تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی یه چندتا سوال خوشگل از محاسبه مقاومت ورودی خروجی نداره؟ سوالات الک دکترا رو از کجا میشه گیر آورد؟ اگه کسی داره اینارو دریق نکنه:victory:
موفق باشید

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یکی میتونه این سوال رو حل کنه:w05: من 200 بدست میارم! نبایدم غلط باشه:w20:

پیوست ها

• untitled.JPG
    untitled.JPG
    26.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bolka

عضو جدید
سلام دوستان

سیگما خان یه سوال ازت دارم. این سوال رو از کدوم کتاب داری؟ یعنی تو چه کتابی هست که این تست بوده؟

* دوستان خواهشآ یه منبع تست+درسی خوب معرفی کنین برای الکترونیک که مثل کتاب معادلات کریمی باشه یعنی خوب درس بده کلی هم تست بزنه.
مرسی

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیگما خان یه سوال ازت دارم. این سوال رو از کدوم کتاب داری؟ یعنی تو چه کتابی هست که این تست بوده؟

* دوستان خواهشآ یه منبع تست+درسی خوب معرفی کنین برای الکترونیک که مثل کتاب معادلات کریمی باشه یعنی خوب درس بده کلی هم تست بزنه.
مرسی
این سوالو از کتاب الک سپاهان آوردم اما حلش مورد اعتماد نی، بانک تست جامعی داره تستهای الک رو کپی برابر اصل از کتابهای سورمه ای داده باقیشم خودش حل کرده که نصف حلاش غلطه!!:D کتاب الک راهیان نوشته ناصح هم تست های ابزارو داره

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منم هرکاری کردم 200 بدست آوردم فک کنم همین 200 درست باشه و اگر دقیق حساب کنیم Ic و Ie رو یکسان در نظر نگیریم 196 بشه احتمالا:surprised:
سلام دوست خوب من
والا من 200 بدست آوردم که حدس شما کاملا درسته

mt1

عضو جدید
siqma
سلام دوستان
به نظر من گزینه ی 3 یعنی 1.98 درسته(مدل سیگنال کوچیک رو برای قسمت بالا رسم کنید)

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من گزینه ی 3 یعنی 1.98 درسته(مدل سیگنال کوچیک رو برای قسمت بالا رسم کنید)

میشه یه توضیح بدی دوست عزیز؟ قسمت بالا ولتاژ Vp صفر داره بنابر این جریانی ازش نمیگذره و مقاومتش بینهایت میشه بنابر این فقط اون دوتا مقاومت R میمونه، البته تو خود کتاب سپاهانم گزینه 3 رو اعلام کرده که کاملا غلطه تحلیلش
شما که رو حساب حل سپاهان نگفتی 3؟

مهربان2000

عضو جدید
دوست گرامی
من نمیدونم حلم درسته یا نه
به محض اینکه بتونم عکس حل کاملو میذارم
اما به این توجه کنید که Q3,Q4 بیس مشترکن و کلکتور بالایی ها به کلکتور پایینی ها وصله
مدل سیگنال کوچیکم بکشید جواب بدست میاد

بهره ولتاژ دو امیتر مشترک بسیااااااار بالاست اما بالایی ها بیس مشترکن
امیدوارم جوابم درست باشه

mohsen.ieee

عضو جدید
به نظرم منم همون 200 میشه. سوال مشابه اتوماسیون 89 است فقط آنجا VA هم داره. siqma جان حل کتاب میشه بزاری ببینیم چطور حل کرده.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گرامی
من نمیدونم حلم درسته یا نه
به محض اینکه بتونم عکس حل کاملو میذارم
اما به این توجه کنید که Q3,Q4 بیس مشترکن و کلکتور بالایی ها به کلکتور پایینی ها وصله
مدل سیگنال کوچیکم بکشید جواب بدست میاد

