ببخشید آقا! می تونم به خانومتون نگاه کنم؟

پرنسس پریا

عضو جدید
لطفا در متن علایم نگارشی رو بذارید آدم متوجه بشه چی میگید. من اینجاشو متوجه نشدم:اگر مسلمانی : عقل تو بالاتر است یا خدا که این قانون را مشخص کرده؟ اگر هم مسلمان نیستی خب دیگر جوابی وجود ندارد چون یک دین دروغین هر مشکلی می تونه داشته باشه

در ضمن ، کجای اسلام آمده حجاب زن اجباری هست؟؟ اینو میتونید به من بگید؟ اصلا کجای اسلام جبر به کار برده شده؟
دو آیه قرآن به صورت صریح بحث حجاب را مطرح کرده اند. آیه ۳۱ سوره نور و آیه ۵۹ سوره احزاب به طور صریح به این بحث پرداخته اند:

«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛[نور/۳۱] و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همكیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود كه رغبت به آن ندارند، یا كودكانى كه از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت كه پنهان كرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه كنید، باشد كه رستگار گردید.»

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹]اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

به نظر مى‏ رسد حكم وجوب حجاب در سال ششم هجرت تشریع گردید. شاهد بر آن، آیات سوره نور است كه داستان معروف افك در آن آمده است. در همین زمان بود كه منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه درباره زنان پیامبر (ص) و با درست كردن مزاحمت‏ها راهى براى زنان آزاده به بهانه كنیز انگاشتن آنها قلوب پیامبر(ص) و مسلمانان را جریحه‏دار بكنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود كه خداوند آیات مربوط به پوشش را براى بازگویى به امت نازل فرمود.

البته باید توجه کرد که در اینجا به معنای معروف حجاب پرداخته ایم. و اگر بخواهیم دقیق تر سخن بگوییم باید بگوییم که این آیات پوشش بانوان را مطرح کرده است. و بحث حیاء و عفت، حکم ویژه همسران پیامبر (ص) مبنی بر پرده نشینی، و واجباتی که برای مردان در این زمینه وجود دارد، در آیات دیگر مطرح شده است.
«وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ وَ ما كانَ لَكُمْ أَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ وَ لا أَنْ تَنْكِحُوا أَزْواجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَداً إِنَّ ذلِكُمْ كانَ عِنْدَ اللَّهِ عَظیماً؛[احزاب/۵۳] و هنگامى كه چیزى از وسایل زندگى را (بعنوان عاریت) از آنان [همسران پیامبر] مى‏خواهید از پشت پرده بخواهید این كار براى پاكى دلهاى شما و آنها بهتر است! و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود درآورید كه این كار نزد خدا بزرگ است.»

«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛[نور/۳۰] به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ كنند این براى آنان پاكیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است!»

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب؟

این چیزایی که اینجا نوشتید ، کجاش جبر وجود داره؟

نوشته : قُل.

قل یعنی بگو. مثل همون که میگه : قل اعوذ برب الناس.

اینجا جبری نهفته نیست.

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
منفور ترین افراد در نظر من افرادی هستن که پایبند اعتقادات خودشون نیستن
من به عنوان یه بی دین یک مسلمان پایبند رو به یک مسلمان غیر پایبند برای دوستی ترجیح می دهم البته بی دین ها رو به هر دو ترجیح می دهم
وقتی کسی قران را قبول دارد یعنی باید تمام قوانین آن را قبول کند
مثلا در اسلام دیه ی زن نصف مرد هست یا حجاب زن اجباری است اگر زنی اعتراض کند یک جواب برای او کافی است اگر مسلمانی : عقل تو بالاتر است یا خدا که این قانون را مشخص کرده؟ اگر هم مسلمان نیستی خب دیگر جوابی وجود ندارد چون یک دین دروغین هر مشکلی می تونه داشته باشه
در قوانین مشابه یک مسلمان حق اعتراض ندارد و این تغییر باید توسط علمای دین صورت بگیره و آن هم موارد معدود که صراحتا نباید با قران و احادیث مغایرت داشته باشد

خب اعتقادی وجود داره که قوانین قران برای شرایط زمانی و مکانی 1400 سال پیش بوده .
مثلا فردی میشناسم که مشروب میخوره ولی نماز هم میخونه.
وقتی ازش بپرسی میگه منع مشروب برای زمان جنگی بوده .

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی خوشم میاد از این خانوما توجیه قشنگی دارن بعضیا ....
از این ور دم از اسلام میزنن و.وو
و وقتی بحث یه قانون از دینشون میشه که به مزاجشون خوش نمیاد بسطش میدن به تبعیض جنسیتی و فکر مریض بعضی آقایون و.و.و.

