تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

soro123

عضو جدید
اقا من هر کاری میکنم این سه مکانیزمی میشه
چی کار کنم؟
http://www.speedyshare.com/files/25851036/scotch_yoke.rar
دو تاقيد كم گذاشته بودي
يكي اينكه صفحه اصليتو فيكس نكرده بودي و دوم اينكه قطعه part1 بايد در يك راستا آزادي ميداشت كه بيشتر داشت با دستور planar اين آزادي چرخش رو ازش گرفتم
و command براش تعريف نكرده بودي
از آدرس زير ميتوني دانلودش كني وبا دستور simulation with command ميتوني حركتش رو ببيني
http://www.speedyshare.com/files/25854305/scotch_yoke.zip

آخرین ویرایش:

amin dd

عضو جدید
دو تاقيد كم گذاشته بودي
يكي اينكه صفحه اصليتو فيكس نكرده بودي و دوم اينكه قطعه part1 بايد در يك راستا آزادي ميداشت كه بيشتر داشت با دستور planar اين آزادي چرخش رو ازش گرفتم
و command براش تعريف نكرده بودي
از آدرس زير ميتوني دانلودش كني وبا دستور simulation with command ميتوني حركتش رو ببيني
http://www.speedyshare.com/files/25854305/scotch_yoke.zip
این command رو چطوری تعریف میکنی؟

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام خسته نباشید می خوام کد بندی نقشه هامو عوض کنم (نام پارت و اسمبلی رو) اگه بخوام لینک بودن جدید و حفظ کنند چی کار باید بکنم. مرسی

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام خسته نباشید می خوام کد بندی نقشه هامو عوض کنم (نام پارت و اسمبلی رو) اگه بخوام لینک بودن جدید و حفظ کنند چی کار باید بکنم. مرسی

ابتدا اسمبلی و حتی اگر نقشه ای هم دارد را باز کنید و سپس توسط دستور save as هر کدام از قطعات یا خود اسمبلی را با نام جدید ذخیره کنید. اگر هر یک از قطعه ها هم نقشه دارد جتما باید نقشه را در ابتدا باز کرده و سپس قطعه و نقشه را با نام جدید ذخیره کنید تا link بین آنها هم با توجه به نام های جدید به روز شود.

نکته دیگر، در مورد وجود linkهای طراحی بین قطعه است. اگر چنین link های تعریف کرده باشید آنها را هم باید توسط منوی edit-link با لینک های جدیدشان در فایل های جدید جایگزین و به روز کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
چرا من وقتی میخوام یه part ر وتغییر بدم ای پغام رو میزنهمشاهده پیوست 39854

این مشکل در دو حالت ممکن است رخ دهد. یکی وقتی است که در حالی که فایلی در کتیا باز است کاربر نام فایل یا محل آن را عوض می کند بخاطر همین کتیا قادر به پیدا کردن فایل نیست و این پیغام خطا را می دهد. این مشکل ممکن است درون یک اسمبلی هم رخ دهد که در آن پس از باز کردن اسمبلی، یکی از فایلها به اشتباه پاک یا جابجا شده باشد.

مورد دوم هم مشکل خود کتیاست و گاهی در برخی نسخه های کتیا روی سیستم های ضعیف رخ می دهد و ربطی به کاربر ندارد.

سعی کنید فایل را با نام دیگری ذخیره کنید. اگر نشد فایل دیگری را با نام این قطعه در مسیری که کتیا خطا می دهد کپی کنید و دوباره امتحان کنید.

Amir_Moazzami

عضو جدید
با سلام.در مورد لایه بندی توی محیط draft کتیا اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم.و همچنین می خواستم بدونم می شه تنظیم کرد که وقتی از قطعه ای نما می گیری خط ندید با رنگ دلخواه ایجاد بشه؟با تشکر.

