا گاهی اوقات که از محیط Mold Tooling Design برای پیچ کردن اجزا استفاده میکنیم پس از پیچ کردن پیغام Offset constraint not created را میدهد؟

AFROUZ-E

عضو جدید

پین زرد رنگ، به قطر 60 هست. سیلندر سبز رنگ، به قطر بیرونی 120 و قطر درونی 40 هست. یعنی این دو با هم تداخل دارند. مقدار تداخلی که کتیا مشخص کرده برای من قابل درک نیست (حتی با در نظر گرفتن فاکتور sag). کلا منطق کتیا در هنگام محاسبه Clash چیست؟ ممنونم.

yhz7

عضو جدید
سلام به دوستان
در کتیا وقتی توی فرمول نویسی از جمع یا منها استفاده میکنم این پیغام ظاهر میشود
مشاهده پیوست 131094
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان
مشاهده پیوست 131094
دو معادله در دوسمت باید از یک واحد باشند. و من فکر میکنم اگه در انتهای هر دوی آنها علامت واحدشون رو مثلا mm بذاری مشکلت حل بشه

@yasaman@

عضو جدید
سلام
میشه راهنمایی کنید که تو محیط نقشه کشی کتیا چطور جدول مشخصات نقشه رو زیر نقشم بیارم؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام به دوستان
مشاهده پیوست 131094

افزون بر نکته ای که دوستان گفتند دقت کنید که واحد ها همخوانی داشته باشند. یعنی مثلا حاصل ضرب دو پارامتر طول، طول به توان دو است پس نمی توان آن را برابر طول قرار داد یا نمی توان پارامتری از جنس زاویه را با پارامتری از جنس طول ترکیب کرد و اگر فرمول اینطور است باید واحد ها خنثی کنید. مثلا 1deg را در مخرج کسر قرار دهید تا واحد زاویه ای که بر اساس درجه است را خنثی کند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
میشه راهنمایی کنید که تو محیط نقشه کشی کتیا چطور جدول مشخصات نقشه رو زیر نقشم بیارم؟

اگر منظورتان قاب نقشه است می توانید از file-page setup-insert background view استفاده کنید و قالب نقشه را در پس زمینه نقشه back ground اضافه کنید. برای ویرایش آن هم می توانید از edit-sheet background استفاده کنید.

روش دیگر هم استفاده از edit-sheet background و اجرای دستور Frame and Title block است. آیکون دستور سمت راست و شبیه قاب نقشه است.

آخرین ویرایش:

@yasaman@

عضو جدید
ممنون از جوابتون ولی منظورم یه جدولیه که زیر نقشه میاد و اسم طراح و جنس قطعه و.... اینجور چیزا توش نوشته میشه
تو این ادرس نبود

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر منظورتان قاب نقشه است می توانید از file-page setup-insert background view استفاده کنید و قالب نقشه را در پس زمینه نقشه back ground اضافه کنید. برای ویرایش آن هم می توانید از edit-sheet background استفاده کنید.

روش دیگر هم استفاده از edit-sheet background و اجرای دستور Frame and Title block است. آیکون دستور سمت راست و شبیه قاب نقشه است.

سلام
چطوره؟
آموزشه یا مثال؟
سالید بلدم

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
من میخوام کتیا یاد بگیرم
چیکار کنم
کلاس نمیتونم برم
سالید بلدم
الان باید کتیارو از اول یاد بگیرم

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از جوابتون ولی منظورم یه جدولیه که زیر نقشه میاد و اسم طراح و جنس قطعه و.... اینجور چیزا توش نوشته میشه
تو این ادرس نبود

به آن قاب نقشه یا title block می گویند. به همان روشی که توضیح دادم می توانید آن را اضافه و ویرایش کنید.

