[اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها 1] ► ارائه مطالب تجربی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Diamond.B

عضو جدید
معين جان اگر اين تميزه واي به كثيفش ... :)

مطمئنا با توجه به قرار گيري اون شوت و اون گاري زيرش كلي خاك دور و بر ريخته شده توي گود ... در اين شك ندارم . بتن دستي ميتونه بتن بسيار خوبي باشه در اين شكي نيست ولي اگر واقعا طرح اختلاطش خوب باشه و در اجرا هم عمل بشه و مصالحش هم واقعا مرغوب باشه ... مثلا به جاي ماسه شسته ماسه خاكي نباشه ... در اكثر موارد كيفيت مصالح بسيار نامرغوب هست .

در مورد ارتفاع سقوط بتن يكبار بتن از بتونير مياد توي شوت بعد از توي شوت مياد توي اون گاري يا فرقون و بعدش از فرقون ريخته ميشه داخل فونداسيون .. به نظر من دانه بندي بتن بهم ميخوره چون 2 بار اين بتن از جايي به جاي ديگه ريخته ميشه ... يعني اصوليش اينه كه از شوت بايد مستقيم به محل بتن ريزي ريخته بشه نه مثل حالت بالا ...

دوم اينكه بتن فونداسيون هميشه از نوع آماده هست مگر اينكه كار كوچيك باشه مثل اين كار كه ميشه دستي انجام داد البته به شرطي كه بتن ريزي در طي يك روز به اتمام برسه . و ترجيحا بين بتن ريزي وقفه نيفته . اين مهم ترين دليله كه در 98% موارد بتن فونداسيون از نوع بتن آماده هست . من معتنقدم كه كارخانجاتي هستن كه بتن آماده خوب از نوع مرغوب توليد ميكنن . حالا جاي سئواله چرا توي اين ساختمون از بتن دستي استفاده شده ؟؟؟ آيا در اون شهر بتن آماده نيست يا بتن آماده مرغوب پيدا نميشه يا اينكه سازنده براي كم كردن هزينه هاش بتن دستي ساخته ؟

با توجه به شكل بد زمين و 3 طبقه بودن ساختمان آسانسور وجود نداره پس چرا اون 2 تا چشمه داخلي خالي از خاك هست ؟ امكان داره فشار بتن اون ديواره آجري رو خراب كنه چون ضخامت اون ديوار فقط 10 سانت هست در حاليكه درستش اينه كه 20 سانت باشه . هر چند مثلا داخل چشمه ها رو مهار گذاشته كه فشار بتن رو خنثي كنه ولي اين موردي هست كه بايد خيلي بهش توجه كرد من شخصا ديدم كه فشار بتن ميتونه اون ديوار رو درجا خراب كنه و اونوقت اتفاقي ميفته كه جبرانش بسيار سخته . مگه يك رج ديگه به اين ديوار اضافه كردن چقدر خرج داره ؟

به نظر من كه سازندش خيلي خسيس تشريف داره

در كل چون همش بايد بتونير كار كنه مرتب تا بتن رو حاضر كنه بتن ريزي منقطع انجام ميشه نه پيوسته و اين هم از نطر يك مهندس عمران حالت مطلوبي نيست و پيوستگي اين بتن نسبت به بتن آماده كمتر ميشه مسلما ...

اون قسمت هم كه خاكبرداري نشده براي مثلا پايداري ساختمان مجاور هست كه بعد از اتمام فونداسيون خاكش برداشته ميشه و آرماتور ريشه فونداسيون كه از قبل تعبيه شده اونجا كار ميزارن و اون تيكه رو بتن ريزي ميكنن . من كه از اين سيستم اصلا خوشم نمياد به شخصه ... چون باز هم بحث كم شدن پيوستگي بتن هست ...

البته ناظر نميتونه به اين چيزا گير بده البته توي اين كشور ولي اصولا بايد به همه اينا گير داد ... خنده داره اگر يك ناظر به اين چيزا گير بده بهش ميگن طرف تازه مدركشو گرفته توو باغ نيست ... :)

ضمنا معين جان من نگفتم كارگاه ضعيف عمل كرده اينو با 2 تا عكس نميشه پي برد ولي با اطمينان زياد ميگم كارگاه كثيف و بي نظمي هست ... اينو ميتونم با حتي يك عكس هم پي ببرم . و ضمنا احتمال اينكه يك كارگاه كثيف و بي نظم , ضعيف هم عمل كنه بسيار بالاست .

---------------------------------------------------------------
سلام به مهندس رضا-آقا من خیلی ارادت به شما دارم-خیلی هم دوستون دارم-من تمام این تاپیکو دنبال کردم و تمام صحبتاتونو خوندم اما باید یه چیزی رو بگم که مهندس جان شما احتمالا تا به الان خودتون صاحب ملک نبودید یا از جیب خودتون خرج نکردید(با عرض معذرت) چون الان من یکستله که صحبتای شما رو میخونم میفرمایید مگه چقدر خرج داره؟خب مهندس جان قطره قطره جمع گردد....اینم خرجاش سر میکشه به فلک
در مورد قسمت اول حرفاتون بگم که نمیشه که از روی عکسی که آقا معین گذاشته تشخیص داد که مصالح خوبه یا نه
آقا رضا بنده محاسبات انجام میدم و میدونم که بتن فنداسیون خیلی اهمیت زیادی نسبت به سایر اجزا نداره-حقیقتا نداره-حالا یه مقدارم از ثالبش بزنه بیرون اتفاق خاصی نمی افته-مهندس معین هم گفته فقط فنداسیون مثله اینکه دستی ریخته شده و این همه جا عرفه-مگر اینکه در کشوری که شما زندگی می کنه همه چیز فرق داره
در مورد قسمت بعدی ما چکار داریم که چرا وسطش خالیه-اصلا از کجا می دونید آسانسور نداره؟مهندس جان ما وظیفه ی اجرای سازه از روی نقشرو داریم-که من فکر می کنم شما اصلا توجهی به نقشه ندارید
من مهندس جان باز هم ازتون معذرت میخوام
مهندس جان از مدل آرماتور بندیشون توی صفحه قبل میشه تشخیص داد که خسیس نیستن
و در قسمت بعد اگر لطف کنید بفرمایید در منطقه ی شما چطور در یک سازه ی کوچیک که خودتون هم خرج کننده باشید چطور ساختمان مجاور رو پایدار می کنید؟ممنون میشم بگید
و در آخر مهندس جان شما توی کارگاه کثیف نرفتی که به این میگی کثیف
معذرت-خدانگهدار

