بیاین تشکیل گروه بدیم و پی ال سی رو به کمک هم و همزمان با هم یاد بیگیریم امروز نوزده فروردین 92

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،دیدم این تاپیک تو تالار فعال تره گفتم اینجا درخواستمو مطرح کنم

دوستان کاتالوگ های شرکت زیمنس برای مدارهای صنعتی رو دارین؟ اگه دارین لطف کنین یا لینک بدبن یا عکسشو

مرسی

مهرداد مقدم

عضو جدید
سلام مهندسین محترم
اقایون و خانم ها دارین اشتباه میرین ها البته بنده کاره ای نیستم ولی پشنهاد داشتم براتون
برای یاد گیری plc درک مدار فرمان لازمه قبول
ولی اخه چرا میخوایین لوگو یاد بگیرین یاد گرفتن لوگو شما رو به جایی نمیرسونه فقط وقتتون تلف میشه .
بنظر من بعد از یادگیری مدار فرمان شروع کنید به یاد گیری step7 300 ,400 . برای یادگیری هم کتاب اموزش مرجع plc از انتشارات مثلث نارنجی قیمتش هم 26000 تومن که نرم افزار step7 رو هم داره کتاب خوبیه البته سطحش یکم بالاست ولی اگه باهم همکاری کنیم و شروع به خوندن اون کتاب کنیم براحتی تا اول شبکه های صنعتی من میتونم کمک کنم . تا اول طراحی شبکه یعنی یاد گیری کل برنامه نویسی توسط plc .
و دیگر مورد اینه که برای یادگیری اسون plc لازمه ذهنتونو خلاق کنید و برای هر مثالی که دارین حل میکنید یک مدل صنعتی رو مثال بزنید اون وقت میبینید که چه راحته .:w28:

جسارت منو ببخشید که نیومده این همه حرف زدم

arash71

عضو جدید
سلام مهندسین محترم
اقایون و خانم ها دارین اشتباه میرین ها البته بنده کاره ای نیستم ولی پشنهاد داشتم براتون
ولی اخه چرا میخوایین لوگو یاد بگیرین یاد گرفتن لوگو شما رو به جایی نمیرسونه فقط وقتتون تلف میشه .
بنظر من بعد از یادگیری مدار فرمان شروع کنید به یاد گیری step7 300 ,400 . برای یادگیری هم کتاب اموزش مرجع plc از انتشارات مثلث نارنجی قیمتش هم 26000 تومن که نرم افزار step7 رو هم داره کتاب خوبیه البته سطحش یکم بالاست ولی اگه باهم همکاری کنیم و شروع به خوندن اون کتاب کنیم براحتی تا اول شبکه های صنعتی من میتونم کمک کنم . تا اول طراحی شبکه یعنی یاد گیری کل برنامه نویسی توسط plc .
و دیگر مورد اینه که برای یادگیری اسون plc لازمه ذهنتونو خلاق کنید و برای هر مثالی که دارین حل میکنید یک مدل صنعتی رو مثال بزنید اون وقت میبینید که چه راحته .:w28:

دوست عزیز حق با شماست ولی ما داریم پروژه های s7300 رو میزاریم نه logo

GNMS

عضو جدید
مقدمه برنامه نویسی

مقدمه برنامه نویسی

سلام خدمت همه دوستان عزیز.

از امروز ایشالله برنامه نویسی Ladder رو برای PLC شروع میکنیم. خوشبختانه سیمبولهایی (Symbol) که برای برنامه نویسی استفاده میشه، تا حدی استاندارد هست و در نتیجه اگه برنامه نویسی رو یاد بگیریم، فرقی نمیکنه که PLC چه مدل یا چه مارکی باشه (از Logo گرفته تا S7-1200 و حتی مارکهای دیگه PLC مثل دلتا، فتک، و ... قابل استفاده هست. فقط ممکنه نحوه اتصالات و یا اسم گذاری یخورده متفاوت باشه ولی اصول یکی هست).
برنامه نویسی هم به نظر من دو قسمت اصلی داره:
  • الگوریتم برنامه نویسی
  • تبدیل الگوریتم به زبان برنامه نویسی

الگوریتم برنامه نویسی، مستقل از زبان برنامه نویسی هست و به هر زبانی میتونه انجام بشه (حتی به زبان نوشتاری فارسی). تو این قسمت مهم اینه که صورت مسئله رو خوب فهمیده باشیم و بتونیم برای خودمون تحلیل کنیم. منظورم اینه که اگه بهمون بگن خودت رو بزار بجای PLC و از روی ورودیها، برای خروجیها تصمیم بگیر، بتونیم اینکارو بکنیم. اگه بتونیم این کار و انجام بدیم، قسمت دوم خیلی ساده هست. کافیه که دستورات رو یکی یکی به زبانی که میخواهیم ترجمه کنیم.

