آیا ایرانی بودن رو انتخاب میکردی؟

آیا ایرانی بودن رو انتخاب میکردی؟

• بله

رای: 58 58.6%
  • خیر

رای: 41 41.4%

• مجموع رای دهندگان
    99

amin karmania

عضو جدید
ایران هیچوقت جای بهتری برای زندگی نمیشه تا وقتی عده ای خودشون رو برتر از دیگران میدونن. تا وقتی به انسانها میکروب گفته میشه. تا وقتی همه ی مناسب در دست کساییه که از طریق سهمیه و .... رفتن یه مدرک بیخودی گرفتن و دارن ریاست جایی رو میکنن که از عهده ی سوادشون خارجه. بهتره یه سری به ادارات دولتی بزنید و ببینید ریاست اونجا به عهده ی کیه. شما هم نگران نباشید مطمئن باشین شغل عالی ای نسیبتون میشه . دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره

من که اصلا با حرفات موافق نیستم!

Sarp

مدیر بازنشسته
البته اون جمله توی پرانتزتون رو متوجه نشدم، جواب سوال خودتون بود از نظر خودتون!

خوبی هاش یکی فرهنگ غنیشه، اینکه بد اجراش میکنیم موضوع جداییه، مرد باش، بمون و تو خوب اجراش کن، و به بقیه هم یاد بده خوب اجراش کنن...
بافت و اعتقادات مذهبی مردمانش، اینکه بعضاً ضد دین عمل میکنن موضوع جداییه....
جدای از همه اینها تعلق خاطر و آرامشیه که بهم میده، هیچ جای دنیا این آرامش رو بهم نمیده، من این آرامش رو با اون بافت مذهبی و اون فرهنگ غنی میخام، مطمئناً جای دیگه بودم با اونجا آرارمش میگرفتم ولی فرهنگ غنی و بافت مذهبی رو شاید نداشتم...
با همین بافت مذهبی و فرهنگ غنی که همه ش در حد حرفه ؟
اگه اجرا نمیشن و کسی بهشون عمل نمیکنه پس از کجا و کی این آرامش رو احساس کردی؟
30 سال که بیشتر نداری؟
از 30 سال قبل به اینور هم مذهب و فرهن بهتر نشده که بدتر هم شده

داش مصطفی پس منظورت کدوم آرامشه؟

ie_k.nazary

عضو جدید
البته اون جمله توی پرانتزتون رو متوجه نشدم، جواب سوال خودتون بود از نظر خودتون!

خوبی هاش یکی فرهنگ غنیشه، اینکه بد اجراش میکنیم موضوع جداییه، مرد باش، بمون و تو خوب اجراش کن، و به بقیه هم یاد بده خوب اجراش کنن...
بافت و اعتقادات مذهبی مردمانش، اینکه بعضاً ضد دین عمل میکنن موضوع جداییه....
جدای از همه اینها تعلق خاطر و آرامشیه که بهم میده، هیچ جای دنیا این آرامش رو بهم نمیده، من این آرامش رو با اون بافت مذهبی و اون فرهنگ غنی میخام، مطمئناً جای دیگه بودم با اونجا آرارمش میگرفتم ولی فرهنگ غنی و بافت مذهبی رو شاید نداشتم...

شما تشخیص دادید تعصب بنده رو؟
باید حتماً نظر شما رو میداشتم تا نظرم به درو از تعصب باشه؟

در بالا توضیح دادم....

احساس کردم منظورتون با بنده بود چون تنها کسی که اینجا گفت من جز ایران جایی نیمرم من بودم...

پیشنهاد میکنم هرجا که میخاید برید برید، ولی سعی کنید این عادت "حرف زدن در مورد دیگران بدون شناختنشون" رو از خودتون درو کنید...

دولت چیش تو جیب من میره؟ حکومت چی به من میده؟ منه دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده ی نیمه بیکاره نیمه متاهل که هنوز جایی کار ندارم و شغل ثابت ندارم و در شرف ازدواجمو، همه مناسب و مشاغلم کجا بود خانم محترم؟

اون عادتتون رو ترک کنید و همگی ترک کنیم، ایران جای بهتری میشه برای زندگی...

inke migid hich jaye donya in aramesh ro e man nemide mishe beporsam to chand ta keshvar boodin ke in nazar ro midin badesham mage faghat irane ke farhange dirine dare va mazhab dare har keshvari vase khodesh din v mazhabi dare ke mosallaman vase mardomesh arzesh dare v doostesh daran chon age intor nabood avazesh mikarddan.man khodam y iraniam v mosalman v be joftesh eftekhar mikonam.v

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که اصلا با حرفات موافق نیستم!

قرار نیست همه ی آدم ها با هم موافق باشن ولی مهمه که برای مخالف ها اجازه ی حرف زدن و ابراز عقیده باشه
دیگه اینجا جواب نمیدم چون همشهریمی نمیخوام به خاطر سیاسی شدن تاپیکت حذف شه.
در کل موضوعی رو انتخاب کردی که به احتمال زیاد منجر به حذف میشه چون یا قومیتی میشه یا سیاسی

amin karmania

عضو جدید
ما چه بخوایم چه نخوایم همه ایرانی ایم!
همه ام باید به فکر بهتر زندگی کردن باشیم!
چجوریش رو دیگه من نمیدونم!

Sarp

مدیر بازنشسته
قرار نیست همه ی آدم ها با هم موافق باشن ولی مهمه که برای مخالف ها اجازه ی حرف زدن و ابراز عقیده باشه
در کل موضوعی رو انتخاب کردی که به احتمال زیاد منجر به حذف میشه چون یا قومیتی میشه یا سیاسی
پارتی بازی هم نباشه اوشضاع بهتر میشه :D
بله
دقیقا
ولی همه حرف میزنیم

هیچ کس مرد عمل نیست

amin karmania

عضو جدید
طوری نیست من فقط دوست دارم نظرات همه بیان بشه !
آخه ساکت بودن یا به زور ساکت کردن بقیه منجر به خفقان میشه و خفقان از داخل ریشه جامعه رو میسوزونه!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایران هیچوقت جای بهتری برای زندگی نمیشه تا وقتی عده ای خودشون رو برتر از دیگران میدونن. تا وقتی به انسانها میکروب گفته میشه. تا وقتی همه ی مناسب در دست کساییه که از طریق سهمیه و .... رفتن یه مدرک بیخودی گرفتن و دارن ریاست جایی رو میکنن که از عهده ی سوادشون خارجه. بهتره یه سری به ادارات دولتی بزنید و ببینید ریاست اونجا به عهده ی کیه. شما هم نگران نباشید مطمئن باشین شغل عالی ای نسیبتون میشه . دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره
مطمئناً با وجود چنین تفکراتی مثل شما ایرن هیچ وقت جای بهتری برای زندگی نخواهد شد!
گفتم این سم مهلک اتهام زدن به دیگران رو اگر بذارید کنار واقعاً خیلی بهتر میشه زندگی کرد...
تمامی مدیران این کشور از همین مردم هستند، همین پدر ما، برادر ما، عموی ما، پسر عموی ما، دایی، خاله همین اطرافیان ما هستند که مدیران این کشورن، از مریخ آدم نیاوردن که!
سعی کنید خودتون رو درست کنید، دیگران درست میشن...

شغلی با حقوق هم بهم پیشنهاد شد، نپذیرفتم، اینم پاسخ زود قضاوت کردن های شما...

این همون اتحاد ملی اسلامی زیر سقف ویروونه اس که من گفتم!
آخه نباید به این راحتی از نیاز های اولیه مون گذشت!
لیس للانسان الی ما سعی...
من حاضر نیستم خیلی چیزها رو از دست بدم ولی زندگیم در رفاه باشه، اگر در رفاه بودن من باعث زیر پا گذاشتن اعتقاداتم بشه، اون رفاه رو نمیخام، اعتقادات برای من مهم تره تا رفاه ظاهری و ....
اعتقادات مذهبی که در ایران بهش رسیدم، بسیار برام ارزشمند تر از چیزهای دیگه است.

خدا، روزی رسونه، به این جمله باور دارم، سربازی و کار و همسر و همه چی به وقتش جور میشه، منتها با تلاش من، نه با غر زدنم...

با همین بافت مذهبی و فرهنگ غنی که همه ش در حد حرفه ؟
اگه اجرا نمیشن و کسی بهشون عمل نمیکنه پس از کجا و کی این آرامش رو احساس کردی؟
30 سال که بیشتر نداری؟
از 30 سال قبل به اینور هم مذهب و فرهن بهتر نشده که بدتر هم شده

داش مصطفی پس منظورت کدوم آرامشه؟
نه، این بافت فرهنگی و مذهبی ایجاد شده ایده آل من نیست، نگفتم ایده آله، ولی از خیلی جاها من اینو بیشتر دوست دارم....
چرا اجرا میشن و پیدا هم میشن که بهشون عمل کنن...
اگر حتی یک نفر پیدا بشه که طبق فرهنگ غنی ایران و طبق مذهب رفتار کنه، مثال نقضیه برای بهانه های ما، یعنی فکر میکنید حتی یک نفر پیدا نمیشه که طبق فرهنگ و مذعب غنی ایران رفتار کنه؟
من فکر کنم بیشتر از یک نفر میشه پیدا کرد....

