تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

iQl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه اه یکی زحمت میکشه معکوس ماتریس 3*3 را برام بذاره؟
تو همه کتابا جواب آخرو گذاشتن.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه اه یکی زحمت میکشه معکوس ماتریس 3*3 را برام بذاره؟
تو همه کتابا جواب آخرو گذاشتن.

دوست عزیز اول یه سرچ کن بعد بپرس، اینجوری زودتر به نتیجه میرسی
http://freeyab.blogfa.com/tag/معکوس-ماتریس-3-در-3
اینجا خوب توضیح داده
البته چون معکوس ماتریس 3*3 وقت گیره تو کنکور نمیدن، مگر اینکه ماتریس قطری باشه

iQl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اول یه سرچ کن بعد بپرس، اینجوری زودتر به نتیجه میرسی
http://freeyab.blogfa.com/tag/معکوس-ماتریس-3-در-3
اینجا خوب توضیح داده
البته چون معکوس ماتریس 3*3 وقت گیره تو کنکور نمیدن، مگر اینکه ماتریس قطری باشه
اگه حوصله سرچ داشتم که تو کتابا را میگشتم :confused:
ممنون لطف کردی. به چند تا مورد برخوردم گفتم کامل بلدش بشم.;)

hts

عضو جدید
Untitled.jpg
سلام بچه ها... یکی میتونه توضیح بده چطوری با افزایش فرکانسw منحنی فاز ابتدا زیاد میشه بعد کاهش پیدا میکنه؟؟؟؟
مثل سوال کنکور 90

ممنون

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 123964
سلام بچه ها... یکی میتونه توضیح بده چطوری با افزایش فرکانسw منحنی فاز ابتدا زیاد میشه بعد کاهش پیدا میکنه؟؟؟؟
مثل سوال کنکور 90

ممنون
سلام،
برای به دست آوردن زاویه فاز، باید از هر نقطه یه خط به مبدا وصل کنی، زاویه ای که اون خط با مبدا میسازه میشه زاویه فاز.
مثلاً در w=0 زاویه فاز 180 هست و این زاویه تدریجی زیاد میشه و وقتی منحنی با محور حقیق برخورد میکنه دوباره میشه 180 و کاهش پیدا میکنه تا به صفر برسه ...

hoomif

عضو جدید
مشاهده پیوست 123964
مثل سوال کنکور 90

ممنون

منظورش از افزایش اینه که مثبت تر میشه...ببین از محور سمت چپ که -180 هست رفته رفته به طرف -90 میره که این یعنی افزایش می یابد (اثر صفر مینیمم فاز) و سپس دوباره به -180 بر میگرده (اثر قطب مینیمم فاز با قدر مطلق بزرگتر) و همینجوری میره میره و کاهش می یابه تا -270 و در نهایت محور موهومی رو قطع می کنه و به سمت -360 میره:smile:

• Like
واکنش ها: hts

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دو سوال جدید و عالی که در نوع خودشون تک هستن!
http://s1.picofile.com/file/7561306769/Scan10001.jpg
نکته سئوال اول اینه که چون ورودی ناپایداره، نمیشه از روشی که همیشه واسه خطا استفاده میکردیم استفاده کرد و باید سئوال رو توی حوزه زمان حل کرد که کمی محاسبات داره.
جواب دومی هم بی نهایت میشه، البته اگه منظور از نوتیشنای r' و c' چیزی غیر از ورودی و خروجی نباشه.

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکته سئوال اول اینه که چون ورودی ناپایداره، نمیشه از روشی که همیشه واسه خطا استفاده میکردیم استفاده کرد و باید سئوال رو توی حوزه زمان حل کرد که کمی محاسبات داره.
جواب دومی هم بی نهایت میشه، البته اگه منظور از نوتیشنای r' و c' چیزی غیر از ورودی و خروجی نباشه.

سلام.برای راحت تر شدن سوال اول، ورودی رو از t=40 به بعد صفر در نظر بگیر،اونموقع جواب چی میشه؟

جواب 2 بینهایت نمیشه و r و c همون ورودی و خروجی هستند

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.برای راحت تر شدن سوال اول، ورودی رو از t=40 به بعد صفر در نظر بگیر،اونموقع جواب چی میشه؟

سوال اول T تابع حلقه باز هست یا بسته؟ سیستم کلاً ناپایداره که!

