بررسی آزمون طراحی اسفند 89

وضعیت
موضوع بسته شده است.

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من دو تا طرح واسه آزمون سال 89 زدم . اینا رو ارسال می کنم دوستان عزیز نظر بدن تا مشکلاتشون را با هم حل کنیم و به یه نتیجه ای برسیم تا در آزمون بعدی با یک بک گراند ذهنی بریم سر جلسه .
من منتظرم
سلام
خسته نباشید
قبل از هر چیز به همه دوستان توصیه میکنم که مبحث 4 رو چندین بار مطالعه کنید
با اجازه تون من مشکلاتی رو که در این طرح میبینم بیان میکنم
از زیر زمین شروع میکنم
-اتاق تاسیسات یادتون رفته
- نحوه ستون گذاری و تیرریزی مشکل داره ( یه بار بشینید و چک کنید که این بنا چطوری مسقف میشه. اول تیرهای اصلی رو رسم کنید بعد تیرهای فرعی ) متاسفانه اکسبندی نکردین تا آدرس بدم و بگم که این قسمت مشکل داره
- درز انقطاع رو رعایت نکردین
- در ضلع جنوبی دیوار بین دوتا ستون حداقلش اینه که این دیوار باید باربر باشه ( به ضخامت 35 سانتی متر ) تا بشه این قسمت رو مسقف کرد.

پیلوت
شما یکی از ماشینها رو جلوی ورودی پله و آسانسور پارک کردین و به نوعی جلوی ورودی رو مسدود کردین سعی کنید ورودی افراد و ماشینها رو طوری طراحی کنین که باهم تداخل نداشته باشن و مزاحم عبور و مرور همدیگر نشن
- مسقف کردن اون قسمتی که سه تا ماشین کنار هم هستن مشکل داره . ستون گذاری رو باید تغییر بدین.

پلان طبقات
- بهترین حالت برای قرارگیری واحدها اینه که هر واحد هم درسمت شمال و هم در جنوب نورگیری کنه (در طرح شما یکی از واحدها بهترین نورگیری رو داره و یکی دیگه از واحدها فقط از نورگیر نور میگیره )
- حداکثر ارتفاع پله در مسکونی طبق مباحث نظام مهندسی 17.5 سانتیمتر میباشد
پلان طبقه چهارم
- چرا دو تا آشپزخانه طراحی کردین ؟
- مساحت واحد طبقه چهارم هم برابر مساحت یکی از واحدهای طبقات زیرین کفایت میکنه لزومی نداره کل مساحت رو طراحی کنین
اینها مورادی بودن که به ذهنم رسید .
موفق باشید

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
LIMOOSHIRINجان سلام
ممنون از توضیحاتی که دادی
مواردی که عنوان کردی اکثرا درستند ولی در مورد ستون گذاری فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشه
یه توضیح کوچیک در مورد ایراداتی که مطرح کردی بدم
اکثر مواردی که شما گفتی رو اگه وقت میذاشتم قطعا رعایت می کردم ولی این یه طرح شماتیکه و من هدفم از گذاشتن طرح بیشتر بحث در مورد موارد کلی مثل طرح معماری- جانمایی پارکینگ ها -ستون گذاری- نورگیری- مبلمان و ... بود. سعی می کنم نواقص جزیی روبرطرف کنم و در پست های بعدی دوباره فایل رو آپلود کنم.
در مورد نورگیری واحد ضلع شمالی عرض کردم من دو تا طرح زدم که یکیش به صورت عرضی و دیگری به صورت طولی تقسیم شده اند. وقتی طرح دوم رو کاملش کردم اونم واسه نقد آپلود می کنم (خودم توی امتحان هر دو واحد رو از جنوب نورگیری کردم)
در مورد اتاق تاسیسات فضای خالی روبروی انباری ها را به عنوان اتاق تاسیسات در نظر گرفتم شرمنده که دیوار هاشو نکشیدم فضای مفیدش حدود 20 متر باید باشه درسته؟
کاملا حق با شماست کلا فراموشش کرده بودم درمورد درز انقطاع
در مورد دیوار زیر زمین منم موافقم که باید 35 س باشه. اشتباه ترسیمیه (اتوکده و کپی و پیست دیگه!!!!!!!)
در مورد پارکینگ اگه دقت کنید فاصله بین 2 ستون 8.5 متر هستش که 7.5 متر واسه 3 تا ماشین کافیه و طوری نیست که جلوی پلکان و آسانسور رو بگیره . فکر کنم بشه ماشینا رو به صورت طولی هم قرار داد که مشکل به طور کلی رفع بشه
عرض کردید که مسقف کردن اون قسمتی که سه تا ماشین کنار هم هستن مشکل داره . متوجه نشدم چه مشکلی داره .خب تیرها به صورت کج به ستونی که جلوتره وصل میشن و قسمتی هم به صورت بالکن اجرا میشه .اگه لطف کنین بیشتر توضیح بدین ممنون میشم. در پست های بعدی پلان تیر ریزی رو هم میذارم تا ببینیم مشکل کجاست
. حداکثر ارتفاع پله را هم که حق با شماست
دو تا آشپزخانه طبقه چهارم هم که یکیش اشتباه ترسیمیه . آشپزخانه ضلع شمالی اتاق خوابه یادم رفته بود تغییرش بدم

در مورد طبقه چهارم من خودم توی امتحان چون پلان هام به صورت طولی بود و باید دور پله می چرخیدند نصف مساحت طبقه چهارم رو ساخت کردم ولی فکر نمی کنم ما مجبور باشیم حتما این کار رو بکنیم آیا قانونی وجود داره؟

بازم از لیموشیرین عزیز تشکر میکنم و خوشحال میشم دوستان دیگه هم نظر بدن و اگه دوست دارن طرح پیشنهادیشون رو بذارن
بچه ها فایل اتوکد را نمیشه آپلود کرد درسته ؟ چون بین فرمت ها نبود . اگه نمیشه آپلود کرد دوستانی که مایلند ایمیلشون رو بدن تا فایل رو واسشون ایمیل کنم . اینجوری میتونید تغییراتی که لازمه رو اعمال کنید و به صورت عکس یا پی دی اف برای استفاده من و بقیه دوستان آپلود کنید

rushin

عضو جدید
سلام لیمو شیرین عزیز
فایل دوم را با فرمت dwg آپلود کردم
خوشحال میشم نظر بدی
بقیه دوستان که ظاهرا افتخار نمیدن

