[آموزشی] - SD Card

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
SD Card چیست ؟


Secure Digitalیا SD یک فرمت کارت حافظه غیر فرار برای استفاده در دستگاه های قابل حمل می باشد. استاندارد Secure Digital به وسیله انجمن کارت SD به دست آمده است. تکنولوژی SD در بیشتر از 400 برند و درون مدل های مختلفی به کار گرفته شده است. فرمت Secure Digital شامل 4 خانواده از کارت ها در 3 نوع شکل مختلف می شود. این 4 خانواده ، عبارتند از:


محتویات :
۱ خانواده ها
۲ سایزها
۳ انواع کارت ها
۴ ابعاد فیزیکی
۵ SDHC
۵.۱ تاریخچه
۵.۲ سازگاری با SDHC
۵.۳ پشتیبانی سیستم عامل های میزبان
۶ SDIO
۶.۱ پشتیبانی میزبان برای SDIO
۷ قابلیت ها
۷.۱ امنیت کارت (non-DRM)
۷.۲ قابلیت های DRM
۸ بهبود های ایجاد شده توسط تولیدکنندگان
۹ سرعت ها
۱۰ کلاس سرعت
۱۱ سرعت ها با معیار اولیه x
۱۲ کلاس سرعت UHS
۱۳ نفوذ در بازار
۱۳.۱ دوربین های دیجیتال
۱۳.۲ کامپیوترهای شخصی
۱۳.۳ سیستم های جاسازی شده
۱۴ تاریخچه کارت های SD
۱۴.۱ ارتباط با MMC
۱۴.۲ تولیدات بعدی
۱۴.۳ استاندارد باز
۱۵ جزئیات فنی
۱۵.۱ حالت های انتقال
۱۶ File System
۱۶.۱ MBR & FAT
۱۶.۲ سایر فایل سیستم ها
۱۶.۳ ریسک های فرمت مجدد
۱۷ برق مصرفی
۱۸ ظرفیت ذخیره و ناسازگاری ها
۱۸.۱ کارت های SDSC با ظرفیت بالای 1 گیگابایب
۱۸.۲ محاسبه ظرفیت ذخیره سازی
۱۹ مقایسه با فرمت های دیگر حافظه های فلش


منبع
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
خانواده ها


 • SDSC– ظرفیت استاندارد
 • SDHC– ظرفیت بالا
 • SDXC– ظرفیت گسترش یافته
 • SDIO– توابع ورودی و خروجی

سایزها


 • سایز اصلی SD
 • Mini SD
 • Micro SD
می باشند. اداپتورهای الکترونیکی انفعالی اجازه استفاده از کارت های کوچکتر را درون دستگاه میزبان که کارت بزرگتری را پشتیبانی می کند، می دهند. دستگاه های جدید معمولا از کارت حافظه های قدیمی تر نیز پشتیبانی می کنند ولی دستگاه های قدیمی نمی توانند از مدل های جدید کارت های حافظه استفاده کنند. SDA از چندین لوگوی ثبت شده برای تاکید بر سازگاری با مشخصاتش و همچنین اطمینان کاربران از سازگاری استفاده می کند. در اینجا چندین دلیل بر عدم امکان استفاده از کارت های جدید توضیح داده می شود:

 • یک کارت جدید ممکن است ظرفیتی را ارائه کند که دستگاه از عهده آن برنیاید.
 • یک کارت جدید ممکن است از یک فایل سیستمی استفاده کند که با دستگاه سازگار نباشد.
 • استفاده از کارت های SDIO نیازمند تطابق دستگاه با این قابلیت می باشد.
 • بعضی از تولیدکنندگان کارت های SDSC را با ظرفیت بالاتر از 1 گیگابیت را قبل از استانداردسازی روش توسط SDA تولید کردند.

