اطلاعات گياهان دارويي/ با درمان سنتي و محلي شما

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
:warn:دوستان و مهندسين محترم :

سلام

من در اين تاپيك قصد دارم به اينكه / با اطلاعات شما و مادر بزرگهاتون و پدر بزرگ هاتون/ درمان هاي سنتي و محليتون رو با من به اشتراك بگذاريد تا من و همه دوستان با درمان هاي گذشتگانمون با گياهان دارويي آشنا بشن/ و هم بتونيم بدونيم كه گذشتگان به چه صورتهايي گياهان دارويي رو مصرف ميكنن/
نام گياه
نام محلي كه اين گياه رو استفاده ميكنن
نام هاي ديگه گياهان داروييشو كه گذشتگان ما با اون اسم ياد ميكردن/ هم اسم جديدشو هم قديميشو
مصارف درمانيشو/
ممنونم از همه دوستان/ اميدوارم يه تاپيك قدرتمند و با محتوا و خاطره انگيز / و بتونيم با همكاري شما به اطلاعات خودمون و ديگران كمك كنيم/

با تشكر///

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ferdous

گياه دارويي گندواش
در روستاهاي گيلان برگ تر و تازه اين گياه را به اندازه چند ميلي گرم داخل نبات له مي‌كنند و سپس آن را به نوزاد تازه متولد شده مي‌دهند و معتقدند كه براي شكم او مفيد است( جهت اطلاع).
مثل اين دوستمون كه براي من اين گياه رو فرستاد//
و ازشون تشكر ميكنم/

arashlolos

عضو جدید
من كه تا چيزيم ميشد مامانم يه قوري پر گياهان مختلف و عجيب غريب رو با آب دم ميكرد ميداد ميخوردم.سه سوته خوب ميشدم.
ولي نييدونم اسمشون چيه.شرمنده:sweatdrop:
شايد خودشونم ندونن همينطوري همشو قاطي ميكردن ديه:D

ماساچوست

اخراجی موقت
من تخصصی در این زمینه ندارم اما خاکشیر را برای صاف شدن معده و گل گاو زبان برای سرما خوردگی و اویشن و پودنه هم با غذا و همراه دوغ و باقلا و از عرقیات گیاهی عرق بیدمشک و شاتره و کاسنی برای صاف کردن خون و چهل گیاه برای ضد نفخ زیاد استفاده کردم و کمتر سراغ دکتر با داروهای شیمیایی میرم چون این داروهای گیاهی بهتر جواب داده و جالبه طبیعی ان هم خوشمزه هست

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی جالبه تاپیکت...ولی الان فقط سماقو یادمه.که سر درد داشتم مامان بزرگم آبش کرد میمالید به سرم....که البته آبجیم میگفت چند نوع سردرد داریم و این فقط برای یک نوعش کارسازه...

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میدونم که :

1. بخور آویشن برای عفونت کهنه ی سینه خوبه ( یعنی اگه گلو درد خوب نشد زد به ریه ) البته به نظر من به نوع میکروب مولد سرماخوردگی بستگی داره ؛ روی بعضی انواع سرفه های سینه ، اثر فوق العاده ای داره و روی بعضی دیگه هیچ اثری نداره ؛ شاید به ویروس و باکتری مربوط بشه.

2. مخلوط پودر قرص کمر و ریشه ی هلیمون به اضافه یه تخم مرغ رسمی برای درد ستون فقرات و مفاصل نقاط مختلف بدن مثل زانو خوبه ؛ برای این فرمول ، باید اول قرص کمر رو که پوسته چوبی سختی داره روی حرارت مستقیم آتیش بگیریم تا ترک برداره بعد پوستشو جدا کنیم و هاونش کنیم ؛ ریشه هلیمون هم خیلی خشک و محکمه با زحمت فراوان باید هاونش کنیم ( باید مواظب هاون برقی باشیم نشکنه ! :biggrin:) بعد یه تخم مرغ رو روی محل مورد نظر میندازیم و مخلوط پودر اون دو مورد قبل رو روش می پاشیم بعدش یه پارچه ی نو ( برای این که شسته نشده باشه و آهار داشته باشه تا رطوبت ازش رد نشه ) برمیداریم و میبندیم روش که نریزه و یه چند ساعتی ( ترجیحا شب تا صبح و در حال استراحت ) صبر می کنیم بعد بازش می کنیم . به نظر من که معجزه میکنه خیلی دوست دارم مکانیسم عملشو بفهمم .