باید برسی کنی چرا مذهب و فرهنگ بدتر شده، خود فرهنگمون بد شده، یا فرهنگی که با فرهنگون قاطی شده بدش کرده....

به قول یه بنده خدایی، ایرانیان در مرحله گذار اند و بین سه فرهنگ مختلف گیر افتاده اند و دارن اینها رو با هم اداپته میکنن: فرهنگ اسلامی، فرهنگ ایرانی، فرهنگ غربی....

آارمش منظورم "از در کنار هموطنانم بودن" بود....

آخرین ویرایش:

civil.7

عضو جدید

آخر بحث اینکه
الکی خیال بافی نکین همه ایرانی هستین و میمونین و ......
و اصلا نتیجه گیری نداریم و همه نظرات بیخودی بود
این بحثها زیاد شده اینجا و هر جای دیگه اما خب به عمل نمیرسه
شب همگی خوش

amin karmania

عضو جدید
بله اگه آزادی بیان عقاید بود که کار ما به اینجا نمیکشید
زودتر از اینا حل میشد
البته هیچ مشکلی بی راه حل نیست اما سختی زیاد داره همینطور که نمونشو تو این چند سال دیدیم
خیییلی باهات موافقم فقط کاش اجازه بحث داده بشه!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
inke migid hich jaye donya in aramesh ro e man nemide mishe beporsam to chand ta keshvar boodin ke in nazar ro midin badesham mage faghat irane ke farhange dirine dare va mazhab dare har keshvari vase khodesh din v mazhabi dare ke mosallaman vase mardomesh arzesh dare v doostesh daran chon age intor nabood avazesh mikarddan.man khodam y iraniam v mosalman v be joftesh eftekhar mikonam.v
خوب مگر من گفتم فرهنگ و دین سایر کشورها بده؟!

در بین صحبتام خودم اشاره کردم که اگر در کشور دیگه ای به دنیا میومدم شاید آرامش میگرفتم، ولی مطمئناً مثل فرهنگ غنی ایران هیچ جای دیگه پیدا نمیشه....

amin karmania

عضو جدید
کی میگه از عقایدت دست برداری آقا مصطفی!
یه جامعه خوب جامعه ایه که به عقاید همه احترام گذاشته بشه!
خداوکیلی آیا به نظرات این بچه ها اصلا توجهی میشه؟
چرا باید تاپیک ها با نظرات منتقد حذف بشن!
بلاخره همه یه نظری دارن؟

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه بدبختی میدونی چیه.همین ایران قابلیت بالایی داره.
یعنی اگر یک افریقایی بودم اره.اون جا قابلیت پیشرفت و زندگی خوب نداره.
بر عکس شما من افسوس نمیخورم که چرا در ایران به دنیا امدم.
افسوس میخورم که چرا 50 سال یا 100 سال دیگه در ایران به دنیا امدم.
شاید این افکاری که شما دارید را 50 سال پیش یک المانی هم داشت و افسوس میخورد .

ولی من میخوام بپرسم که الان این تاپیک ها و مطالب چه سودی برای ما داره؟؟؟؟؟یعنی الان میخواهیم به کجا برسیم.بزنیم به سرمون؟؟ایا امکان داره با این گفته ها برعکس بشه و مثلا تو کلیفرنیا امریکا یا مونیخ المان به دنیا بیاییم.؟؟؟
من فقط میدونم حالا که ایرانی هستم.جونم هم برایش میدم..

ie_k.nazary

عضو جدید
خوب مگر من گفتم فرهنگ و دین سایر کشورها بده؟!

در بین صحبتام خودم اشاره کردم که اگر در کشور دیگه ای به دنیا میومدم شاید آرامش میگرفتم، ولی مطمئناً مثل فرهنگ غنی ایران هیچ جای دیگه پیدا نمیشه....
bebakhshid vali ta farhange keshvarhaye digar ro nadooni nemitooni in nazar ro bedi nemoonash mesr.y soal azatoo daram ke marboot be in bahs nemishe mitoonem beporsam chejoori y topic ijad mikonan,mamnoon misha,m

Sarp

مدیر بازنشسته
سعی کنید خودتون رو درست کنید، دیگران درست میشن...

