بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

limooshirin

عضو جدید
سلام همه سوالات قبل را از سایتی که برای آزمون ثبت نام کردیم میتوانید بگیرید
زمین 20*20.ورودی از شمال 40 متر دفتر کار 2 پارکینگ
سلام
سال 86 رو نگاه کردم فقط سوالات تستی عمومی و تخصصی بود

ندایی

عضو جدید
سلام ، سوال سال 88 که ساختمان پزشکان بود کسی نکشیده که بذاره ؟

چه جوری میشه نقشه ها رو اینجا گذاشت ؟ فقط باید به صورت pdf یا gpg باشه ؟ اگه برام توضیح بدید ممنون میشم

/

RAHA60

کاربر فعال
به نظر من با دست بکش عکس بگیر فایل jpegبگذار اینجوری تمرین خوبیه واسه امتحان.

RAHA60

کاربر فعال
سلام با اینکه نظر ندادید ولی کار بعدی را میگذارم (سال 86)
در خصوص ستون گذاری راهنمایی کنید لطفا
DSC00865.jpgDSC00863.jpg

limooshirin

عضو جدید
سلام با اینکه نظر ندادید ولی کار بعدی را میگذارم (سال 86)
در خصوص ستون گذاری راهنمایی کنید لطفا
مشاهده پیوست 67052مشاهده پیوست 67053
سلام
بهتون توصیه میکنم که همون مربع 20*20 رو بکشید و پلان رو با موارد خواسته شده پیاده کنید به این دلیل که ستون گذاریش راحتتره و شما باید به زمان کم سر جلسه فکر کنید سریع بتونید ستون گذاری کنید از عقب جلو و شکست در پلان استفاده نکنید چون یه کم ستون گذاری این نوع پلان ها با این زمان کم مشکل ساز ه اینجا مهم رعایت استاندارها و رعایت مبحث 4 حتما این مبحث رو چندین بار بخونید .
ناهار خوری از نور غرب روشنایی میگیره که این جای ایراد داره . برای ابعاد پارکینگ 2 تا ماشین به مبحث 4 مراجعه کن ، معمولا برای موتورخانه حداقل به مساحت 20 مترمربع استفاده کن ، داکتهای تاسیساتی یادتون رفته
اتاق بچه هارو سعی کنید با یه هال خصوصی از هال اصلی جدا کنید و همچنین w.c و حمام رو هم جدا از هم برای این دو اتاق در نظر بگیرید . بهتر اینه که ورودی حمام داخل اتاق خواب نیفته به دلیل بخار ، میتونید حمام رو بایه فضای ف ی ل ت ر از اتاق خواب جدا کنید که در عین حال نزدیک هم باشن
دستتون درد نکنه که سوال رو هم گذاشتین ولی کاش تمام صفحه رو میگرفین که تمام نوشته ها مشخص بود
خسته نباشید

RAHA60

کاربر فعال
سلام مرسی از راهنماییتون.من کار را با کاغذ شطرنجی کشیدم پس مربع در نظر گرفته شده است
در مورد موتورخانه اینجا که یک واحد بیشتر نداریم 20 متر لازم است؟نور غرب اگر کنترل شده باشد برای فضاهای فرعی اشکال ندارد.
اگر ممکن است با توجه به این کار وکار قبلی پیشنهادتان را برای اکس بندی با توجه به سوال بگذارید.
تمام صفحه است وچیزی جا نیفتاده است
با تشکر

limooshirin

عضو جدید
سلام مرسی از راهنماییتون.من کار را با کاغذ شطرنجی کشیدم پس مربع در نظر گرفته شده است
در مورد موتورخانه اینجا که یک واحد بیشتر نداریم 20 متر لازم است؟نور غرب اگر کنترل شده باشد برای فضاهای فرعی اشکال ندارد.
اگر ممکن است با توجه به این کار وکار قبلی پیشنهادتان را برای اکس بندی با توجه به سوال بگذارید.
تمام صفحه است وچیزی جا نیفتاده است
با تشکر
سلام
بله لازمه که 20 مترمربع باشه _ وقتی که شما میتونید نور جنوب بهش بدید چه لزومی داره که نور غرب بگیره
کار قبیلتون ستون های راه پله یه کم از نظر اجرا جای اشکال داره چون شمشیری راه پله که میاد توی دلی تیرآهن افقی پاگرد باعث میشه که ورودی آبدارخانه دچار مشکل بشه و عملا مانع درب آبدارخانه میشه
بشینید پلان دوم رو هم ستون گذاری کنید و بعد واسه خودتون تیرریزیش کنید ببینید چطوری مسقف میشه