3. ترخون برای ضد عفونی کردن و درمان زخم های دهانی خوبه اگر تازش نبود جوشوندش رو هم میتونین تو دهان بچرخونین و یه کم نگه دارین و دور بریزین ؛ علاوه بر اون حکیم باشی های قدیم معتقد بودن اگه در حال جویدن ترخون ، بیمار رو معاینه کنن ، میکروب بیمار بهشون منتقل نمیشه ؛ و دیگه اینکه برای کنترل میل جنسی هم خیلی خوبه ( مفید برای ایام امتحان :D ) اگر هم قراره دز بالا مصرف کنین و نمی خواین روی احساساتتون اثری داشته باشه می تونین اون روز ، عسل و یا گل سرخ هم بخورین .

4. چهار تخمه که شاید همه ، اثرش رو در رفع چرک گلو تجربه کرده باشن که البته مصرفش راه و رسم داره ؛ باید از آب کاملا داغ برای درست کردنش استفاده کنین و آبش زیاد هم نباشه ؛ اگر در ظرف رو هم بزارین بهتر لعاب میده و مهم همون لعابشه ؛ بزرگترا میگن باید داغ بخورین ولی من بهش اعتقاد ندارم اصولا سرد میخورم و خیلی هم خوب جواب میده ؛ علاوه بر گلو درد ؛ میگن برای یبوست هم خوبه که البته من چندان احساس نکردم روی اجابت مزاجم تأثیری بزاره حتی وقتی که دز بالا مصرف کردم ؛ ممکنه روی همه افراد تأثیر ملین نداشته باشه .

5. عرق بعضی گیاها هم مثل بیدمشک ، مورد ، طارونه ، اسطوخودوس ، بهارنارنج ، مریم گلی و گل سرخ (گلاب ) برای آرامش اعصاب خوبه و باز هم فکر کنم میزان اثرش روی افراد مختلف فرق کنه مثلا برای من بیدمشک و یا مخلوط مورد و طارونه مثل آب رو آتیشه ولی بقیشون اثر کمتری دارن .

6. چای سرخ هم که همه میدونید فشار رو میندازه

7. نعنا هم که روده ها رو آروم میکنه و برای نفخ و اسهال خوبه ولی استادمون میگفت اگه کسی یبوست مزمن داره ( یعنی طبعش این جوریه همیشه ) نباید عرق نعنا بخوره چون ماهیچه های روده رو به طرز غیر قابل برگشتی شل میکنه .

8. مکیدن شیرین بیان و یا آویشن هم برای رفع چرک گلو خوبه البته تأثیر شیرین بیان خیلی بیشتره ولی اگه کسی فشارش بالا باشه براش خوب نیست .

9. جو دوسر و شوید هم برای پایین آوردن کلسترول خوبه ؛ شوید ، برنامه قاعدگی رو هم منظم میکنه .

10 . اگر کنجد و نخود چی ( نخود آجیل ) رو بجوشونیم و آبش رو بخوریم برای رفع آمنوره خوبه .

11. سماق هم که میدونین ضدعفونی کننده خوبیه و شنیدم قابل رقابت با جنتامیسین هست ؛ اگه مجبور شدین از یه رستوران کثیف غذا بگیرین ، حسابی روش سماق بپاشین ;)
همینطور به گفته قدیمیا برای درمان قاچ های عمیق کنار ناخن که علت قارچی دارن میتونین مقداری سماق روی چربی ( دنبه ) گوسفند بریزین و روی محل زخم ببندین تا چند ساعت و به دفعات ( من بچه که بودم ناخن بزرگ پاهام همین مشکل رو داشت و با هیچ داروی شیمیایی خوب نشد ولی به این طریق به کلی درمان شد ! )

12. زرشک هم قابض است .