soro123

عضو جدید
با سلام.در مورد لایه بندی توی محیط draft کتیا اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم.و همچنین می خواستم بدونم می شه تنظیم کرد که وقتی از قطعه ای نما می گیری خط ندید با رنگ دلخواه ایجاد بشه؟با تشکر.
در پنجره graphic properties و سمت چپ فرچه يك منوي كشوئي هست
بازش كن روي other layers كليك كن و چند تا لايه جديد درست كن
بعدش هر چيزي كه ميخواي انتخاب كني ، انتخاب كن و از اون منوي كشويي روي شماره لايه مورد نظر كليك كن و اينتر رو بزن و همينطور ميتوني هر المان رو توي لايه مورد نظر بذاري
براي اينكه بتوني چند تا لايه رو همزمان با هم نشون بدي در منوي tools/visualization filter رو بزن و اونجا new رو بزن وبعد اونجا براي filter001 تعريف كن مثلا لايه 2 و لايه 3
از or استفاده كن براي اين كار
توي تنظيمات كتيا جايي براي نمايش خطوط با رنگ متفاوت نديدم فقط قسمتي داره كه ميشه ضخامت خطوط را به صورت اختصاصي درآورد

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
در پنجره graphic properties و سمت چپ فرچه يك منوي كشوئي هست
بازش كن روي other layers كليك كن و چند تا لايه جديد درست كن
بعدش هر چيزي كه ميخواي انتخاب كني ، انتخاب كن و از اون منوي كشويي روي شماره لايه مورد نظر كليك كن و اينتر رو بزن و همينطور ميتوني هر المان رو توي لايه مورد نظر بذاري
براي اينكه بتوني چند تا لايه رو همزمان با هم نشون بدي در منوي tools/visualization filter رو بزن و اونجا new رو بزن وبعد اونجا براي filter001 تعريف كن مثلا لايه 2 و لايه 3
از or استفاده كن براي اين كار
توي تنظيمات كتيا جايي براي نمايش خطوط با رنگ متفاوت نديدم فقط قسمتي داره كه ميشه ضخامت خطوط را به صورت اختصاصي درآورد

می توان توسط منوی جستجو ctrl-f بر اساس شماره لایه و موارد دیگر اشیا را انتخاب و خواش آنها از جمله رنگ را تنظیم کرد. لایه در کتیا v4 زیاد استفاده می شد ولی در کتیا v5 با وجود روش های مختلف دسته بندی اشیا، اهمیت خود را از دست داده است.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آقا چرا در پنجره فورمول وقتي new Parameter of type تعريف ميكنم اندازه هامو به متر ميزنه
مثلا اگه 20 بزنم 20 متر در نظر ميگيره و اگر در قسمت اندازه بنويسم 20mm اون رو به در قسمت Value به صورت 0.02 نشون ميده؟

برای اینکه واحد پیش فرض را برای کتیا متر تعریف کرده اید. هر عددی بدون واحد وارد شود با واحد پیش فرض در نظر گرفته می شود و اگر با وحد وارد شود به واحد پیش فرض تبدیل می شود. اگر واحد پیش فرض متر باشد 20mm بصورت 0.02 که معادل 0.02M است نشان داده خواهد شد.

در ضمن وارد کردن مقدار طولی برای یک متغیر real غلط است. باید متغیر طولی length تعریف کنید یا اینکه هر جایی خواستید از متغیر real استفاده کنید آن را به length تبدیل کنید مثلا A*1mm وارد کنید که در آن A متغیر real است ولی نتیجه فرمول طول بر حسب میلیمتر خواهد بود.

rica

عضو جدید
سلام دوستان عزیز خسته نباشید

چطور میتونم این پرسپکتیو رو بچرخونم

میشه پرسپکتیو بالایی مثل این شکل پایینی بشه
یعنی تو محیط drafting پرسپکتیو به این صورت دیده بشه

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان عزیز خسته نباشید

چطور میتونم این پرسپکتیو رو بچرخونم

اول مدل سه بعدی را باز کنید. سپس زاویه دید در آن را مطابق آن چیزی که دوست دارید نمای پرسپکتیو در نقشه دیده شود تنظیم کنید.(برای اینکار می توانید از compass کمک بگیرید). حال به نقشه برگردید و روی قاب نما راست کلیک کنید و در بخش isometric view onbject دستور modify projection plane را انتخاب کنید سپس به نمای سه بعدی رفته و صفحه یا وجهی از مدل را انتخاب کنید. نمای پرسپکتیو نقشه بر اساس نمای سه بعدی مدل به روی می شود.