خیلی باحالید خعلی
حالا من بچه مذهبی نیستم واقعیتش ادعایی هم ندارم ولی بابا حداقل با خودتون رو راست باشین یا این ور یا اون ور ... تا جایی که دوس دارن قبول دارن جایی که قبول ندارن فورن شروع میکنن به سفسطه میگن تحریف کردین .و.و.
خعلی باحالین خعلی :biggrin:

این دسته از خانوما دقیقا مثل اون دسته از آقایونن که از اسلام و دین فقط تعدد زوجینشو بلدشدن!!!! کلا خعلی جفتشون باحالن!:cool:

امکان نداره شما به کسی نگاه نکرده بفهمی بدحجابه یا نه. حتما قبل از اجازه یه دل سیر نگاه کرده :D

;)

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
منفور ترین افراد در نظر من افرادی هستن که پایبند اعتقادات خودشون نیستن
من به عنوان یه بی دین یک مسلمان پایبند رو به یک مسلمان غیر پایبند برای دوستی ترجیح می دهم البته بی دین ها رو به هر دو ترجیح می دهم
وقتی کسی قران را قبول دارد یعنی باید تمام قوانین آن را قبول کند
مثلا در اسلام دیه ی زن نصف مرد هست یا حجاب زن اجباری است اگر زنی اعتراض کند یک جواب برای او کافی است اگر مسلمانی : عقل تو بالاتر است یا خدا که این قانون را مشخص کرده؟ اگر هم مسلمان نیستی خب دیگر جوابی وجود ندارد چون یک دین دروغین هر مشکلی می تونه داشته باشه
در قوانین مشابه یک مسلمان حق اعتراض ندارد و این تغییر باید توسط علمای دین صورت بگیره و آن هم موارد معدود که صراحتا نباید با قران و احادیث مغایرت داشته باشد

من به عنوان یک دین دار ، یه بی دین پایبند رو به یه بی دین غیر پایبند برای دوستی ترجیح میدم!!!!

وقتی کسی دین رو قبول نداره ، یعنی باید تمام قوانین اون رو نقض کنه ، در دین اومده که همدیگر را به ناحق نکشید ، شما الان باید برید بیرون و هرکی رو دیدید بکشیدش ، شما پس چطور بی دینی هستید که دست به قتل نمی زنید؟؟؟؟

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به عنوان یک دین دار ، یه بی دین پایبند رو به یه بی دین غیر پایبند برای دوستی ترجیح میدم!!!!

وقتی کسی دین رو قبول نداره ، یعنی باید تمام قوانین اون رو نقض کنه ، در دین اومده که همدیگر را به ناحق نکشید ، شما الان باید برید بیرون و هرکی رو دیدید بکشیدش ، شما پس چطور بی دینی هستید که دست به قتل نمی زنید؟؟؟؟
فقط دین نمیگه کسی را نکشید.اخلاقیات هم این را میگه.حالا چرا این اخلاقیات ساختیم .از نظر تکاملی هم اگر در نظر بگیریم واضح بوده درست کردن این اخلاقیات.
چون زندگی اجتماعی بشر این اخلاقیات را لازم میدونسته.
چون این اخلاقیات باعث میشه امنیت من هم بیشتر باشه.
شما جامعه فرض کنید که برای کشتن یکدیگر اخلاقیات وجود نداشت.اون موقع امنیت خود من کمتر بود.
اون جامعه چطوری میتونست به حیات خودش ادامه بده..
نمیدونم منظورم را درست رسوندم یا نه

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط دین نمیگه کسی را نکشید.اخلاقیات هم این را میگه.حالا چرا این اخلاقیات ساختیم .از نظر تکاملی هم اگر در نظر بگیریم واضح بوده درست کردن این اخلاقیات.
چون زندگی اجتماعی بشر این اخلاقیات را لازم میدونسته.
چون این اخلاقیات باعث میشه امنیت من هم بیشتر باشه.
شما جامعه فرض کنید که برای کشتن یکدیگر اخلاقیات وجود نداشت.اون موقع امنیت خود من کمتر بود.
اون جامعه چطوری میتونست به حیات خودش ادامه بده..
نمیدونم منظورم را درست رسوندم یا نه

احسنت ، پس شما به طور غیرمستقیم به یک وجه از وجوه اشتراک دین و اخلاقیات ، اشاره کردید. پس بعضیا از چیه این دین فراری هستن من نمیدونم؟

