تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام
دوستان می شه یه توضیحی راجع به دستور power copy بدید و بگید چیکار می کنه و کاربردش و استفاده اش تو چیه ؟ ممنون می شم

دستور power copy امکان کپی کردن مجموعه ای از دستورات را فراهم می کند. این دستور در مواردی که طرح مشابهی از یک قطعه در جایی دیگر از آن قطعه یا قطعه ای دیگر اما اندازه های آن با طرح اولیه متفاوت مورد نیاز است کار طراح را ساده کرده و امکان تکرار دستورات یا کپی دستورات را برای یک یا چند بار فراهم می کند.
کاربر باید پس از اجرای این دستور، دستورهایی که قرار است کپی شوند، ورودی های لازم برای آنها و همینطور پارامترهای مرتبط با آنها را انتخاب کند.کتیا در شاخه طراحی دستور power copy را ایجاد می کند. حال اگر قرار شد کپی از این مجموعه دستور در جایی دیگر ایجاد شود کافی است روی دستور ایجاد شده در درخت طراحی راست کلیک کرده و گزینه instantiate را انتخاب کرد. سپس ورودی های جدیدی که معادل ورودی های نمونه اصلی هستند را انتخاب کرده و مقدار پارامترهای جدید را در صورت لزوم وارد کرد. کتیا بطور خودکار نسخه جدیدی از دستورات را در محل جدید ایجاد می کند.

خاطرم هست مدت ها قبل این دستور را با جزییات بیشتر در همین بخش توضیح دادم. شاید با جستحو کردن بتوانید آن توضیحات را هم پیدا کنید.

hojat1264

عضو جدید
با سلام
از مهندسین کسی هست که با نرم افزار Trace Parts کار کرده باشه؟ (تو محیط catia)
آیا جواب میده یا نه؟
باتشکر

ma5967

عضو جدید
سلام دوستان
من یه part دارم که روش یه زبانه ای داره با یه طرح نسبتا پیچیده . part دیگه ای هم باید رسم کنم که همانند این زبانه به صورت فرورفتگی در آن وجود دارد. برای اینکه مجبور نشم دوباره اون طرح رو روی part دوم رسم کنم چه راهیو پیشنهاد میدین؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان
من یه part دارم که روش یه زبانه ای داره با یه طرح نسبتا پیچیده . part دیگه ای هم باید رسم کنم که همانند این زبانه به صورت فرورفتگی در آن وجود دارد. برای اینکه مجبور نشم دوباره اون طرح رو روی part دوم رسم کنم چه راهیو پیشنهاد میدین؟

راه حلي كه من هميشه استفاده مي كنم اينه:

توي محيط اسمبلي از قطعه اي كه داراي زبانه است دو تا نمونه درست مي كنم. يكي از اون ها براي ايجاد حجم منفي و ديگري براي استفاده در مونتاژ مجموعه. سپس موقعيت قطعه اي رو كه مربوط به حجم منفيه نسبت به بلوك مورد نظر تنظيم مي كنم. سپس با استفاده از دستور remove‌ در محيط part design حجم مورد نظر رو كم مي كنم. البته هميشه بايد حواستون به قيدهايي كه موقعيت دو قطعه رو مشخص مي كنن باشه.
از
راه حل دوم اينه كه پس از تنظيم موقعيت حجم منفي، بر روي part body كليك كنيد و كپي كنيد. سپس در بلوك از paste special استفاده كرده و as a result with link رو انتخاب كنيد. و بعد از دستور remove استفاده كنيد. البته بنده راه دوم رو زياد نمي پسندم.