RAHA60

کاربر فعال
چندبار ستون گذاری کردم ولی به شبکه مدولار و منظم نرسیدم و به همین دلیل کمک خواستم.

limooshirin

عضو جدید
اینم پلان تیپ طبقاتمشاهده پیوست 67778 ممنون میشم اشکالاتش رو بگید
سلام و خسته نباشید

قبل از هر چیز ظاهرا اشتباهی اینارو نوشتین

بجای پلان همکف بنویسین پلان زیر زمین

پلان طبقه اول رو بنویسین پلان طبقه همکف

از روی همکف به بعد طبقه اول و دوم .... شروع میشه تا آخر

به این دلیل اینو گفتم سر جلسه توی ورقه های آزمون پلانهای زیر زمین ، همکف و تیپ طبقات تفکیک شده کافی ه جای یکی و اشتباه یه پلان دیگه اختصاص بدین تا زحماتتون به هدر بره

موارد رو هرچی که به ذهنم رسید براتون مینویسم

1- به درز انقطاع توجه کنید ( در سمت شرق پلانتون پلاک همسایه داریم

2- اولا رمپی رو که در محل پخی گذاشتین جای خوبی نیست ودیگه اینکه اون آیتم شیب رو با این طول رامپ رعایت نکردین حداقل عرض سطح شيبدار 120 سانتيمتر باشد.

براي سطوح شيبدار تا 3 متر طول حداكثر شيب 8 درصد با عرض 120 سانتيمتر باشد.

در سطوح شيبدار بيش از سه متر طول (تا حد مجاز 9 متر) در ازاي هر متر افزايش طول‌ سانتيمتر به عرض مفيد آن اضافه و 5 درصد از شيب آن كاسته شود ( اصول طراحی معلولین )

هر چند که ورودی رو در محل پخی نذاشتین ولی برای یادآوری بقیه دوستان ، هیچ وقت ورودی ساختمان رو در محل پخی نذارین

3- طول اون پخی که شما گذاشتین رابطه داره (حداقل 10/1 مجموع دوتا خیابان باید بشه)

4- محل وروی بانک رو بذارین روبه خیابان اصلی نه داخل کوچه، ورودی بانک باید در جایی قرار بگیره که جلوی دید مردم باشه که با یه عقب نشینی باعث ازدحام مردم هم نشه

5- داخل بانک رو طراحی نکردین که ببینیم چه فضاهای قرار دارن

6- به اصول طراحی برای معلولین توجه کنید ( مثلا ارتفاع پله 17 سانتیمتر، حداقل ابعاد آسانسور مراجعه کنید به صفحات آخر مبحث 15 همون جدول ها رو میگم، ابعاد دستشویی برای معلولین ، که همه این نکات رو گذاشتم برای دانلود اگه یه سرچ بزنید توی باشگاه توی همین تاپیک های نظام مهندسی پیداش میکنید )

7- در طبقه زیر زمین اون دوتا ماشینی که نزدیک موتورخانه هستن حداقل باید با شعاع میانی مسیر گردش 5 متر ، بتونن وارد و از پارک بیان بیرون

8- کدهای ارتفاعی رو نذاشتین که ببینم وضعت ارتفاع طبقات چطوریه ؟ کاش یه برش هم میکشیدین

اگه موارد دیگه ای به ذهنم رسید براتون مینویسم بازم بهتون توصیه میکنم واسه طراحی مبحث 4 و صفحات آخر مبحث 15 و بعضی نکات مبحث 3 و 8 و اصول طراحی برای معلولین رو خوب بخونید و دیگه اینکه با دست هم طراحی کنید که سرعتتون بره بالا

