تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

yones66

عضو جدید
دوستان سایت طهاکو مورد حمله سایبری قرار گرفته و بلاک شده.صرفا جهت اطلاع مهندسین

پارسا 2879

عضو جدید
نمیدونم منظور شمارا درست متوجه شدم یا نه اما جهت اجرای عادی با دبل کلید کردن بر روی هر کدام از گزینه ها اون گزینه همیشه فعال میمونه تا یا انصراف بدید یا یه دستور دیگه را اجرا کنید
ممنمونم از کمکتون منظورمو درست متوجه شدید
یه سوال دیگه داشتم
تو کتیا میشه ورق را از جهت عرضیه مقطع خم و یا رول کرد با محاسبه طول گسترده ورق

ma662

عضو جدید
سلام
قسمت save . save as نزم افزار من غیر فعاله،نمی دونم شاید کرک درست کار نکنه ،راستی من با نصب نرم افزارها مشکلی ندارم،فقط این کتیا خیلی عجیبه ،نصب می شه ولی فایل ها رو سیو نمی کنه!!!!
option رفتم از حالت demo خارجش کردم بازم کار نکرد،تاریخ تغییر دادم بازم سیو نکرد،اگر کسی کرک کاملش دار برای استفاده بزار
32و64 بیتی CATIA V5R21 !!!!!! کمک کنید:)
یک سئوال انحرافی قسمت unit (انتخاب واحد اندازگیری برای رسم)این نرم افرار عجیب و غریب کجاست؟من قبلا با نرم افرارpro/energy کار کردم خیلی ساده تر:cool:

آخرین ویرایش:

mehd0551

عضو جدید
یک سئوال انحرافی قسمت unit (انتخاب واحد اندازگیری برای رسم)این نرم افرار عجیب و غریب کجاست؟من قبلا با نرم افرارpro/energy کار کردم خیلی ساده تر:cool:[/QUOTE]مسیر تولز ،آپشن،پارامتر اند میسور،تب یونیت

mehd0551

عضو جدید
یه نقشه کامل

یه نقشه کامل

سلام به تمام مهندسین گل یه نقشه از یه دستگاه میخوام(pdf)که اولا حدود یه 40تا قطعه داشته باشه بعدشم کامل باشه یعنی هم تلرانس داشته باشه هم انطباق توش رعایت شده باشه و هم صافی سطح - جنس قطعه وزن و کلا همه چیز کامل باشه (یه نقشه ساخت کامل میخوام) به علاوه یه توضیح کوچولو در مورد کارکرد اون دستگاه اگه برام ایمیل کنه ممنون میشم.m.mehdipour@msn.com

عشق کتی

عضو جدید
سلام
قسمت save . save as نزم افزار من غیر فعاله،نمی دونم شاید کرک درست کار نکنه ،راستی من با نصب نرم افزارها مشکلی ندارم،فقط این کتیا خیلی عجیبه ،نصب می شه ولی فایل ها رو سیو نمی کنه!!!!
option رفتم از حالت demo خارجش کردم بازم کار نکرد،تاریخ تغییر دادم بازم سیو نکرد،اگر کسی کرک کاملش دار برای استفاده بزار
32و64 بیتی CATIA V5R21 !!!!!! کمک کنید:)
یک سئوال انحرافی قسمت unit (انتخاب واحد اندازگیری برای رسم)این نرم افرار عجیب و غریب کجاست؟من قبلا با نرم افرارpro/energy کار کردم خیلی ساده تر:cool:

اینو یه نگاه بنداز

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-افزار-CATIA?p=5992454&viewfull=1#post5992454

مسیر تولز ،آپشن،پارامتر اند میسور،تب یونیت[/QUOTE]
Option/general/parameteres and measurments/units

عشق کتی

عضو جدید
-نمیدونم میشه یا نه .ولی اگه میشد چی میشد.! اگه دستوری ،ماکرویی ،... بود که میتونس تو محیط dmu هر مثلا نیم درجه که مکانیزم میچرخید. یک کپی از پره میگرف .میشد یه curve driven pattern درس حسابی!. اونوق مشکل منم حل میشد!. مشکل pattern کتیا هم حل میشد.یعنی میشه؟!! دوستان ماکرو نویس ...