نه، این بافت فرهنگی و مذهبی ایجاد شده ایده آل من نیست، نگفتم ایده آله، ولی از خیلی جاها من اینو بیشتر دوست دارم....
چرا اجرا میشن و پیدا هم میشن که بهشون عمل کنن...
اگر حتی یک نفر پیدا بشه که طبق فرهنگ غنی ایران و طبق مذهب رفتار کنه، مثال نقضیه برای بهانه های ما، یعنی فکر میکنید حتی یک نفر پیدا نمیشه که طبق فرهنگ و مذعب غنی ایران رفتار کنه؟
من فکر کنم بیشتر از یک نفر میشه پیدا کرد....

باید برسی کنی چرا مذهب و فرهنگ بدتر شده، خود فرهنگمون بد شده، یا فرهنگی که با فرهنگون قاطی شده بدش کرده....

به قول یه بنده خدایی، ایرانیان در مرحله گذار اند و بین سه فرهنگ مختلف گیر افتاده اند و دارن اینها رو با هم اداپته میکنن: فرهنگ اسلامی، فرهنگ ایرانی، فرهنگ غربی....

آارمش منظورم "از در کنار هموطنانم بودن" بود....
این که از بیخ محاله
خودسازی هر فرد یه عمر زمان میبره
ولی ساختن جامعه توسط دولت و حکومت و . . . کار آسونتری هست

منظورت از فرهنگ ایرانی چیه؟

خودت گفتی :
من این آرامش رو با اون بافت مذهبی و اون فرهنگ غنی میخام

amin karmania

عضو جدید
اخه بدبختی میدونی چیه.همین ایران قابلیت بالایی داره.
یعنی اگر یک افریقایی بودم اره.اون جا قابلیت پیشرفت و زندگی خوب نداره.
بر عکس شما من افسوس نمیخورم که چرا در ایران به دنیا امدم.
افسوس میخورم که چرا 50 سال یا 100 سال دیگه در ایران به دنیا امدم.
شاید این افکاری که شما دارید را 50 سال پیش یک المانی هم داشت و افسوس میخورد .

ولی من میخوام بپرسم که الان این تاپیک ها و مطالب چه سودی برای ما داره؟؟؟؟؟یعنی الان میخواهیم به کجا برسیم.بزنیم به سرمون؟؟ایا امکان داره با این گفته ها برعکس بشه و مثلا تو کلیفرنیا امریکا یا مونیخ المان به دنیا بیاییم.؟؟؟
من فقط میدونم حالا که ایرانی هستم.جونم هم برایش میدم..
سلام
دونستن این موضوع میتونه تصویری از جامعه امروز پیش روی ما بهمون بده!
اینکه ایده ال هر کس چجوری تعریف میشه!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کی میگه از عقایدت دست برداری آقا مصطفی!
یه جامعه خوب جامعه ایه که به عقاید همه احترام گذاشته بشه!
خداوکیلی آیا به نظرات این بچه ها اصلا توجهی میشه؟
چرا باید تاپیک ها با نظرات منتقد حذف بشن!
بلاخره همه یه نظری دارن؟
نه اون دوستمون گفتن از نیازهای اولیه مون نباید بگذریم، من گفتم اگر رسیدن به این نیاز اولیه اعتقادی رو که در ایران بهش رسیدم بخاد مخدوش کنه، من اون نیاز اولیه رو نمیخوام، اعتقادم رو بیشتر میخوام...

عدم انتقاد پذیری جزو ذات و خصلت ایرانی هاست، یک خصیصه بدشونه، ربطی به دولت و حکومت نداره...
بیان نظریات و انتقادات راه خودش رو داره، انتقاد از هر کسی هم راه خودش رو داره، تو مثلاً نمیتونی به سبکی که از دوستت انتقاد میکنی از مثلا رهبر یا ریس جمهور کشور انتقاد کنی، هر کدوم سبک خودشون رو میطلبه....

در مورد تاپیکهای اینجا هم خودم منتقد این وضع هستم...

bebakhshid vali ta farhange keshvarhaye digar ro nadooni nemitooni in nazar ro bedi nemoonash mesr.y soal azatoo daram ke marboot be in bahs nemishe mitoonem beporsam chejoori y topic ijad mikonan,mamnoon misha,m

صفحه اول تالار، یک گزینه اون بالا هست به نام "ایجاد موضوع جدید" یا یه همچین چیزی، از اونجا میتونید اقدام کنید...