یه مثال خیلی ساده:
یه چراغ داریم و 2 تا شاسی فشاری: صورت سوال اینه که میخواهیم اگه هر دو شاسی با هم فشرده بشن، چراغ روشن بشه.
تحلیل مسئله: همونطور که همه از مدار منطقی میدونیم، این یک مسئله ساده And هست. به این معنی که کافیه ورودیها رو با هم And کنیم، و بدیم به خروجی. پس به زبان مدار منطقی خواهیم داشت:
y=x1.x2
که تو این رابطه y خروجی و x1 و x2 ورودیها هستن.
یعنی اگه مغز ما بجای PLC بود میگفتیم که ورودیها رو بخون، با هم and کن و بعد نتیجه رو بده به خروجی. حالا کافیه که این رو به زبان PLC بنویسیم.
توی پست بعدی دستورات بیتی رو برای PLC خواهم گفت.

GNMS

GNMS

عضو جدید
برنامه نویسی منطقی بیتها

برنامه نویسی منطقی بیتها

ادامه از پست 95

نماد یه کنتاکت باز (Normally Open) و بسته (Normally Closed) تو زبان نردبانی به صورت زیر هست:
Input.JPG
هرکدام از این کنتاکتها رو میشه به یک بیت نسبت داد. این بیت میتونه یه پایه ورودی، حافظه یا یه پایه خروجی باشه. با سری و موازی کردن این دو نوع کنتاکت میشه انواع گیتها رو مثل And, Or, Xor, Xnor و ... ساخت.
علامت خروجی هم بشکل زیر هست:
Output.JPG
توی پست بعدی برای توضیح بیشتر چند تا مثال از این گیتها خواهم نوشت.

GNMS

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
گیتهای And, Or, XOr, XNor

گیتهای And, Or, XOr, XNor

تو این تاپیکها گیتهای معمولی رو به زبان نردبانی مینویسم. فقط به این نکته دقت کنید که توی همه مثالها ورودیها I1 و I2 هستند و خروجی Q هست.
یه توضیح در مورد اسم گذاری: تو PLC زیمنس ورودیها رو با I نشون میدن و خروجیها رو با Q. اما تو PLC دلتا و فتک ورودی رو با X نشون میدن و خروجی رو Y. اما شکل و نحوه کار به یک صورته و تغییری نمیکنه. فقط اسم گذاری متفاوته.

Gate.jpg

تو مدار اول ورودی 1 و 2 (I1 و I2) با هم and شده و نتیجه به خروجی 1 (Q1) داده میشه.
تو مدار دوم ورودی 1 و 2 (I1 و I2) با هم OR شده و نتیجه به خروجی 2 (Q2) داده میشه.
تو مدار سوم ورودی 1 و 2 (I1 و I2) با هم XOR شده و نتیجه به خروجی 3 (Q3) داده میشه.
تو مدار چهارم ورودی 1 و 2 (I1 و I2) با هم XNOR شده و نتیجه به خروجی 4(Q4) داده میشه.
تو مدار پنجم ورودی 1 (I1 ) قرینه (Not) شده و به خروجی 5 (Q5) داده میشه.

حالا با این تفاصیل میتونید هرگیت و هر مداری رو که براساس منطق بیتی باشه رو بسازید و برنامه اش رو بنویسید. کافیه که بتونید صورت مسئله رو برای خودتون تحلیل کنید، بعد به زبان منطقی بنویسید و از روی زبان منطقی با توجه به گیتهایی که بالا نوشتم تبدیل به زبان برنامه نویسی کنیم. (اینجاست که اهمیت درس مدار منطقی خودش رو نشون میده)
اگه سوالی تو این زمینه داشته باشید خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم.
تا پستی دیگر فعلا خداحافظ