البته چون در نمای پرسپکتیو نقشه چیزی اضافه نکرده اید و نمایی ساده است ساده تر آن است که آن را حذف و توسط دستور ایجاد نمای isometric یک نمای جدید با زاویه دید مورد نظر ایجاد کنید.

rica

عضو جدید
شرمنده دوست عزیز من تازه کار هستم
compass چیه؟؟
وقتی اینو modify projection planeمیزنم ارور میده

smmoosavian

عضو جدید
دوستان ممنون میشم راهنمایی بکنید

compass همون قطب نماست ، اگر گوشه سمت راست بالاي صفحه كاري catia رو ببينيد يه چيزي هست كه از سه تا ربع دايره تشكيل شده و روش x , y ,z هست . اگه اون نقطه مربع شكل پايينش رو درگ كنيد مي تونيد توي پارت يا اسمبلي باهاش اجسام رو حركت بديد . در ضمن براي اينكه نماي گرفته شده دقيقا دلخواهتون باشه فقط كافيه توي drafting دستور isometric view رو اجرا كنيد و سپس به part design يا assembly بريد و به دلخواه يكي از وجوه جسم رو انتخاب كنيد . نماي ايجاد شده دقيقا با نماي انتخابي برابر ميشه. اگه متوجه شديد كه چه بهتر اگر نه بگيد تا يه فيلم كوچولو بذارم !!

• Like
واکنش ها: rica

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
شرمنده دوست عزیز من تازه کار هستم
compass چیه؟؟
وقتی اینو modify projection planeمیزنم ارور میده

I am sorry, you can not do it because your isometric view is a "Generative view style" type which means it is generated automatically by Catia and its orientation is defined by Front view. You have to delete this isometric view and generate a new one by "Isometric View' command.

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
شیت متال

شیت متال

چند تا فایل شیت متال آپلود می کنم امیدوارم مفید باشه.
قسمت اول

rica

عضو جدید
I am sorry, you can not do it because your isometric view is a "Generative view style" type which means it is generated automatically by Catia and its orientation is defined by Front view. You have to delete this isometric view and generate a new one by "Isometric View' command

what???
ممنون میشم اگه فارسی بنویسید

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
I am sorry, you can not do it because your isometric view is a "Generative view style" type which means it is generated automatically by Catia and its orientation is defined by Front view. You have to delete this isometric view and generate a new one by "Isometric View' command

what???
ممنون میشم اگه فارسی بنویسید

ببخشید، کامپیوتری که برای نوشتن استفاده کردم فارسی نداشت.
متاسفانه نمی توانید زاویه دید همین نمای پرسپکتیو را عوض کنید چون توسط کتیا و بر اساس نمای front view بطور خودکار تعریف شده است. به زبان دیگر زاویه دید آن توسط نمای front view تعریف می شود و نمی توان آن را تغییر داد. به چنین نماهایی "Generative View" می گویند یعنی زاویه دیدشان بطور خودکار و بر اساس نمای دیگر تعریف شده است.
خوشبختانه چون در هیچ یک از نماها چیزی اضافه نکرده اید دردسری نخواهید داشت که این نمای پرسپکتیو را حذف کرده و بجای آن یک نمای پرسپکتیو مستفل ایجاد کنید. فکر کنم فیلمی که آقای موسویان برایتان گذاشته اند روش آن را بخوبی نشان دهد.

• Like

soro123

عضو جدید
دوستان توجه داشته باشند كه نماي ايزومتريك براي خودش تعريفي داره و نماي ايزومتريك و روبرو و نماهاي ديگه وابسته به هم هستند
درسته كه ميشه با دستور ايزومتريك كتيا مدل سه بعدي رو توي drafting هر جور كه بخواهيم نمايش بديم و كتيا اين كار رو انجام ميده ولي اين ايزومتريكها از لحاظ تئوري نقشه كشي درست نيست.

هميشه موقع ترسيم 3 بعدي قطعه بايد نماي ايزومتريك رو اول توي ذهنمون تجسم كنيم وپايه كارمون رو طوري بنا كنيم كه وقتي توي محيط part design روي دستور isometric view كليك ميكنيم در درست ترين حالت خودش به نمايش دربياد و از همين زاويه نماي ايزومتريك رو هم درست كنيم
در يك فرصت مناسب يه عكس يا يك فيلم از اين ميگذارم

آخرین ویرایش:
  • Like

smmoosavian

عضو جدید
بله درسته ، نمای ایزومتریک معنای خاصی داره ، من از کلمات و لغات تخصصی به درستی استفاده نکرده ام .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان توجه داشته باشند كه نماي ايزومتريك براي خودش تعريفي داره و نماي ايزومتريك و روبرو و نماهاي ديگه وابسته به هم هستند
درسته كه ميشه با دستور ايزومتريك كتيا مدل سه بعدي رو توي drafting هر جور كه بخواهيم نمايش بديم و كتيا اين كار رو انجام ميده ولي اين ايزومتريكها از لحاظ تئوري نقشه كشي درست نيست.

