تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

sharifqc

عضو جدید
منم زدم PID چون هم حالت ماندگار هم حالت گذرا نیاز به اصلاح داره نمیدونم چرا PI رو صحیح انتخاب کردن!!!
راستی شما از کجا دفترچه هارو میگیری که تبلیغات نداره؟؟!!!
من چون نتونستم مشخصات گذرای PI رو محاسبه کنم (سخته نه؟) فرض کردم که نمیتونه شرایط و ارضا کنه :smile:و در نتیجه باید از PID استفاده کنیم.حالا کسی میتونه حساب کنه ببینه که PI گذرا رم درست میکنه یا نه؟؟

mojii_joon

عضو جدید
من چون نتونستم مشخصات گذرای PI رو محاسبه کنم (سخته نه؟) فرض کردم که نمیتونه شرایط و ارضا کنه :smile:و در نتیجه باید از PID استفاده کنیم.حالا کسی میتونه حساب کنه ببینه که PI گذرا رم درست میکنه یا نه؟؟
خسته نباشی برادر :redface:

mojii_joon

عضو جدید
منم زدم PID چون هم حالت ماندگار هم حالت گذرا نیاز به اصلاح داره نمیدونم چرا PI رو صحیح انتخاب کردن!!!
راستی شما از کجا دفترچه هارو میگیری که تبلیغات نداره؟؟!!!
آره منم فک کنم همین میشه.نمیدونم چرا کلید زده یک
از یه کیوسک روبروی دانشگاه تهران

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اونو که نباید حساب کنی بخوای حساب کنی 3تا مجهول میشه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز

sharifqc

عضو جدید
اونو که نباید حساب کنی بخوای حساب کنی 3تا مجهول میشه

خوب پس شما بفرما چیکار کنیم؟چون PIیه صفرم اضافه میکنه پس MP و ts هم تحت تاثیر قرار میده پس باید محاسبه کنیم دیگه یام که مثل من فرض رو بر عدم تاثیر بزاریم که جواب غبط بشه :)

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب پس شما بفرما چیکار کنیم؟چون PIیه صفرم اضافه میکنه پس MP و ts هم تحت تاثیر قرار میده پس باید محاسبه کنیم دیگه یام که مثل من فرض رو بر عدم تاثیر بزاریم که جواب غبط بشه :)

خب اصولا همینجوری حل میشه دیگه، PI رو خطای ماندگار تاثیر میزاره و رو پاسخ گذرا تقریبا بی اثره که اینجا باید PID انتخاب شه اما چون گفته ساده ترین آره حق با شماست باید کلا حساب کرد دید PI چیکار میکنه:redface:
اما خب نمیشه که حساب کرد، PI بیاد میشه یه صفر به با دوتا مجهول یه K هم مجهوله 3تا مجهول باید حساب کرد تا تازه فهمید PI چه شکلیه بعد بیای تازه حساب کنی حالت گذرا و ماندگارو خودش 2 ساعت زمان میخواد بعدشم اگه PI رو اضافه کنی معادله مشخصه مرتبه 3 میشه پیدا کردن پارامترهای گذرا برای مرتبه 3 که باز کلی وقت میخواد

sharifqc

عضو جدید
خب اصولا همینجوری حل میشه دیگه، PI رو خطای ماندگار تاثیر میزاره و رو پاسخ گذرا تقریبا بی اثره که اینجا باید PID انتخاب شه اما چون گفته ساده ترین آره حق با شماست باید کلا حساب کرد دید PI چیکار میکنه:redface:
اما خب نمیشه که حساب کرد، PI بیاد میشه یه صفر به با دوتا مجهول یه K هم مجهوله 3تا مجهول باید حساب کرد تا تازه فهمید PI چه شکلیه بعد بیای تازه حساب کنی حالت گذرا و ماندگارو خودش 2 ساعت زمان میخواد بعدشم اگه PI رو اضافه کنی معادله مشخصه مرتبه 3 میشه پیدا کردن پارامترهای گذرا برای مرتبه 3 که باز کلی وقت میخواد
کاملا درسته حرفات ;) پس منطقی ترین نتیجه ای که میتونیم بگیریم اینه که کلید غلطه :cool:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا درسته حرفات ;) پس منطقی ترین نتیجه ای که میتونیم بگیریم اینه که کلید غلطه :cool:

کلا هر سوالی تو این تاپیک میاد ما یا نتیجه میگیریم کلید غلطه یا سوال ایراد داره دیگه اینم روش:D هیت منصفه رای ابطال کلید رو صادر کنیم؟ :w25:
احتمالا سوالش لم دار بود و باید کلا حل میشد و مخصوص ماها طرح شده که غلط بزنیم چند نفر از دوستان دیگه هم PID زدن:smile:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

الان دیر وقت من در نهایت نا باوری حلش کردم جبران کننده PI میخواد و سیستم پایدار میمونه فردا حلشو میزارم البته با اجازتون اگه اجازه ندی خوشحال میشم !! :D

Joe_Bel

کاربر ممتاز
به یاد داشته باشید که ساده ترین کنترل کننده ، کنترل کننده های کلاسیک نمی باشد و من اول بار در گزینه دیدم برای ساده ترین آورده بودن مواظب باشید خیلی وقتا کنترل کننده p یا تناسبی میتوان جواب باشد (چون میتواند فراجهش و خطا رو راستو ریز کند) و مسله رو ارضا کند برای PI کافی است K (خطا) جدید و قدیم را با هم مقایسه کنید اگه خواست واسش میزاریم و اگر حد فاز رو خواست میتوان از شرط اندازه K رو بدست آورد و کنترل کننده تناسبی شرط سوال را ارضا کند وسلام، اما اگه نشد PD اضافه میکنیم یعنی اول بدون جبران کننده حد فاز رابدست آورید اگر حد فاز سوال را ارضا نکرد PD استفاده کنید اگر از 70 بیشتر بود دوتا میخواهد
این درمورد ساده ترین بود و گرنه lag و lead بهتر جوابگو است (کل فرمولها ماله ایشان است برای بدست اوردنشون) پس جمله بالا رو lag-lead بگو

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به یاد داشته باشید که ساده ترین کنترل کننده ، کنترل کننده های کلاسیک نمی باشد و من اول بار در گزینه دیدم برای ساده ترین آورده بودن مواظب باشید خیلی وقتا کنترل کننده p یا تناسبی میتوان جواب باشد (چون میتواند فراجهش و خطا رو راستو ریز کند) و مسله رو ارضا کند برای PI کافی است K (خطا) جدید و قدیم را با هم مقایسه کنید اگه خواست واسش میزاریم و اگر حد فاز رو خواست میتوان از شرط اندازه K رو بدست آورد و کنترل کننده تناسبی شرط سوال را ارضا کند وسلام، اما اگه نشد PD اضافه میکنیم یعنی اول بدون جبران کننده حد فاز رابدست آورید اگر حد فاز سوال را ارضا نکرد PD استفاده کنید اگر از 70 بیشتر بود دوتا میخواهد
این درمورد ساده ترین بود و گرنه lag و lead بهتر جوابگو است (کل فرمولها ماله ایشان است برای بدست اوردنشون) پس جمله بالا رو lag-lead بگو
ممنون بابت حل کاملت یوسف جان

Dashpot

عضو جدید
دوستان لطف کنند تحلیل کنند:

مشاهده پیوست 129807
یادتون هست این سوال رو ؟
مقدار نهایی که s=0 میذاریم،شده 0.8 پس تابع تبدیل رو که بدست میارین:1 تقسیم بر k3 شده 0.8 پس k3 میشه 1.25 یعنی گزینه 3 یا 4.
از طرفی tr رو داده:3.3322 , tp هم برابر 3.3322-7.775 حالا کدوم گزینه میشه؟:smile:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
یادتون هست این سوال رو ؟ مقدار نهایی که s=0 میذاریم،شده 0.8 پس تابع تبدیل رو که بدست میارین:1 تقسیم بر k3 شده 0.8 پس k3 میشه 1.25 یعنی گزینه 3 یا 4. از طرفی tr رو داده:3.3322 , tp هم برابر 3.3322-7.775 حالا کدوم گزینه میشه؟:smile:
هان یادم نمیاد اینم بخاطر Dashpot دوست داشتنی http://s1.picofile.com/file/7645916234/DSC07617.jpg

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه خواهش: بچه ها لطفاً هرکدوم سوال می پرسید سوالتونو کامل اینجا بنویسید ممکنه مشکل شما مشکل بعضیا دیگه هم باشه.