فرهنگ سایر کشورها رو هم کم و بیش دست و پا شکسته میدونم، علاقه من به ایران تشکیل شده از سه مولفه:
1)مذهب ایرانیان (شیعه)
2)فرهنگ غنی ایران
3)هموطن و همزبان بودن اطرافیانم

این که از بیخ محاله
خودسازی هر فرد یه عمر زمان میبره
ولی ساختن جامعه توسط دولت و حکومت و . . . کار آسونتری هست

منظورت از فرهنگ ایرانی چیه؟

خودت گفتی :
از بیخ محاله؟
دولت و حکومت رو اشخاصی فرا بشری تشکیل میدن؟
مسولین دولت و حکومت از همین فرد فرد ما تشکیل شده، فردیت هر کدوم از ما درست بشه، و سعی کنیم اطرافیان رو هم درست کنیم، جامعه و حکومت خود به خود درست میشه.....

فرهنگی که سعدی ها و حافظ ها و دانشمندان مختلفش و بزرگان دینی و شهداش تشکیل دادن در طول سالیان مختلف...

گفتم:
جدای از همه اینها تعلق خاطر و آرامشیه که بهم میده، هیچ جای دنیا این آرامش رو بهم نمیده، من این آرامش رو با اون بافت مذهبی و اون فرهنگ غنی میخام، مطمئناً جای دیگه بودم با اونجا آرارمش میگرفتم ولی فرهنگ غنی و بافت مذهبی رو شاید نداشتم..
یعنی در کنار هموطنان و همزبانانم بودن بهم آرامش میده، تیو یه کشور دیگه هم اگر بودم همین آارمش رو داشتم ولی دیگه اون فرهنگ و مذهب ایرانی رو نداشتم، شما نمونه دیگری از فرهنگ و مذهبی مثل فرهنگ و مذهب ایران سراغ دارید؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیر آقا و آقا بابک با اجازتون من برم بخوابم، فردا ان شاء الله اگه عمری بود و تاپیکی برقرار بود، میام برای ادامه گفتگو:gol::gol::gol:

amin karmania

عضو جدید
آزادی بیان تو جامعه ما غیر از بعضی یا برای بقیه معنایی نداره!
اگه ورزشی باشی نمونش همین ممنوع المصاحبه کردن علی دایی!
فقط برای اینکه از بالا دستیاش انتقاد کرد!
به امید فردایی بهتر برا ایران!
شب بخیر،فقط کاش تاپیک ها رو بی دلیل حذف نکن تا بحث ها به نتیجه برسه!
حتی شما هم به این موضوع اعتراض دارین!

Sarp

مدیر بازنشسته
از بیخ محاله؟
دولت و حکومت رو اشخاصی فرا بشری تشکیل میدن؟
مسولین دولت و حکومت از همین فرد فرد ما تشکیل شده، فردیت هر کدوم از ما درست بشه، و سعی کنیم اطرافیان رو هم درست کنیم، جامعه و حکومت خود به خود درست میشه.....

فرهنگی که سعدی ها و حافظ ها و دانشمندان مختلفش و بزرگان دینی و شهداش تشکیل دادن در طول سالیان مختلف...

گفتم:

یعنی در کنار هموطنان و همزبانانم بودن بهم آرامش میده، تیو یه کشور دیگه هم اگر بودم همین آارمش رو داشتم ولی دیگه اون فرهنگ و مذهب ایرانی رو نداشتم، شما نمونه دیگری از فرهنگ و مذهبی مثل فرهنگ و مذهب ایران سراغ دارید؟
بله از بیخ محاله
این شعار خودسازی در طول سالیان تو مخها جا شده!
به نظرت خودسازی آسانتره یا ساختن جامعه ؟

قرار نیست معصومین بیان مملکت و جامعه رو بسازن
ساختن و فراهم آوردن آسایش جامعه زیاد هم به خودسازی نیاز نداره !
مگر اینکه این مسئولین در پائین ترین و رذلترین درجه انسانیت باشند !
اولین لازمه مملکت داری فراهم آوردن رفاه مردمش هست . این دیگه نیازی به خودسازی فرد مسئول نداره که !

