تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

مهندس سلام.در قسمت پاسخ سریع گزینه insert image(شکل 4 از سمت چپ روی شکل مکث کنی با موث گزینه insert imageرو مشاهده می کنی)کلیک کرده وگزینه from computer را انتخاب وبعد select fileوفایل رو می گذاری برای استفاده .ممنون اگه سریع بگذاری

afba

عضو جدید
من همه جا رو دنبال این کتاب گشتم.حتی از طریق بچه های علم و صنعت که اقای باقری استاد حل تمرینشونه اقدام کردم ولی کتاب حتی دست خودشونم موجود نیست حتی یه جلد محض نمونه.
محبت بزرگی میکنین.ما بی صبرانه منتظریم

*shahla*

عضو جدید
سلام

میشه یه سوال بپرسم

اگه وقت دارین یه نگاه به این مدار میندازین فقط میخوام بدونم فیدبک جریان جریان هست یا نه :(

http://staff.guilan.ac.ir/staff/user...%20Project.pdf

نوع فیدبکش رو میدونین ؟ این 2 تا مقاوت 7 کیلویی اثرات اهمی فیدبک هست ؟! درسته ؟

برا تاثیر المان ها چی سرچ کنم کسی میتونه کمکی کنه
ممنون میشم کمک کنین

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

میشه یه سوال بپرسم

اگه وقت دارین یه نگاه به این مدار میندازین فقط میخوام بدونم فیدبک جریان جریان هست یا نه :(

http://staff.guilan.ac.ir/staff/user...%20Project.pdf

نوع فیدبکش رو میدونین ؟ این 2 تا مقاوت 7 کیلویی اثرات اهمی فیدبک هست ؟! درسته ؟

برا تاثیر المان ها چی سرچ کنم کسی میتونه کمکی کنه
ممنون میشم کمک کنین
مقاومت 7کیلو فیدبک ولتاژ-جریانه
منظورتو از تاثیرات المان نفهمیدم

*shahla*

عضو جدید
مقاومت 7کیلو فیدبک ولتاژ-جریانه
منظورتو از تاثیرات المان نفهمیدم

سلام

ممنون

من اصن فیدبک تو ورودی رو تقریبا تو بیشتر سوالا نمیتونم تشخیص بدم توکتاب آقای اسلام پناه رو هم خوندم سعی میکرد کی وی ال یا kcl پیدا کنه

هیچ راه دیگه ای نیست برار فهمیدن فیدبک تو ورودی

منظورم از تاثیر المان ها اینه که مثلا اگه فلان مقاومت نباشه تو مدار چه اتفاقی میافته

شما میدونین ؟! چه طوری میشه یاد بگیرم کار هر مقاومت چیه ؟
حالا نه تو این مدار
کتابی یا .... میشناسین معرفی میکنین؟

خیلی ضروریه

ممنون

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ممنون

من اصن فیدبک تو ورودی رو تقریبا تو بیشتر سوالا نمیتونم تشخیص بدم توکتاب آقای اسلام پناه رو هم خوندم سعی میکرد کی وی ال یا kcl پیدا کنه

هیچ راه دیگه ای نیست برار فهمیدن فیدبک تو ورودی

منظورم از تاثیر المان ها اینه که مثلا اگه فلان مقاومت نباشه تو مدار چه اتفاقی میافته

شما میدونین ؟! چه طوری میشه یاد بگیرم کار هر مقاومت چیه ؟
حالا نه تو این مدار
کتابی یا .... میشناسین معرفی میکنین؟

خیلی ضروریه

ممنون
خب باید مدار زیاد دیده باشی و تحلیل کرده باشی، تو حل تمرین زیاد یاد میگیری نه با خوندن خالی
تو این مدار هم Q7-8-9-10 منابع جریان هستند و اونای دیگه هم تقویت کننده تفاضلی مقومت 7 کیلو که از خروجی انشعاب گرفته به طرف وردوی میشه شبکه فیدبک و مقومت 2کیلو هم که بار خروجیه مقومتهای 1.1 و 2.4 کیلو هم مقاومتهای بایاس هستند
برا پیدا کردن فیدبک هم باید ببینی از چه الملنی میتونی از خروجی به ورودی راه پیدا کنی که اینجا همون مقاومت 7 کیلو هست، اگر VO رو به زمین وصل کنی فیدبک کان لم یکم:)w25::w25: این کلمه هنوز تو دفترچه کنکور ها هست!!) میشه، که نشون میده از ولتاژ فیدبک گرفته شده، و چون به حلقه ورودی وارد نشده یعنی موازی به ورودی اومده(یا همون جریان)
امیدوارم خوب توضیح داده باشم و متوجه شده باشی
البته بازم میگم باید تا میتونی تمرین حل کنی تا دستت بیاد
موفق باشی