GNMS

h_javan_far

عضو جدید
سلام مهندسین محترم

البته به نظر بنده لوگو مقدمه پی ال سی هست یهنی باید یاد گرفت و سریع ازش عبور کرد

GNMS

عضو جدید
سلام مهندسین محترم اقایون و خانم ها دارین اشتباه میرین ها البته بنده کاره ای نیستم ولی پشنهاد داشتم براتون برای یاد گیری plc درک مدار فرمان لازمه قبول ولی اخه چرا میخوایین لوگو یاد بگیرین یاد گرفتن لوگو شما رو به جایی نمیرسونه فقط وقتتون تلف میشه . بنظر من بعد از یادگیری مدار فرمان شروع کنید به یاد گیری step7 300 ,400 . برای یادگیری هم کتاب اموزش مرجع plc از انتشارات مثلث نارنجی قیمتش هم 26000 تومن که نرم افزار step7 رو هم داره کتاب خوبیه البته سطحش یکم بالاست ولی اگه باهم همکاری کنیم و شروع به خوندن اون کتاب کنیم براحتی تا اول شبکه های صنعتی من میتونم کمک کنم . تا اول طراحی شبکه یعنی یاد گیری کل برنامه نویسی توسط plc . و دیگر مورد اینه که برای یادگیری اسون plc لازمه ذهنتونو خلاق کنید و برای هر مثالی که دارین حل میکنید یک مدل صنعتی رو مثال بزنید اون وقت میبینید که چه راحته .:w28: جسارت منو ببخشید که نیومده این همه حرف زدم
البته به نظر بنده لوگو مقدمه پی ال سی هست یهنی باید یاد گرفت و سریع ازش عبور کرد

سلام خدمت همه دوستان

من یه چیزی رو نمیفهمم و اون اینه که چرا دوستان فکر میکنند ما داریم اینجا لوگو یاد میگیریم. من خودم PLC رو با S7 شروع کردم، اما یه جا که لازم بود لوگو کار کنم شاید کمتر از 2 روز طول کشید تا لوگو رو کامل مسلط شدم. یه جایی هم لازم بود دلتا کار کنم، شاید باورتون نشه، اما بازهم 3 روز طول نکشید که دلتا رو یاد گرفتم. به همینطور فتک رو هم یاد گرفتم. اصلا هیچ اهمیتی نداره که شما چی یاد میگیرین، اگه اصول PLC رو خوب بلد باشین، شیفت کردن از یه مارک یا مدل به یه مارک دیگه حداکثر یه هفته طول میکشه. واسه همین پیشنهادم اینه که بجای اینکه به فکر این باشین که لوگو یاد بگیرین یا S7-1200، سعی کنید اصول و نحوه برنامه نویسی و نحوه تحلیل سیستم رو یاد بگیرین. یادگیری زبان برنامه نویسی خیلی ساده تر از اینهاست.
ضمناً این لوگو رو هم اینقدر دست کم نگیرید. من باهاش Motion Control هم نوشتم (البته نمیگم دستگاه CNC کنترل کردم، اما حرکت یه بعدی یه دستگاه رو با دقت خیلی بالایی، در حد صدم میلیمتر کنترل کردم)! و دارم سعی میکنم یه حرکت دو بعدی رو هم با لوگو کنترل کنم!

GMNS

h_javan_far

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

من یه چیزی رو نمیفهمم و اون اینه که چرا دوستان فکر میکنند ما داریم اینجا لوگو یاد میگیریم. من خودم PLC رو با S7 شروع کردم، اما یه جا که لازم بود لوگو کار کنم شاید کمتر از 2 روز طول کشید تا لوگو رو کامل مسلط شدم. یه جایی هم لازم بود دلتا کار کنم، شاید باورتون نشه، اما بازهم 3 روز طول نکشید که دلتا رو یاد گرفتم. به همینطور فتک رو هم یاد گرفتم. اصلا هیچ اهمیتی نداره که شما چی یاد میگیرین، اگه اصول PLC رو خوب بلد باشین، شیفت کردن از یه مارک یا مدل به یه مارک دیگه حداکثر یه هفته طول میکشه. واسه همین پیشنهادم اینه که بجای اینکه به فکر این باشین که لوگو یاد بگیرین یا S7-1200، سعی کنید اصول و نحوه برنامه نویسی و نحوه تحلیل سیستم رو یاد بگیرین. یادگیری زبان برنامه نویسی خیلی ساده تر از اینهاست.
ضمناً این لوگو رو هم اینقدر دست کم نگیرید. من باهاش Motion Control هم نوشتم (البته نمیگم دستگاه CNC کنترل کردم، اما حرکت یه بعدی یه دستگاه رو با دقت خیلی بالایی، در حد صدم میلیمتر کنترل کردم)! و دارم سعی میکنم یه حرکت دو بعدی رو هم با لوگو کنترل کنم!

