[آموزشی] - IMEI

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
IMEI : International Mobile Equipment Identityهویت بین الملی تجهیزات سیار یا IMEI، یک عدد معمولا منحصربه فرد برای شناسایی تلفن های همراه GSM، WCDMA و iDEN و همچنین بعضی از تلفن های ماهواره ای می باشد. معمولا این شماره در داخل محفظه باتری تلفن های همراه پرینت می شود. همچنین می توان این عدد را با شماره گیری عبارت *#06# بر روی صفحه نمایش گوشی مشاهده کرد.
عدد IMEI توسط شبکه های GSM برای شناسایی دستگاه های معتبر استفاده می شود و به همین دلیل می تواند برای جلوگیری از دسترسی به شبکه یک گوشی دزدی مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال اگر یک گوشی موبایل دزدیده شده باشد، صاحب گوشی می تواند با تماس با ارائه دهنده سرویس ارتباطی خود، از آن ها بخواهد که با استفاده از عدد IMEI، گوشی را در لیست سیاه خود قرار دهند. این عمل باعث می شود که گوشی بر روی آن شبکه و گاها بر روی شبکه های دیگر غیرقابل استفاده شود، حتی با تعویض سیم کارت.
عدد IMEI فقط برای شناسایی دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ ارتباط دائم یا نیمه دائمی با مشترک ندارد. در عوض مشترک به وسیله مخابره عدد IMSI شناسایی می شود که درون سیم کارت ذخیره شده است.

محتویات:
۱ عدد IMEI و قانون
۱.۱ لیست سیاه گوشی های سرقتی
۱.۲ محدودیت ها
۱.۳ جلوگیری قانونی
۲ ساختار IMEI و IMEISV
۲.۱ محاسبات رقم چک
۳ استفاده در تلفن های ماهواره ای
۴ بازیابی اطلاعات IMEI از دستگاه GSM
۵ نحوه دیدن IMEI گوشی در اندروید

منبع
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
[h=2]عدد IMEI و قانون[/h]بسیاری از کشورها از کارایی عدد IMEI در کاهش موارد سرقت تلفن همراه آگاهی دارند. برای مثال در انگلستان در زمینه برنامه ریزی مجدد تلفن های همراه، عوض کردن عدد IMEI گوشی یا در اختیار داشتن تجهیزاتی که قادر به این کار هستند، در بعضی شرایط قانون شکنی تلقی می شود.
عدد IMEI تنها راهکار برای مقابله با سرقت تلفن های همراه نیست. برای مثال اوپراتور های موبایل در سنگاپور توسط ریگلاتور ملزم به استفاده از سیستم های رهگیری و مسدود کننده براساس IMEI یا ... نیستند. ریگلاتور تردید خود را زمینه تاثیر واقعی این سیستم ها در بازار تلفن همراه سنگاپور بیان کرده است. در عوض اوپراتورها تشویق شده اند که راهکارهایی مثل تعلیق سرویس و تعویض فوری سیم کارت را در دستور کار خود قرار دهند.
در بین بعضی از ریگلاتور ها برداشت اشتباهی وجود دارد که وجود محدوده عدد IMEI اختصاص داده شده به صورت رسمی برای یک پایانه GSM، مبنی بر ارضای احتیاجات آن ریگلاتوری می باشد. ددر حالی که این طور نیست. ارتباط بین تاییدیه ریگلاتوری و تخصیص IMEI در آپریل 2000 با معرفی بخشنامه اروپایی R&TTEبرداشته شده است. از آن تاریخ به بعد IMEI ها توسط BABT تخصیص داده می شوند تا تولیدکنندگان پایانه های GSM بدون نیاز به ارائه مدرک تاییدیه مشروعیت پیدا کنند.
[h=3]لیست سیاه گوشی های سرقتی[/h]زمانی که یک وسیله سیار گم یا دزدیده می شود، مالک معمولا می تواند با تماس با اوپراتور محلی خود درخواست انسداد را بکند. اگر اوپراتور محلی دستگاه ثبت هویت یا EIR را در اختیار داشته باشد، عدد IMEI گوشی را وارد آن می کند و می تواند این عدد را به دستگاه ثبت هویت مرکزی یا CEIR بفرستد که در آن جا گوشی را به لیست سیاه تمام اوپراتور هایی که از CEIR استفاده می کنند، اضافه می کند. با این عمل گوشی در تمام اوپراتور هایی که به این سیستم مجهزند، غیر قابل استفاده می شود.
عدد IMEI قرار نیست که به راحتی تغییر کند که باعث می شود راهکار لیست سیاه موثر واقع شود. البته این امر تمامی حالات صادق نیست، IMEI یک گوشی می تواند با ابزار مناسب به راحتی تغییر کند.
تمام نیروی های ویژه پلیس انگلستان به صورت فعال عدد IMEI گوشی هایی که در جریان قانون شکنی ها پیدا می شوند را بررسی می کنند. ثبت مالکیت ملی موبایل یا NMPR اطلاعات خود را از دیتابیس های زیادی جمع آوری می کند. یکی از این دیتابیس ها Immobilise می باشد که اجازه ثبت مالکیت دستگاه را به صورت مجانی به عموم می دهد. این اطلاعات ثبت شده این امکان را فراهم می کنند که دستگاهی که در اختیار پلیس قرار می گیرد، به راحتی به مالک آن تحویل داده شود.
در بعضی از کشورها راهکار لیست سیاه مرسوم نیست. در سال 2012 کمپانی های بزرگ امریکا نیز این سرویس را معرفی کردند.
برای اینکه بفهمید گوشی شما در کجا ساخته شده است، رقم های هفتم و هشتم عدد IMEI گوشی خود را نگاه کنید.
برای مثال 0 یا 01 برای فنلاند، 20 یا 02 برای آلمان، 30 یا 03 برای کره، 40 یا 04 برای چین و....
[h=3]محدودیت ها[/h]
  • عدد IMEI جدید می تواند بر روی گوشی مسروقه برنامه ریزی شود و 10% اعداد IMEI منحصر به فرد نیستند.
  • اعداد IMEI می توانند در بعضی موارد براساس برنامه ریزی های محلی لیست نشوند.
[h=3]جلوگیری قانونی[/h]هدف برای جلوگیری قانونی می تواند با عدد IMEI، IMSI و MSISDN مشخص شود.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ساختار IMEI و IMEISV