پیوست ها

• esfand design2.zip
    736.9 کیلوبایت · بازدیدها: 1

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام ، نمره من در امتحان طراحي 29 از 30 شده است :):redface:. دليلشم آن هم بخاطر اين بود كه مثل پتروس فداكار سرم توي ورقه دوستام بود و به كار خودم نرسيدم. جالبه كه بدونيد اونهاي كه كمكشون كردم قبول شدند !!! بگذريم ، اگرچه در طراحي شما خلاقيت ديده مي شود ولي در اولين نگاه طرح شما مردود هست .
آنهم به خاطر اينكه:
1-ارزش مادي و فيزيكي و .... واحدهاي شمالي و جنوبي يكسان نيست (مهمترين دليل ) .مي بايست دو واحد مسكوني موازي همديگر ودرعرض 6 متر ترسيم مي شدند.
[FONT=&quot]2- [/FONT]مساحت پله شما بهينه نيست و فضاي پرت زياد دارد.
3-شكستهاي داخلي در پلان براي تعريف فضاهاي خصوصي در اين مورد خاص در نيامده است و اصلا لزومي ندارد وجود داشته باشند. (اين كارها براي ويلاها بيشتر استفاده مي شود و خلاف پيوستگي فضايي مي باشد.)
4- تعداد زياد نورگيرها !!!!

موفق باشيد.

rushin

عضو جدید
سلام ، نمره من در امتحان طراحي 29 از 30 شده است :):redface:. دليلشم آن هم بخاطر اين بود كه مثل پتروس فداكار سرم توي ورقه دوستام بود و به كار خودم نرسيدم. جالبه كه بدونيد اونهاي كه كمكشون كردم قبول شدند !!! بگذريم ، اگرچه در طراحي شما خلاقيت ديده مي شود ولي در اولين نگاه طرح شما مردود هست .
آنهم به خاطر اينكه:
1-ارزش مادي و فيزيكي و .... واحدهاي شمالي و جنوبي يكسان نيست (مهمترين دليل ) .مي بايست دو واحد مسكوني موازي همديگر ودرعرض 6 متر ترسيم مي شدند.
[FONT=&quot]2- [/FONT]مساحت پله شما بهينه نيست و فضاي پرت زياد دارد.
3-شكستهاي داخلي در پلان براي تعريف فضاهاي خصوصي در اين مورد خاص در نيامده است و اصلا لزومي ندارد وجود داشته باشند. (اين كارها براي ويلاها بيشتر استفاده مي شود و خلاف پيوستگي فضايي مي باشد.)
4- تعداد زياد نورگيرها !!!!

موفق باشيد.

مرسی افشین جان
راستش منم خودم قبول ندارم که واحد شمالی فقط از نورگیر نور بگیره توی آزمون هم خودم پلان ها رو طولی تقسیم کردم و هر دو رو از جنوب نور دادم این فایل رو فقط واسه نقد گذاشتم که ببینم اینجوری هم میشه واحد ها رو تقسیم کرد و به نتیجه مطلوب رسید یا نه؟ آخه تو حوزه ای که من امتحان دادم اکثر بچه ها پلان ها رو عرضی تقسیم کرده بودند گفتم شاید من دارم اشتباه می کنم
ولی به هر حال من فکر نمی کنم فقط به خاطر اینکه واحد شمالی مستقیم نور نمی گیره بشه یه طرح رو مردود دونست. میشه؟
پس این که واحد ها رو شمالی جنوبی تقسیم کنیم کلا مردوده؟
در پست قبلی هم یه طرح که به صورت طولی تقسیم شده رو گذاشتم . اگه اون هم ببینید و نظر بدین ممنون میشم این تقریبا شبیه طرحیه که توی آزمون زدم
راستی نمره آزمون که از 50 بود نه از 30 . اگه 29 شده باشید که قبولین؟!!!!

آخرین ویرایش:

limooshirin

عضو جدید
سلام لیمو شیرین عزیز
فایل دوم را با فرمت dwg آپلود کردم
خوشحال میشم نظر بدی
بقیه دوستان که ظاهرا افتخار نمیدن

سلام دوست عزیز
فایل را به صورت پی دی اف آپلود کردم که توضیحاتی را در مورد اون قسمتی که مشکل داشته نوشتم
اینها مواردی بودن که به ذهنم رسید اگه موردی دیگه به یادم اومد براتون مینویسم .
موفق باشین

پیوست ها

• esfand design2-Model.pdf
    764.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1

rushin

عضو جدید
ممنون از توضیحات کامل و خوبت
از این که آدرس صفحاتی از کتاب ها که می تونه مشکلاتم رو حل کنه را گذاشتی خیلی ممنونم
ولی در مورد آشپزخانه با این عرض کم فکر نمی کنم بشه جای دیگه بذاریمش

بازم ممنون از راهنماییت
موفق باشید

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان
اینم طرح آزمون اسفند 89 من که شامل پلان زیرزمین ، پیلوت ، طبقات (اول،دوم و سوم) و طبقه چهارم میباشد.
بقیه موارد و توضیحات لازم را در روزهای آینده آپلود میکنم.
خوشحال میشم که نقص و ایرادهاشو چه از نظر معماری ،روابط ، استانداردها و چه از نظر ترسیم فنی بیان کنید .

پیوست ها

• azmoon 89-pdf.pdf
    404.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rushin

عضو جدید
سلام و خسته نباشید خدمت دوست خوبم لیموشیرین
با اجازت من نظرم رو در مورد طرحت میگم

نکات مثبت:
رعایت استاندارد ها در اکثر موارد
رعایت اصول فضای خصوصی و عمومی
رعایت مسائل مربوط به محرمیت و اصول معماری سنتی ایرانی ( که البته من قبولش ندارم ولی اونایی که نمره میدن قبولش دارند که در اینجا هم که خب حق با اونا هستش:smile:)
رعایت مسائل مربوط به ورودی
استفاده خوب از نورگیرها برای خواب ها و به خصوص دستگاه پله که میتونه نور طبیعی داشته باشه این نشون میده یه نیم نگاهی هم به مبحث 19 داشتی

نکات منفی:
پلان تیپیکال طبقات خیلی فضای پرت داره به خصوص اینکه برای این فضا هیچ تمهیدی برای استفاده از نور طبیعی انجام نشده به طوری که با یک راهرو طولانی تاریک روبرو هستیم که فاصله زیاد اون با پنجره ضلع جنوبی که سطح زیادی هم نداره باعث میشه در بیشتر اوقات روز باید با لامپ روشن نگهش داریم (مغایر با مسائل مبحث 19).خودت فکرشو بکن اگه لامپ نداشته باشه چه دالان مخوفیه!!!!!!

