تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

amir.m_cnc

عضو جدید
با سلام

دوستان اگر اطلاعاتی درباره ماشینکاری 4 محور همزمان در catia دارید ممنون میشم راهنماییم کنید.

hojat1264

عضو جدید
با سلام
ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی در مورد پیدا کردن نقطه ثقل در کتیا داشته باشه راهنمایی کنه؟!
با تشکر

بابک1668

عضو جدید
سلام برای قالب سازی کدوم یکی رو پیشنهاد میکنید
اینونتور
پرو اینجینیر
کتیا
سالیدورکز
یونیگرافیکس

amir.m_cnc

عضو جدید
سلام

کسی در مورد ماشینکاری 4 محور اطلاعات نداشت؟

توی محیط draf وقتی نما میگیرم نماها کمرنگ دیده میشن ولی وقتی پرینت میگیرم پر رنگه

لطفا راهنماییم کنید. ممنون

bigbomber

کاربر فعال
سلام

توی محیط draf وقتی نما میگیرم نماها کمرنگ دیده میشن ولی وقتی پرینت میگیرم پر رنگه

لطفا راهنماییم کنید. ممنون

سلام
احتمالاً از نوار ابزار Visualization فرمان Filter Generated Elements را فعال کرده اید.
نتیجه ی فعال سازی این فرمان آن است که در محیط Draft، بین المان های دوبعدی که حاصل تصویر کردن مدل سه بعدی است و المان های دوبعدی که خودمان به نما اضافه می کنیم (مثلاً نماد نشان دهنده ی قطر دایره، یک متن، خط برش و ...) تفاوت ایجاد می شود؛ به این صورت که نما های حاصل از تصویر کردن مدل سه بعدی به رنگ کمرنگ تر دیده می شود.
کاربرد این فرمان در مدریت نما و کمک به تحلیل بصری نما در حین ترسیم و ویرایش است.

mehd0551

عضو جدید
سلام در مورد ارتباط دادن دو کتیا در شبکه سوال داشتم کسی میتونه راهنمایی کنه چطور کتیا را به صورت شبکه نصب کنم r21

yones66

عضو جدید
سلام در مورد ارتباط دادن دو کتیا در شبکه سوال داشتم کسی میتونه راهنمایی کنه چطور کتیا را به صورت شبکه نصب کنم r21

]من از شبکه که چیزی نمیدونم ولی بنظرم از ورژن 6 استفاده کن چون مخصوص شبکه س

mehd0551

عضو جدید
]من از شبکه که چیزی نمیدونم ولی بنظرم از ورژن 6 استفاده کن چون مخصوص شبکه س

ضمن تشکر ،بله ورژن 6 مخصوص شبکه است ولی هنوز برای کار صنعتی مورد تایید قرار نگرفته امکان جاسوسی هم داره.ابته اینا همش پیش بینی هستش

ma5967

عضو جدید
سلام. این امکان ت وجود داره که یک Part رو توسط یک سطح به دو قسمت تقسیم کرد بطوریکه هر دو قسمت باقی بمونن؟ دستورsplit وجود داره ولی یکی از دو قسمتو حذف میکنه

bigbomber

کاربر فعال
سلام. این امکان ت وجود داره که یک Part رو توسط یک سطح به دو قسمت تقسیم کرد بطوریکه هر دو قسمت باقی بمونن؟ دستورsplit وجود داره ولی یکی از دو قسمتو حذف میکنه
سلام
نشدنی نیست، اما با یک دستور خاص نه. باید کاربردی سوالتان را بپرسید تا بشوند به طور صحیص پاسخ داد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

باید توسط دستور copy-paste special و گزینه as result with link دو تا کپی از partbody بگیرید سپس کپی ها را توسط دستور split بر عکس هم ببرید. partbody اصلی را هم پنهان کنید. با این روش تغییراتی که روی partbody اصلی می دهید به هر دو نیمه منتقل می شود.

hojat1264

عضو جدید
با سلام
یه سئوال از محضر دوستان داشتم
آیا تو محیط drafting میشه فارسی تایپ کرد؟

yasser2222

عضو جدید
با سلام
یه سئوال از محضر دوستان داشتم
آیا تو محیط drafting میشه فارسی تایپ کرد؟
بله میشه
فارسی ساز مریم نصب کن
تو فارسی ساز مریم متن مورد نظر رو بنویس
یه text box تو کتیا بساز و کپی پیست کن تو کتیا
حالا فونت کتیا رو روی F-yekan بزار
تمام!