reza2011

عضو جدید
سلام به مهندس رضا-آقا من خیلی ارادت به شما دارم-خیلی هم دوستون دارم-من تمام این تاپیکو دنبال کردم و تمام صحبتاتونو خوندم اما باید یه چیزی رو بگم که مهندس جان شما احتمالا تا به الان خودتون صاحب ملک نبودید یا از جیب خودتون خرج نکردید(با عرض معذرت) چون الان من یکستله که صحبتای شما رو میخونم میفرمایید مگه چقدر خرج داره؟خب مهندس جان قطره قطره جمع گردد....اینم خرجاش سر میکشه به فلک
در مورد قسمت اول حرفاتون بگم که نمیشه که از روی عکسی که آقا معین گذاشته تشخیص داد که مصالح خوبه یا نه
آقا رضا بنده محاسبات انجام میدم و میدونم که بتن فنداسیون خیلی اهمیت زیادی نسبت به سایر اجزا نداره-حقیقتا نداره-حالا یه مقدارم از ثالبش بزنه بیرون اتفاق خاصی نمی افته-مهندس معین هم گفته فقط فنداسیون مثله اینکه دستی ریخته شده و این همه جا عرفه-مگر اینکه در کشوری که شما زندگی می کنه همه چیز فرق داره
در مورد قسمت بعدی ما چکار داریم که چرا وسطش خالیه-اصلا از کجا می دونید آسانسور نداره؟مهندس جان ما وظیفه ی اجرای سازه از روی نقشرو داریم-که من فکر می کنم شما اصلا توجهی به نقشه ندارید
من مهندس جان باز هم ازتون معذرت میخوام
مهندس جان از مدل آرماتور بندیشون توی صفحه قبل میشه تشخیص داد که خسیس نیستن
و در قسمت بعد اگر لطف کنید بفرمایید در منطقه ی شما چطور در یک سازه ی کوچیک که خودتون هم خرج کننده باشید چطور ساختمان مجاور رو پایدار می کنید؟ممنون میشم بگید
و در آخر مهندس جان شما توی کارگاه کثیف نرفتی که به این میگی کثیف
معذرت-خدانگهدار

مهنس جان من يك گله اساسي از شما دارم كه متاسفانه حرفاي منو خوب نميخوني ...

اول از همه خيلي خنده داره كه ميگي دوستم داري و ارادت داري ولي حتي يك خط از حرفاي منو هم قبول نداري ....:)

ببين مهندس وقتي يك ساختمون خراب ميشه كلي آجر ازش به جا ميمونه و براي ساخت ساختمون جديد ازش استفاده ميشه ... بعدشم شما مهندسي بايد فني قضاوت كني در غير اين صورت به ما هم بايد بگن بساز بنداز ...

كار فني اينه كه ديوار پيرامون فونداسيون ضخامتش حداقل 20 سانت باشه . شما اگر يك بار سر بتن ريزي مثل من ديوارت خراب بشه در اثر فشار بتن و كلي مصيبت دچار بشي اونوقت حرف منو كاملا ميفهمي ... پس تا بلا سرت نيومده از تجربه اونايي كه يك كمي بيشتر اجرايي كار كردن استفاده كن ...

اين حرف كه ميزني كه بتن فونداسيون زياد مهم نيست اصلا به هيچ وجه قبول ندارم .. پس چي مهمه اگر بتن فونداسيون كه پايه ساختمونه مهم نباشه .. اين حرفت واقعا مثل جكه ... از تو كه محاسبات انجام ميدي بعيده اين حرف ...

نكته بعدي توي تهران تقريبا 98% بتن هاي فونداسيون از نوع آماده هست ... شايد توي شهر شما اينطور نباشه و مشكلي نيست . من گفتم كه بتن دستي خوبه ولي شروطي داره براي خودش كه باز هم حرف منو نخونده نظر دادي ...

ضمنا من نگفتم مصالح توي اين كارگاه مرغوبن يا نامرغوب .. كجا گفتم كه خودم خبر ندارم ؟

من گفتم كه مصالح بايد در بتن دستي مرغوب باشن كه در اغلب موارد نيستن .... لطفا با دقت بخون حرفاي منو دياموند جان ...

براي پايداري ساختمان مجاور هم هر چقدر خرج كني باز هم كمه دليلشم توي پستهاي قبليم گفتم .. اين طرز فكر شما رو خيلي ها دارن كه اينقده شاهد ريزش ساختمان در حين گودبرداري هستيم ...اصلا شما به حكم يك مهندس حق نداري در زماني كه جان افراد حرف اول رو ميزنه حرف از اقتصاد بزني ... اين ميشه ديد بساز بندازي نه يك وجدان مهندسي ...

ببين مهندس شما بايد در دانشگاه اينو ياد گرفته باشي كه سازه چه كوچيك چه بزرگ بايد فني ساخته بشه و مهندسي و البته مقرون به صرفه ... اين اولين انتظاره از من و شماي مهندس ... شما حق نداري به خاطر مسائل اقتصادي از كار كم كني يا غير فني كار كني ... اگر اينطور فكر ميكني كه من متاسفم ... درسته گفتم مقرون به صرفه ولي معنيش اين نيست كه از كار بزني ...

مهندس جان من سازنده نيستم ولي اگر بخوام ساختمون بسازم مسلم بدون از كار كم نميزارم ... يعني يك كار با كيفيت ارائه ميدم ...

هيچ وقت از كار كم نزار يعني در جايي كه ميدوني جون افراد و پرسنلت در خطره دنبال مسائل مقرون به صرفه بودن نباش .. جون افراد با هيچ بهايي قابل جبران نيست دوست من .. شما براي جان افراد چه قيمتي پيشنهاد ميكني ؟

حداقل اگر ميخواي از كار بزني اونجاهايي رو كم كاري كن كه ضرر جاني به كسي وارد نكنه ...

