تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 131759

سوال 32! ظاهرش آسونه ولی از دو سه روش به دو سه گزینه رسیدم !! بنظر شما گزینه صحیح کدومه!
گزینه 4 درسته
اگر a کوچکتر از صفر بگیریم همواره ناپایداره برای حالته بزرگتر صفر همون جوری که دوستمون گفتن نقطه شکست بدست میاریم s=-2 s=-6 و a بدست میاد 1,9 ، لذا در محدوده گزینه 4 دو قطب محل جدایش از محور حقیقی میباشد یه کم طولانی شد نه!!(منبع کتاب فرهنگ)

می تواناین جوری هم حل : جهت پایداری از روث راحت فهمید و معادله مشخصه دلتا بزرگتر از صفر گرفت (چون بزرگتر از صفره a نامساوی میشه)و از اشتراک بازه ها (بازه پایداری لحاظ بشه)دوباره گزینه 4 رسید این دفعه ظاهرا چه عرض کنم خیلی ساده شد

Joe_Bel

کاربر ممتاز
اگه گزینه 4 نباشه حتما گزینه 3 هست
این سوال به نظر میرسه از اون سوالا بحث بر انگیز باشه
من اگه سر جلسه کنکور باشم بدون معطلی گزینه 3 میزنم چون حذف قطب و صفر در سمت راست خیلی ایراد داره و باعث ناپایداری داخلی میشه و طراح این مفهومو از دانشجو میخواد، 4 هم درسته ورودی محدود خروجی محدود اما حذف قطب و صفر داریم

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 131616الف:1
ب:2
ج:3
د:4

میشه راهنمایی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بنظر من که این سوال ایراد داره یا سواد من حد اقل قد نمیده اطلاعات سوال جوریه که نمیشه جواب داد فقط میتونم بگم نمودار قطبی این سیستم در بینهایت با محور jw+ مماس میشود ولی آن را قطع نمی کند.
نمودار قطبی تقریبی این سیستم از قسمت منفی محور موهومی شروع و در نهایت با فاز منفی 270 به مبدا میرسد.فقط باید جای صفر و قطبارو بدو.نیم که من نتونستم لااقل ازین شکل چیزی بدست بیارم اگه فرکانسی که سیستم در مرز پایداری هست اونو بخواد باز هم اطلاعات ناقصه هرکی کیتونه اینو حل کنه به ما هم یاد بده با تشکر

mohsen067

عضو جدید
بنظر من که این سوال ایراد داره یا سواد من حد اقل قد نمیده اطلاعات سوال جوریه که نمیشه جواب داد فقط میتونم بگم نمودار قطبی این سیستم در بینهایت با محور jw+ مماس میشود ولی آن را قطع نمی کند.
نمودار قطبی تقریبی این سیستم از قسمت منفی محور موهومی شروع و در نهایت با فاز منفی 270 به مبدا میرسد.فقط باید جای صفر و قطبارو بدو.نیم که من نتونستم لااقل ازین شکل چیزی بدست بیارم اگه فرکانسی که سیستم در مرز پایداری هست اونو بخواد باز هم اطلاعات ناقصه هرکی کیتونه اینو حل کنه به ما هم یاد بده با تشکر
به نظر منم صحیح نیست،یه جورایی اطلاعاتش ناقصه
بیاید یه جور دیگه به این سوال نگاه کنیم ، به نظر شما چه تابع تبدیلی میشه حدس زد که این چنین دیاگرام نیکولزی داشته باشه؟
و این شکل سینوسی کوچک در فاصله فاز -90 تا 180- بر اثر چه فاکتوری تولید شده است ؟

hts

عضو جدید
گزینه 1 میشه

دیگه درست و غلطشو نمیدونم

سوالشم فقط همیسنه بدون هیچ تابعی و....

توضیحی واسه گزینه 1 نداشت!!!
گفتم بیام اینجا مطرح کنم

Joe_Bel

کاربر ممتاز
گزینه 1 میشه

دیگه درست و غلطشو نمیدونم

سوالشم فقط همیسنه بدون هیچ تابعی و....

توضیحی واسه گزینه 1 نداشت!!!
گفتم بیام اینجا مطرح کنم

یه نگاه به توضیحات من میکردی خوب درست گفته بودم دیگه
777 (22).gif

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: hts

Joe_Bel

کاربر ممتاز
88.jpg
چرا من گزینه یک رو میارم با توجه به ربع مختصات، کلید سنجش زده 3
سوال سال 88

mojii_joon

عضو جدید
مشاهده پیوست 131934
سوال سال 88
اگه مکان ریشه رو رسم کنی میبینی که همواره سیستم پایداره و شاخه ها وارد قسمت راست صفحه نمیشوند،حالا اگه نمودار ها رو کامل کنی میبینی فقط گزینه 3 هست که به ازای هر مقداری از k پایداریشو حفظ میکنه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 131934
سوال سال 88
گزینه یک فاز یکنواخت داره مثبت میشه و چون تو تابع تبدیل صفر و قطب داریم فاز نباید یکنواخت کم یا زیاد شه پس یک و 2 غلطه
خب حالا میگی سیستم نوع یکه پس از -90 درجه شروع میشه و چون اولین چیزی که بعد از قطب در مبدا قرار داره یک صفره که فاز مثبت میده یعنی -90 از ربع چهارم شروع میشه
گزینه3