فيلم رو دانلود كنيد

http://s4.picofile.com/file/8181158542/Volume_subtraction.zip.html

ma5967

عضو جدید
راه حلي كه من هميشه استفاده مي كنم اينه:

توي محيط اسمبلي از قطعه اي كه داراي زبانه است دو تا نمونه درست مي كنم. يكي از اون ها براي ايجاد حجم منفي و ديگري براي استفاده در مونتاژ مجموعه. سپس موقعيت قطعه اي رو كه مربوط به حجم منفيه نسبت به بلوك مورد نظر تنظيم مي كنم. سپس با استفاده از دستور remove‌ در محيط part design حجم مورد نظر رو كم مي كنم. البته هميشه بايد حواستون به قيدهايي كه موقعيت دو قطعه رو مشخص مي كنن باشه.
از
راه حل دوم اينه كه پس از تنظيم موقعيت حجم منفي، بر روي part body كليك كنيد و كپي كنيد. سپس در بلوك از paste special استفاده كرده و as a result with link رو انتخاب كنيد. و بعد از دستور remove استفاده كنيد. البته بنده راه دوم رو زياد نمي پسندم.

فيلم رو دانلود كنيد

http://s4.picofile.com/file/8181158542/Volume_subtraction.zip.html

فوق العاده ممنونم آقای موسویان.

yasser2222

عضو جدید
اقا سلام
طراحی قالب چقدر طول میکشه تا راه بیفتم؟ مطلبی در این زمینه دارید؟ باید با ماشین nc کار بشه

mehd0551

عضو جدید
با سلام
آیا جواب میده یا نه؟
باتشکر

سلام تو کتیا جواب نمیده باید از یه نرم اقزار واسطه هم استفاده کنی مثلا از تریس پارت ببر تو اینونتور بعد از تو اینونتور با پسوند کتیا ذخیره کن .البته من dvd 2012 این نرم افزار را دارم ظاهرا تو مدل 2015 این نرم افزار کتیا r21 هم به این نرم افزار اضافه شده. اما جایی خونده بودم که روی کتیا r16 جواب میداده .در ضمن من دوست دارم نرم افزار تریس پارت رو آپ دیت کنم اما متاسفانه بلد نیستم آیا شما روش آپدیت کردن اون رو بلد هستید.(نرم افزار رایگانه و برای آپ دیت اون هم نیاز به خرید ندارید فقط روش آپ دیت رو باید بلد باشید)

yones66

عضو جدید
دوستان یک مجموعه اموزشی ساخت خودرو لامبورگینی رو تهیه کردم با کیفیت خوب. هر کس خواست بهم ایمیل بزنه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

smmoosavian

عضو جدید
با سلام
آیا جواب میده یا نه؟
باتشکر

من خريدم، كار كرد، راضي ام
توي فروشگاه هاي اينترنتي مي تونيد بخريد. من خودم از اينجا خريدم:

لينك

از ورژن 13 به بالا كار مي كنه. كلاً شد 18 هزار تومن

hojat1264

عضو جدید
سلام
از بابت راهنمایی تون خیلی ممنون
نرم افزاری که تهیه کردم با مشخصات v2.6.2 sp2 است ،وقتی هم می خوای نصبش کنی catia v4 تیکشو میده نه catia v5
مجددا از راهنمایی تون تشکر می کنم

yones66

عضو جدید
دوستان یک مجموعه اموزشی ساخت خودرو لامبورگینی رو تهیه کردم با کیفیت خوب حجم کل آموزش 1.5 گیگا بایت. بسیار کامل هر کس خواست بهم ایمیل بزنه.
yonessharifi@chmail.ir

ma5967

عضو جدید
سلام
ضمن تبریک سال جدید

مهندس جان نرم افزارهای طراحی گرافیک کامپیوتری یا CG سطوحی که ایجاد میکنن سطوحی ریاضی و هندسی نیستن و رو همین اصل نمیشه برای تولید بکار برد ولی سطوحی که نرم افزارهای صنعتی ایجاد میکنن کاملا مهندسی و طبق اصول ریاضی هستش.
قبلتر هم گفتم مایا - تری دی مکس - رینو و .... بیشتر برای طراحی کانسپت استفاده میشن ولی برای اینکه طرحمون ریاضی و قابل تولید باشه باید طبق اصول ریاضی مدلسازی بشه. سطوحی که این نرم افزارهای میسازن براساس نقاط در فضا هست که به اصطلاح ورتکس بهش میگن.

