بومی سازی دانشگاهها در حد تیم ملی ! امان از تبعیض . . .

رتبه ی یک کنکور سال 86 که شمالی بود و تو همه ی تبلیغاتم بود و حالا مسأله درآمدی هم که داشت نیست
رتبه ی 1 اون نبود
مرتضوی یکی از بچه های انرژی اتمی که رتبش 24 شده بود اعتراض داد و به این دلیل که رتبه های زیر 100 رو در صورت اعتراض دستی بررسی میکنن
بررسی که شد درصد 80 شیمیش شد 100
و رتبش هم شد 1
و سازمان سنجش اشتباه کرده بود
من خودم از کسانیم که وقتی دیشب 20 . 30 رو دیدم گفتم سازمان سنجش که اشتباه نمی کنه
ولی وقتی تو اینو گذاشتی
خواستم بگم ممکنه اشتباه هم کرده باشن
ولی اطمینان داشته باش محاله با رتبه ی 2 هر منطقه ای و یا با رتبه ی زیر 100 کشوری (هر منطقه ای) کسی شریف برق قبول نشه;)

فکر نمیکنم سهمیه های پارسال و امسال فرق شدیدی کرده باشن
ولی بهتره اینو بدونی که پارسال این ما تهرانیا بودیم که از تغییرات سهمیه ی بومی ضرر کردیم
پارسال سهمیه برای ما از 60 به 40 به 50 ،50 کم شد

راستی دوست تو هم که 2 منطقه 3 شده اگر سهمیه ی 95 درصدیم که میگی باشه بازم باید قبول شه

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..بحث جالبی بود...گفتم بیام نظرمو بگم...
ولی متاسفانه همه نظراتو نخوندم....هروقت خوندم سعی میکنم نظر بهتری ارائه بدم
در کل به نظر من این بومی سازی هر بدی ای که داشته باشه....که سروش جان یک سریشو اشاره کرد بهش..خوبیایی هم داره
یکی از خوبیهاش اینه که همه نخبه ها جمع نمیشن تو دانشگاههای تهران...یا دانشگاههای مطرح...
مثلا فکر کن این بومی سازی نبود...اونوقت همه رتبه های زیر 200 مثلا میومدن تو شریف...خب در اینصورت سطح علمیه شریف بالا میره..و در عوض سطح علمیه دانشگاههای شهرهایی که این افراد از اونجاها میان افت میکنه..خب...این اصلا به نفع اینده علمیه یه کشور نیست که قطب علمیش یه شهر خاص باشه...
به نظر من بچه هاییکه از شهرهای دیگه میانو رتبه های خوبو بدست میارن خیلی بهتر میشد اگه تو شهر خودشون میموندن و سطح دانشگاه خودشون میاوردن بالا
البته این کار از خود گذشتگی ایه زیادی میخواد...
دومین حسنش اینه که تو تهران زندگی کردن خیلی هم راحت نیست
خود من چند نفرو سراغ دارم...که از شهرستان اومدن تهران...اولش براشون تازگی داره..ولی بعد یه مدتی دوری از خانوادگی و مسائل روحی داغونشون میکنه...البته نه فقط برای اومدن به تهران که برای همه شهرهای دیگه هم همینطوره...در کل ادم همیشه پیش خانوادش بهتر میتونه درس بخونه و کار بکنه..هرچند که معتقدم برای رسیدن به هدفهای بزرگ باید از یه چیزهایی گذشت

اما در کل قبول دارم که تو این طرح به یه عده ظلم میشه...

donia

عضو جدید
در کل به نظر من این بومی سازی هر بدی ای که داشته باشه....که سروش جان یک سریشو اشاره کرد بهش..خوبیایی هم داره
یکی از خوبیهاش اینه که همه نخبه ها جمع نمیشن تو دانشگاههای تهران...یا دانشگاههای مطرح...
مثلا فکر کن این بومی سازی نبود...اونوقت همه رتبه های زیر 200 مثلا میومدن تو شریف...خب در اینصورت سطح علمیه شریف بالا میره..و در عوض سطح علمیه دانشگاههای شهرهایی که این افراد از اونجاها میان افت میکنه..خب...این اصلا به نفع اینده علمیه یه کشور نیست که قطب علمیش یه شهر خاص باشه...
به نظر من بچه هاییکه از شهرهای دیگه میانو رتبه های خوبو بدست میارن خیلی بهتر میشد اگه تو شهر خودشون میموندن و سطح دانشگاه خودشون میاوردن بالا
خود من چند نفرو سراغ دارم...که از شهرستان اومدن تهران...اولش براشون تازگی داره..ولی بعد یه مدتی دوری از خانوادگی و مسائل روحی داغونشون میکنه...البته نه فقط برای اومدن به تهران که برای همه شهرهای دیگه هم همینطوره...در کل ادم همیشه پیش خانوادش بهتر میتونه درس بخونه و کار بکنه..هرچند که معتقدم برای رسیدن به هدفهای بزرگ باید از یه چیزهایی گذشت

همه دوست دارند پیش خونوادهاشون باشند و ازشون دور نباشند ولی در همه ی شهرها دانشگاهها ی معتبر نیست و همچنین رشته های محدودی وجود داره ، مثلا جایی که من هستم فقط دانشگاه پیام نور هستش ،به خاطر همین باید فرسنگ ها از خونوادم دور باشم تا بتونم یه دانشگاهی درس بخونم که امکانات داشته باشه و اون رشته ای که من میخوام ...
ما که از شهرستان میایم باید خیلی مشکلاتو تحمل کنیم تا بتونیم تحصیل کنیم به خاطر اینکه ما امکانات نداریم....
ولی همیشه باید در برابر این مشکلات سکوت کرد و نمیتونی اعتراضی بکنی اگرم اعتراض کنی با جوابهاشون بهت میفهمونند که سکوت کن.....

April_girl

عضو جدید
نمیدونم چی بگم واقعا چی میشه گفت؟؟؟؟؟؟ کسایی که یک سال وقت و انرژی صرف کردند تا..... اصلا گفتن این حرفا چه نتیجه ای داره ... امسال ارشد که معلوم نشد چی به چیه این از کارشناسی ...!!! خواهر خود من امسال ارشد داشت خیلیم زحمت کشید واقعا تلاش کرد رتبش هم شد 120 ولی تو اسکیس معلوم نشد چی شد که قبول نشد اونوقت دوستش با 1200 گیلان قبول شد. دوستش با رتبه 1 رقمی نتونست قبول بشه.. حالا بیا اعتراض کن کیه که گوش بده... نمیونم چه جوریاس

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
مملكته گل و بلبله ديگه...هر كي صبح زودتر بيدار شد اون روز اون قانون مي ذاره...آخه يكي نيست به اين .......بگه آخه ........ها شما اصلا مي دونيد اين جووني كه با هزار اميد و آرزو يه ساله تمام از همه چي مي گذره تا بره يه دانشگاه خوب بعد از اينكه تلاششو بي ثمر مي بينه ممكنه چه پيامد هايي براي اون و امثال اون پيش بياد؟؟..اون همه ي آرزوهاشو بر باد رفته ميبينه..حالا هزينه اي كه واسه اين پيامدها بايد صرف بشه خيلي بيشتر از اون چيزيه كه فكرشو بكنيد...
توضيح :جاي اون نقطه رنگي ها هر چي از دهنتون در مياد بذارين