من يك مثال ميزنم .. توي اكثر فونداسيون هايي كه در منطقه شهر ري طراحي ميشن نياز به اجراي شمع هست حتي ممكنه اين شمع در يك زمين كوچيك هم نياز باشه ولي كي اجرا ميكنه ؟ همه مثل شما فكر ميكنن ميگن بابا مگه يك زمين به اين كوچيكي كسي شمع در جا اجرا ميكنه ؟

اين طرز فكر غلطه برادر من ... كار فني نه متراژ زمين ميشناسه و نه مسائل ديگه ...

كلا اين طرز فكر در جامعه الان حاكم هست نتيجشم ميشه ساختمانهاي بي كيفيت از نظر ساخت و اين همه حوادث كه حين گودبرداري اتفاق ميفته ...

براي همين ساختمان كه معين جان گذاشتن سازه نگهبان ميشد اجرا كرد بدون نياز به استفاده از روش نيلينگ كه هزينش هم زياده ... خوبيش اين بود كه ديگه لازم نبود مقداري از خاك نگه داشته بشه و بعدا بتنش ريخته بشه ...

ضمنا يعني چي از مدل آرماتور بنديشون ميشه فهميد خسيس نيستن ؟ مگه چه مدليه آرماتور بنديشون؟ :)

در آخر هم من ميگم شما توي كارگاه تميز نرفتي كه به اين ميگي تميز .. :)

در كل مقياس ها فرق ميكنه من نسبت به كارهاي داخل تهران نگاه ميكنم به اين كار و شما نسبت به شهر خودتون كه كاملا منطقي هست ولي فرق نميكنه كار هر كجا باشه افغانستان يا تهران يا دور افتاده ترين منطقه ايران ... بايد مهندسي ساخته بشه ... اگر اين ديد رو داري كه به وجدان مهندسيت افتخار كن اگر نداري كه با بساز بندازها هيچ فرقي نداري ...

ضمنا دياموند جان من چند بار باهات توي چند تا تاپيك بحث كردم همش معيارهات پولي هست ... تو يك مهندسي ... قبول دارم وضع كشور اصلا خوب نيست و حتي ممكنه همه جوره تحت فشار مالي باشي ولي اين دليل نيمشه وجدان مهندسيت رو زير پا بزاري براي 2 قرون 3 زار كمتر خرج كردن توي ساختمون ... هميشه كاري بكن وجدانت راضي باشه ...

در تاپيك استانداردهاي آسانسور هم همين حرف رو زدي گفتي به من .. اي بابا مهندس دلت خوشه ها دنبال چه چيزايي هست ... اونجا هم بهت گفتم كار بايد فني مهندسي ساخته بشه ... پس چه فرقي هست بين من و شما با اون آدم بي سواد كه از پشت كووه اومده شده سازنده ؟

توي دانشگاه به من و شما ياد ندادن كه به خاطر پول هر كاري بكنيم .. اونجا ياد گرفتيم كه اول فني بسازيم بعد مقرون به صرفه .. حرف اول فني ساختن هست دوست من ...

الان يك ساختمون برادر من خريده در كرج ... هر بار ميريم اونجا فحش و لعنت ميفرستم به سازندش .. البته متاسفانه بدون مشورت من اين كارو كرد چون من اگر ميدونستم هرگز نميزاشتم اين كار رو بكنه .. اين از همون مدل ساختمونايي هست كه تو مسلما تاييدش ميكني .. از همه جاش زده از شير آب از حتي پريز كليداي افتضاح ... از آسانسور بسيار كوچيك كه در حد اون مجتمع نيست اصلا ... دوست داري اينجوري ساختمون بسازي كه روزي 100 بار لعنت به خودتو و خاندانت بفرستن ؟؟؟ يعني سازندش از همه چي زده تا جاي ممكن كه به قول تو حسابي صرفه داشته باشه براش ... ولي ارزشش رو داره ؟ ارزش نارضايتي خلق خدا رو داره ؟

ضمنا مسلم بدون وقتي تميز كار كردي و فني اتفاقا بيشتر اعتماد كسب ميكني پيش مردم ...

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با سلام
از قرار این عکس هایی که اقا معین گذاشتند ، از کارگاهی هست که خودشون توش کار میکنند و اشنایی کامل بهش دارن .

اقا معین ، قدم خوبی برداشتن ، من یک پیشنهاد دارم ،
از قرار هم اقا رضا و چندتا از دوستای دیگه ، همه کارگاهی هستند ، چرا برای بحث تخصصی بیشتر و تعامل بهتر ، هرکدوم از دوستان ، از کارگاهی که توش کار میکنند ، عکسی نمیذارن تا سایرین درموردش نظر بدن .
مثلا اقا رضا میگن ، این کارگاه از نظر ایشون کثیف هست ،خب ، خوشحال میشیم کارگاهی که خود اقا رضا توش کارکردن به عنوان مهندس و از نظر خودشون تمیز و مرتب هست ، چندتا عکس بذارن ، تا افرادی مثل من که در این موارد بی تجربه هستیم و فردا روزی قراره با این موراد برخورد کنیم، اشنا بشیم و بتونیم از تجربه های دوستان باتجربه استفاده کنیم .
همچنین اقا معین عزیز ،عکس های بیشتری از این کارگاه قرار بدین تا بشه بهتر نظر داد .

درمورد دوتا عکس فوق ،
نکته ی اول اینکه این عکس ها چه ساعتی از روز گرفته شده ؟؟
وقت کار و بتن ریزی بوده یا اخر وقت و تعطیلی کارگاه ؟؟ قطعا که زمان تعطیلی کارگاه نمیتونه بوده باشه چون باتوجه به عکس و حجم کم فونداسیون ،نمیشه بتن ریزی رو در ناحیه که در عکس نشون داده قطع کرد !!