سلام
طبق فرمودتون کتیا خطوط منحنی ای که میسازه قابلیت اینو دارن که به تولید صنعتی برسن. سوالم اینه که مثلا خطی که به دستور spline ساخته شده تو cnc چطوری و با چه جی کدی ساخته میشه؟ آیا نقطه به نقطه روی منحنی حرکت می کنه؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام
طبق فرمودتون کتیا خطوط منحنی ای که میسازه قابلیت اینو دارن که به تولید صنعتی برسن. سوالم اینه که مثلا خطی که به دستور spline ساخته شده تو cnc چطوری و با چه جی کدی ساخته میشه؟ آیا نقطه به نقطه روی منحنی حرکت می کنه؟

صرف نظر از اينكه جنس منحني چيه و چطوري توليد شده هر نوع مدل سه بعدي وقتي كه تبديل به فرمت هاي استاندارد بشه مثل STEP, IGES, STL و ... قابليت توليد داره. البته اگر منظور از توليد قابليت G-code گرفتن توي نرم افزارهاي CAM باشه. مدل هاي STL كه براي پرينترهاي سه بعدي استفاده ميشن اصلاً رياضي نبوده و براساس polygon يا facet توليد ميشن.

البته نياز به توضيح هست كه قبل از توليد معمولاً يك سري اصلاحات روي مدل انجام مي گيره. مثلاً اگر سطح شما IGES باشه بايد gap‌ هاي بين سطوح اصلاح بشن. يا در مدل هاي STL بعضي از چندضلعي ها يا وجوه موجود در قطعه ممكنه نياز به بازسازي داشته باشند.

ma5967

عضو جدید
صرف نظر از اينكه جنس منحني چيه و چطوري توليد شده هر نوع مدل سه بعدي وقتي كه تبديل به فرمت هاي استاندارد بشه مثل STEP, IGES, STL و ... قابليت توليد داره. البته اگر منظور از توليد قابليت G-code گرفتن توي نرم افزارهاي CAM باشه. مدل هاي STL كه براي پرينترهاي سه بعدي استفاده ميشن اصلاً رياضي نبوده و براساس polygon يا facet توليد ميشن.

البته نياز به توضيح هست كه قبل از توليد معمولاً يك سري اصلاحات روي مدل انجام مي گيره. مثلاً اگر سطح شما IGES باشه بايد gap‌ هاي بين سطوح اصلاح بشن. يا در مدل هاي STL بعضي از چندضلعي ها يا وجوه موجود در قطعه ممكنه نياز به بازسازي داشته باشند.

شاید سوال من خیلی ربطی به این تاپیک نداشته باشه و بیشتر مربوط به بحث cnc باشه ولی چون بچه های اینجا اکثرا آشنا هستند و بعضی ها با machining کار کردن سوالمو اینجا مطرح کردم. ولی منظورم این بود که G cod هایی برای خط و کمان با شعاع ثابت وجود دارند. ولی آیا می تونند که یک منحنی spline رو به طور کامل trace کنه؟

bigbomber

کاربر فعال
شاید سوال من خیلی ربطی به این تاپیک نداشته باشه و بیشتر مربوط به بحث cnc باشه ولی چون بچه های اینجا اکثرا آشنا هستند و بعضی ها با machining کار کردن سوالمو اینجا مطرح کردم. ولی منظورم این بود که G cod هایی برای خط و کمان با شعاع ثابت وجود دارند. ولی آیا می تونند که یک منحنی spline رو به طور کامل trace کنه؟

با سلام.
منحنی هایی که از خط مستقیم و دایره ساخته نشده باشند، در G-code گیری ساده سازی شده و هزاران خط تبدیل می شوند (میزان خطی سازی به پارامترهایی مثل دقت و میزان انحراف که قابل تنظیم هستند، مشخص می گردد).
همچنین در برخی از نرم افزار های CAM کد های G02 و G03 نیز حذف شده و کلاً دایره های ساده نیز خطی سازی می شوند، که نتیجه ی این شیوه ی تحلیل، حجم بالای کد خروجی خواهد بود. (مانند نرم افزارهای Cura و Powermill ورژن های بالاتر از 10).