بابک1668

عضو جدید
با سلام و آرزوي بهروزي
عزيزان محترم آيا لينك‌هايي براي دانلود كتابهاي هندبوك مرتبط با رشته مهندسي مكانيك و همچنين كتاب يا نرم‌افزارهايي براي آموزش كاتيا به صورت عملي در اختيار داريد؟ خوشحال خواهم شد اگر آنها را در اختيار من و ديگران هم قرار دهيد.
با تشكر فراوان
کتاب مهندس ولی الله باقریان و کتاب مهندس علیپور حقیقی عالی ان

smmoosavian

عضو جدید
يك چالش به ظاهر ساده و در عين حال بزرگ براي فرمان chamfer

در عكس آپلود شده سطوح آبي رنگ داراي شيب هستند. سطوح سبز رنگ هم ديواره هاي يك pocket ‌هستند. لبه هاي مشخص شده با پيكان بايد با استفاده از فرمان Chamfer پخ بخورن. براي لبه هاي كناري مشكلي پيش نمياد ولي براي لبه بالايي، نرم افزار قادر به پخ زدن اين لبه نيست. متاسفانه در فرمان chamfer‌ مانند edge fillet گزينه اي به نام limiting element وجود نداره كه بشه باهاش پخ رو محدود كرد. اگر pocket وجود نداشت ميشد به راحتي لبه بالايي رو پخ زد.

پس اولين راه حلي كه به ذهن مي رسه اينه كه با حذف كردن pocket (سطوح سبزرنگ) و استفاده از فرمان chamfer ابتدا پخ رو ايجاد مي كنيم و سپس از فرمان pocket براي ايجاد حفره استفاده مي كنيم. ولي اين يك اشكال داره اونم اينه كه شكل لبه شيب دار به هم مي ريزه يا اينكه بايد با يك شكل به خصوص pocket رو ايجاد كنيم.

راه حل ديگر اينه كه بيخيال chamfer بشيم و بريم سراغ فرمان Edge Fillet. مزيت استفاده از فرمان Edge fillet اينه كه با استفاده از Limiting element مي تونيم فيلت رو محدود كنيم و ديگه با پيغام خطا روبرو نمي شيم.

ولي سوالي كه در ذهن بدون پاسخ مي مونه اينه كه آيا بهتر نبود در فرمان Chamfer هم گزينه اي براي محدود كردن پخ وجود داشت؟؟؟

فايل آپلود شده رو دانلود كنيد و كارهايي رو كه به ذهنتون مي رسه انجام بديد تا متوجه بشيد من چي مي خوام بگم. در صورتي كه با فايل اصلي مشكل داريد يك قطعه مانند شكل مدلسازي كنيد.

پیوست ها

• Chamfer challenge.jpg
    Chamfer challenge.jpg
    59.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • chamfer challenge.zip
    43.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yasser2222

عضو جدید
<strong>يك چالش به ظاهر ساده و در عين حال بزرگ براي فرمان chamfer</strong><br>
<br>
در عكس آپلود شده سطوح آبي رنگ داراي شيب هستند. سطوح سبز رنگ هم ديواره هاي يك pocket ‌هستند. لبه هاي مشخص شده با پيكان بايد با استفاده از فرمان Chamfer پخ بخورن. براي لبه هاي كناري مشكلي پيش نمياد ولي براي لبه بالايي، نرم افزار قادر به پخ زدن اين لبه نيست. متاسفانه در فرمان chamfer‌ مانند edge fillet گزينه اي به نام limiting element وجود نداره كه بشه باهاش پخ رو محدود كرد. اگر pocket وجود نداشت ميشد به راحتي لبه بالايي رو پخ زد. <br>
<br>
پس اولين راه حلي كه به ذهن مي رسه اينه كه با حذف كردن pocket (سطوح سبزرنگ) و استفاده از فرمان chamfer ابتدا پخ رو ايجاد مي كنيم و سپس از فرمان pocket براي ايجاد حفره استفاده مي كنيم. ولي اين يك اشكال داره اونم اينه كه شكل لبه شيب دار به هم مي ريزه يا اينكه بايد با يك شكل به خصوص pocket رو ايجاد كنيم. <br>
<br>
راه حل ديگر اينه كه بيخيال chamfer بشيم و بريم سراغ فرمان Edge Fillet. مزيت استفاده از فرمان Edge fillet اينه كه با استفاده از Limiting element مي تونيم فيلت رو محدود كنيم و ديگه با پيغام خطا روبرو نمي شيم. <br>
<br>
ولي سوالي كه در ذهن بدون پاسخ مي مونه اينه كه آيا بهتر نبود در فرمان Chamfer هم گزينه اي براي محدود كردن پخ وجود داشت؟؟؟ <br>
<br>
فايل آپلود شده رو دانلود كنيد و كارهايي رو كه به ذهنتون مي رسه انجام بديد تا متوجه بشيد من چي مي خوام بگم. در صورتي كه با فايل اصلي مشكل داريد يك قطعه مانند شكل مدلسازي كنيد.
<br>
<br>
سلام من اینکار رو کردم<br>
شکل فرستادم چون نرم افزار bb flashback حذف شده!<br>
اول اینکه بعد pad اول از chamfer استفاده کردم- رنگش قرمزه در شکل یک<br>
دوم اینکه رفتم محیط shape و دو سطح زرد (یکی همون chamfer و یکی زیریش) در شکل 2 رو extract و joint کردم<br>
سوم اینکه pocket مورد نظر رو رو حالت up to surface گذاشتم و joint قبلی رو بهش دادم --شکل 3- اینجوری تکمیل شد<br>
براب بهتر دیدن درخت طراحی زوم کنید

