تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

hamidrta

عضو جدید
سلام می خواستم اتصال دو تا قید به روش پیچ و مهره رو بدونم می خوام نحوه اتصالشون رو به روش پیچ و مهره تعریف کنم ممنون میشم ازتون...

CNC

عضو جدید
سلام من ميحواستم توسط نرم افزار آباكوس براي يك شكل مودهاي ارتعاشي و فركانس طبيعي رو بدست بيارم لطفا راهنمايي كنيد خيلي گير كردم.
كسي فايل آموزشي هم داره ممنون ميشم.

sshmha

عضو جدید
سلام
دوستان اگر امكان داره به من كمك كنيد
من يه مسئله انتقال حرارت دارم كه دارم دستي حلش ميكنم ولي خيلي وقتگيره و چون فصل امتحانات پايان ترمه نميتونم با آباكوس چكش كنم چون هنوز با اون (آباكوس )كار نكردم اگر امكان داره يكي از دوستان جوابهارا با آباكوس يا هربرنامه ديگه كه ميتونه به من بده خدا خير تون بده
مجددا متشكرم
مشاهده پیوست 189289

لطفا كمك كنيد
متشكرم

سلام مهندس. سلامت باشی.
ببین تو خود آباکوس یکی از مثالهایی که برای شروع آموزش هست توی داکیومنتیشنش کامل توضیح داده. بهترین منبعه. در ضمن یکی از راحتترین و سریعترین آنالیزها، آنالیز ارتعاشی که تعداد مودهای اولی که تو میخوای رو بهت میده. خیلی خوبه.
سلام من ميحواستم توسط نرم افزار آباكوس براي يك شكل مودهاي ارتعاشي و فركانس طبيعي رو بدست بيارم لطفا راهنمايي كنيد خيلي گير كردم.

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در ماژول step باید نوع فرکانس رو انتخاب کنید.

در ماژول load فقط یک "بار واحد" اعمال کنید.
دقت کنید که در قسمت پاسخها فقط پاسخ مود اول مورد اعتبار هست.

خروجی : ظرفیت تجمعی تغییرشکل محوری غیرخطی
cumulative inelastic axial deformation capacity
یا
ظرفیت تغییرشکل پلاستیک انباشته
cumulative plastic deformation
رو چجوری توی آباکوس میشه بدست آورد ؟ مساحت هیسترزیس رو چطور ؟؟

سوال دیگه اینکه :
به غیر از تنش مایسز چه خروجی ها دیگری در مدل های فولادی مهم هستند و با چه پارامتری باید مقایسه بشن ؟ و در مورد بتنی ها نیز همینطور به غیر از تنش و خسارت چه پارامتر و خروجی رو باید کنترل کرد ؟
باتشکر

vahid kavyani

عضو جدید
با سلام
برای هر گونه سوال در مورد اباکوس در خدمت هستم

کاویانی ............. ارشد مکانیک طراحی کاربردی
0911-193-9143
vahidkavyani@ymail.com

mo_mah

عضو جدید
دوستان سلام
من ویندوز 32 بیتی هست و باید ورژن 3-12-6 رو نصب کردم
ولی وقتی help نصب می کنم
نمی تونم فراخوانی کنم
ممنون می شم مرا راهنمایی کنید

با سلام. بنده هم دقیقا همین مشکل رو داشتم. ولی برای اینکه درست شه رفتم فایل ایندکس رو در قسمتی که هلپ نصب شده روی ویندوزم شورتکات ساختم با اون کار میکنم. احتمالا بعد از نسخه 6.10 آباکوس یجورایی روی سیستمهای 32 خوب کار نمیکنه هلپ
دوستان سلام
من ویندوز 32 بیتی هست و باید ورژن 3-12-6 رو نصب کردم
ولی وقتی help نصب می کنم
نمی تونم فراخوانی کنم
ممنون می شم مرا راهنمایی کنید

amirmash1

عضو جدید
با سلام من من وقتی که شرایط مرزی تعریف می کنم و run می گیرم خطا می دهUntitled.jpg. اگر می شود راهنمایی کنید.

parandme

کاربر بیش فعال
سلام دوستان کسی در مورد سابروتین نویسی در اّباکوس وارد هست که به سوالات جواب بده

