تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

salman33

عضو جدید
ببخشید بخش toolsنرم افزلر کجاست؟لطفا اگه میشه با شکل نشون بدین
با تشکر

با سلام
برای کنترل کامل بر روی شبکه در کلیه نقاط فضای حل میبایست از Size Function در بخش Tools نرم افزار Gambit استفاده کنید
با نصب یک تابع اندازه که شروعش بر روی دایره و فضای پیوستش بین دایره و مربع باشه میتونید شبکه ای تولید کنید که از روی دایره ریز باشه و با فاصله گرفتن از اون درشت بشهگ
موفق باشید

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان
من و هم کلاسیام یه مشکل داریم تو وارد کردن تابع دما برای شرایط مرزی مسئله
در فایل هلپ فلوئنت نوشته که کاربر میتونه تابع دما تعریف بکنه حتی مثال هم زده که تابع پولی نومیال تعریف بکنه یاتوابع چند ضابطه ای ولی وقتی
در نرم افزار میرم ارور می ده !!
فکر کنم چون قفل شکسه هست اینطور میشه لطفا دوستان بگن که نرم افزار اونها هم همینطوره ؟ و راه حلش چیه؟
ایا برای این نسئله به این کوچیکی هم
ufd
نوشت؟

mr3_player

عضو جدید
سلام
آره حتما باید برا مرز مورد نظر UDF تعریف کنی. این چیزی هم که میگی شاید مربوط به قسمت خواص سیال باشه
سلام دوستان
من و هم کلاسیام یه مشکل داریم تو وارد کردن تابع دما برای شرایط مرزی مسئله
در فایل هلپ فلوئنت نوشته که کاربر میتونه تابع دما تعریف بکنه حتی مثال هم زده که تابع پولی نومیال تعریف بکنه یاتوابع چند ضابطه ای ولی وقتی
در نرم افزار میرم ارور می ده !!
فکر کنم چون قفل شکسه هست اینطور میشه لطفا دوستان بگن که نرم افزار اونها هم همینطوره ؟ و راه حلش چیه؟
ایا برای این نسئله به این کوچیکی هم
ufd
نوشت؟

shahrameng

کاربر فعال
سلام
آره حتما باید برا مرز مورد نظر UDF تعریف کنی. این چیزی هم که میگی شاید مربوط به قسمت خواص سیال باشه
شما درست میفرمایید اون قسمتهایی که گفتم تو مشخصات که فعال نیست ولی توی قسمت وارد کردن شرایط مرزی هم بخش
user deffine
فعال نمیشه و ارور میده، نرم افزار شما هم اینجوریه ؟
حالا که مجبورم یو دی اف بنویسیم از کجا شروع کنیم؟ میتونید کمک کنید؟

mr3_player

عضو جدید
user define زمانی فعال میشه که شما UDF رو کمپایل کرده باشید، نمیدونم دقیقا داری چکار میکنی که ارور میده ولی به هر حال فکر نمیکنم مشکل از برنامت باشه.
خودمم در حال حاضر دارم نوشتن UDF رو یاد میگیرم البته تا جاهای خوبی پیش رفتم (هلپ فلوئنت رو میخونم). برا UDF نوشتن باید زبان c بلد باشی. چون میدونم باید تا 12 ام پروژه هاتون رو تحویل بدید پیشنهاد میکنم فعلا بیخیال یاد گیری UDF بشید و برید یه مثال دیگه رو شبیه سازی کنید چون خیلی زمانبره. :D
شما درست میفرمایید اون قسمتهایی که گفتم تو مشخصات که فعال نیست ولی توی قسمت وارد کردن شرایط مرزی هم بخش
user deffine
فعال نمیشه و ارور میده، نرم افزار شما هم اینجوریه ؟
حالا که مجبورم یو دی اف بنویسیم از کجا شروع کنیم؟ میتونید کمک کنید؟