پیوست ها

• 2.jpg
    0 بایت · بازدیدها: 0
  • 1.jpg
    1.jpg
    11.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yasser2222

عضو جدید
<br>
<br>
سلام من اینکار رو کردم<br>
شکل فرستادم چون نرم افزار bb flashback حذف شده!<br>
اول اینکه بعد pad اول از chamfer استفاده کردم- رنگش قرمزه در شکل یک<br>
دوم اینکه رفتم محیط shape و دو سطح زرد (یکی همون chamfer و یکی زیریش) در شکل 2 رو extract و joint کردم<br>
سوم اینکه pocket مورد نظر رو رو حالت up to surface گذاشتم و joint قبلی رو بهش دادم --شکل 3- اینجوری تکمیل شد<br>
براب بهتر دیدن درخت طراحی زوم کنید
نمیزاره سه تا شکل بزارم!!
اینم شکل سوم و فایل کتیاش

پیوست ها

• 3.jpg
    3.jpg
    16.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Part13-2.rar
    34.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تفاوت محیط های functional molded part با molded design در چیه

در functional molded part design دستورات بدون توجه به اینکه در چه مرحله ای تعریف شده اند روی قطعه اثر می گذارند. برای مثال دستور pocket feature تمام دستورات قبلی و بعدی خودش را می برد! یعنی اگر دستوری بعد از آن تعریف و ماده به جسم اضافه کند باز هم در ناحیه دستور pocket برش می خورد. این روش مدل سازی همینطور که از اسم آن مشخص است بر اساس وظیفه طراحی هر دستور عمل می کند. برای مثال وظیفه یک pocket feature این است که یک حجم و فضا را همیشه خالی نگه دارد چرا که قرار است قطعه دیگری در آن فضا قرار گیرد بنابراین تمام دستوراتی را که سعی در پر کردن آن فضا دارند برش می دهد.

این workbench برای طراحی قطعات تزریق لاستیکی که در مجاورت قطعات دیگر قرار دارند بسیار کارساز و مناسب است. مثال کاربردی آن گوشی تلفن، تلویزیون و هر وسیله ای است که در باید بطور فشرده و در یک فضای کوچک و تنگ طراحی شود.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

در عكس آپلود شده سطوح آبي رنگ داراي شيب هستند. سطوح سبز رنگ هم ديواره هاي يك pocket ‌هستند. لبه هاي مشخص شده با پيكان بايد با استفاده از فرمان Chamfer پخ بخورن. براي لبه هاي كناري مشكلي پيش نمياد ولي براي لبه بالايي، نرم افزار قادر به پخ زدن اين لبه نيست. متاسفانه در فرمان chamfer‌ مانند edge fillet گزينه اي به نام limiting element وجود نداره كه بشه باهاش پخ رو محدود كرد. اگر pocket وجود نداشت ميشد به راحتي لبه بالايي رو پخ زد.

