تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از همه ی دوستان!! ایول اینجور که گفتید درست درمیاد! و بنظرم منطقیه!

یه سوال دیگه!! صفرهای تابع زیر کدوم میشه؟؟
مشاهده پیوست 132711
گزینه ها
1) -4
2)-5
3)-1
4) صفر ندارد

باید با همون فرمولی که گفته بودی حل کنی . فکر کنم گزینه 4 بشه

mojii_joon

عضو جدید
ممنون از همه ی دوستان!! ایول اینجور که گفتید درست درمیاد! و بنظرم منطقیه!

یه سوال دیگه!! صفرهای تابع زیر کدوم میشه؟؟
مشاهده پیوست 132711
گزینه ها
1) -4
2)-5
3)-1
4) صفر ندارد

چه جوریه این؟جرا من که از معادلات حالتش لاپلاس میگیرم تابع تبدیلش تابع درجه اوله و مستقل از x2?درسته؟

3tare_87

عضو جدید
من که حلش کردم از همون فرمول C [SI-A]-1B ، حذف صفر و قطب -4 داشت. حالا میخوام بدونم اگر صفر با قطب حذف شد.صفر اون تابع محسوب نمیشه.یعنی گزیته 4 یا 1؟؟؟؟؟

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که حلش کردم از همون فرمول C [SI-A]-1B ، حذف صفر و قطب -4 داشت. حالا میخوام بدونم اگر صفر با قطب حذف شد.صفر اون تابع محسوب نمیشه.یعنی گزیته 4 یا 1؟؟؟؟؟

تابع تبدیل میشه 1 روی s+5 با همون روش C [SI-A]-1B
تابع تبدیل خارجی رو میخواد فک کنم حذف صفرو قطبم داشته باشی مهم نیست و رایطه نهایی مورد سواله

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این که میگن ماتریس کنترل پذیری باید از مرتبهn باشه تا سیستم مشاهده و یا کنترل پذیر باشه یعنی چی؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
دوستان این که میگن ماتریس کنترل پذیری باید از مرتبهn باشه تا سیستم مشاهده و یا کنترل پذیر باشه یعنی چی؟

یعنی اگر تعداد S^n در بلوک دیاگرام یا معادلات حالت با درجه تابع انتقال برابر باشد (درجه هاشون با هم n مرتبه برابر باشه) آنگاه سیستم کنترل و مشاهده پذیره، یعنی نباید حذف قطب و صفر داشته باشیم

faz123

عضو جدید
23012013028.jpg
]چرا تو این سیستم صفر بود و نبودش فرق نمیکنه؟مگه صفر نزدیک محور نباید یه فراجهشی ایجاد کنه؟

mojii_joon

عضو جدید
مشاهده پیوست 133119
]چرا تو این سیستم صفر بود و نبودش فرق نمیکنه؟مگه صفر نزدیک محور نباید یه فراجهشی ایجاد کنه؟
مکان ریشه رو بکش،به ازای s=-1/2 نقطه شکست داریم که k متناظرش 4 هست.و به ازای k کمتر سیستم غیر نوسانی است
نکته دوم هم اینکه صفر حلقه بسته فراجهش های خیلی زیادی ایجاد میکنه از مرتبه یکصدم و... است

faz123

عضو جدید
مکان ریشه رو بکش،به ازای s=-1/2 نقطه شکست داریم که k متناظرش 4 هست.و به ازای k کمتر سیستم غیر نوسانی است
نکته دوم هم اینکه صفر حلقه بسته فراجهش های خیلی زیادی ایجاد میکنه از مرتبه یکصدم و... است
درست میگید اما بالاخره یه فراجهش کوچولو که باید داشته باشه چون وجود صفر هرچند دور باعث افزایش فراجش میشه
شکل s.jpg
این اصلا به صفر عکس العمل نشون نداده!!!

faz123

عضو جدید
شاید در سیستم های فرو میرا وجود صفر باعث افزایش فراجهش میرا در سیستم های میرای بحرانی و فرا میرا باید صفر در حد دهم به محور نزدیک باشه .همینطوره؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 133119

گزینه 4 درسته در واقع نباید فراجهش داشته باشیم ، ولی چون یک صفر در 1- و در نزدیکی قطب داریم مقدار فراجهش ناچیزه ولی صفر نیست

Joe_Bel

کاربر ممتاز
خوب چرا گزینه 1 نشه؟شما از
خودتون گفتید یا از جایی خوندید؟

جان!!! خیلی مچکرم از حسن توجه به بنده
تا الان شده من یه چیزی از خودم بگم تا الانم اگه چیزی گفته باشم از خودم، بارها به بچه ها گفتم :از خودم گفتم اگه غلطه راهنمایی کنید
بله قبلن خونده بودم چنین چیزی
برای اینکه از جوابم مطمئن باشم یه نگاه به کتاب پردازش کردم که دقیقا همون جوابو گفته
البته کتاب من گزینه اول فروجهش نوشته نه فراجهش و چون میرای بحرانی است اون گزینه اصلا درست نیست
خودتونم که شکل بدست آوردید حالا از جوابم مطمئنه مطمئنم
اینم یه مثال جانانه از این گونه مسائل