درمورد بتن ریزی دستی هم ، نمیشه از عکس قضاوت که چرا کارفرما این روش رو انتخاب کرده، شاید اصلا کارگاه جایی بوده که امکان دسترسی به بتن اماده نبوده؟؟
البته این نظر شخصی من هست ، اگر ساختمون سه طبقه هست و کوچیک ، قطعا کارفرما این ساختمون رو برای خودش میسازه ، پس فکر نمیکنم جزو اوندسته از ادمهایی باشه که به قول اقارضا "بساز بنداز"!! باشه ، ادم هرچقدر هم وجدان کاری نداشته باشه ، باز برای خودش کم نمیذاره و از بهترین وسایل استفاده میکنه چه توی مصالح باشه چه توی انتخاب مهندس و سایر موارد !!

درمورد قسمت اخر پی هم ، چاهک اسانسور نمیتونه باشه ، چون چاهک اسانسور دتایل مخصوص به خود داره و باید با فونداسیون در ارتباط باشه ، ریشه ای هم از فونداسیون دیده نمیشه که بشه گفت بعدا بتن ریزی میشه !! پس علتش چیه ؟؟ من به شخصه نمیدونم !!

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
من عكس زياد دارم از يك برج 13 طبقه اجرا شده از بيس كار تا تحويل كار... چشم ميزارم اگر مشغله كاري و به خصوص اين اسباب كشي اجازه بده ... ولي توي تاپيك معين نميزارم چون اين تاپيك رو خود معين شروع كرده و خودش دوست داره تاپيكش رو ادامه بده و به اتمام برسونه . سعي ميكنم يك تاپيك مجزا براي اينكار اختصاص بدم . در مورد بتن آماده يا بتن دستي مشكلي نيست .. به نظر من بتن دستي خيلي هم ميتونه مرغوب تر از بتن اماده باشه ولي خب منوط به شرايط خودش .

ضمنا من ادعايي ندارم . دوستان از من مجرب تر توي باشگاه هستن ... ما هم بي تجربه هستيم . رشته عمران به حدي گسترده هست كه هر روز ميتوني يك چيز جديد ياد بگيري ...

چاله آسانسور هموني هست كه روش با تخته بنايي پوشيده شده ... اون 2 تا چشمه ديگه فقط باز شو هستن ...

آخرین ویرایش:

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
من عكس زياد دارم از يك برج 13 طبقه اجرا شده از بيس كار تا تحويل كار... چشم ميزارم اگر مشغله كاري و به خصوص اين اسباب كشي اجازه بده ... ولي توي تاپيك معين نميزارم چون اين تاپيك رو خود معين شروع كرده و خودش دوست داره تاپيكش رو ادامه بده و به اتمام برسونه . سعي ميكنم يك تاپيك مجزا براي اينكار اختصاص بدم . در مورد بتن آماده يا بتن دستي مشكلي نيست .. به نظر من بتن دستي خيلي هم ميتونه مرغوب تر از بتن اماده باشه ولي خب منوط به شرايط خودش .

ضمنا من ادعايي ندارم . دوستان از من مجرب تر توي باشگاه هستن ... ما هم بي تجربه هستيم . رشته عمران به حدي گسترده هست كه هر روز ميتوني يك چيز جديد ياد بگيري ...

چاله آسانسور هموني هست كه روش با تخته بنايي پوشيده شده ... اون 2 تا چشمه ديگه فقط باز شو هستن ...

با سلام
از قرار این عکس هایی که اقا معین گذاشتند ، از کارگاهی هست که خودشون توش کار میکنند و اشنایی کامل بهش دارن .

اقا معین ، قدم خوبی برداشتن ، من یک پیشنهاد دارم ،
از قرار هم اقا رضا و چندتا از دوستای دیگه ، همه کارگاهی هستند ، چرا برای بحث تخصصی بیشتر و تعامل بهتر ، هرکدوم از دوستان ، از کارگاهی که توش کار میکنند ، عکسی نمیذارن تا سایرین درموردش نظر بدن .
مثلا اقا رضا میگن ، این کارگاه از نظر ایشون کثیف هست ،خب ، خوشحال میشیم کارگاهی که خود اقا رضا توش کارکردن به عنوان مهندس و از نظر خودشون تمیز و مرتب هست ، چندتا عکس بذارن ، تا افرادی مثل من که در این موارد بی تجربه هستیم و فردا روزی قراره با این موراد برخورد کنیم، اشنا بشیم و بتونیم از تجربه های دوستان باتجربه استفاده کنیم .
همچنین اقا معین عزیز ،عکس های بیشتری از این کارگاه قرار بدین تا بشه بهتر نظر داد .

درمورد دوتا عکس فوق ،
نکته ی اول اینکه این عکس ها چه ساعتی از روز گرفته شده ؟؟
وقت کار و بتن ریزی بوده یا اخر وقت و تعطیلی کارگاه ؟؟ قطعا که زمان تعطیلی کارگاه نمیتونه بوده باشه چون باتوجه به عکس و حجم کم فونداسیون ،نمیشه بتن ریزی رو در ناحیه که در عکس نشون داده قطع کرد !!

درمورد بتن ریزی دستی هم ، نمیشه از عکس قضاوت که چرا کارفرما این روش رو انتخاب کرده، شاید اصلا کارگاه جایی بوده که امکان دسترسی به بتن اماده نبوده؟؟
البته این نظر شخصی من هست ، اگر ساختمون سه طبقه هست و کوچیک ، قطعا کارفرما این ساختمون رو برای خودش میسازه ، پس فکر نمیکنم جزو اوندسته از ادمهایی باشه که به قول اقارضا "بساز بنداز"!! باشه ، ادم هرچقدر هم وجدان کاری نداشته باشه ، باز برای خودش کم نمیذاره و از بهترین وسایل استفاده میکنه چه توی مصالح باشه چه توی انتخاب مهندس و سایر موارد !!

درمورد قسمت اخر پی هم ، چاهک اسانسور نمیتونه باشه ، چون چاهک اسانسور دتایل مخصوص به خود داره و باید با فونداسیون در ارتباط باشه ، ریشه ای هم از فونداسیون دیده نمیشه که بشه گفت بعدا بتن ریزی میشه !! پس علتش چیه ؟؟ من به شخصه نمیدونم !!

