احیای دریاچه ارومیه ضروری است

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاورارشدبین‌المللی طرح حفاظت ازتالابهای ایران:
احیای دریاچه ارومیه ضروری است

ارک قالاسی - مشاور ارشد بین‌المللی طرح حفاظت از تالابهای ایران با اشاره به این که بسیاری از تالاب‌های ایران متاسفانه طی سی سال اخیر به دلیل توسعه سریع که از برنامه‌های حفاظتی پیشی گرفته است، با تهدیدات جدی مواجه شده‌اند، گفت: احیا نشدن دریاچه ارومیه حتی قابل تصور هم نیست و بدون چون و چرا دریاچه ارومیه قابل احیاست.

دکتر مایکل موزر در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به این که تعدادی از تالاب‌های مهم جنوب غرب آسیا و خاورمیانه در ایران واقع شده‌اند، افزود: بسیاری از این تالاب‌ها طی سی سال اخیر، به علت توسعه سریعی که از برنامه‌های حفاظتی پیشی گرفته است، با تهدیدات جدی مواجه شده‌اند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست ایران تلاش زیادی کرده تا کار خود را به بهترین نحو انجام دهد، اما بسیاری از تهدیدات نشأت گرفته از سایر بخشها و اغلب خارج از مناطق حفاظت شده تحت مدیریت این سازمان است. اکنون سازمان حفاظت محیط زیست با علم به این موضوع که لازم است سایر بخشها (به ویژه آب، کشاورزی، شیلات و گردشگری) مشارکت داده شوند، همچنین با درگیر کردن جوامع محلی و با حمایتهای بین‌المللی (از برنامه توسعه ملل متحد، تسهیلات جهانی محیط زیست، کنوانسیون رامسر و غیره) پیشگام رویکرد نوین اکوسیستمی برای حفاظت از تالابها شده است.

مشاور ارشد بین‌المللی طرح حفاظت از تالابهای ایران با اشاره به این که من کاملاً نسبت به شدت شرایط بحرانی و دشواری احیای دریاچه ارومیه مطلع هستم، تصریح کرد: در عین حال با این حال نسبت به این موضوع خوش‌بینم. چرا که برنامه مدیریت آماده است و ذینفعان نیز در این خصوص اعلام آمادگی جهت مشارکت کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که احیا نشدن دریاچه ارومیه حتی قابل تصور هم نیست، افزود: این دریاچه یک جواهر ایرانی حائز اهمیت بین‌المللی است که واجد ارزش‌های زیست‌محیطی، فرهنگی و اقتصادی زیادی است.

مشاور ارشد بین‌المللی طرح حفاظت از تالابهای ایران افزود: بدون چون و چرا دریاچه ارومیه قابل احیاست، ولی لازمه آن عزم، تعهد و بودجه است چرا که تجارب بین‌المللی نشان می‌دهد که هزینه‌های احیاء بالاست ولی منافع حاصل از آن از هزینه‌های مربوط به احیاء به طور قابل توجهی بالاست.

وی افزود: مصرف آب در حوضه باید با افزایش آگاهی‌ها در خصوص ارزش آب، افزایش قابل توجه راندمان مصرف آب (به طور مثال برای آبیاری) و استفاده از ابزارهایی چون قیمتگذاری واقعی آب برای مدیریت پایدارتر این منبع ارزشمند، به سطوح پایدار برسد. پایان خشکسالی اخیر نیز قطعاً در رفع معضل مؤثر خواهد بود.

موزر در خصوص پیش‌بینی‌های قبلی خود در خصوص نابودی دریاچه ارومیه به ایسنا گفت: من سال‌ها پیش دو نکته را پیش‌بینی کردم علیرغم اینکه تصور نمی کردم خشکسالی تداوم یابد. اولین نکته این بود که در صورت عدم انجام اقدامات عاجل مدیریتی، احتمال نابودی اکوسیستم وجود دارد. دوم اینکه بر این نکته تأکید کردم که گرد هم آوردن ذینفعان مختلف تا جایی که به یک چشم‌انداز مشترک برسند، فرایندی طولانی مدت و زمان‌بر است.