ندایی

عضو جدید
ممنون لیمو شیرین عزیز از راهنماییتون در چند مورد زیر اشکال دارم ممنون میشم کمکم کنید:1- در مورد شیب رامپ ورودی به عنوان مثال از کد 0.00 به کد 1.20+ طول رامپ در نقشه 15 متر میشه؟ 2- در مورد طول پخی وقتی عرض خیابانها داده نشده چطور محاسبه میشه ؟ 3- با شما موافقم که بانک رو به خیابان اصلی باشه ولی با توجه به قرارگیری پارکینگها نتونستم این مسئله رو حلش کنم شما پیشنهادی ندارید ؟3- در مورد کدهای ارتفاعی پارکینگ 2.10- ، سرایداری 1.50- ، ورودی و اطلاعات 1.20+ ، بانک 0.60+ ، یه سوال دیگه آیا میشه سر جلسه امتحان تخته رسم برد و با خط کش تی کار کرد ؟ بازم ممنون

limooshirin

عضو جدید
ممنون لیمو شیرین عزیز از راهنماییتون در چند مورد زیر اشکال دارم ممنون میشم کمکم کنید:1- در مورد شیب رامپ ورودی به عنوان مثال از کد 0.00 به کد 1.20+ طول رامپ در نقشه 15 متر میشه؟ 2- در مورد طول پخی وقتی عرض خیابانها داده نشده چطور محاسبه میشه ؟ 3- با شما موافقم که بانک رو به خیابان اصلی باشه ولی با توجه به قرارگیری پارکینگها نتونستم این مسئله رو حلش کنم شما پیشنهادی ندارید ؟3- در مورد کدهای ارتفاعی پارکینگ 2.10- ، سرایداری 1.50- ، ورودی و اطلاعات 1.20+ ، بانک 0.60+ ، یه سوال دیگه آیا میشه سر جلسه امتحان تخته رسم برد و با خط کش تی کار کرد ؟ بازم ممنون
خواهش میکنم
1- وقتی که خود سوال گفته طبقه همکف رو 0.60+ بگیرید مجبورید کد 1.20+ بهش دادین، با این وصف طول رامپ هم کم میشه 2- چرا عرض خیابانهارو هم داده یه بار دیگه به سوال مراجعه کنید _ 3 - همون قسمت که راه پله و اطلاعاتت رو گذاشتی ، ورودی رو همونجا بذارین 4- اینو یادتون نره چون پارکینگ ما 5 تا ماشین داره پس میشه پارکینگ متوسط یعنی اینکه ارتفاع پارکینگ از کف تا زیر سقف پارکینگ باید 2.40 متر بشه
بله میتونید تخته رسم ببرید و با خط کش T کارکنید
موفق باشید

arash-1390

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
در مورد پلانی که دوست عزیز ندایی طراحی کردند اگر بخواهیم برای بانک سرویس در نظر بگیریم حتما باید در زیر سرویس طبقات بالا قرار بگیره یا میتو نیم داکت رو تغییر دهیم؟
و همچنین داکت رو در پلان پشت بام به چه صورت نشان میدهیم؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سوال طراحی 89

سوال طراحی 89

سلام
تقسیم طولی واحدها برای استفاده از نور جنوب و اینکه فرمودید ارزش ملکی برابر در سوال89 مهم بوده >>
نه! میتونید دو واحد رو طوری تقسیم کنید که یکی شمال و دیگری جنوب قرار بگیره و فقط یکی نور جنوب داشته باشه و اون یکی فقط از نورگیر نور بگیره ...... چون اینطوری با این تقسیم یک واحد مناسب { واحد جنوبی } در هر طبقه خواهید داشت و این بهتر از اون تقسیمی هست که دو واحد کشیده از شمال به جنوب داشته باشید و هر دو باریک و کم عرض شده باشند و در آخر فضاهای باریک و کم عرضی داشته باشیم که عملا استفاده ای ندارند { و دو واحد بی مصرف داشته باشیم} ... البته میتونید دو واحد طولی رو خوب طراحی کنید ، اما برای زمینی که نسبت طول به عرضش خیلی زیاده باید در جهت خنثی کردن این حالت کشیدگی طراحی کنیم
و پارسال کسایی هم بودند که اینطوری واحدها رو چیدند و قبول شدند .... ;)

*** برای آپارتمان این طرح ستون ها رو 30 سانتی در نظر بگیرید ***

..............................

