تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید
یه سوال از اهل فن ، برای مسلط شدن به کار با ابر نقاط در CATIA دقیقا باید کدوم محیط ها رو مسلط بشیم ؟؟ فرض کنید یه نفر generative shape design و free style رو بلد باشه و حالا می خواد ابر نقاط هم یاد بگیره . آیا هر دو محیط digitized shape editor و quick surface reconstruction لازمه یا فقط یکیش کافیه ؟؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
یه سوال از اهل فن ، برای مسلط شدن به کار با ابر نقاط در CATIA دقیقا باید کدوم محیط ها رو مسلط بشیم ؟؟ فرض کنید یه نفر generative shape design و free style رو بلد باشه و حالا می خواد ابر نقاط هم یاد بگیره . آیا هر دو محیط digitized shape editor و quick surface reconstruction لازمه یا فقط یکیش کافیه ؟؟

digitized shape editor در واقع گام ابتدایی برای quick surface reconstruction است. بیشتر دستورات GSD به منظور آماده سازی ابر نقاط و ایجاد منحنی های تعریف کننده شاخص های هندسی مدل بکار می روند. تولید سطوح با کیفیت مناسب در QSR انجام می شود. پس یادگیری هر دو لازم است. بکارگیری صحیح هر دو آنها هم نیاز به تجربه و تا حدی آموزش دارد. ابر نقاط ایجاد شده توسط دستگاه های CMM بطور معمول ابری دارای تراکم یکنواخت است و دارای اشکال های زیادی است که باید بر اساس تعاریفی فرضی که از سطوح جسم وجود دارد و در ذهن طراح است اصلاح شوند. فرآیند تولید سطح هم به همین شکل که البته خودتان اهمیت آن را بهتر از من می دانید.

ALI_AZIMI

عضو جدید
سلام دوستان لطفا کی میتونه به من کمک کنه می خوام حرکت رفت وبرگشت پیستون با میلنگ را در محیط مکانیزم کتیا یاد بگیرم هر کاری میکنم نمیشه اگر کسی آموزشش را به صورت
pdfداره ممنونش میشم در مورد قالب سازی هم کمکم کنید لطفا

آخرین ویرایش:

*3pehr*

عضو جدید
Sheet Metal

Sheet Metal

سلام مهندسین محترم
از دوستان کسی درباره محیط sheet metal اطلاعاتی داره؟
من به مشکلی در مورد اتصال ورق ها برخردم!
مثلا تو یه استوانه لبه هایی رو که به هم میرسن چه جوری میشه نوع اتصالشونو مشخص کرد(BUTT ,PLAIN LAP ,FOLDED ,...)
;)

Ramin1504

عضو جدید
بعد از جمع آوری لقمه ها اقدام به نصب کتیا کردیم البته از نوع v5r16 روی win7 آممما نشد که نشد.القصه من هم همین مشکلو دارم تو رو خدا به دادم برسید یعنی به دادمون برسید

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام مهندسین محترم
از دوستان کسی درباره محیط sheet metal اطلاعاتی داره؟
من به مشکلی در مورد اتصال ورق ها برخردم!
مثلا تو یه استوانه لبه هایی رو که به هم میرسن چه جوری میشه نوع اتصالشونو مشخص کرد(BUTT ,PLAIN LAP ,FOLDED ,...)
;)

من تمام جیک و پیک آن را می دانم اما منظور شما را متوجه نشدم. یک استوانه را می توان با تمام لبه های اضافی لازم برای بستن خط طولی آن توسط دستور extrude ایجاد کرد. یک دایره نا تمام همرا با یک یا چند خط و کمان که لبه های اضافی را ایجاد خواهند کرد و همگی مماس بر هم هستند را توسط extrude امتداد دهید

*3pehr*

عضو جدید
مرسی مهندس از راهنماییت;)
مرجعی برای آموزش حرفه ای این مبحث وجود نداره؟
(نمیخوام فقط دستورات آموزش داده باشه):razz:

borhan_3010

عضو جدید
بعد از جمع آوری لقمه ها اقدام به نصب کتیا کردیم البته از نوع v5r16 روی win7 آممما نشد که نشد.القصه من هم همین مشکلو دارم تو رو خدا به دادم برسید یعنی به دادمون برسید
برای من که به راحتی نصب شد
ویندوز 7 نسخه 64 بیت
Catia V5R18 SP2 نسخه 32 بیت
برای کرک: فایل JS0GROUP.dll رو تو جایی که نصب کردی \intel_a\code\bin' و تو این زیرپوشه کپی و جایگزین کن
همین

یه سوال این نسخه 6 کتیا با 5 خیلی فرق کرده؟ کامل کار یکنه؟

امین کیا

عضو جدید
من خودم V6 رو به راحتی نصب کردم اما نتونستم v5 r20 رو نصب کنم وقتی نرم افزار اجرا میشه ارور میده مثل زمانی که کرک نشده باشه!!!:cry:

عزیزم احتمالا نرم افزار داخل پوشه program file (x86( نصب شده ولی کرکش میره توپوشه program file! به این نکته دقت کن چون من رو سیستمم R20 دارم مشکلیم نداره!
ولی بهترین رلیز کتیا R15 و R17. بدترینشم R19 که توصیه میکنم اصلا استفاده نکیید!!!