_ چیزی که مد نظرته غیر اصولی و غیر مهندسی است (بادامک) و علت اسرار برای مدل کردن آن حالت پیچیده تنها محک نرم افزار بود ، که بررسی شد .
_ ادامه دادن بیشتر شما روی این موضوع دیگر صلاح نیست ، مگر اینکه صورت مسئله را اصلاح کنید.
_در طراحی پارامتریک سطوح ، اگه با کتیا بررسی شد و غیر ممکن بود ، رجوع به نرم افزارهای دیگر وقت گذرانی ست.

ma662

عضو جدید
سلام
تشکر به خاطر جواب دادن به سوال قبلی
:gol:
مشاهده پیوست 146911
اولین سئوال من این است هنگامی که نرم افزار را نصب می کنم وفتی
complete رو می زنم و طبق دستور نصب جلو میرم ،بعد از نصب همان طوری که در تصویر نشان داده ام قسمت اول گزینه demo خود به خود روشن است،پاکش می کنم دوباره وقتی نرم افرار رو باز می کنم ،باز هم روشن است چرا؟منظور از ریست کردن نرم افزار چیست؟
دوما همان طوری که نشان داده ام در قسمت دوم تمام گزینه ها غیر فعال هستند!وقتی انها را تیک می زنم دوباره با باز شدن نرم افرار غیر فعال است؟ایا باید خود به خودفعال باشند بعد از نصب نرم افزار؟
سوما !؟؟این قسمت سوم چه کاری انجام می دهد؟راستی اگر کرک 32و64
CATIA V5R21بزارید ممنون می شم (چون دسترسی به خرید نرم افزار یا دانلود کامل نرم افزارو ندارم)!شاید کرک نرم افزار غیر فعال باشد!!!!!!!
:gol::gol:

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
سلام
مشاهده پیوست 146911
complete رو می زنم و طبق دستور نصب جلو میرم ،بعد از نصب همان طوری که در تصویر نشان داده ام قسمت اول گزینه demo خود به خود روشن است،پاکش می کنم دوباره وقتی نرم افرار رو باز می کنم ،باز هم روشن است چرا؟منظور از ریست کردن نرم افزار چیست؟
دوما همان طوری که نشان داده ام در قسمت دوم تمام گزینه ها غیر فعال هستند!وقتی انها را تیک می زنم دوباره با باز شدن نرم افرار غیر فعال است؟ایا باید خود به خودفعال باشند بعد از نصب نرم افزار؟
CATIA V5R21بزارید ممنون می شم (چون دسترسی به خرید نرم افزار یا دانلود کامل نرم افزارو ندارم)!شاید کرک نرم افزار غیر فعال باشد!!!!!!!

مهندس عزیز بعید میدونم ایراد از کرک باشه چون اگه کرک خراب باشه اصلا بالا نمیاد. احتمالش ضعیفه ما کرک باشه شاید مال ویندوز باشه شاید ولی توصیه من اینه که شما آپدیت کتیا رو دانلود کنید ( تا سرویس پک 6 هم اومده) اگه چنانچه حل نشد ویندوز رو عوض کنید و دوباره خود کتیا و اپدیتش رو نصب کنید. قسمت سوم مال ریست تنظیمات کتیا هستش فقط کافیه بزنید و انتخاب کنید که چه تنظیماتی رو میخواین ریست کنید.بفرمایید اینم کرک 32 بیت و 64 بیت البته ورژن 21 طبق فرمایش شما دوست عزیز :

مشاهده پیوست 146951

آخرین ویرایش:

AFROUZ-E

عضو جدید
فرق دستور component با product در assembly design این هست که فایل مختص سند ساخته نمی شه برای component. به نظرم فقط به کم تر شدن حجم نهایی فایل ها کمک می کنه. دوستان موردی به ذهنشون می رسه از کاربری component؟

ma662

عضو جدید
مهندس عزیز بعید میدونم ایراد از کرک باشه چون اگه کرک خراب باشه اصلا بالا نمیاد. احتمالش ضعیفه ما کرک باشه شاید مال ویندوز باشه شاید ولی توصیه من اینه که شما آپدیت کتیا رو دانلود کنید ( تا سرویس پک 6 هم اومده) اگه چنانچه حل نشد ویندوز رو عوض کنید و دوباره خود کتیا و اپدیتش رو نصب کنید. قسمت سوم مال ریست تنظیمات کتیا هستش فقط کافیه بزنید و انتخاب کنید که چه تنظیماتی رو میخواین ریست کنید.بفرمایید اینم کرک 32 بیت و 64 بیت البته ورژن 21 طبق فرمایش شما دوست عزیز :

مشاهده پیوست 146951
ممنون

عشق کتی

عضو جدید
فرق دستور component با product در assembly design این هست که فایل مختص سند ساخته نمی شه برای component. به نظرم فقط به کم تر شدن حجم نهایی فایل ها کمک می کنه. دوستان موردی به ذهنشون می رسه از کاربری component؟

در large assem در مواردی که نیاز به open in a new window نداریم،از component استفاده میکنیم (بیشتر قطعات استاندارد)، البته متوجه خواهید شد که حتما باید این component ، فلکسبل باشد.

عشق کتی

عضو جدید
آیا در Scene در حالت full میتوان تنضیمی را داشت که line ، point هم بطور مستقل hide / show شوند. یعنی مثلا در Scene یک line را show کنیم ولی در محیط طراحی show نباشد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آیا در Scene در حالت full میتوان تنضیمی را داشت که line ، point هم بطور مستقل hide / show شوند. یعنی مثلا در Scene یک line را show کنیم ولی در محیط طراحی show نباشد.

متاسفانه خیر. کاربرد scene فقط برای مجموعه ها و سطح عملکرد آن نیز کل یک قطعه است.

شاید بتوان گفت یکی از ضعف های کتیا همین بخش scene و همینطور عدم وجود configuration باشد

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
مشاهده پیوست 146911

قسمت اول نیاز به تنظیم ندارد. بهتر است حالت demo خاموش باشد.
قسمت دوم لیست لیسانس ها برای برنامه در حالت استاندارد و قانونی آن است. در حالت کرک شده بهتر است همه گزینه ها را فعال کرد هر چند اینکار باعث افزایش حجم حافظه کتیا در هنگام اجرا و کمی کاهش سرعت اجرا می شود.
قسمت سوم برای بازگرداندن تنظیمات انجام شده توسط کاربر به حالت پیش فرض برنامه بکار می رود.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

component را می توان در چند مورد استفاده کرد.
1- دسته بندی قطعات به منظور آسان شدن فرایند پنهان/آشکار سازی یا فعال و غیرفعال سازی.
2- دسته بندی نوع خاصی از قطعات. برای مثال می توان پیچ و مهره ها را در یک component قرار داد تا دسته بندی بهتری داشت.
3- دسته بندی قطعاتی که از دید مهندسی شخصیت یا شماره فنی مهندسی ندارند. مثلا قطعات که بصورت kit هستند یعنی قرار نیست روی هم سوار شوند یا نحوه سوار شدن آنها از دید مهندسی اهمیت ندارد بنابراین مدرکی مثل نقشه اسمبلی برای آنها تهیه نمی شود.
یا قطعاتی که در فرآیند جمع کردن یک مجموعه در یک گام فرعی روی هم سوار شده و سپس در مجموعه اصلی سوار می شوند و این گام فرعی آنقدر اهمیت ندارد که به عنوان یک فرایند مستقل مطرح شود و از اینرو قطعات این فرآیند فرعی هم در یک component قرار می گیرد.