GMNS
کاملا درست می فرمایید

elnazh

عضو جدید
منم هستم چند تا پروژه با plc fatek انجام دادم توی صنایع غذایی و بسته بندی، زبانش ladder هست اسم برنامش winproladder کیفیتش عالیه و بیشتر صنایع از این مارک استفاده می کنند اگر خواستین می تونم کمکتون کنم کلی داکیومنت در موردش دارم

majidomidi

عضو جدید
سلام.ممنونم که راجب فتک حرف زدید
میشه داکیمنتاتونو راجب فتک در اختیار من هم قرار بدید؟>

tiazer

عضو جدید
سلام بر مهندسین عزیز
من خودم دارم esd شرکت heney wellرو کار میکنم
من از این پیشنهاد اگرچه دیر متوجه شدم ولی استقبال میکنم
ولی اینجا یه جورایی قدرت مانور و چتینگش پایینه
اگه موافق باشید اینجا قرار بزاریم و تو یاهو مسنجری یا فیسبوک (یه گروه مخصوصش رو تشکیل بدیم)با هم به تبادل اندیشه بپردازیم

این آی دیمه.....اگه شما هم مشتاق بودید ،خوشحال میشم با هم در ارتباط باشیم
hajeer_tiazer@yahoo.com

h_javan_far

عضو جدید
سلام بچه ها
من خیلی دوست دارم درباره شبکه های صنعتی مطلب یاد بگیرم
شبکه های فیلد باس- اسکادا و ..... کسی مطلبی داره ممنون میشم

h_javan_far

عضو جدید
فقط یه سوال برای من پیش امد ..مگه پی ال سی تو شیمی هم کاربرد داره؟!!!
نردبانی واسه شروع یه دانشجوی کنترلی کارایی داره؟
واقعا از زحماتتون متشکرم

هر جا که مخازن و مایعات باشه پی ال سی کاربرد داره من کارآموزی نیروگاه سیکل ترکیبی بودم تو واحد شیمی نیروگاه که وظیفه تامین آب مورد نیاز ژنراتور را داشت پی ال سی های زیادی استفاده شده بود

sajjad666

عضو جدید
سلام
خب چرا ادامه نمیدین ؟
چند تا سوال اول اینکه hmi ها این وسط چطوری با plc ارتباط دارن؟ موقعی که hmi قصد قطع و وصل کنتاکتوری رو داشته باشه این دستور رو به plc میفرسته یا مستقیما قطع میکنه ؟
آیا میشه از pc به عنوان hmi استفاده کرد ؟
من یه تابلو دارم که با میکرو به pc وصل شده . 13 تا خروجی داره که کنتاکتورها رو قطع و وصل میکنه و 6 تا ورودی که 2 تاش آنالوگه . میخوام که تغییرش بدم . (نرم افزار همراه الان فقط برای قطع و وصل به کار میره ) هدف اصلی هم آمارگیری و ثبت وقایعه و چند نکته امنیتی کوچیک مثل قطع در صورت بالا رفتن فشار .
در حالت ایده آل چیزی میخوام که ورودی ها رو بخونه و پانلی که اپراتور از طریق اون وضعیت رو تحت نظر داشته باشه و بتونه حداکثر ظرف چند ثانیه دستگاهها رو کنترل کنه . و تموم ورودی ها و عملیات رو خروجی ها ازطریق ماژول بیسیم (ترجیحا tcp)برای pc ارصال بشن . در صروت عدم امکان بیسیم pc به عنوان hmi استفاده بشه ..
خب سوال اینه که چی باید بخرم و دنبال چه مطالبی باشم ؟ من دنبال هوش نویستم آیا وسیله ای هست که فقط رابط بین pc و دستگاهها باشه ؟
ممنون

