·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

GNMS

عضو جدید
سلام
دست گلتون درد نکنه به این اطلاعات خیلی نیاز داشتم.آخه گرایشم طراحی فرایند بود و حالا کارم با کنترل کیفیت قطعات پلیمریه... اگه اطلاعاتی در مورد گرید های ABS-ABS/PC-PC-POM هم دارید ممنون میشم اگه بذارید...
لطفا کتاب-سایت یا مرجعی که اطلاعات جامع تری در این مباحث داره معرفی کنید.
باز هم ازتون ممنونم:gol:

عزیز سلامی دوبارهelahe taghizadeh

برای دسترسی به اطلاعات مربوط به مواد بهترین راه مراجعه به سایت تولید کننده اون سایت هست. برای مثال من سایت چند تا شرکت مختلف رو برات مینویسم، الباقی شرکتها رو هم میتونی رو اینترنت پیدا کنی
ال. جی
سامسونگ
شرکت چی می

چند تا سایت معروف هم هستند که تقریباً تمام مواد رو دارند. البته برای اینکه بتونی از این سایتها استفاده کنی باید اسم دقیق گریدت رو بدونی:

سایت مت وب
سایت ایدس

اگه گرید خاصی از موادی که گفتی رو مد نظر داری میتونم کمکت کنم، اما اگه گرید خاصی در نظرت نیست، باید بگردم خواص کلیشون رو مثل پلی پروپیلن که واست نوشتم پیدا کنم

GNMS

t.p

عضو جدید
عزیز سلامی دوبارهelahe taghizadeh

برای دسترسی به اطلاعات مربوط به مواد بهترین راه مراجعه به سایت تولید کننده اون سایت هست. برای مثال من سایت چند تا شرکت مختلف رو برات مینویسم، الباقی شرکتها رو هم میتونی رو اینترنت پیدا کنی
ال. جی
سامسونگ
شرکت چی می

چند تا سایت معروف هم هستند که تقریباً تمام مواد رو دارند. البته برای اینکه بتونی از این سایتها استفاده کنی باید اسم دقیق گریدت رو بدونی:

سایت مت وب
سایت ایدس

اگه گرید خاصی از موادی که گفتی رو مد نظر داری میتونم کمکت کنم، اما اگه گرید خاصی در نظرت نیست، باید بگردم خواص کلیشون رو مثل پلی پروپیلن که واست نوشتم پیدا کنم

GNMS
سلام
برام چندتا سوال در مورد پارامتر های ذکر شده در دیتا شیتها پیش اومده :
- تست ایزود و تستcharpy با تست مقاومت در برابر ضربه(پرتاب وزنه از یه ارتفاع مشخص بروی قطعه)چه تفاوتی داره؟
- تفاوت سختی سنجی روش راکول با shore چیه؟ shore D مگه مخصوص مواد ترمو ست نیست؟!(برا ترمو پلاستها معمولا shore A ذکر میشه)
- منظور از vicant softening point و glow wire دقیقا چه دماییه؟

اگه ممکنه واکنش های سوختن :pVC-ABS-POM-PA-PC-PP و PP الیافدار(TALC-GF)رو هم بذارید....
با تشکر

آخرین ویرایش:

mani7610

عضو جدید
با سلام
احتياج به اطلاعاتي در مورد پليمر هاي پلي استايرن(poly stairen) دارم، خيلي واجبه،
دمتون گرم،
كمك كنيد:cry:

t.p

عضو جدید
سلام

{تو یکی از تاپیک های قبلی توضیحاتی در مورد اشتعال نا پذیری PVC داده شده و ذکر شده بود که بخاطر ازاد شدن رادیکال کلر، PVCاشتعال نا پذیره ...}