انواع کارت ها

سازمان SDA مشخصات SD ها را در جهات مختلفی گسترش داد:

 • کارت های از نظر الکتریکی مشابه در سایز های کوچکتر: miniSD و microSD. کارت های کوچکتر در جایگاه های بزرگتر قابل استفاده هستند.
 • کارت های با ظرفیت بالاتر و سرعت بیشتر: SDHD و SDXC. این کارت ها نمی توانند در دستگاه های میزبان قدیمی مورد استفاده قرار گیرند.
 • خانواده SDIO که عملکردهای ورودی و خروجی را فراهم می کند این کارت ها تنها در دستگاه هایی که مطابق این کار طراحی شده اند به صورت کامل عمل می کنند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ابعاد فیزیکیمشخصات کارت های SD سه اندازه مختلف را تعریف می کند. کارت های SD و SDHD در هر سه اندازه موجود می باشند، اما SDXC در اندازه mini موجود نیست و همچنین خانواده SDIO در اندازه micro موجود نیست.

 1. اندازه استاندارد

 • SD(SDSC) , SDHC , SDXC , SDIO
 • 32 mm × 24 mm × 2.1 mm
 • 32 mm × 24 mm × 1.4 mm

 1. اندازه mini

 • miniSD , miniSDHC , miniSDIO
 • 21.5 mm × 20 mm × 1.4 mm

 1. اندازه micro
این اندازه کوچکترین اندازه دردسترس برای کارت های حافظه می باشد.

 • microSD , microSDHC , microSDXC
 • 15 mm × 20 mm × 1.4 mm
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
SDHCکارت های حافظه گسترش یافته تا ظرفیتی معادل 2 ترابایت را پشتیبانی می کنند.

تاریخچه


خانواده SDXCدر CES 2009 معرفی شد. در همین نمایشگاه SanDisk و SONY نیز همچنین یک کارت حافظه قابل مقایسه با نام Memory Stick XC معرفی کردند. در ششم مارچ 2009 شرکت pretec اولین کارت حافظه SDXC به ظرفیت 32 گیگابایت و سرعت خواندن و نوشتن 400 مگابیت بر ثانیه را معرفی کرد، اما اولین دستگاه های سازگار در اوایل سال 2012 به بازار عرضه شدند. در سپتامبر 2011 شرکت SanDisk یک کارت حافظه 64 گیگابایتی microSDXC را عرضه کرد و kingmax بعد از آن محصولات سازگار را وارد بازار کرد.


سازگاری با SDHCلوگوی اصلی SDXC

دستگاه های میزبان SDXC تمام خانواده های قبلی کارت های حافظه را پشتیبانی می کنند. متعاقبا دستگاه های میزبان SDHD نیز کارت های SDXC ورژن 3 را پشتیبانی می کنند. البته مشکلاتی مثل فرمت فایل سیستم انحصاری مایکروسافت exFAT و عدم تطابق با ورژن 4 کارت های SDXC نیز وجود دارد.


پشتیبانی سیستم عامل های میزبان


ویندوز 7، ویندوز ویستا SP1، ویندوز XP SP2, SP3، ویندوز سرور 2008 SP1، ویندوز سرور 2003 SP 2,SP 3 و ویندوز CE 6.0 و بالاتر سیستم عامل مک اپل: Mac OS X Leopard 10.6.5 یا ورژن های بالاتر و اخیر. سیستم عامل لینوکس که SDHC را ساپورت می کند، خانواده SDXC را نیز ساپورت می کند. اما به دلیل به طور معمول فایل سیستم exFAT را که در اختیاز مایکروسافت است ساپورت نمی کند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
SDIO


دوربینی که از سیستم SDIO برای ذخیره اطلاعات استفاده میکند .​

یک کارت SDIO تعمیم مشخصات SD برای پوشش عملکرد I/O می باشد. دستگا هایی که از SDIO پشتیبانی می کنند، می توانند از درگاه SD برای گیرنده های GPS، مودم، خواننده بارکد، تیونر رادیو و تلویزیون و ... استفاده کنند. کارت های SDIO بیشتر دستورات کارت های SD را پشتیبانی می کنند.