سئوال دو هم یه راه حل دیگه به ذهنم رسید. اون رو هم باید توی حوزه زمان ببریم؟ یعنی از عکس لاپلاس استفاده کنیم و خروجی رو بر حسب t به دست بیاریم و ورودی هم هم بر حسب همون t بذاریم. احتمالاً توی خروجی هم یه ترم 5/9t3 داریم که با ورودی ساده میشه و ... و احتمالاً چون ترمای دیگه تاخیری هستن جواب گزینه 1 میشه؟ (محاسباتی حل نکردم!)

hts

عضو جدید
سلام،
برای به دست آوردن زاویه فاز، باید از هر نقطه یه خط به مبدا وصل کنی، زاویه ای که اون خط با مبدا میسازه میشه زاویه فاز.
مثلاً در w=0 زاویه فاز 180 هست و این زاویه تدریجی زیاد میشه و وقتی منحنی با محور حقیق برخورد میکنه دوباره میشه 180 و کاهش پیدا میکنه تا به صفر برسه ...

منظورش از افزایش اینه که مثبت تر میشه...ببین از محور سمت چپ که -180 هست رفته رفته به طرف -90 میره که این یعنی افزایش می یابد (اثر صفر مینیمم فاز) و سپس دوباره به -180 بر میگرده (اثر قطب مینیمم فاز با قدر مطلق بزرگتر) و همینجوری میره میره و کاهش می یابه تا -270 و در نهایت محور موهومی رو قطع می کنه و به سمت -360 میره:smile:

ممنووووووووووونم هومیف و مهران عزیز از جواباتون ;):gol:

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

با اجازه ی علما !

خدایی نکرده منظورتون از c` و r` ، احیانن مشتق که نیست که ؟؟!!
خب اگه مشتق منظوره که ،مشق ورودی ما میشه سهموی!!نمی خاین بگین که منظور سوال خطای حالت ماندگار به ورودی سهموی بوده که !! منظور این نیست ؟؟؟اگه این باشه که راحت میشه سوال !!:w20:

خب در غیر اینصورت ، یا باید از ورودی لاپلاس بگیریم و سوالو حل کنیم !!یا باید از تابع تبدیل ، عکس لاپلاس بگیریم و ببریم توی حوزه ی زمان و سوالو حل کنیم !!که هر دو عمر نوح میخاد و صبر ایوب و دقت داوود !!!که یه کنکوری ،هیچکدومو نداره !!:w19:

ولی من با منطق ریاضی که حلش کردم ، شد یک !!و اصلن کنترل رو توش دخالت ندادم!!(آدمو مجبور میکنین ، دست به هر تحلیلی بزنه !!)که فکر کنم اشتباه است!!با این تفاسیر ،گزنیه ی 4 گه گفتین نمیشه ، صفرم بهش نمی خوره !!یک هم که اشتباه است !پس میشه نیم !!:w16:

اون سوال اولی هم ، فکر کنم باید بیایم x رو برحسب تابع شیب!!تو همون صفر تا 40 !!بعد بیایم حسابش کنیم میشه 0.6!!البته من حساب سرانگشتی کردم !!دقیق حساب نکردم !!!.....فکر کنم نکته اش همینه !!

(شاید الان من خزعبلات گفته باشم !!از صبح که بلند شدم ،حالم تنظیم نیست !!هنو نیومدم رو فرم !!:confused:)

شما هم زودی جوابا رو بذار !!یعنی چه ؟؟!!:mad:

آخرین ویرایش:

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.پاسخ 2
http://s3.picofile.com/file/7562024294/cont1.jpg
مهران جان در مورد ناپایداری سیستم سوال 1 حق با شماست،واسه همین کمی سوال رو تغییرش دادم،نوع سوال جدید و قابل تامل هستش من بار اول بود چنین سوالاتی رو دیدم و بلافاصله یادداشتش کردم و خواستم شما رو هم در جریانش بذارم و از روش چند مدل و حالت خاص هم طرح کردم! اصلاحیه و پاسخ سوال 1 :
http://s3.picofile.com/file/7562026020/2012_11_21.rar.html