یکی در طرحش به نکته ی جالبی دقت کرده بود ، ولی نمیدونم در این طرح که صورت سوال خودش شرایطی تعیین کرده تا چه حد درست باشه >>> برای مساحت بیش از 170 متر به بیش از دو جای پارک نیاز داریم ، اینجا چون برای طبقه ی چهارم یک جای پارک در نظر گرفته شده ، پس باید مساحت طبقه رو زیر 170 متر مربع درنظر بگیریم!
این 170 متر رو در مبحث 4 پیدا نکردم
اما در تبصره ی2 طرح تفضیلی پارکینگ ها نوشته شده >
"به ازاء هر واحد مسکونی تا حداکثر 180 متر مربع زیربنا تامین یک واحد پارکینگ الزامیست و جهت واحدهای مسکونی با متراژ 180 متر مربع به بالا تامین 2واحد الزامیست ...."
فکر نمیکنم برای این سوال همچین موضوعی صدق کنه ، و سوالم اینه که برای طرح های دیگه آزمون نظاملازمه این قانون رو رعایت کنیم یا نه ؟ در مباحث این قانون اومده؟اینو دیدید؟

...........................

در مبحث 4 ص 53 >>> بند 4-4-1-5-8 در تصرف های مسکونی دارای زیربنای بیش از 100متر مربع ، تعبیه نور طبیعی برای آشپزخانه های باز و دیواری نیز الزامی است.
آیا نورگیر هم نور طبیعی محسوب میشه؟ مساحت هر واحدم 96 متر مربع شده ، مشمول این قانون نمیشه ؟ { مساحت پله و آسانسور و داکت و نورگیرها رو از مساحت طبقه کم کردم ،این درسته ، اینها جزو زیر بنا محسوب میشه یا نه ؟ بالکن و تراس چطور؟ ! }

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
در مورد پلانی که دوست عزیز ندایی طراحی کردند اگر بخواهیم برای بانک سرویس در نظر بگیریم حتما باید در زیر سرویس طبقات بالا قرار بگیره یا میتو نیم داکت رو تغییر دهیم؟
و همچنین داکت رو در پلان پشت بام به چه صورت نشان میدهیم؟
سلام
اگه سرویسها در تیپ طبقات رو ی همدیگه قرار بگیرن که بهتره چون در این حالت یه داکت بهشون اختصاص میدین .
در هر صورت از هر طبقه ای که بخوای داکت رو شروع کنی باید تا پشت بام بره
یه مربع یا مستطیل بستگی داره به ابعاد داکتت بعد یه خط از وسطش بکش که نشون بده حالت سقف شیب داره که معمولا با ورق اجراش میکنن

limooshirin

عضو جدید
سلام
تقسیم طولی واحدها برای استفاده از نور جنوب و اینکه فرمودید ارزش ملکی برابر در سوال89 مهم بوده >>
نه! میتونید دو واحد رو طوری تقسیم کنید که یکی شمال و دیگری جنوب قرار بگیره و فقط یکی نور جنوب داشته باشه و اون یکی فقط از نورگیر نور بگیره ...... چون اینطوری با این تقسیم یک واحد مناسب { واحد جنوبی } در هر طبقه خواهید داشت و این بهتر از اون تقسیمی هست که دو واحد کشیده از شمال به جنوب داشته باشید و هر دو باریک و کم عرض شده باشند و در آخر فضاهای باریک و کم عرضی داشته باشیم که عملا استفاده ای ندارند { و دو واحد بی مصرف داشته باشیم} ... البته میتونید دو واحد طولی رو خوب طراحی کنید ، اما برای زمینی که نسبت طول به عرضش خیلی زیاده باید در جهت خنثی کردن این حالت کشیدگی طراحی کنیم
و پارسال کسایی هم بودند که اینطوری واحدها رو چیدند و قبول شدند .... ;)

*** برای آپارتمان این طرح ستون ها رو 30 سانتی در نظر بگیرید ***

..............................