من برای بدست اوردن درصد الیاف PVC ، 10 گرم از گرانولشو تو کوره الکتریکی در دمای حدود 500 درجه سانتیگراد حرارت دادم.بعد از 3-4 ساعت از شروع آزمون توی کروزه یه توده سیاه رنگ(حدود 4 گرم که خیلی ترد و شگننده بود) باقی موند. ایا اینها واقعا کربنات هستن؟ یا روش آزمونم اشتباه بوده؟!
برا بدست اوردن درصد الیاف PVC روش دیگه ای هم وجود داره؟

hsn1366

عضو جدید
مواد معدنی یا همون فیلر یه دنیایی داره برا خودش
الیاف شیشه +پلیمر اگه پلیمرش اپوکسی یا پلی استر باشه که همون فایبر گلاس خودمون میشه
مسلمه که دیگه با پلیمر چی کار میکنه
همه خواصش رو بهبود میده(استحکام کششی مدول و ....)
البته باید بگم که کامپوزیت (فایبر گلاس)ذوب نمیشه
میسوزه تخریب میشه

• Like
واکنش ها: t.p

GNMS

عضو جدید
با سلام
احتياج به اطلاعاتي در مورد پليمر هاي پلي استايرن(poly stairen) دارم، خيلي واجبه،
دمتون گرم،
كمك كنيد:cry:

عزیز با سلامmani7610

پلی استایرن (Poly Styrene) یک پلیمر وینیل است که یک گروه جانبی بنزن داره. و شکل ملکولیش بصورت زیره:

پلی استایرن انواع مختلفی داره که من به چند تاش اشاره میکنم:

GPPS: General Purpose Styrene
این پلی استایرن که ساده ترین نوع اون هست برای مصارف عمومی مثل تولید ظروف یکبار مصرف (البته اونهایی که شفاف هستند) و خط کش پلاستیکی و ... استفاده میشه.

HIPS: High Impact Polystyrene
این پلی استایرن در برابر ضربه مقاومت زیادی داره و خیلی دیر میشکنه. نمونه اش هم لیوانهای یکبار مصرفهای سفید هست که سخت میشکنه. باید دقت کنی که گرید همه منظوره پلی استایرن که در بالا اشاره کردم، خیلی شکننده است، مثل لیوانهای یکبار مصرف شفاف که سریع میشکنند.

EPS: Expandable Polystyrene
وسط گرانول این نوع پلی استایرن از یک ماده استفاده میشه که بر اثر حرارت منبسط شده و اصطلاحاً باد میکنه. که از این نوع پلی استایرن برای تولید یونولیت و .... استفاده میشه.

موارد استفاده پلی استایرن فقط اینهایی که گفتم نیست و یکی از مواد بسیار پر مصرف توی صنعت خودرو است. برای مثال داشبورد پراید، قسمت اصلی بدنه داشبورد پژو و ... همه از پلی استایرن تولید میشه.

اگه اطلاعاتی دیگه ای لازم داری بگو تا اگه بتونم کمکت کنم.

GNMS

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
تست ضربه

تست ضربه

سلام
- تست ایزود و تستcharpy با تست مقاومت در برابر ضربه(پرتاب وزنه از یه ارتفاع مشخص بروی قطعه)چه تفاوتی داره؟
- تفاوت سختی سنجی روش راکول با shore چیه؟ shore D مگه مخصوص مواد ترمو ست نیست؟!(برا ترمو پلاستها معمولا shore A ذکر میشه)

اگه ممکنه واکنش های سوختن :pVC-ABS-POM-PA-PC-PP و PP الیافدار(TALC-GF)رو هم بذارید....
با تشکر

