·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

GNMS

عضو جدید

پیوست ها

• sdarticle23.pdf
    255.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

springspring

عضو جدید
در مورد pvc کتاب و هند بوک و همه اطلاعات لازم رو اگه امکان داره راهنمایی کنید.

yasaman_mohamadi

عضو جدید
کمکککککککک بچه ها خیلی احتیاج به کمک دارم و فوری

کمکککککککک بچه ها خیلی احتیاج به کمک دارم و فوری

من اطلاعات می خوام تا فردا راجع به بررسی تست های هیدروستاتیکی روی لوله های کامپوزیتی و همچنین پروپوزالش باید تحویلش بدم گیر افتادم

neda.5522

عضو جدید
سلام
راجع به كاتاليزگرهاي متالوسن اطلاعات ميخام
ككككككككككمممممممممممممكككككككككك

GNMS

عضو جدید

miladpo

عضو جدید
در مورد فرایند حذف بایندرهای پلیمری از قطعات سرامیکی سوال دارم.

در مورد فرایند حذف بایندرهای پلیمری از قطعات سرامیکی سوال دارم.

سلام خدمت دوستان.پروژه کارشناسی ارشد من در مورد حذف حامل های (بایندرهای )پلیمری از قطعات سرامیکی است.(Binder burnout/binder removal).
می خواستم بدونم کسی در این زمینه فعالیت کرده یا اطلاعاتی داره تا بتونه به من کمک کنه؟ هم در مورد تئوری کار سوال دارم هم در مورد مدلسازیش.
با تشکر

sayan_Put

عضو جدید
خواص فیزیکی و مقاومتی پلیمرها

خواص فیزیکی و مقاومتی پلیمرها

با سلام
کسی هست بتونه در مورد" بررسی آستانه تحمل دمایی و فشاری انواع پلیمرها" منو راهنمایی کنه
مطلبی، یا مقاله و کتاب مناسبی در مورد بهترین پلیمر هایی که آستانه تحمل دمایی و فشاری بالایی دارند کمکی کنه؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه لطفا کسی درباره ی تست IRتوضیح بده؟خیلی ممنون می شم

x-ray

عضو جدید
کمک

کمک

سلام دنبال یک غشا هستم که بتونه یک ماده الی هشت کربنه مانند استایرن رو از خودش عبور بده ممنون از کمکتون

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا دستگاه هایی که برای اندازه گیری tgداریم همگی برمبنای دمای پایین به بالا تهیه شده اند؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا زمانی که برای tgمنحنی رسم می کنیم منحنی سرد کردن و گرم کردنشون بر هم منطبق نیستند؟

gole so

عضو جدید
سلام ، اطلاعاتم رو نگاه می کنم در صورت یافتن بهت اطلاع میدم، موفق باشی. التماس دعا

GNMS

عضو جدید
چرا دستگاه هایی که برای اندازه گیری tgداریم همگی برمبنای دمای پایین به بالا تهیه شده اند؟

mary90 عزیز با سلام

همونطور که توی تاپیک تستهای پلیمری گفتم، کریستالیزاسیون روی دمای انتقال شیشه اثر میگذاره. واسه همین اگه بخواهیم از دمای بالا به پایین، دمای انتقال شیشه رو اندازه بگیریم، ممکنه در حین انجام آزمایش ماده کریستال بشه و در نتیجه دمایی که میخونی دمای واقعی نباشه. واسه همین، باید ماده رو کامل ذوب کنی (واسه اینکه تمام کریستالهاش ذوب بشه)، بعد یه باره سرد کنی (تا زمان کافی برای کریستال شدن رو نداشته باشه) و بعد شروع کنی به گرم کردن که بتونی دمای انتقال شیشه رو بخونی.

GNMS

GNMS

عضو جدید
چرا زمانی که برای tgمنحنی رسم می کنیم منحنی سرد کردن و گرم کردنشون بر هم منطبق نیستند؟

mary90 عزیز سلامی دوباره

این هم برمیگرده به نحوه گرم و سرد کردن. وقتی ماده رو از دستگاه بیرون میاری، نسبت به شرایط محیط (مثل دما و ...) نحوه سرد شدنش با زمانی که توی دستگاه DSC هست و کاملاً بصورت کنترل شده سرد میشه متفاوته. واسه همین هم کریستالهایی که تشکیل میشه متفاوته.
به این معنی که وقتی داری ماده رو توی DSC گرم میکنی (منحنی رفت) در اصل داری کریستالهایی رو که در حین تولید تشکیل شدند رو ذوب میکنی. اما وقتی داری ماده رو سرد میکنی (منحنی برگشت) کریستالیهایی رو که در حین تست DSC تشکیل شدند رو ذوب میکنی. چون سرمایش ماده در حین تولید و در حین سرد کردن توی DSC با هم فرق میکنه، پس اندازه و تعداد کریستالها هم فرق میکنه و در نتیجه منحنی ها هم فرق میکنه.
GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام میشه لطفا کسی درباره ی تست IRتوضیح بده؟خیلی ممنون می شم

