تاپیک رفع اشکال درس ماشین های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

salehieng1990

عضو جدید
ان شاءالله در این تاپیک به کمک آقای دکتر هاشم نیا دانشجوی دکتری مهندسی برق -قدرت دانشگاه صنعتی شریف
به سوالات و ایراداتی که دوستان در درس ماشین های الکتریکی 1و2 دارند
و همین طور بررسی ایرادات کتاب دکتر مشکین (پردازش) بپردازیم.....

سلام خیلی خوشحالم که این کارو می خواهید انجام بدید به عنوان کسی که یک بار تجربه ناموفق کنکور ارشد دارم و بار اول کتاب متین مشکین رو خوندم باید بگم برای بار دوم دیگه این کتابو نمی خونم و فکر میکنم کتاب اقای پژمانفر بهتره

boloorchian67

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من تازه می خوام درس ماشین رو برای ارشد بخونم.... زیاد هم از دوران دانشگاهم موقعی که این درس رو پاس کردم یادم نمی یاد.
کتاب بیم بهارا را باید دوجلدش رو بخونیم یا برای کنکور فقط جلد اولش کافیه؟

Muhammad1986

عضو جدید
سلام

استاد وقتی کتاب ماشین مدرسان شریف رو میخونم بعضی جاهاش نامفهوم و گنگه! کدوم کتاب مطالب ماشین رو تشریحی و به زبان ساده درس داده تا همون قسمت رو از روی اون کتاب بخونم!؟

controlqueen

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با پوزش از تاخیر
در مورد کتاب هایی که میفرمایین خوندین....کتاب هایی مثل پردازش و پارسه و ... برای روان شدن در تست زدن مناسبند ولی به هیچ وجه انتظار نداشته باشید که بتوانید مفاهیمی مثل عکس العمل آرمیچر، تحلیل میدان دوار، مشخصه های مختلف خروجی موتور القایی و .. را با اسن کتاب ها فرا بگیرید. به خصوص که چند سالی است که سوالات ماشین به هیچ وجه فقط با محفوظات، قابل حل نیستند.
برای هر مبحثی باید به یکی از کتاب های اصلی مرجع رجوع کنید.
برای ماشین دی سی شخصا کتاب چاپمن را بهترین کتاب برای شروع کار میدانم. متنش بسیار جذاب است (البته ترجمه استاد دیانی). مولف در بعضی جاها از تجربیات خودش در دوران دانشجویی در آزمایشگاه ماشین گفته... مثلا این که ماشین را بی بار کردیم...و ماشین پرواز کرد!
در ادامه باید تعداد زیادی مساله در مورد کنترل سرعت، راه اندازی، جبران سازی کمپوند کوتاه و بلند و .. در مورد ماشین دی سی حل کنید. بهترین مسایل در کتاب بیم بهارا است. اما یک نویسنده ی هندی دیگر به نام Rajput هم کتابی با عنوان ماشین های دی سی دارند که مملو از مسایل مختلف بعضا مشکل است. در این کتاب تست های کنکور دانشگاه های هند هم آمده است!!
به خصوص باید روی مسایل ماشین های خود تحریک (مود ژنراتوری) و نیز جبران سازی ها مسلط باشید.
ضمنا چیز جالب و عجیب برای بنده این است که بسیاری از تست های مفهومی و بعضا مشکل کنکور ارشد در کتاب های پردازش و پارسه و ... نیامده است! پس بهترین کار این است که کتاب ارشد دانشگاه تهران (جلد آبی) را تهیه کنید و در هر مبحثی ببینید چه سوالاتی مطرح شده است. به کتاب های تست که در بازار ماشا الله فراوان هم هست اعتماد نکنید
اگر موفق به تهیه این کتاب نشدید به ینده اطلاع دهید تا فایل pdf آن را خدمتتان ایمیل بزنم.
در مورد مباحث دیگر ماشین انشا الله در شب های دیگر مینوسیم. فقط اگر مطلب را خواندید لطفا نظر یادتان نرود.

سلام با تشکر ازراهنماییتون میخواستم بگم این کتاب ارشد تهران توشهرستاناپیدانمیشه اگه ممکنه فایلشو برام بفرستید.باتشکر

Ti8

عضو جدید
سلام استاد فرق کتاب ماشین آقای حلم زاده پوران پژوهش با کتاب مدرسان چیه؟ کدومشون بهتره؟

HassanRouhi

عضو جدید
سلام استاد فرق کتاب ماشین آقای حلم زاده پوران پژوهش با کتاب مدرسان چیه؟ کدومشون بهتره؟
به نظر من بین کتاب های کنکوری ماشین کتاب پوران بهترین کتاب هست.شاید یه خورده حجمش زیاد باشه اما درس نامش تکمیل تکمیله!