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.پاسخ 2
مهران جان در مورد ناپایداری سیستم سوال 1 حق با شماست،واسه همین کمی سوال رو تغییرش دادم،نوع سوال جدید و قابل تامل هستش من بار اول بود چنین سوالاتی رو دیدم و بلافاصله یادداشتش کردم و خواستم شما رو هم در جریانش بذارم و از روش چند مدل و حالت خاص هم طرح کردم! اصلاحیه و پاسخ سوال 1 :

دستتون درد نکنه ، خیلی هم خوب و مفید بودن مخصوصن سوال مشتق خطا !خیلی جالب بود !من چهار صفحه برای جوابش نوشتم ،آخرشم شد یک!! .:gol:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: Ehi

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.پاسخ 2
فقط یه مشکلی باهاش پیدا کردم، تعریفی که از خطا داشتیم اختلاف مقدار نهایی با مقدار ورودی بود. اما توی این سئوال، مقدار ورودی رو فقط یک شیب در بازه شروع در نظر گرفته و تفاوت مقدار خروجی از ورودی فقط در شروع به دست میاد، و نه مقدار پایانی ورودی (که صفر هست)

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فقط یه مشکلی باهاش پیدا کردم، تعریفی که از خطا داشتیم اختلاف مقدار نهایی با مقدار ورودی بود. اما توی این سئوال، مقدار ورودی رو فقط یک شیب در بازه شروع در نظر گرفته و تفاوت مقدار خروجی از ورودی فقط در شروع به دست میاد، و نه مقدار پایانی ورودی (که صفر هست)

این مورد ذهن من رو هم مشغول کرده بود و حتی میخواستم ورودی رو بر حسب شیب واحد بنویسم که 4 تا شیب میشد اما پاسخ این مساله فقط شیب اولی رو در نظرگرفته

Dashpot

عضو جدید
سلام.پاسخ 2
سلام.تشکر ویژه اینجانب رو از پست خوب و مفیدتون پذیرا باشید.سوالات زیبایی بودن(بخصوص دومی).:smile:

• Like
واکنش ها: Ehi

Dashpot

عضو جدید
این مورد ذهن من رو هم مشغول کرده بود و حتی میخواستم ورودی رو بر حسب شیب واحد بنویسم که 4 تا شیب میشد اما پاسخ این مساله فقط شیب اولی رو در نظرگرفته
من مشخصاً منظور آقای Mehran و اشکالشون به سوال رو درک نمیکنم.لطفاً بیشتر توضیح بدین،منم بفهمم.
سپاس

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من مشخصاً منظور آقای Mehran و اشکالشون به سوال رو درک نمیکنم.لطفاً بیشتر توضیح بدین،منم بفهمم.
سپاس

سلام.مهران گفتش که حل مساله فقط ورودی شیب موجود در بازه 0 تا 10 رو در نظر گرفته در حالی که از 0 تا 40 ورودی داریم و از 10 تا 40 در نظر گرفته نشده

faz123

عضو جدید
فرض کنید دوتا قطب در -1 و-2 داریم یه قطبه حلقه بسته هم در -1.6 داریم حالا حداقل صفر و قطب لازم برای این سیستم چند تاس؟ 1هیچ صفر و قطب حلقه بازی لازم نیست.2 یک صفر در -3 لازمه . 3 یک صفر در -5 لازمه؟ اینو قشنگ توضیح میدید واسم؟ مشکله من اینه مگه -1 و -2 جزو مکان نیست ؟پس صفر و قطبی لازم نیست در حالی که در یه صفر باید بزاریم؟