من میخواستم با این حرفم یه نتیجه ی دیگه ای بگیرم. شما یه جوابی گفتید که یه نتیجه ی دیگه ای گرفتیم

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسنت ، پس شما به طور غیرمستقیم به یک وجه از وجوه اشتراک دین و اخلاقیات ، اشاره کردید. پس بعضیا از چیه این دین فراری هستن من نمیدونم؟

من میخواستم با این حرفم یه نتیجه ی دیگه ای بگیرم. شما یه جوابی گفتید که یه نتیجه ی دیگه ای گرفتیم

اخلاقیات در یونان باستان (بخصوص در نمایشنامه های ) و ایران قبل از اسلام وجود داشته ...پس نتیجه میگیرم دین از اخلاقیات موجود کپی برداری کرده !

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز

نظریه ای وجود داره که اساس درست کردن دین همین کنترل بیشتر بوده.
یک مثال برات میزنم.
یک روانشناس چندین بار ازمایشی انجام داد در بین دانشجوهاش و همیشه به یک نتیجه میرسید.
تعداد برابری از دانشجویان را 2 دسته کرد.به هر گروه گفت از بین کلماتی که بهتون میدم جمله سازی کنید .
به گروه اول کلمات معمولی داد و به گروه دوم کلماتی داد که جنبه مذهبی داشت.مثل روح مثل خدا مثل دین مثل بهشت مثل جهنم.
بعد از انجام دادن تست جلوی هر نفر تعدادی زیادی لیوان پر از مخلوط اب پرتغال و سرکه داد.مخلوط اب پرتغال و سرکه یکی از بدمزه ترین مخلوط های هست که حتی باعث حالت تهوه میشه.
قبلش به اینها گفته بود که این یک داروی ازمایشی هستند
در اخر سر میدید که تعداد لیوانی که گروه دوم خوردند بیش از 50 درصد بیشتر از کسانی بود فقط از کلمات معمولی استفاده میکردند.
یعنی کلمات مذهبی بدونی که بدونند در ضمیر ناخوداگاه اون ها تاثیری گذاشت تا باعث بشه گروه دوم طاقت بیشتری داشته باشه و اون معجون حال بهم زن را بیشتر بخوره.

M.AYDIN

عضو جدید
age zan tu raftaro negah o harf zadanesh haya dashte bashe hich mardi be khodesh ejaze nemide chap behesh nega kone ya harfi behesh bezane
hala harcheghadam tipe khafan bezane o arayesh ghaliz kone
vali age zan b hejabe kamel ham byad birun vali negah o harakatesh masmum bashe ba inke hejabe kamel dare hame zircheshmi mianesh
bazia ham ke porrutar hastan 2ta matalakam baresh mikonan

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خواهش می کنم خانم متعلق به همه اس
نوش جونت:smile:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
خو نگااه کنه مگه چی میشه !!؟
وااالااو

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خو نگاه کنه به ما چه!!
خو خوشگلیم همه نگامون میکنن والااااو
:D

ولی شما به نظرم یکم عکس رو بهتری کنی بهتر هست خیلی موهاتو بد مدلی بستی یکم پریشون بهتره هاااااااااااا

afshin-18

عضو جدید
لطفا در متن علایم نگارشی رو بذارید آدم متوجه بشه چی میگید. من اینجاشو متوجه نشدم:اگر مسلمانی : عقل تو بالاتر است یا خدا که این قانون را مشخص کرده؟ اگر هم مسلمان نیستی خب دیگر جوابی وجود ندارد چون یک دین دروغین هر مشکلی می تونه داشته باشه

در ضمن ، کجای اسلام آمده حجاب زن اجباری هست؟؟ اینو میتونید به من بگید؟ اصلا کجای اسلام جبر به کار برده شده؟
:اینجور بخونید :اگر مسلمانی : عقل تو بالاتر است یا خدایی که این قانون را مشخص کرده؟ اگر هم مسلمان نیستی خب دیگر جوابی وجود ندارد چون یک دین دروغین هر مشکلی می تونه داشته باشه
وظیفه ی پیامبر گفتن حرف های الله بود
وقتی به پیامبر می گوید "بگو " این یک امر است و جمله امری است
و چشم های خود را فروگیرید باز امری است که نشان امر و دستور دار و...
خب اعتقادی وجود داره که قوانین قران برای شرایط زمانی و مکانی 1400 سال پیش بوده .
مثلا فردی میشناسم که مشروب میخوره ولی نماز هم میخونه.
وقتی ازش بپرسی میگه منع مشروب برای زمان جنگی بوده .
اعتقاد دقیق تری وجود داره که قران برای تمام جهانیان و برای تمام زمان بوده و حتی منطقی که پیامبر اسلام رو آخرین پیامبر دونسته نیز بر پایه ی کامل بودن قران برای آیندگان هست
کلا این موضوعی که گفتم تجربه ی من در برخورد با افراد بوده که در مورد مشابه این مورد بار ها دیدم چند سال بعد ابراز پشیمانی کرده و دلایل قدیمیش رو بهونه دونسته (این فرد برای خیانت به دوست هم بهانه تراشی می کند)