امین کیا

عضو جدید
برای من که به راحتی نصب شد
ویندوز 7 نسخه 64 بیت
Catia V5R18 SP2 نسخه 32 بیت
برای کرک: فایل JS0GROUP.dll رو تو جایی که نصب کردی \intel_a\code\bin' و تو این زیرپوشه کپی و جایگزین کن
همین

یه سوال این نسخه 6 کتیا با 5 خیلی فرق کرده؟ کامل کار یکنه؟

باید بگم خیلی فرق دارن حتی پسوند های خروج هاشونم متفاوتن مثلا catpart دیگه وجود نداره! من که 1بار نصب کردم پشیمون شدم پاک کردم ، کامل هم نیست مثلا MOLD TOOLING DESIGN نداره که من کل کارم با اون محیطه!

fahabibi

عضو جدید
راهنمايي تحليل در كتيا

راهنمايي تحليل در كتيا

سلام به مهندسان عزيز
براي تحليل چرخدنده مخروطی در كتيا نياز به كمك دارم خواهشا كمك كنيد براي تحليل خستگي و ديناميكي

با تشكر fa
habibi_fa@yahoo.com

smmoosavian

عضو جدید
بابا هیچ کس کتیا ورژن6 بلد نیست؟؟؟؟؟؟؟ چطوری میشه save as گرفت

بابا جون ، داداشم ، دور کتیا V6 رو خط بکش جون داداش ، کتیا V6 تحت شبکه س و باید از دستور propagate استفاده کنی . تازه باید اول یه سرور راه انداری کنی . تو رو خدا دورشو خط بکش .

Amir_Moazzami

عضو جدید
درخواست آموزش ابر نقاط catia

درخواست آموزش ابر نقاط catia

سلام بر همه.من به آموزش ابر نقاط کتیا از مبتدی تا پیشرفته نیاز دارم.ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه.
با تشکر:gol:

davoodtayyebi

عضو جدید
مهندس من هم می خوام تحت شبکه کار کنم برای شرکت میخوام نه خود تنها حالا میتونی کمکم کنی؟;)

mazgan

عضو جدید
مهندس من هم می خوام تحت شبکه کار کنم برای شرکت میخوام نه خود تنها حالا میتونی کمکم کنی؟;)
مهندس جان باید دیتابیس تعریف کنی روی هاردت بعد این دیتا بیس رو برای کتیا وی 6 تعریف کنی تا بتونی فایلهات رو ذخیره کنی . کار سختی نیست سعی می کنم تا آخر هفته یه راهنمایی درست درمون برات بگذارم.

mazgan

عضو جدید
بابا جون ، داداشم ، دور کتیا V6 رو خط بکش جون داداش ، کتیا V6 تحت شبکه س و باید از دستور propagate استفاده کنی . تازه باید اول یه سرور راه انداری کنی . تو رو خدا دورشو خط بکش .
چرا دادا مردوما تار می کونی .
راهنماییش کن . نکن این کارا را خب نیس

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
کتیا v6 بخودی خود کاری با شبکه ندارد. اما با یک برنامه plm مثل enovia کار می کند که این برنامه بطور عادی روی شبکه کار می کند حال این شبکه داخلی LAN باشد یا شبکه اینترنت. برنامه enovia (یا teamcenter که متعلق به زیمنس رقیب داسو است و داسو می گوید کتیا v6 قابلیت کار با آن را دارد) از دید نرم افزاری شبیه یک پایگاه داده بسیار ایمن است که همه گونه اطلاعات مهندسی از فایل های کتیا گرفته تا هر نوع فایل و مدرک دیگری را که فکر کنید مدیریت می کند.
این فیلم را برای آشنایی با شکل محیط و نحوه ارتباط آن با کتیا ببینید:
http://www.youtube.com/watch?v=td5X95r9OwY&feature=related

مدیریت پروژه (زمان، هزینه، نیروی انسانی، ردگیری گلوگاه ها و ...)، مدیریت مدارک پروژه (تاریخچه تمام فعالیت های مهندسی، تمامی نسخه های تولید شده برای مدرک از نقشه گرفته تا ....، مدیریت و کنترل سیستم انتشار مدارک، کنترل دسترسی و سطح ایمنی کاربران مختلف از طراح گرفته تا سازنده قطعه،....، بخشی از امکاناتی هستند که enovia در اختیار یک تیم طراحی و توسعه محصول قرار می دهد.