یا اینکه منبعی که میخونن با کتاب شما فرق داشته باشه!

و هر کدوم زحمت جواب دادن میکشید مو به مو توضیح بدید!

خیلی خیلی ممنون میشم اگه اینجوری بشه:redface:

jahangard-n

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به همگی
من یه سوالی دارم
توی جهش و کتاب آقای خاکی صدیق خوندم که اضافه کردن صفر پایدار به سیستم فراجهش را زیاد می کنه ولی این دفه توی پارسه سوالی اومده بود که دقیقا برعکس این رو می گفت ! چرا ؟! من کجا اشتباه می کنم ؟1.jpg

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه سوالی دارم
توی جهش و کتاب آقای خاکی صدیق خوندم که اضافه کردن صفر پایدار به سیستم فراجهش را زیاد می کنه ولی این دفه توی پارسه سوالی اومده بود که دقیقا برعکس این رو می گفت ! چرا ؟! من کجا اشتباه می کنم ؟مشاهده پیوست 135270

توضیحاتش واضحه
صفر حلقه باز فراجهش حلقه باز رو زیاد میکنه اما پایداری بیشتری به حلقه بسته میده و بنابر این فراجهش حلقه بسته رو کمتر میکنه

jahangard-n

عضو جدید
توضیحاتش واضحه
صفر حلقه باز فراجهش حلقه باز رو زیاد میکنه اما پایداری بیشتری به حلقه بسته میده و بنابر این فراجهش حلقه بسته رو کمتر میکنه

آخه توی کتابا نوشته صفر حلقه بسته دور از محور موهومی فراجهش کمتری داره نسبت به صفری که نزدیک به محور موهومیه و من تصور می کردم توی حلقه بسته صفر دور از محور موهومی مثل اینه که اصلا صفری نداریم چون بی تاثیره پس نتیجه می گرفتم سیستم با صفری که دور از محور موهومیه مثل حلقه بسته ایه که صفر نداره و فراجهشش کمتر از سیستم با صفریه که نزدیک به محور موهومیه + صورت سوال رو اشتباه می خوندم الان متوجه شدم ، ممنون

afba

عضو جدید

از نظر من گ4 درسته.با فرض اینکه تابع هاحلقه بسته باشند یعنی تابع تبدیل رو داده باشه :
گ2 که فوق میراست با فراجهش صفر.
گ3 بخاطر صفر راستی فروجهش داره.ناپایدارم هست
گ1 بخاطر صفر خیلی نزدیک به محور موهومی فراجهش ایجاد میکنه ولی بنظرم گ4 که خودش ذاتا نوسانی هست میدونیم که قطب حلقه بسته ام دافع هست پس به سمت ناپایدارتر شدن سوق میده پس هرقدر نوسانی تر فراجهشم بیشتر!!
خیلی مهمه که بدونیم تابع ها حلقه بازند یا بسته.
اگه حلقه باز باشند با کمک تحلیل مکان هندسی شون 99% گ4 درسته
ولی حلقه بسته باشند بین 3 و 4 موندم!!!

afba

عضو جدید
من یه سوالی دارم
توی جهش و کتاب آقای خاکی صدیق خوندم که اضافه کردن صفر پایدار به سیستم فراجهش را زیاد می کنه ولی این دفه توی پارسه سوالی اومده بود که دقیقا برعکس این رو می گفت ! چرا ؟! من کجا اشتباه می کنم ؟مشاهده پیوست 135270

دقیقا حالت حلقه بازه سوال mooji,و توضیحات منو این سوال تصدیق میکنه.اینجا علنا گفته توابع حلقه بازند پس با توجه به مکان هندسی میشه گ4 رو انتخاب کرد.

بالا