بطور خلاصه از دیدگاه مهندسی آنچه در یک component قرار دارد یا هیچ مدرکی برایش تهیه نمی شود و یا بصورت بخشی فرعی در قالب یک مدرک اصلی به آن اشاره می شود. همانطور که گفته شد component شخصیت و شناسه مهندسی ندارد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
;6223374 گفت:
_ چیزی که مد نظرته غیر اصولی و غیر مهندسی است (بادامک) و علت اسرار برای مدل کردن آن حالت پیچیده تنها محک نرم افزار بود ، که بررسی شد .
_ ادامه دادن بیشتر شما روی این موضوع دیگر صلاح نیست ، مگر اینکه صورت مسئله را اصلاح کنید.
_در طراحی پارامتریک سطوح ، اگه با کتیا بررسی شد و غیر ممکن بود ، رجوع به نرم افزارهای دیگر وقت گذرانی ست.

- اجازه بفرمایید اعضا برای مطرح کردن موضوعات هر چند طولانی و شاید حتی بدون پاسخ، آزادی کامل داشته باشند. صورت مسئله ای که ایشان مطرح کردند هنوز مورد علاقه من است هر چند متاسفانه هنوز فرصت و وقت بررسی دقیق ان را نداشته ام.
- هر چند کتیا جزو بهترین هاست ولی گاهی برخی برنامه ها ممکن است راه حل های ساده تری برای یک مسئله داشته باشند.

با تشکر و سپاس

yasser2222

عضو جدید

ممنون بابت کمک های شما. واقعا شما و مهندس آرش و جناب prof.eng و دوستان دیگه اینجا خیلی کمکم کردین. واقعا ممنون.
من تونستم بالاخره یه چیزی در بیارم. طرز کار به این صورت بود که در dmu هر 2 درجه در قسمت شیب مسیر پره رو چرخوندم و یه پاکت توی استوانه ایجاد کردم.(کپی از پره و کم کردن از استوانه نتیجه مشابه داره). سپس وسط گودی هایی که در استوانه ایجاد شده بود نقطه گذاری کردم و سپس spline ایجاد کردم. و با دستور extrude دو spline داخلی و خارجی و دو تا دیگه که کمکی ایجاد کردم سطح ایجاد کردم و با دستور symmytry سه تا میرور ایجاد کردم و ....خلاصه سطحشو در اوردم. اما دنبال روش دقیقتریم.

yasser2222

عضو جدید
جناب prof,eng - قبلا ماکروهایی از یه فرد آلمانی آپلود کرده بودید میشه لطف کنید دوباره آپلود کنید؟ اونا لینکشون خراب شده. ممنون

mehd0551

عضو جدید
- هر چند کتیا جزو بهترین هاست ولی گاهی برخی برنامه ها ممکن است راه حل های ساده تری برای یک مسئله داشته باشند.موافقم اساسی مثلا نمیتونم با کتیا یه نقشه کامل از تک تک قطعات یه فایل اسمبل بگیرم (ماکروش اون کار را نمیکنه)اما سالید به راحتی انجام داد تو فکر اینم یه بار دیگه از تو کتیا تبدیل کنم فایل اسمبل شدم را به سالید بعد بتونم نقشه تهیه کنم ببینم چی میشه

ma662

عضو جدید
سلام
ممنونم :gol:
واقعا دیوانه شدم !هزار بار نرم افزار نصب کردم طبق همه راهنمایی های قبلی اما سیوش کار نکرد که نکرد؟؟؟؟؟؟؟ دیوانه شدممممممم:confused:
دارم شک می کنم به قسمت سیو نرم افزار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حتی نرم افزارو با این اینترنت! دانلود کردم و دوباره نصب کردم !(P6) اپدیت نصب کردم !!!! نشد که نشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(سیو کجاییییییییییییی؟؟)

AFROUZ-E

عضو جدید
وقتی یک سطح با دستور sweep ساخته می شه از نوع with two guides و point-direction، نقطه به عنوان لنگر عمل می کنه یعنی همواره روی منحنی راهنمای 1 حرکت می کنه. جهت لنگر هم همواره روی صفحه عمود بر spine و گذرا از دو نقطه تقاطع با منحنی های راهنما قرار می گیره. این دو مورد رو مطمئن هستم. اما خود پروفایل حول این خط گذرا از دو نقطه ی تقاطع با منحنی های راهنما، یک چرخش می تواند داشته باشد که این رو نتونستم بهفمم. هدفم پیدا کردن پروفایل هست.