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
خب چرا ادامه نمیدین ؟
چند تا سوال اول اینکه hmi ها این وسط چطوری با plc ارتباط دارن؟ موقعی که hmi قصد قطع و وصل کنتاکتوری رو داشته باشه این دستور رو به plc میفرسته یا مستقیما قطع میکنه ؟
آیا میشه از pc به عنوان hmi استفاده کرد ؟
من یه تابلو دارم که با میکرو به pc وصل شده . 13 تا خروجی داره که کنتاکتورها رو قطع و وصل میکنه و 6 تا ورودی که 2 تاش آنالوگه . میخوام که تغییرش بدم . (نرم افزار همراه الان فقط برای قطع و وصل به کار میره ) هدف اصلی هم آمارگیری و ثبت وقایعه و چند نکته امنیتی کوچیک مثل قطع در صورت بالا رفتن فشار .
در حالت ایده آل چیزی میخوام که ورودی ها رو بخونه و پانلی که اپراتور از طریق اون وضعیت رو تحت نظر داشته باشه و بتونه حداکثر ظرف چند ثانیه دستگاهها رو کنترل کنه . و تموم ورودی ها و عملیات رو خروجی ها ازطریق ماژول بیسیم (ترجیحا tcp)برای pc ارصال بشن . در صروت عدم امکان بیسیم pc به عنوان hmi استفاده بشه ..
خب سوال اینه که چی باید بخرم و دنبال چه مطالبی باشم ؟ من دنبال هوش نویستم آیا وسیله ای هست که فقط رابط بین pc و دستگاهها باشه ؟
ممنون

HMI با استفاده از شبکه های صنعتی با PLC ارتباط برقرار میکنن (مثل Profibus )
دوست من HMI یا کلیه سیستم های مونیتورینگ فقط نوعی نشانگر هستن نه کنترلر!! فرمان رو میده به PLC و اون کنتاکتور رو قطع میکنه
شما HMI و PLC از نزدیک دیدید یا اطلاعاتی در این زمینه دارید؟!

sajjad666

عضو جدید
ممنون ازجوابتون .
خب منظورتون رو درست نفهمیدم ! اگه منظورتون اینه که با plc کار کردم یا نه که خیر کار نکردم .
با تابلو برق آشنایی دارم و چندین ساله که برنامه نویس هستم دنبال حلقه ی مفقوده میگردم . کتابهای زیادی در مورد plc توی وب خوندم ولی هر کدوم به نوعی ناقصن وقصد ندارم برای یادگیری میکرو وقت بگذارم ..
الان من یه خط تولید دارم که توسط میکرو و پورت r232 با pc ارتباط داره . ( کامپیوتر و بردهای الکترونیکی داخل خود تابلو هستن)سوال اینه که چه چیزی بخرم که بتونه به جای این کیتها ورودیها رو به pc برسونه . فتک بخرم یا مثلا لوگو و آیا میشه اینها رو مستقیما با کامپیوتر کنترل کرد مثلا wincc ( سرور opc فتک رو پیدا کردم ) ترجیحا بشه با vb براش کد نوشت . و عالی میشه اگه امکان کنترل بیسیم هم وجود داشته باشه .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنون ازجوابتون .
خب منظورتون رو درست نفهمیدم ! اگه منظورتون اینه که با plc کار کردم یا نه که خیر کار نکردم .
با تابلو برق آشنایی دارم و چندین ساله که برنامه نویس هستم دنبال حلقه ی مفقوده میگردم . کتابهای زیادی در مورد plc توی وب خوندم ولی هر کدوم به نوعی ناقصن وقصد ندارم برای یادگیری میکرو وقت بگذارم ..
الان من یه خط تولید دارم که توسط میکرو و پورت r232 با pc ارتباط داره . ( کامپیوتر و بردهای الکترونیکی داخل خود تابلو هستن)سوال اینه که چه چیزی بخرم که بتونه به جای این کیتها ورودیها رو به pc برسونه . فتک بخرم یا مثلا لوگو و آیا میشه اینها رو مستقیما با کامپیوتر کنترل کرد مثلا wincc ( سرور opc فتک رو پیدا کردم ) ترجیحا بشه با vb براش کد نوشت . و عالی میشه اگه امکان کنترل بیسیم هم وجود داشته باشه .