به نظر من شما میتونستید از داکت هایی که در اون قسمت دارین واسه نور دادن راهرو استفاده کنید
فضای پرت زیادی که داری باعث شده فضاهایی مثل خواب سالن و به خصوص آشپزخانه خیلی کوچیک بشن. درسته شما حداقل ها رو رعایت کردی ولی خداییش 8 متر واسه آشپزخونه کمه در حالی که شما حدود 10 متر مربع راهرو داری

یه مطلب مهم هم که بهش توجه نکردی اینه که بعضی از خواب هات کمتر از 12 متر مربع مساحت دارن و اداره گاز به فضای کمتر از 12 متر مربع اجازه لوله کشی گاز نمیده و اون بیچاره هایی که تو اون اتاق ها می خوابند باید زمستون ها یا مثل اسکیموها لباس بپوشند یا از بخاری برقی استفاده کنند که اونم مغایر با مبحث 19 وبه خصوص مغایر با پول قبض برقه

در مورد پارکینگ با توجه به مطالب ص 31 مبحث 4 دو پارکینگ پشت سر هم باید 2*6 در نظر گرفته بشن و 5 متر هم که فضای آزاد پشت هر ماشین لازمه با این اوصاف که شما 3 ماشین رو پشت سر هم قرار دادی 3 تا 6 متر میشه 18 متر 2تا 5 متر هم که بین ماشین ها لازمه جمعا میشه 28 متر در حالی که ما کلا 22.20 متر طول داریم .به فرض اینکه پارکینگ ها رو همون 2.5 * 5 هم در نظر بگیریم بازم میشه 25 متر

در مورد 2 تا ماشین سمت راست هم که یه 5 متر و یه 2.5 متر جمعا میشه 7.5 در حالی که شما 6.80 فضا دارید در ضمن ماشینی که افقی پارک شده 5 متر فضای آزاد پشتش لازمه در حالی که شما فقط 3.60 متر فضا دارید

به علت این که ماشین ها رو کوچیک کشیدین شاید به ظاهر مشکلی در پارک کردن نداشته باشند ولی اگه ماشین ها رو به اندازه واقعی بکشید متوجه میشین که با مشکل روبرو میشن

درمورد عرض درب فضایی که به عنوان موتور خانه در نظر گرفتین طبق مطالب ص 35 مبحث 4 رعایت نشده

سطح پنجره در مورد پنجره ضلع جنوبی پلان تیپیکال طبقات با توجه به صفحه 52 رعایت نشده به خصوص این که این پنجره باید به راهرو طولانی شما هم نور بده .

در مورد دستگاه پله هم ،استفاده از دستگاه پله دو طرفه به دلیل خستگی زیاد دیگه منسوخه در ضمن چشم پله هم نداره

اینا مطالبی بود که در مورد طرح شما به ذهنم رسید . امیدوارم که در درجه اول درست گفته باشم و در درجه دوم مفید واقع بشه

موفق باشید منتظر طرح های بعدی تون هستم

afshin 1357

کاربر بیش فعال
متاسفانه دارندگان مدرك كارشناسي ناپيوسته معماري (علمي كاربردي -مهندسي تكنولوژي معماري ) مجاز به شركت در آزمون طراحي نمي شوند. و رشته آنها از اصلي به مرتبط نزول پيداكرده است .

(بخشنامه جديد كمسيون هم ارزي رشته ها -مصوبات كمسيون ماده 7 قانون نظام مهندسي)
كساني هم كه ارشد معماري دارند و مدرك كارشناسي ناپيوسته آنها اين دو مورد مي باشد آنها هم مشكل پيدا كرده اند...

limooshirin

عضو جدید
سلام دوست عزیز
از اینکه وقت گذاشتین و کار را بررسی کردین خیلی ازتون ممنونم

پلان تیپیکال طبقات خیلی فضای پرت داره به خصوص اینکه برای این فضا هیچ تمهیدی برای استفاده از نور طبیعی انجام نشده به طوری که با یک راهرو طولانی تاریک روبرو هستیم که فاصله زیاد اون با پنجره ضلع جنوبی که سطح زیادی هم نداره باعث میشه در بیشتر اوقات روز باید با لامپ روشن نگهش داریم (مغایر با مسائل مبحث 19).خودت فکرشو بکن اگه لامپ نداشته باشه چه دالان مخوفیه!!!!!!

با توجه به اینکه طول واحدهای مسکونی 22.4 متر هستش ( که بصورت اتوبوسی است ) در نتیجه ما برای رسیدن به فضاهای که در گوشه های زمین قرار میگیرند نیاز به طی مسیری طولانی داریم پس نمیشه گفت فضای پرت !
چون فضای پرت به فضایی میگن که استفاده مفیدی نداشته باشه در صورتی که این راهرو مسیر درسترسی ماست
اما اینکه تاریک ه کاملا حق با شماست باید پنجره میذاشتم . ممنون از توجه تون .
وقتی که مابقی موارد را کشیدم و آپلود کردم حتما این مورد را هم تصحیح میکنم

یه مطلب مهم هم که بهش توجه نکردی اینه که بعضی از خواب هات کمتر از 12 متر مربع مساحت دارن و اداره گاز به فضای کمتر از 12 متر مربع اجازه لوله کشی گاز نمیده و اون بیچاره هایی که تو اون اتاق ها می خوابند باید زمستون ها یا مثل اسکیموها لباس بپوشند یا از بخاری برقی استفاده کنند که اونم مغایر با مبحث 19 وبه خصوص مغایر با پول قبض برقه

ما اتاق تاسیسات داریم به این معنی ه که سیستم گرمایشی ، حرارت مرکزی است پس نیازی به لوله کشی گاز در داخل اتاق ها نیست و همچنین تائید اداره گاز