در جواب ارغوان: ارغوان جان يه سري از حرفات درسته ولي مي دوني چند سال طول مي كشه تا دانشگاه هاي ديگه ي كشور هم سطحشونو به دانشگاه هاي تهران برسونن...در ضمن مگه تو كل ايران چند تا مثل اساتيدي كه تو دانشگاه هاي معتبر تهران درس مي دن وجود داره..مگه غير از اينه كه الان اكثر اساتيد خوب اونايي هستن كه تو دانشگاه هاي تهران درس خوندن..مي دوني با اين كار چه ضربه اي به سطح سواد اساتيد آينده مي خوره..مي دوني با اين كار چقدر از تعداد نخبه هامون كم مي شه..مي دوني با اين كار ما چند ساله ديگه از دنيا عقب مي مونيم..من خودم تهران درس مي خونم و مي دونم سطح اساتيد تهران و ساير شهر ها چقدر با هم فرق مي كنه..اگه بگم با اكثر دانشگاه ها يه چيزي مثل زمين تا آسمون دروغ نگفتم..فقط مي تونم بگم خيلي متاسفم و از اينكه دارم تو مملكتي زندگي مي كنم كه بدون هيچ توجهي به عواقب قانون، قانون گذاري مي شه خجالت مي كشم...درسته كه بومي سازي خوبه ولي نه انقدركه باعث ايجاد اينهمه مشكل در كشور بشه..اميوارم با اين وضع هم همگي موفق باشيد هميشه:razz:

خودموني بگم دارن ريشه ي كشورمونو از پايه مي زنن:whistle:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من نمیدونم ، نسبت به رشته خودم فقط میتونم نظر بدم توی این مورد اساتید : یک شخصی هست به نام آقای مهندس شاپور طاحونی . تمام کتاب های مرجع عمرانی تالیف ایشونه ، ایشون خودشون توی امیرکبیر درس میدند ، دیگه فکر نکنم یعنی از این آدم بالاتر توی اساتید عمران باشه ، کسی که ترجمه و تالیف تمام کتاب های مهندسی عمران رو به عهده داره و توی تمامی شوراهای عمرانی مثل تحقیقات ساختمان و تالیف برنامه بودجه و ... دست داره . حالا چقدر از کسایی که انتخاب رشته میکنند این آدم رو میشناسند وقتی که هنوز نرفتند عمران بخونند ؟ اونی که میخواد عمران بزنه ، اول شریف و میزنه ، بعد تهران و ، بعدش اگه حال کرد پلی تکنیک پس اینکه بگیم اساتید خوب فلانند و بیسارند اشتباهه ، یک استادی بود توی پارسه ، استاد سیالات دانشگاه شریف عمران هم هست ، من یک سوال خیلی ساده از جزوه سیالات استاد خودمون توی آزاد کاشان ازش پرسیدم نتونست جواب بده :) معیار خوبی بود ؟ بعدشم ، دقت کنید که این دانشجو هاند که یک دانشگاه رو میسازند نه اساتید . چون استاد خوب ، کسیه که خوب درس رو بفهمونه تا دانشجو خودش پیگیری کنه و متاسفانه فهم ماست که باید نظر بدیم چه استادی خوب میفهمونه ، چه بسا یک استاد به فهم من درس بده و من ازش راضی بشم و یکی دیگه بگه بابا این اصلاً حالیش نیست :) قبول کنید که انتخاب رشته خیلی تعصبی شده و همه به نام کار دارند ، اونایی هم که میرند خارج ، همه میگند برای چند سال میریم و درس میخونیم میایم به کشورمون خدمت میکنیم :) ولی به این نکته توجه ندارند کسی که بورسیه شد برای دانشگاه فلان ، باید تا چندین سال برای اون دانشگاه کار کنه توی خارج و شاید وقتی بیاد که دیگه ...

esf javanan

عضو جدید
سلام به سروش عزیزم
امیدوارم که حالت خوب باشه من هم دوستی داشتم که رتبه کنکورش شد 7 اما یکی از اون آدم های ریشو که مصاحبه میکنن بخاطر یه پیراهن آستین کوتاه اونو رد کرد و لازمه بگم که در آزمون کارشناسی ارشد رتبش این شده بود.باهاش که صحبت می کردم دیگه هیچ امیدی به پیشرفت در ایران نداشت و فقط فکر رفتن بود.

Matrix

عضو جدید
اولا دوست من قبل اینکه از دهنت چیزی در بره یادت باشه من خیلی بیشتر از تو و دوستت در رابطه با رتبه و انتخاب رشته حالیمه(ببخشیدا) پس دهنتو خوب نگه دار دوستم
وقتیم عصبانی هستی خوب فکر کن بعد حرفتو بزن
سوابق هم ربطی نداره دوستم
کنکور که بدی میفهمی کنکور با همشون فرق داره
هرچند چیز گنده ایم نیست

ولی حالا که اطمینان داری و کارنامه ی کنکورشم دیدی
یه سؤال دارم(سریع جبهه نگیر و ناراحت نشو, موضوع جالبه)
کنکور پارسال یادته کی 1 ریاضی شد؟
یه پسر شمالی بود
خب؟

در رابطه با اینکه معمولا رتبه های برتر منطقه 3 چند کشوری میشن هم واست از دوستام میپرسم
اونها خودشون منطقه 3ان خب
اگرم اشتباه کرده بودم واسه اشتباهم معذرت میخوام

من هم 20 و30 رو دیدم
و همچنین مثالهایی از دوستای منم که با رتبه های خوب منطقه یک خراب شدن کم نیست
و همچنین دوستای کمی تو برق شریف ندارم که بشناسم و دوستاشونم بشناسم که منطقه 3 برق قبول شده باشن

راستی

این دوستت که میگی بخاطر سهمیه ای که از حضورش تو مرحله ی سوم به دست میاره میتونه ترم بعد تغییر رشته بده بره برق

منظورت همین تهرانیاییه که از تیر ماه میرن مدرسه و شب و روز با وجود باهوش بودنشون فقط درس میخونن دیگه؟!!

اینا به کنار
تو کسی که پارسال یک ریاضی شد یادته دیگه؟

رتبه ی یک کنکور سال 86 که شمالی بود و تو همه ی تبلیغاتم بود و حالا مسأله درآمدی هم که داشت نیست
رتبه ی 1 اون نبود
مرتضوی یکی از بچه های انرژی اتمی که رتبش 24 شده بود اعتراض داد و به این دلیل که رتبه های زیر 100 رو در صورت اعتراض دستی بررسی میکنن
بررسی که شد درصد 80 شیمیش شد 100
و رتبش هم شد 1
و سازمان سنجش اشتباه کرده بود
من خودم از کسانیم که وقتی دیشب 20 . 30 رو دیدم گفتم سازمان سنجش که اشتباه نمی کنه
ولی وقتی تو اینو گذاشتی
خواستم بگم ممکنه اشتباه هم کرده باشن
ولی اطمینان داشته باش محاله با رتبه ی 2 هر منطقه ای و یا با رتبه ی زیر 100 کشوری (هر منطقه ای) کسی شریف برق قبول نشه;)

فکر نمیکنم سهمیه های پارسال و امسال فرق شدیدی کرده باشن
ولی بهتره اینو بدونی که پارسال این ما تهرانیا بودیم که از تغییرات سهمیه ی بومی ضرر کردیم
پارسال سهمیه برای ما از 60 به 40 به 50 ،50 کم شد

راستی دوست تو هم که 2 منطقه 3 شده اگر سهمیه ی 95 درصدیم که میگی باشه بازم باید قبول شه

این همه حرف زدی ولی یک مشکل عمده تو بحث من و شما وجود داره !

با اینکه من میگم "مطمئنم" که همچین اتفاقی افتاده ، شما میگی که "محاله" این اتفاق بیفته و اینطوری میتونی از اون حرفهایی که اون اول بحث زدی دفاع کنی ! در حالیکه اگر یه ذره به حرف من توجه کنی ، متوجه میشی که اون حرفات کاملا" اشتباه بوده!