elahe taghizadeh عزیز با سلام
تست چارپی (شارپی) و آیزود یک فرق اساس با تست پرتاب وزنه داره. و اونهم اینه که تست چارپی و آیزود روی یک نمونه قطعه با ابعاد استاندارد انجام میشود. که این ابعاد دقیقاً در استانداردهای ASTM D6110 و D256 ذکر شده. اما تست پرتاب وزنه روی قطعه نهایی تولید شده معمولاً انجام میشه.
علاوه براین معمولاً قطعه در تست چارپی و آیزود میشکنه و انرژی لازم برای شکست اندازه گیری میشه، اما معمولاً در مورد تست پرتاب وزنه یکی از الزامات اینه که قطعه نشکنه و شکست قطعه یعنی این که نمونه مردود هستش.
کلیات انجام آزمایش هم به اینصورت است که در تست چارپی و آیزود یک چکش استاندارد به نمونه استانداردت یک ضربه وارد میکنه و اونرو میشکونه و از روی میزان بالارفتن چکش میشه انرژی شکست رو اندازه گیری کرد. اما در تست پرتاب وزنه یک وزنه استاندارد از یک ارتفاع استاندارد روی قطعه سقوط میکنه و شکستن یا نشکستن اونو میبینند.
استانداردهای تست آیزود و چارپی رو هم واست آپلود میکنم.

GNMS

پیوست ها

• D 256.pdf
    209.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • D 6110.pdf
    159 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
Hardness (سختی)

Hardness (سختی)

سلام

با تشکر

اطلاعات کامل در مورد سختی رو میتونی اینجا ببینی

GNMS

GNMS

عضو جدید
آزمونهای حرارتی

آزمونهای حرارتی

سلام

با تشکر

این دو تا تست در نحوه انجام تفاوت اساسی با هم دارند. در مورد آزمون وایکت نمونه توی حمام روغن قرارداده میشه و یک سوزن با ابعاد استاندارد که روش یه وزنه استاندارد قرار داره روش قرار میگیره و بعد روغن شروع به گرم شدن میکنه. توی یک دما نمونه به اندازه ای گرم میشه که سوزن توش فرو میره و این دمای نرمی وایکت هست.
اما در مورد تست glow wire یک سیم با ابعاد خاص گرم میشه و روی نمونه قرارداده میشه و مینیمم دمای لازم برای اندازه گیری شروع آتش گرفتن نمونه اندازه گیری میشه. در این حالت نمونه بصورت موضعی با سیم گرم میشه و تا حدی اون نقطه گرم میشه که آتیش بگیره اما در آزمون وایکت کل نمونه گرم میشه تا حدی که نمونه فقط نرم بشه.
استاندارد اندازه گیری دمای وایکت ASTM D1525 و استاندارد اندازه گیری سیم مشتعل ASTM D6194 هست که من برات آپلود میکنم تا اگه خواستی اطلاعات کامل رو خودت ببینی

GNMS

پیوست ها

• D 1525.pdf
    77 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • D 6194.pdf
    48.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GNMS

عضو جدید
واکنش سوختن

واکنش سوختن

سلام

با تشکر

elahi taghizadeh عزیز با سلام

این مواد اگه کامل بسوزند، کربنشون تبدیل به دی اکسید کربن، هیدروژن تبدیل به آب و نیتروژنشون تبدیل به ترکیبات اکسید نیتروژن میشه. اما اگه واکنش سوختن کامل نباشه (به هر دلیل مثل کم بودن دما، کم بودن اکسیژن و ...) کربن میتونه به مونو اکسید کربن تبدیل بشه و یا بصورت دوده (کربن نسوخته) باقی بمونه. موادی هم که توی ساختارشون اکسیژن دارند مثل پلی اکسی متیلن به کامل انجام شدن واکنش سوختن کمک میکنند.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام

{تو یکی از تاپیک های قبلی توضیحاتی در مورد اشتعال نا پذیری PVC داده شده و ذکر شده بود که بخاطر ازاد شدن رادیکال کلر، PVCاشتعال نا پذیره ...}

من برای بدست اوردن درصد الیاف PVC ، 10 گرم از گرانولشو تو کوره الکتریکی در دمای حدود 500 درجه سانتیگراد حرارت دادم.بعد از 3-4 ساعت از شروع آزمون توی کروزه یه توده سیاه رنگ(حدود 4 گرم که خیلی ترد و شگننده بود) باقی موند. ایا اینها واقعا کربنات هستن؟ یا روش آزمونم اشتباه بوده؟!
برا بدست اوردن درصد الیاف PVC روش دیگه ای هم وجود داره؟