مشاور ارشد بین‌المللی طرح حفاظت از تالابهای ایران افزود: متأسفانه پیش‌بینی‌های من محقق شد. فرایند ظرفیت‌سازی و ایجاد زمینه‌های لازم جهت مشارکت کلیه ذینفعان فرایند زمان‌بری است که همانطوریکه مشاهده می کنید قریب به 5 سال به طول انجامید و مسلما چنانچه این فرایند زودتر آغاز می‌شد، زودتر نیز به نتیجه می‌رسید و شاید دریاچه امروز در این شرایط بحرانی قرار نمی‌گرفت.

وی در خصوص عملکرد طرح حفاظت از تالاب‌ها برای نجات دریاچه ارومیه گفت: طرح حفاظت از تالابهای ایران عملکرد خوبی داشته است. طرح با اعتماد و پشتوانه سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد کار می کند و از همه مهمتر موفق به جلب مشارکت بخشهای مختلف بویژه آب، کشاورزی و گردشگری شده است. سازمان حفاظت محیط زیست اکنون در مشارکت نزدیک با سایر بخشها برای تحقق یک چشم‌انداز مشترک در خصوص اهمیت تالابهاست و تعهد رو به افزایشی در خصوص مشارکت جوامع در مدیریت تالاب وجود دارد. هنوز 2 سال تا پایان طرح باقی مانده است و من اطمینان دارم که دستاوردهای بیشتری کسب خواهد شد.

منبع
ارک قالاسی

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه روز صبح رادیو میگفت نمیدونم چقدر ۵۰۰ میلیارد تومن
یه چیزی تو این مایا میخوان خرجش کنند که به اصطلاح مثل قبل شه ؟

خوده شما اذربایجانی ها
به نظرتون این قدر این راه براتون مهم بود که اومدند سر این دریاچه این بلا رو اوردند ؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز

خوده شما اذربایجانی ها
به نظرتون این قدر این راه براتون مهم بود که اومدند سر این دریاچه این بلا رو اوردند ؟
نه بابا کی گفته
هنوز هیچ کاری نکرده اند

اینها میان یک کاری میکنن میزنن 100 تا چیز درست رو هم خراب میکنن

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا کی گفته
هنوز هیچ کاری نکرده اند

اینها میان یک کاری میکنن میزنن 100 تا چیز درست رو هم خراب میکنن
:D

خب این رو که میدونستم کاری نمیکنند :D

فوقش دو تا افغانی رو ۲ روز میارند یه ۴ تا بیل بزنه ... :D

Tabrizli Atila

اخراجی موقت

خوده شما اذربایجانی ها
مشکل سدهایی که سردار سازندگی درست کرد

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
دریاچه مال شماست؟؟؟؟!!!!
اون دریاچه مال همه ی ایرانه.
البته اگه میخواهین میتونین با خونتون پرش کنین. خوشحال میشیم آقای آتیلا
بله مال ماست حتی میتونی بین بچه های آزربایجان نظرسنجی کنی
من وقتی با خونم اون دریا رو پر میکنم که وضعیت نقشه های کره زمین تغییر کرده باشه
اگه قرار به این باشه که اونجا رو با خونم پر کنم واسه خوشحالی شما این کار رو نمیکنم واسه خوشحالی بچه های سرزمین خودم میکنم

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله مال ماست حتی میتونی بین بچه های آزربایجان نظرسنجی کنی
من وقتی با خونم اون دریا رو پر میکنم که وضعیت نقشه های کره زمین تغییر کرده باشه
اگه قرار به این باشه که اونجا رو با خونم پر کنم واسه خوشحالی شما این کار رو نمیکنم واسه خوشحالی بچه های سرزمین خودم میکنم

