آینده شغلی کارشناسی ارشد صنایع

aspx

عضو جدید
لطفا در مورد آینده شغلی گرایشهای ارشد صنایع توضیح دهید؟

کدام بهتر است؟ و چه مشاغلی را شامل میشود؟
من لیسانس مهندسی کامپیوتر هستم و میخواستم این رشته را برای ارشد (مهندسی سیستم ) بیشتر مد نظرم است
نظر شما چیه؟

just a dream

عضو جدید
سلام.من خیلی چیزی نمیدونم.فقط میتونم راهنماییت کنم از محسن عسگری بپرس.عضو فعال سایت هست

Golmakani

عضو جدید
اینده شغلی کارشناسی ارشد سیستم

اینده شغلی کارشناسی ارشد سیستم

با سلام.
نمیدونم که ایا جوابتون رو گرفتید یا نه؟ اگر هنوز نیاز به مشاوره دارید، اعلام کنید.

r0zeabi

عضو جدید
سلام
موضوع جالبي برا من هم سواله؟
من رشتم صنايع نيست ولي دارم برا ارشد صنايع شركت مي كنم

اگه ميشه بيشتر توضيح بديد

aspx

عضو جدید
این همه مهندس صنایع تو این سایتند و به این سوال مهم پاسخ نمیدن چرا؟؟؟؟؟

jalal m.k

عضو جدید
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]
این همه مهندس صنایع تو این سایتند و به این سوال مهم پاسخ نمیدن چرا؟؟؟؟؟

[/FONT] [FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]با سلام[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]من یکی از اعضاء جدید هستم و کارشناس ارشد صنایع (فارغ التحصیل 82).[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>] در مورد سوال دوست عزیزی که راجع به آینده شغلی این رشته پرسیده بودند باید بگم اول از همه باید بدونید که یک کارشناس صنایع به چه شغلها و شاخه های شغلی کشیده میشه بعد با بررسی درس هایی که در طول تحصیل کارشناسی ارشد (عموماً) گذرانده میشه راجع به این سوال بحث کرد من سابقه 7 ساله کاری دارم و سعی میکنم در 2 بخش جواب سوال رو بدم من با بیشنر شاخه های شغلی رشته خودم آشنا هستم و در بخش اول سعی دارم این شاخه ها را معرفی کنم و در ادامه به بررسی کارشناسی ارشد می پردازم (این تقسیم بندی شخصی است):[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]1)تضمین کیفیت (ایزو): بچه هایی که از اول رفتند دنبال فراگیری ایزو و انواع و اقسام سیستم های مرتبط با آن و یا آموزش این مطالب و با کمی پشتکار تا سر ممیزی و ... پیش رفتند[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]2)شاخه تولید عملی ( زمان سنجی، مطالعه کار و تولید ناب): فارغ التحصیلانی که مثل خود من کف کارگاه های تولیدی بودند و در بهینه سازی فرآیند های تولیدی ، مطالعه کار و زمانسنجی و در این اواخر با معرفی تولید ناب، دنبال ناب سازی صنایع و مفاهیمی چون (Kaizen, Just in Time,5S, 6 Sigma) بودند.[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]3)شاخه تولید نظری(برنامه ریزی تولید و ...) : توی این شاخه ، مهندسین صنایع در بخشهای بررسی روشهای برنامه ریزی تولید از MRP گرفته تا تولید به موقع فعال میشوند و یا به سراغ مفاهیم نظری تری مثل شبیه سازی تولید می روند.[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]4)شاخه کنترل پروژه: در این شاخه با دانستن مفاهیم اساسی کنترل پروژه و یاد گرفتن نرم افزارهای این رشته (MSP, Primavera 3 or 6) و صد البته دانستن مفاهیم مدیریت پروژه (PMBOK استاندارد مدیریت پروژه) می توان وارد این شاخه پول ساز شد. چرا ؟ چون اکثر شرکتهای نفتی و پتروشیمی و شرکتهای پیمانکاری وابسته احتیاج وافری به نیروی کاردان پروژه دارند و پول خوبی هم میدهند! [/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]5)شاخه سیستم : در این شاخه مهندسین صنایع به تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعاتی می پردازند و دنبال مفاهیم و ساختارهایی چون MIS , DSS, ERP(سیستم اطلاعات مدیریت، سیستم پشتیبان تصمیم و برنامه ریزی منابع سازمان ) هستند.[/FONT]
[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]6)شاخه مطالعه طرح ها و تحلیل اقتصادی: در این شاخه با دانستن مفاهیم دروس اساسی مثل اقتصاد مهندسی و طراحی و طرح ریزی کارخانه و فراگیری نرم افزارهای این شاخه مثل COMFAR III میتوان عرضه اندام کرد ! در واقع در اکثر موارد هدف در این شاخه ارائه یک طرح توجیهی جامع (Feasibility Study) برای تولید یک محصول ویا خدمت خاص را داریم . این طرح از معرفی محصول آغاز و با بررسی و ارائه شاخص های مالی و اقتصادی مثل آنالیز نقطه سر به سر ، نرخ بازگشت سرمایه و... پایان می یابد.[/FONT]

[FONT=<mj><mj>Tahoma</mj></mj>]:gol:

[/FONT]

jalal m.k

عضو جدید
با سلام:

بخش دوم:
در ادامه مطالب باید بگم کارشناسی ارشد مهندسی صنایع (تا جایئکه یادم هست) دارای دروس اصلی و انتخابی زیر است که من سعی دارم ارتباط این دروس را با شاخه های ذکر شده در پست قبل بیان کنم:
1)اقتصاد مهندسی پیشرفته : فوق العاده ضروری ! این درس در واقع ادامه درس اصلی در کارشناسی است و برای بررسی انواع طرح های اقتصادی لازم و ضروری است لذا کسانی که دوست دارند در بخش 6 (شاخه ها) ادامه فعالیت دهند به این درس توجه خاصی داشته باشند
2)تئوری صف، سریهای زمانی و تحقیق در عملیات پیشرفته : انگونه که از اسم این دروس پیداست برای دوستان علاقمند به شاخه های شغلی بندهای 3 و 5 مناسب است. (تئوری)
3)آمار مهندسی پیشرفته: فوق العاده ضروری ! این درس معمولاً در دو بخش نظری و عملی تدریس میشود و بخش عملی آن شامل بحث "طراحی آزمایشها" DOE است که به واقع می توان گفت کاربرد فراوانی در شاخه های تولید عملی (بند 2) و سایر شاخه ها دارد .
4)طراحی سیستم های صنعتی: فوق العاده ضروری ! این درس در واقع به بررسی نظری و عملی در مبحث مکانیابی تسهیلات (چه فضا پیوسته باشد و چه گسسته) می پردازد و کاربرد فوق العاده زیادی در صنعت دارد به خصوص علاقمندان به مباحث عملی و نظری تولید احتیاج زیادی به آن دارند . به طور مثال مکانیابی یک ماشین تولید جدید در سوله تولید و ...
5)سایر دروس انتخابی ( تئوری فازی ، هوش مصنوعی و ...) : این دروس نیز به نوبه خود مفاهیم جالبی را در خود جای داده اند و هر کس با توجه به کاربرد آنها در صنعت می تواند از این دروس در بهینه سازی سیستم ها استفاده کند . به طور مثال تئوری فازی ، کاربرد خوبی در زمینه ساده سازی سیستم های تولیدی (مدارات الکتریکی ساده تر و ...) و ارائه سیستم های خبره (Expert Systems) دارد.
امیدوارم توضیحاتم تا حدی پاسخگوی سوالتان بوده باشد.:gol:

"hasta"

عضو جدید
با سلام:

بخش دوم:
در ادامه مطالب باید بگم کارشناسی ارشد مهندسی صنایع (تا جایئکه یادم هست) دارای دروس اصلی و انتخابی زیر است که من سعی دارم ارتباط این دروس را با شاخه های ذکر شده در پست قبل بیان کنم:
1)اقتصاد مهندسی پیشرفته : فوق العاده ضروری ! این درس در واقع ادامه درس اصلی در کارشناسی است و برای بررسی انواع طرح های اقتصادی لازم و ضروری است لذا کسانی که دوست دارند در بخش 6 (شاخه ها) ادامه فعالیت دهند به این درس توجه خاصی داشته باشند
2)تئوری صف، سریهای زمانی و تحقیق در عملیات پیشرفته : انگونه که از اسم این دروس پیداست برای دوستان علاقمند به شاخه های شغلی بندهای 3 و 5 مناسب است. (تئوری)
3)آمار مهندسی پیشرفته: فوق العاده ضروری ! این درس معمولاً در دو بخش نظری و عملی تدریس میشود و بخش عملی آن شامل بحث "طراحی آزمایشها" DOE است که به واقع می توان گفت کاربرد فراوانی در شاخه های تولید عملی (بند 2) و سایر شاخه ها دارد .
4)طراحی سیستم های صنعتی: فوق العاده ضروری ! این درس در واقع به بررسی نظری و عملی در مبحث مکانیابی تسهیلات (چه فضا پیوسته باشد و چه گسسته) می پردازد و کاربرد فوق العاده زیادی در صنعت دارد به خصوص علاقمندان به مباحث عملی و نظری تولید احتیاج زیادی به آن دارند . به طور مثال مکانیابی یک ماشین تولید جدید در سوله تولید و ...
5)سایر دروس انتخابی ( تئوری فازی ، هوش مصنوعی و ...) : این دروس نیز به نوبه خود مفاهیم جالبی را در خود جای داده اند و هر کس با توجه به کاربرد آنها در صنعت می تواند از این دروس در بهینه سازی سیستم ها استفاده کند . به طور مثال تئوری فازی ، کاربرد خوبی در زمینه ساده سازی سیستم های تولیدی (مدارات الکتریکی ساده تر و ...) و ارائه سیستم های خبره (Expert Systems) دارد.

امیدوارم توضیحاتم تا حدی پاسخگوی سوالتان بوده باشد.:gol:
سلام دوست عزیز ممنون توضیحات شما مفید بود اما واقعیتش تفکر جاافتاده اینه که ارشد خوندن کلا فایده نداره تو ایران و بهتره که کار کنیم سئوال من از شما اینه به عنوان کسی که ارشد خونده آیا راضی هستید؟آیا فکر می کنید اگر نمی خوندید از لحاظ شغلی فرق زیادی داره؟ممنون

jalal m.k

عضو جدید
سلام دوست عزیز ممنون توضیحات شما مفید بود اما واقعیتش تفکر جاافتاده اینه که ارشد خوندن کلا فایده نداره تو ایران و بهتره که کار کنیم سئوال من از شما اینه به عنوان کسی که ارشد خونده آیا راضی هستید؟آیا فکر می کنید اگر نمی خوندید از لحاظ شغلی فرق زیادی داره؟ممنون

با سلام

ببخشید من قصد نصیحت ندارم ولی اگر اینجوری بخواهیم فکر کنیم کلا بهتره تو ایران درس نخونیم و بریم دنبال کار آزاد!! خیلی هم خوبه مطمئن باشید درآمد هم بهتر خواهد بود چرا 4 سال هدر بدیم اینطور نیست؟
راستشو بخواهید باید در تحلیل یک مسئله و انتخاب راه حل هر دو جنبه مثبت و منفی رو ببینیم چه چیزهایی بدست میآوریم و چه چیزهایی از دست می دهیم به طور مثال همین ادامه تحصیل .
جنبه منفی اینه که ممکنه فکر کنیم که ای بابا من 2 سال از بازار کار عقب می افتم درحالی که شما می تونید حین تحصیل کار هم بکنید ! چون معمولا کلاسهای فوق 2 تا3 روز در هفته هستند و با کمی پشتکار میشه کار هم کرد همانطوری که خیلی از بچه های فوق اینکار رو میکنند . جنبه مثبت اینکه امکان ادامه تحصیل به مقاطع بالاتر یعنی دکترا و استادی در دانشگاه (تدریس) است که معمولا درامد بالاتری هم به دست میدهد با همه اینها این جنبه ها به خود فرد بستگی دارد و نوع تفکر وی

موفق باشید

"hasta"

عضو جدید
با سلام

ببخشید من قصد نصیحت ندارم ولی اگر اینجوری بخواهیم فکر کنیم کلا بهتره تو ایران درس نخونیم و بریم دنبال کار آزاد!! خیلی هم خوبه مطمئن باشید درآمد هم بهتر خواهد بود چرا 4 سال هدر بدیم اینطور نیست؟
راستشو بخواهید باید در تحلیل یک مسئله و انتخاب راه حل هر دو جنبه مثبت و منفی رو ببینیم چه چیزهایی بدست میآوریم و چه چیزهایی از دست می دهیم به طور مثال همین ادامه تحصیل .
جنبه منفی اینه که ممکنه فکر کنیم که ای بابا من 2 سال از بازار کار عقب می افتم درحالی که شما می تونید حین تحصیل کار هم بکنید ! چون معمولا کلاسهای فوق 2 تا3 روز در هفته هستند و با کمی پشتکار میشه کار هم کرد همانطوری که خیلی از بچه های فوق اینکار رو میکنند . جنبه مثبت اینکه امکان ادامه تحصیل به مقاطع بالاتر یعنی دکترا و استادی در دانشگاه (تدریس) است که معمولا درامد بالاتری هم به دست میدهد با همه اینها این جنبه ها به خود فرد بستگی دارد و نوع تفکر وی

موفق باشید
ممنون دوست عزیز منم تصمیمم رو گرفتم و رفتم کلاس کنکور اسم نوشتم که پشیمون نشم فقط خیلی می ترسم ازاینکه قبول نشم اما با وجود اینکه می خواستم از ایران برم اما تصمیمم عوض شد و قدم در این راه گذاشتم
التماس دعا
ممنون:gol:

بالا