در مورد اندازه گیری خاکستر استاندارد چند تا مورد مطرح کرده که بایستی بررسی کنی:

- اگه میزان خاکستر باقیمانده کمتر از 0.01% هست میتونی کلاً بیخیالش بشی
- زمان انجام آزمون بستگی به نمونه ات بین 5 تا 30 دقیقه است. پس زمان 3-4 ساعت خیلی زمان زیادیه.
- دمای ذکر شده در استاندارد بین 800-900 درجه است. (البته من خودم این تست رو با دمای 600 درجه انجام دادم و جواب گرفتم.!)
- ترازویی که باهاش کار میکنی باید دقت 4 رقم اعشار (گرم) داشته باشه. (البته من خودم با ترازوی 3 رقم اعشار کار میکردم و جواب گرفتم!)

فکر میکنم اینها رو اگه چک کنی و تست رو دوباره انجام بدی میتونی به نتایج خوبی برسی.

GNMS

t.p

عضو جدید

در مورد اندازه گیری خاکستر استاندارد چند تا مورد مطرح کرده که بایستی بررسی کنی:

- اگه میزان خاکستر باقیمانده کمتر از 0.01% هست میتونی کلاً بیخیالش بشی
- زمان انجام آزمون بستگی به نمونه ات بین 5 تا 30 دقیقه است. پس زمان 3-4 ساعت خیلی زمان زیادیه.
- دمای ذکر شده در استاندارد بین 800-900 درجه است. (البته من خودم این تست رو با دمای 600 درجه انجام دادم و جواب گرفتم.!)
- ترازویی که باهاش کار میکنی باید دقت 4 رقم اعشار (گرم) داشته باشه. (البته من خودم با ترازوی 3 رقم اعشار کار میکردم و جواب گرفتم!)

فکر میکنم اینها رو اگه چک کنی و تست رو دوباره انجام بدی میتونی به نتایج خوبی برسی.

GNMS
سلام
من این ازمونو مطابق استانداردD101145 انجام دادم :
دمای ازمونو برای ترموپلاستها 450 درجه و زمان حدود 2 ساعت برای خشک شدن تو آون با دمای 105 درجه و 3-4 ساعت هم تو کوره الکتریکی برا سوختن ذکر کرده...
البته این روشو برای تعیین درصد تالک و GF بکار بردم و خطای خیلی کمی داشت.در مورد PVC فرق داره؟!
اون توده سیاه رنگ باقی مونده در پایان ازمون چیه؟!:que:
(اگه ممکنه واکنش سوختن pvc , pp 0/020 talc.pp30 /0gf رو بذارید)

یه سوال دیگه در مورد دیتا شیتهایی که گذاشتید:
چرا رنج تغییرات MELT FLOW برای PP اینقدر زیاده؟(2.0-2000 gr/10min)

آخرین ویرایش:

mani7610

عضو جدید
عزیز با سلامmani7610

پلی استایرن (Poly Styrene) یک پلیمر وینیل است که یک گروه جانبی بنزن داره. و شکل ملکولیش بصورت زیره:

پلی استایرن انواع مختلفی داره که من به چند تاش اشاره میکنم:

GPPS: General Purpose Styrene
این پلی استایرن که ساده ترین نوع اون هست برای مصارف عمومی مثل تولید ظروف یکبار مصرف (البته اونهایی که شفاف هستند) و خط کش پلاستیکی و ... استفاده میشه.

HIPS: High Impact Polystyrene
این پلی استایرن در برابر ضربه مقاومت زیادی داره و خیلی دیر میشکنه. نمونه اش هم لیوانهای یکبار مصرفهای سفید هست که سخت میشکنه. باید دقت کنی که گرید همه منظوره پلی استایرن که در بالا اشاره کردم، خیلی شکننده است، مثل لیوانهای یکبار مصرف شفاف که سریع میشکنند.

EPS: Expandable Polystyrene
وسط گرانول این نوع پلی استایرن از یک ماده استفاده میشه که بر اثر حرارت منبسط شده و اصطلاحاً باد میکنه. که از این نوع پلی استایرن برای تولید یونولیت و .... استفاده میشه.

