تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

hasht

عضو جدید
کمک در مورد image

کمک در مورد image

سلام
بچه ها من از اینترنت آنتی ویروس آویرا رو دانلود کردم بعدش چون به شکل image بود رایت به cd تا از cd نصب کنم
وقتی رایت کردم چون rar بود extract کردم بعدش آخر سر که خواستم نصبش کنم یه فایل باز میشد که می گفت با چی باز میکنی؟!!
دقیقا مثل اهنگی که میخوایم باز کنیم و میگه با کدوم باز میکنی(kam player یا winamp یا jet audio یا ...) اینم میگفت با چی باز میکنی ولی با این تفاوت که گزینه هاش همین برنامه های آهنگ یا pdf یا word بود که اصلا ربطی ندارن بهش
معمولا باید install که میکردم باز میکرد ولی نکرد خواهشا راهنماییم کنید
ممنون میشم

RN-Tuning

عضو جدید
سلام به دوستان گل

آقا من هرکاری میکنم نمیتونم پیچ و مهره ایجاد کنم یا شایدم ایجاد میکنم و دنده هاشو نشون نمیده. چیکار کنم؟؟؟
لطفا یکی از دوستان طریقه صحیح ایجاد پیچ و مهره رو بگه (لطفا) و اگه ممکنه بگین اگه کتیای من دنده ها رو نشون نمیده باید چیکار کنم؟؟؟؟

ممنون از شما

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گل

آقا من هرکاری میکنم نمیتونم پیچ و مهره ایجاد کنم یا شایدم ایجاد میکنم و دنده هاشو نشون نمیده. چیکار کنم؟؟؟
لطفا یکی از دوستان طریقه صحیح ایجاد پیچ و مهره رو بگه (لطفا) و اگه ممکنه بگین اگه کتیای من دنده ها رو نشون نمیده باید چیکار کنم؟؟؟؟

ممنون از شما
کتیا رزوه رو با دستور thread ایجاد میکنه ولی گرافیکی نشون نمیده ولی تو محیط drafting نشون میده. اگه ایجاد رزوه به صورت گرافیکی تو محیط سه بعدی برات مهمه باید دستی ایجاد کنی که اگه خوتستی بگو تا برات توضیح بدم.

shahrokh___007

عضو جدید
بچه ها کسی میتونه در مورد محیط Dmu kinematic منو راهنمایی کنه؟

من میخوام عملکرد یه قالب پلاستیک رو شبیه سازی کنم

smmoosavian

عضو جدید
سلام میتونین بگین این چیه؟مشاهده پیوست 66683

هنگام استفاده از سطوح و صفحات و کلاً اجزای غیر از حجم توپُر ، هنگامی که یک جزء مثل یک سطح داخل یک geometrical set تعریف میشه میشه از اون به دفعات در دستورات دیگر استفاده کرد ولی هنگامی که همون سطح رو داخل یک ordered geometrical set تعریف می کنید عیناً مثل دستوراتی که تحت part body تعریف می شن سلسله مراتب دارن و نمیشه از اون به دفعات استفاده کرد. یعنی parent و children به طور منطقی تری تعریف میشه.
بهتره برای درک بهتر از این لینک استفاده کنید : http://www.dkszone.net/geometrical-set-and-ordered-geometrical

amin dd

عضو جدید
هنگام استفاده از سطوح و صفحات و کلاً اجزای غیر از حجم توپُر ، هنگامی که یک جزء مثل یک سطح داخل یک geometrical set تعریف میشه میشه از اون به دفعات در دستورات دیگر استفاده کرد بهتره برای درک بهتر از این لینک استفاده کنید : http://www.dkszone.net/geometrical-s...ed-geometrical :
چطوری به دفعات میشه انجام داد؟
لینکه هم بالا نیومد؟

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
چطوری به دفعات میشه انجام داد؟
لینکه هم بالا نیومد؟

مثلاً شما یک صفحه رو با دستور split نصفش می کنی . بعد از همون صفحه برای دستور offset هم می تونی استفاده کنی . ولی هنگام کار در یک ordered geometrical set به هیچوجه بعد از دستور split نمی تونی به اون سطح اولیه دسترسی پیدا کنی مگر این که دستور split رو حذف کنی.
من اون موقع که لینک بالا رو گذاشتم تو خونه بودم ، الان هم از جای دیگه دارم لینک رو به راحتی باز می کنم مشکلی نداره.