عشق کتی

عضو جدید
ممنون بابت کمک های شما. واقعا شما و مهندس آرش و جناب prof.eng و دوستان دیگه اینجا خیلی کمکم کردین. واقعا ممنون.
من تونستم بالاخره یه چیزی در بیارم. طرز کار به این صورت بود که در dmu هر 2 درجه در قسمت شیب مسیر پره رو چرخوندم و یه پاکت توی استوانه ایجاد کردم.(کپی از پره و کم کردن از استوانه نتیجه مشابه داره). سپس وسط گودی هایی که در استوانه ایجاد شده بود نقطه گذاری کردم و سپس spline ایجاد کردم. و با دستور extrude دو spline داخلی و خارجی و دو تا دیگه که کمکی ایجاد کردم سطح ایجاد کردم و با دستور symmytry سه تا میرور ایجاد کردم و ....خلاصه سطحشو در اوردم. اما دنبال روش دقیقتریم.

_ با اکثر نرمافزارهای cad کار کرده ام ، اما زمانی پیشرفت را در خودم احساس کردم که تمرکزم را بر روی یک نرم افزار خاص گذاشتم . شما نمیتوانید یک دستگاه را ، نصفش را با سالید بکشید و نیمه دیگر را با کتیا .استفاده از ماژولها ایرادی ندارد ، اما هر نوع تغییر روش مستلزم صرف وقت و هزینه های بسیاریست .

_ معمولا سوالاتی که در این تاپیک میپرسم با درهای بسته روبرو میشوم (علت روشنی دارد)، هزاران بار در دام خطاهای پرپیچ و خم کتیا گرفتار شدم اما یک بار هم اسم یک نرم افزار دیگر را به ذهنم خطور ندادم ، میدانید چرا ، چون واقعا انرژی اضافی برای اینکار را ندارم ، و البته دلایل عقلی و منطقی کافی برای اینکار وجود دارد.

_ وقتی واقعا درگیر پروژه هایی هستید که ارزش زیادی دارند و کار را با کتیا استارت زده اید و به صورت پارامتریک و مهندسی به پیش رفته اید ، مواردی برایم پیش امده که در نقل و انتقال بین خود محیطهای کتیا با مشکلات اساسی روبرو شدم . در ان شرایط ، واقعا حتی اگر جواب سوال شما در یک نرم افزار دیگر باشد و شما آنرا بدانید باز هم به درد شما نمیخورد.

_ باید عشق کتی باشید ، تا بدانید چه میکشم.

yones66

عضو جدید
سلام
واقعا دیوانه شدم !هزار بار نرم افزار نصب کردم طبق همه راهنمایی های قبلی اما سیوش کار نکرد که نکرد؟؟؟؟؟؟؟ دیوانه شدممممممم:confused:
دارم شک می کنم به قسمت سیو نرم افزار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حتی نرم افزارو با این اینترنت! دانلود کردم و دوباره نصب کردم !(P6) اپدیت نصب کردم !!!! نشد که نشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(سیو کجاییییییییییییی؟؟)
مهندس جان منظورت از کار نکردن سیو چی هست اگه منظورت اینه که گزینه سیو رو نداره بایدبری قسمت لایسنس ها و لایسنس I3D رو غیر فعال و سپس کتیا رو ببندی و باز کنی یعنی ریستش کنی. من خودم مشکل سیو رو با این راهنمایی دوستان حل کردم. یک راه حل دیگه هم هست که فولدر باید حالت کارنت باشه ولی این زیاد ربطی نداره اصل کاری همون لایسنسه. من خودم اپدیت 6 رو نصب کردم و مشکلی ندارم و تازه مشکل باز نکردن فایلها رو حل کرد و کلی مشکلاتم مرتفع شد.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز خواستم بدونم به جای این که چندین نرم افزار طراحی و تحلیلی و تولید رو یاد بگیرم فقط کتیا رو یاد بگیرم بهتر نیست؟آخه کتیا هم طراحی هست و هم تحلیلی هست وهم تولید.مثلا آباکوس و انسیس فقط تحلیلی هستن و سالید ورک فقط طراحی(فک کنم کمی تحلیلی هم باشه).به جای یادگیری این همه نرم افزار، کتیا رو یاد بگیرم بهتره که!!!من رشتم سیالاته.میخوام نرم افزار جامداتی هم کار کنم.ممنون میشم که راهنماییم کنین و توضیح بدین.