در مورد پارکینگ با توجه به مطالب ص 31 مبحث 4 دو پارکینگ پشت سر هم باید 2*6 در نظر گرفته بشن و 5 متر هم که فضای آزاد پشت هر ماشین لازمه با این اوصاف که شما 3 ماشین رو پشت سر هم قرار دادی 3 تا 6 متر میشه 18 متر 2تا 5 متر هم که بین ماشین ها لازمه جمعا میشه 28 متر در حالی که ما کلا 22.20 متر طول داریم .به فرض اینکه پارکینگ ها رو همون 2.5 * 5 هم در نظر بگیریم بازم میشه 25 متر

این موردی که اشاره کردین 5 متر فضای آزاد پشت سر هر ماشین لازمه کجا نوشته ؟
این ماشینهایی که پشت سر هم قرار گرفتن هیچ مشکلی ندارن ( اینو % مطمئنم )

در مورد 2 تا ماشین سمت راست هم که یه 5 متر و یه 2.5 متر جمعا میشه 7.5 در حالی که شما 6.80 فضا دارید در ضمن ماشینی که افقی پارک شده 5 متر فضای آزاد پشتش لازمه در حالی که شما فقط 3.60 متر فضا دارید

و اما در مورد دو تا ماشین
ماشین افقی همزمان با گردش هم پارک میکنه و هم از پارک بیرون میاد شما باید با ستونهای بالا که فاصله شون از همدیگر 5.6 هست مقایسه کنید نه با دو ستون پایین

به علت این که ماشین ها رو کوچیک کشیدین شاید به ظاهر مشکلی در پارک کردن نداشته باشند ولی اگه ماشین ها رو به اندازه واقعی بکشید متوجه میشین که با مشکل روبرو میشن

من طول ماشینها را 4 متر در نظر گرفتم فکر نکنم کوچک باشه

درمورد عرض درب فضایی که به عنوان موتور خانه در نظر گرفتین طبق مطالب ص 35 مبحث 4 رعایت نشده

رجوع کن به ص 74 مبحث 4 عرض درب موتورخانه از 120 سانتی متر شروع میشه تا 165 سانتی متر که من حداقل را در نظر گرفتم پس رعایت شده

سطح پنجره در مورد پنجره ضلع جنوبی پلان تیپیکال طبقات با توجه به صفحه 52 رعایت نشده به خصوص این که این پنجره باید به راهرو طولانی شما هم نور بده .

کاملا درسته باید یه پنجره دیگه در ضلع جنوبی ( قسمت پخی ) اضافه کنم

در مورد دستگاه پله هم ،استفاده از دستگاه پله دو طرفه به دلیل خستگی زیاد دیگه منسوخه در ضمن چشم پله هم نداره

راستش در این باره چیزی نشیدم که پله دوطرفه منسوخ شده باشه

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون

اما من یه اشتباه در مورد ابعاد نورگیر داشتم که در طرح بعدی اونو اصلاح میکنم

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه دارندگان مدرك كارشناسي ناپيوسته معماري (علمي كاربردي -مهندسي تكنولوژي معماري ) مجاز به شركت در آزمون طراحي نمي شوند. و رشته آنها از اصلي به مرتبط نزول پيداكرده است .

كساني هم كه ارشد معماري دارند و مدرك كارشناسي ناپيوسته آنها اين دو مورد مي باشد آنها هم مشكل پيدا كرده اند...
پس راه شرکت تو آزمون چی هست؟

اگه ارشدو معماری- معماری بزنیم، چطور؟

rushin

عضو جدید
سلام
لیمو شیرین عزیز کاش همه بچه ها مثل شما پایه بودن و تجربیاتشون رو در اختیار بقیه قرار می دادند
مرسی از توضیحاتت ولی من هنوز بعضی جاها رو قانع نشدم
در مورد پارکینگ خب وقتی 5 متر واسه طول ماشین در نظر می گیری همین 5 متر رو هم واسه بیرون اومدنش باید در نظر بگیری اینو از خودم نمی گم خیلی جاها دیدم نمونه اش هم تو کتاب نویفرت که اون صفحه اش رو اسکن کردم و ضمیمه کردم(البته شرمنده یکم کیفیتش پایینه) ولی نوشته باید 5.5 متر رعایت بشه
حالا 5.5 نه ولی همون 5 متر رو عقل حکم میکنه رعایت بشه تا ماشین ها راحت بتونن از پارک خارج بشن

در مورد پلان درسته که باریکه ولی آیه نیومده که واسه رسیدن به فضاهای گوشه حتما از راهرو طویل استفاده کنیم. به طور مثال میشه یه نشیمن کوچیک با یه نورگیر مناسب در وسط طراحی کرد اینجوری هم به تفکیک فضای عمومی و خصوصی کمک کردیم هم به جای اینکه فضایی در حدود 10 متر رو به راهرو اختصاص بدیم این فضا رو به نشیمن خانوادگی اختصاص میدیم البته یکم بزرگتر . سعی میکنم یه همچین طرحی بزنم و واسه نقد آپلودش کنم شاید یه چیزی ازش در بیاد

در مورد اتاق خوابهای کمتر از 12 متر تسلیم ، کاملا حق با شماست اصلا حواسم به اتاق تاسیسات نبود شاید واسه این که ساعت 3 جواب پستتون رو دادم گیج خواب بودم به پکیج و موتور خونه اصلا توجهی نکردم .شرمنده

بازم تشکر از پست های خوبت
موفق باشی

پیوست ها

• 443.jpg
    443.jpg
    49.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام
از نظر حقوقي براي نظام مهندسي مدرك كارشناسي ملاك عمل مي باشد و همچنين ارشد و دكتري هم با آن سنجيده مي شوند. فعلا اين مشكل بوجود آمده و كاري نمي شود كرد . پس شركت ما - كه ناپيوسته داريم -در آزمون شهريور منتفي هست.
از دوستانم كه ارشد معماري دارند و پروانه هم گرفته اند - با اين بخشنامه پروانه طراحيشون لغو مي شود. انشاا... اين مشكل به زودي مرتفع بشه.
از ليموشيرين و روشين متشكرم. خيلي بسيط با موضوع برخورد كرده اند اگه فرصت بشه حتما در بحثشون شركت خواهم كرد:gol:.