pishrosanat

عضو جدید
با سلام.
منحنی هایی که از خط مستقیم و دایره ساخته نشده باشند، در G-code گیری ساده سازی شده و هزاران خط تبدیل می شوند (میزان خطی سازی به پارامترهایی مثل دقت و میزان انحراف که قابل تنظیم هستند، مشخص می گردد).
همچنین در برخی از نرم افزار های CAM کد های G02 و G03 نیز حذف شده و کلاً دایره های ساده نیز خطی سازی می شوند، که نتیجه ی این شیوه ی تحلیل، حجم بالای کد خروجی خواهد بود. (مانند نرم افزارهای Cura و Powermill ورژن های بالاتر از 10).

سلام

ضمن تایید توضیحات دوستان میخوام یک کمی مطلب رو کامل کنم.نرم افزارهای ماشینکاری بر اساس اصول درونیابی کار میکنند و با توجه به قابلیت ماشین سی ان سی خروجی های مختلف صادر میکنند.به عنوان مثال یک منحنی اسپیلاین که یک منحنی درونیاب است در برخی کنترلهای جدید نیازی به شکسته شدن به نقاط ندارد و مستقیم با یک کد G مخصوص ماشینکاری می شود(نرم افزار نیز باید توان ایجاد این خروجی را داشته باشد) و لیکن در ماشینهای قدیمی تر میتواند به ترکیبی از خط و کمان شکسته شود و با کدهای G1 G2 , G3 برنامه ایجاد کند.به عنوان یک تجربه به دوستان پیشنهاد میکنم از OPTION های شبیه ARC FIT در نرم افزارهای خود هنگام تولید کد استفاده کنند تا حرکت ماشین نرم تر و حجم برنامه ها کم شود.

ma5967

عضو جدید
سلام

ضمن تایید توضیحات دوستان میخوام یک کمی مطلب رو کامل کنم.نرم افزارهای ماشینکاری بر اساس اصول درونیابی کار میکنند و با توجه به قابلیت ماشین سی ان سی خروجی های مختلف صادر میکنند.به عنوان مثال یک منحنی اسپیلاین که یک منحنی درونیاب است در برخی کنترلهای جدید نیازی به شکسته شدن به نقاط ندارد و مستقیم با یک کد G مخصوص ماشینکاری می شود(نرم افزار نیز باید توان ایجاد این خروجی را داشته باشد) و لیکن در ماشینهای قدیمی تر میتواند به ترکیبی از خط و کمان شکسته شود و با کدهای G1 G2 , G3 برنامه ایجاد کند.به عنوان یک تجربه به دوستان پیشنهاد میکنم از OPTION های شبیه ARC FIT در نرم افزارهای خود هنگام تولید کد استفاده کنند تا حرکت ماشین نرم تر و حجم برنامه ها کم شود.

با تشکر از توضیحاتتون این G مخصوصی که فرمودین توسط نرم افزار تولید میشه مثلا در کتیا وجود داره؟ چون من چک کردم فک کنم همون به تعداد زیادی خط تبدیل شده spline.

yones66

عضو جدید
سلام دوستان
یه اموزش خوب که برای اولین بار و مجانی برای دوستان آماده کردم. لطفا برای دانلود کلیک کنید.

دانلود

با سلام. آقا من یه سوال دارم توی کتیای v5 r21 میخوام یه صفحه ی دیگه ای به جز صفحه xy یا yz یا xz رو در نظر بگیرم. چجوریه؟ یعنی ایجاد کردن یه صفحه جدید رو میخوام یاد بگیرم. آقا ممنون میشم اگه آموزشش رو همین طوری کلامی هم بگید کافیه . حالا اگه فیلمشم بذارید که دیگه دمتون گرم. آقا تشکر

yones66

عضو جدید
با سلام. آقا من یه سوال دارم توی کتیای v5 r21 میخوام یه صفحه ی دیگه ای به جز صفحه xy یا yz یا xz رو در نظر بگیرم. چجوریه؟ یعنی ایجاد کردن یه صفحه جدید رو میخوام یاد بگیرم. آقا ممنون میشم اگه آموزشش رو همین طوری کلامی هم بگید کافیه . حالا اگه فیلمشم بذارید که دیگه دمتون گرم. آقا تشکر