بله از پست اولتون حدس زدم!
ببینید شما دارید سیستمی که دارید رو با PLC مقایسه میکنید در حالی که این دو با هم قابل مقایسه نیستن! من حس میکنم که شما دارید با دید الکترونیکی به قضیه نگاه میکنید در حالی که کاربر PLC باید دیدش صنعتی باشه
شما هر PLC که بخرید خودش کنترل رو به عهده میگیره و کاری به PC نداره! شما میتونید با کامپیوتر فقط برنامه رو مونیتور کنید. همین
برای PLC هم نمیشه با هیچ یک از زبان های برنامه نویسی که شما میفرمائید برنامه نوشت مگر با زبان های خود PLC مثل LAD , FBD , STL , Graph , SCL , ...
امیدوارم که تونسته باشم راهنمایی کنم

sajjad666

عضو جدید
ممنون از جوابهاتون
خب دوستانی که تسلط دارن چرا جواب نمیدن ؟با توجه به اینکه قسمت بزرگی از جواب سوالهای من توی همین انجمن بود خب کاش بقیه هم جواب میدادن ...
اول اینکه تقریبا همه چی توی پی ال سی ممکنه ولی مسئله مهارت فنی نیست بلکه اینه که چقدر میخوای پول خرج کنی ...
تقریبا تموم plc ها قابل کنترل با pc هستن که البته به opc سرور یا نرم افزراهای خاص مثل میکرولب یا wincc احتیاجه .مثلا برای logo plc براحتی با wincc یا نرم افزارهای تحت آندروید (به کمک ماژول wifi)میشه به عنوان hmi استفاده کرد . با ویزوال استودیو یا نرم افزارهای مشابه هم به کمک opc میشه hmi نوشت . البته در محیط صنعتی معنی نداره ...
برای این کار لازمه که Plc به شبکه به کمک کابلهای اترنت یا پورتهای دیگه و یا با کمک ماژولهای شبکه وایرلس مثل زیگ بی متصل باشه .
شما چند تا plc داشته باشی میشه شبکه شون کرد و بعد از طریق همین شبکه همه رو با pc کنترل و مانیتور کرد ...

.hossein.

عضو جدید
سلام.
اگر ممکن هست چنتا تمرین حل شده plc بزارید.
اگر link رو هم بزارید چه بهتر .
یا سایت های خوب معرفی کنید.
با سپاس فراوان.

GNMS

عضو جدید
ممنون از جوابهاتون
خب دوستانی که تسلط دارن چرا جواب نمیدن ؟با توجه به اینکه قسمت بزرگی از جواب سوالهای من توی همین انجمن بود خب کاش بقیه هم جواب میدادن ...
اول اینکه تقریبا همه چی توی پی ال سی ممکنه ولی مسئله مهارت فنی نیست بلکه اینه که چقدر میخوای پول خرج کنی ...
تقریبا تموم plc ها قابل کنترل با pc هستن که البته به opc سرور یا نرم افزراهای خاص مثل میکرولب یا wincc احتیاجه .مثلا برای logo plc براحتی با wincc یا نرم افزارهای تحت آندروید (به کمک ماژول wifi)میشه به عنوان hmi استفاده کرد . با ویزوال استودیو یا نرم افزارهای مشابه هم به کمک opc میشه hmi نوشت . البته در محیط صنعتی معنی نداره ...
برای این کار لازمه که Plc به شبکه به کمک کابلهای اترنت یا پورتهای دیگه و یا با کمک ماژولهای شبکه وایرلس مثل زیگ بی متصل باشه .
شما چند تا plc داشته باشی میشه شبکه شون کرد و بعد از طریق همین شبکه همه رو با pc کنترل و مانیتور کرد ...