پشتیبانی میزبان برای SDIO


اینترفیس کارت های SDIO و SD از نظر مکانیکی و الکترونیکی یکسان می باشد. دستگاه هایی که برای پشتیبانی از کارت SDIO طراحی شده اند معمولا از کارت های SD نیز پشتیبانی می کنند. هرچند که عکس این قضیه درست نیست.

قابلیت ها

امنیت کارت (non-DRM)


 • کارت های Read-Only
دستگاه میزبان می تواند به کارت دستور دهد که read-only شود، دستورات رایت رو حافظه را رد کند. راه های متعددی برای دستیابی به این حالت هست، که یکی از آن ها غیرقابل برگشت می باشد.

 • تب محافظت رایت
زمانی که از بالا به کارت نگاه می کنید، کناره سمت راست باید بریده باشد. در سمت چپ ممکن است بریدگی محافظت رایت وجود داشته باشد. اگر این بریدگی حذف شود، کارت قابلیت رایت را نیز خواهد داشت. اگر کارت دارای بریدگی باشد، کارت در حالت read-only قرار خواهد گرفت. در بعضی موارد این عمل توسط یک کلید لغزنده صورت می گیرد که کاربر می تواند به صورت دستی آن را جابه جا کند. دستگاهی که از محافظت رایت پشتیبانی می کند، در این حالت باید از رایت روی کارت حافظه خودداری کند.

 • کلمه عبور کارت حافظه
دستگاه میزبان می تواند یک کارت SD را با یک کلمه عبور حداکثر 16 بیتی قفل کند، که معمولا توسط کارب تعیین می شود. یک کارت قفل شده به صورت معمول با دستگاه ارتباط برقرار می کند ولی دستورات خواندن و نوشتن اطلاعات را رد می کند. یک کارت قفل شده تنها می تواند با دادن کلمه عبور انلاک شود.

قابلیت های DRM


تمام کارت های حافظه حاوی یک طرح مدیریت حقوق دیجیتال می باشند. تقریبا 10 درصد فضای یک کارت حافظه دردسترس کاربر نیست، اما این فضا توسط یک پردازنده روی کارت برای تایید هویت برنامه هایی که اقدام به خواندن اطلاعات محافظت شده می کنند، استفاده می شود. کارت همچنین دسترسی های دیگری نظیر کپی اطلاعات توسط کاربر را نیز ممنوع می کند. طرح DRM جا داده شده در کارت های SD به عنوان محافظ محتویات رسانه های قابل ضبط استفاده می شود. مشخصات به صورت محرمانه نگه داشته می شود و تنها برای صاحبان مجوز قابل دسترس می باشد. این طرح شکسته و هک نشده است، اما از این قابلیت به ندرت برای محافظت محتویات SD استفاده می شود. فایل رسانه ای ویندوز می توانند به صورت DRM کدگذاری شوند تا از این قابلیت کارت های SD استفاده کنند. دستگاه های دارای سیستم عامل ویندوز 7 از کارت های SD طراحی شده ای استفاده می کنند که فقط به اوپراتورهای تلفن همراه و تولیدکنندگان گوشی ها اجازه دسترسی می دهند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
بهبود های ایجاد شده توسط تولیدکنندگان


کارت های حافظه با قابلیت دوگانه USB و SD


کارت های SD در رنگ های مختلف

تولیدکنندگان همواره به دنبال متفاوت کردن تولیدات خود در بازار می باشند.