shahrameng

کاربر فعال
user define زمانی فعال میشه که شما UDF رو کمپایل کرده باشید، نمیدونم دقیقا داری چکار میکنی که ارور میده ولی به هر حال فکر نمیکنم مشکل از برنامت باشه.
خودمم در حال حاضر دارم نوشتن UDF رو یاد میگیرم البته تا جاهای خوبی پیش رفتم (هلپ فلوئنت رو میخونم). برا UDF نوشتن باید زبان c بلد باشی. چون میدونم باید تا 12 ام پروژه هاتون رو تحویل بدید پیشنهاد میکنم فعلا بیخیال یاد گیری UDF بشید و برید یه مثال دیگه رو شبیه سازی کنید چون خیلی زمانبره. :D

مرسی دوست من
ما هنوز تو بخش یو دی اف نرفتیم و میخواستیم از آپشن های نرم افزار برای وارد کردن تابع دما استفاده کنیم که نرم افزار ارور می داد(برای همین گفتم تو هلپش گفته میشه پلی نومینال وارد کرد)که نشد حالا اگر برنامه رو نوشتیم بعدش باید چکار کنیم؟
تابع دمای ما تابع زیر که برنامه نویسی سی زیاد براش سخت نیست
T=2*x
بازم ممنونم

metal...

عضو جدید
سلام .
من یه سوال داشتم .
یه پروژه دارم یه باید یه مدل از یه زیر دریایی رو با فلوئنت مدل کنم . اما واسه مش بندیش تو گمبیت مشکل خوردم .

اگه کسی فایل هایی به جز چیزهای روتین که تو خود نرم افزار هست واسه مش بندی انجام داده کمکی به ما کنه .

خود فایل با catia کشیده شده .

اگه کسی بلده جواب بده .

ممنون .

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .
من یه سوال داشتم .
یه پروژه دارم یه باید یه مدل از یه زیر دریایی رو با فلوئنت مدل کنم . اما واسه مش بندیش تو گمبیت مشکل خوردم .

اگه کسی فایل هایی به جز چیزهای روتین که تو خود نرم افزار هست واسه مش بندی انجام داده کمکی به ما کنه .

خود فایل با catia کشیده شده .

اگه کسی بلده جواب بده .

ممنون .

من چیزهای غیرعادی زیاد مش بندی کردم، برام موردت رو پست خصوصی کن.

sadegh1068

عضو جدید
UDF

UDF

سلام به دوستای گلم.
میخواستم بدونم کسی آموزش نوشتن یو دی اف به زبان فارسی داره؟ اگه واسه دانلود بزارینش تا همه استفاده کنیم خیلی خوب میشه.
اگه انگلیسی هم باشه ولی جوری توضیح داده باشه که بشه راحت یاد گرفتش هم خوبه.
من با اینکه C++ رو هم بلدم ولی هرچی پی دی اف انگلیسی آموزش یو دی اف نویسی رو خوندم نتونستم کامل یاد بگیرم.

pazza_inter

عضو جدید
سلام
من میخوام سقوط یک رشته نخ سبک گرافیتی رو شبیه سازی کنم ولی تا حالا نمونه همچین چیزی رو ندیدم و دنبال روش مش بندی و حلش میگردم کسی میتونه کمک کنه؟

sadegh1068

عضو جدید
سلام.
دوستای گلم میخواستم یه فروم مربوط به CFD رو معرفی کنم. این سایت که تازه تاسیس هم هست هدفش کار کردن به صورت تخصصی برروی CFD هست.
توی این تاپیک که فقط داره سوال پرسیده میشه و کسی نیست جواب بده!! امیدوارم توی این فروم تازه تاسیس با کمک هم بتونیم یه قدم رو به جلو برای کسایی که نیاز به CFD دارن برداریم.

CFDonline.ir

sadegh1068

عضو جدید
یک سوال دیگه...فلوئنت قابلیت اینو داره که تو صفحه ای که مشخص کردیم روی contourها دما رو هم بنویسه؟

سلام.
با فلوئنت فک نکنم بشه ولی میتونی اکسپورتش توی نرم افزار TecPlot اونجا خیلی راحت میشه عدد رو روی کانتور نمایش بدی. خیلی قابلیت های دیگه هم داره که میتونی ازشون استفاده کنی.