13. اگر زن باردار تو هفته های آخر مرتب شربت خاک شیر بخوره کمک زیادی به جلوگیری از زردی بچه میشه .

14. لونه ی سوسکی که روی گیاه شکر تیغال زندگی میکنه هم تأثیر خوبی روی سرفه های آسم و حساسیت داره که تو عطاری به همین نام میشناسنش.

اینا تجربه شخصی خودم بود که یا برای خودم پیش اومده یا اعضای خانواده
دیگه هوش و حواسم بیشتر از این یاری نمیکنه مادر جون ! :w38: اگه بعدا چیزی یادم اومد میگم
:)

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی جالبه تاپیکت...ولی الان فقط سماقو یادمه.که سر درد داشتم مامان بزرگم آبش کرد میمالید به سرم....که البته آبجیم میگفت چند نوع سردرد داریم و این فقط برای یک نوعش کارسازه...
عزيزم اگه ميشه كامل توضيح بديد عالي ميشه/

joghd123

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون تاپیکه قشنگیه ایشالله ماهم بتونیم موثر واقع بشیم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ما بعضی وقتا سرما که میخوردیم گل پنیرک دم میکردن میبستن به نافمون! خیلی اثرش خوبه و سرفه رو کنترل میکنه، اگه گلو چرک کرده باشه هم برای رفع التهاب موثره!

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما بعضی وقتا سرما که میخوردیم گل پنیرک دم میکردن میبستن به نافمون! خیلی اثرش خوبه و سرفه رو کنترل میکنه، اگه گلو چرک کرده باشه هم برای رفع التهاب موثره!
یعنی چی میبستن به نافتون ؟ :surprised:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته/
آقا رضا/ يه توضيح كامل تر ميشه بديد/ يعني اينكه/ ميوه ان را دم ميكردن/ صاف ميكردن / چه جوري ميبستن به نافتون/ مثل دستور يخ اشپزي ميخوام توضيح بديد/تا من و همه بتونن استفاده كنن/ ممنونم/

ad_kh66

عضو جدید
سلام عزیزم. من تو کارشناسی و الان تو ارشد چند واحد گیاهان دارویی پاس کردم و میکنم. موضوع خاصی موردنظرته؟ خوشحال میشم کمکی کنم. موضوع بحث دیروزمون خشخاش بود. بسیار آموزنده بود;)

ad_kh66

عضو جدید
اگه کسی اطلاعاتی درمورد گیاه سریش یا سریشم Eremurus spp داره خوشحال میکنه منو اگه خبرم کنه. خیلی محتاج کمکم. مخصوصا محتاج مقالات علمی لاتین.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه کسی اطلاعاتی درمورد گیاه سریش یا سریشم Eremurus spp داره خوشحال میکنه منو اگه خبرم کنه. خیلی محتاج کمکم. مخصوصا محتاج مقالات علمی لاتین.
عزيز دلم نبايد اينجا اين سوالتونو بپرسيد / سوالهايي كه بي ربط اين موضوع هست رو اصلا نبايد بفرستيد/
و اينكه اگه ميخواي دنبالش هستي/ براشون پيغام بزار/ ممنونم /چون موضوع رو كامل عوض ميكني/و اينكه از بحث خارج ميشيم/ و اينكه من ميخوام اين تاپيك مخصوص اين كار باشه/ كه از گذشتگانمون اطلاعات بزاريم/ نه سوالات خودمون/:smile:
و
اينكه خواهشا اينجا اسپم نشه/با تشكر///