یکی در طرحش به نکته ی جالبی دقت کرده بود ، ولی نمیدونم در این طرح که صورت سوال خودش شرایطی تعیین کرده تا چه حد درست باشه >>> برای مساحت بیش از 170 متر به بیش از دو جای پارک نیاز داریم ، اینجا چون برای طبقه ی چهارم یک جای پارک در نظر گرفته شده ، پس باید مساحت طبقه رو زیر 170 متر مربع درنظر بگیریم!
این 170 متر رو در مبحث 4 پیدا نکردم
اما در تبصره ی2 طرح تفضیلی پارکینگ ها نوشته شده >
"به ازاء هر واحد مسکونی تا حداکثر 180 متر مربع زیربنا تامین یک واحد پارکینگ الزامیست و جهت واحدهای مسکونی با متراژ 180 متر مربع به بالا تامین 2واحد الزامیست ...."
فکر نمیکنم برای این سوال همچین موضوعی صدق کنه ، و سوالم اینه که برای طرح های دیگه آزمون نظاملازمه این قانون رو رعایت کنیم یا نه ؟ در مباحث این قانون اومده؟اینو دیدید؟

...........................

در مبحث 4 ص 53 >>> بند 4-4-1-5-8 در تصرف های مسکونی دارای زیربنای بیش از 100متر مربع ، تعبیه نور طبیعی برای آشپزخانه های باز و دیواری نیز الزامی است.
آیا نورگیر هم نور طبیعی محسوب میشه؟ مساحت هر واحدم 96 متر مربع شده ، مشمول این قانون نمیشه ؟ { مساحت پله و آسانسور و داکت و نورگیرها رو از مساحت طبقه کم کردم ،این درسته ، اینها جزو زیر بنا محسوب میشه یا نه ؟ بالکن و تراس چطور؟ ! }
سلام
کسی اینجا نگفته شما نمیتونید زمین رو به دوقسمت شمالی و جنوبی تقسیم کنید ما در اینجا بهترین حالت نورگیری رو برای دو واحد مسکونی در نظر گرفتیم
به نظر شما کدوم منطقی تره ؟ دو واحد مسکونی که از جنوب و شمال نور گیری کنن یا یکی از واحدها صرفا از شمال و دیگری از جنوب ؟
شما به عنوان یه خریدار میخوای برید یک لز واحدهارو خریداری کنید آیا حاضر میشید واحد شمالی رو که فقط از نورگیر داره نورگیری میکنه بخرید و در اون زندگی کنید ؟
حالا به نظرتون دوتا واحد که از دو طرف شمال و جنوب نورگیری میکنن بی مصرفن یا تقسیم زمین به دو قطعه شمالی و جنوبی ؟
باید خدمتتون عرض کنم که خیلی از این بچه ها که به قول شما دوتا واحد بی مصرف کشیدن قبول شدند .
اینکه یه سری دیگه از بچه ها زمین رو به دو واحد شمالی و جنوبی تقسیم کردن و قبول هم شدن کسی منکرش نیست . ولی شک نکنید که نمره بحث نورگیری واحدها رو نگرفتن
فضاهای عملا بدون استفاده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

تا بحال که در تمام آزمونها طراح سوال قید کرده که به چندتا پارکینگ نیاز داریم . که در این آزمون 7 تا پارک لازم داره ( بحث پارکینگ یکی از آیتم های مورد اهمیت برای مصححان هستش )

نورگیر هم نور آفتاب ه پس نور طبیعیه دیگه ، نور لامپ و مهتابی که نیست نور مصنوعی محسوب شه .
بالکن و تراس اگه سه طرف باز باشه 3/1 اگه دو طرف باز باشه 2/1 و اگه یه طرف باز باشه فکر کنم 4/3 ( این مورد آخری رو دقیقا یادم نیست ) مساحت بالکن محسوب میشه

ندایی

عضو جدید
سلام خسته نباشید ، من نسبت به قرارگیری دیوار طبقات و دیوار زیرزمین و ستونها نسبت به هم اشکال دارم ، پلان قسمتی را به عنوان مثال گذاشتم لطفا راهنماییم کنید درست یا نه ؟ در قسمتهایی که همسایه داریم و درز انقطاع اجرا میشه به چه صورت خواهد بود ؟ اندازه ستونها رو 20*20 گرفتم .SWScan00020.jpg

arash-1390

عضو جدید
سلام دوستان
آیا اندازه داکت توی هر طبقه فرق میکنه یعنی در طبقات بالاتر بزرگتر میشه؟ا نسبت بزرگتر شدن باید چطور باشه؟