توی تست IR نمونه رو بصورت پودر، فیلم نازک یا محلول توی دستگاه میگذارند. و دستگاه نور مادون قرمز رو به نمونه میفرسته. و با استفاده از سنسورهایی که داره، میزان جذب نور رو اندازه گیری میکنه. با استفاده از تبدیل فوریه، دستگاه میزان جذب نور فرکانسهای مختلف نور مادون قرمز رو حساب میکنه و منحنی جذب رو بر حسب فرکانس میکشه. هر پیوندی توی یک فرکانس ثابت جذب داره. براساس منحنی بدست اومده، و اینکه تو چه فرکانسهایی جذب نور بوده، میشه تشخیص داد که که ماده چه پیوندهایی داره. (کتابهای مرجعی وجود داره که توی اونها میشه پیدا کرد، فرکانسی جذب پیوندهای مختلف را دید)
با استفاده از این روش، میشه پیوندهای که ماده داره و همینطور غلظت اونها رو تشخیص داد. و در نتیجه به ساختار حدودی ماده پی برد.
من یه نمونه منحنی FTIR رو آپلود میکنم که تقریباً روی هر پیک نوشتم که اون پیک مربوط به چی هست.
FTIR.jpg
همونطور که میشه دید، توی ماده ماده من پیوند C-H (عدد موجی 2974) و پیوند C=O (عدد موجی 1820) و حلقه بنزنی (عدد موجی 822 و 872) و پیوند CH2 (عدد موجی 722) وجود داره.

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
mary90 عزیز سلامی دوباره

این هم برمیگرده به نحوه گرم و سرد کردن. وقتی ماده رو از دستگاه بیرون میاری، نسبت به شرایط محیط (مثل دما و ...) نحوه سرد شدنش با زمانی که توی دستگاه DSC هست و کاملاً بصورت کنترل شده سرد میشه متفاوته. واسه همین هم کریستالهایی که تشکیل میشه متفاوته.
به این معنی که وقتی داری ماده رو توی DSC گرم میکنی (منحنی رفت) در اصل داری کریستالهایی رو که در حین تولید تشکیل شدند رو ذوب میکنی. اما وقتی داری ماده رو سرد میکنی (منحنی برگشت) کریستالیهایی رو که در حین تست DSC تشکیل شدند رو ذوب میکنی. چون سرمایش ماده در حین تولید و در حین سرد کردن توی DSC با هم فرق میکنه، پس اندازه و تعداد کریستالها هم فرق میکنه و در نتیجه منحنی ها هم فرق میکنه.
GNMS
سلام
خیلی ممنون
میگن معما چو حل گشت اسان شود
خیلی ممنون
عالی بود
مثل همیشه

Shadi87

عضو جدید
سلام
خواهش میکنم کمکم کنین:(
میخواستم بدونم منظور از طراحی واحد یک ماده پلیمری چی هستش؟
یعنی از کجا باید شروع کنیم با توجه به اینکه من طراحی راکتور پاس نکردم.هیچ ذهنیتی ازش ندارم.ممنون میشنم اگه کمکم کنین

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خواهش میکنم کمکم کنین:(
میخواستم بدونم منظور از طراحی واحد یک ماده پلیمری چی هستش؟
یعنی از کجا باید شروع کنیم با توجه به اینکه من طراحی راکتور پاس نکردم.هیچ ذهنیتی ازش ندارم.ممنون میشنم اگه کمکم کنین
سلام دوست عزیز امیدوارم حالت ون خوب باشه
طراحی واحد خیلی کار سختیه بخصوص واحد های پلیمری
عموما این کار رو لایسنس ها انجام می دن
باتوجه به میزان مواد اولیه ای و خلوصی که محصول مورد نظر و این که چه قدر محصول می خواهیم داشته باشیم یه واحد رو طراحی می کنند
به نظرم بهترین کار اینه که pfdوp&id های یکی از پتروشیمی ها رو تهیه کنی و روی افزایش ظرفیتشون کار کنی
با هایسیس و اسپن دوباره شبیه سازیشون کنی

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
میشه لطفا درباره ی هسته گذاری توضیح بدین
فرق هسته گذاریه همگن و ناهمگن چیه؟
منظور از
رشد در 3 جهت کروی
رشد در دوجهت دیسکی
رشد در یک جهت خطی چیه؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا افزایش وزن مولکولی تا یه جایی می تونه روی خواص تاثیر بذاره بعد از اون خواص ثابت می مانه
ن موضوع چه ارتباطی با انتهای زنجیر میتونه داشته باشه؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه اگه امکان داره یه سری اطلاعات درباره ی باکالیت در اختیارمون بذارید ممنون می شم

x-ray

عضو جدید
سلام

سلام

دوستان درمورد تراوش پذيري يا حلاليت پليمرها كسي منبعي نداره كار ما راه بيفته ممنون

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید میشه لطفا درباره ی تست رئومتریتوضیح بدید؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمانی که داریم شیت می گیریم باید به چه ویژگی هایی توجه کنیم تا شیت خوبی داشته باشیم؟
وقتی فیلم تهیه می کنیم ضخامت فیلم چه قدر باید باشه؟