سلام
ممنون از زیبا خانوم
بله من خیلی هم خوشحال میشم دوستان عکسای مربوط به هر بخشو مرتب قرار بدن و با هم در موردش صحبت کنیم و اینطور نیست که این تاپیکو من زدم پس عکسای خودم باید باشه.نه
بله عکسای دیگرو هم در بخش های مختلف میذارم
اینجا آسانسور داره ولی بستگی به طراح مربوطه داره و اون قسمت رو بازشو تعریف کرده و بعدا بعد از بتن ریزی اجرا شده
این عکس زمان استراحت کارگرها در صبح گرفته شده
ممنون از همگی شما

Moein.B

سلام به همه ی دوستای عزیز و گلم
قرار بود که این تاپیک در هفته دوبار آپدیت بشه ولی به دلیل مشکلاتی مجبورم کمتر بیام این تالار-برای همین از دوستان درخواست اینرو دارم که کمک کنند تا زودتر این تاپیک رو به بهترین نحو تکمیل کنیم

نکاتی رو هم در موارد اجرایی میگم
امروز سر ساختمون بودم که مدیر پروژه به ما که دنبال اکیپ آرماتور بند بودیم گفت هر فردی رو که میخوایید استخدام کنید باید این شزایطو ازشون بخوایید:
1-اخلاق
2-قول(سروقت کار کنند تا کار روی زمین نمونه)
3-مرغوبیت جنس و کار

Moein.B

اجرای ستون

اجرای ستون

- اجرای ستون ها بعد از بتن ريزي پي، قفسه آرماتور هاي ستون را كه از قبل مطابق با نقشه بافته و آماده شده است به آرماتور هاي ريشه متصل مي نمايند اين كار بايد حداقل 3 الی 4 روز بعد از بتن ريزي پي انجام شود زيرا در غير اين صورت با توجه به اينكه بتن پي هنوز سخت نشده است در اثر لنگر آرماتور هاي ستون ميلگرد هاي ريشه از جاي خود تكان خورده و پي متلاشي مي شود.
سپس قالب هاي فلزي را كه از قبل آماده نموده اند در اطراف ستون قرار داده و آن را بوسيله پين به همديگر متصل مي نمايند.
شماره آرماتور ها و فاصله خاموت ها را مطابق با نقشه كنترل كرده و در صورت درست بودن اقدام به بتن ريزي مي نمايند. هنگام بتن ريزی كه قالب را پر مي نمايند بايد دقت نمود كه بتن تمام زواياي قالب و ميلگردها را پر نمايد تا بعد از قالب برداري بتن ريخته شده كرمو نباشد . براي اين كار مي توان با نواختن ضربه هاي ملايم و يكنواخت به بدنه قالب بتن را جابجا نمود.
بعد از بتن ريزی ستون را توسط شاقول بنايي شاقول می کنند. اين عمل بدان علت است تا ستون کاملا بر پی عمود باشد تا نيروهای محوری را به راحتی به پی زيرين منتقل نمايند و اگر ستون عمود بر پی نباشد، نيروهای محوری باعث ايجاد لنگر شده و سبب تخريب ناگهانی آن می شوند.
حدودا 48 ساعت بعد از بتن ريزي می توانند قالب ها را باز کنند. در موقع باز كردن قالب بايد توجه شود كه قالب را با احتياط طوري جدا كنند كه گوشه هاي تيز ستون خراب نشود. بعد از باز كردن قالب ها بايد مدتي بتن تازه را آب داد. برای ستون ها معمولا براي اين كار دور ستون تازه ريخته شده را با گوني پوشانيده و آن را مرطوب نگاه ميدارند در غير اين صورت سطح بتن ترك خورده و موجب نفوذ هوا به داخل بتن شده و آرماتور به كار رفته در آن در معرض خورندگي واقع گرديده و موجب ضعف قطعه خواهد شد.
از دوستان میخوام اگر عکسی دارند قرار بدن
موفق باشید

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
- اجرای ستون ها بعد از بتن ريزي پي، قفسه آرماتور هاي ستون را كه از قبل مطابق با نقشه بافته و آماده شده است به آرماتور هاي ريشه متصل مي نمايند اين كار بايد حداقل 3 الی 4 روز بعد از بتن ريزي پي انجام شود زيرا در غير اين صورت با توجه به اينكه بتن پي هنوز سخت نشده است در اثر لنگر آرماتور هاي ستون ميلگرد هاي ريشه از جاي خود تكان خورده و پي متلاشي مي شود.
سپس قالب هاي فلزي را كه از قبل آماده نموده اند در اطراف ستون قرار داده و آن را بوسيله پين به همديگر متصل مي نمايند.
شماره آرماتور ها و فاصله خاموت ها را مطابق با نقشه كنترل كرده و در صورت درست بودن اقدام به بتن ريزي مي نمايند. هنگام بتن ريزی كه قالب را پر مي نمايند بايد دقت نمود كه بتن تمام زواياي قالب و ميلگردها را پر نمايد تا بعد از قالب برداري بتن ريخته شده كرمو نباشد . براي اين كار مي توان با نواختن ضربه هاي ملايم و يكنواخت به بدنه قالب بتن را جابجا نمود.
بعد از بتن ريزی ستون را توسط شاقول بنايي شاقول می کنند. اين عمل بدان علت است تا ستون کاملا بر پی عمود باشد تا نيروهای محوری را به راحتی به پی زيرين منتقل نمايند و اگر ستون عمود بر پی نباشد، نيروهای محوری باعث ايجاد لنگر شده و سبب تخريب ناگهانی آن می شوند.
حدودا 48 ساعت بعد از بتن ريزي می توانند قالب ها را باز کنند. در موقع باز كردن قالب بايد توجه شود كه قالب را با احتياط طوري جدا كنند كه گوشه هاي تيز ستون خراب نشود. بعد از باز كردن قالب ها بايد مدتي بتن تازه را آب داد. برای ستون ها معمولا براي اين كار دور ستون تازه ريخته شده را با گوني پوشانيده و آن را مرطوب نگاه ميدارند در غير اين صورت سطح بتن ترك خورده و موجب نفوذ هوا به داخل بتن شده و آرماتور به كار رفته در آن در معرض خورندگي واقع گرديده و موجب ضعف قطعه خواهد شد.
از دوستان میخوام اگر عکسی دارند قرار بدن
موفق باشید
معین داداش عالی بود فقط چرا یه هفته بین دوتا پست فاصله افتاد ؟!؟!؟!؟!؟!؟
من فکر کنم همچین تاپیک مفیدی مدام باید آپدیت بشه و عواملی باعث نشه که اینطور به تعویق بی افته
من فکر کنم کامل توضیح دادی ولی اینکه زمان باز کردن قالب در شرایط مختلف آب و هوایی متغیره که شما شرایط عرف رو گفتی
و اینکه اگر در هنگام بتن ریزی ستون ، بتن ریزی لایه به لایه ، لایه های 1 تا 1.5 متری ریخته بشه و متراکم بشه از ضربه زدن به قالب برای تراکم بهتر بتن ، بهتر باشه ، هر چند اون کار زمانبر هست.
و اینکه روشهای دیگری هم برای مرطوب نگه داشتن بتن هست ، که اگر زمان اجازه بده تو همین تاپیک میگم
در کل توضیح جامع و کاملی بود