دوستان عزیز خواستم بدونم به جای این که چندین نرم افزار طراحی و تحلیلی و تولید رو یاد بگیرم فقط کتیا رو یاد بگیرم بهتر نیست؟آخه کتیا هم طراحی هست و هم تحلیلی هست وهم تولید.مثلا آباکوس و انسیس فقط تحلیلی هستن و سالید ورک فقط طراحی(فک کنم کمی تحلیلی هم باشه).به جای یادگیری این همه نرم افزار، کتیا رو یاد بگیرم بهتره که!!!من رشتم سیالاته.میخوام نرم افزار جامداتی هم کار کنم.ممنون میشم که راهنماییم کنین و توضیح بدین.
نه مهندس بهتر نیستش. چون تحلیل کتیا فقط در حد الاستیکه.

ma662

عضو جدید
مهندس جان منظورت از کار نکردن سیو چی هست اگه منظورت اینه که گزینه سیو رو نداره بایدبری قسمت لایسنس ها و لایسنس I3D رو غیر فعال و سپس کتیا رو ببندی و باز کنی یعنی ریستش کنی. من خودم مشکل سیو رو با این راهنمایی دوستان حل کردم. یک راه حل دیگه هم هست که فولدر باید حالت کارنت باشه ولی این زیاد ربطی نداره اصل کاری همون لایسنسه. من خودم اپدیت 6 رو نصب کردم و مشکلی ندارم و تازه مشکل باز نکردن فایلها رو حل کرد و کلی مشکلاتم مرتفع شد.
سلام:gol:
ممنون . پیام قبلی منو ببین
.........(((((
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=146911&d=1366285433&thumb=1
complete رو می زنم و طبق دستور نصب جلو میرم ،بعد از نصب همان طوری که در تصویر نشان داده ام قسمت اول گزینه demo خود به خود روشن است،پاکش می کنم دوباره وقتی نرم افرار رو باز می کنم ،باز هم روشن است چرا؟

:gol:))))))))
....این کارو گفتی کردم ((لایسنس غیر فعال کردم ))بازهم سیو اون غیر فعال!نمی دانم شاید ویندوز سون من مشکل داشته باشه یا روی لب تاب دقیق کار نکنه !:)

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
جناب prof,eng - قبلا ماکروهایی از یه فرد آلمانی آپلود کرده بودید میشه لطف کنید دوباره آپلود کنید؟ اونا لینکشون خراب شده. ممنون

بفرمایید. لیستی از حدود 60 ماکرو کتیا که کارهای متفاوتی انجام می دهند. متاسفانه من زمان کافری برای بررسی تک تک آنها نداشته ام. در ابتدای هر فایل بطور خلاصه کار ماکرو به زبان آلمانی و نام نویسنده آلمانی آن آمده است. می توانید با گوگل ترجمه کنید.

مشاهده پیوست 147487

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام

اگر آنتی ویروس دارید حتما آن را حذف و دوباره امتحان کنید. Kaspersky internet security یکی از برنامه هایی است که ممکن است باعث مشکل ذخیره کردن فایلها شود.

اگر ویندوز 7 یا ویستا است uac را هم غیرفعال کنید:
http://windows.microsoft.com/en-ca/windows7/turn-user-account-control-on-or-off

آخرین ویرایش: