آیا برای نریختن زباله در کوچه و خیابان یا حتی در طبیعت فرهنگ سازی می شود؟

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز

هر روزه شاهد ریختن زباله از ماشین یا عابران پیاده هستیم و یا اغلب مسافران و گردشگرانی را می بینیم که زباله های خود را در طبیعت رها می کنند.

جدا از طبیعت چقدر به شهرمان بها می دهیم؟ آیا بهتر نیست هزینه جمع آوری زباله های سرگردان صرف اموری مهمتر شود؟ برای هیچ کس هم نه هزینه دارد نه قناعت لازم دارد.
به نظر شما برای جلوگیری و فرهنگ سازی آن چه کاری باید انجام دهیم؟ آیا تا به حال خودتان پیش قدم شده اید؟
منتظر نظرات و پیشنهادهای شما هستیم.

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام........سپاس بابت موضوعی که انتخاب کردین......در بسیاری از کشورهای دنیا اگر شما زباله بریزی در خیابان جریمه میشوی.........جریمه های کمی هم نیستن..........ولی متاسفانه تو کشور ما محدود افرادی هستند که میگن میخوام بریزم!......پس کارگر شهرداری برای چی حقوق میگیره!
از طرفی هم خب فارغ از بحث فرهنگ........چقدر سطل آشغال در سطح شهر هست؟........آیا کم میبینیم سطل آشغال هایی که تا سر پر از انواع و اقسام زباله است؟!.........

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام درود بر تو...
چیزی که من اعتقاد دارم اینه که کلا مردم ایران دوست ندارن تغییری در سبک زندگیشون و فرهنگشون بدن و در مقابل هرگونه تلاشی که در جهت تغییر سبک زندگیشون بربیاد به شدت ایستادگی میکنند:D
تنها عاملی که میتونه اونارو از موضع خودشون عقب بشونه زوره تا زور بالای سر ایرانی ها نباشه هیچ اتفاقی نمی افته باید همونجوری که اقا محمد گفتن براش جریمه تعین کنیم اونوقته که میبینین چجوری و به سرعت تو زندگی مردم جا میوفته جوری که خودمونم باورمون نمیشه یه روزی آشغالارو روی زمین میریختیم...

بهار00

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام........سپاس بابت موضوعی که انتخاب کردین......در بسیاری از کشورهای دنیا اگر شما زباله بریزی در خیابان جریمه میشوی.........جریمه های کمی هم نیستن..........ولی متاسفانه تو کشور ما محدود افرادی هستند که میگن میخوام بریزم!......پس کارگر شهرداری برای چی حقوق میگیره!
از طرفی هم خب فارغ از بحث فرهنگ........چقدر سطل آشغال در سطح شهر هست؟........آیا کم میبینیم سطل آشغال هایی که تا سر پر از انواع و اقسام زباله است؟!.........

;););)

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

هر روزه شاهد ریختن زباله از ماشین یا عابران پیاده هستیم و یا اغلب مسافران و گردشگرانی را می بینیم که زباله های خود را در طبیعت رها می کنند.

جدا از طبیعت چقدر به شهرمان بها می دهیم؟ آیا بهتر نیست هزینه جمع آوری زباله های سرگردان صرف اموری مهمتر شود؟ برای هیچ کس هم نه هزینه دارد نه قناعت لازم دارد.
به نظر شما برای جلوگیری و فرهنگ سازی آن چه کاری باید انجام دهیم؟ آیا تا به حال خودتان پیش قدم شده اید؟
منتظر نظرات و پیشنهادهای شما هستیم؟

سلام ............ممنون از استارتر محترم جهت شروع این تاپیک مهم .......

متآسفانه کم نیستند اونایی که آشغالو در هر جایی رها میکنند و اصلآ خودشون هم اندکی تآمل نمیکنند....نمیدونن که این آشغالا روزی موجب ناسلامتیه خودشون میشه...و از یه طرفم موجب زشتیه منابع طبیعیمون میشه , جاییکه دوسداریم بریمو از منظره ش , تنفسش , آزاد بودنش و ... لذت ببریم..........با اینکارا نه تنها طبیعتو آلوده میکنن بلکه شخصیت خودشونم زیر سوءال میبرن .........

فقط کافیه هنگام خروج از خانه تنها یه کیسه زباله برداریم و تموم آشغالامونو تو اون بریزیم , چطور که توی خونمون زباله نمیریزیم , چون اونجا زندگی میکنیم... پس باید به طبیعتم آشغال نریزیم چون منبع اصلی تنفس و رهایی از تنشو , روزهای پرکار تنها طبیعته....پس گاهی تـــــــــآمـــــــــــل هم چیز خوبیه ..........ســـاده از کنــــــارش نگـــــذریم

و اینکه خودم هم تا بتونم با خودم کیسه زباله میبرم و جهت زباله های خودمون اقدام میکنم و تو دل طبیعت رها نمیکنم .........

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به جای فرهنگ سازی بهتره سطل زباله همه جا قرار بدن... من خیلی وقتا زباله ای که دستمه رو باید کلی نگهش دارم تا یه سطل زباله پیدا کنم

باور کن سطل آشغالم باشه فرقی نمیکنه ، این ملت همینن :|

شب عاشورا ، نزدیک خونمون شیرکاکائو میدادن ... خانومه شیرکاکائوشو که خورد ، لیوانشو دقیقا انداخت جلوی پاش ...باور کن سطل آشغال چهار قدم اونور تر بود ... تیپ و ظاهرشم خیلی خوب بودااا ... یعنی نمیشه گفت بی سواد و دهاتی و اینا بوده باشه ... اونوخ همینا پاش که بیوفته کلی شعار میدن ... ملت ما فقط ادعان :| ... اونشب سطلا رو که نگاه میکردم ، همشون نیمه خالی بودن و کنارشون پر از لیوان و ظرف یه بار مصرف :/

اشغال ریخیتم فرهنگ سازی میخواد .ملت نمی فهمه نیاید اشغال بریزه حتما باید یادش بدیم.
ادعای این ملت منو کشته تمدن2500ساله دم از هخامنشی بودن و غیره....
:w15:فرهنگ و تمدن 2500 ساله :w22:
سلام درود بر تو...
چیزی که من اعتقاد دارم اینه که کلا مردم ایران دوست ندارن تغییری در سبک زندگیشون و فرهنگشون بدن و در مقابل هرگونه تلاشی که در جهت تغییر سبک زندگیشون بربیاد به شدت ایستادگی میکنند:D
تنها عاملی که میتونه اونارو از موضع خودشون عقب بشونه زوره تا زور بالای سر ایرانی ها نباشه هیچ اتفاقی نمی افته باید همونجوری که اقا محمد گفتن براش جریمه تعین کنیم اونوقته که میبینین چجوری و به سرعت تو زندگی مردم جا میوفته جوری که خودمونم باورمون نمیشه یه روزی آشغالارو روی زمین میریختیم...

;)

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ...
ممنونم دوست محترم بابت دعوت ....:)
من هزارتا عذاب وجدان میگیرم اگه یه چوب بستنیو زمین بندازم ....
اونقد نگرش میدارم خودمو درگیرش میکنم ولی زمین نمیتدازم :D

دختر بهاری

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرسی از دعوتت دوست عزیز
من آشغال نمیریزم رو زمین خوشم نمیاد
نهایتا اگه جایی سطل زباله ندیدم پوست کیک و اینجور چیزا رو میذارم تو کیفم بعد اومدم خونه میندازم تو آشغالی
خودمونیم که باید کمک کنیم به طبیعت
اونم طبیعت به این نازی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این موضوع بحث روی شاخه و برگه , در حالی که تنه و ریشه رو کسی بهش توجه نمیکنه. شما وقتی یه پیاده رو سالم و درست و حسابی نداری و اینهمه زمین های خالی بدون حصار داخل شهر ها و اینهمه خاک و عملیات بی حد و بدون ضابطه خونه ساز ها و بی حرمتی به حریم تردد مردم و هزار و یک جور معضل شهری داری , دیگه دلت نمیاد برا یه آشغال کوچیک برنامه ریزی کنی. خونه ما تو یه خیابون اونم وسط شهر ارومیه است که بیست ساله پیاده رو هامون سنگ و خاکه خالیه و هنوز آسفالت هم نشده. خیلی از خیابون ها چراغ روشنایی ندارن. چاله چوله ها و سرعت گیر های فراوان و خیابانهای بدون پیاده رو و هزار و یک جور دردسر های شهری که هیچ ارگانی کارش رو درست و صحیح و کامل انجام نمیده.
امروز که یه کانال کنده میشه و مثلا عملیات لوله گذاریشم تموم میشه , تا یکماه نمیان پرش بکنند و آسفالت مجدد بشه. بقیه کاراشونم همین شکلیه.اونوقت من باید دیوانه باشم که به مدیریت آشغال و اینجور کارام بپردازم.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امروزمطلب جالبی خواندم در انگلیس رفتگران شهرداری اشغالای کسانی را که با بی نظمی اشغالاشونو دم در خانه شان میزارن جمع نمیکنن و در عوض اونارو جریمه میکنن .
اونجا همه چی نظم داره , این یکی هم روش .

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

باور کن سطل آشغالم باشه فرقی نمیکنه ، این ملت همینن :|

شب عاشورا ، نزدیک خونمون شیرکاکائو میدادن ... خانومه شیرکاکائوشو که خورد ، لیوانشو دقیقا انداخت جلوی پاش ...باور کن سطل آشغال چهار قدم اونور تر بود ... تیپ و ظاهرشم خیلی خوب بودااا ... یعنی نمیشه گفت بی سواد و دهاتی و اینا بوده باشه ... اونوخ همینا پاش که بیوفته کلی شعار میدن ... ملت ما فقط ادعان :| ... اونشب سطلا رو که نگاه میکردم ، همشون نیمه خالی بودن و کنارشون پر از لیوان و ظرف یه بار مصرف :/

:w15:فرهنگ و تمدن 2500 ساله :w22:

;)

برای کسی که نمیندازه درسته... ولی من که میندازم تو سطل اگه اطرافم نباشه نمیتونم دنبالم ببرم که... مجبور میشم بندازم تو خیابون

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
این موضوع بحث روی شاخه و برگه , در حالی که تنه و ریشه رو کسی بهش توجه نمیکنه. شما وقتی یه پیاده رو سالم و درست و حسابی نداری و اینهمه زمین های خالی بدون حصار داخل شهر ها و اینهمه خاک و عملیات بی حد و بدون ضابطه خونه ساز ها و بی حرمتی به حریم تردد مردم و هزار و یک جور معضل شهری داری , دیگه دلت نمیاد برا یه آشغال کوچیک برنامه ریزی کنی. خونه ما تو یه خیابون اونم وسط شهر ارومیه است که بیست ساله پیاده رو هامون سنگ و خاکه خالیه و هنوز آسفالت هم نشده. خیلی از خیابون ها چراغ روشنایی ندارن. چاله چوله ها و سرعت گیر های فراوان و خیابانهای بدون پیاده رو و هزار و یک جور دردسر های شهری که هیچ ارگانی کارش رو درست و صحیح و کامل انجام نمیده.
امروز که یه کانال کنده میشه و مثلا عملیات لوله گذاریشم تموم میشه , تا یکماه نمیان پرش بکنند و آسفالت مجدد بشه. بقیه کاراشونم همین شکلیه.اونوقت من باید دیوانه باشم که به مدیریت آشغال و اینجور کارام بپردازم.
سلام هم باشگاهی گرامی
بحث اینکه شما توصیف کارای بقیه و نهادهای اجرایی را میگید نیست <هر شخصی موظف هست که نسبت به طبیعتی که در آن زندگی میکنه ی سری قوانینو رعایت کنه<برای مثال شما وقتی به مسافرت میرید دوس دارید جایی که زباله زیاده بشینید یا ی جای خالی از زباله؟ خب طبیعتأ جای مناسبی را برای استراحت در طبیعت انتخاب می کنید اگه قرار باشه هر شخصی مصارف غذایی یا هر چیزی را در طبیعت یا کوچه خیابان رها کنه انسانیت خودشو زیر سوال برده