1- کلا در مورد یابروتین و برنامه نویسی در اباکوس توضیح بدین
2- تفاوت برنامه نویسی با پایتون و برنامه نویسی فرترن در اباکوس چیه؟
3- نحوه لینک کردن این زبان های برنامه نویسی با آباکوس
4- از کجا بایست شروع کرد
5- منبع یا مرجعی دارین (بجز هلپ آباکوس)
6- اگه امکان داره یه مثال ساده رو شرح بدهید

فک کنم خیلی برای دوستان علاقه مند به آباکوس مفید باشه
متشکرم:gol::gol:

hossein21

عضو جدید
سلام
دوستان من میخوام یک سیال غیر نیوتنی (معروف به STF)رو تحت بارگذاری ضربه ای قرار بدم . نمودار های تنش-کرنش-نرخ کرنش (سه بعدی) اون رو که از تست هاپکینسون بدست اومده رو دارم اما نمیدونم که رابطه پارامتر های مکانیک شکست برای این مواد با چه مدل مادی بیان میشن؟ اگر کسی میتونه کمکی چند به من بکنه ممنون میشم.

shahram2009

عضو جدید
مشکل در ماژول Job

مشکل در ماژول Job

سلام دوستان

من مشکلی که دارم با Abaqus 6.13 بر روی Win 8 هست ، در Win 8 ورژن 6.12 قابل نصب نیست و این موضوع در هنگام نصب به عنوان error ظاهر میشه ، پس فقط میشه 6.13 رو نصب کرد . البته این نسخه این جوری که متوجه شدم فقط برای 64 بیت ارائه شده .

من ورژن 6.13 رو ، روی Win 8 kw کردم ، ماژول ها بدون مشکل جلو میرن اما وقتی در ماژول Job روی Submit کلیک میکنم سریعا error زیر رو میده :

Unable to change the current working directory

آیا دوستان تا بحال با این خطا رو به رو شدن ؟ اصولا چرا باید working directory رو که به صورت پیش فرض \:C هست بخاد تغییر بده ؟ پس موضوع این نیست که چچوری working directory رو تغییر بدیم ، موضوع اینه که چرا این خطا در این ورژن و در این ویندوز ظاهر میشه ؟

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من مشکلی که دارم با Abaqus 6.13 بر روی Win 8 هست ، در Win 8 ورژن 6.12 قابل نصب نیست و این موضوع در هنگام نصب به عنوان error ظاهر میشه ، پس فقط میشه 6.13 رو نصب کرد . البته این نسخه این جوری که متوجه شدم فقط برای 64 بیت ارائه شده .

من ورژن 6.13 رو ، روی Win 8 kw کردم ، ماژول ها بدون مشکل جلو میرن اما وقتی در ماژول Job روی Submit کلیک میکنم سریعا error زیر رو میده :

Unable to change the current working directory

آیا دوستان تا بحال با این خطا رو به رو شدن ؟ اصولا چرا باید working directory رو که به صورت پیش فرض \:C هست بخاد تغییر بده ؟ پس موضوع این نیست که چچوری working directory رو تغییر بدیم ، موضوع اینه که چرا این خطا در این ورژن و در این ویندوز ظاهر میشه ؟

من اباکوس رو بیشتر ورژن هاش رو رو ویندوز 8 نصب کردم کافیه ران از ویندوز سون کنید که راحت نصب می شه مشکلی هم پیش نمیاد من انجام دادم چند بار

واسه اون مشکل هم من تا حالا مواجهه نشدم که نذاره دایرکتوری جاری رو تغییر بدی شاید پرمیشن نوشتن نداری برنامه رو ران از ادمینستراتور کن ببین دوباره ارور می ده

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی در مورد سابروتین نویسی در اّباکوس وارد هست که به سوالات جواب بده

4- از کجا بایست شروع کرد

فکر کنم تنها منبع درست و حسابی که بتونی پیدا کنی واسه سابروتین نویستی خود هلپ نرم افزار باشه ولی کلا اگه کاری رو که می خواهی اباکوس به راحتی انجام نمی ده برو خودت کد اف ای ام بنویس