*shahla*

عضو جدید
خب باید مدار زیاد دیده باشی و تحلیل کرده باشی، تو حل تمرین زیاد یاد میگیری نه با خوندن خالی
تو این مدار هم Q7-8-9-10 منابع جریان هستند و اونای دیگه هم تقویت کننده تفاضلی مقومت 7 کیلو که از خروجی انشعاب گرفته به طرف وردوی میشه شبکه فیدبک و مقومت 2کیلو هم که بار خروجیه مقومتهای 1.1 و 2.4 کیلو هم مقاومتهای بایاس هستند
برا پیدا کردن فیدبک هم باید ببینی از چه الملنی میتونی از خروجی به ورودی راه پیدا کنی که اینجا همون مقاومت 7 کیلو هست، اگر VO رو به زمین وصل کنی فیدبک کان لم یکم:)w25::w25: این کلمه هنوز تو دفترچه کنکور ها هست!!) میشه، که نشون میده از ولتاژ فیدبک گرفته شده، و چون به حلقه ورودی وارد نشده یعنی موازی به ورودی اومده(یا همون جریان)
امیدوارم خوب توضیح داده باشم و متوجه شده باشی
البته بازم میگم باید تا میتونی تمرین حل کنی تا دستت بیاد
موفق باشی

خب سوال حل میکنم ولی سعی میکنم بدون kcl بفهمم فیدبک ورودی چیه

بد هیچ الکوی خاصی چون نداشت ادم به مشکل بر میخوره

میخواستم ببینم شما همه رو با کی سی ال ... میفهمین راه دیگه ای نیست ؟
اآخه مقاومت vo اتصال کوتاه بشه ربطی به فیدبک نداره که من برا همین میگم جریان
مگه شما نمیگین ولتاژ جریان 0 خب یعنی ورودی ولتاژ دیگه )

راستش خوب نفهمیدم :(

منظورش ار تاثیر المان ها اینه مثلا بگیم فلان مقاومت اگه نباشه (...میسوزه ) یا هر اتفاق دیگه ای که میافته

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز

منظورش ار تاثیر المان ها اینه مثلا بگیم فلان مقاومت اگه نباشه (...میسوزه ) یا هر اتفاق دیگه ای که میافته

منظور از اتصال کوتاه کردن یعنی پایه + VO رو وصل کنی به زمین که فیدبک در این صورت از بین میره

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

با اجازه استاد بزرگوار ،اقا سیگما !

ببین خواهر من ، تو فیدبک ها ، دو کار باید انجام بدی !!یک تشخیص شبکه ی فید بک ،دو تشخیص نوع فید بک !!!

اصلا فیدبک چیه ؟؟ برگشت دادن قسمتی از سیگنال خروجی (نمونه برداری ) و مقایسه آن با سیگنال ورودی !!:D

حالا گوش کن :

واسه تشخیص شبکه ، دنبال یه شاخه ا ی باش که یه جوری ورودی و خروجی رو به هم ربط دار کرده !!مثلا توی سوال شما ،اون مقاومت 7 کیلوهه ،از v out گرفته شده رفته به کلکتور تراتزیستو ر 4 یاهمون بیس 4!و بازم یا همون کلکتور یک !!!پس یه جوری ربط دار شد به ورودی که متصل شده به بیس یک !!!!

این از شناسایی شبکه فیدبک

واسه تشخیص نوع فیدبک !

این دو نکته یادت باشه :

بیا vout رو صفر کن !اگه شبکه ی فید بک از بین رفت ،یعنی نمونه برداری از نوع ولتاژ بوده !!اگه ازبین نرفت یعنی از نوع جریان بوده !