من دارم میگم حتی تو اون فرمی که خود سازمان سنجش داده بود و با توجه به رتبه و کارنامه مشخص میکرد که هر کس به احتمال زیاد چه رشته ای قبول میشه ، برای دوست من برق شریف رو نزده بود!

بعد شما دوباره میگی که بد انتخاب رشته کرده!

یعنی اینقدر احمق هست این دوست من !؟ که این همه زحمتی که این 3 ساله کشیده رو با یه بی توجهی دود کنه بره هوا !؟
عزیزم انتخاب رشته واسه کسی که باید " هر رشته ای " قبول بشه ، اونقدرا هم فرآیند دشواری نیست!
این کاملا مشخصه که یه منطقه یکی با 200 کشوری نمیتونه بره برق و حتی مکانیک تهران و این در حالیه که 200 کشوری برای یک منطقه 3ای همه چیز هست
رتبه های برتر منطقه ی 3 فکر میکنم زیر 100 کشوری هم نباشن
اگر بدون در نظر گبرفتن امکانات بگیم این قطعا ظلم به منطقه 1ای هست
و حتی با در نظر گرفتن دیگر جوانب هم ذره ای ظلم به مناطق 2 و 3 نمیشه که سود هم میکنن

بیخیال ، من هیچوقت بحثهای این شکلی رو ادامه نمیدم.

---------------

نهایتا" حق با شماست . بعله حتما" اشتباهی شدهکه پیگیری میکنند و حل میشه . خنوش به حال ماهایی که منطقه محروم هستیم.

esf javanan

عضو جدید
سلام به سروش عزیزم

فقط یک جمله...
به امید روزهای موفق برای مهندسان لایق ایرانی در سراسر جهان و ایران...

jaky

عضو جدید
ببینید بومی سازی خوبه. هیلی هم خوبه ولی باری چند تا دانشگاه نه.
شریف، دانشگاه تهران+ علوم پزشکیش
چرا؟
چون امکانات اونا و هزینه هایی که روشون میشه کشورری هست پس نمیشه فقط بشه برای تهرانی ها.
چون مدارک این دانشگاه ها در همه جای دنیا معتبر هست پس باید همه ی ایرانیا شانس حضور توشون داشته باشن و الا واقعا نامردی میشه.

Matrix

عضو جدید

ارغوان جان ، میدونی حس میکنم مثه جریان ماهواره هست که ممنوعش کردن ! یک سری منعایب و مضرات داره ، درست !

ولی اون کسی که باید تشخیص بده که من فرضا" 15 ساله میتونم بشینم پای ماهواره یا نه ، بابای من هست که منو بزرگ کرده و میشناسه ! و تا یه حد مشخصی بهم دسترسی میده !
ولی اینکه یه عده ... در واقع برای منافع خودشون (بی اطلاعی مردم از مسائل سیاسی) و به اسم " مقابله با فرهنگ زدگی غربی" بیان تر و خشک رو با هم بسوزونند ، این درسته !؟

اگه ربط این مثال با حرفات رو نفهمیدی ، بگو کامل توضیح بدم.

به نظر من باید بومی سازی باشه ..ولی باید یکم دقت کنیم

اونوقت این یعنی چی !؟

من نمیدونم ، نسبت به رشته خودم فقط میتونم نظر بدم توی این مورد اساتید : یک شخصی هست به نام آقای مهندس شاپور طاحونی . تمام کتاب های مرجع عمرانی تالیف ایشونه ، ایشون خودشون توی امیرکبیر درس میدند ، دیگه فکر نکنم یعنی از این آدم بالاتر توی اساتید عمران باشه ، کسی که ترجمه و تالیف تمام کتاب های مهندسی عمران رو به عهده داره و توی تمامی شوراهای عمرانی مثل تحقیقات ساختمان و تالیف برنامه بودجه و ... دست داره . حالا چقدر از کسایی که انتخاب رشته میکنند این آدم رو میشناسند وقتی که هنوز نرفتند عمران بخونند ؟ اونی که میخواد عمران بزنه ، اول شریف و میزنه ، بعد تهران و ، بعدش اگه حال کرد پلی تکنیک پس اینکه بگیم اساتید خوب فلانند و بیسارند اشتباهه ، یک استادی بود توی پارسه ، استاد سیالات دانشگاه شریف عمران هم هست ، من یک سوال خیلی ساده از جزوه سیالات استاد خودمون توی آزاد کاشان ازش پرسیدم نتونست جواب بده :) معیار خوبی بود ؟ بعدشم ، دقت کنید که این دانشجو هاند که یک دانشگاه رو میسازند نه اساتید . چون استاد خوب ، کسیه که خوب درس رو بفهمونه تا دانشجو خودش پیگیری کنه و متاسفانه فهم ماست که باید نظر بدیم چه استادی خوب میفهمونه ، چه بسا یک استاد به فهم من درس بده و من ازش راضی بشم و یکی دیگه بگه بابا این اصلاً حالیش نیست :) قبول کنید که انتخاب رشته خیلی تعصبی شده و همه به نام کار دارند ، اونایی هم که میرند خارج ، همه میگند برای چند سال میریم و درس میخونیم میایم به کشورمون خدمت میکنیم :) ولی به این نکته توجه ندارند کسی که بورسیه شد برای دانشگاه فلان ، باید تا چندین سال برای اون دانشگاه کار کنه توی خارج و شاید وقتی بیاد که دیگه ...

آقا مصطفی عزیز ، فکر نمیکنی هرکسی با توجه به تلاشی که میکنه باید "حق انتخاب" داشته باشه !؟ این راهش نیست که حق مسلم یه عده رو ازشون بگیریم ! اگر واقعا" اینطور هست و میخوان این رو بهبود بدن ، خوب بیان این چیزا رو به شکل ملموسی توضیح بدن ! تلویزیون ایران مگه چی میزاره !؟ روزی دو ساعت بیان در این موارد صحبت بکنن !

در مورد اون قضیه خارج رفتن هم ، مطمئنا" کسیکه خارج درس خونده و اونجا کار کرده و با اون فرهنگ زندگی کرده ، اگر روزی (هرچند دیر) برگرده ، تاثیرگزاریش خیلی از اونایی که تو ایران موندن بیشتره!

سلام به سروش عزیزم
امیدوارم که حالت خوب باشه من هم دوستی داشتم که رتبه کنکورش شد 7 اما یکی از اون آدم های ریشو که مصاحبه میکنن بخاطر یه پیراهن آستین کوتاه اونو رد کرد و لازمه بگم که در آزمون کارشناسی ارشد رتبش این شده بود.باهاش که صحبت می کردم دیگه هیچ امیدی به پیشرفت در ایران نداشت و فقط فکر رفتن بود.

سلام دوست عزیز. ممنونم.
بله ، دبیر فیزیک ما ، امتحان اعزام به خارج 1 کشور شد! منتها به خاطر اینکه ریشش سه تیغه بود ، تو مصاحبه ردش کردن!

Matrix

عضو جدید
ببینید بومی سازی خوبه. هیلی هم خوبه ولی باری چند تا دانشگاه نه.
شریف، دانشگاه تهران+ علوم پزشکیش
چرا؟
چون امکانات اونا و هزینه هایی که روشون میشه کشورری هست پس نمیشه فقط بشه برای تهرانی ها.
چون مدارک این دانشگاه ها در همه جای دنیا معتبر هست پس باید همه ی ایرانیا شانس حضور توشون داشته باشن و الا واقعا نامردی میشه.