ندایی

عضو جدید
سلام دوستان ، پلان طراحی آذر 88 رو اصلاح کردم و دستی کشیدم میذارم لطفا اشکالاتش رو بگید ، یک مورد رو قبلش بگم پخی رو نکشیدم بخصوص خدمت لیمو شیرین عزیز بازم سوال نگاه کردم ولی عرض خیابانها داده نشده بود SWScan00023.jpgSWScan00022.jpg!!

arash-1390

عضو جدید
سلام خسته نباشید
دوستان اگر کسی پلان تایید شده داره میتونه برا دانلود تو سایت بذاره تا با نحوه ترسیم جزییات نقشه ها آشنا بشیم. خیلی ممنون:smile:

ندایی

عضو جدید
سلام دوستان ، خسته نباشید در مورد آزمون طراحی اسفند 87 یه اشکالی داشتم در این سوال گفته شده 4 واحد به صورت همسان طراحی شود در طرح خواسته شده آیا می تونیم از شرق نورگیری کنیم ؟ یا فقط باید از شمال و جنوب نورگیری کنیم ؟ برای این میگم که چون واحدها به صورت تیپ طراحی میشه اگه واحد مورد طراحی رو از شرق نورگیری کنیم واحد روبه رو از غرب نورگیری خواهد کرد .

arash-1390

عضو جدید
من سوال شما رو از استادم پرسیدم گفتند که میشه از شرق نور گیری کرد و وقتی که واحد به غرب بیفته از سایبان در مقابل پنجره ها استفاده میکنیم.حالا نمیدونم تا چه حد درست باشه.من خودم هم همین مشکل رو دارم.

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام دوستان ، پلان طراحی آذر 88 رو اصلاح کردم و دستی کشیدم میذارم لطفا اشکالاتش رو بگید ، یک مورد رو قبلش بگم پخی رو نکشیدم بخصوص خدمت لیمو شیرین عزیز بازم سوال نگاه کردم ولی عرض خیابانها داده نشده بود مشاهده پیوست 68991مشاهده پیوست 68990!!

سلام،
خسته نباشید ندایی عزیز

* در مورد پخی >>> ابعاد داخل متن سوال نیست ، مجاز هم نیستیم از روی سایت پلانی که خود سوال دااده ، ابعاد رو اندازه بگیریم ، چون >>> در این آزمون نه موقع طرح سوال و نه موقع نمره دادن ، هیچ وقت از خط کش برای خوندن اندازه ها استفاده نمیشه و برای همین روی اندازه گذاری کامل تاکید دارن ، اگه اندازه این دو خیابون رو میخواستن نشون بدن ، با اندازه گذاری نشون میدادن { خودم وقتی کشیدم با توجه به ابعاد زمین فکر کردم شاید مقیاس 1:400 باشه ، اما پرسیدم گفتن این کار غلطه }
شنیدم اون قانون پخی قدیم بوده و الان برداشته شده!
طرح خودم از بس ایراد داشت که باید از اول بکشم
چون ورودی بانک و پزشکان رو در یک سمت گذاشته بودم ، پاک یادم رفته بود که اینجوری نمای سمت غرب فقط چند تا پنجره براش میمونه و در سمت شمال و خیابان اصلی با این همه ورودی ازدحام میشه !
درباره ی طرحتون >>>>

1. اندازه گذاری ندارید و نمیشه درباره ی ابعاد فضاها و فاصله ی آکس به آکس ستون ها نظری داد ، 4 خط اندازه گذاری در حداقل 2جهت پلان داشته باشیم { ولی در اینکه 4طرف رو باید حتما داشته باشیم یا نه نمیدونم . }نکات ترسیم فنی رو رعایت کنید >>>>>>>>>>>مثلا >
** OKB پنجره ، و اون خط کسری اندازه گذاری در و پنجره در پلان لازمه ،