هميشه موقع ترسيم 3 بعدي قطعه بايد نماي ايزومتريك رو اول توي ذهنمون تجسم كنيم وپايه كارمون رو طوري بنا كنيم كه وقتي توي محيط part design روي دستور isometric view كليك ميكنيم در درست ترين حالت خودش به نمايش دربياد و از همين زاويه نماي ايزومتريك رو هم درست كنيم
در يك فرصت مناسب يه عكس يا يك فيلم از اين ميگذارم

تعریفی که برای نمای ایزومتریک وجود دارد در جای خود صحیح است و البته اگر در ارتباط با نمای جلو تعریف شود باید زوایای ترسیم آن رعایت شود. اما نکته مهمی که نباید فراموش شود و حتی می تواند نکات مورد نظر استاندارد نقشه کشی را زیر پا بگذارید هدف مهندسی مستتر در خود نقشه است. در یک نقشه مهندسی، طراح می تواند بدون توحه به زوایای دید تعریفی برای نمای ایزومتریک، یک یا چند نمای ایزومتریک بر مبنای زوایای دید مناسب ایجاد کند تا جزییات بیشتر و بهتری از قطعه را نمایش دهد. بسیازی قطعات آنچنان پیچیده هستند که یک نمای ایزومتریک قادر به نشان دادن تمام جنبه های مهندسی آنها را ندارد. در چنین مواردی استاندارد نقشه کشی در برابر اهمیت مهندسی کوتاه آمده و اجازه ایجاد هر گونه نمایی را به طراح می دهد.

soro123

عضو جدید
تعریفی که برای نمای ایزومتریک وجود دارد در جای خود صحیح است و البته اگر در ارتباط با نمای جلو تعریف شود باید زوایای ترسیم آن رعایت شود. اما نکته مهمی که نباید فراموش شود و حتی می تواند نکات مورد نظر استاندارد نقشه کشی را زیر پا بگذارید هدف مهندسی مستتر در خود نقشه است. در یک نقشه مهندسی، طراح می تواند بدون توحه به زوایای دید تعریفی برای نمای ایزومتریک، یک یا چند نمای ایزومتریک بر مبنای زوایای دید مناسب ایجاد کند تا جزییات بیشتر و بهتری از قطعه را نمایش دهد. بسیازی قطعات آنچنان پیچیده هستند که یک نمای ایزومتریک قادر به نشان دادن تمام جنبه های مهندسی آنها را ندارد. در چنین مواردی استاندارد نقشه کشی در برابر اهمیت مهندسی کوتاه آمده و اجازه ایجاد هر گونه نمایی را به طراح می دهد.

آخه اصلا در نقشه هاي ساخت ، نماي ايزومتريك فقط براي تجسم راحتتر نشان داده ميشود وحتي گاهي اوقات ترسيم نميشود
ونماهاي دو بعدي هستند كه تمام جزئيات را بايد پوشش دهند
بسياري از نقشه هاي ساخت قطعات حفاري كه براي ما مي آيد از هند ، انگليس ، آلمان ، چين و مربوط ميشوند به قطعات پيچيده نظير سرمته هاي حفاري اصلا نماي ايزومتريكي در آنها نيست.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مشاهده پیوست 40698سلام تو این مکانیزم من میخوام سرعت این جایی که نشون دادمو پیدا کنم چی کار کنم؟

در ابتدا باید توسط دستور speed and acceleration روی نقطه ای که سرعت را می خواهید یک سنسور ایجاد کنید. پس از اینکار در هنگام اجرای دستور simulation with command یا simulation with law بخش sensor را انتخاب کرده و سنسوری که تعریف کرده اید را انتخاب کنید. پس از یکبار اجرای simulation منحنی سرعت را می توانید توسط بخش graphic در همین بخش sensor مشاهده کنید.