آره ، باز این به نظرم منطقی تره!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا مصطفی عزیز ، فکر نمیکنی هرکسی با توجه به تلاشی که میکنه باید "حق انتخاب" داشته باشه !؟ این راهش نیست که حق مسلم یه عده رو ازشون بگیریم ! اگر واقعا" اینطور هست و میخوان این رو بهبود بدن ، خوب بیان این چیزا رو به شکل ملموسی توضیح بدن ! تلویزیون ایران مگه چی میزاره !؟ روزی دو ساعت بیان در این موارد صحبت بکنن !

در مورد اون قضیه خارج رفتن هم ، مطمئنا" کسیکه خارج درس خونده و اونجا کار کرده و با اون فرهنگ زندگی کرده ، اگر روزی (هرچند دیر) برگرده ، تاثیرگزاریش خیلی از اونایی که تو ایران موندن بیشتره!
سلام دوست عزیز. ممنونم.
بله ، دبیر فیزیک ما ، امتحان اعزام به خارج 1 کشور شد! منتها به خاطر اینکه ریشش سه تیغه بود ، تو مصاحبه ردش کردن!

ببینید ، من با حرف اول شما هنوز مشکل دارم ، اونم اینه که شریف کجا 200 نفر میگیره ؟ من دفترچه امسال و ندیدم ولی سالی که من بودم 8 سال پیش شریف 60 تا برق میگرفت ، حالا اگه زیاد کرده نمیدونم ، به هر حال ، بومی سازی برای رتبه های زیر 500 خیلی مهم میتونه باشه که خوب جزو نخبه ها به حساب میاند، ولی برای رتبه های بالای 500 چی ؟ کسی که اصفهان زندگی میکنه بره کرمان درس بخونه ، کرمانیه بره بندر ، بندریه بره اهواز ، اهوازیه بره یاسوج ، یاسوجیه بره رشت ، رشتیه بره تبریز ؟ مطمئناً هرکدوم اینها توی شهر خودشون راحت تر هستند ، غیر از اینه ؟
در مورد سال های آینده هم که خوب گفتند این کنکور تا سال 93 حذف میشه و کنکور فقط به دانشگاه ها میرسه تا همه این مشکلات حل بشه ، یعنی اگر ما میخوای شریف درس بخونی بیای شریف امتحان خود شریف و بدی ، بقیه دانشگاه ها هم همینطور ...

Matrix

عضو جدید
ببینید ، من با حرف اول شما هنوز مشکل دارم ، اونم اینه که شریف کجا 200 نفر میگیره ؟ من دفترچه امسال و ندیدم ولی سالی که من بودم 8 سال پیش شریف 60 تا برق میگرفت ، حالا اگه زیاد کرده نمیدونم

راستش با افزایش ظرفیتها ، تو اون لیست منتشر شده که همه ی رشته ها و دانشگاهها رو نوشته بود ، واسه شریف 200 نفر گذاشته بود!

البته ناگفته نماند که دیشب تو گفتگوی ویژه 22:30 / اونی که از سازمان سنجش اومده بود جوابگو باشه ، مثالی که زد ، گفت 150 نفر برق شریف!

به هر حال ، بومی سازی برای رتبه های زیر 500 خیلی مهم میتونه باشه که خوب جزو نخبه ها به حساب میاند، ولی برای رتبه های بالای 500 چی ؟ کسی که اصفهان زندگی میکنه بره کرمان درس بخونه ، کرمانیه بره بندر ، بندریه بره اهواز ، اهوازیه بره یاسوج ، یاسوجیه بره رشت ، رشتیه بره تبریز ؟ مطمئناً هرکدوم اینها توی شهر خودشون راحت تر هستند ، غیر از اینه ؟
خیر ، کاملا" با این قضیه موافقم !

منتها الآن ضرر بزرگی به اون بالای 500 ها (نخبه ها) زدن! و من از این ناراحتم!

در مورد سال های آینده هم که خوب گفتند این کنکور تا سال 93 حذف میشه و کنکور فقط به دانشگاه ها میرسه تا همه این مشکلات حل بشه ، یعنی اگر ما میخوای شریف درس بخونی بیای شریف امتحان خود شریف و بدی ، بقیه دانشگاه ها هم همینطور ...
خوب ، اگه اینطوری بشه که خیلی عالیه! ولی بعید میدونم اینا همچین چیزی رو بتونن اداره کنن!

(من الان بیشتر از همه واسه خودم دارم بحث میکنم!)

من حساب کرده بودم که با روزی 6-7 ساعت ، به راحتی IT دانشگاه تهران قبول میشم! ولی حالا خیلی خیلی سخت تر شده واسه من !

ehsan1212

عضو جدید
آره امسال من هم دیدم کاملا کپ کردم !!!
رتبه های عجیب غریب بهترین رشته رفتن و رتبه های خوبی که جای چرت قبول شدن
من بچه لار استان فارسم
یک خانم با رتبه 500 پزشکی شیراز قبول شده
این یه فاجعه است برای دانشگاه شیراز بیسابقه است اینطور رتبه ی بره پزشکی شیراز
دوستم من پارسال 200 شده بود قبول نشد!!!
سهمیه برا بعضیا خوش حالی و برای بعضیا گریه و زاری

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راستش با افزایش ظرفیتها ، تو اون لیست منتشر شده که همه ی رشته ها و دانشگاهها رو نوشته بود ، واسه شریف 200 نفر گذاشته بود!
البته ناگفته نماند که دیشب تو گفتگوی ویژه 22:30 / اونی که از سازمان سنجش اومده بود جوابگو باشه ، مثالی که زد ، گفت 150 نفر برق شریف!
خیر ، کاملا" با این قضیه موافقم !
منتها الآن ضرر بزرگی به اون بالای 500 ها (نخبه ها) زدن! و من از این ناراحتم!
خوب ، اگه اینطوری بشه که خیلی عالیه! ولی بعید میدونم اینا همچین چیزی رو بتونن اداره کنن!
(من الان بیشتر از همه واسه خودم دارم بحث میکنم!)
من حساب کرده بودم که با روزی 6-7 ساعت ، به راحتی IT دانشگاه تهران قبول میشم! ولی حالا خیلی خیلی سخت تر شده واسه من !

خوب پس به سلامتی شریف هم خز شد :) در مورد نخبه ها هم نگران نباش :) اصولاً نخبه ها راه درس خوندن و .. رو بلدند ، درسته یکم آتیشش رو تند میکنند ولی خوب ، اونها نخبند با من خنگ آزاد شهرستانی فرق دارند :)
در مورد اینم که بشه آره به نظرم میشه ، شما فکر کن شریف آگهی میزنه آقا هرکی میخواد بیاد شریف بسم الله ، بیاد کنکور دانشگاه شریف و بده :) میشه مثل ورودی تیزهوشان و سمپاد .
در مور دIT هم اگر تهران قبول نشدی ، نمیدونم ساکن کجایی ولی اگر زبانت خوبه ، ترمی هم 5-6 میلیون ول یامفت داری میتونی بری واحد شریف - کیش :) مدرک بین المللی میده :) اونم اسم شریف روشه ولی این کجا و آن کجا ؟ :) هرکی پول داشته باشه میتونه مدرک بین المللی شریف بگیره :)