اصلا یعنی چی فید بک از بین بره ؟؟، یعنی دیگه اون رابطه بین ورودی و خروجی ، نباشه !!مثلا توی سوال شما ، vout رو بده صفر !!مقاومت 7 کیلو اون سرش که وصله به امیتر Q5 زمین میشه !!این یعنی ارتباط قطع شد ! شبکه ی فید بک از بین رفت!!پس نمونه برداری ولتاژ می باشد !

حالا واسه مقایسه ، اگه شبکه ی فیدبک توی ورودی تشکیل گره داد ،میشه موازی، یا همون جریان !!!اگه نداد سری یا ولتاژ

توی سوال شما ،ورودی به بیس Q1 اعمال شما ،فیدبک نهایتش میرسه به کلکتور Q1 پس می بینی که توی ورودی تشکیل گره نداده ،و این یعنی مقایسه از نوع موازی بوده ،یا همون جریان

در نهایت میشه :ولتاژ - موازی (جریان )

استادمون سیگما هم همین چیزایی رو گفت که من گفتم ، ولی خب ،ما دانشجوها ،بهتر زبون همو می فهمیم !

واسه اتاثیر المان ها ،یه کتابی ما خوندیم تو ال 1 !مولفش روئین تن بود !!از این داستانا زیاد تعریف کرده بود که کارهر مقاومت چیه و اینا !!ارزش انچنانی نداره که بخریش واسه دو سه نمره !!:D

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببین خواهر من ، تو فیدبک ها ، دو کار باید انجام بدی !!یک تشخیص شبکه ی فید بک ،دو تشخیص نوع فید بک !!!

اصلا فیدبک چیه ؟؟ برگشت دادن قسمتی از سیگنال خروجی (نمونه برداری ) و مقایسه آن با سیگنال ورودی !!:D

حالا گوش کن :

واسه تشخیص شبکه ، دنبال یه شاخه ا ی باش که یه جوری ورودی و خروجی رو به هم ربط دار کرده !!مثلا توی سوال شما ،اون مقاومت 7 کیلوهه ،از v out گرفته شده رفته به کلکتور تراتزیستو ر 4 یاهمون بیس 4!و بازم یا همون کلکتور یک !!!پس یه جوری ربط دار شد به ورودی که متصل شده به بیس یک !!!!

واسه تشخیص نوع فیدبک !

این دو نکته یادت باشه :

بیا vout رو صفر کن !اگه شبکه ی فید بک از بین رفت ،یعنی نمونه برداری از نوع ولتاژ بوده !!اگه ازبین نرفت یعنی از نوع جریان بوده !

اصلا یعنی چی فید بک از بین بره ؟؟، یعنی دیگه اون رابطه بین ورودی و خروجی ، نباشه !!مثلا توی سوال شما ، vout رو بده صفر !!مقاومت 7 کیلو اون سرش که وصله به امیتر Q5 زمین میشه !!این یعنی ارتباط قطع شد ! شبکه ی فید بک از بین رفت!!پس نمونه برداری ولتاژ می باشد !

حالا واسه مقایسه ، اگه شبکه ی فیدبک توی ورودی تشکیل گره داد ،میشه موازی، یا همون جریان !!!اگه نداد سری یا ولتاژ

توی سوال شما ،ورودی به بیس Q1 اعمال شما ،فیدبک نهایتش میرسه به کلکتور Q1 پس می بینی که توی ورودی تشکیل گره نداده ،و این یعنی مقایسه از نوع موازی بوده ،یا همون جریان

استادمون سیگما هم همین چیزایی رو گفت که من گفتم ، ولی خب ،ما دانشجوها ،بهتر زبون همو می فهمیم !

واسه اتاثیر المان ها ،یه کتابی ما خوندیم تو ال 1 !مولفش روئین تن بود !!از این داستانا زیاد تعریف کرده بود که کارهر مقاومت چیه و اینا !!ارزش انچنانی نداره که بخریش واسه دو سه نمره !!:D

شما استاد مایی شادمان جان چرا چوب کاری میکنی!!:w22:
ممنون بابت توضیحات کاملت

*shahla*

عضو جدید

حالا گوش کن :

واسه تشخیص نوع فیدبک !