Moein.B

معین داداش عالی بود فقط چرا یه هفته بین دوتا پست فاصله افتاد ؟!؟!؟!؟!؟!؟
من فکر کنم همچین تاپیک مفیدی مدام باید آپدیت بشه و عواملی باعث نشه که اینطور به تعویق بی افته
من فکر کنم کامل توضیح دادی ولی اینکه زمان باز کردن قالب در شرایط مختلف آب و هوایی متغیره که شما شرایط عرف رو گفتی
و اینکه اگر در هنگام بتن ریزی ستون ، بتن ریزی لایه به لایه ، لایه های 1 تا 1.5 متری ریخته بشه و متراکم بشه از ضربه زدن به قالب برای تراکم بهتر بتن ، بهتر باشه ، هر چند اون کار زمانبر هست.
و اینکه روشهای دیگری هم برای مرطوب نگه داشتن بتن هست ، که اگر زمان اجازه بده تو همین تاپیک میگم
در کل توضیح جامع و کاملی بود
------------------------------
بله داداش گلم راست میگی نباید این تاپیک بخوابه-واسه همین از همتون میخوام کمک کنید و عکسای مربوطه رو قرار بدید-حتما لازم نیست خودتون گرفته باشید
در مورد توضیحات هم ممنونم کاملا درسته
بله بله توی همین تاپیک توضیح بده داداش گلم ممنونت میشم ;)

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکات آیین نامه ای

نکات آیین نامه ای

مقطع ستونها میتونه مربع - مستطیل - چند ضلعی - دایره باشد

حداقل تعداد میلگرد توو ستونها به ازای هر ضلع 1 میلگرده و درباره ستونهای با مقطع دایره 6 میلگرد

حداقل سایز میلگرد در ستونها آرماتور نمره 14 هستش

قالب بندی ستون تا تراز سقف انجام میشه

با ضربه زدن به قالب کار ویبره رو میشه انجام داد

بتن ریزی باید با لوله ترمی انجام بشه تا دانه بندی بتن از بین نره یا توو ارتفاع حدود 1/5 متری دریچه در نظر گرفته بشه برای بتن ریزی

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد قالب برداری باید بگم که با توجه به دمای هوا زمان محاسبه میشه که طبق جدول بیان شده
الف – برای دمای صفر درجه بعد از گذشتن 30 ساعت
ب- دمای 8 درجه بعد از 18 ساعت
ج- دمای 16 درجه – 12 ساعت
د- دمای 24 و بالاتر از اون 9 ساعت بعد از بتن ریزی باید قالب ها رو برداشت
در خصوص عمل آوردن بتن یا همون مرطوب نگه داشتنش باید بگم برای سطوح مختلف روشهای متفاوتی هست ، که تعدادی از این روشها مشترکه ، مثل استفاده از گونی یا پلاستیک ، یا کاغذ ضد رطوبت و یا آبپاشی مستمر اما بعضی از روشها هم برای سطوح خاص خودشونه ، مثل استفاده از شن و ماسه یا کاه خیس که برای سطوح افقی مثل تیر و دال استفاده میشه و برای ستون کاربردی نداره
اما برای مرطوب نگهداشتن ستون 3 روشی که بیشتز استفاده میشه
الف – آب پاشی مداومه ، که با توجه به دمای هوا و سرعت تبخیر ، هر چند ساعت یک بار به بتن آب پاشیده میشه
ب- استفاده از گونی ، همونطور که مهندس معین هم اشاره کرد ، که برای این کار باید گونی رو به صورت مارپیچ دور ستون پیچید و اونو خیس کرد ، و چون گونی آب رو توی خودش نگه میداره ، نیازی به آب پاشی بتن به تعداد بدون استفاده از گونی نیست
ج – استفاده از پلاستیک ، که توی این روش اول بتن آب پاشی میشه بعد پلاستیک دور اون پیچیده میشه و چون پلاستیک آب رو از خودش عبور نمیده برای همین وقتی در اثر هیدراتاسیون آب بخار میشه ، نمیتونه از پلاستیک عبور کنه و دوباره به سطح بتن برمیگرده

Moein.B

ممنون از دوستای گلم که کمک کردید-حالا من چندتا عکس میزارم -عکس های زیر پر از ایراد هستند لطفا دوستان کمک کنند و ایرادات رو بیان کنند
DSC04010.jpg
به نظر شما پیمانکار قصدش از کار زیر گول زدن ناظر هست؟
DSC04005.jpg

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از دوستای گلم که کمک کردید-حالا من چندتا عکس میزارم -عکس های زیر پر از ایراد هستند لطفا دوستان کمک کنند و ایرادات رو بیان کنند
مشاهده پیوست 161145
به نظر شما پیمانکار قصدش از کار زیر گول زدن ناظر هست؟
مشاهده پیوست 161146
عکس اول : :surprised: تمامی اتصالات ممکن رو توی ستون آورده ، الان فقط من موندم بتن میتونه تو این ستون ریخته بشه ، یعنی اصن جای ریختن بتن داره ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
عکس دوم : نمیدونم والله شاید میخواسته شایدم نمیخواسته ، اگه بگه که کار ستون تموم شده صد در صد میخواسته بپیچون شک نکن

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

همون طور که خانم احمدپور فرمودن سنجاقی ها بعضیاش بسته نشدن و به قول بوگاتی رنسانس عزیز بتن ریزی این ستون بخاطر زیادی آرماتورهاش واقعا سخته

فک کنم این ستون کرمو شده و ماله کشیدن روشو!!!