با استفاده از دستور Plane این کار رو انجام بدید. یه عکس گذاشتم که توضیحات کامل در اون هست. ببینید چطوره؟

دانلود کنید

yones66

عضو جدید
آقا دمت گرم خیلی واردیا. یه برنامه آموزشی خوب برا کتیا معرفی میکنید برم بخرم میخوام حرفه ای یاد بگیرم. آقا بازم ممنون

سایت من در خدمت شماست به زودی آموزشهای بهتر و دقیقتر میذارم. فقط بگید که چیا بذارم تا وبلاگم کمی دلگرم و مقرون به خوندن باشه و سیر آموزشی خوبی رو بره. دوستان باید همه کمک کنن.
برای یادگیر کتابای مهندس علیپور خوبن ولی بازم میگم پشتکار و همت شماست. بنده از 12 سالگی شروع کردم و با paint وارد دنیای طراحی شدم. خودت دیگه حساب کن. الان مشتمل برا 25 تا برنامه طراحی چه صنعتی و چه غیر صنعتی رو بلدم. همش پشتکار و کارشبانه روزیه.

بهترین منبع یادگیری هلپ خود برنامه س پیشتر هم عرض کردم

آخرین ویرایش:
سایت من در خدمت شماست به زودی آموزشهای بهتر و دقیقتر میذارم. فقط بگید که چیا بذارم تا وبلاگم کمی دلگرم و مقرون به خوندن باشه و سیر آموزشی خوبی رو بره. دوستان باید همه کمک کنن.
برای یادگیر کتابای مهندس علیپور خوبن ولی بازم میگم پشتکار و همت شماست. بنده از 12 سالگی شروع کردم و با paint وارد دنیای طراحی شدم. خودت دیگه حساب کن. الان مشتمل برا 25 تا برنامه طراحی چه صنعتی و چه غیر صنعتی رو بلدم. همش پشتکار و کارشبانه روزیه.

بهترین منبع یادگیری هلپ خود برنامه س پیشتر هم عرض کردم

آموزش محیط کار با کتیا یا برنامه های دیگه که سی دیش بیرون هست ولی به نظرم چیزی که میتونه سایتتون رو پر بازدید و پر دانلود کنه اینه که مثلا توی خود کتیا یه پروزه که خودتون روش کار کردید رو تیکه تیکه کنید مثلا قسمت drafting رو جدا توضیح بدین و قسمت اسمبل هم جدا و خلاصه از صفر تا صد رو توضیح بدین البته هرکسی این کارو نمیکنه ولی من و دوستم پروزمونو که توی درس طراحی اجزا انجام دادیم رو میخوایم همین طوری و به اصطلاح پارت به پارت بذاریم . آقا ببخشید زیاد حرف زدم . یا علی

yones66

عضو جدید
آموزش محیط کار با کتیا یا برنامه های دیگه که سی دیش بیرون هست ولی به نظرم چیزی که میتونه سایتتون رو پر بازدید و پر دانلود کنه اینه که مثلا توی خود کتیا یه پروزه که خودتون روش کار کردید رو تیکه تیکه کنید مثلا قسمت drafting رو جدا توضیح بدین و قسمت اسمبل هم جدا و خلاصه از صفر تا صد رو توضیح بدین البته هرکسی این کارو نمیکنه ولی من و دوستم پروزمونو که توی درس طراحی اجزا انجام دادیم رو میخوایم همین طوری و به اصطلاح پارت به پارت بذاریم . آقا ببخشید زیاد حرف زدم . یا علی

بله. یکی از برنامه هام همینه. امید که بتونم و وقت یاریم کنه. دمت گرم مهندس

vahid.rp

عضو جدید
سلام دوستان مهندس
تمرین برای محیط اسمبلی میخام.در واقع نقشه ش موجود باشه که خودم بکشم..
اگه تعداد پارت هاش 10یا بیشتر باشه که چه بهتر..
ممنون از همگی.