پس اولين راه حلي كه به ذهن مي رسه اينه كه با حذف كردن pocket (سطوح سبزرنگ) و استفاده از فرمان chamfer ابتدا پخ رو ايجاد مي كنيم و سپس از فرمان pocket براي ايجاد حفره استفاده مي كنيم. ولي اين يك اشكال داره اونم اينه كه شكل لبه شيب دار به هم مي ريزه يا اينكه بايد با يك شكل به خصوص pocket رو ايجاد كنيم.

راه حل ديگر اينه كه بيخيال chamfer بشيم و بريم سراغ فرمان Edge Fillet. مزيت استفاده از فرمان Edge fillet اينه كه با استفاده از Limiting element مي تونيم فيلت رو محدود كنيم و ديگه با پيغام خطا روبرو نمي شيم.

ولي سوالي كه در ذهن بدون پاسخ مي مونه اينه كه آيا بهتر نبود در فرمان Chamfer هم گزينه اي براي محدود كردن پخ وجود داشت؟؟؟

حرف شما صحیح است. جای بسیاری از دستورات و ویژگی ها در کتیا خالی است. بگذریم ریشه مشکل از آنجاست که شما سطح pad.1 را داخل اسکچ درفت داده اید راه حل این است که درفت اسکچ را حذف کنید و در انتها با دستور درفت بزنید. فایل ضمیمه را ببینید (کتیا R21)

مشاهده پیوست CHAMFER.zip

mohandes_ali

عضو جدید
سلام
چهارده گیگ فیلم اموزش کتیا به زبان فارسی واسه مجتمع فنی هستش که خودم کلاس میرفتم بدلیل نیاز میفروشم//////چهار گیگ هم اموزش اینونتور به زبان انگلیسی

ببخشید اگه اینجا جای تبلیغ نیس نمیدونستم کجا تبلیغ کنم

بابک1668

عضو جدید
سلام من سه دوره انجمن کتیا رفتم کتاب مهندس علیپور حقیقی رو هم دارم اما رو کتیا اصلا نمیتونم مسلط شم نمیدونم چرا؟شاید استعداد خاصی میخواد آیا راهی هست که بشه به این نرم افزار مسلط بود؟منظور از مسلط در برخورد با مسائل چالش برانگیزه

mohandes_ali

عضو جدید
سلام من سه دوره انجمن کتیا رفتم کتاب مهندس علیپور حقیقی رو هم دارم اما رو کتیا اصلا نمیتونم مسلط شم نمیدونم چرا؟شاید استعداد خاصی میخواد آیا راهی هست که بشه به این نرم افزار مسلط بود؟منظور از مسلط در برخورد با مسائل چالش برانگیزه

سلام.انجمن کتیا سبک اموزش به چه صورت هست؟فیلم هم تهیه میشه واسه بچه ها؟ساعت هایی که تو سایت زدن رو واقعا تدریس میکنن؟

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

سلام و خستنه نباشید خدمت مهندس موسویان
مهندس جان من انجام دادم اگه منظورتون همون شکلیه که خودتون قرار دادید رو ایجاد کنیم که خیلی ساده میشه
اگه منظورتون مورد دیگری هستش من رو هم راهنمایی و توجیح کنید شاید درست منظور شمارو نفهمیدم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=240226&d=1431845969

پیوست ها

• chamfer.jpg
    chamfer.jpg
    30.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

smmoosavian

عضو جدید
سلام و خستنه نباشید خدمت مهندس موسویان
مهندس جان من انجام دادم اگه منظورتون همون شکلیه که خودتون قرار دادید رو ایجاد کنیم که خیلی ساده میشه
اگه منظورتون مورد دیگری هستش من رو هم راهنمایی و توجیح کنید شاید درست منظور شمارو نفهمیدم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=240226&d=1431845969

مهندس جان
همين شكل كه الان شما گذاشتي درسته منتها لبه هايي كه توي اون شكل اوليه با پيكان مشخص كردم بايد خودشون پخ بخورن

smmoosavian

عضو جدید
حرف شما صحیح است. جای بسیاری از دستورات و ویژگی ها در کتیا خالی است. بگذریم ریشه مشکل از آنجاست که شما سطح pad.1 را داخل اسکچ درفت داده اید راه حل این است که درفت اسکچ را حذف کنید و در انتها با دستور درفت بزنید. فایل ضمیمه را ببینید (کتیا R21)

مشاهده پیوست 239982

ممنون
روش درست همينه. ولي هنوز اون سوال در ذهن باقي مي مونه كه چرا در فرمان chamfer‌ اين امكان وجود نداره.