afshin-18

عضو جدید

فرمایشات شما دقیقا همچین وضعی دارد : اگر کسی 10 جمله ی درست و یک غلط را با هم عنوان کند و ادعا کند همه جملاتش صحیح است و کسی به او ایراد بگیرد فقط لازم است ان غلط را ثابت کند غلط هست تا نتیجه گیری شود ادعا غلط هست و اینکه فرد بگوید باید همه ی جملات من رد شود تا ادعای من غلط شود کاملا غیر منطقی است
یا به زبان ریاضی:
در رد یک قضیه یک مثال رد کافیست مثلا وقتی می گویم تمام اعدا اول فرد هستند 2 یک مثال نقض هست
اگر کسی بگوید برای رد این قضیه باید ثابت کرد تمام این اعداد زوج هست تا این قضیه رد شود آیا منطقی است؟

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم واضح تر می گی یعنی چی؟

لطفا از دیدگاه یک رادیکال این جواب رو قضاوت نفرمایید چون ازم توضیح خواستید دارم به جزییات اشاره میکنم هرچند سعی کردم خلاصه تر بگم اما متاسفانه نمیشد :
ابتدا یه نگاه اجمالی به این جدول بندازید منبع - من باب اینکه تاریخچه قدمت ادیان رسمی در جهان رو به خاطر داشته باشید .

index.jpg

تجربه تمدن بشری در حفظ اخلاقیات واجرای آن خیلی واضح است (10 فرمان موسی – 7گناه کبیره مسیحی-5 اصول دین محمدی )
1500 سال قبل از میلاد اخلاقیات رایج در مصر و بابل و نوشته های مقدس هندی و داها ریشه هایی از اخلاقیات (همراه با فلسفه ) رو مطرح کردند . که به نوبه ی خود کهن ترین آموزه های بشری محسوب میشود . خدايان هندي، ثواب پندارها و گفتارها يا كردارها را از لحاظ باطن (يعني نيـت عامل آن ها) تشخيص مي دهند و به نـسبت آن هـا، پـاداش يـا مجـازات عطـا ميكنند. بدخواهي، زشت گويي، دروغ، نفرين، بهتان، غيبت، نادرسـتي، سـحر، قمار، نفس پرستي، هرزگي يا زما، دزدي، و هر نوع گزندگي بـه زنـدگي، گنـاه
محسوب مي شود.
زن از مرتبـه اي بلند و مهر آميز برخوردار است و مي تواند گاه شوهر خود را برگزينـد يـا دوبـاره ازدواج كند... فلسفه اخلاق در قرن 5 قبل از ميلاد در يونان با ظهـور سـقراط آغـاز شـد .
او رسالت خود مي دانست تا پيروانش را به نتايج عقلـي عقايـد و اعمالـشان آگـاه سازد. جامعه يونان آن زمان در حال تغيير سـريع از فئوداليتـه بـه دموكراسـي صنعتي– بازرگاني بود و تبيين هاي دينـي و اجتمـاعي كـه از طريـق فراينـد طبيعي تقليد اجتماعي و تعليم خانوادگي از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شد با
دستيابي طبقه بازرگان به قدرت ، زير سوال رفت .

همینطور اساطیر -خدایان با همه ضعفی که داشتند اما مثلاً "ديكه" (خداي عدالت ) ظلـم را بي پاسخ نمي گذاشت و "ائومنيدس" (مهربانان)، قاتلان را تا سر حد جنون و مرگ تعقيب ميكرد

ما برای ادامه نسل و حفظ بقا راهکار ازدیاد نسل رو پیش گرفتیم ، و در کنار آن یک سری قوانین وضع کردیم ،
انسان شبیه به حیوانات (بر اساس شباهت ژنتیکی )برای دفاع از خودش و زندگی قومیتی و حفظ حریم ها که نیازمند بقا بوده روابط فامیلی ایجاد کرده که شما به عنوان صله رحم آنرا میشناسید .و امثال آن