**علامت جهت شمال رو باید در بالای نقشه ترسیم کنید ، و مقیاس رو زیر هر پلان بنویسید ....

**خط درز انقطاع به صورت خط چین نمایش داده میشه و در اندازه گذاری مقدار اون رو حتما نمایش میدن { نمیدونم اون خط چین رو در نما هم لازمه نشون بدیم یا نه } ،

**در ترسیم پله های طبقات و کلا هر پله ای به پاگرد میرسه و بعد تا طبقه ی بعدی ادامه پیدا میکنه ،می بایست پله های طبقه پایین تا پاگرد رو که میکشید اون پله آخر که روی پاگرد میرسه رو پاک کنید ، چون پله این سمت از سمت دیگه یک پله عقب تر قرار میگیره و درست نیست پله ها رو تا خود پاگرد بکشی ، چون اتصال شمشیری پله به پاگرد اونجا قرار میگیره..... و به همین ترتیب در قسمت پله های از پاگرد به طبقه فوقانی هم اون پله ی آخر از پله ی سمت دیگه یکی عقب تر خواهد بود ...

2. مبلمان در این سوال خیلی مهمه ، مخصوصا مبلمان بانک و میز کارمندا و میز رئیس ، اتاق گاوصندوق و صندلی های انتظار، آبدار خونه و سرویس زنانه و مردانه جدا برای کارمندان بانک ... { برای هرکدام یکی } ، حالا سرویس مردم هم نذاشتی مهم نیست ، کجا تو ایران به مردم اهمیت میدن!
نمیدونم دستگاه ATMباید داشته باشیم یا نه ، ولی شما مثل من نیاین خودپرداز رو داخل بانک بذارین که درست نیست و به اون مبلمان یکی از پلان های نویفرت هم دقت نکنید ! :confused:

3. برای بانک هم میتونید رمپ داشته باشید و اون رمپی که برای ورودی طبقات گذاشتید ضرورتی نداره ،میتونید تعداد پله های از هم کف تا طبقه اول رو چندتا بیشتر بگیرید ودیگه بین ورودی تا آسانسور رمپی نباشه .... هاشور های رمپ زیر زمین رو خیلی نزدیک به هم گرفتید و چون در صورت سوال ذکر شده که فقط ابتدای رمپ رو مشخص کنید ، لازم نیست کامل ترسیم کنید و در یک قسمت با خطی که نشون دهنده ی امتداد داشتن رمپ هست رمپ رو قطع کنید ....

4. چرا از سرایداری دسترسی جدا به کوچه فرعی گذاشتین ، همون که از حیاط ورودیش باشه کافی نیست؟ و به خاطر پله های اتاق سرایداری و ورودی سرایداری به کوچه ، فضایی در پلان همکف و طبقات ایجاد کردید>> در پلان طبقات پشت اتاق معاینه کنار آسانسور فضایی ایجاد شده که چندان جالب نیست و عمقش بیشتر از عرض یک کمد به نظر میرسه ....

5. در پلان طبقات باید سرویس مجزایی برای زن و مرد لازم داریم و سرویس معلولین. یک قسمت هم برای تی شور میخواد ... . فضاهایی مثل انبار و سرویس و آبدارخونه که نیازی به نورگیری ندارند میتونند در سمت شرق پلان که پنجره نداره قرار بگیرن تا فضای انتظار سمت غرب قرار بگیره و نور گیری داشته باشه ، قسمت پذیرش اینجا شبیه یک اتاق شده . اون پلان طبقـات قبلی که کشیده بودید خوب بود . اما در این پلان جدیدی که کشیدید برای دسترسی به دو مطب جنوب پلانتون یه راهروی طولانی دارید و اون مربعی که جدا کردید تا درهای یکی از اتاقها رو اونجا بذارید ، روی این قسمت تغیراتی بدید خوب میشه ... ابعاد اتاق معاینه به اندازه ای هست که یه تخت در اون جا شه و میتونید کوچیکتر بکشید ، اتاقهای معاینه رو سمت خوبی گذاشتید چون اولویت نورگیری با اتاق پزشک هست .

6. در 4طرف باکس پله ستون لازمه قرار میگیره ولی اینجا شما دوتا ستون رو بردید بعد از آسانسور گذاشتید .

وضعیت
موضوع بسته شده است.