پس فعلا شعار نده هر وقت نقشه عوض شد تو بیا اینجا شعار بده.
راستی چرا بین بچه های آذربایجان نظر سنجی بذاریم؟ بین بچه های همه ی ایران نظر سنجی میذاریم.
اینقدر با بقیه ی ایران دشمنی که نمیدونی باید چیکار کنی. میرحسین هم همشهری تو هست شوهر منم همشهری تو هست فقط نمیدونم چرا تو یکی همه ی ایران رو با خودت دشمن میدونی. همه جا دم از دشمنی میزنی. همه رو اینجا دشمن خودت میدونی. مثل سران مملکت که توهم دشمن دارن.
تا وقتی اینجوری باشی تنها خواهی بود.
امضای منو بخون به مفهومش خوب فکر کن. یه روزی میرسه هممون به هم نیاز پیدا میکنیم و اون روز تو تنهایی.

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
پس فعلا شعار نده هر وقت نقشه عوض شد تو بیا اینجا شعار بده.
راستی چرا بین بچه های آذربایجان نظر سنجی بذاریم؟ بین بچه های همه ی ایران نظر سنجی میذاریم.
اینقدر با بقیه ی ایران دشمنی که نمیدونی باید چیکار کنی. میرحسین هم همشهری تو هست شوهر منم همشهری تو هست فقط نمیدونم چرا تو یکی همه ی ایران رو با خودت دشمن میدونی. همه جا دم از دشمنی میزنی. همه رو اینجا دشمن خودت میدونی. مثل سران مملکت که توهم دشمن دارن.
تا وقتی اینجوری باشی تنها خواهی بود.
امضای منو بخون به مفهومش خوب فکر کن. یه روزی میرسه هممون به هم نیاز پیدا میکنیم و اون روز تو تنهایی.

باشه نظر میر حسین رو بپرس (همونی که تو باشگاهه)نظر اون برا من هم مهمه
برا عوض شدن نقشه هم چیزی نمونده
توهم دشمن ندارم دارم به چشمم میبینم.من به این تنهایی افتخار میکنم
تو هم امضای من رو بخون و به مفهومش فکر کن

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
باشه نظر میر حسین رو بپرس (همونی که تو باشگاهه)نظر اون برا من هم مهمه
برا عوض شدن نقشه هم چیزی نمونده
توهم دشمن ندارم دارم به چشمم میبینم.من به این تنهایی افتخار میکنم
تو هم امضای من رو بخون و به مفهومش فکر کن

با شناختی که من از میر حسین دارم فکر نمیکنم مثل تو توهم دشمن داشته باشه. چون یکی از بهترین و مهربون ترین بچه های باشگاهه. هیچوقت ازش پستی رو ندیدم که نشون دهنده ی نژاد پرستیش باشه.
هیچوقت به هیچکدوم از هموطناش توهین نمیکنه.
براش فرق نمیکنه ترک و فارس و کرد و .....
از همه حمایت میکنه و به جای تعصب کور کورانه با عقل و منطق و البته وجدانش تصمیم میگیره.
این شناختیه که من از میرحسین دارم. و فکر میکنم نظر همه ی بچه های باشگاه باشه.

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
با شناختی که من از میر حسین دارم فکر نمیکنم مثل تو توهم دشمن داشته باشه. چون یکی از بهترین و مهربون ترین بچه های باشگاهه. هیچوقت ازش پستی رو ندیدم که نشون دهنده ی نژاد پرستیش باشه.
هیچوقت به هیچکدوم از هموطناش توهین نمیکنه.
براش فرق نمیکنه ترک و فارس و کرد و .....
از همه حمایت میکنه و به جای تعصب کور کورانه با عقل و منطق و البته وجدانش تصمیم میگیره.
این شناختیه که من از میرحسین دارم. و فکر میکنم نظر همه ی بچه های باشگاه باشه.
این نظر شما بود درباره میر حسین
تا اینکه نظر میر حسین درباره حقوق ملت آزربایجان چی باشه
با شناختی که من از میر حسین دارم نه وابستگی به حزب خاصی داره نه تمایل به گروهی فقط براش مشکلات آزربایجان مهمه
یکی از مهمترین هدفهاش هم زنده نگه داشتن فرهنگ اصیل آزربایجان بوده و هست.
این هم نظر من درباره میر حسین
اما
این توهینتون رو نشنیده میگیرم که عنوان نژاد پرست رو واسه من به کار بردید(البته اینبار جوابتونو نمیدم که نگن دعوا رو شروع کرد)
این بی منطق رو هم نشنیده میگیرم
ولی من هم به هیچ هموطنی توهین نمیکنم مگر اینکه پاش رو از گلیمش درازتر کنه
مردم بدبخت سون گون رو معدن مس نشستن داره خرابه زندگی میکنن اون وقت ثروتشون رو دارن میبرن تو کرمان میخورن یه لیوان آب هم روش
این یعنی پا رو از گلیم دراز تر کردن