امیر 1224

عضو جدید
سلام
من میخوام سقوط یک رشته نخ سبک گرافیتی رو شبیه سازی کنم ولی تا حالا نمونه همچین چیزی رو ندیدم و دنبال روش مش بندی و حلش میگردم کسی میتونه کمک کنه؟

بیشتر توضیح بده ، مسئله را می خواهی دو بعدی حل کنی یا سه بعدی و اینکه حالت اولیه نخ چه جوریه؟

mziarp

عضو جدید
حل مساله در لوله

حل مساله در لوله

سلام به دوستاي گل...
من پروژه اي دارم كه محاسبه عدد ناسلت رو بايد در يك لوله در ناحيه كاملا توسعه يافته محاسبه كنم. جواب نهايي بايد 4.36 بشه و نسبت طول به قطر هم در ناحيه كاملا توسعه يافته 0.05Re*Pr هست. از ديواره اهي لوله هم شار حرارتي ثابت وارد جريان ميشه.. اونطور كه شنيدم اين يه مساله راحت در فلوينت حل ميشه ولي من تازه كارم تو فلوينت... كسي اين مساله حلش رو داره بذاره كه بشه ازش استفاده كرد؟
ضمنا نرم افزار من 6.3.26 هست، ايا براي رسم ناسلت با اين ورژن مشكلي هست؟ لطفا راهنمايي كنين

nikipedia

عضو جدید
سلام.
دوستای گلم میخواستم یه فروم مربوط به CFD رو معرفی کنم. این سایت که تازه تاسیس هم هست هدفش کار کردن به صورت تخصصی برروی CFD هست.
توی این تاپیک که فقط داره سوال پرسیده میشه و کسی نیست جواب بده!! امیدوارم توی این فروم تازه تاسیس با کمک هم بتونیم یه قدم رو به جلو برای کسایی که نیاز به CFD دارن برداریم.

CFDonline.ir

به نظر سایت فعالی میاد
ممنون از پیشنهادتون
با توجه به کاربرد CFD در مهندسی شیمی فکر کنم بتونم کمک کنم

mr3_player

عضو جدید
particle velocity profile

particle velocity profile

با سلام
کسی میدونه چطور باید پروفیل سرعت ذرات رو توی جریان دوفازی گاز-جامد که به روش DPM در فلوئنت برای یک کانال دوبعدی شبیه سازی شده، رسم کرد؟
(همونطوری که پروفیل سرعت فاز گاز رو روی یک خط رسم میکنن و نه به شکل histogram )
ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید

sinatofighi

عضو جدید
من تو نصب گمبیت مشکل دارم برا من این ارورو میده:
Cannot open connect stream.
TRANS(SocketINETGetAddr): tnamebysocket() failed
TRANS(SocketINETConnect): TRANS(SocketINETGetAddr) () failed
TRANS(Open): transport open failed for tcp/SINA-PC:0
Unable to open display
لطفا راهنماییم کنید

behnam_z32

عضو جدید
ba salam khedmate shoma. man ye moshkeli daram to mesh zani age emkan dare behem komak konid.

man ye monhani ro toie yek hajm daram mesh mizanam. divarehaie monhani ro ba estefade az boundary layer mizanam.
va baghie meshzanim besourate mosalasi hastesh. bad az inke safahato mesh mizane. dar ghesmate hajm man az gozineye tet/hybrid estefade mikonam va dar ghesmate paiinesh az gozineie tgrid.
ama nemitoune mesh zani kone ya age mesh zani mikone nemitounam be fluent exportesh konam.
age emkan dare komakam konid.
man ghabl az inke az gozineye boundary layer estefade konam mitounestam hajm to kamelan be sorate mosalasi bezanam va enteghalesh bedam be fluent ama alan nemishe. niaze shadid be komaketoun daram.
ba tashakor az shoma ostade gerami.