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام
چطوره؟
آموزشه یا مثال؟
سالید بلدم
سلام دوباره
از اهمیتی که به سوالم دادید ممنون
یکی از مهندسای با معرفت لطف کنه و منو راهنمایی کنه
سلام
چطوره؟
آموزشه یا مثال؟
سالید بلدم

iranika

عضو جدید
سلام دوباره
از اهمیتی که به سوالم دادید ممنون
یکی از مهندسای با معرفت لطف کنه و منو راهنمایی کنه
سلام
چطوره؟
آموزشه یا مثال؟
سالید بلدم
سلام
آموزش در فرم حل مسا ئله است
واسه شروع کتاب خیلی خوبیه
مخصوصا چون با سالید آشنایی،خیلی زود راه میافتی

yones66

عضو جدید
سلام
ای کاش و ای کاش بجای این بحث های پراکنده کتیا رو که یک غول طراحی هستش رو دسته بندی میکردید و اموزش میدادید. مثلا تو بحث ساخت کارخونه و یا محیطهای پاپینیگ و غیره چرا کم بحث میشه؟
امثلا من یه مشکل دارم در مورد simdesinger اونم اینه : ورژن این افزونه برای کتیا 19 طراحی شده و من رو دو ورژن 19 و 21 نصب کردم و نصب میشه و آیکونها رو هم اضافه میکنه ولی بالا نمیاد محیطاش؟
این سوال منو جواب بدید ممنون میشم. تشکر

عشق کتی

عضو جدید
سلام . چند نفری پیدا شدن که catia v6 نصب کردن و دارن استفاده میکنن اما در نهایت متوجه شدن که یک محدودیتهایی داره مثل محدودیت تعداد یوزر (50)وتعداد قطعه(1000). یعنی هر یوزر 20 قطعه نمیتونه بیشتر بکشه البته این مشکلو به یه روشی حل کردن ولی احتمالا باید راههای اصولیتری داشته باشه.
من متن تمام بحث هاشونو pdf کردم . خیلی زحمت کشیدن . لطفا مطالعه کنید و کم کم پس از نصب دانشمونو توی v6 منتقل کنیم.
دانلود کامل pdf پایین صفحه

طریقه نصب catia v6 2012

با سلام من uori timanov از سایت خیلی قدیمی Mechanicalonline.com هستم از اونجای که این سایت را خیلی مفید دونستم برای اولین بار طریقه نصب catia v6 2012 را برای دوستان توضیح میدم
خوب دقت کنید برای نصب به این موارد احتیاج دارید
1- برای نصب نسخه 64 بیتی
--یک سیستم که بر روی آن ویندوز سرور 2003 نصب شده باشه که با یک کامپیوتر دیگه که ویندوز 64 xp بر روی آن نصب شده باشه در ارتباط باشه دقت کنید حتما" و حتما" با ADMIN ویندوز 64 XP بالا بیارین نه هیچ یوزر دیگه
A - نصب mozilla نسخه 11 ( از اینترنت میتونن دانلود کنید) بر روی سیستمی که ویندوز xp 64 داره باید نصب بشه

net framework 3.5 sp1 -B ( از نرم افزار autocad 2010 تا 2012 میتونن نصب کنید . دانلود از اینترنت خیلی زمان بره) بر روی سیستمی که ویندوز xp 64 داره باید نصب بشه
windows installer 4.5 -C ( از اینترنت دانلود کنید ) نسخه 64 بیتی و نصب بر روی سیستمی که ویندوز xp 64 داره

توضیحات چنانچه غیر ازاین نرم افزارها رو نصب کنید CATIA V6 نصب میشه ولی عمل نمیکنه مثلا با ویندوز 7 یا ویستا یا ویندوز سرور بالاتر

بعد از نصب این نرم افزارها باید SQL SERVER 2008 R2 نصب کنید که خدا به داد شما برسه یه عالمه نرم افزارها جانبی چرت و پرت رو کامپیور شما نصب میکنه که اگه در نصب اشتباه کنید پاک کردنش محاله و باید یه ویندوز مجدد نصب کنید پس خوب دقت کنید در نصبش
راستی یادم رفت ویندوز XP 64 بیتی شما باید 4 درایو داشته باشه یک درایو برای ویندوز و 3 داریو برای نصب CATIA V6 , WIN SERVER 2008 R2 اگه میتون اسم داریو بجز داریو ویندوز E-F-G بزارنن برای راحتی کار
در نصب SQL SERVSR در هنگاه انتخاب FEATURE SELECTION در پنجره که می بینید تمام تیکه ها بجز DATABASE ENGINE SERVICES و SQL SERVER REPLICATION وMANAGEMENT TOOLS-BASIC را بردارید دفت کنید
در پنجره بعدی بجای SQLEXPRESS نام ENOVIADB را تایپ کنید
در پنجره بعدی در کشویی ACCOUNT NAME گزینه NT AUTHORITY\NETWORKK را انتخاب کنید و در STARUP TYPE نمامی گزینه رو به AUTOMATIC تغییر دهید
در همان صفحه در تب COLLATION را انتخاب و گزینه CUSTOMIZE را انتخاب کنید و تیک ACCEENT- SENSLTIVE را فعال و زبان CYRILLIC-GENERAL را اتخاب OKکنید ادامه دهید و به پنجره بعد برود در انجا MIXED MODE را اتخاب و یک پسورد برای خود انتخاب کنید . دقت کنید در پنجره SPECIFY SQL باید نام کامپیوتر شما به این شکل باشد .
(ADMINISTRATOR(ADMINISTRATOR/ نام کامپیوتر شما اگر چیزی نبود دکمه ADD CURRENT USER را بزنید تا درست شود
حال به تب DATA DIRECTORIES رفته و بترتیب در کشویی 2و3و4و5و6 این درایوهارو انتخاب کنید
2 F ( فقط F)
3 F
4 E( فقط E)
5 E
6 E\backups