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام هم باشگاهی گرامی
بحث اینکه شما توصیف کارای بقیه و نهادهای اجرایی را میگید نیست <هر شخصی موظف هست که نسبت به طبیعتی که در آن زندگی میکنه ی سری قوانینو رعایت کنه<برای مثال شما وقتی به مسافرت میرید دوس دارید جایی که زباله زیاده بشینید یا ی جای خالی از زباله؟ خب طبیعتأ جای مناسبی را برای استراحت در طبیعت انتخاب می کنید اگه قرار باشه هر شخصی مصارف غذایی یا هر چیزی را در طبیعت یا کوچه خیابان رها کنه انسانیت خودشو زیر سوال برده

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا باید فرهنگو ساخت؟؟....یعنی یه عده حتما باید بشینن فکر کنن که چیکار کنن که این مشکل حل بشه ؟؟....نمیدونم ملت ایران که انقد ادعای فهم و شعور داریم چرا نمیفهمیم که نباید زباله بریزیم و صرفا نباید به این فکر کنیم که یکی بعد ما میاد و اینو جمع میکنه یا اینکه میگن به درک ....نمیدونن دودش تو چش خودشون میره ....
یا موضوع صرفه جویی مثلا ...نمیدونم چرا همه اول یاد جیب خودشون میفتن اگه میتونن پول آب و برق و گازو بدن هی استفاده میکنن...مثلا توی خوابگاه بچه ها فک میکنن چون پول آب و برقو و گازو یکی دیگه میده و باباشون نمیده میتونن هرچقد دوس دارن استفاده کنن شوفاژ روشنه ولی درم بازه ...کولر روشنه در بازه ...نمیدونن اصلا داستان این پول نیست یه سری جاها همون آبو ندارن یا اینکه این انرژی ها واسش کلی هزینه میشه و باید صرفه جویی کرد ...به نظرم افق دید ملتو باید بازتر کرد ...

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
واااقن خیلی فرهنگ سازی شده!!برا آشغال نریختنم باید فرهنگ سازی بشه!!!!خخخ
شما وقتی بزرگای خونتون مثه پدرو مادرتون تو خیابون آشغال برزین خو شما هم همین کارو میکنین!اگرم آشغال نریزن شما هم همین کارو میکنین!
مشکل اینه که مسئولای کشور ما خودشون همه جا آشغال میریزن اصن نه طبیعت و همه جارو کثیف کردن و میکنن....!!!!!!:D

bbaran

عضو جدید
تشکر از این تایپیک خوبت برای فرهنگ سازی اول باید از خودمون شروع کنیم و خانواده هامون اگه هر کس خودش مواظب باشه اون وقت شهرمون تمیز می مونه کافیه یادمون باشه هر اشغالی که ما میریزیم رفتگر باید روی زمین خم بشه و اونا از روی زمین برداره فقط کافیه خودمونا جای اونا بگذاریم فقط همین............

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر بنده باید این موضوع به دست روان شناس ها سپرده بشه یا حداقل اونها هم نظراتشون رو بگن ، چون مشکل روانی داریم اکثر ماها ، وقتی می بینیم یکی آشغال در طبیعت میریزه اخم میکنیم و متنفر میشیم از اون شخص ، و وقتی با رفقا هستیم و کلا جو گرفته ما رو ، یهو میبینی یه اشغال هم پرت میکنیم و میگیم حالا همین یه بار بود دیگه...

این حالت رو من بیشتر در رانندگی ها دیدم.

مثلا یکی از کارایی که ما انجام میدیم و اکثرمون اصلا متوجه اون نیستیم ، اینه که غذا رو که میخوریم اخرش مثلا اندازه یک قاشق غذا میمونه در بشقابتون ، خب 70 میلیون تا یک قاشق ، چند تن میشه؟ این غذاها چی میشن؟ آیا نمیشد ما به اندازه یک قاشق کمتر میخوردیم و اون یک قاشقی که قرار بود ته ظرف بمونه ، به فقرا میرسید؟ چقدر گرسنه در اینصورت سیر میشدند؟ فکر کردین بهش؟