سلام سروش جان
یه حالتی پیش اومده که تو دوست داری حرفای منو رد کنی و بی اهمیت جلوه بدی
ولی من همچین قصدی در رابطه با حرفای تو ندارم
من یک کلمه گفتم این قضیه محاله و تو که انقدر اطمینان داری یا سنجش یا دوستت باید اشتباهی کرده باشن
که تو گیر دادی به این که دوستت اشتباه نکرده
قبول;)
حرفیم که بهت خیلی برخورده بود
گفته بودم رتبه های برتر منطقه 3 زیر 50 نمیشن معمولا
که تو دیگه کم مونده بود قاطی کنی
گفتم پس از دوستم میپرسم
دوستم خودش منطقه 3اه
گفتم رتبه ی 1 منطقه 3 معمولا چند کشوری میشه
عینا گفت بین 80 تا 150
و در این صورت فکر میکنم این منطقه بندی یه لطف بزرگی به رتبه های منطقه 3اه که ببا 200،300 کشوری هم مکانیک و برق تهران قبول میشن
دوست من
شمرده شمرده گفتم که اول حرفامو بخونی بعد جواب بدی
نه اینکهدر جواب تمام حرفام منو به نفهمی متهم کنی
2 حالت برای دوستت وجود داره
یا اشتباه از سنجشه
یا اشتباه از شما
احتمالا رتبش 45 منطقه 3ست
خواهش میکنم توهین نکن ایندفعه رو هم
پاشو برو دقیق ببین کارنامشو بعد بیا بگو

دررابطه با دوستت هم گفتم اون اگه تا مرحله 3 فیزیک رفته باشه با سهمیه ی المپیادیش تو دانشگاه میتونه تغییر رشته بده بره برق

در رابطه با سنجش گفتم اونو اشتباه هم کردن
تا پارسال تو مخ ما میخوندن که سنجش اشتباه نمی کنه
اما بزرگترین اشتباه رو واست گفتم

متوجه میشی که اون حرفات کاملا" اشتباه بوده!
دقیقا خط به خط بگو کجای حرفام اشتباهه
نه اینکه وقتی من در طرفداریه حرفای تو هم حرف میزنم بدون خوندن از اشتباهم بگی عزیزم

من گفتم
این کاملا مشخصه که یه منطقه یکی با 200 کشوری نمیتونه بره برق و حتی مکانیک تهران و این در حالیه که 200 کشوری برای یک منطقه 3ای همه چیز هست
و حتی با در نظر گرفتن دیگر جوانب هم ذره ای ظلم به مناطق 2 و 3 نمیشه که سود هم میکنن

و تو گفتی
بیخیال ، من هیچوقت بحثهای این شکلی رو ادامه نمیدم.

در حالی که حرفای من دقیقا در رابطه با بحث تو بود عزیزم;)

و به بقیه دوستان هم بگم انقدر سریع اظهار تأسف نکنین
دوستان من محال هم اونورتره(اینجوری میگم که سروش نگه اشتباهه!!) که حق در انتخاب رشته ضایع شه
مگر برای دخترا
با این سهمیه بندی جدید مسخره
که اونم البته محاله دختری با رتبه ی برتر برق شریف قبول نشه
یه خورده فک کنین تو رو خدا
اصلا ثبت نام دانشگاها که چند روز دیگست
پاشین برین ببینین و ازشون بپرسین که از کجا اومدن با چه رتبه ای
وای خداااا
اخه چطور ممکنه این همه آدم که همه هم عاقلن باور کنن محدودیتی ایجاد شه که رتبه ی 1 و 2 یه منطقه ای نتونن برن برق شریف!!!!؟!!

سروش جان یه باره دیگه پیشنهاد میکنم کارنامه ی دوستتو خوب ببینی

آخرین ویرایش:

rosemehr87

عضو جدید
الان داشت 20:30 نشون میداد که دانش آموزا رفته بودن دم در سازمان سنجش به اعتراض !

بعد رفته با یه مسئول مصاحبه کنه ، بی شرف حرف نداشت بزنه ها ! قشنگ معلوم بود به تته پته افتاده بود! اونوقت میگفت مشکلی پیش نیومده. صد در صد

میگفت مشکل از دانش آموزاس ! بد انتخاب رشته کردن!

و در نهایت گفت که بومی سازی 65% هست !

--------------------------------------------------

بزارید مثال خودم رو کامل کنم !

فرض کنیم بومی سازی 65% باشه ! پس از 200 نفری که واسه برق شریف میخوان ، 130 نفر باید تهرانی باشن! میمونه 70 نفر دیگه !

گفتم دوست من 45 کشوری شد!

حالا فرض کنیم اصلا" هر 44 نفر قبل از اون شهرستانی بودن و همه هم برق رو انتخاب کردن !

با تمام این ها باز هم این دوست من باید بین اون 70 نفر می بود !

مرتیکه ی عوضی ملت رو بی شعور فرض کرده ! قشنگ معلوم بود که ترسیده از اینکه درصد واقعی بومی سازی رو بگه!
بابا خدا خیرتون بده الان بهونه دارند
اون بیچاره ای که 4 سال پیش با رتبه ی 20 کشوری تو ریاضی هیج جا قبول نشد چی بگه
الان می گن بومی سازی 4 سال پیش چش می تونستند بگند؟؟؟؟؟

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
Matrix گفت:
بزارید مثال خودم رو کامل کنم !

فرض کنیم بومی سازی 65% باشه ! پس از 200 نفری که واسه برق شریف میخوان ، 130 نفر باید تهرانی باشن! میمونه 70 نفر دیگه !

گفتم دوست من 45 کشوری شد!

حالا فرض کنیم اصلا" هر 44 نفر قبل از اون شهرستانی بودن و همه هم برق رو انتخاب کردن !

با تمام این ها باز هم این دوست من باید بین اون 70 نفر می بود !

مرتیکه ی عوضی ملت رو بی شعور فرض کرده ! قشنگ معلوم بود که ترسیده از اینکه درصد واقعی بومی سازی رو بگه!
در کل این دوسال اخر خیلی افتضاح شده پذیرش ها...من خودم کنکور 86 بودم...خیلی ها وقتی جوابشون اومد اصلا مونده بودن که مگه میشه؟؟..چون نسبت به سال قبل خیلی تغییر کرده بود...
حتی همین که میگین یه نفع تهرانی ها شده اینطور نبود....خیلی از دوستای من با اینکه رتبه هاشون در سال قبل تونسته بود تو تهران قبول بشه اونسال مجبور شدن برن شهرستان....
و خیلی ها قبول نشدن و موندن که امسال بدن..... امسالم که بدتر از پارسال

ارغوان پارسال واسه این تهرانیا خراب شد انتخاب رشتشون که سهمیه تهرانیا برای تهران از 60،40
به 50،50 کاهش پیدا کرد
تهرانیا پارسال یه رشته عقب تر از اون چیزی که طبق قبولیای هر سال ،حقشون بود قبول شدن;)

bahareh85

عضو جدید
واقا وقتی اخبار 20:30 رو دیدم متاسف واقا لایق اون جک شدیم که گفت 75 درصد ایرانی ها باهوشن و 25 درصد مونگل ولی توی چین برعکس یارو میگه پس چرا اونا پیشرفت کردن ما نه گفت آخه تو چین 25 در صد باهوش حکومت می کنند تو ایران 25 در صد مونگل
یعنی سیاست های کشور ما اون از اون فرمهای مسخره خانوار اون از لایحه حمایت از خانواده با ماده مسخره و شرماور 23 اینم از این بومی سازی یکی نبود بگه لاقل مونگلا تهران رو جدا قرار میدادین شایدم نفعی در کاره خدا میدونه و بس:mad:

bahareh85

عضو جدید
سلام سروش جان
یه حالتی پیش اومده که تو دوست داری حرفای منو رد کنی و بی اهمیت جلوه بدی
ولی من همچین قصدی در رابطه با حرفای تو ندارم
من یک کلمه گفتم این قضیه محاله و تو که انقدر اطمینان داری یا سنجش یا دوستت باید اشتباهی کرده باشن
که تو گیر دادی به این که دوستت اشتباه نکرده
قبول;)
حرفیم که بهت خیلی برخورده بود
گفته بودم رتبه های برتر منطقه 3 زیر 50 نمیشن معمولا
که تو دیگه کم مونده بود قاطی کنی
گفتم پس از دوستم میپرسم
دوستم خودش منطقه 3اه
گفتم رتبه ی 1 منطقه 3 معمولا چند کشوری میشه
عینا گفت بین 80 تا 150
و در این صورت فکر میکنم این منطقه بندی یه لطف بزرگی به رتبه های منطقه 3اه که ببا 200،300 کشوری هم مکانیک و برق تهران قبول میشن
دوست من
شمرده شمرده گفتم که اول حرفامو بخونی بعد جواب بدی
نه اینکهدر جواب تمام حرفام منو به نفهمی متهم کنی
2 حالت برای دوستت وجود داره
یا اشتباه از سنجشه
یا اشتباه از شما
احتمالا رتبش 45 منطقه 3ست
خواهش میکنم توهین نکن ایندفعه رو هم
پاشو برو دقیق ببین کارنامشو بعد بیا بگو