تا این مرحله کار نصب sql تمام است فکر کنم یه 2 ساعتی طول بکشه

مابقی را در تایپک بعدی مینویسم خبلی زیاده

پست بعدی
به قسمت زیر میرم
stsrt\porgrams\mic sql server 2008 r2\configuratio tool\sql server configuration manager
برنامه باز میشود در برنامه بر روی sql server services کلیک میکنم
در سمت راست بر روی ایکون sql server browser کلیک سمت راست نمود stop مینمائم
همین کار را بروی sql server enoviadb انجام میدهم دوباره برعکس همین طریق را انجام داده و اینبار start میزنیم . ایکونها باید روشن شوند . این تست برنامه است . از برنامه خارج میشوم
تا اینجا تست برنامه sql server انجام شده است
خوب حال به اساسی ترین و مهم ترین قسمت نصب catia میرسم
یک بار دیگه مراحل بالا را مرور میکنیم
شما یک کتمپیوتر دارید که ویندوز xp x64 بر روی آن نصب است کامپیوتر شما با یک کامپیوتر ی که بر روی آن ویندوز سرور 2003 نصب است شبکه شده و شما با admin ویندوز را بالا اوردید که مجوز نصب برنامه ها را دارید و برنامه بالا که گفته شده نصب کردید
دوستان بسیار دقت کنید که تمامی این مراحل را طی نمودید در غیر اینصورت catia برای اولین و اخرین بار بر روی کامپیوتر شما نصب میگردد ولی اجرا نمیشود
خوب حالا اخرین مرحله تست جهت نصب catia میباشد
از یک متخصص شبکه بخواهد که کاکپیوتر xp x64 شما را local host نماید اگر اینکار را انجام ندهید catia تحت هیج شرایط نصب نمی گردد
توضیحات: ممکن است پس از نصب sql server اتفاق شما localhost شوید mozilla باز نموده در ادرس فقط تایپ نمایید localhost و اینتر را بزنید اگر موزیلا از شما خواست که ادرس localhost را وارد نمایید بدانید بزرگترین شانس دنیا را اوردید و شما اتفاقی local host شدید
localhost: 127.0.01 و یا 130.02 اینها نمونه از ادرسند و همچی برای نصب catia اماده است و بدانید catia بطور کامل نصب خواهد.
در غیر این باید از متخصص شبکه جهت localhost کردن کامپیوتر شما که کاری ساده است کمک بگیرید

مطالب گفته شده در بالا در هیجا و هیچ کجا عنوان نگردید است و و یا اگر گفته شده ناقص است که در قسمت بعد خواهم گفت عدم رعایت موارد بالا چه خطری برای اطلاعات کامپیوتر شما خواهد داشت من بعد از یک ماه و خراب کردن چندین ویندوز واز دست دادن کلی اطلاعات موفق به نصب catia v6 2012 شدم این مطالب برای اولین بار در این سایت عنوان گردید

