بزرگ ترین اطلس جهان

SEVDA.14

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایران ناز: بزرگترین اطلس جهان، در کتابخانه بریتانیایی لندن، پرده برداری شد که بسیار زیبا و با کیفیت است. این اطلس زمین شناسی پلاتنی، یکی از تنها 31 نسخه موجود، با ابعاد 1.854 متر در 1.45 متر و ضخامت 6 سانتی متر است و شش نفر از کارکنان کتابخانه کمک کردند تا وزن 200 کیلوگرمی آن را از بین درها عبور دهند. اجرای این طرح، توسط ناشران استرالیایی میلنیوم هاوس، عملی شد و شامل 61 صفحه نقشه است که همه آنها با استفاده از عکس های ماهواره ای و دیگر تکنیک های عکاسی که هزاران عکس را در یک تصویر یکپارچه جای می دهند، تهیه شده اند.





این اطلس زمین شناسی پلاتین، یکی دیگر از اطلس های کتابخانه بریتانیا و بزرگترین آنها تاکنون است. اطلس کلنک، که ابعاد آن از هر طرف 30 سانتی متر بیشتر از اطلس پلاتین است، یکی از چند اطلس بزرگی است که در سال 1660 تولید شده، و به مناسبت تاجگذاری پادشاه چارلز دوم رونمایی گردید.این اطلس، در دهه 1820، بعنوان بخشی از مجموعه نقشه های پادشاه جورج سوم، تحویل کتابخانه شد.


پیتر باربر اوبه، رییس کروماتوگرافی و توپوگرافی (نقشه برداری) کتابخانه بریتانیا که مقدمه ای را برای اطلس گیتی شناسی پلاتین نوشت، می گوید: "این مجموعه نقشه های کتابخانه، یکی از بزرگترین مجموعه های جهان است، و این نقشه ها نه تنها بخاطر کاربردی که در مسایل جغرافیایی دارند، بلکه بعنوان آینه تمام نمایی از فرهنگ و تمدن هایی که جهان ما را تشکیل داده اند نیز دارای اهمیتند.





در حالی که اطلس کلنک، بینشی از دنیای پادشاهان بریتانیا در قرن هفدهم و مسایلی که برای آنها اهمیت داشت را ارایه می دهد، اطلس گیتی شناسی پلاتین، بازتابی از چیزهایی است که مردم 2012 احساس کردند ارزش ثبت شدن درباره دنیای بسیار متفاوت آنها را دارد. این اطلس گیتی شناسی، منبع شگفت انگیزی برای محققان ده، بیست یا دویست سال آینده خواهد بود.
 

Similar threads

بالا