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

درسته/
آقا رضا/ يه توضيح كامل تر ميشه بديد/ يعني اينكه/ ميوه ان را دم ميكردن/ صاف ميكردن / چه جوري ميبستن به نافتون/ مثل دستور يخ اشپزي ميخوام توضيح بديد/تا من و همه بتونن استفاده كنن/ ممنونم/

میبستن به نافمون یه اصطلاحه!! یعنی مرتب از این میدادن به خوردمون!
گفتم که گل گیاه پنیرک، دم میکردن، صاف میکردن، آب صاف شدشو میدادن بخوریم... گاهی وقتا یه کم شکر هم توش میریختن که قابل تحمل بشه! روزی دو سه مرتبه تا دو سه روز که بخوری خوب خوب میشی!

seyyedalizeinali

عضو جدید
میبستن به نافمون یه اصطلاحه!! یعنی مرتب از این میدادن به خوردمون!
گفتم که گل گیاه پنیرک، دم میکردن، صاف میکردن، آب صاف شدشو میدادن بخوریم... گاهی وقتا یه کم شکر هم توش میریختن که قابل تحمل بشه! روزی دو سه مرتبه تا دو سه روز که بخوری خوب خوب میشی!
جناب مدیر درست می فرمایند. البته ما با ساقش هم اینکارو انجام می دادیم. علی الخصوص که سوپ ساقش رو با ماست قاطی می کنیم خیلی معرکه میشه. علاوه بر این، کاهش فشار خون و رفع اخلاط سینه رو موجب میشه. ما تو لفظ محلی بهش میگیم توله.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
شوید هم واسه چربی بالا خوبه اونو هم مثه نعناع خشک میشه با ماست یا تو همه غذاها ریخت..من خودم یادمه یه بار پیراشکی درست کردم که خوب روغنش زیاده ..واسه اینکه بابام بخوره تو یه قسمتش کلی شوید ریختم.تو طعم هم زیاد تأثیری نداره..

Lina!

عضو جدید
و اما گلپر:
اگه دقت کنید روی بعضی غذاهایی نفخ دار مثل عدسی، باقالی و ... گلپر می ریزن که ضد نفخ هستند. حتی تحریک کننده اشتها و تقویت کننده دستگاه هاضمه است.
فارسی آن «انگدان» یا «انجدان» هست و به تركي «بالدرغان» مي‏گويند.
تقویت حافظه، ضد عفوني كننده، پادزهر سموم، ضد تشنج، ضد كرم و ضد حشرات هم هست.
گلپر خواص خیلی زیادی داره که اگر بخواد می زارم اینجا. اما مصرف زیادش هم اثرات منفی می زاره.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز رفتم عرق خارخسک خریدم..البته واسه سنگ بیشتر اثر داره..بهم یه بروشور داد آقائه..اگه میخواین بنویسم که چی واسه چی خوبه..........

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما گلپر:
اگه دقت کنید روی بعضی غذاهایی نفخ دار مثل عدسی، باقالی و ... گلپر می ریزن که ضد نفخ هستند. حتی تحریک کننده اشتها و تقویت کننده دستگاه هاضمه است.
فارسی آن «انگدان» یا «انجدان» هست و به تركي «بالدرغان» مي‏گويند.
تقویت حافظه، ضد عفوني كننده، پادزهر سموم، ضد تشنج، ضد كرم و ضد حشرات هم هست.
گلپر خواص خیلی زیادی داره که اگر بخواد می زارم اینجا. اما مصرف زیادش هم اثرات منفی می زاره.
حتما اين كار رو انجام بديد ممنون ميشم/ البته اثرات منفي شم ذكر كنيد عاليه

seyyedalizeinali

عضو جدید
منم از مادربزرگم یادم هست که هر وقت کسی جاییش کوبیده یا شکسته می شد زرده تخم مرغ رو با زردچوبه قاطی می کرد و رو محل درد میگذاشت. برای آفتهای توی دهان هم از گیاه فلوس استفاده می کرد.

بالا