از هر 4 نفر فقط یک نفر تمام رنگ های این تصویر را تشخیص میدهد

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما به کمک دو نوع حسگر میله ای و مخروطی موجود در شبکیه چشم می توانیم رنگ ها را ببینیم. چشم انسان به طور طبیعی حدود 120 میلیون حسگر میله ای و شش تا هفت میلیون حسگر مخروطی دارد؛ گرچه حسگرهای میله ای هزار بار حساس تر از حسگرهای مخروطی هستند، اما آنها به رنگ واکنش نشان نمی دهند و تنها می توانند تصاویر سیاه و سفید و سایه های متفاوتی از رنگ خاکستری را درک کنند.

تعداد رنگ هایی که شما می توانید ببینید به تعداد حسگر های مخروطی چشم شما بستگی دارد. در واقع حسگر های مخروطی چشم شما هستند که رنگ ها را تشخیص می دهند. این آزمایش ساده (عکس) می تواند به شما بگوید که چه قدر خوب می توانید رنگ ها را تشخیص دهید. فقط تعداد رنگ هایی را که می بینید، بشمارید.
f2e32a593f0a2c3dd38f2bd7d38de53c_XL.jpg


چند رنگ در طیف تصویر بالا وجود دارد؟


اگر کمتر از 20 رنگ را در طیف بالا مشاهده کردید، شما دیکرومات هستید. این بدان معنی است که شما دو نوع حسگر مخروطی در چشمانتان دارید. سگ ها هم دیکرومات هستند.
اگر بین 20 تا 32 رنگ را در تصویر بالا مشاهده کردید، شما تریکرومات هستید. این بدان معنی است که شما سه نوع حسگر مخروطی در چشمانتان دارید. تریکرومات ها به خوبی قادر به تشخیص رنگ های آبی، بنفش، سبز و زرد هستند. 50 درصد از مردم تریکرومات هستند.
اگر بین 32 تا 39 رنگ را در طیف بالا مشاهده کردید، شما تتراکرومات هستید. این بدان معنی است که شما چهار نوع حسگر مخروطی در چشمانتان دارید. به طور قطع، تشخیص رنگ زرد با تونالیته های مختلف برای همه دشوار است. فقط 25 درصد از مردم تتراکرومات هستند.

اگر بیشتر از 39 رنگ را مشاهده کردید، دوباره بشمارید! فقط 39 رنگ مختلف در طیف بالا وجود دارد. با این وجود باز هم شما تتراکرومیک هستید.

منبع : زومیت
 
آخرین ویرایش:

Similar threads

بالا