marsel2010

عضو جدید
ba salam khedmate shoma. man ye moshkeli daram to mesh zani age emkan dare behem komak konid.

man ye monhani ro toie yek hajm daram mesh mizanam. divarehaie monhani ro ba estefade az boundary layer mizanam.
va baghie meshzanim besourate mosalasi hastesh. bad az inke safahato mesh mizane. dar ghesmate hajm man az gozineye tet/hybrid estefade mikonam va dar ghesmate paiinesh az gozineie tgrid.
ama nemitoune mesh zani kone ya age mesh zani mikone nemitounam be fluent exportesh konam.
age emkan dare komakam konid.
man ghabl az inke az gozineye boundary layer estefade konam mitounestam hajm to kamelan be sorate mosalasi bezanam va enteghalesh bedam be fluent ama alan nemishe. niaze shadid be komaketoun daram.
ba tashakor az shoma ostade gerami.

سلام
اول اینکه فارسی بنویسین.
دوم اینکه من دقیقا نفهمیدم چی گفتین.
سوم اینکه نرم افزار گمبیت خیلی قدیمی و آشقال تشریف داره. سعی کنید کارتون رو توی یه برنامه پیشرفته مثل ICEM انجام بدین.
چهارم اگه توی کاراتون زیاد به CFD وارد نیستین می تونید از افزونه فلو سیمولیشن نرم افزار سالید ورک استفاده کنید.

behnam_z32

عضو جدید
با سلام دوباره
منظورم اینه . من دارم داخل یک استوانه رو از طریق نرم افزار گمبیت مش میزنم. که دیوارههای این استوانه را از طریق گزینه boundary layer مش زدم و بقیه حجم استوانه را بصورت مش مثلثی کار کردم. داخل این استوانه هوا در جریان است. وقتی میخوای کل حجم رو مش بزنی ابتدا بایدصفحات مش زده بشه بعدش کل حجم. نرم افزار گمبیت صفحات رو مش میزنه اما وقتی به حجم میرسه نمیتونه مش زنی کنه. مشکل من دقیقا اینجاست. که چطوری میتونم مش boundary layer رو با مش مثلثی مچ کنم تا گمبیت کل حجم رو بدون مشکل مش بزنه. چون بعدش میخوام ببرم تو فلوئنت.

behnam_z32

عضو جدید
با سلام
من دارم داخل یک استوانه رو از طریق نرم افزار گمبیت مش میزنم. که دیوارههای این استوانه را از طریق گزینه boundary layer مش زدم و بقیه حجم استوانه را بصورت مش مثلثی کار کردم. داخل این استوانه هوا در جریان است. وقتی میخوای کل حجم رو مش بزنی ابتدا بایدصفحات مش زده بشه بعدش کل حجم. نرم افزار گمبیت صفحات رو مش میزنه اما وقتی به حجم میرسه نمیتونه مش زنی کنه. مشکل من دقیقا اینجاست. که چطوری میتونم مش boundary layer رو با مش مثلثی مچ کنم تا گمبیت کل حجم رو بدون مشکل مش بزنه. چون بعدش میخوام ببرم تو فلوئنت.

marsel2010

عضو جدید
با سلام دوباره
منظورم اینه . من دارم داخل یک استوانه رو از طریق نرم افزار گمبیت مش میزنم. که دیوارههای این استوانه را از طریق گزینه boundary layer مش زدم و بقیه حجم استوانه را بصورت مش مثلثی کار کردم. داخل این استوانه هوا در جریان است. وقتی میخوای کل حجم رو مش بزنی ابتدا بایدصفحات مش زده بشه بعدش کل حجم. نرم افزار گمبیت صفحات رو مش میزنه اما وقتی به حجم میرسه نمیتونه مش زنی کنه. مشکل من دقیقا اینجاست. که چطوری میتونم مش boundary layer رو با مش مثلثی مچ کنم تا گمبیت کل حجم رو بدون مشکل مش بزنه. چون بعدش میخوام ببرم تو فلوئنت.