sajjad666 عزیز با سلام

امیدوارم که تا الان ابهامات رفع شده باشه. منم یخورده اطلاعات در مورد PLC و HMI دارم که در اختیارت میزارم. امیدوارم که برات مفید باشه.
PLC وسیله کنترلی هست و کارش اینه که براساس ورودیهایی که داره تصمیم بگیره و خروجیها رو کنترل کنه. وظیفه HMI اینه که بتونه وضعیت PLC رو مونیتور کنه و نشون بده. همچنین میتونه مستقیماً حافظه داخلی PLC رو تغییر بده. PC هم میتونه دقیقاً کار HMI رو انجام بده. یعنی بعنوان یه وسیله روی شبکه مقادیر حافظه PLC رو مستقیماً بخونه یا تغییر بده. بنابراین شما میتونی براحتی مدار میکروکنترلرت رو حذف کنی و بجاش یه PLC با یه HMI بزاری و خیال خودت رو راحت کنی، که این کار مزایای زیادی داره. برای مثال:
  • محافظت در برابر نویز (این یکی از مهمترین مزایای PLC هست)
  • برنامه نویسی راحت
  • امکان زیاد کردن ورودی و خروجی ها
  • امکان ارتباط با کامپیوتر
  • راحت بودن کار با HMI (صفحه نمایشش رنگی و لمسی هست و کار کردن باهاش خیلی راحته)
  • و ....
ارتباط PLC و HMI به روشهای مختلفی انجام میشه. اما متداولترین روش استفاده از پورت RS485 هست که تقریباً روی همه PLC ها هست. یه پورت دیگه هم که استفاده میشه پورت RS232 هست که روی بعضی از PLCها مثل Fatek هست. معمولا همه HMI ها همه پورتهای RS232، RS485 و RS422 رو دارند. یه سریشون هم پورت شبکه (LAN) رو دارند. اما PLCها بسته به مارک و نوعشون یکی از این پورتها رو دارند و برای مابقی پورتها باید ماژول مخصوصش رو بخری و بهش اضافه کنی. بعنوان مثال من پورتهایی که روی PLCهای مختلف هست رو برات مینویسم:

زیمنس S7-200: پورت RS485 بعضی از مدلهاشون 2 تا پورت RS485 دارند (مثل 224XP)
زیمنس S7-300: پورت MPI این پورت مخصوص S7-300 هست. اما خیلی از HMI ها میتونند باهاش ارتباط برقرار کنن.
دلتا: پورت RS485
فتک: پورت RS232

وقتی میخوای PLC رو به کامپیوتر وصل کنی، بسته به نوع PLC روشهای مختلفی وجود داره. مثلاً برای زیمنس میتونی از PC adapter استفاده کنی. این وسیله ای هست که یه طرف از طریق RS232 یا USB به کامپیوتر وصل بشه و از یه طرف با MPI به S7-300 یا RS485 به S7-200 وصل بشه. و دقیقا مثل HMI حافظه PLC رو مستقیما بخونه یا تغییر بده. نرم افزار این کار هم Wincc هست.
برای هرکدوم از PLC های دیگه هم نرم افزار و کابل ارتباطی مخصوصش هست که میتونی کامپیوتر رو به PLC وصل کنی.
امیدوارم توضیحاتم به دردت بخوره. بازهم اگه سوالی داشته باشی، خوشحال میشم کمکت کنم.

GNMS

Muhammad1986

عضو جدید
سلام

دوستان من چند سال پیش یه دوره کلاس plc رو رفتم ولی اصلابدردم نخورد حالا واسه یادگیری plc چکار کنم؟

لطفا راهنماییم کنید

کسی رو میشناسید تا باهاش مچ بشم و چیزی ازش یاد بگیرم؟

ممنونم

f.babaei

عضو جدید
سلام کلاس تموم شده؟
مثل اینکه دیر رسیدیم!
در هر صورت بچه ها من هستم دوباره شروع کنیم.s7 , moller, logo من کار کردم. مدار فرمانم خیلی کار کردم آخه فنی هستم از هنرستان تا کارشناسی همش این درسو داشتیم:confused:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.من دارم میرم کلاس plc.یعنی دو سه جلسه فقط رفتم.دوستان میتونیم اینجا با هم یادش بگیریم همزمان

ارتمیس فخری

عضو جدید
سلام دوستان
دیر رسیدم آیا؟همه شروع کردین؟میشه کسایی که تازه میخوان شروع کنن اعلام کنن
مرسی

f.babaei

عضو جدید
سلام.
بچه ها من توی کارشناسی plc s7 وکاردانی moller ویه آشنایی با logo هم دارم و مدار فرمانم مثل آب خوردن بلدم! اما میخوام s7 رو بطور جدی شروع کنم و یه ماه دیگه که امتحان فنی وحرفه ای هست مدرک درجه2رو امتحان بدم. هر کی دوست داره باهم پیش بریم پیام بده! در ضمن تا حالا هیچ کلاسی خصوصی نرفتم وبصورت خودخوان پیش اومدم
یاحق