چون تو اگه کارت پیچیده باشه بخواهی یه چیز جدید بذاری تو اباکوس هزار تا درد سر برات پیش میاد پس چه بهتر بری دنبال خود اف ای ام مگه اینکه بخواهی شرط مرزی خواصی بذاری که اینجوری می صرفه بری کد نویسیش رو یاد بگیری

ولی مثلا اگه بخواهی ماده الکترو رئولوژیکال بررسی کنی برای مثال کد اف ای ام براش بنویسی بهتره چون این ماده رو اصلا اباکوس نداره

ali_ta66

عضو جدید

4- از کجا بایست شروع کرد

برای سابروتین نویسی باید برنامه visual studio و fortran compiler رو داشته باشی.
در واقع کد رو تو محیط visual مینویسی و با استفاده از کامپایلر فورترن اجرا میشه. و بدیهی هست که باید هر دوی این برنامه ها با آباکوس لینک بشن. تا شما وقتی آباکوس رو اجرا میکنید این برنامه ها هم در پشت صحنه باز بشن. نحوه لینک کردن این دو برنامه رو در ادامه آوردم.
در مورد بقیه سوالاتون هم دوستانی که حرفه ای تر هستند بهتر میتونند کمکتون کنند، ولی بهترین راهنما خود هلپ آباکوس هست و یه سرچی هم تو نت بکنید ببینیدکسی سابرتینی شبیه چیزی که شما میخواهید تو نت نذاشته.موفق باشید

:Follow this instruction to link abaqus with fortran
==================================================================
Install Abaqus ====> Install Visual studio ====>Install Intel Fortran
==================================================================
Step-1: "ifortvars_ia32" in Visaul Fortran Installed Path: "C:\Program Files (x86)\Intel\Compiler\11.0\061\fortran\Bin\intel64\ifortvars_intel64.bat"
Step-2: "vsvars32" OR "vcvarsamd64.bat" in Microsoft visual studio installed path: "C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 9.0\Common7\Tools\vsvars32.bat" OR: "C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 9.0\VC\bin\amd64\vcvarsamd64.bat"

Step-3: CAE target directory changed to this:
"Step-1" && "Step-2" && C:\SIMULIA\Abaqus\Commands\abq6101.bat cae || pause

Step-4: Command target directory changed to this:
"Step-1" && "Step-2" && C:\Windows\SysWOW64\cmd.exe /k

:Step-5: Verification target directory changed to this
"Step-1" && "Step-2" && C:\SIMULIA\Abaqus\Commands\abq6101.bat -verify -all -log && notepad.exe verify.log || notepad.exe verify.log
Step-6: My computer properties/Advanced system settings/Advanced tab/ Environment Variables/user variables ===> include ====> in system variables ===> path/edit/variable value/copy this in value: C:\Program Files\Microsoft HPC Pack 2008\Bin\;%IFORT_COMPILER11%lib\ia32;%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files\WIDCOMM\Bluetooth Software\;C:\Program Files\WIDCOMM\Bluetooth Software\syswow64;c:\Program Files (x86)\ATI Technologies\ATI.ACE\Core-Static;C:\Program Files (x86)\Common Files\Roxio Shared\10.0\DLLShared\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Roxio Shared\DLLShared\;c:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\90\Tools\binn\;C:\SIMULIA\Abaqus\Commands;C:\SIMULIA\Abaqus\Commands\abq6101.bat cae || pause;Step-1 without file name;Step-2without file name

Hope this help.

Mechan

کاربر فعال
سلام به مهندسین عزیز

کسی در مورد مدلسازی کامپوزیت تو آباکوس مطلب آموزشی یا lecture داره ؟
ممنون میشم راهنمایی بکنین

hossein21

عضو جدید
ترسکا

ترسکا

سلام دوستان

من در مخزن تحت فشار مدل کردم توی آباکوس و نتایج رو گرفتم
تنشی که تحت عنوان ترسکا معرفی میکنه همون

2/(s1-s2)
هستش میخوام از بحرانی ترین نقطه ایی که داره ضخامت رو تعیین کنم ....