 • WIFI مجتمع: امکان انتقال اطلاعات از طریق شبکه بی سیم
 • محتویات پیش بارگذاری شده: در سال 2006 شرکت SanDisk یک کارت حافظه microSD با طرح DRM مضاعف را برای فروش محتویات از طریق کارت حافظه اراده کرد. از این کارت ها برای فروش آلبوم های موسیقی، فیلم و... استفاده می شود.
 • اتصال USB مجتمع : امکان اتصال مستقیم به درگاه USB کامپیوتر و...
 • استفاده از رنگ های مختلف
 • نمایشگر مجتمع : نمایش مشخصات و اطلاعات دستگاه مثل فضای خالی روی نمایشگر
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سرعت ها


سرعت یک کارت حافظه از طریق سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی آن محاسبه می شود. در کاربردهایی که نیاز به رایت مداوم و با سرعت بالا روی کارت حافظه باشد مثل فیلم برداری، سرعت کم کارت حافظه می تواند باعث اختلال و مشکلاتی در این کاربردها شود. سرعت کارت حافظه به پارامترهایی مثل:
احتمال خطاهای نرم افزاری که کنترلر کارت باید مجددا تلاش کند.
این واقعیت که در بیشتر کارت ها، رایت اطلاعات نیازمند این است که کنترلر کارت فضای زیادی را بخواند و پاک کند و سپس کل فضا را دوباره با اطلاعات جدید رایت کند.
احتمال تکه تکه شدن اطلاعات
در کارت های SD اولیه سرعت با نرخ x اندازه گیری می شد که در واقع سرعت متوسط را با سرعت CD-ROM مقایسه می کند. در حال حاضر واحد رسمی اندازه گیری کلاس کارت حافظه می باشد، که حداقل سرعت انتقال اطلاعات را تضمین می کند. کارت های حافظه جدید سرعت انتقال اطلاعات را با افزایش نرخ باس افزایش داده اند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
کلاس سرعت


32GB SDHC card

انجمن SDA کلاس های سرعت استاندارد کارت های را تعریف می کند که حداقل کارایی را برای ضبط ویدئو مشخص می کنند:

 • کلاس 2 : ضبط ویدئو SD
 • کلاس 4 و 6 : ضبط ویدئو FullHD
 • کلاس 10: ضبط ویدئو FullHD
 • کلاس سرعت UHS1 : پخش همزمان تصاویر و ویدئوهای حجیم HD


کلاسحداقل بازدهی/کارایی
کلاس 22مگابایت
کلاس 44مگابایت
کلاس 66مگابایت
کلاس 1010مگابایت
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
[h=2]سرعت ها با معیار اولیه x[/h]این معیار معمولا در CD-ROM ها استفاده میشود اما در این مورد هم از مقادیر X استفاده میشود . این سرعت در SD ها بصورت 900 کیلوبایت در ثانیه یا 7.37 مگابایت در ثانیه است که بیشتر در آنها سرعت نوشتن بر روی مموری مطرح است تا سرعت خواندن از روی SD و بصورت زیر طبقه بندی میشوند .
رتبهسرعت تقریبی
(مگابایت در ثانیه)
قابل مقایسه
کلاس سرعت
16×2.34
32×4.69
48×7.03
100×14.6
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
[h=2]کلاس سرعت UHS[/h]طراحی Ultra-High Speed در بعضی از خانواده های SDHC و SDXC موجود می باشد. مدل های زیر موجود می باشند:

 • UHS-I : پشتیبانی از کلاک 100MHz و سرعت انتقال 50 MB/s
 • UHS-II: سرعت انتقال 312 MB/s
این کارت ها به خوبی با دستگاه های پشتیبانی کننده از UHS کار می کنند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
نفوذ در بازاراندازه و شکل ظاهری Adapter ها و Micro SD

کارت های SD در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های دیجیتال و فیلم برداری، کنسول های بازی و دستگاه های قابل حمل دیگر. کارت های SD معمولا در دستگاه هایی نیاز به حافظه کمی دارند، راه حل به صرفه ای نیست. دستگاه هایی که در آن ها ابعاد کوچک مهم است، عموما از کارت های microSD استفاده می کنند.

دوربین های دیجیتالیک دوربین فیلم برداری با 4 گیگابایت حافظه SDHC

کارت های حافظه SD/MMCبه عنوان فرمت کارت حافظه غالب، جای smartmedia شرکت Toshiba را گرفتند. در سال 2001 فرمت smartmedia حدود 50 درصد بازار را در اختیار گرفته بود و این درصد با رسیدن به سال 2005 به 40 درصد کاهش یافت. در این زمان بیشتر شرکت های پیشتاز در زمینه تولید دوربین های دیجیتال از کارت های SD در تولیدات خود استفاده می کردند. شرکت هایی مثل Canon، SONY، Kodak و.....