Joe_Bel

کاربر ممتاز
گزینه یک فاز یکنواخت داره مثبت میشه و چون تو تابع تبدیل صفر و قطب داریم فاز نباید یکنواخت کم یا زیاد شه پس یک و 2 غلطه
خب حالا میگی سیستم نوع یکه پس از -90 درجه شروع میشه و چون اولین چیزی که بعد از قطب در مبدا قرار داره یک صفره که فاز مثبت میده یعنی -90 از ربع چهارم شروع میشه
گزینه3
از اینکه وقت گذاشتین خیلی ممنونم 777 (37).gif
بعد از اینکه سوال گذاشتم خودم هم ایجوری تحلیل کردم همان گونه که شما گفتید کاملا درسته اما با استفاده s=jw باز گزینه یک میاد احتمالا یه جای درام اشتباه میکنم

Joe_Bel

کاربر ممتاز
شما برای این تقریب چیکار میکنید سوال 5
5.jpg

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
آها این همون سوالی که میخواستم از اون دایره نگاشت کوچکا داریم نمی خوام با رد گزینه به جواب برسم واقعا چه جوری میشه
14.jpg

آخرین ویرایش:

mohsen067

عضو جدید
آها این همون سوالی که میخواستم از اون دایره نگاشت کوچکا داریم نمی خوام با رد گزینه به جواب برسم واقعا چه جوری میشه
مشاهده پیوست 132017

یوسف جان برای این سوال استفاده از روش تشریحی خیلی وقت میگیره
این سوال سالمه؟
به نظر من هیچ کدوم از گزینه ها صحیح نیستند
بچه ها بین نظر بدن ، ببینیم کدوم گزینه صحیحه و چرا صحیحه!

Joe_Bel

کاربر ممتاز
این سوال سالمه؟
DSC07553.jpg

Dashpot

عضو جدید
سلام؛
آیا میتوان گفت:
با افزایش مرتبه سیستم (نوعش)،خطای ماندگار کاهش می یابد؟
محدودیتی نداره؟ممنون:smile:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام؛
آیا میتوان گفت:
با افزایش مرتبه سیستم (نوعش)،خطای ماندگار کاهش می یابد؟
محدودیتی نداره؟ممنون:smile:
خطا با افزایش بهره و نوع سیستم کاهش پیدا میکنه اما پایدار سازی این سیستمها مشکل میشه یا اصلا پایدار نمیشن
پایدار سازی سیستمهایی با بیش از سه انتگرال گیر(نوع 3 به بالا) تقریبا ناممکنه

غلام90

عضو جدید
سلام من رشته ام مکانیکه لطفا به زبان ساده توضیح بدبد
ایا همیشه فرم کلی یک کنترلر تناسبی k هست؟
ایا همیشه فرم کلی کنترلر PI بصورت (aS+b) تقسیم بر S هست؟
ایا همیشه فرم کلی کنترلر PID بصورت (aS^2+bS+c) تقسیم بر S هست؟
فرم کلی کنترلر PD چیست؟
برای اینکه نخواهیم حفظ کنیم هر کدوم روی خطای ماندگار و پایداری چه اثری دارند ایا روشی دارید که نخواهیم انها را حفظ کنیم؟ (بلکه بفهمیم بدون حفظ کردن)

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من رشته ام مکانیکه لطفا به زبان ساده توضیح بدبد
ایا همیشه فرم کلی یک کنترلر تناسبی k هست؟
ایا همیشه فرم کلی کنترلر PI بصورت (aS+b) تقسیم بر S هست؟
ایا همیشه فرم کلی کنترلر PID بصورت (aS^2+bS+c) تقسیم بر S هست؟
فرم کلی کنترلر PD چیست؟
برای اینکه نخواهیم حفظ کنیم هر کدوم روی خطای ماندگار و پایداری چه اثری دارند ایا روشی دارید که نخواهیم انها را حفظ کنیم؟ (بلکه بفهمیم بدون حفظ کردن)

بله درسته و PD هم به فرم a+bs هست
در مورد سوال آخر باید توی تابع تبدیل ببینید که روی چه چیزهایی اثر گذاره اما در حالت کلی یه سری خواص دارند هرکدام از این کنترل کننده ها که باید حفظ بشه و اگه به مباحث دیگر مسلط باشید میتونین به راحتی بفهمید که چرا مثلا کنترل کننده PI خطای ماندگار رو کاهش میده و غیره