بهره ولتاژ دو امیتر مشترک بسیااااااار بالاست اما بالایی ها بیس مشترکن
امیدوارم جوابم درست باشه
دوست عزیز این که بدتر شد آخه بهره ولتاژ بیس مشترک مثل امیتر مشترک بالاست و بهره جریانش کمه کلکتور مشترک بهره ولتاژش در حدود یک هست و بهره جریانش زیاد
شما حلتو یه بار دیگه برسی کن چون اون Q3وQ4 بیس مشترک نیست، چون وسط اون دوتا مقاومت ولتاژ 0 هست و امیتر Q3 ، Q4 هم ولتاژش صفره بنابراین از این دو ترانزیستور اصلا جریان ac رد نمیشه بنابراین اون دوتا ترانزیستور یه مقاومت بی نهایت یا همون اتصال باز هستند

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم منم همون 200 میشه. سوال مشابه اتوماسیون 89 است فقط آنجا VA هم داره. siqma جان حل کتاب میشه بزاری ببینیم چطور حل کرده.

دقیقا، آره 89 هم یه تست مشابه داره فقط RO رو بی نهایت نگرفته، منم حلش کردم چندبار200 بدست آوردم گفتم شاید من اشتب میکنم گذاشتم تا نظر دوستان هم بدونم البته اگر دقیق حل کنی 198 میشه
حل کتاب که اصلا بحثس نیست، اون اومده گفته از ترانزیستورهای بالایی جریان نمیگذره(خب قبول تا اینجا درست) بعد گفته از بیس همون ترانزیستورها جریان IC/B میگذره!!!! خب وقتی جریان کلکتور صفره دیگه جریان بیس نداریم!!

mt1

عضو جدید
شما که رو حساب حل سپاهان نگفتی 3؟
من کتاب سپاهان رو ندارم دوست عزیز:smile: پس نمیدونم اونجا چی نوشه:smile:.
شما بیایید با استفاده از مدل سیگنال کوچیک مقاومت دیده شده ازکلکتور ترانزیستور پایینی رو بدست بیارید (که من بطور تقریبی 100 اهم بدست اوردم)بعد چون va بینهایته بهره میشه نسبت اون مقاومت به re بعلاوه ی بهره ی حالت مشترک که البته اون صفره:D.
در ضمن دلیل بالا بودن بهره ی امیتر مشترک زیاد بودن مقاومت دیده از کلکتوره که اینجا فقط 100اهم میشه;).

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کتاب سپاهان رو ندارم دوست عزیز:smile: پس نمیدونم اونجا چی نوشه:smile:.
شما بیایید با استفاده از مدل سیگنال کوچیک مقاومت دیده شده ازکلکتور ترانزیستور پایینی رو بدست بیارید (که من بطور تقریبی 100 اهم بدست اوردم)بعد چون va بینهایته بهره میشه نسبت اون مقاومت به re بعلاوه ی بهره ی حالت مشترک که البته اون صفره:D.
در ضمن دلیل بالا بودن بهره ی امیتر مشترک زیاد بودن مقاومت دیده از کلکتوره که اینجا فقط 100اهم میشه;).

مقاومت دیده شده Ro هست که بینهایته پس میشه اون دوتا مقاومت 10کیلو، گزینه 3 غلطه دوست عزیز حالا اگه باز پافشاری میکنی دیگه هر جور خودت صلاح میدونی
اما نمیدونم چطور مقاومت 100 اهم دیدی از اون دوسر
اگه میتونی حلتو بزار ببینیم کجای حلت یا حلمون اشتباه

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقاومت دیده شده Ro هست که بینهایته پس میشه اون دوتا مقاومت 10کیلو، گزینه 3 غلطه دوست عزیز حالا اگه باز پافشاری میکنی دیگه هر جور خودت صلاح میدونی
اما نمیدونم چطور مقاومت 100 اهم دیدی از اون دوسر
اگه میتونی حلتو بزار ببینیم کجای حلت یا حلمون اشتباه
در حالت ac دو سر مقاومت re3,4 زمین میشه و عملا حذف میشه و Ro هم بی نهایت هست به هیچ عنوان مقاومتی اون بالا نیست یعنی اگه باشه ب ی ی تره کنکورو ببوسم بزارم کنار با این وضع کنکورو ندم سنگین ترم