موارد استفاده پلی استایرن فقط اینهایی که گفتم نیست و یکی از مواد بسیار پر مصرف توی صنعت خودرو است. برای مثال داشبورد پراید، قسمت اصلی بدنه داشبورد پژو و ... همه از پلی استایرن تولید میشه.

اگه اطلاعاتی دیگه ای لازم داری بگو تا اگه بتونم کمکت کنم.

GNMS

با سلام
ممنون از جوابتون:gol:
راستش من مهندسي شيمي ميخونم
ميخوام براي درس طراحي راكتور، درمورد پلي استايرن ارائه داشته باشم،
اگه مطالب بيشتري داري كه بتونه براي ارائه كمكم كنه(از قبيل مقاله) منون ميشم كمكم كني:)
با تشكر

t.p

عضو جدید
مواد معدنی یا همون فیلر یه دنیایی داره برا خودش
الیاف شیشه +پلیمر اگه پلیمرش اپوکسی یا پلی استر باشه که همون فایبر گلاس خودمون میشه
مسلمه که دیگه با پلیمر چی کار میکنه
همه خواصش رو بهبود میده(استحکام کششی مدول و ....)
البته باید بگم که کامپوزیت (فایبر گلاس)ذوب نمیشه
میسوزه تخریب میشه

سلام
مرسی از جوابتون من این سوالو تو قسمت سوال و درخواست پلیمری و...مطرح کردم و تا حدودی جواب گرفتم.
بیشتر اطلاعاتی در مورد talk.GF می خواستم .
ممنون میشم اگه اطلاعات بیشتری از چگونگی خواص بهبود یافته بذارین. (لطفا تو همون قسمت مربوط به سوال و درخواست پلیمری و...)
با تشکر:gol:

GNMS

عضو جدید
مقاله های پلی استایرن

مقاله های پلی استایرن

با سلام
اگه مطالب بيشتري داري كه بتونه براي ارائه كمكم كنه(از قبيل مقاله) منون ميشم كمكم كني:)
با تشكر

mani7610 عزیز با سلام

4 تا مقاله که به پلیمریزاسیون پلی استایرن مربوط هستند واست آپلود میکنم. (البته من خودم 2 تای اول رو بیشتر میپسندم!)

GNMS

پیوست ها

• PS1.pdf
    818.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • PS2.pdf
    776.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
مقاله های 3 و 4 پلی استایرن

مقاله های 3 و 4 پلی استایرن

با سلام
با تشكر

mani7610 عزیز سلامی دوباره،

اینم 2 تا مقاله دیگه. امیدوارم به دردت بخوره

GNMS

پیوست ها

• PS3.pdf
    325.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • PS4.pdf
    458.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GNMS

عضو جدید
MFI

MFI

سلام
دمای ازمونو برای ترموپلاستها 450 درجه و زمان حدود 2 ساعت برای خشک شدن تو آون با دمای 105 درجه و 3-4 ساعت هم تو کوره الکتریکی برا سوختن ذکر کرده...
البته این روشو برای تعیین درصد تالک و GF بکار بردم و خطای خیلی کمی داشت.در مورد PVC فرق داره؟!

elahi taghizadeh عزیز با سلام

دیتاشیتی که من گذاشتم، واسه یه گرید خاص نیست و رنج تغییرات همه PP هایی است که وجود داره. PP هم کاربردهای زیادی داره، از ریسندگی گرفته تا تزریق و اکستروژن و ..... واسه همین رنج تغییرات MFIاش خیلی بالاست.