Joe_Bel

کاربر ممتاز
DSC07561.jpg

DSC07559.jpg
اشتباه نکنید از کنکور سال 89 عکس نگرفتم بلکه از کتاب اوگاتا عکس گرفتم که سوال یک و نه هستش
بچه من سوال اول اون مکانیکی رو گزینه 1 بدست میارم در حالی که کلید سنجش گ 2رو زده
سوال 11 هم که ماکزیمم مقدار تاخیر چه جوری گزینه 1 بدست آورده این سوالو اصلا نمی فهمم
سوالات مربوط به 89 می باشد
بچه ها نمی خواهم وقتتنو بگیرم لطف کنید از این کتابتون حلش این دو سوال(1و11) عکس بگیرد ممنون میشم من هیچ کتابی ندارم هر کتابی باشه عکس بگیرین ممنونم ممنون

hossein_ebrahimi

عضو جدید
این سوال سالمه؟

به نظر منم سوال مشکل داره!
چون سیستم مرتبه 3 اگه باشه شروع منحنی اینجوری نمیتونه باشه!

3tare_87

عضو جدید
دوستان یه سوال!! برای ماتریس های بالا از مرتبه 2،اگر نخوایم از روش طولانی C[SI-A]-1B تابع g رو بدست بیاریم یه سری فرم هست! حالا میتونید به من بگید این براساس چه فرمی معادله مشخصه رو بدست آورده! صورتش رو میتونم قبول کنم اما ضرایب مخرج رو تو هیچکدوم از فرم هایی که تو کتاب رضایی هست ندیدم! مییشه کمک کنید.ممنون میشم
QCONTROL.jpg

mohsen067

عضو جدید
دوستان یه سوال!! برای ماتریس های بالا از مرتبه 2،اگر نخوایم از روش طولانی C[SI-A]-1B تابع g رو بدست بیاریم یه سری فرم هست! حالا میتونید به من بگید این براساس چه فرمی معادله مشخصه رو بدست آورده! صورتش رو میتونم قبول کنم اما ضرایب مخرج رو تو هیچکدوم از فرم هایی که تو کتاب رضایی هست ندیدم! مییشه کمک کنید.ممنون میشم
مشاهده پیوست 132697
سوال جالبی بود!
طراح ، اومده سطر اول و سطر سوم متغیرهای حالت را با هم تعویض کرده ، ولی یه مشکل وجود داره اونم سطر دوم ماتریس A هستش ، به نظرم باید اون یک درایه اخر باشه نه اول .
اگه جای دو سطر عوض کنیم در ماتریس C هم باید جای 2 و 4 را تعویض کنیم . اگه این کار رو بکنیم و فرض کنیم که ماتریس A هم در سطر دومش یک اخرین درایه باشد به تابع تبدیل داده شده میرسیم .
اگه اشتباه میکنم ، دوستان راهنمایی کنند.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 132697
لحظه اول که دیدم فک کردم به فرم مشاهده پذیریه نه کنترل پذیر اما اینجوری نیست همون بفرم کنترل پذیری که بجای اینکه بر حسب X3 بنویسه بر حسب X1 نوشته همون بفرمه خودمونه که آب از آسیاب نیوفتاده

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 132697

اگه هر 3تا ماتریس فضای حالت رو نسبت به مرکزشون قرینه کنی تابع تبدیلش فرقی نمیکنه.

3tare_87

عضو جدید
اگه هر 3تا ماتریس فضای حالت رو نسبت به مرکزشون قرینه کنی تابع تبدیلش فرقی نمیکنه.

ممنون از همه ی دوستان!! ایول اینجور که گفتید درست درمیاد! و بنظرم منطقیه!

یه سوال دیگه!! صفرهای تابع زیر کدوم میشه؟؟
Q2.jpg
گزینه ها
1) -4
2)-5
3)-1
4) صفر ندارد

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تبصره در همه حال صادقه؟ یعنی یه نکته ست؟

فکر نکنم اینجوری بشه

یادم نیست کجا خونده بودم ولی این یه جور فرم کنترل‌پذیر دیگست
[h=3]Canonical realizations[/h] Any given transfer function which is strictly proper can easily be transferred into state-space by the following approach (this example is for a 4-dimensional, single-input, single-output system)):
Given a transfer function, expand it to reveal all coefficients in both the numerator and denominator. This should result in the following form:
. The coefficients can now be inserted directly into the state-space model by the following approach:
. This state-space realization is called controllable canonical form because the resulting model is guaranteed to be controllable (i.e., because the control enters a chain of integrators, it has the ability to move every state).
The transfer function coefficients can also be used to construct another type of canonical form
. This state-space realization is called observable canonical form because the resulting model is guaranteed to be observable (i.e., because the output exits from a chain of integrators, every state has an effect on the output

http://en.wikipedia.org/wiki/Realization_(systems)

بالا