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستانی که در نوع حل شک دارند به مثال 30 صفحه 521 کتاب پروفسور رضوی مراجعه کنند.دقیقا همون مساله با ro هستش که شما اگر ro رو بینهایت بگیری فرمول بهره R1 / re میشه که برابر 10K ohm/50ohm میشه حاصلش 200 هست

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
Image012.jpg
سلام دوستان ببینید بهره این مدار چنده؟ باتوجه به گزینه ها اعداد خیلی بهم نزدیکه در حد صدم شماها چند میارید ؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 123415
سلام دوستان ببینید بهره این مدار چنده؟ باتوجه به گزینه ها اعداد خیلی بهم نزدیکه در حد صدم شماها چند میارید ؟

با گوشی از مانیتور عکس گرفتی؟؟!!!! خب print script بزن برو تو فتوشاپ پیست کن
این سوال انگار یه جاییش اشکال داره!!:surprised: جوابشو داری؟ تحلیلش درسته؟ فک میکنم این باید مقاومت ورودی رو میخواست!!

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا این سوال درسته اصلا؟ من هر چی حل میکنم به 0.95 میرسم چرا؟

فک کنم درین M4 باید به گیتش وصل بشه که جا انداختن، در این صورت میشه 0.47 ، تقریبا مطمئنم که جا انداختن اون قسمت شکل رو
اگه حلشو داری بزار، اگه جمله آخرش 0.95/2 داره حتما همین که گفتمه

مهربان2000

عضو جدید
دوست عزیز این که بدتر شد آخه بهره ولتاژ بیس مشترک مثل امیتر مشترک بالاست و بهره جریانش کمه کلکتور مشترک بهره ولتاژش در حدود یک هست و بهره جریانش زیاد
شما حلتو یه بار دیگه برسی کن چون اون Q3وQ4 بیس مشترک نیست، چون وسط اون دوتا مقاومت ولتاژ 0 هست و امیتر Q3 ، Q4 هم ولتاژش صفره بنابراین از این دو ترانزیستور اصلا جریان ac رد نمیشه بنابراین اون دوتا ترانزیستور یه مقاومت بی نهایت یا همون اتصال باز هستند

ghesmate bala be onvane yek bare faal azash estefadeh mishe. medar moadele hibride pi har 4ta transistor ra rasm konid va vorodie samte chap ra vi/2 va samte rast ra -vi/2 gharar dehid , nesbate vo/vi ra bedast avarid. faghat yadetoon bashe ro tamame transistorha inf ast va beine collector va base T3 & T4 moghavemate R vojod dare. banabarin 4 ta manbae jarian vabasteh, 4ta rpi 2 ta manbae voltage va 2 ta moghavemate R bayad modeltoon dashte bashe. gm har 4 transistor ra niz barabar ba 0.5/25 dar nazar begirid.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
ghesmate bala be onvane yek bare faal azash estefadeh mishe. medar moadele hibride pi har 4ta transistor ra rasm konid va vorodie samte chap ra vi/2 va samte rast ra -vi/2 gharar dehid , nesbate vo/vi ra bedast avarid. faghat yadetoon bashe ro tamame transistorha inf ast va beine collector va base T3 & T4 moghavemate R vojod dare. banabarin 4 ta manbae jarian vabasteh, 4ta rpi 2 ta manbae voltage va 2 ta moghavemate R bayad modeltoon dashte bashe. gm har 4 transistor ra niz barabar ba 0.5/25 dar nazar begirid.
اگه اصرار دارید که جوابتون درسته خود دانی اما پاسخ 200 میشه با اطمینان میگم، حتی چندتا مثال مشابه هم دیدم
شما ولتاژ وسط دوتا مقاومت R رو چطور در نظر میگیری؟ وسط اون دوتا مقاومت ولتاژ صفره یعنی وسط دوتا مقاومت زمینه

آخرین ویرایش:
بالا