Dashpot

عضو جدید
فرض کنید دوتا قطب در -1 و-2 داریم یه قطبه حلقه بسته هم در -1.6 داریم حالا حداقل صفر و قطب لازم برای این سیستم چند تاس؟ 1هیچ صفر و قطب حلقه بازی لازم نیست.2 یک صفر در -3 لازمه . 3 یک صفر در -5 لازمه؟ اینو قشنگ توضیح میدید واسم؟ مشکله من اینه مگه -1 و -2 جزو مکان نیست ؟پس صفر و قطبی لازم نیست در حالی که در یه صفر باید بزاریم؟
سلام وباآرزوی قبولی عزاداریهاتون؛
میدونیم قطب و صفر همو خیلی دوست دارند و به سمت هم میرن!
اگه سیستم فیدبک منفی باشه، بین -1 و -1.6 میشه جزء مکان(در اینصورت بین -1.6 و -2 جزء مکان نیست).
دو قطب -1 و -1.6 میان به سمت هم تا با هم برخورد کنند و هر کدوم صفر دلخواهشون رو پیدا کنند و با صفره ترکیب شند(موقعیت صفرها:بینهایت)
این وسط سر کدوم قطب بی کلاه موند؟معلومه قطب -2 که اگه اونم به صفر دلخواهش برسونین خوشحالش کردین!
بنظرتون صفر رو تو -3 بذاریم خوشحال تر میشه یا تو -5؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه سیستم فیدبک منفی باشه، بین -1 و -1.6 میشه جزء مکان(در اینصورت بین -1.6 و -2 جزء مکان نیست).
دو قطب -1 و -1.6 میان به سمت هم تا با هم برخورد کنند و هر کدوم صفر دلخواهشون رو پیدا کنند و با صفره ترکیب شند(موقعیت صفرها:بینهایت)
این وسط سر کدوم قطب بی کلاه موند؟معلومه قطب -2 که اگه اونم به صفر دلخواهش برسونین خوشحالش کردین!

دمت گرم، درسو باید اینجوری جذاب خوند:gol:

faz123

عضو جدید

-1.6 قطب حلقه بستست یعنی واسه مکان محسوب نمیشه پس بین -1 و -2 همش مکانه و -1.6 هم وسطشه پس همه چی حله پس چرا باید صفر اضافه کنیم که نقطه شکست بره رو -1.6 ؟؟

Dashpot

عضو جدید
پاسخ سوال faz123

پاسخ سوال faz123

-1.6 قطب حلقه بستست یعنی واسه مکان محسوب نمیشه پس بین -1 و -2 همش مکانه و -1.6 هم وسطشه پس همه چی حله پس چرا باید صفر اضافه کنیم که نقطه شکست بره رو -1.6 ؟؟
با سلامی مجدد خدمت شما دوست عزیز؛
توجه کنید برای رسم مکان ما (GH(S را رسم میکنیم و نه خود (G(S تنها(فیدبک 1 باشه میشه همین (G(S تنها!)
حال برگردیم سر سوال:فرض کنید یک سیستم فیدبک منفی داریم با:
بهره مسیر پیشسو(G(S))= 1/(S+2)(S+1)
و بهره مسیر پسرو(H(S))=1/(S+1.6)>>>>>در این حالت -1.6 قطب حلقه بسته است.
حالا(GH(Sرو مینویسیم و مکان را رسم میکنیم:سه تا قطب داریم -1 و -1.6 و -2
حالا اگه میتونی بگو بین -1.6 و -2 جزء مکانه.دلت برا منفی 2 نمیسوزه؟؟
خوب یه صفر براش بذار تا اونم تنها نمونه.پس جواب میشه صفر روی منفی 3.
درسته؟؟؟
لطفاً اگه ابهامی هست بازم بفرمایین تا مشکلمون حل بشه و منم از اشتباه احتمالی در بیام.
با احترام ،پیروز باشید.

آخرین ویرایش:

hts

عضو جدید
سلام :

بخشید دوستان این عبارتو بدون ماشین حساب چجوری باید دقیق حساب کرد؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

6-=(20log(k
یا 10 به توان -6 بیستم

????

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :

بخشید دوستان این عبارتو بدون ماشین حساب چجوری باید دقیق حساب کرد؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

6-=(20log(k
یا 10 به توان -6 بیستم

????
دوست عزیز log چند عدد کوچیک رو حفظ باش، مثلا اینجا K=0.5 میشه
اینا رو حفظ باش log2=0.3 و log4=0.6 اینم بد نیست حفظ باشی log3=0.47
و همچنین ln2=0.7 و ln4=1.4 و ln3=1.1
از اینجا میتونی log 0.5 هم بدست بیاری که میشه منفی log2 دیگه
موفق باشی