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان
اینم از تغییرات اعمال شده بر روی پلانها
برش ، نما و جزئیات بماند برای سری بعد
اگه نقصی هست لطف کنید بگید تا رفعش کنم .
ممنون از همگی

پیوست ها

• tarahi 89.pdf
    414.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
سلام دوستان
اینم از تغییرات اعمال شده بر روی پلانها
برش ، نما و جزئیات بماند برای سری بعد
اگه نقصی هست لطف کنید بگید تا رفعش کنم .
ممنون از همگی

سلام دوست عزیز
پلان هاتو دیدم به نظر من که خوبه جای گیر دادن نداره ، استاندارد ها را که اکثرا رعایت کردی ، طرحت هم در حدی که واسه نظام میخوان در اومده فقط یه پیشنهاد هایی واسه بهتر شدنش دارم

در مورد پلان طبقات هر کدوم از واحد ها یه برتری هایی نسبت به اون یکی داره برای مثال در واحد سمت چپ سالن خیلی خوش فرم و با اندازه های مناسبی داری ، تراسی که جلوی سالن دادی جالبه ولی بازم همون راهرو های طولانی رو داریم وروبروی قسمتی از آشپزخانه که اپن هستش در فاصله 1.2 متری دیوار داریم
در واحد سمت راست که به نظر من جالب تر از واحد سمت چپی هست نشیمن نقلی خوبی داری ، از راهرو طولانی خبری نیست آشپزخانه دسترسی به تراس و امکان دسترسی به نور و تهویه مستقیم داره ولی آشپزخانه یکم باریک شده
من پیشنهاد می کنم قسمت هایی که نقاط قوت دو طرح محسوب میشن رو با هم تلفیق کن و دو واحد تقریبا قرینه طراحی کن
درسته که ما معمارها از قرینه سازی زیاد استقبال نمی کنیم ولی کسانی که آزمون رو تصحیح می کنند خوششون میاد و علف هم که باید به دهن بزی شیرین بیاد در ضمن با اصول طراحی مدولار هم که در مباحث روش تاکید شده سازگار تره

یه فایده دیگه هم که داره اینه که چون وقت آزمون محدوده با قرینه سازی می تونی سرعت عملت رو هم بالا ببری چون در اصل یه واحد طراحی می کنی نه 2 تا

من با اجازتون یه پیشنهاد های جزیی واسه بهتر شدن طرحتون دادم که ضمیمه کردم . البته من نمیگم این خوبه و مشکلی نداره ها!!
این فقط یه پیشنهاده ، شاید شما ردش بکنین شاید هم خوشتون بیاد . اگه لطف کنین محاسن و معایبش رو هم بگین ممنون میشم
در ضمن ستون گذاری و محل دستگاه پله و آسانسور راواسه این که پارکینگ ها به هم نخوره تغییر ندادم . مسایل جزیی هم مثل پنجره ها و جزییات دیگه رو هم وقت نکردم نشون بدم ولی بیشترش همون هایی هست که خودتون کشیدید

در مورد طبقه آخر هم من فکر می کنم خیلی خوبه ، چیزی پیدا نکردم که بهش گیر بدم فقط در قسمت ورودی به نظرم یه در کافیه چون دید مستقیم نداره

ممنون از وقتی که میذارید
خوش باشید

پیوست ها

• LIMOOSHIRIN.zip
    26 کیلوبایت · بازدیدها: 0

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از نظر حقوقي براي نظام مهندسي مدرك كارشناسي ملاك عمل مي باشد و همچنين ارشد و دكتري هم با آن سنجيده مي شوند. فعلا اين مشكل بوجود آمده و كاري نمي شود كرد . پس شركت ما - كه ناپيوسته داريم -در آزمون شهريور منتفي هست.
از دوستانم كه ارشد معماري دارند و پروانه هم گرفته اند - با اين بخشنامه پروانه طراحيشون لغو مي شود. انشاا... اين مشكل به زودي مرتفع بشه.
از ليموشيرين و روشين متشكرم. خيلي بسيط با موضوع برخورد كرده اند اگه فرصت بشه حتما در بحثشون شركت خواهم كرد:gol:.

پس به این حساب، ما زحمت شرکت در آزمون ارشدو به خودمون ندیم؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید

سلام
لطفا اگر امکان داره سایت معتبر و آدرس دقیق صفحه ای که این مطلب در اون اعلام شده رو بدید تا اگه خدای نکرده حقیقت داره کل فارغ التحصیل های دانشگاه های آزاد رو برای اعتراض بسیج کنیم! :eek:
اگر قصد داشتند پروانه ی طراحی به علمی کاربردی ها ندهند ، حداقل چندسال پیش میگفتند که این همه وقت و هزینه نکنیم!

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام به تاپيك
آخرين مصوبات كميسيون هم ارزي رشته ها براساس عنوان مدرك تحصيلي دانشگاه ها (سازمان نظام مهندسی)

مراجعه كنيد اونجا بيشتر متوجه جريان مي شويد.
(((ضمناً ارشد معماري هم فعلا هيچ )))
عمق فاجعه عميقتر هم هست زيرا جاهاي كه معمار نياشد طبق قانون عمران مي تواند جاي معمار امضاء كند.

Nasim_Feiz_A

عضو جدید

سلام به تاپيك
آخرين مصوبات كميسيون هم ارزي رشته ها براساس عنوان مدرك تحصيلي دانشگاه ها (سازمان نظام مهندسی)

مراجعه كنيد اونجا بيشتر متوجه جريان مي شويد.
(((ضمناً ارشد معماري هم فعلا هيچ )))
عمق فاجعه عميقتر هم هست زيرا جاهاي كه معمار نياشد طبق قانون عمران مي تواند جاي معمار امضاء كند.​
ممنون از راهنماییتون ، اما کاش به جای اینکه آدرس تاپیک دیگه ای رو میدادید مستقیما همون آدرس سایت معتبری که ایم مطلبو گفته میدادید
اون تاپیک هم نوشتم>>>>>>>>
من چند بار این
مصوبات كميسيون ماده 7 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان رو خوندم ، اما همچین چیزی ندیدم که نمیتونن شرکت کنند http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/smilies/icon_surprised.gif یا این آدرس صفحاتی که گذاشتید این داخلش نیست یا جایی دیگه نوشته شده ، اگر امکان داره آدرس واضح تری بدید تا مطمئن شیم !! http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/smilies/confused.gif
این صفحه رو دارم :
http://www.tceo.ir/smenu/commision.aspx
که مربوط به سازمان نظام مهندسی استان تهران هست و نوشته >>>>
38- به فارغ‌التحصيلان رشته علمي – كاربردي معماري از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پروانه اشتغال بكار مهندسي معماري با كد (100) تعلق مي‌گيرد.
که 100 هم نوشته >>>
معماري معماري (كاربردي- مهندسي عملي) معماري و تزئينات داخلي (فارغ‌التحصيلان دانشگاه علم و صنعت) علمي و كاربردي معماري
مطلب دیگه ای گفته نشده!! من تا کاملا توجیه نشم نمیتونم بقیه رو خبر کنم که بیان اعتراض بدن و...! اینطوری این حرف در حد یک شایعه هست، پس لطفا آدرس صفحه ای که به طور دقیق به این مسائل اشاره کرده رو اینجا بذارید

afshin 1357

کاربر بیش فعال
1.jpg4.jpgتصاوير فوق از آن بخشنامه كذايي مي باشد .
(((((اميد وازم عاقبت، ختم به خير شود.))))))
دوستاني كه از متون حقوقي اطلاع كافي ندارند به واژه "مرتبط " دقت كنند
وبه بخشنامه هاي قبلي كه در همه سايتها مي باشند توجه نكنند.