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
این نظر شما بود درباره میر حسین
تا اینکه نظر میر حسین درباره حقوق ملت آزربایجان چی باشه
با شناختی که من از میر حسین دارم نه وابستگی به حزب خاصی داره نه تمایل به گروهی فقط براش مشکلات آزربایجان مهمه
یکی از مهمترین هدفهاش هم زنده نگه داشتن فرهنگ اصیل آزربایجان بوده و هست.
این هم نظر من درباره میر حسین
اما
این توهینتون رو نشنیده میگیرم که عنوان نژاد پرست رو واسه من به کار بردید(البته اینبار جوابتونو نمیدم که نگن دعوا رو شروع کرد)
این بی منطق رو هم نشنیده میگیرم
ولی من هم به هیچ هموطنی توهین نمیکنم مگر اینکه پاش رو از گلیمش درازتر کنه
مردم بدبخت سون گون رو معدن مس نشستن داره خرابه زندگی میکنن اون وقت ثروتشون رو دارن میبرن تو کرمان میخورن یه لیوان آب هم روش
این یعنی پا رو از گلیم دراز تر کردن

اولا من میدونم که میر حسین همیشه خواسته فرهنگ اصیل آذربایجان رو حفظ کنه و شوهر منم همینطوریه ولی این دو نفر کجا و شما کجا جناب آتیلا. هر کسی که با جستجوی پیشرفته یه سرچ در مورد پست های جناب عالی بکنه میفهمه منظور من رو. شما خودت رو با میر حسین یکی نکن.

در مورد معدن سونگون و کرمان و .... باید بگم که کاش هر چی شنیدی اول یه تحقیقی در موردش میکردی و نمیو مدی مثل طوطی اینجا تکرار کنی.
من معدن خوندم ، کرمانی هم هستم ، سرچشمه هم رفتم . شما تا حالا کرمان رو دیدی؟ ندیدی که . اگه دیده بودی همچین حرف خنده داری رو نمیزدی.
اصلا میدونی سرچشمه کجاست؟/؟؟ بزرگترین معدن مس پورفیری خاورمیانه. تا حالا رفتی ببینی مردم سر چشمه دارن تو چه بدبختی ای زندگی میکنن. راستی سرچشمه توی کرمانه ها.
تا حالا اومدی ببینی کرمان چه شهریه؟ نیومدی که. نشستی تبریز میگی حق ما رو خوردن دادن به کرمانی ها. یه بار بیا کرمان اونوقت میبینی حق کی این وسط خورده شده آقا.
مردم بیچاره ی استان خوزستان روی نفت و گاز نشستن و خودشون کمترین امکانات رو ندارن . مردم بوشهر هنوز خیلی جاها گاز لوله کشی ندارن . کرمان با اینهمه معادنی که داره هنوزم باید آرزوی امکاناتی که شما بچه تبریزی ها دارین رو به گور ببره.
اول در مورد چیزی که میشنوی تحقیق کن بعد بیا همه جا مثا طوطی تکرار کن.

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
اولا من میدونم که میر حسین همیشه خواسته فرهنگ اصیل آذربایجان رو حفظ کنه و شوهر منم همینطوریه ولی این دو نفر کجا و شما کجا جناب آتیلا. هر کسی که با جستجوی پیشرفته یه سرچ در مورد پست های جناب عالی بکنه میفهمه منظور من رو. شما خودت رو با میر حسین یکی نکن.