بطور علمی یک سری دلایل وجود داره که الهامات مذهبی یا وحی رو توضیح داده و استارت آن توسط پدر عصب شناسی نوین امانوئل سودنبرگ زده شد . که به نوعی رابطه ی بافت های نیمکره مغزی رو بررسی کرده و ادعاهایی مبنی بر دیدن فرشتگان و گفتگو با یکتای خالق تحت تاثیر واکنش شیمیایی فعل و انفعالات خارج از کنترل مغز به فرد دست میدهد شده ! یعنی در واقع فقط یه واکنش مغزی است که بعضیا فک میکنن حالت روحانی خاصی بهشون دست داده

آخرین ویرایش:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمایشات شما دقیقا همچین وضعی دارد : اگر کسی 10 جمله ی درست و یک غلط را با هم عنوان کند و ادعا کند همه جملاتش صحیح است و کسی به او ایراد بگیرد فقط لازم است ان غلط را ثابت کند غلط هست تا نتیجه گیری شود ادعا غلط هست و اینکه فرد بگوید باید همه ی جملات من رد شود تا ادعای من غلط شود کاملا غیر منطقی است
یا به زبان ریاضی:
در رد یک قضیه یک مثال رد کافیست مثلا وقتی می گویم تمام اعدا اول فرد هستند 2 یک مثال نقض هست
اگر کسی بگوید برای رد این قضیه باید ثابت کرد تمام این اعداد زوج هست تا این قضیه رد شود آیا منطقی است؟

من متوجه نشدم سوال من چه ربطی به این جواب شما داشت؟!؟!؟!؟ شما اول این رو مشخص کنید تا بعدا صحبت کنیم

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقای danileo اون داستان وار شما رو یه بار خوندم ، فکر کنم خیلی خوب بود ، شما حرفایی که میزنید دقیقا از ریشه دارید دین رو ثابت میکنید ، این خیلی خوب و جالبه.

آفرین بخوبی اشاره کردید که دین و مذهب یه منبع آرامش برای کسانی هست که به غیب ایمان میارن ، همون چیزی که الانم از نظر روانشناسی اثبات شده

پرنسس پریا

عضو جدید
خب؟

این چیزایی که اینجا نوشتید ، کجاش جبر وجود داره؟

نوشته : قُل.

قل یعنی بگو. مثل همون که میگه : قل اعوذ برب الناس.

اینجا جبری نهفته نیست.
یه آیه دیگه داریم که اولش نوشته کار دین به اجبار نیست .............یادم نیست ایه چند و کدوم سوره بود اگه پیدا کنم مینویسم براتون
معلومه که خدا چیزیو به بندش اجبار نمیکنه
همه جا میگه مثلا اگه فلان باشیبد برای شما بهتر است

پرنسس پریا

عضو جدید
لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ (البقره - 256)
در دين هيچ اجبارى نيست. (چرا که راه) هدايت از گمراهى مشخص شده است. پس هر كس كه به طاغوت كفر ورزد و به خداى ايمان آورد، به چنان رشته استوارى چنگ زده كه هیچ‌گاه گسسته نگردد. خدا شنوا و داناست‏.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ (البقره - 256)
در دين هيچ اجبارى نيست. (چرا که راه) هدايت از گمراهى مشخص شده است. پس هر كس كه به طاغوت كفر ورزد و به خداى ايمان آورد، به چنان رشته استوارى چنگ زده كه هیچ‌گاه گسسته نگردد. خدا شنوا و داناست‏.

احسنت

afshin-18

عضو جدید
من متوجه نشدم سوال من چه ربطی به این جواب شما داشت؟!؟!؟!؟ شما اول این رو مشخص کنید تا بعدا صحبت کنیم

شما میگین باید همه ی قوانین اسلام را نقض کرد ولی من می گم وقتی فقط یک قانون نقض شود اسلام به کل زیر سوال می رود
کمی فکر کردن خوبه چون این قیاس کاملا واضح است مجموعه ی قوانین اسلام را همان 11 قانون در نظر بگیرید

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقای danileo اون داستان وار شما رو یه بار خوندم ، فکر کنم خیلی خوب بود ، شما حرفایی که میزنید دقیقا از ریشه دارید دین رو ثابت میکنید ، این خیلی خوب و جالبه.

آفرین بخوبی اشاره کردید که دین و مذهب یه منبع آرامش برای کسانی هست که به غیب ایمان میارن ، همون چیزی که الانم از نظر روانشناسی اثبات شده

اولا داستان نبود.سند داره.
دوما
فکر نکنم این دین را اثبات کنه.
این داره توضیح میده که چه کاربردی داشته تا مغز ما اینگونه تکامل یافته.