کتیا v6 را هم می توان با یک سرور مجازی plm راه اندازی کرد. کافی است یک فایل 3d xml را به عنوان فضای مجازی کار برای آن تعریف کنید. اما اینکار فقط برای آموزش کتیا خوب است چون هر چند می توانید مدل ها و اطلاعات را در این فصای مجازی ذخیره کنید اما فکر نمی کنم راهی وحود داشته باشد تا آنها را به سیستم یا قالب دیگری تبدیل کنید بنابراین کاری که انجام داده اید عملا استفاده ای نخواهد داشت.
اگر قرار باشد از کتیا v6 بطور اصولی در یک پروژه مهندسی استفاده کنید نیاز به برنامه Enovia خواهید داشت. حواستان باشد enovia plm نه enovia DMU یا چیز دیگر. من تا حال هیچ لینک دانلودی از enovia plm ندیده ام و حدس می زنم امکان شکستن آن مثل بقیه برنامه ها نباشد.
من از نسخه اصلی این برنامه روی اینترنت استفاده می کنم و حدس می زنم به نوعی با سایت داسو در ارتباط باشد و شاید این دلیل عدم امکان شکستن برنامه باشد. بهر حال توصیه نمی کنم سراغ کتیا v6 بروید به چند دلیل:
1- در خوبی کتیا v6 و بهتر بودن آن از v5 شکی نیست اما من هنوز هیچ شرکت خارجی را ندیده ام که از v5 به v6 منتقل شده باشد!!!!!! تفاوت امکانات V6 با v5 آنقدر زیاد نیست که شرکت های خارجی را مجاب کرده باشد تا سریع به v6 منتقل شوند. بسیاری از شرکت ها از enovia plm v5 به enovia plm v6 رفته اند اما در مورد کتیا همه هنوز دست به عصا راه می روند.

2- کتیا v6 با تمام تبلیغات که برای آن شده است هنوز بطور اساسی در صنعت مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

3- فایل های کتیا V6 را کمتر کسی می تواند استفاده کند چون کمتر کسی v6 را دارد!!

در ایران:
4- آیا واقعا ضرورتی هست که از v6 استفاده شود. فکر نمی کنم. ما ایرانیها عادت داریم آخرین مدل مرسدس بنز را بخریم ولی به اندازه دوچرخه از آن استفاده کنیم. آخرین نسخه های نرم افزارها پیش از هر جای دیگر در ایران رایج می شود اما آیا از تمام امکانات آنها هم استفاده می شود؟!!!!!!!!

5- یک برنامه Plm در شرکتی که حداقل 500 نفر نیرو داشته باشد و تمامی سیستم کاری و پروژه های آن بر اساس اصول مهندسی تعریف شده و اجرایی شده باشد ارزش پیاده سازی دارد. بر اساس تجربه ای که در شرکت بزرگی مثل ایران خودرو دارم می توان گفته که امثال این شرکت به شدت به چنین سیستمی نیاز دارند. بگذریم، کتیا v6 بر مبنای کار در چنین سیستم هایی نوشته شده است بنابراین استفاده از آن در مقیاس کوچک کارایی مهندسی engineering efficiency را چندان بالا نخواهد برد.
به زبان ساده، برای خریدن نان از سر کوچه حداکثر دوچرخه نیاز دارید، استفاده از خودرو منفعتی در بر نخواهد داشت.

6- اگر از همه این موارد بگذریم، نکته آخر در مورد نصب و راه اندازی پایگاه داده ها است. enovia که کار مدریت محصول را بر عهده دارد خودش با oracle کار می کند. بنابر این فکر نمی کنم حتی اگر enovia را گیر بیاورید بتوان آن را به راحتی راه اندازی کرد.

آخرین ویرایش:

CADeng64

عضو جدید

smmoosavian

عضو جدید
سلام
کتیا v6 بخودی خود کاری با شبکه ندارد ...

راه ها کم کم داره برای ما که همیشه از قفل شکسته استفاده می کنیم بسته میشه ، آیا وقت اون نرسیده که به خودمون بیایم ؟ سازندگان نرم افزارهای بزرگ برای کارشون ارزش قائل هستند و با هر ایده ای که باشه سعی دارند استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته رو محدود کنند. اولین نمونه اش V6 هستش. به زودی شاهد موارد مشابه هم خواهیم بود. با این روندی که داریم پیش میریم در آینده در همه ی چیزها وابسته خواهیم بود