Moein.B

این سنجاق ها رو چرا اینطوری بستن ؟؟
این سنجاق هارو الکی گذاشتن که سریع بتن ریزی کنند که مهندس ناظر از اینکار جلوگیری کرد
اگر منظورتون خالی گذاشتن یه گوشه از ستون هست ، فکر نکنم هدف گول زدن باشه ، دلیل خاصل داره ، ولی من نمیدونم !؟!
نه منظورم کرمو بودن بتن بود که درستش کردن

Moein.B

فكر كنم منظورش از گول زدن، مربوط به تعمير ستون ميشه!
جالبه كهفقط اين ستون بتن ريزي شده و ستون دورتر حتي قالب بندي هم نشده.

---------------------------------------------------------------------
بله دقیقا همینطوره
درسته قالب بندی نشده اون هم به این دلیل امکاناتشون کم بود و نمیخواستن از جای دیگه قالب کرایه کنند-به نظرتون ایراد داره که ستون ها با هم هماهنگ ریخته نشن؟

Moein.B

عکس اول : :surprised: تمامی اتصالات ممکن رو توی ستون آورده ، الان فقط من موندم بتن میتونه تو این ستون ریخته بشه ، یعنی اصن جای ریختن بتن داره ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
عکس دوم : نمیدونم والله شاید میخواسته شایدم نمیخواسته ، اگه بگه که کار ستون تموم شده صد در صد میخواسته بپیچون شک نکن

---------------------------------------------------------------------------
درسته سخته بتن ریزی توی این شرایط-البته طراح اینجا ک.لاک کرده-ماشالله تا جایی که میتونسته پوسته مالکو کنده-فکر کنم دشمنی داشتن
حالا به نظر شما میتونه یه مقداری بتن رو شل تر کنه؟یا میتونه از روان کننده استفاده کنه؟

Moein.B

همون طور که خانم احمدپور فرمودن سنجاقی ها بعضیاش بسته نشدن و به قول بوگاتی رنسانس عزیز بتن ریزی این ستون بخاطر زیادی آرماتورهاش واقعا سخته

فک کنم این ستون کرمو شده و ماله کشیدن روشو!!!

------------------------------------------------------------------------
بله اینم اصل ستونش
DSC03966.jpg

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته سخته بتن ریزی توی این شرایط-البته طراح اینجا ک.لاک کرده-ماشالله تا جایی که میتونسته پوسته مالکو کنده-فکر کنم دشمنی داشتن
حالا به نظر شما میتونه یه مقداری بتن رو شل تر کنه؟یا میتونه از روان کننده استفاده کنه؟

فوق روان کننده هم میشه استفاده کرد
ولی از ضوابطش خبر ندارم که توو ستون مجاز هست یا نه که از انواع روان کننده ها و فوق روان کننده ها استفاده بشه یا نه
ولی چیزی که بدیهی هست اینه که استفاده از اینا باعث کم شدن مقاومت بتن میشه
شل کردن بتن در هر شرایط غیر مجاز هست
برای استفاده از روان کننده ام باید آب بتن رو کم کرد

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمالا سر دشمنی داشته :D
نه اگر بخواد بتنو شلتر کنه ، اونم تو جای حساسی مثل ستون ، باعث میشه که دانه بندی بتن به هم بریزه ، یعنی شن و ماسه از هم جدا بشن و این یعنی عملا تا 80 درصد مقاومت بتن نابود میشه
روان کننده هم فکر نکنم کاری بکنه چون مشکل این ستون اینجاست که دونه های شن از تو این آرماتور بندی که مثل تور میمونه رد نمیشن اصلا

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو عکس اولی ارماتور بندی فوق العاده افتضاحه....
ظاهرا در هر مقطع از دوتا خاموت درون هم و یه سنجاقی(قلاب) استفاده کرده
خاموتها با میلگردهای کنج فاصله دارن به عبارتی میلگردهای طولی رو به گوشه هدایت نکرده و بعد ببنده(سمت چپ تصویر)...
خم سنجاقی باید 180 درجه باشه که در اینجا از خم 90 استفاده شده....
تو این تصویر به نظر میرسه که طول اورلب هم کم در نظر گرفته شده....
از لحاظ بتن ریزی مشکلی نداره به شرطی که قالب بندی رو یه شخص مجرب انجام بده نه این کسی که این اثر رو خلق کرده...

درمورد عکس دوم هم گفته دوستمون صحیح هست.کرمو شدن بتن و ترمیم بوسیله ملات و ماله کشی...
این مورد در خیلی از جاها مرسومه و به نظر من بهتر از کرمو موندن بتن هست ،حداقل به خاطر حفاظت از میلگردها ....

درکل کارگاه بی نظمی باید باشه(با توجه به عکس دومی)

Moein.B

تو عکس اولی ارماتور بندی فوق العاده افتضاحه....
ظاهرا در هر مقطع از دوتا خاموت درون هم و یه سنجاقی(قلاب) استفاده کرده
خاموتها با میلگردهای کنج فاصله دارن به عبارتی میلگردهای طولی رو به گوشه هدایت نکرده و بعد ببنده(سمت چپ تصویر)...
خم سنجاقی باید 180 درجه باشه که در اینجا از خم 90 استفاده شده....
تو این تصویر به نظر میرسه که طول اورلب هم کم در نظر گرفته شده....
از لحاظ بتن ریزی مشکلی نداره به شرطی که قالب بندی رو یه شخص مجرب انجام بده نه این کسی که این اثر رو خلق کرده...

درمورد عکس دوم هم گفته دوستمون صحیح هست.کرمو شدن بتن و ترمیم بوسیله ملات و ماله کشی...
این مورد در خیلی از جاها مرسومه و به نظر من بهتر از کرمو موندن بتن هست ،حداقل به خاطر حفاظت از میلگردها ....