GNMS

GNMS

عضو جدید
توده سیاه رنگ باقیمانده در کوره

توده سیاه رنگ باقیمانده در کوره

سلام

elahi taghizadeh عزیز سلامی دوباره

راستش اون توده سیاه رنگ دقیقاً نمیدونم چیه، اما اگه pvc خودرنگ باشه ممکنه رنگدانه های معدنی باشند که نسوختند و موندند. ممکنه هم چون PVC هنگام گرم شدن گاز اسید کلریدریک آزاد میکنه، با ظرفت واکنش داده باشه. اگه بخوای دقیق تشخیص بدی پیشنهاد من اینه که یک آزمون TGA روی PVC انجام بدی و بطور دقیق دماهای کاهش وزن رو بدست بیاری، بعد یه تست IR روی توده سیاه رنگت انجام بدی تا بتونی تا حد زیادی ساختار ماده باقی مونده رو تشخیص بدی.

GNMS

t.p

عضو جدید
elahi taghizadeh عزیز سلامی دوباره

راستش اون توده سیاه رنگ دقیقاً نمیدونم چیه، اما اگه pvc خودرنگ باشه ممکنه رنگدانه های معدنی باشند که نسوختند و موندند. ممکنه هم چون PVC هنگام گرم شدن گاز اسید کلریدریک آزاد میکنه، با ظرفت واکنش داده باشه. اگه بخوای دقیق تشخیص بدی پیشنهاد من اینه که یک آزمون TGA روی PVC انجام بدی و بطور دقیق دماهای کاهش وزن رو بدست بیاری، بعد یه تست IR روی توده سیاه رنگت انجام بدی تا بتونی تا حد زیادی ساختار ماده باقی مونده رو تشخیص بدی.

GNMS
سلام
مرسی از اینکه وقت میذارید و سوالهامونو پاسخ میدید...:gol:
لطفا در مورد ازمونهای IR وTGA که تو پاسختون ذکر کردید توضیح بدید...
برای تشخیص دقیق هر ترکیبی میشه این ازمونها رو بکار برد؟چه تجهیزاتی نیاز داره؟

t.p

عضو جدید
واکنش سوختن مواد پلیمری (PVC- ABS-PP 20 0/0 TALC-PA 6-POM)

واکنش سوختن مواد پلیمری (PVC- ABS-PP 20 0/0 TALC-PA 6-POM)

سلام
اگر کسی واکنشهای سوختن این مواد رو میدونه لطفا بذاره...
PVC
ABS
PP 20 0/0 TALC
PP 35 0/0 GF
PA 6
POM
باکالیت الیافدار(030/0 GF)
باتشکر

t.p

عضو جدید
بهبود خواص pom

بهبود خواص pom

سلام
برای بهبود خواص POM (پلی استال)چه روشهایی وجود داره؟ آیا الیافی رو میتونیم به مواد اضافه کنیم؟ اسپری سیلیکون چه طور؟تاثیرش به چه صورتیه؟

{قطعه تولیدی نباید شکننده بشه و همچنین در حین تولید نباید دچار چسبندگی سطح قطعه به قالب بشه.}

باتشکر

a.ghadiri

عضو جدید
با سلام
نظر يكي از توليد كنندگان معتبر رنگدانه هاي پليمر(مستر بچ) خارجي اينست كهMFI و دانسيته را نمي توان بعنوان پارامتر كنترلي كيفي جهت مستر بچ ها در نظر گرفت!
لطفا راهنمايي كنيد جهت كنترل مستر بچ چه آزمونهايي بصورت استاندارد وجود دارد ؟

فردی

عضو جدید
پلیمرpvc

پلیمرpvc

سلام اسم چند تا کتاب در مورد پلیمر pvc میخوام ممنون

reza aaaaa

عضو جدید
كمك_ ملامين فرمالدهيد

كمك_ ملامين فرمالدهيد

سلام. هر كسي كه درباره ملامين فرمالدهيد مطلبي به ما بدهد خيلي خوشحال ميشويم
درباره مكانيسم و كاربردش در صنعت
اگر لاتين هم باشه مشكلي نيست:cry::cry::cry::warn:

alialavish

عضو جدید
سلام
می تونید اطلاعاتی راجع به رزین مورد استفاده در سطوح جذب ضربه ( کفپوش های زمین بازی ) بهم بدید.
با تشکر