کامپیوترهای شخصیCardReader با مارک Kingstone

بیشتر کامپیوترهای شخصی از کارت های SD به عنوان حافظه کمکی استفاده می کنند، اما کارت های SD به دلیل اینکه از سیستم سیگنال ATA استفاده نمی کنند، نمی توانند به عنوان هارد اصلی مورد استفاده قرار گیرند.


سیستم های جاسازی شدهبرنامه ریزی بر روی SD ها با استفاده از IC

در سال 2008 انجمن SDA کارت جاسازی شده SD را برای فعال کردن حالت غیرقابل خارج کردن در برد دستگاه ها مشخص کرد. بیشتر میکروکنترلر مودم ها یک logicSPI داخلی دارند که می تواند با کارت SD موجود در SPI ارتباط برقرار کند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
تاریخچه کارت های SD


در بالا حافظه Micro SD که میتواند تا 8 میلیارد بایت را در خود ذخیره کند و در زیر آن 64 عدد از حافظه های مگناتیسی که فقط 8 بایت را در خود ذخیره میکردند و در سال 1970 استفاده میشدند .​

در سال 1999 شرکت های SanDisk و Toshiba توافق کردند که به توسعه و بازاریابی کارت های حافظه SD بپردازند که توسعه ای بود بر کارت های چندرسانه ای(MMC). این کارت های جدید هر قابلیت امنیتی DRM و SDMI پشتیبانی می کردند. این طراحی جدید برای رقابت با Memory Stick هایی که توسط سونی ارائه شده بود، ساخته شد. اشتباها پیش بینی می شد که قابلیت DRM به صورت گسترده به دلیل فشارهای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان رسانه ها مورد استفاده قرار بگیرد. لوگو ثبت شده SD در اصل برای محصول ناموفق توشیبا در جنگ فرمت DVD ها توسعه داده شد. در نمایشگاه CES 2000 3 شرکت بزرگ خبر تشکیل انجمن SDA را برای ترویج کارت های SD دادند. ساختمان مرکزی SDA در San Ramon,California می باشد.


ارتباط با MMCسایزها و اندازه های مختلف SD ها در مقایسه با هم

کارت های SD طراحی کارت های MMC را در جهات مختلفی تغییر دادند:

 • شکاف نامتقارن کناره های کارت حافظه SD از ورود برعکس آن به درگاه جلوگیری می کند، که در مدل MMC این چنین نبود.
 • بیشتر کارت های SD دارای ضخامت 2.1mm هستند، در مقایسه با ضخامت 1.4mm کارت های MMC.
 • ارتباط های الکتریکی کارت در زیر سطح کارت قرار داده شده اند تا از برخورد با انگشتان کاربر محافظت شوند.
 • ظرفیت و سرعت انتقال پیش بینی شده در مشخصات SD ها از کارت های مشابه MMC بیشتر است و این مشخصات با گذشت زمان بیشتر هم شد.

تولیدات بعدی


در مارچ 2003 شرکت SanDisk مدل miniSD را معرفی و در نمایشگاه CeBIT 2003 تشریح کرد. انجمن SDA این مدل را اندازه کوچک کارت حافظه استاندارد ثبت کرد. در حالی که کارت های جدید برای استفاده در تلفن های همراه شدند، آن ها معمولا به همراه یک آداپتور بسته بندی می شدند که امکان استفاده از آن ها در دستگاه هایی که دارای درگاه SD استاندارد هستند را فراهم می کرد. در CTIA Wireless 2005، شرکت SanDisk نوع جدیدی از کارت SD را با عنوان microSD و اندازه کوچک تر معرفی کرد. به دلیل نیاز به کوچک کردن و نازک کردن هر چه بیشتر تلفن های همراه، این مدل به سرعت در بازار گسترش یافت.