پست بعدی

uori timanov در جواب فیلمهای گرفته شده از اینترنت

اقا شرمنده خیلی ببخشیان اما با این فیلم اگه مو به مو هم اجراش کنین بازم هم نصب نمیشه. این فیلم مال بچه ها تیم legend (سیبری ) روسیه است که الان تغییر نام دادن ( که اگه خواستین داستانشو که خیلی جالبه براتون میگم). در you tube این فیلم هستش انواع و اقسام طریقه نصب اما . هیچ کدوم نصب نمیشن
شما باید حتما" و حتما" از sql server 2008 r2 ماژول express استفاده کنید و نه ورژنه دیگه . ودر ویندوز اکس پی localhost را باید از 127.0.0.1 به 8070 تغییر دهید
برای تغییرlocalhost به ادرس بروید c: windows\system32\drivers\localhost (خیلی مواظب باشید . با دستکاری در این قسمت ممکن ویندوز بالا نیاید و یا 2 تا از درایوهایون برای ابد قفل بشن برای همیشه که با نصب مجدد ویندوز هم دیگه باز نمیشن و تمام اطلاعاتتون از بین میرن ),ودر ویندوز سون بابد و باید حتما و حتما -iis 8 را نصب کنید و تنظیمات مربوط به تغییر localhost را انجام دهید البته در iis با چند بار سعی و خطا و احیانا نصب ویندوز مجدد میتوانید این کار را انجام دهید . که من کفتم برای راحتی خودتان حتمان با یا متخصص شبکه تماس بگیرید . که از زحمت localhost نجات پیدا کنید.که اینهایی که گفتم فوت کوزه گری نصب این برنامه بوده که در هیجای دنیا عنوان نگردیده است که اگه شما این فیلم را هزار بار ببینید ونصب کنید باز هم catia v6 2012 نصب نخواهد شد

ادرس دقیق برای تغییر localhost در ویندوز xp
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
با run as admin باید فایل نوت پد localhoct را در ادرس بالا باز کنید و پس از تغییرات سیو کنید ویندوز را ریستار کنید . در هنگام باز کردن فایل فقط باید یک localhost با شماره 127.0.0.1 داشته باشید اگه چندین localhost را دیدید تداخل چندین نرم افزار را خواهد داشت و دستکاری و یا پاک کردن انان در هنگام استار sql servsr باعث کدینگ داریوها شما وقفل شدن انان برای همیشه خواهد شد که فقط با dos میتوانید جهت باز شدن داریوها ان را فرمت کنید پس مواظب باشید

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
]کسی نیست به سوال من جواب بده؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا simdesinger من عمل نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنونم

عشق کتی

عضو جدید
سلام . اگه کسی pdf مطالعه کرده یک جا نوشته داسو در catia v6 2012-2013 برای کدینگ از سیستم سنتی به سیستم باینری رو اوردن یعنی چه؟
و برای enovia از sql استفاده شده در صورتی که مهندس جانثاری به oracle اشاره کرده بودن؟
یا اینکه از هر دو میشه استفاده کرد؟

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
مهندسان به دادم برسید
simdesinger من کار نمیکنه و تو لود کردن محزبطاش میمونه و نمیاد بالا
تو رو خدا جواب بده یکی. خواهش میکنم

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندسان به دادم برسید
simdesinger من کار نمیکنه و تو لود کردن محزبطاش میمونه و نمیاد بالا
تو رو خدا جواب بده یکی. خواهش میکنم

کرک و لیسانسش را درست نصب کرده اید؟ چه پیغام خطایی می دهد؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام . اگه کسی pdf مطالعه کرده یک جا نوشته داسو در catia v6 2012-2013 برای کدینگ از سیستم سنتی به سیستم باینری رو اوردن یعنی چه؟
و برای enovia از sql استفاده شده در صورتی که مهندس جانثاری به oracle اشاره کرده بودن؟
یا اینکه از هر دو میشه استفاده کرد؟

enovia نیاز به یک سیستم پشتیبان مدیریت اطلاعات دارد که این سیستم می تواند oracle باشد یا sql server. تا جایی که من می دانم oracle بیشتر برای اینکار مد نظر است.

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
آموزش در فرم حل مسا ئله است
واسه شروع کتاب خیلی خوبیه
مخصوصا چون با سالید آشنایی،خیلی زود راه میافتی

مرسی دوست عزیز
جای تعجب داشت که کسی پیدا شدو جواب داد
میگم شما این کتابو دیدی؟
روش ترسیم مثالارو بیان کرده؟

iranika

عضو جدید
مرسی دوست عزیز
جای تعجب داشت که کسی پیدا شدو جواب داد
میگم شما این کتابو دیدی؟
روش ترسیم مثالارو بیان کرده؟
خواهش میکنم برادر:D
جز اولین کتاب هایی بوده که خوندم
گفتم که آموزش در قالب حل مسئله است یعنی یه نقشه رو شروع کرده به کشیدن لا به لابش هم آموزش داده