در پناه حق.

limooshirin

عضو جدید
سلام دوست عزیز
پلان هاتو دیدم به نظر من که خوبه جای گیر دادن نداره ، استاندارد ها را که اکثرا رعایت کردی ، طرحت هم در حدی که واسه نظام میخوان در اومده فقط یه پیشنهاد هایی واسه بهتر شدنش دارم

در مورد پلان طبقات هر کدوم از واحد ها یه برتری هایی نسبت به اون یکی داره برای مثال در واحد سمت چپ سالن خیلی خوش فرم و با اندازه های مناسبی داری ، تراسی که جلوی سالن دادی جالبه ولی بازم همون راهرو های طولانی رو داریم وروبروی قسمتی از آشپزخانه که اپن هستش در فاصله 1.2 متری دیوار داریم
در واحد سمت راست که به نظر من جالب تر از واحد سمت چپی هست نشیمن نقلی خوبی داری ، از راهرو طولانی خبری نیست آشپزخانه دسترسی به تراس و امکان دسترسی به نور و تهویه مستقیم داره ولی آشپزخانه یکم باریک شده
من پیشنهاد می کنم قسمت هایی که نقاط قوت دو طرح محسوب میشن رو با هم تلفیق کن و دو واحد تقریبا قرینه طراحی کن
درسته که ما معمارها از قرینه سازی زیاد استقبال نمی کنیم ولی کسانی که آزمون رو تصحیح می کنند خوششون میاد و علف هم که باید به دهن بزی شیرین بیاد در ضمن با اصول طراحی مدولار هم که در مباحث روش تاکید شده سازگار تره

یه فایده دیگه هم که داره اینه که چون وقت آزمون محدوده با قرینه سازی می تونی سرعت عملت رو هم بالا ببری چون در اصل یه واحد طراحی می کنی نه 2 تا

من با اجازتون یه پیشنهاد های جزیی واسه بهتر شدن طرحتون دادم که ضمیمه کردم . البته من نمیگم این خوبه و مشکلی نداره ها!!
این فقط یه پیشنهاده ، شاید شما ردش بکنین شاید هم خوشتون بیاد . اگه لطف کنین محاسن و معایبش رو هم بگین ممنون میشم
در ضمن ستون گذاری و محل دستگاه پله و آسانسور راواسه این که پارکینگ ها به هم نخوره تغییر ندادم . مسایل جزیی هم مثل پنجره ها و جزییات دیگه رو هم وقت نکردم نشون بدم ولی بیشترش همون هایی هست که خودتون کشیدید

در مورد طبقه آخر هم من فکر می کنم خیلی خوبه ، چیزی پیدا نکردم که بهش گیر بدم فقط در قسمت ورودی به نظرم یه در کافیه چون دید مستقیم نداره

ممنون از وقتی که میذارید
خوش باشید
سلام دوست خوبم
ممنون از راهنماییات
به این دلیل آشپزخانه رو روبه دیوار اپن کردم که اون راهرو باریک اولا از طریق آشپزخانه نورگیری کنه و روشن بشه و در ثانی دیگه اون حس خفه بودن رو نداشته باشه . منم معتقدم که یه پلان قرینه باید طراحی کرد ( اما به نظرم من اینجا نمیشه چونکه توی طراحی (نظام ) اولویت به رعایت کردن استاندارهاست ) البته شایدم بشه قرینه کار کرد ( یه کم سخته توی این کار )
من اینجا خواستم بیشتر استانداردهارو رعایت کنم نه اینکه یه کار معماری تحویل بدم
پیشنهاد شماروهم دیدم
حسنش اینه که دوتا واحد دارای یک ارزشند (هردوتاش نشیمن خصوصی دارن ) و اما معایبش هم اینه که هال و پذیرایی کوچک شده و همچنین آشپزخانه واحد سمت چپی اونی که از طریق داکتها داره نورگیری میکنه، اونا این ابعاد و اندازه رو به عنوان نورگیر قبول ندارن ( تازه من اون نورگیری که واسه نشیمن خصوصی در نظر گرفتم احساس میکنم کوچک ه )

گذاشتن دو تا در فقط به دلیل محرمیت نیست دلیل دیگه ای که داره بخاطر کنترل کردن هوای گرم و سرد به داخل خونه و درنتیجه پایین آوردن مصرف انرژی است ( مبحث 19 ).

بازم ممنون از نظراتتون ( اون نشیمن خصوصی پیشنهاد خوبی بود )

آخرین ویرایش:

rushin

عضو جدید
سلام دوست خوبم
ممنون از راهنماییات
به این دلیل آشپزخانه رو روبه دیوار اپن کردم که اون راهرو باریک اولا از طریق آشپزخانه نورگیری کنه و روشن بشه و در ثانی دیگه اون حس خفه بودن رو نداشته باشه . منم معتقدم که یه پلان قرینه باید طراحی کرد ( اما به نظرم من اینجا نمیشه چونکه توی طراحی (نظام ) اولویت به رعایت کردن استاندارهاست ) البته شایدم بشه قرینه کار کرد ( یه کم سخته توی این کار )
من اینجا خواستم بیشتر استانداردهارو رعایت کنم نه اینکه یه کار معماری تحویل بدم
پیشنهاد شماروهم دیدم
حسنش اینه که دوتا واحد دارای یک ارزشند (هردوتاش نشیمن خصوصی دارن ) و اما معایبش هم اینه که هال و پذیرایی کوچک شده و همچنین آشپزخانه واحد سمت چپی اونی که از طریق داکتها داره نورگیری میکنه، اونا این ابعاد و اندازه رو به عنوان نورگیر قبول ندارن ( تازه من اون نورگیری که واسه نشیمن خصوصی در نظر گرفتم احساس میکنم کوچک ه )

گذاشتن دو تا در فقط به دلیل محرمیت نیست دلیل دیگه ای که داره بخاطر کنترل کردن هوای گرم و سرد به داخل خونه و درنتیجه پایین آوردن مصرف انرژی است ( مبحث 19 ).