استاندارد بازآداپتور Micro SD به SD و نمایش های پین های اتصال

همانند بسیاری از فرمت های کارت های حافظه، SD توسط تعداد زیادی حق ثبت اختراع و ثبت پوشش داده شده است. حق امتیاز ها برای لیسانس کارت SD بر تولیدکنندگان و فروشندگان کارت های حافظه و آداپتور اعمال می شود. با این حال خانواده SDIO می تواند بدون حق امتیاز ساخته شود. نسخه اولیه از مشخصات SD تنها بعد از موافقت NDA که توسعه درایورهای متن باز را ممنوع کرده بود، منتشر شد. هرچند که سیستم در نهایت مهندسی معکوس شد و درایورهای نرم افزاری مجانی دسترسی به کارت های SD که توسط DRM محافظت نمی شدند را فراهم کردند. از آن پس، SDA نسخه ساده شده مشخصات را تحت یک لیسانس با محدودیت کمتر فراهم کرد. در سال 2006 انجمن SDA نسخه ساده شده مشخصات اینترفیس کنترلر میزبان را عرضه کرد، و همچنین بعد کار مشابه ای را برای لایه فیزیکی، ASSD، SDIO و SDIO Bluetooth انجام داد. دوباره بسیاری از اطلاعات از قبل کشف شده بود و لینوکس در آن زمان یک درایور کاملا مجانی برای آن داشت. مشخصات کامل SD اختصاصی است که اساسا روی سیستم های جاسازی شده و لپ تاپ ها تاثیر می گذارد، درحالی که کاربران کامپیوترهای رومیزی معمولا از کارت های SD از طریق کارت های براساس usb استفاده می کنند. این خواننده های کارت رابط کاربری استاندارد USB mass storage را به کارت های حافظه می دهند، که سیستم عامل را از جزئیات زیرلایه رابط کاربری SD جدا می کند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
جزئیات فنی

حالت های انتقال

رابط فیزیکی این کارت ها شامل 9 پین می باشد، به جز مدل miniSD که دارای 2 پین وصل نشده اضافی در وسط می باشد. کارت های مختلف ممکن است ترکیبات متفاوتی از نوع گذرگاه و نوع انتقال را پشتیابنی کنند. گذرگاه SPI و گذرگاه one-bit برای تمام خانواده های کارت های SD اجباری است.
محل قرارگیری پین ها در SD Cardمحل قرارگیری پین ها در miniSD Cardمحل قرارگیری پین ها در microSD Card • SPI : مخفف “serial peripheral interface bus” میباشد که گذرگاه رابط محیطی سری در اصل توسط میکروکنترلر های جاسازی شده استفاده می شوند. این گذرگاه فقط رابط 3.3 ولتی را پشتیبانی می کند.
 • One-Bit SD: کانال های دیتا و دستور جداگانه و فرمت انتقال اختصاصی
 • Four-Bit SD : از تعدادی پین مضاعف استفاده می کند. خانواده های UHS-I و UHS-II به این نوع گذرگاه احتیاج دارند.


پیننامI/Oنوعتوضیحات
1nCSIPPکارت را انتخاب کنید (منفی واقعی)
2DIIPPدیتای ورودی
3VSSSSزمین
4VDDSSبرق
5CLKIPPکلاک
6VSSSSزمین
7DOOPPدیتای خروجی
8NC
nIRQ
.
O
.
OD
بدون اتصال (کارت های حافظه)
وقفه (کارتهای SDIO)
9NC..بدون اتصال


پیننامI/Oنوعتوضیحات
1NC..بدون اتصال
2CMDI/OPP,ODفرماندهی، پاسخ
3VSSSSزمین
4VDDSSبرق
5CLKIPPکلاک
6VSSSSزمین
7DAT0I/OPPدیتای 0
8NC
nIRQ
.
O
.
OD
بدون اتصال (کارت های حافظه)
وقفه (کارتهای SDIO)
9NC..بدون اتصال