عدد IMEI ( 14 رقم + 1 رقم چک) و IMEISV (16 رقم) حاوی اطلاعاتی در مورد مبدا، مدل و سریال دستگاه می باشد. مدل و مبدا در 8 رقم ابتدایی عدد IMEI/SV می باشد که به کد تخصیص مدل معروف است. باقیمانده اعداد توسط سازنده تعریف می شوند و رقم اخر نیز برای چک می باشد. در فرمت IMEI های قبل از سال 2003، راهبرد GSMA مخابره صفر به شبکه برای این رقم بوده است. این راهبرد برای فرمت های 2003 و بالاتر حذف شده است.
از سال 2004 فرمت کد IMEI به صورت AA-BBBBBB-CCCCCC-D می باشد. اگر ممکن است همیشه به صورت نمایش داده نشود. کد IMEISV رقم چک را با 2 رقم جدید که شماره نسخه نرم افزار را مشخص می کنند، جایگزین کرده است، که فرمت را به صورت AA-BBBBBB-CCCCCC-EE تغییر می دهد.قبل از سال 2002، کد TAC شش رقمی بوده و با 2 رقم مربوط به کد مونتاژ نهایی ادامه می یافت. این کد با نام FAC شناخته می شود که یک کد اختصاصی برای تولید کننده است. بعد از سال 2004 این کد دیگر استفاده نشد و کد تخصیص مدل 8 رقمی شد.

در هر کدام از حالات فوق، دو رقم اول کد TAC شناسایی کننده بدنه هستند که گروه تاییدیه GSMA را که کد TAC را اختصاص داده اند مشخص می کند. برای مثال 2 کد زیر را در نظر بگیرید:
35-209900-176148-1 کد IMEI 35-209900-176148-23 کد IMEISV

  • کد TAC : 35-2099 : صادر شده توسط BABT (کد35) با عدد اختصاص داده شده 2099
  • کد FAC : 00 : مشخص می کند که گوشی در زمان انتقال زمانی که کد FAC در حال حذف بود ساخته شده است.
  • کد SNR : 176148 : منحصرا مدل واحد را مشخص می کند.
  • کد CD : 1 که مشخص می کند GSM فاز 2 یا بالاتر می باشد.
  • SVN : 2 : شماره نسخه نرم افزار نصب شده روی گوشی
کدهای جدید IMEI دارای کد 8 رقمی TAC می باشند. مدل های جدید CDMA از همین فرمت IMEI استفاده می کنند.

محاسبات رقم چک


رقم اخر کدهای IMEI رقم چکی می باشد که توسط الگوریتم Luhn محاسبه می شود. رقم چک در سه مرحله تایید می شود:

  1. با شروع از راست، در هر 2 رقم، رقم دوم را 2 برابر می کند.
  2. ارقام را جمع می کند.
  3. چک می شود که بر 10 بخش پذیر باشد.
به مثال زیر توجه کنید:

IMEI49015420323751 ?
ضریب 24180258203431452 ?
جمع ارقام4 + (1 + 8) + 0 + 2 + 5 + 8 + 2 + 0 + 3 + 4 + 3 + (1 + 4) + 5 + 2 + ? = 52 + ?

حال این حاصل چک می شود که بر 10 بخش پذیر باشد.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
استفاده در تلفن های ماهواره ای

اوپراتور های BGAN، Iridium و Thuraya همگی از اعداد IMEI در دستگاه های خود استفاده می کنند.
بازیابی اطلاعات IMEI از دستگاه GSM

در تعداد زیادی از دستگاه ها، عدد IMEI می تواند با وارد کردن کد *#06# یا دستور AT بازیابی شود. کد IMEI یک دستگاه GSM می تواند با فرستادن دستور AT+CGSN بازیابی شود.
همچنین در گوشی های جدید سونی اریکسون و بلک بری می توان با رفتن به Option و سپس Status ، این کد را مشاهده کرد. در گوشی های اندرویدی این کد را می توان از مسیر زیر بازیابی کرد:
Settings-About Phone-Status


نحوه دیدن IMEI گوشی در اندرویدهر دستگاه اندرویدی دارای یک شماره IMEI یا IMSI یا MEID ( بسته به تکنولوژی رادیو و اپراتور دستگاه ) میباشد ؛ که یک شماره منحصر به فرد برای هر دستگاه میباشد . در زیر نحوه دسترسی به این موارد را به شما نشان میدهد .
شماره IMEI / IMSI / MEID در هر دستگاه را میتوان با وارد کردن کد *#06# مشاهده کرد . شماره IMEI / IMSI / MEID همچنان قابل مشاهده در نوشته پشت گوشی و زیر باطری میباشد . شماره IMEI / IMSI / MEID در تنظیمات گوشی قابل مشاهده میباشد . در صفحه اصلی گوشی از روش زیر استفاده میکنیم

کد:
press menu -> settings -> about phone

و در این صفحات که در زیر مشاهده میکنید میتوانید اطلاعات را ببینید :


 

Similar threads

بالا