HassanRouhi

عضو جدید
شما هم مدرسان مطالعه کردید هم پوران؟
من مدرسان رو فقط دیدم. اما پوران رو دارم میخوانم.شما پوران رو بگیر و بخوان! اگه پشیمون شدی هر فحضی دلت خواست نثارم کن!!!!!
خیلی کامل نوشته شده و کمترین غلط توش پیدا نمیشه.تست هاشم به نسبت خیلی زیاده و البته همراش هم تست های تالیفی استاد حلم زاده هست که اگه برای فصل اول تالیفی رو بالای 50 زدی پس خدای مدار مغناطیسی میشی!!!
به نظر من کتاب ماشین پوران کامل.ببین ماشین 1 نزدیک 400 صفحه هست دیگه!

• Like
واکنش ها: Ti8

HassanRouhi

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ولی ماشین 2 تا اول پاییز بدستمون میرسه؟
دو شنبه با استاد حلم زاده صحبت میکردم میگفتن که نهایتا تا اواسط شهریور بیرون میاد. مشکلی نیست. فعلا در حال ویرایش هستند

• Like
واکنش ها: Ti8

HANIAMM

عضو جدید
ممنون آقای هاشم نیا اگه امکانش هست لینک کتابهایی روکه میگید برامون بذارید.

shahriar fatahi

عضو جدید
سلام
تو موتورهای dc وقتی معادل سازی میکنیم به طور مفهومی Ea چیو نشون میده
من گیر کردم تو این معادلسازیش
اگه میشه یکی واسم توضیح بده که هرجز از ماشین dc تومعادلسازی چیونشون میده؟​

hoomif

عضو جدید
سلام
تو موتورهای dc وقتی معادل سازی میکنیم به طور مفهومی Ea چیو نشون میده
من گیر کردم تو این معادلسازیش
اگه میشه یکی واسم توضیح بده که هرجز از ماشین dc تومعادلسازی چیونشون میده؟​

ولتاژ القا شده دو سر سیم پیچ آرمیچر...من هنوز ماشین DC رو شروع نکردم...بگو دقیقا دنبال چی هستی شاید تونستم کمکت کنم :redface:

Dashpot

عضو جدید
با سلام؛
میدانیم نیرو محرکه بخاطر توزیع سینوسی سیم پیچ ها،در موتورها به شکل سینوسی میشود.تو کتاب علوی سری فوریه نیرو محرکه رو نوشته و تاکید کرده که هارمونیک کمتر از 11 نداریم و بالاتر از13 ناچیزند.
این در حالیست که اثر هارمونیک های سوم و پنجم رو بیشتر در نظر میگیریم.لطفاً راهنماییم کنید.با تشکر
:que:

mohammadmother

عضو جدید
برای ماشین یکی که ماشین رو 90 زده بود می گفت مدرسان شریف خیلی خوب هست نظر شما چیه؟

hoomif

عضو جدید
برای ماشین یکی که ماشین رو 90 زده بود می گفت مدرسان شریف خیلی خوب هست نظر شما چیه؟

منم با اون هم عقیده ام اما...ماشین مدرسان رو چند بار باید بخونی...چون با یک بار چیزی متوجه نمیشی و حتی از کتاب بدت هم میاد ولی وقتی 3 دور کنی میفهمی چیه ;)توپه

amy_m83

عضو جدید
منم با اون هم عقیده ام اما...ماشین مدرسان رو چند بار باید بخونی...چون با یک بار چیزی متوجه نمیشی و حتی از کتاب بدت هم میاد ولی وقتی 3 دور کنی میفهمی چیه ;)توپه
منم با شما موافقم
بخصوص بحث انرژی و شبهه انرژی

رضه1369

عضو جدید
سلام استاد گرامی لطفا می کنید کتاب ارشد دانشگاه تهران را برای من ایمیل کنید ممنون

سلام استاد گرامی لطفا می کنید کتاب ارشد دانشگاه تهران را برای من ایمیل کنید ممنون

سلام استاد گرامی لطفا می کنید کتاب ارشد دانشگاه تهران را برای من ایمیل کنید ممنون اگه کتاب دیگری هم سراغ دارید برای ماشین و الکترومغناطیس چون رشته من الکترونیک هست و می خواهم قدرت برم برام بفرستید ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ir_majhool