پیننامI/Oنوعتوضیحات
1DAT3I/OPPدیتای 3
2CMDI/OPP,ODفرماندهی، پاسخ
3VSSSSزمین
4VDDSSبرق
5CLKIPPکلاک
6VSSSSزمین
7DAT0I/OPPدیتای 0
8DAT1
nIRQ
I/O
O
PP
OD
دیتای 1 در کارت های SDIO همراه
با اشتراک با وقفه
9DAT2I/OPPدیتای 2
توجه :

 • حروف I و O به ترتیب نماد Input و Output هستند.
 • عبارت PP=Push-Pull logic و OD=Open-Drain Logic
 • حرف S=Power Supply و NC=Not Connected
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
File System

مشابه سایر کارت های حافظه، تمام خانواده های کارت SD نیز یک دستگاه ذخیره بلوکی است که دستگاه میزبان می تواند یک روی بلوک هایی با اندازه ثابت عملیات خواندن و نوشت را انجام دهد.

MBR & FAT


بیشتر کارت های SD به صورت پیش فرض با یک یا چند پارتیشن MBR فرمت شده و به فروش می رسند. در این حالت پارتیشن اول یا پارتیشن اصلی حاوی فایل سیستم می باشد. این قابلیت به آن ها این امکان را می دهد که مشابه یک هارد عمل کنند. در کارت های SD از فایل سیستم های زیر استفاده می شود:

 • برای SDSC: FAT16
 • برای SDHD: FAT32
 • برای SDXC: exFAT
بیشتر تولیداتی که قابلیت استفاده از کارت حافظه را دارند، انتظار دارند که کارت به صورت فوق فرمت شده باشد. پشتیبانی جهانی از فایل سیستم های FAT16 و FAT32 اجازه استفاده از کارت های SDSC و SDHC را در بیشتر کامپیوترهای دارای دستگاه خواننده کارت می دهد.
در کارت های این چنینی، یک ابزار استاندارد مثل Disk Utility در مک و ScanDISK در ویندوز وظیفه تعمیر و بازیافت فایل و... را خواهد داشت. همچنین استفاده از ابزار Defrag می تواند زمان خواندن و نوشتن فایل ها را بهتر کند، البته این بهبود در مقایسه با بهبود ایجاد شده در هارد ناچیز است.
فایل سیستم FAT16 کارت های بالاتر از 4 گیگابایت را پشتیبانی نمی کند.

سایر فایل سیستم ها


به دلیل اینکه میزبان کارت SD را به صورت یک بلوک ذخیره ای نشان می دهد، کارت حافظه به پارتیشن MBR یا فایل سیستم خاصی احتایج نخواهد داشت.
کارت می تواند به هر فایل سیستمی که مایلید فرمت شود:

 • در سیستم های تحت لینوکس: UFS,Ext2,Ext3,Ext4,btrfs,HFS Plus or ReiserFS
 • در سیستم های تحت مک: HFS Plus
 • در سیستم های تحت ویندوز: NTFS یا ورژن های قدیمی تر exFAT
علاوه براین، کارت های SD که با نام Live SD شناخته می شوند، دارای یک سیستم عامل جاسازی شده می باشند. کامپیوترهایی که می توانند از روی کارت SD به جای هارد بوت کنند.

ریسک های فرمت مجدد


فرمت مجدد یک کارت حافظه با یک فایل سیستم متفاوت یا حتی همان فایل سیستم، ممکن است باعث کاهش سرعت کارت و کاهش عمر آن شود. همچنین فایل سیستم اصلی ممکن است از سایز کلاستری استفاده کند که با منطقه پاک حافظه فیزیکی روی کارت هم خوانی داشته باشد، فرمت مجدد ممکن است با تغییر سایز کلاستر کارایی رایت را پایین بیاورد. برای پیشگیری از این مشکلات، انجمن SDA یک نرم افزار مجانی فرمت را فراهم کرده است.