RN-Tuning

عضو جدید
سلام

میخوام یه قطعه(یا سیستم) رو از نظر مقاوتی آنالیزش کنم. از چه محیطی باید استفاده کنم؟ با کدوم دستور ها؟
میخوام مقاوتش رو در برابر ضربه و تحمل وزن بدونم.یا تنش هایی که بهش وارد میشه؟
اگه با کتیا نمیشه باید با کدوم نرم افزار این کار رو انجام بدم؟؟
لطفا یکم توضیح بدین.

ممنون

RN-Tuning

عضو جدید
و...
یه سوال دیگه....

در محیط Assembly design موقعی که دستورات رو اضافه مکنم بین قطعات هیچ تغییری انجام نمیشه ! برای مثال وقتی دو قطعه رو که محور هاشون بر هم عمود هست میخوام موازی بکنم و یا حتی دوتا سطح رو ، اون نشان یا مقدار عددی میاد ولی هیچ نغییری در خود قطعات انجام نمیشه!!!!

مشکل از کجاست چیکار باید بکنم؟؟؟؟

smmoosavian

عضو جدید
و...
یه سوال دیگه....

در محیط Assembly design موقعی که دستورات رو اضافه مکنم بین قطعات هیچ تغییری انجام نمیشه ! برای مثال وقتی دو قطعه رو که محور هاشون بر هم عمود هست میخوام موازی بکنم و یا حتی دوتا سطح رو ، اون نشان یا مقدار عددی میاد ولی هیچ نغییری در خود قطعات انجام نمیشه!!!!

مشکل از کجاست چیکار باید بکنم؟؟؟؟

باید دستور update رو اجرا کنید و یا اینکه توی تنظمات کتیا update رو اتوماتیکش کنید.

جواب بسیاری از این سوالها رو می تونید به راحتی توی کتاب آموزشی مهندس فرهاد جعفری انتشارات مثلث نارنجی پیدا کنید. خوندن این کتاب رو قویاً توصیه می کنم. اگه بخواید جواب تک تک سوالهاتون رو توی این سایت پیدا کنید وقتتون تلف میشه.

tyaman

عضو جدید
هیچی، فقط هلپ، برای یادگیری ماشینکاری باید ماشینکاری رو در عمل بلد باشید.

tyaman

عضو جدید
برو به alborzdownload.com یا همینو در گوگل سرچ کن ، علاوه بر catia r21 و هلپش میتونی 9 گیگ اموزش کمیاب هم در اونجا پیدا کنی.

tyaman

عضو جدید
یک قائده کلی در نرم افزارهای cad یادتون باشه ، نیازی نیست قطعات استاندارد با تمام جزئیات نشون داده بشن چون ماحصلش چیزی جز اشغال کردن حافظه نرم افزار نیست. لذا در محیط گرافیکی به ساده ترین شکل نشون داده میشن. اما چون در نقشه باید نمایش داده بشه پس سنبل گرافیکی رزوه در محیط نقشه کشی نشون داده میشه ، در ضمن سعی نکن پیچ و مهره ایجاد کنی بلکه باید اونو از کاتالوگ قطعات استاندارد وارد کنی. و حتما میدونی که نرم افزار کتیا در این خصوص ضعیفه و برای پوشوندن این ضعف ما کتیا کارا مجبوریم نمر افزار traceparts رو ی سیستممون نصب کنیم تا بصورت یک فرمان در کتیا ظاهر بشه و بعدش به ملیونها قطه استاندارد دست پیدا کنیم. فکرشو بکنید حدود 8 گیگ قطعه استاندارد.؟؟؟!؟!؟!؟
سلام به دوستان گل