بازم ممنون از نظراتتون ( اون نشیمن خصوصی پیشنهاد خوبی بود )

خانه از پای بست ویران است خواجه در غم بند ایوان است

سلام لیمو شیرین جان
ضرب المثل بالا دقیقا در مورد ما صدق می کنه
چون این جور که بچه ها میگن شرکت کردن ما توی آزمون شهریور منتفیه اونوقت ما نشستیم در مورد آزمون بحث می کنیم (البته من نمی دونم که شما هم مدرکتون ناپیوسته هست یا نه!!!)
فکر می کردم در حد یک شایعه است ولی انگار واقعیت داره

به نظر من هر کسی این تصمیم رو گرفته باید اسمش تو کتاب رکورد های گینس ثبت بشه چون کسی تا حالا نتونسته تصمیمی احمقانه تر از این بگیره
چون بچه های ناپیوسته حداقل 10 -15 واحد طراحی بیشتر از بچه های پیوسته گذروندند. واقعا متولیان امر آموزش تو کشور ما جزء نوابغند
امیدوارم این مشکل با همت همه بچه ها یه جوری حل بشه
موفق باشید

limooshirin

عضو جدید

سلام لیمو شیرین جان
چون این جور که بچه ها میگن شرکت کردن ما توی آزمون شهریور منتفیه اونوقت ما نشستیم در مورد آزمون بحث می کنیم (البته من نمی دونم که شما هم مدرکتون ناپیوسته هست یا نه!!!)

به نظر من هر کسی این تصمیم رو گرفته باید اسمش تو کتاب رکورد های گینس ثبت بشه چون کسی تا حالا نتونسته تصمیمی احمقانه تر از این بگیره
چون بچه های ناپیوسته حداقل 10 -15 واحد طراحی بیشتر از بچه های پیوسته گذروندند. واقعا متولیان امر آموزش تو کشور ما جزء نوابغند
موفق باشید
سلام
مخلص شما دوست خوب
انشاا... که درست میشه
از این مملکت گل و بلبل هر چی که بگی برمیاد.
یکی نیست به اینا بگه آخه وقتی قراره فقط نظارت شرکت کنین چرا 5 تا طرح معماری رو توی واحدهاتون باید بگذرونین ؟!!!!!!!
نمیدونم چرا توی سایت نظام مهندسی تهران یه چی نوشته و توی این نامه ای که دوستمون گذاشته یه چیز ه دیگه نوشته شده
خب تکلیف اون دوستانی که قبلا و همچنین امسال قبول شدن چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام
مخلص شما دوست خوب
انشاا... که درست میشه
از این مملکت گل و بلبل هر چی که بگی برمیاد.
یکی نیست به اینا بگه آخه وقتی قراره فقط نظارت شرکت کنین چرا 5 تا طرح معماری رو توی واحدهاتون باید بگذرونین ؟!!!!!!!
نمیدونم چرا توی سایت نظام مهندسی تهران یه چی نوشته و توی این نامه ای که دوستمون گذاشته یه چیز ه دیگه نوشته شده
خب تکلیف اون دوستانی که قبلا و همچنین امسال قبول شدن چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟

اميد خدا اگه اين مشكل حل بشه ، شهريور خواهيم تركوند. اگر هم حل نشد ، خودمون مي تركيم .:biggrin::biggrin::):redface::confused:
واقعا بحال خودمون بايد گريه كنيم .

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من متخصص شورشم!

بیایید یه برنامه بزاریم، نظام مهندسیو به روش سامورایی سامان بدیم! دی

شوخی بود

ولی باید یه همکاری جمعی انجام بدیم، برای رفع این مصوبه کذایی

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام لیمو شیرین جان

موفق باشید

ما 5 تا طرح پاس می کنیم و 2 تا مقدمات طراحی معماری همه شون هم 5 واحدی که میشه جمعا 35 واحد به علاوه 6 واحد طرح نهایی که میشه 41
شما چه درس هایی پاس می کنید که 15 واحد بیش تر میشه؟ تا اونجایی که من میدونم دوره کاردانی طرح نداره و ناپیوسته هم 4 تا طرح داره به علاوه طرح نهایی
که این جوری واحدهای طراحی پیوسته بیشتر میشه.اگه تمرین های معماری رو هم ارز طرح در نظر بگیریم مساوی میشه!
در واقع هیچ تفاوتی تو تعداد واحد طرح ها نیست!

rushin

عضو جدید
عدالت واژه ای بی محتوا

عدالت واژه ای بی محتوا

ما 5 تا طرح پاس می کنیم و 2 تا مقدمات طراحی معماری همه شون هم 5 واحدی که میشه جمعا 35 واحد به علاوه 6 واحد طرح نهایی که میشه 41
شما چه درس هایی پاس می کنید که 15 واحد بیش تر میشه؟ تا اونجایی که من میدونم دوره کاردانی طرح نداره و ناپیوسته هم 4 تا طرح داره به علاوه طرح نهایی
که این جوری واحدهای طراحی پیوسته بیشتر میشه.اگه تمرین های معماری رو هم ارز طرح در نظر بگیریم مساوی میشه!
در واقع هیچ تفاوتی تو تعداد واحد طرح ها نیست!