دررابطه با دوستت هم گفتم اون اگه تا مرحله 3 فیزیک رفته باشه با سهمیه ی المپیادیش تو دانشگاه میتونه تغییر رشته بده بره برق

در رابطه با سنجش گفتم اونو اشتباه هم کردن
تا پارسال تو مخ ما میخوندن که سنجش اشتباه نمی کنه
اما بزرگترین اشتباه رو واست گفتم

دقیقا خط به خط بگو کجای حرفام اشتباهه
نه اینکه وقتی من در طرفداریه حرفای تو هم حرف میزنم بدون خوندن از اشتباهم بگی عزیزم

من گفتم

و تو گفتی

در حالی که حرفای من دقیقا در رابطه با بحث تو بود عزیزم;)

و به بقیه دوستان هم بگم انقدر سریع اظهار تأسف نکنین
دوستان من محال هم اونورتره(اینجوری میگم که سروش نگه اشتباهه!!) که حق در انتخاب رشته ضایع شه
مگر برای دخترا
با این سهمیه بندی جدید مسخره
که اونم البته محاله دختری با رتبه ی برتر برق شریف قبول نشه
یه خورده فک کنین تو رو خدا
اصلا ثبت نام دانشگاها که چند روز دیگست
پاشین برین ببینین و ازشون بپرسین که از کجا اومدن با چه رتبه ای
وای خداااا
اخه چطور ممکنه این همه آدم که همه هم عاقلن باور کنن محدودیتی ایجاد شه که رتبه ی 1 و 2 یه منطقه ای نتونن برن برق شریف!!!!؟!!

سروش جان یه باره دیگه پیشنهاد میکنم کارنامه ی دوستتو خوب ببینی
دوست من من کار به کارنامه ندارم امکان نداره با 40 کشوری که من خودم دیدم منطقه 2 هیچ جا قبول نشه البته فقط برق شریف ومکانیک امیر کبیر رو زده بود ولی قبول نشدن هیچ کدوم قبول کن یه ناحقی این وسط بوده آخه واسه چی تهرانی که همه جور امکانات داشته قبول بشه ولی اهوازی که خودش با زحمت خودش 40 شده قبول نشه من اینو خودم دیدم

karo7

اخراجی موقت
مطمئن باش که توی دانشگاه های تهران هیچ چیز اضافه ای خیرات نمیکنند ... مراجع ، همون مراجع هست ، درس ها همون درس ها و عناوین درس ها هم همون درس ها . متاسفانه ما فقط به نام دانشگاه فکر میکنیم و فکر میکنیم که اگر دانشگاه خوب باشه ، ما خوب میشیم . در صورتی که یادتون باشه ، در بدو ورود به دانشگاه ، شما نام دانشجو رو به خودتون میگیرد . یعنی علم رو باید بجویید ، مطمئناً اگر علم در پیش استادی که توی تهران درس میده باشه ، دیگه سایر دانشگاه ها و اساتید هیچ ارزشی ندارند . لطفاً بیاید دست از این اسم ها برداریم :)

دوست عزیز نکنه منظورت اینه دانشگاه های شهرستان ها هم آزمایشگاه های تخصصی دارند!!!
دوست عزیز نکنه منظورت اینه که دانشگاه های شهرستان ها هم پر از استاد تمامه!!!
دوست عزیز شاید هم منظورت اینه که شهرستان ها پر از فرصت شغلیه!!!
و یا شاید دانشجویان شهرستان ها فرصت بهتری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند!!!!!
و یا شاید تمامی دانشگاه های شهرستان ها دانشجوی فوق و دکترا می گیرند!!!
و یا ....

karo7

اخراجی موقت
سلام سروش جونم
ببین دوستم
اینجوری هم قضاوت کنیم و یکی یکی بیایم به صف اظهار تأسف کنیم درست نیست
در کل این سهمیه بندی امتیازیه که به مناطق 2 و 3 دادن ولی با بومی سازی و سهمیه بندیه دانشگاه به نوعی قاعده مندش کردن
من حتی شاید تا حدی با achilles موافق باشم
در واقع هر کسی این رو ظلم به خودش میدونه و این که اصلا از خواص ماست که حاضر نیستم بپذیریم ایراد از خودمون بوده و بهمون ظلمی نشده!
برات مثالی میارم دوستم
یکی از دوستای ما پارسال با رتبه ی 153 منطقه 1 و کشوری 200 و خرده ای مکانیک شریف قبول نشد
در حالی که از دوستای شریفی خبر اومد که یکی از منطقه 3 با 800 و خرده ای کشوری قبول شده
من خودم پلیمر تهران میخونم با 1100 منطقه 1 و 2000 کشوری،در حالی که یکی از دوستام با 6000 کشوری هم با من پلیمر تهران میخونه(البته این به عدم اشنایی دورترا با پلیمر تهران هم برمیگرده)این در حالیه که پلیمر تهران تا 1300 رفته(برای منطقه 1)
دوستم پره از این مثالهاست که به نوعی متوجه شیم اصلا قضیه ظلم نیست
دوست تو که میگی 45 شده، ازش بپرس ببین کشوریش چند بوده بعد اظهار ناراحتی کن، که قطعا اگه رتبه ی کشوری رو در نظر بگیریم در ظرفیت اونجا نمیگنجه;)

در رابطه با فرار مغزها هم این موضوع ربط چندانی نداره
بیشتر واسه ما مرغ همسایست که غازه(هرچند واقعا هم هست!!!)

دوست عزیز من سال 80 از منطقه 3 امتحان دادم در حالیکه کسی که رتبه کشوریش از من بدتر توی خواجه نصیر مکانیک قبول شد من حتی مکانیک اصفهان و شیراز و تبریز هم قبول نشدم . معذرت می خوام ولی این سهمیه منطقه 2 و 3 هم بخوره تو سرشون!!! همش چرت و پرت که میگن امتیاز می دن به مناطق محروم.

karo7

اخراجی موقت
اولا دوست من قبل اینکه از دهنت چیزی در بره یادت باشه من خیلی بیشتر از تو و دوستت در رابطه با رتبه و انتخاب رشته حالیمه(ببخشیدا) پس دهنتو خوب نگه دار دوستم
وقتیم عصبانی هستی خوب فکر کن بعد حرفتو بزن
سوابق هم ربطی نداره دوستم
کنکور که بدی میفهمی کنکور با همشون فرق داره
هرچند چیز گنده ایم نیست

ولی حالا که اطمینان داری و کارنامه ی کنکورشم دیدی
یه سؤال دارم(سریع جبهه نگیر و ناراحت نشو, موضوع جالبه)
کنکور پارسال یادته کی 1 ریاضی شد؟
یه پسر شمالی بود
خب؟

در رابطه با اینکه معمولا رتبه های برتر منطقه 3 چند کشوری میشن هم واست از دوستام میپرسم
اگرم اشتباه کرده بودم واسه اشتباهم معذرت میخوام

اگرم اشتباه کرده بودم واسه اشتباهم معذرت میخوا

1- دوست عزیز من خودم منطقه 3 بودم و پارسال رتبه 2 همشهریم بود که رتبه کشوریش 80 شده بود.
2- برای رتبه های بسیار خوب دیگه فکر نکنم نیازی به استفاده از تجربه های گرانمایه و پر ارزش و ... شما باشد!!! انسان هایی با تجربه بسیار ناچیز مثل بنده هم که 7 سال در دانشگاه بوده اند می توانند اظهار نظر کنند.
3- رتبه 45 کشوری به نظر شما باید چی قبول بشه؟ به نظر من که حتما باید انتخاب اولش رو بیاره. البته اگر ظلمی در میان نباشد!!!