عضو جدید
دوستان من در یک هفته میخوام ماشین بخش القایی رو از مدرسان بخونم و این بخش رو اصلا در تابستون نخوندم میخوام بدونم تا کدوم بخشش پیش برم که بیشترین سوالات کنکور ارشد در اونجا ها باشه چون تا آخر هفته واسه ماشین خوندن بیشتر وقت ندارم
بعدش میتونم دوباره دوره کنم یا بیشتر بخونم واسه این هفته چی کار کنم ؟

Dashpot

عضو جدید
دوستان خوبم سلام؛
کتاب آقای حلم زاده ص 272 و قسمت ب حل مثال 3-7 ،معادله Ia درجه 2 هست و جواباش:120 و 280
چرا 120 رو انتخاب میکنیم؟
یا به عنوان مثالی دیگر ص 274(حل قسمت و) چرا Isرو 60 انتخاب کردیم؟
ممنون میشم زودتر راهنماییم کنید.

naserhashemnia

عضو جدید
ممنون میشم سوال را دقیق بفرمایید
اما در این مثال احتمالا به دلیل این که عدد 280 آمپر به صورت غیر عادی بزرگ است انتخاب نشده
اگر سوال را کامل بفرمایید دقیق راهنمایی میکنم

Dashpot

عضو جدید
ممنون میشم سوال را دقیق بفرمایید
اما در این مثال احتمالا به دلیل این که عدد 280 آمپر به صورت غیر عادی بزرگ است انتخاب نشده
اگر سوال را کامل بفرمایید دقیق راهنمایی میکنم
با تشکر از پاسخگوییتون.
بله استاد در این سوال که در مورد یک موتور dc سری هستش،ولتاژ ترمینال رو 200 و توان نامی رو 16.8 کیلو وات داده و مجموع ra+rs را 0.5 اهم داده.
بعد EaIa=Pfl که اگه به جای Ea معادله مداریش رو قرار بدیم،به یک معادله درجه 2 برای Ia میرسیم.که جواب 120 رو انتخاب میکنیم.

sghkh

عضو جدید
سلام
من ماشین 1 رو از کتاب آقای حلم زاده خوندم منتظر جلد دومم
دوستان چه کتابی رو معرفی میکنند بخونم فکر میکنم دیگه تا چاپ بشه بیاد به دست من برسه 22 بهمن بشه..................

hoomif

عضو جدید
سلام
من ماشین 1 رو از کتاب آقای حلم زاده خوندم منتظر جلد دومم
دوستان چه کتابی رو معرفی میکنند بخونم فکر میکنم دیگه تا چاپ بشه بیاد به دست من برسه 22 بهمن بشه..................

مدرسان شریف (پژمانفر)
;)

hts

عضو جدید
سلام بچه ها:

این فرمول های سرعت در ماشین های القایی رو میشه یکی لطف کنه مهماشو بگه(سرعت میدان دوار استاتور به روتور و....)
تو کتاب پژمان فر و پارسه چند تا تمایز دیدم تو مثبت منفیاش !!!!:confused:

Dashpot

عضو جدید
سلام بچه ها:

این فرمول های سرعت در ماشین های القایی رو میشه یکی لطف کنه مهماشو بگه(سرعت میدان دوار استاتور به روتور و....)
تو کتاب پژمان فر و پارسه چند تا تمایز دیدم تو مثبت منفیاش !!!!:confused:
سرعت میدان استاتور نسبت به استاتور همون ns
سرعت میدان استاتور نسبت به رتور Sns
سرعت میدان رتور نسبت به رتور Sns
سرعت میدان رتور نسبت به استاتور ns
سرعت میدان رتور نسبت به میدان گردان استاتور : نسبت بهم ساکن اند.

AMIN4EVER

عضو
سلام.

یکی از دوستان لطف کنه سوالات ترانسفورماتور فایل زیر رو برام حل کنه لطف بزرگی در حقم کرده .
خیلی نیاز دارم بهش .:gol::gol::gol::gol::gol:

من به جواب دروس اندازه گیری الکتریکی - مدار- سیستم های توزیع انرژی الکتریکی
هم شدیدا احتیاج دارم .
اگر تونستید هر چند تا حل کنید . اگر نشد فقط ترانس رو برام حل کنید .
اگر این دروس هم تاپیک دارن بگین اونجا بپرسم

دانلود فایلhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif :
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ارشناسی-ارشد?p=5988750&viewfull=1#post5988750

آخرین ویرایش:

ansari1404

عضو جدید
دوستان کسی میتونه سوال 92 کنکور 87 رو کامل توضیح بده ؟ اصلا چیکار کرده؟
یه سوال دیگه اینکه معادله خط القا چجوری بدست میاد ؟ (سوال 98 کنکور 87)

بالا