:gol:

تو یه کشور دیگه اگه بودی ، عمرا به ایران غبطه میخوردی
چون با فرهنگ اون کشور و جامعه تربیت میشدی

لولیوش

عضو جدید
فقط ایران
اگه همه ما ایرانیها قدر خودمون رو بدونیم و همه متحد بشیم اونوقت مطمئن باشید همه مردم جهان ایرانی بودن براشون یه ارزو می شه

mohsenfv

عضو جدید
اگه ایرانی نمی شدید دوست داشتید اهل کجا می بودید. ایران بهترین کشور دنیاست حتی اگه اوضاعش خیلی بد هم باشه

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
من الان دوست داشتم تو کانادا بدنیا میومدم
اما 2500 سال پیش ایران و انتخاب میکردم
در ضمن من نسبتا ادم متعصبی هستم چون الان ایرانیم
ولی خب اگه حق انتخاب داشتم ایران مطمئنا انتخاب اولم نخواهد بود

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
هرگز هرگز هرگز
هر چند الان هم خودم رو ایرانی نمی دونم!!!چون دلم و افکارم با این کشور نیست!

amin karmania

عضو جدید
لوئی شانزدهم ملکه الیزابت و ناپلئون،گاندی و..... بلاخره اینائم هر کدوم مال یه جایی بودن!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آزادی بیان تو جامعه ما غیر از بعضی یا برای بقیه معنایی نداره!
اگه ورزشی باشی نمونش همین ممنوع المصاحبه کردن علی دایی!
فقط برای اینکه از بالا دستیاش انتقاد کرد!
به امید فردایی بهتر برا ایران!
شب بخیر،فقط کاش تاپیک ها رو بی دلیل حذف نکن تا بحث ها به نتیجه برسه!
حتی شما هم به این موضوع اعتراض دارین!
باید ببینیم آژادی بیاین رو چی تعریف می کنید، اینکه هرکی از راه رسید هرچی خواست بگه به هرکی، یا اینکه هرکس از راه رسید طبق روش درست به هرکی خواست هرچی بگه....
اون هم رای کمیته انظباطیه بر اساس قوانین فیفا، توی قوانین فیفا هم ماده ای هست برای ممنوع المصاحبه کردن یک نفر، حالا به چه دلیل بوده رو دقیق اطلاع ندارم...

حذف نکردن خدا روشکر....

بله از بیخ محاله
این شعار خودسازی در طول سالیان تو مخها جا شده!
به نظرت خودسازی آسانتره یا ساختن جامعه ؟

قرار نیست معصومین بیان مملکت و جامعه رو بسازن
ساختن و فراهم آوردن آسایش جامعه زیاد هم به خودسازی نیاز نداره !
مگر اینکه این مسئولین در پائین ترین و رذلترین درجه انسانیت باشند !
اولین لازمه مملکت داری فراهم آوردن رفاه مردمش هست . این دیگه نیازی به خودسازی فرد مسئول نداره که !

:gol:

تو یه کشور دیگه اگه بودی ، عمرا به ایران غبطه میخوردی
چون با فرهنگ اون کشور و جامعه تربیت میشدی
پس این همه مفاهیم دینی که وجود داره کشک؟
همه اینها برای خودسازیه انسانه، اگر محال بود که خدا مگه بیکار بود پیامبر بفرسته؟
جامعه رو باید انسانها بسازن، موجودات مریخی که جامعه رو درست نمی کنن!
الله لا یُغَیِرُ ما بقومٍ حتی یُغَیِرُ ما بانفُسِهم

اتفاقاً برای ساختن مملکت انسانهای دلسوز و مسوول و خودساخته نیازه، وگرنه بودجه رو میدن دست یارو برای رفاه مردم، میدزده توش و میذاره تو جیب خودش و خونوادش، یا جای دیگه خرجش میکنه، چیزی که داریم می بینیم، چه تو ایران چه تو کشورهای دیگه، هرکدوممون به قدرت برسیم قلقکمون میشه و خودمون رو میگیریم، چون خودسازی نداریم....

اگر هم تو یه کشور دیگه بودم و با فرهنگ اونا تربیت میشدم، در این صورت کلاً سوال نظر سنجی بی معنی بود، که حق انتخاب داشته باشم!
میگم الآن که در ایرانم و به این فرهنگ و این اعتقادات رسیدم، اون هم در ایران (که جای دیگه ای مثل ایران پیدا نمیشه) باز هم دوست داشتم در همین ایران باشم و به همین اعتقادات برسم....

بالا