با سلام
من دارم داخل یک استوانه رو از طریق نرم افزار گمبیت مش میزنم. که دیوارههای این استوانه را از طریق گزینه boundary layer مش زدم و بقیه حجم استوانه را بصورت مش مثلثی کار کردم. داخل این استوانه هوا در جریان است. وقتی میخوای کل حجم رو مش بزنی ابتدا بایدصفحات مش زده بشه بعدش کل حجم. نرم افزار گمبیت صفحات رو مش میزنه اما وقتی به حجم میرسه نمیتونه مش زنی کنه. مشکل من دقیقا اینجاست. که چطوری میتونم مش boundary layer رو با مش مثلثی مچ کنم تا گمبیت کل حجم رو بدون مشکل مش بزنه. چون بعدش میخوام ببرم تو فلوئنت.

باید ارور بده!
ارورش چیه؟
البته من دوباره به شما توصیه میکنم که از ICEM استفاده کنید(تو پکیج ansys موجوده).

alisaadaty

عضو جدید
با سلام بر دوستان
وقتی اگر من پارامترهای موثر در یک عدد بی بعد رو در فلونت تغییر بدهم اما در کل آن عدد بی بعد تغییر نکند آیا در نتایج فرقی میکند؟به طور مثال اگر عدد بی بعد رایلی یخواهیم 7 میلیون باشد میتوان همه پارامترها رو 1 فرض کرد و شتاب جاذبه رو 7 میلیون قرار داد؟یا برای این کار(تغییر دلخواه پارامترها به طوری که در اعداد بی بعد تاثیر نداشته باشند) با محدودیت مواجه هستیم در فلونت؟
ممنون

mostafa70

عضو جدید
من خودم برای اینکه رایلیم 1 میلیون بمونه مجبور شدم g رو 0.01428 بذارم و پاسخم هم درست بود. تجربه بنده ثابت کرده مشکلی پیش نمیاد.

mostafa70

عضو جدید
با سلام

برای جواب قطعی باید error رو میذاشتی ولی احتمالا مش های سطوح استوانه از نظر ابعاد و تعداد با مش های داخلی نمی خوره. اگه structural بودن مش واست مهم نیست بهتره از همون اول حجم رو مش بزنی و بیخیال boundary layer و مش سطوح بشی. اگه میخوای structural مش بزنی باید قواعدش رو بلد باشی. userGuide خود گمبیت به اندازه کافی توضیحات رو داده.

ma_ta65

عضو
سلام
من میخوام خنک شدن یک قطعه آلومینیومی رو که در معرض هوای خنک قرار گرفته، توی گمبیت مدلسازی کنم.طوری که بتونم توزیع دما داخل قطعه رو برای زمان های مختلف حل گذرای انتقال حرارت داشته باشم.اگه میشه کمکم کنید.

mostafa70

عضو جدید
سلام
من میخوام خنک شدن یک قطعه آلومینیومی رو که در معرض هوای خنک قرار گرفته، توی گمبیت مدلسازی کنم.طوری که بتونم توزیع دما داخل قطعه رو برای زمان های مختلف حل گذرای انتقال حرارت داشته باشم.اگه میشه کمکم کنید.

1. control volume رو بساز (اگه مسئله دو بعدیه مثلا یک مستطیل)
2. جسم جامدت رو در نقطه ای که می خوای قرار بگیره بذار.
3. دوتا صفحه (یا در حالت سه بعدی دو حجم) رو از هم split کن.
4. مش بزن
5. شرایط مرزی رو بهش بده.
6. ذخیره ش کن!

ma_ta65

عضو
ممنون از لطفتون
ببینید من اگه بخوام دمای اولیه قطعه رو توی فلوئنت بدم چکار باید بکنم که دما رو توی قطعه در لحظات مختلف داشته باشم