بچه ها من همینجا واقعا از سروش معذرت میخوام
آخه قضیه واقعا غیرقابل باوره!
تنها با فاصله ی 2 روز ، ریاست جمهوری به عنوان ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی این تصمیم رو گرفته
دیگه شورشو درآورده!
پارسال هم سهمیه بندی جنسیتی مستقیما به وسیله دولت ایشون انجام شد
میگن سازمان سنجش گفته 65 درصد
ولی خیلی بیشتر از این حرفا بوده سهمیه ی بومی
نه به اون که پارسال از 60 به 50 کاهش دادن
نه به اینکه امسال دوباره به 65(تازه اونم طبق گفته ی خودشون افزایش دادن!)
واقعا مسخرست
من موندم ایم کی میخواد دست برداره
راستی سروش میگن سامانه ی سازمان سنجش هم اشتباه راهنمایی کرده(واسه دوست و این یه مورد استثنا بوده!!)
جالبه! یعنی 1000 منطقه یک هم میتونسته در حد رتبه های خیلی بهتر از خودش انتخاب رشته کنه!

آخرین ویرایش:
در ضمن
رتبه هایی مثل
3 و 7 و 23 و 40 و 60 و 200 و 234 و...
نتونستن برن دنشگاه!!!

یعنی اصلا پذیرش نشدن
سروش پذیرش دوست تو هم عجیبه!
واقعا این یه جورایی عجیبه که انگار تمامی قواعد پذیرش رو به هم ریختن!
تا سالهای قبل هر ایرادی داشت کنکورمون،دانشگاهامون و ....
این یه ایرادو نداشت!
احمدی نژاد شورشو درآورده!

دارندگان رتبه‌هاي برتر كنكور مقابل سازمان سنجش تجمع اعتراض‌آميز برپا كردند؛
شوك ناگهاني به كنكوري‌ها
اگر پيش از اين اعتراض داوطلبان ورود به كنكور در مورد اعمال سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها بود، ‌از امسال سهميه‌بندي <بومي- استاني> هم به حذف جوانان از حق تحصيل اضافه شد. تصميمي كه به گفته مسوولان آموزشي براساس دستور مستقيم رئيس‌جمهور و رئيس شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي انجام شده است: <مطابق مصوبه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي 65 درصد ظرفيت‌دوره‌هاي روزانه دانشگاه‌ها بايد به صورت بومي پذيرش شود، بنابراين سازمان سنجش فقط مجري مصوباتي است كه به آن اعلام مي‌شود.>

ابراهيم خدايي معاون سازمان سنجش وقتي اين خبر را اعلام كرد كه كار از كار گذشته بود. چون امسال، ‌بعد از آنكه سال گذشته دولت نهم در تصميم ناگهاني با اعمال <سهميه‌بندي جنسيتي> دختران با رتبه‌هاي برتر را از تحصيل محروم و پسران با رتبه‌هاي بالاتر را جايگزين كرد، امسال هم به دستور رئيس‌جمهور و رئيس شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي با اعمال سهميه‌بندي <بومي- استاني> تعداد زيادي از دختران و پسران از تحصيل محروم شدند.

مطابق اين تصميم باز هم به‌طور ناگهاني و به راحتي داوطلبان كنكور سال 87 با رتبه‌هاي 3-7-23-40-60- 200-234- 271-684-693-800-827-970-1100-1200- 1500-1600-2000-2400-3000-4600-5750- 6000-7000 نمونه‌اي كوچك از رتبه هايي بودند كه موفق به ورود به دانشگاه‌ها نشدند و از ادامه تحصيل باز ماندند.

هرچند خدايي از اطلاع‌رساني سهميه‌بندي <بومي - استاني> در يكي از صفحات دفترچه شماره دو انتخاب رشته خبر داد، اما داستان داوطلبان كنكور فارغ از اخبار و توجيهات مسوولان آموزشي است. ‌

بهترين دانشگاه‌ها فقط براي پايتخت‌نشينان

براي همين داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها كه با همه تلاش، ‌تنها با دستور رئيس‌جمهور از ورود به دانشگاه‌ها منع شدند، ‌صبح روز گذشته، سه روز پس از اعلام نتايج كنكور، ‌دومين روزي بود كه در اعتراض به اعمال آشكار تبعيض در تحصيل جوانان اين كشور مقابل سازمان سنجش كشور جمع شدند تا شايد كسي نه از روي دلسوزي بلكه مطابق مسووليتش به آنها پاسخ دهد. اما مسوولان سازمان سنجش نه‌تنها پاسخ آنها را ندادند بلكه با بستن درهاي سازمان سنجش داوطلبان معترض را نپذيرفتند، خانواده‌هاي معترض به همراه فرزندانشان بعد از بي‌توجهي مسوولان به ناچار راه را بر خودروهاي خيابان كريم‌خان زند بستند تا شايد صداي اعتراض آنها شنيده شود، ‌اما در آن لحظه به جاي مسوولان، ماموران نيروي انتظامي در محل حاضر شدند تا جمعيت را متفرق كنند. ‌

سرانجام بعد از اعتراض‌هاي مداوم ابراهيم خدايي معاون سازمان سنجش در محل حاضر شد و مثل همه خبرهايي كه پيش از اين اعلام كرده بود بازهم به همان مصوبه اشاره كرد و از اطلاع‌رساني <دقيق> پيش از انتخاب رشته صحبت كرد.

اما اطلاع‌رساني <دقيق>ي در كار نبود، ‌چون داوطلبان كنكور كه بيش از همه شهروندان حساس به اخبار و گفته‌هاي مسوولان، حذفيات و تغييرات كنكور را دنبال مي‌كنند، ‌در اين دو روز اخير است كه متوجه شده‌اند با تصميم دولت نهم آينده آنها چگونه تعيين مي‌شود. روز گذشته خدايي در ميان همان توضيحات كوتاه ناگهان گفت: <به عنوان مثال 80 درصد ظرفيت‌پذيرش رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف كه 150 نفر ظرفيت دارد، به صورت ناحيه‌اي پذيرش شده است به اين معني كه 80 درصد ظرفيت آن از داوطلبان ناحيه يك شامل استان‌هاي تهران، سمنان، زنجان، قم، مركزي و قزوين پر شده است و20 درصد مابقي اين ظرفيت يعني حدود 30 نفر مربوط به ساير استان‌هاي كشور مي‌شود.>

جمله كوتاه اين مقام مسوول، پيام نگران‌كننده‌اي را به دنبال داشت، ‌همان كه پشت همه داوطلبان را لرزانده است. ‌ خيلي ساده نتيجه تصميم دولت نهم براي <بومي‌گزيني> اينگونه مي‌شود كه از اين پس دانش‌آموزان مركز (پايتخت و استان‌هاي همجوار) با هر رتبه‌اي (نه رتبه‌هاي برتر) به بهترين دانشگاه‌هاي پايتخت وارد مي‌شوند و حق تحصيل را از بهترين دانش‌آموزان مناطق ديگر 22 و 3) كه با تلاش بهترين رتبه‌هاي كنكور را به دست مي‌آورند مي‌گيرند. چون مطابق دستور رئيس‌جمهور، دانش‌آموزان مناطق محروم 22 و 3) بايد در همان مناطق و در دانشگاه‌هايي كه در رتبه علمي پايين‌تر قرار دارند، تحصيل كنند.