ممنون از شما

tyaman

عضو جدید
برای ساختن مقاطع استاندارد در کتیا باید راه طول درازی و پر چالشی رو طی کنی پس اون با خودت .
اما چطوری میتونی ipe توی کاتالوگ کتیا وارد کنی. و در استراکچر دیزاین ازش استفاده کنی. برای این کار به مواد زیر نیاز داری
1- یک عدد کتیا ار 17 به پایین
2- یکعدد کتیا ار 14 به پایین
چرا کتیا ار 17؟؟؟؟ خوب توضیحش مفصله قضیه از اینجا شروع میشه که شرکت داسو از ار 17 به بعد ( یعنی ار 18و19و20و21) محیط دوست داشتنی equipment suport structure از زیر مجموعه محیط های equpment & sys.... حذف کرد چرا ؟؟؟؟؟ مالشه دوست داره
چرا کتیا ار 14 ؟؟؟؟ خوب پیرو دلیل قبلی شرکت داسو از کتیا ار 14 به بعدهم کاتالوگ قطعات استاندارد din, en, otua رو که مقاطع استاندارد برحسب میلیمتر بودن رو هم حذف کرد.
پس حالا ما استراکچر کارا که خیلی به محیط های جدید اظافه شده در کتیا ار 20 به بعد کاری نداریم باید از کتیا ار 17 استفاده کنیم. ( چه بد؟!؟!؟!؟) اما محیط equipment suport structure رو میخایم چکار ؟؟؟ برای اینکه در این محیط میشه عضو های سازه رو از فرمان memeber احضار کرد که امکان استفاده از کتالوگ بروزر رو میده و در نتیجه میشه کاتالوگ مورد نظر رو بروز کرد و مجبور نیستیم حتما از کاتالوگ asmc استفاده کنیم. و در نتیجه باداشتن کاتالوگ هایی که از ار 14 گیر اوردیم این مشکلو حل کنیم. البته بدیهی که میشه قسمت کاتالوگ های کتیا ار 14 رو جایی ذخیره کرد و بعدش ار 14 رو از سیستم پاک کرد. البته باید در آپشن هم مسیر های جدیدی برای کاتالوگ های این محیط تعریف کنی. که میشه همون مسیر کتالوگ ار ا4 که یجایی ذخیرش کردی
سلام
ببینید من خودم هم اینجا اومدم
سوالم بیشتر اینه
مصلا تیر آهن ipe80 تو این لیست کجاست؟

tyaman

عضو جدید
منم میخاستم همینو بگم، اگیه تو اینترنت اینو پیدا نمیکنی بجز وبلاگ من دلیلش اینه که از خود دکتر گرفتمش و اجازه انتشارشو گرفتم، دکتر زمانی آدم با معرفتیه برعکس بعضی ها که قسمت هایی از کتابشو به نام خودشون منتشر کردن.، براش ارزوی موفقیت میکنم
تو وبلاگ زیر کتاب دکتر زمانی در مورد مبحثی که خواستی هستش بنظرم بهترین کتاب همینه.
http://tyaman.blogfa.com/post-77.aspx
تو گوگل هم اگه به فارسی سرچ کنی "کتاب کتیا نادر زمانی" این سایت میاره

tyaman

عضو جدید
برای ذخیره کردن یک فایل اسمبلی بطوری که بشه روی اون تغیرات انجام داد ولی در فایل اصلی اعمال نشه باید از دستور save management استفاده کنید. بدین صورت که وقتی فایل اصلی باز هست دستور save management رو اجرا کنید و فایل پروداکت مورد نظرتون رو انتخاب کنید و بعد با استفاده از دستور save as از همین فرمان ، فایل رو در جای دیگر با نام دیگر ذخیره کنید.
سوال اول : که وقتی روی فایل اسمبلی مورد نظر رایت کلیک و در پوشه مورد نظر past می کنی و آنرا باز میکنی پیغام errorظاهر میشود ولی اگر روی درخت طراحی فایل مذکور رایت کلیک کرده و کپی و سپس روی درخت طراحی محیط اسمبلی دیگر past کنیم فایل را می آورد ولی تغییرات مربوطه روی فایل اصلی نیز اعمال می شود(دقت شود من میخواهم فایل مونتاژ شده را تغییر دهم) درباره سوال دوم منظورم درخت ترسیم است که در کنار اسم قطعه در درخت طراحی یک کاغذ با چرخدنده زرد رنگ می آورد و در پایین درخت طراحی گزینه manifold sold به چشم میخورد در صورتیکه قطعاتی که درخت ترسیم آنها هاید نشده در کنار آنها یک کاغذ با 2 چرخدنده آبی و زرد رنگ می آورد. باید چکار کنم که نحوه ترسیم قطعه را بیاورم ؟؟؟؟

tyaman

عضو جدید
من کتیا ار 17 و 14 رو روی ویندوز 7 نصب کردم. فقط کافی که بیت های ویندوز با بیت های نرم افزار بخونه
ورژن های کتیا قبل از R19 روی ویندوز ویستا و ویندوز 7 نصب نمی شن . برای کار با کتیا در ویندوز 7 باید از R19 یا R20 استفاده کنید.

hossein21

عضو جدید
سلام
من ماشینکاری cnc رو بلدم gکدmکدهرو هم میشناسم میشه یه مثال از شبیه سازی وکدگیری ازکتیا واسه تراش cncبزارید ؟
مرسی

tyaman

عضو جدید
سلام راه درستی برای یادگیری کتیا انتخاب کردی، اینم جایزت، لذت ببر
http://www.alborzdownload.com/?s=catia