این دو نکته یادت باشه :

خیلی خیلی خیلی ممنون

لطف کردین فهمیدم

یه سوال دیگه بپرسم ؟

بعد الان برا تاثیر المان ها :( ولی من به این 2 نمره پروژه نیاز دارم :( خیلی زیاد
الان مثلا تو این مدار یه سری که مقاومت تو امیتر هست تاثیر اونا راحته ولی مثلا به این مقاومت ا 10 کیلو کناریا مثلا میخوام سرچ کنم اصن چی بنویسم ؟ :( یعنی چی آخه نقششون چیه

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
الان مثلا تو این مدار یه سری که مقاومت تو امیتر هست تاثیر اونا راحته ولی مثلا به این مقاومت ا 10 کیلو کناریا مثلا میخوام سرچ کنم اصن چی بنویسم ؟

می تونی سرچ کنی ،تاثیر مقاومت در کلکتور !!:D

بعد الان برا تاثیر المان ها :(

سخت نگیر ،یه توضیح اجمالی بده راجع به کل مدار ،و اینکه چی به چیه !!واسه اینکه زیاد به نظر برسه ،خواص فیدبک ولتاژ جریان و تقویت کننده های تفاضلی رو بنویس !! تو اون وسطای توضیحاتتون ،نقش دو سه تا مقاومت روتو ضیح بده ،و دو سه تا ترانزیستور !!همین قدر فکر کنم براش کافیه !(این روش خودم بوده همیشه هم جواب می داد !)

حالا مگه استاد اینا رو می خونه !!!من می دونم نمی خونه!

باتشکر ازشما
موفق باشید:gol:

آخرین ویرایش:

*shahla*

عضو جدید
یعنی نقششون چیه دیگه !!!:D

می تونی سرچ کنی ،تاثیر مقاومت در کلکتور !!:D

نمره میاری،نترس ،:D

سخت نگیر ،یه توضیح اجمالی بده راجع به کل مدار ،و اینکه چی به چیه !! تو اون وسطای توضیحاتتون ،نقش دو سه تا مقاومت روتو ضیح بده ،و دو سه تا ترانزیستور !!همین قدر فکر کنم براش کافیه !(این روش خودم بوده همیشه هم جواب می داد !)

حالا مگه استاد اینا رو می خونه !!!من این نوع استادارو میشناسم !!می دونم نمی خونن !

باتشکر ازشما
موفق باشید:gol:

باید حضوری بریم یکشنبه براش توضیح بدیم :(
همونجا نمره میده نمیشه از تکنیک های ماست مالیزشن استفاده کرد

بازم ممنون

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
25 - 3- nasir.jpg
چرا A رو نادیده گرفته وگرنه تقریبا گزینه دو جواب میشه
25 % سوم نصیر

ولی بازم سیم فیدبک از بین نمیره که؟
من تحلیل قبلی رو هم خوندم اما از طریق دیگه شد جریان-سری
از این تحلیل: اگه سیگنال فیدبک گرفته شده از ورودی مستقیما به ورودی وصل شه میشه موازی(مقایسه) که اینجا مستقیما به in وصل نشده پس مقایسه سری
اگه سیگنال فیدبک شده به خروجی, مستقیما به خروجی وصل بشه ولتاز در غیر اینصورت جریان (نمونه برداری) که اینجا جریانه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 131977
چرا A رو نادیده گرفته وگرنه تقریبا گزینه دو جواب میشه
25 % سوم نصیر
منم گزینه 2 بدست آوردم، جوابشو چند اعلام کرد؟
چرا سوالات نصیر اینطوریه؟؟!!! میگه تقریبا چنده بعد حتما باید 55.6 و 50.5 رو با اون اعشاراش حساب کنی تا جواب بدست بیاد!!!

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اگه سیگنال فیدبک شده به خروجی, مستقیما به خروجی وصل بشه ولتاز در غیر اینصورت جریان (نمونه برداری) که اینجا جریانه

خب الان روش شما به عبارتی هم همون روش ماست که !!به هرحال !الان خروجی شما افتاده به دو سر مقاومت 2 کیلو !و فیدبک هم مستقیما وصل شده خروجی !:w20:

*shahla*

عضو جدید
از این تحلیل: اگه سیگنال فیدبک گرفته شده از ورودی مستقیما به ورودی وصل شه میشه موازی(مقایسه) که اینجا مستقیما به in وصل نشده پس مقایسه سری

میره

بار رو اتصال کوتاه کن میشه یه سیم (یا همین که بچه ها گفتن )