سوال دیگه اینکه یکی از قطعات من باید تحت عملیات حرارتی قرار بگیره و بعد ازش استفاده ، برای کنجکاوی میخوام بدونم
چطوری میتونم تنش پسماند حاصل از این کار رو اولا بدست بیارم؟(منظورم اینه که عملیات حرارتی رو مدل کنم ؟سرد کردن با روغن انجام میگیره برای آلیاژی که من در نظر گرفتم))))؟؟؟؟؟ یا راه دیگه اینکه فقط مقداری که حدس میزنم تنش پسماند داره رو وارد ککنم ... که نمیدونم از کجا باید این کار رو بکنم..

ممنونم

آخرین ویرایش:
با سلام. شما استرس رو با توجه به دما بدید بعدش تو استپ بعدی این بار رو بردارید. تنش پسماند به دست میادش
خیلی سادست. به نظرم بهتر جواب میگیرید.
سلام دوستان

من در مخزن تحت فشار مدل کردم توی آباکوس و نتایج رو گرفتم
تنشی که تحت عنوان ترسکا معرفی میکنه همون

2/(s1-s2)
هستش میخوام از بحرانی ترین نقطه ایی که داره ضخامت رو تعیین کنم ....

سوال دیگه اینکه یکی از قطعات من باید تحت عملیات حرارتی قرار بگیره و بعد ازش استفاده ، برای کنجکاوی میخوام بدونم
چطوری میتونم تنش پسماند حاصل از این کار رو اولا بدست بیارم؟(منظورم اینه که عملیات حرارتی رو مدل کنم ؟سرد کردن با روغن انجام میگیره برای آلیاژی که من در نظر گرفتم))))؟؟؟؟؟ یا راه دیگه اینکه فقط مقداری که حدس میزنم تنش پسماند داره رو وارد ککنم ... که نمیدونم از کجا باید این کار رو بکنم..

ممنونم

hossein21

عضو جدید
سلام برادر حمید

سلام برادر حمید

با سلام. شما استرس رو با توجه به دما بدید بعدش تو استپ بعدی این بار رو بردارید. تنش پسماند به دست میادش
خیلی سادست. به نظرم بهتر جواب میگیرید.

اگر من به یکی از دیواره ها دمای کوره رو بدم (دمایی که میدونم مقداری از دیواره را وارد ناحیه پلاستیک میکنه) و بعد در استپ 2 این شرط دمایی رو نزارم تنش پسماند توی قطعه ام به وجود میاد ؟؟ وتوی محاسبات نرم افزار دخیل میشه؟؟

دقیقا منظور بنده هم همین بودش. کاری که ما یه بار کردیم. شما در یک استپ اینکار رو میکنید. البته باید استرس رو باتوجه به دما وارد کنید طوری که حتما در اون مرحله به مرحله پلاستیک دمایی برسه که وقتی برمیگرده به قسمت قبل این اتفاق بیفته.
اگر بخواید خیلی بهتر نتیجه بگیرید باید همینکارو بکنیدبا این تفاوت که مثلا 10 ثانیه دمای دیواره رو ببرید بالا و دوباره بیارید به صفر برسونید. منظورمو متوجه میشید؟ یعنی اون قسمتی که حالت Ramp باید بار بدید باید به طوری بدید که حالت جدولی باشه.
این نتیچه بهتری میده. البته باید دیگه باقیش سعی و خطا کنید دیگه
اگر من به یکی از دیواره ها دمای کوره رو بدم (دمایی که میدونم مقداری از دیواره را وارد ناحیه پلاستیک میکنه) و بعد در استپ 2 این شرط دمایی رو نزارم تنش پسماند توی قطعه ام به وجود میاد ؟؟ وتوی محاسبات نرم افزار دخیل میشه؟؟

asha_0o

عضو جدید
سلام
دوستان کسی ایده ای داره که چه جوری میشه چندتا میکرو کرک رو در کنار 1 کرک اصلی مدل و انالیز کرد؟

nima68us

عضو جدید
سلام. مشکل اساسی من در آباکوس اینه که وقتی یک تیر رو بار گذاری می کنم بعد از تحلیل نیرو های گره ای صفر است (البته به غیر از نیرو های گره ای در تکیه گاه و محل اعمال بار) اما در همان نقاط تنش داریم.لطفا راهنمایی نمایید که نیروهای نقاط چگونه بدست می آید.
h