راهنمايي غلط سامانه انتخاب‌رشته سازمان سنجش

حالا با اين حكايت كوتاه، ‌زندگي همه دانش‌آموزان برتر شهرستان‌ها تغيير مي‌كند؛ ‌چون در كنكور امسال رتبه‌هاي دو رقمي، حتي يك‌رقمي پذيرفته‌شده در گرايش‌هاي آزمايشي كنكور براساس برنامه‌هاي انتخاب‌رشته سازمان سنجش نتوانستند به دانشگاه وارد شوند.

بسياري از داوطلباني كه روز گذشته مقابل سازمان سنجش تجمع كرده بودند، ‌با راهنمايي‌هاي نرم‌افزار رايانه‌اي سازمان سنجش آموزش كشور كه بارها و بارها داوطلبان به استفاده از آن تشويق شده‌اند، انتخاب رشته كرده‌اند. پسر جواني كه با رتبه 234 در منطقه 2 با كمك نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش دانشگاه‌هاي مهندسي علم و صنعت، خواجه‌نصير، صنعتي اصفهان و شيراز را انتخاب كرده بود، با اعمال سهميه‌بندي <بومي - استاني> نه تنها از پذيرش در اين رشته‌ها حذف شده، ‌بلكه در آخرين انتخاب خود يعني دانشگاه شاهرود پذيرفته شده است. او هم مانند ديگر جوانان حاضر در تجمع روز گذشته از راهنمايي‌هاي غلط سازمان سنجش گلايه كرد: <وقتي فرم‌هاي انتخاب رشته را دريافت كردم، مسوولان شماره‌هايي را براي انتخاب رشته مجازي دادند كه مي‌گفتند بهتر است با راهنمايي اين سامانه (نرم‌افزار) انتخاب رشته كنيد.> اين داوطلب هم عين همان راهنمايي مسوولان آموزشي را دنبال كرده و مطابق اولويت‌هاي تعيين‌شده در آن نرم‌افزار فرم انتخاب‌رشته خود را پر كرده است؛ اولويت‌هايي كه دانشگاه‌هاي روزانه تهران، اصفهان و شيراز را پيش از دانشگاه‌هاي منطقه اعلام قبولي قرار داده بود. به هرحال اين داوطلب در آخرين انتخاب‌رشته خود پذيرفته شده، اما بسياري از داوطلبان كه با رتبه‌هاي برتر (يك، دو و سه رقمي) با كمك سامانه سازمان‌سنجش انتخاب رشته كرده‌اند، ‌در هيچيك از دانشگاه‌هاي پيشنهادي آن نرم‌افزار پذيرفته نشده‌اند؛ اين را داوطلبي گفت كه با رتبه 693 در رشته آزمايشي انساني پذيرفته شده از منطقه 2 در هيچيك از مراكز آموزشي انتخابي خود قبول نشده است؛ دانشگاه‌هايي كه نرم‌افزار سازمان سنجش آنها را براساس سياست‌هاي اعمالي سازمان سنجش براي او انتخاب كرده بود.

شرايط دختران داوطلب سخت‌تر از پسران است

اما نگراني خانواده‌ها در مورد سياست‌هاي جديد دولت نهم درباره آينده‌سازان ايران هيچ‌وقت از بين نمي‌رود بلكه هر روز و هر لحظه بيشتر مي‌شود؛ به اين شرايط سخت پذيرش داوطلبان در دانشگاه‌ها كه امسال با نام سهميه <بومي- استاني> انجام شده، اعمال سهميه‌بندي <جنسيتي> را اضافه كنيد تا داستان دردناك تحصيل براي دختران را بشنويد.

دختران ايراني كه سال‌ها تلاش مي‌كنند و مطابق آمارهاي مراكز رسمي كشور سال‌ها است كه موفق‌ترين داوطلبان دانشگاه‌ها هستند، در پذيرش رشته‌هاي دانشگاه تنها به دليل <جنسيت> و نه به دليل <ضعف علمي> از تحصيل باز مي‌مانند. همان‌طور كه سال قبل 40 درصد ورودي دانشگاه‌ها به دختران و 60 درصد به پسران داده شد.

حالا امسال در كنار سهميه‌اي كه براي <بومي گزيني> در نظر گرفته‌اند، ‌سهميه‌بندي جنسيتي را هم براي دختران اعمال كردند؛ يعني دختري كه در يكي از مناطق محروم ايران تحصيل كرده و توانسته رتبه برتري را در گروه آزمايشي تجربي به دست آورد با سياست‌هاي جديد در دولت ‌در هيچ مركز آموزشي پذيرفته نشده است.

روز گذشته دختري با رتبه 800 از منطقه 2 علوم آزمايشگاهي زابل (آخرين انتخاب) هم قبول نشده، ‌چون پسري با رتبه بالاتر جاي او جايگزين شده است. مانند اتفاقي كه براي دختري با رتبه 1200 افتاده، ‌او هيچيك از رشته‌هاي پزشكي را در هيچ جاي ايران قبول نشده، چون به جاي او هم پسري با رتبه 1900 نشسته است.

شكايت كنيد، شايد رسيدگي شود

در ميان هياهوي اشك و ناراحتي داوطلبان كنكور، خدايي تنها راهي كه به نظرش رسيد تا شايد تجمع روز گذشته را آرام كند، ثبت شكايت داوطلبان معترض بود: <شكايت‌ها ثبت و به همه اعتراض‌ها رسيدگي و نتايج رسيدگي به اعتراض‌هاي داوطلبان ظرف 10 روز تا حداكثر دو هفته به نشاني پستي داوطلبان ارسال مي‌شود.>
اما نارضايتي خانواده‌ها و داوطلبان از نحوه آزمايش دانش‌آموزان ايران براي ورود به دانشگاه‌هاي كشور با برگه كوچك شكايت و يا وعده پيگيري آن به پايان نمي‌رسد. حتما مسوولان آموزشي هم روز گذشته اين موضوع را به خوبي درك كردند كه پيش از رسيدن خبرنگاران به محل تجمع، معترضان تك و يا دو رقمي (رتبه‌هاي برتر) را با قول مساعد پيگيري وضعيت و جايگزين كردن آنها در يكي از دانشگاه‌هاي كشور از منطقه دور كرده بودند.

انتهاي خبر // روزنا - وب سایت اطلاع رسانی اعتماد ملی//www.roozna.com

Meisam007

عضو جدید
دولت، دولت کاهش هزینه هاست
. ما باید در تمام امور هزینه ها رو کاهش بدیم دولت از بس باقی اورده داره فلج میشه =))

معلوم نیست این هم صرفه جویی کجا میره حالا میان کاسه داغتر از اش می شن میگن واسه بچه ها خوبه که پیش مادر پدرشون باشن درس بخونن یکی نیست بگه بتوچه

جدا باید از این طرحشون تشکر ویژه ای بشه

داشت یادم می رفت

بابا اونجا تهرانه : دی

تهران = ایران ، 8 = 60

با این اوضاع امسال که گذشت ولی سال دیگه شاید حذفش کردن باید اعتراضات بیشتر باشه

سر ارشد هم دو سال پیش همین مسخره بازیو در اوردن خدا کنه این دوره تموم شه و تکرار نشه

بالا