برق مصرفی

مصرف برق کارت های SD با توجه به کارخانه تولید کننده متفاوت می باشد. اما این مقدار معمولا در محدوده 66-330 mW می باشد.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ظرفیت ذخیره و ناسازگاری ها

همه کارت های SD اجازه می دهند که دستگاه میزبان مقدار اطلاعاتی را که کارت می تواند ذخیره کند را مشخص کنند و مشخصات هر خانواده کارت های SD به دستگاه میزبان حداکثر ظرفیت سازگار گزارش شده را اطمینان می دهد.

کارت های SDSC با ظرفیت بالای 1 گیگابایب


دستگاه میزبان می تواند از هر کارتی که وارد می شود، رشته 128-bit هویتی آن را بخواهد. در کارت های ظرفیت استاندارد، 12 بیت تعداد کلاسترهای مموری را مشخص می کند و 3 بیت تعداد بلوک در هر کلاستر را شناسایی می کند. دستگاه میزبان این الگو ها را در تعداد بایت ها در هر بلاک ضرب می کند، تا ظرفیت کارت را به بایت مشخص کند. در کارت SD ورژن 1، تعداد بایت ها در هر بلوک 512 فرض می شد. اینکار کارت های SDSC با ظرفیت 1 گیگابایت ( 4096×512×512=1 GB) را اجازه داد که ناسازگاری های معلومی ندارد.
ورژن 1.01 اجازه داد که کارت های SDSC از میدان 4-bit برای مشخص کردن 1024 تا 2048 بایت در هر بلوک استفاده کنند. با این کار ظرفیت کارت به 2 و 4 گیگابایت افزایش یافت.

محاسبه ظرفیت ذخیره سازی


فرمت دیتا مشخصه کارت (CSD) با ارتقا از ورژن 1 به 2 تغییر کرد.

در ورژن 1

در این ورژن ظرفیت های تا 2 گیگابایت با ترکیب میدان های CSD به صورت زیر محاسبه می شود:

کد:
Capacity=(C_SIZE+1) × 2(C_SIZE_MULT + 2 + READ_BL_LEN)
Where: 0 <= C_SIZE<= 4095,0 <= 
C_SIZE_MULT<= 7,
READ_BL_LEN is 9 (for 512 bytes/sector) or 10 (for 1024 bytes/sector)
ورژن 2 و 3
در تعریف کارت های SDHC در ورژن 2، بخش C_SIZE از CSD دارای 22 بیت است و اندازه کارت حافظه را به صورت ضریبی از 512 کیلوبایت مشخص می کند. 2 بیتی که رزرو شده بود هم اکنون خانواده کارت را مشخص می کنند. 0 برای خانواده SDSC و 1 برای SDHC و 2 برای SDXC. به خاطر این تعریفات جدید، دستگاه های قدیمی نمی توانند به درستی کارت های SDHC و SDXC و ظرفیت آن ها را تشخیص دهند.
محاسبه ظرفیت:

کد:
Capacity=(C_SIZE+1)*524288
where for SDHC  4112<=C_SIZE<=65375  (approx. 2 GB) < capacity < 32 GiB
for SDXC 65535<=C_SIZE         32 GiB<= capacity <= 2 TiB max.

ظرفیت های بالای 4 گیگابایت تنها با پیروی از ورژن 2 قابل دستیابی است. علاوه براین، ظرفیت های برابر 4 گیگابایت هم برای پیشگیری از هرگونه ناسازگاری باید از این ورژن استفاده کنند.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
مقایسه با فرمت های دیگر حافظه های فلش


در کل کارت SD در مقایسه با مدل های CompactFlash یا USB Flash بسته تر است. استاندارد های بازی وجود دارند که می توانند بدون هیچ گونه پرداختی برای لیسانس و حق امتیاز و... قرار داده شوند. اما کارت های SD از Memory Stick ها بازترند.


 
Similar threads

Similar threads

بالا