زوج تفاضلیه سیم رو اصن برداریم چیزی نمیشه یعنی اون سر مقاومت 7 صفر میشه فیدبک از بین میره

*shahla*

عضو جدید
حالا واسه مقایسه ، ا"گه شبکه ی فیدبک توی ورودی تشکیل گره داد ،میشه موازی،" یا همون جریان !!!اگه نداد سری یا ولتاژ

"توی سوال شما ،ورودی به بیس Q1 اعمال شما ،فیدبک نهایتش میرسه به کلکتور Q1 پس می بینی که توی ورودی تشکیل گره نداده ،و این یعنی مقایسه از نوع موازی بوده "،یا همون جریان

ببخشید مهندس اینجا توضیحتون یکم تناقض داره

تشکیل گره نداده ولی چرا جریان (موازی)

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منم گزینه 2 بدست آوردم، جوابشو چند اعلام کرد؟
چرا سوالات نصیر اینطوریه؟؟!!! میگه تقریبا چنده بعد حتما باید 55.6 و 50.5 رو با اون اعشاراش حساب کنی تا جواب بدست بیاد!!!

آره داداشم پر از حرکه های هست که شما گفتین این سوالم A رو درنظر نگرفته جواب یکو بدست آورده
اینقدر گفتن نصیر خوبه بینش بده امسال برعکس شده حتی سنجشم از بینش داره تقلبی میکنه

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا معذرت ،تشکیل گره نداد پس میشه سری ....اصلاح شد!

:Dآقا خودتم قاطی کردی!!:D مقایسه موازیه نه سری، اگه به حلقه ورودی وارد بشه سریه این الان به حلقه ورودی وارد نشده یعنی موازیه
حلقه ورودی شامل بیس امیتر Q1 و Q2 میشه

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
:Dآقا خودتم قاطی کردی!! :D قایسه موازیه نه سری، اگه به حلقه ورودی وارد بشه سریه این الان به حلقه ورودی وارد نشده یعنی موازیه
حلقه ورودی شامل بیس امیتر Q1 و Q2 میشه

اقا طبق آموخته های من میشه سری!به همون دلایل بالا که گفتم !!به هرحال استاد شمایید:D

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا طبق آموخته های من میشه سری!به همون دلایل بالا که گفتم !!به هرحال استاد شمایید:D

شما استادی اما ولتاژ-موازیه
آخه چطور تو ورودی میتونه مقایسه ولتاژ صورت بگیره؟؟!!! افت ولتاژ روی چه عنصری رو به عنوان مقایسه ولتاژ در نظر گرفتی شما؟!! البته حرف شما درسته که گفتی اگه در ورودی تشکیل گره بده موازیه اما اگه نده میشه سری، غلطه
اگه در ورودی تشکیل گره بده میشه موازی و اگه تشکیل حلقه بده میشه سری اینجا به راحتی دیده میشه تشکیل حلقه نداده در هیچ جا پس موازیه و جریان تزریق شده به کلکتور Q1 هم میشه مقایسه جریان
من میگم ولتاژ-موازیه حالا باز دوستان خود دانند;)

آخرین ویرایش:
شما استادی اما ولتاژ-موازیه
آخه چطور تو ورودی میتونه مقایسه ولتاژ صورت بگیره؟؟!!! افت ولتاژ روی چه عنصری رو به عنوان مقایسه ولتاژ در نظر گرفتی شما؟!!
من میگم ولتاژ-موازیه حالا باز دوستان خود دانند;)

مقایسه سری هست نمونه برداری ولتاژه اخه چرا انقدر سختش میکنین
سیم فیدبک گرفته شده از ورودی اگه مستقیما از in گرفته شده بود میشد موازی اما اینجا که مستقیم نگرفته پس سریه دیگه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقایسه سری هست نمونه برداری ولتاژه اخه چرا انقدر سختش میکنین
سیم فیدبک گرفته شده از ورودی اگه مستقیما از in گرفته شده بود میشد موازی اما اینجا که مستقیم نگرفته پس سریه دیگه

این حرف شما برای خارجی ترین فیدبک صادقه، اما اینجا فقط یه فیدبک داخلی داریم اصلا فیدبک خارجی نداریم که بخوایم به in سیم فیدبک وصل کنیم

بالا