faz123

عضو جدید
با سلامی مجدد خدمت شما دوست عزیز؛
توجه کنید برای رسم مکان ما (GH(S را رسم میکنیم و نه خود (G(S تنها(فیدبک 1 باشه میشه همین (G(S تنها!)
حال برگردیم سر سوال:فرض کنید یک سیستم فیدبک منفی داریم با:
بهره مسیر پیشسو(G(S))= 1/(S+2)(S+1)
و بهره مسیر پسرو(H(S))=1/(S+1.6)>>>>>در این حالت -1.6 قطب حلقه بسته است.
حالا(GH(Sرو مینویسیم و مکان را رسم میکنیم:سه تا قطب داریم -1 و -1.6 و -2
حالا اگه میتونی بگو بین -1.6 و -2 جزء مکانه.دلت برا منفی 2 نمیسوزه؟؟
خوب یه صفر براش بذار تا اونم تنها نمونه.پس جواب میشه صفر روی منفی 3.
درسته؟؟؟
لطفاً اگه ابهامی هست بازم بفرمایین تا مشکلمون حل بشه و منم از اشتباه احتمالی در بیام.
با احترام ،پیروز باشید.

نگاه کنید صورت سوال گفته محل تعدادی از قطب های حلقه باز و بسته سیستمی داده شده حداقل تعداد قطب و صفرهای حلقه بازی که برای سیستم داده شده لازم است چیست؟اخه چه دلیلی داره شما H(S))=1/(S+1.6) بگیرین .خودشم تو جواب گفته مکان هندسی از -1.6 عبور میکنه از طرفی با توجه به گزینه ها در صورتی که یک صفر در -3 بزارین در این صورت مکان ریشه ها از قطب حلقه بسته -1.6 عبور میکند که همان نقطه شکسته حالا سوال من اینه اصلا مگه -1 و -2 جزو مکانه پس نقطه -1.6 هم جزو مکان یعنی هیچ صفری از نظر من لازم نیست و در ضمن خود کتاب بین -1 و -2 رو جزو مکان گرفته . تست سراسری هسته ای 85

Dashpot

عضو جدید
نگاه کنید صورت سوال گفته محل تعدادی از قطب های حلقه باز و بسته سیستمی داده شده حداقل تعداد قطب و صفرهای حلقه بازی که برای سیستم داده شده لازم است چیست؟اخه چه دلیلی داره شما H(S))=1/(S+1.6) بگیرین .خودشم تو جواب گفته مکان هندسی از -1.6 عبور میکنه از طرفی با توجه به گزینه ها در صورتی که یک صفر در -3 بزارین در این صورت مکان ریشه ها از قطب حلقه بسته -1.6 عبور میکند که همان نقطه شکسته حالا سوال من اینه اصلا مگه -1 و -2 جزو مکانه پس نقطه -1.6 هم جزو مکان یعنی هیچ صفری از نظر من لازم نیست و در ضمن خود کتاب بین -1 و -2 رو جزو مکان گرفته . تست سراسری هسته ای 85
سلام.
صورت سوال گفته: حداقل تعداد صفر و قطب حلقه باز که سیستم تحقق پیدا کنه.
منظورش از حداقل اینه که سیستم کمترین درجه رو داشته باشه .
از ساده ترین حالت حلقه بسته یعنی وجود فیدبک واحد شروع میکنیم:
فرض میکنیم: (G(S)=K/(S+1)(S+2 که با فیدبک واحد (T(S)=K/((S+1)(S+2)+K :
برای اینکه تابع تبدیل حلقه بسته قطبی در -1.6 داشته باشه مسلماً باید معادله مشخصه بر S+1.6 بخشپذیر باشه .معادله مشخصه رو تقسیم میکنیم و باقیمانده رو برابر صفر میذاریم که K=0.24
پس فقط با اضافه کردن فیدبک و بهره 0.24 سیستم حلقه بسته محقق میشه و نیازی به صفر و قطب حلقه بازی نداریم.خودتونم قشنگ گفتین که -1.6 جز مکان نیست و خب دیگه نیازی به صفر و قطب نداریم چون -1 و -2 به سمت هم میان و میرن تو بینهایت.
حالا اگه این K=0.24 که تو گزینه هاست بدست نمییومد ما سیستم رو پیچیده تر میکردیم مثلاً یه صفر تو -3 برای تابع تبدیلمون اضافه میکردیم و در ساده ترین حالت همون گزینه 1 درسته.
با تشکر از شما

بالا