در مورد معدن سونگون و کرمان و .... باید بگم که کاش هر چی شنیدی اول یه تحقیقی در موردش میکردی و نمیو مدی مثل طوطی اینجا تکرار کنی.
من معدن خوندم ، کرمانی هم هستم ، سرچشمه هم رفتم . شما تا حالا کرمان رو دیدی؟ ندیدی که . اگه دیده بودی همچین حرف خنده داری رو نمیزدی.
اصلا میدونی سرچشمه کجاست؟/؟؟ بزرگترین معدن مس پورفیری خاورمیانه. تا حالا رفتی ببینی مردم سر چشمه دارن تو چه بدبختی ای زندگی میکنن. راستی سرچشمه توی کرمانه ها.
تا حالا اومدی ببینی کرمان چه شهریه؟ نیومدی که. نشستی تبریز میگی حق ما رو خوردن دادن به کرمانی ها. یه بار بیا کرمان اونوقت میبینی حق کی این وسط خورده شده آقا.
مردم بیچاره ی استان خوزستان روی نفت و گاز نشستن و خودشون کمترین امکانات رو ندارن . مردم بوشهر هنوز خیلی جاها گاز لوله کشی ندارن . کرمان با اینهمه معادنی که داره هنوزم باید آرزوی امکاناتی که شما بچه تبریزی ها دارین رو به گور ببره.
اول در مورد چیزی که میشنوی تحقیق کن بعد بیا همه جا مثا طوطی تکرار کن.

1-ما خودمون نفت و گاز داریم
نفت و گازتون رو هم نخواستیم
2-من سرچشمه اومدم
برا نقشه برداری از دستگاه شوت اونجا اومده بودم 48 ساعت هم اونجا بودم
قرار بود یه شوت برا سونگون بسازیم که به کوری چشم بد خواهان آزربایجان با دست بچه های تبریز ساختیم و به طور موفقیت آمیز هم الان داره کار میکنه
3-سونگون هم رفتم و دیدم چجوری دارن ماشین ها رو بار میزنن به مقصد سرچشمه
4-ما امکانات شما رو نمیخوایم داشته هامون رو دارن نابود میکنن
بچه های کرمان چی میخوان؟پارک و سینما میخوان؟ما فرهنگمون رو میخوایم ما اصالتمون رو میخوایم
ایناییکه شما میگید بقیه آرزوش رو دارن خروس قندیه

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم
از همتون ممنونم
فکر کنم باید تفکرات خودم را توضیح بدم الان

اساس تفکر من مبارزه با ظلمه
در هرجای دنیا
عاشق همه انسانهای پاکم
طرف مظلوم و برای نابودی تباهی تلاش خواهم کرد
ایران وطن منه و پدرانم برای آبادیش تلاش کردند
از نظر سیاسی تنها تمایل به حرکت مدنی آذربایجان دارم (مدنی نه تجزیه طلبانه)
از حقم دفاع خواهم کرد و در برابر ظالم سرتسلیم فرونخواهم آورد
تلاشگران جنبش سبز خیلی برام قابل احترامند ولی در بعضی نقاط تفاهم نداریم وبرای همین تعلقی به این جنبش ندارم ولی در مبارزه با طاغوت مشترکیم
در طول سالهای اخیر ، حق قومیتها و اقلیتها در ایران پایمال شده است (نه فقط در آذربایجان) و این دغدغه اصلی من است
با هموطنانم دوستم و همدرد ولی از حقم نمیگذرم
موفق وموید باشید

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم
از همتون ممنونم

در هرجای دنیا
عاشق همه انسانهای پاکم
تلاشگران جنبش سبز خیلی برام قابل احترامند ولی در بعضی نقاط تفاهم نداریم وبرای همین تعلقی به این جنبش ندارم ولی در مبارزه با طاغوت مشترکیم
در طول سالهای اخیر ، حق قومیتها و اقلیتها در ایران پایمال شده است (نه فقط در آذربایجان) و این دغدغه اصلی من است
موفق وموید باشید
:gol::gol::gol:

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
سلام دوستای گلم
از همتون ممنونم

در هرجای دنیا
عاشق همه انسانهای پاکم
موفق وموید باشید
حرکت مدنی آخرش به تجزیه میرسه

Sarp

مدیر بازنشسته
سلام دوستای گلم
از همتون ممنونم

در هرجای دنیا
عاشق همه انسانهای پاکم
موفق وموید باشید
آخــــــــــــــــــــــــی
به جمع ما تجزیه طلبان خوش اومدی :D

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
2-من سرچشمه اومدم
قرار بود یه شوت برا سونگون بسازیم که به کوری چشم بد خواهان آزربایجان با دست بچه های تبریز ساختیم و به طور موفقیت آمیز هم الان داره کار میکنه
بچه های کرمان چی میخوان؟پارک و سینما میخوان؟ما فرهنگمون رو میخوایم ما اصالتمون رو میخوایم

اصلا خوندی متن منو؟؟؟
ماشین ها رو بار میزنن به مقصد سرچشمه چون کارخونه ی فراوریش توی سرچشمه هست. اوکی؟؟؟
امیدوارم بدونی فراوری یعنی چی.
تو که میگی پولش رفته توی جیب کرمونی ها لطف کن بگو کدوم جیبمون که بریم برداریم. بگو کجای کرمان این پول خرج شده.

شوهر من زاست میگه . تو یا سنت خیلی کمه یا عقلت مثل بچه هاست که نمیفهمی من چی میگم.

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
2-من سرچشمه اومدم

راستی یه سوال دیگه میشه بگین چاههای نفت و گازتون کجاست . من تا حالا نشنیدم.

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
اصلا خوندی متن منو؟؟؟
ماشین ها رو بار میزنن به مقصد سرچشمه چون کارخونه ی فراوریش توی سرچشمه هست. اوکی؟؟؟
امیدوارم بدونی فراوری یعنی چی.
تو که میگی پولش رفته توی جیب کرمونی ها لطف کن بگو کدوم جیبمون که بریم برداریم. بگو کجای کرمان این پول خرج شده.
این واسه شوهرته قصد توهین ندارم:(گه یکه زرنا چالما)

شوهر من زاست میگه . تو یا سنت خیلی کمه یا عقلت مثل بچه هاست که نمیفهمی من چی میگم.
چرا سونگون کارخونه فراوری نداره؟
معدن به اون بزرگی
اگه سرتون رو از تو برف در بیارین میبینید کجا داره میره

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخــــــــــــــــــــــــی
به جمع ما تجزیه طلبان خوش اومدی :D

تجزیه طلبی مرحله ای از استراتژی است که دیگر جون به لب رسیده وچاره ای جز فرار نداشته باشی
اگر بزرگان صلاح بدونن ماهم تسلیم خواهیم شد

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا سونگون کارخونه فراوری نداره؟
معدن به اون بزرگی
اگه سرتون رو از تو برف در بیارین میبینید کجا داره میره

شما که سرتون بیرونه بفرمایین کجا داره میره.؟
نمیشه بیای حرف بی سند بزنی. زود بگو این پول کجا داره میره توی کدوم جیبمون؟؟؟
در مورد معدن سونگون هم بگم که کوچیکتر از سرچشمه هست برای همین کارخونه رو نزدیک سرچشمه زدن و فعلا براشون به صرفه هست که سنگ معدن رو بار بزنن و بیارن سرچشمه تا اینکه بخوان یه کارخونه ی دیگه بزنن. البته یه جا خوندم که احتمالا در بررسی های آینده تصمیماتی برای احداث کارخونه گرفته بشه البته اگه دزدی های حکام پولی برای این کار باقی بذاره.
شما لطفا هر چه زودتر بیا بگو این پول توی کدوم جیبمون رفته