درکل کارگاه بی نظمی باید باشه(با توجه به عکس دومی)

------------------------------------------------------------------------------------
سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدی که گفتید-همگی درست هستند اما در مورد صحبت آخرتون-درسته که از کزمو موندن بهتره ولی به نظر من اجازه نداره قبل از اینکه مهندس ناظر ببینه اونهارو اقدام به همچین کاری بزنن
و اما نظر بنده برای جلوگیری از کرمو شدن بتن در ستون ها:ممکنه که ویبراتور به ته ستون نرسه با توجه به اینکه ستون خیلی شلوغه-برای همین میتونند با استفاده از ته چکش به بدنه ی قالب بزنند که تقریبا میشه گفت کار ویبره رو انجام میده و از قدیم گفتن کاچی به از هیچی :cool:
عکس بعدی که قرار مبدم روغن کاری قالب هاست با استفاده از روغن سوخته که باعث میشه بتن به سطح قالب نچسبه
DSC04013.jpg

عکس بعدی که قرار میدم قرار دادن یکسری پلیت داخل ستون هاست تا بتونند پنجره یا در و یا هرچیز دیگری رو بهش جوش بدند
DSC04007.jpg

Moein.B

احتمالا سر دشمنی داشته :D
نه اگر بخواد بتنو شلتر کنه ، اونم تو جای حساسی مثل ستون ، باعث میشه که دانه بندی بتن به هم بریزه ، یعنی شن و ماسه از هم جدا بشن و این یعنی عملا تا 80 درصد مقاومت بتن نابود میشه
روان کننده هم فکر نکنم کاری بکنه چون مشکل این ستون اینجاست که دونه های شن از تو این آرماتور بندی که مثل تور میمونه رد نمیشن اصلا

-----------------------------------
نه منظورم این نیست که دیگه شربت درست کنه بریزه توش که :D منظورم اینه که یکمی روون تر
خب راهکارتون چیه واس اینکه بشه بتن ریزی کزد؟-ناظر میتونه از طراح بخواد که نقشرو دوباره محاسبه کنند؟چون من که محاسبه می کنم میدونم که میشه سبکترش کرد-خیلی سبکتر

Moein.B

فوق روان کننده هم میشه استفاده کرد
ولی از ضوابطش خبر ندارم که توو ستون مجاز هست یا نه که از انواع روان کننده ها و فوق روان کننده ها استفاده بشه یا نه
ولی چیزی که بدیهی هست اینه که استفاده از اینا باعث کم شدن مقاومت بتن میشه
شل کردن بتن در هر شرایط غیر مجاز هست
برای استفاده از روان کننده ام باید آب بتن رو کم کرد

خب همه ی افزودنی ها مقاومت بتن رو کم نمی کنند و فقط بعضی از اونها هستند که باعث کاهش مقاومت میشه
از روان کننده ها تا 3 درصد(نهایتا5درصد) وزن آب مصرفی (جایگزین ) استفاده کرد

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
------------------------------------------------------------------------------------
سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدی که گفتید-همگی درست هستند اما در مورد صحبت آخرتون-درسته که از کزمو موندن بهتره ولی به نظر من اجازه نداره قبل از اینکه مهندس ناظر ببینه اونهارو اقدام به همچین کاری بزنن
و اما نظر بنده برای جلوگیری از کرمو شدن بتن در ستون ها:ممکنه که ویبراتور به ته ستون نرسه با توجه به اینکه ستون خیلی شلوغه-برای همین میتونند با استفاده از ته چکش به بدنه ی قالب بزنند که تقریبا میشه گفت کار ویبره رو انجام میده و از قدیم گفتن کاچی به از هیچی :cool:
عکس بعدی که قرار مبدم روغن کاری قالب هاست با استفاده از روغن سوخته که باعث میشه بتن به سطح قالب نچسبه
مشاهده پیوست 161677

عکس بعدی که قرار میدم قرار دادن یکسری پلیت داخل ستون هاست تا بتونند پنجره یا در و یا هرچیز دیگری رو بهش جوش بدند
مشاهده پیوست 161678

معمولا پیمانکار باید یه قدم از ناظرش جلو باشه!ظاهرا اینم یه ساختمون مسکونیه و ناظر از ناظرهای نظامه،در کارای دولتی ناظرها خیلی سخت میگیرن اما اینجاها نه.....
مطمئن باش ناظر هم ببینه دستور ترمیم با ملات رو میده،بعید میدونم واسه کرمو شدن دستور تخریب بده.....

کرمو شدن بتن عوامل زیادی داره،اما علت اصلی کرمو شدن در ستون(پای ستون)بتن ریزی از ارتفاع زیاد هست چون باعث میشه دانه بندی بهم بخوره در پایین ،و بتن کرمو دربیاد.البته چکش زدن به قالب هم بی تاثیر نیست به شرط بتن ریزی صحیح...
دوتا عکس بعدی هم کارای بجاییه که انجام شده.

Moein.B

معمولا پیمانکار باید یه قدم از ناظرش جلو باشه!ظاهرا اینم یه ساختمون مسکونیه و ناظر از ناظرهای نظامه،در کارای دولتی ناظرها خیلی سخت میگیرن اما اینجاها نه.....
مطمئن باش ناظر هم ببینه دستور ترمیم با ملات رو میده،بعید میدونم واسه کرمو شدن دستور تخریب بده.....

کرمو شدن بتن عوامل زیادی داره،اما علت اصلی کرمو شدن در ستون(پای ستون)بتن ریزی از ارتفاع زیاد هست چون باعث میشه دانه بندی بهم بخوره در پایین ،و بتن کرمو دربیاد.البته چکش زدن به قالب هم بی تاثیر نیست به شرط بتن ریزی صحیح...
دوتا عکس بعدی هم کارای بجاییه که انجام شده.

-----------------------------------------------------------------------
بله شما درست میگی دوست خوبم هیچوقت نمیاد دستور تخریب بده چون دستور تخریب به این آسونیا نیست ولی در دادن امتیاز می تونه موثر باشه
بله درست میگید بتن ریزی ستون رو باید در دو مرحله انجام میداد و از ارتفاع کمتری بتن ریزی می کردند
موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است.