دوست عزیز منظور من این نبود که بچه های نا پیوسته 10 -15 واحد بیشتر پاس میکنن که عنوانش طراحی معماریه
منطورم هر درسیه که ماهیتش طراحیه
من اصلا نمی گم پاس کردن چند واحد بیشتر دلیل برتری یه گروه بر دیگریه فقط گفتم اگه آقایون ملاکشون برای حذف یه گروه بر اساس ضعیف بودن اونا در امر طراحیه کسانی که باید حذف بشن صرفا بچه های نا پیوسته نیستند دلایلش رو در ادامه عرض میکنم
من اینو قبول دارم که بچه های پیوسته به طور نسبی در دروس محاسباتی به لطف دروسی که در دبیرستان گذروندند قوی ترند ولی در عوض بچه های نا پیوسته هم به مدد 2 سالی که در هنرستان با این موضوع درگیر بودند به مراتب قوی تر از پیوسته ها هستند البته بماند که در بینشون بی سواد هایی مثل من هم پیدا میشه ها !!
ولی همه اینا به صورت نسبیه چون من پیوسته هایی رو می شناسم که در طراحی فوق العاده قوی هستن ولی خیلی از اونا رو هم میبینم که با بدیهی ترین مسائل معماری هم بیگانه اند
در مورد این که گفتین تعداد واحدهای طراحی ما وشما نهایتا مساویه لازمه بگم که ما بچه های ناپیوسته در سال اول هنرستان نقشه کشی و ترسیم فنی رو به طور مفصل گذروندیم و در سال دوم با ابعاد زمینی که در اختیارمون قرار می دادند طرح مسکونی می دادیم و کلیه نقشه های فاز 2 اونا را به عنوان پروژه تحویل میدادیم . من فکر میکنم درسهای تمرینهای معماری که ما در کاردانی گذروندیم(درس هایی که شما اونا رو با منت در ردیف دروس طراحی مقدماتی خودتون می دونید )به مدد چیزایی که در هنرستان یاد گرفته بودیم به مراتب پربار تر از 2 تا طرح مقدماتی شما بوده چون بچه های پیوسته تا 2 ترم اول خودشون رو می کشند تا بتونند یه پلان رو بکشند چه برسه به این که بخوان طرح بدن (منظورم این نیست که شما در دو طرح مقدماتی فقط پلان کشیدن رو یاد می گیرید کلی عرض می کنم خواهشا برداشت منفی نکنید)
ما تا 10 سال دیگه هم بحث کنیم به نتیجه ای نمی رسیم چون ما داریم در مورد طراحی حرف می زنیم و مشخص شدن این که کی طراحیش قوی تره فقط در یک آزمون استاندارد با شرایط برابر برای همه امکان پذیره .مشکل ما اینه که آقایون می خوان این حق رقابت برابر رو از ما بگیرند.
اگه بچه های ناپیوسته در طراحی ضعیف بودند در آزمون های قبلی با مشکل بر خورد می کردند و حذف می شدند و دلیلی نبود با تصویب یه مصوبه احمقانه این همه جنجال به پا کنند ولی حقیقت اینه که بچه های ناپیوسته به دلیل قوی بودنشون دارن حذف میشن نه ضعیف بودنشون
تصور من اینه که تعداد داوطلبان شرکت در این آزمون زیاد شده و آقایون می خوان با حذف یه گروهی تعداد شرکت کنندگان رو تعدیل کنند ولی متاسفانه دارن گروهی رو حذف می کنند که مطمئنا شایسته حذف شدن نیستند (هر چند که من فکر می کنم هیچ گروهی نباید حذف بشه) و اجرایی شدن این مصوبه ثمره ای جز نزول سطح کیفی آزمون و کمرنگ شدن نقش معمارها و واگذاری این نقش به مهندسین محترم عمران نداره
ولی متاسفانه سیستم آموزشی و سنجش ما بر پایه آزمون و خطا استواره و تا لطمات این تصمیم ها آشکار نشه و آقایون رو به فکر نندازه ادامه پیدا میکنه
فکرش رو بکنید واقعا باید گریست به حال جوونی که شش سال از بهترین سالهای جوونیش رو در رشته ای تحصیل کنه و بعد از شش سال بهش بگن تو حتی صلاحیت این که از تحصیلات خودت استفاده کنی و واسه خودت یه خونه طراحی کنی رو نداری بدون این که ازش طرحی بخوان :(

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من دو تا طرح واسه آزمون سال 89 زدم . اینا رو ارسال می کنم دوستان عزیز نظر بدن تا مشکلاتشون را با هم حل کنیم و به یه نتیجه ای برسیم تا در آزمون بعدی با یک بک گراند ذهنی بریم سر جلسه .
من منتظرم

سلام
میبینم که این مدت من نبودم فعال شدید.
خیلی عالیه.خوشحال شدم.ممنون راشین جان
در مورد این طرحت همینطور که گفتی کامل نیست.میتونید با دست بکشید بعد عکس بگیرید و اینجا بذارید.تو این امتحان اتوکد و بذارید کنار.
در مورد طرحتون کاش فاصله ی آکس تا آکس ستون هارو هم میذاشتید.

1-فضای بین دو ستون برای پارک 2 ماشین حداقل 4/50
2-فضای بین دو ستون برای پارک 3 ماشین حداقل 6/80
3-پله های سه طرفه و 4 طرفه هم ممنوع ه به خاطر خطر آتش سوزی.
4-در مورد نورگیرهاتون چرا نورگیرها مثلا در ضلع شمالی با دیوار بسته شده؟اینطوری که شما ترسیم کردید فکر کنم میشه گلخونه یا نورگیر داخلی(پاسیو)
در صورتی که با عقب نشینی که ضلع شمالی انجام دادید میشه اون دیوار نورگیر و حذف کرد.
البته عمق نورگیر حداقل 2 متر در نظر میگیریم برای زمینهای کمتر از 200 متر و برای بیشتر از 200 متر عمق نورگیر 3 متر.
ولی من تو این طرح 2 متر گرفتم.آیا درسته؟

5-اون گلهایی که کشیدید توی پاسیو و داکت ها رو حذف کنید.چون تو ترسیم فنی اینارو نکشیم بهتره.
6-از نظر ستون گذاری هم طرح مشکل داره مخصوصا ضلع شمالی که فاصله ی دوتا ستون در ضلع شمالی خیلی زیاده و نیاز داره که یه ستون در وسط یا متمایل به چپ یا راست(به علت قرارگیری نورگیر در این محل)بذارید
.

7-فاصله ی دو تا فضا از یک واحد روبروی هم که از یه نورگیر نور میگیرند حداقل 3 متره که شما1.75 در نظر گرفتی.
8-اگر فقط آشپزخونه از یه نورگیر نور میگیره میشه باید براش یه نورگیر 2 در 3 در نظر گرفت.که این مسیله تو پلان طبقه چهارمتون رعایت نشده.

بازم ممنون که فعالیت میکنید.
منم پلانم و میذارم خوشحال میشم که ایرادهاشو بهم بگید.

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.