DSC07585.jpg

Joe_Bel

کاربر ممتاز
شاید در سیستم های فرو میرا وجود صفر باعث افزایش فراجهش میرا در سیستم های میرای بحرانی و فرا میرا باید صفر در حد دهم به محور نزدیک باشه .همینطوره؟
دوست من فرو جهش برای صفر سمت راست بود صفر سمت چپه

faz123

عضو جدید
24012013034.jpg
این سوال 3 و 4 که غلطه هیچی به شکل نگاه کنید وقتی w صفر بوده بعد از اون زاویه منفی تر شده و بعد مثبت و مثبت تر پس در ابتدا علاوه بر s^3 باید یه قطبم داشته باشیم بعد سه تا صفر بیاد این استدلالم کجاش ایراد داره طبق گفته من گزینه 1 درسته اما جواب گزینه 2 شده

faz123

عضو جدید
تا الان شده من یه چیزی از خودم بگم تا الانم اگه چیزی گفته باشم از خودم، بارها به بچه ها گفتم :از خودم گفتم اگه غلطه راهنمایی کنید
برای اینکه از جوابم مطمئن باشم یه نگاه به کتاب پردازش کردم که دقیقا همون جوابو گفته
البته کتاب من گزینه اول فروجهش نوشته نه فراجهش و چون میرای بحرانی است اون گزینه اصلا درست نیست

مشاهده پیوست 133208

قصد جسارت نداشتم!!!!پس به نظر من اگر گزینه 1 همون فراجهش باشه گزینه 1 کامل ترین گزینه میشه

faz123

عضو جدید

مشاهده پیوست 133208

عکس کیفتش پایینه یکی دیگه میشه بگیرید بزارید

mojii_joon

عضو جدید
اینجوری نباید قضاوت کرد،اگه تابع تبدیل پله رو ضرب در حلقه بسته کنی و بعد از جداسازی کسرها معکوس لاپلاس بگیری و از تابع پاسخ نسبت به زمان مشتق بگیری میبینی که فقط به ازای یک t کوچکتر از صفر فقط مشتق صفر میشه که قابل قبول نیست.حل تحلیلی هیچ فراجهشی رو نشون نمیده
البته سر جلسه از همون رویکرد مکان ریشه استفاده کنی کفایت میکنه

Joe_Bel

کاربر ممتاز
قصد جسارت نداشتم!!!!پس به نظر من اگر گزینه 1 همون فراجهش باشه گزینه 1 کامل ترین گزینه میشه

بله حرف شما درسته اما گزینه 1 به احتمال زیاد فروجهش بوده کلید اون زمان 4 زده سوال 14
1251_2_86.jpg

faz123

عضو جدید
بله حرف شما درسته اما گزینه 1 به احتمال زیاد فروجهش بوده کلید اون زمان 4 زده سوال 14
مشاهده پیوست 133212

الان شما از خانم مژی تشکر کردین ایشون میگن فراجهش نداره شما میگی گزینه 4 !!!!!خوب به خانم مژی بگو اشتباه میگن دیگه!!!

faz123

عضو جدید
هرچی گشتم کنکور 81 کلیدشو پیدا کنم که این سوال رو کدوم گزینه زده پیدا نشد کتابای شما این سوال رو کدوم گزینه زدن؟24012013035.jpg

milad mansoury

عضو جدید
دوستانی که کتاب پورانو دارن بګید صفحه ۷۲۴ مثال ۲۷ چرا زاویه ختمش -۲۷۰ و -۹۰ هست؟:confused:

Dashpot

عضو جدید
دوستانی که کتاب پورانو دارن بګید صفحه ۷۲۴ مثال ۲۷ چرا زاویه ختمش -۲۷۰ و -۹۰ هست؟:confused:
تفاضل درجه مخرج و صورت 3 هستش و 3*-90 = -270 ودر هر دوشکل زاویه ختم -270 هستش و بعد قرینه اون رسم شده است.
موفق و سربلند باشید.

faz123

عضو جدید
این سوالم به نظر من ایراد داشت یعنی طراح تو جواب اشتباه کرده فقط x2 مهمه اومده گفته
dx2=x3 این اشتباه نیس ؟؟پس اون منفی x1 که وارد میشه چی؟؟؟ اشتباه کرده درسته؟25012013041.jpg

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سوالم به نظر من ایراد داشت یعنی طراح تو جواب اشتباه کرده فقط x2 مهمه اومده گفته
dx2=x3 این اشتباه نیس ؟؟پس اون منفی x1 که وارد میشه چی؟؟؟ اشتباه کرده درسته؟مشاهده پیوست 133377

شکل اصلا واضح نیست اما تابع تبدیل رو بدست بیار از فرم متغییرهای فاز استفاده کن

بالا