·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

آنه...

عضو جدید
عذرمیخوام یک سوال دیگه هم دارم فکرکنم یکم آماری باشه:
ببینید من یک سری اطلاعات دارم
هر اطلاعاتم راجع به یک پروژه هست
حالا چطور یک نمودر کلی از روی این اطلاعات بدست بیارم که گویای وضعیت همه پروژه هام باشه؟؟:(
درمورد این مساله کسی میتونه کمک کنه؟!
من برای هرپروژه ام یک نمودار مجزا نمیخوام بلکه یک نمودار میخوام که گویای احوال همه پروژه هام باشه؟؟

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
درمورد این مساله کسی میتونه کمک کنه؟!
من برای هرپروژه ام یک نمودار مجزا نمیخوام بلکه یک نمودار میخوام که گویای احوال همه پروژه هام باشه؟؟

اگه منظورت کشیدن نمودار S-curve هستش، به تعداد پروژه ها و برنامه ریزی مربوطه باید نمودار بکشید؛ می تونید همه رو توی یک پنجره گرافیکی نمایش بدید؛ اما نمی تونید یک نمودار بکشید.
کار دیگری که می تونید انجام بدید اینه که به جای هر S-curve از یک نمودار میله ای استفاده کنید که اگه با نمودار S-curve نمایش می دادید، انتهای نمودار میله ای به اون نمودار S-curve مماس می شد. اگه مجموعه این نمودارهای میله ای رو یک نمودار فرض کنید، مسأله حله.

meytim

کاربر ممتاز
خب تو کارمن یک پروژه قراره امروز استارت بخوره و به هیچ وجه امکان استارت خوردنش تو دیروز ممکن نیست

اونوقت من با اینجور سیگماها که تو مدل ریاضی مساله ام پیش میاد و توجیه منطقی نداره چه کنم؟ ازشون بپرم نادید بگیرم؟!

حقیقتش نمی دونم. اما یک کم هم از تخیل استفاده کن؛ مثلاً ببین اون جمله که نوشتید رو نمی شه به صورت زیر بیان کرد:

یک پروژه قراره امروز استارت بخوره، اگه دیروز استارت خورده بود ...

آنه...

عضو جدید
اگه منظورت کشیدن نمودار S-curve هستش، به تعداد پروژه ها و برنامه ریزی مربوطه باید نمودار بکشید؛ می تونید همه رو توی یک پنجره گرافیکی نمایش بدید؛ اما نمی تونید یک نمودار بکشید.
کار دیگری که می تونید انجام بدید اینه که به جای هر S-curve از یک نمودار میله ای استفاده کنید که اگه با نمودار S-curve نمایش می دادید، انتهای نمودار میله ای به اون نمودار S-curve مماس می شد. اگه مجموعه این نمودارهای میله ای رو یک نمودار فرض کنید، مسأله حله.
نمودار میله ای هم فکرخوبیه اما من بیش از چهاردسته که هردسته شامل 480 پروژه هست رو باید مدنظر داشته باشم...
ببینید یک نموداری مثل این نمودار میخوام:
8.jpg

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نمودار میله ای هم فکرخوبیه اما من بیش از چهاردسته که هردسته شامل 480 پروژه هست رو باید مدنظر داشته باشم...
ببینید یک نموداری مثل این نمودار میخوام:
مشاهده پیوست 259634

درود بر شما
این رو میتونید برای هر یک از پروژه ها دیتا ها رو با رنگی مجزا رسم کنید
فقط مشکل اینجاست که بتونید ۴۸۰ کد رنگ متفاوت پیدا کنید و لیستی برای نام گذاری رنگ ها به نام هر پروژه تهیه کنید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب تو کارمن یک پروژه قراره امروز استارت بخوره و به هیچ وجه امکان استارت خوردنش تو دیروز ممکن نیست
مثل این میمونه که من قرار الان نماز ظهرمو بخونم و به هیچ وجه نمیتونستم نماز ظهرمو موقع نماز صبح بخونم(عجب مثالی زدم:|)

اونوقت من با اینجور سیگماها که تو مدل ریاضی مساله ام پیش میاد و توجیه منطقی نداره چه کنم؟ ازشون بپرم نادید بگیرم؟!

در این مورد نیز بجز بیان کامل مسئله راهی برای درک دقیق منظورتون نیست بنظرم
چون مسائل فیزیکی در هر شاخه تفاوت فاحش ی دارند و ممکنه ریزه کاری خاصی در موردی وجود داشته باشه که بتونه کمک کنه

آنه...

عضو جدید
درود بر شما
این رو میتونید برای هر یک از پروژه ها دیتا ها رو با رنگی مجزا رسم کنید
فقط مشکل اینجاست که بتونید ۴۸۰ کد رنگ متفاوت پیدا کنید و لیستی برای نام گذاری رنگ ها به نام هر پروژه تهیه کنید
فکرخوبیه اما عملی نیست متاسفانه...
به نظرتون فکرمیکنید راه حل آماری داشته باشه؟ نمیدونم مثلا میانگین گرفتنی چیزی؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکرخوبیه اما عملی نیست متاسفانه...
به نظرتون فکرمیکنید راه حل آماری داشته باشه؟ نمیدونم مثلا میانگین گرفتنی چیزی؟؟
هدفتون از رسم نمودار چی هست؟
اگر دنبال انحراف از معیار یا چیزی مثل این هستید میشه با یه راه حل ساده بدست آورد و با روش های آماری حسابش کرد
مطمئنا خروجی مورد نظرتون 480 تا پروژه نیست و میخواید به یه نتیجه ی خاص در مورد یکی که بهتر ه برسید

آنه...

عضو جدید
اگر دنبال انحراف از معیار یا چیزی مثل این هستید میشه با یه راه حل ساده بدست آورد و با روش های آماری حسابش کرد
مطمئنا خروجی مورد نظرتون 480 تا پروژه نیست و میخواید به یه نتیجه ی خاص در مورد یکی که بهتر ه برسید
بذارید بیشتر فکرکنم تا سوالم مشخصتر باشه
متشکرم

آنه...

عضو جدید
j120204.jpgj120254.jpg

سلام
ببینید این نتیجه اجرای برنامه من روی دوتا پروژه مختلف هست که برای هرکدام یک نمودار رسم کرده
حالا فرض کنید من برناممو برای مثلا480 تا پروژه اجرا کنم یعنی 480 تا نمودار بدست میارم
نمودارهای یک نقطه مشترک دارن اون هم اینه که از یک جایی به بعد مقدارشون صفر میشه
این نمودارها حاصل اعمال یک روش حل خاص روی مسایل به منظور حل بهینه اونهاست
وداره رفتار اون روش حل رو نشون میده

حالا من چطور یک نمودار کلی بدست بیارم که مختص یک پروژه نباشه گویای احوال همه پروژه هام باشه؟!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 259699مشاهده پیوست 259700
سلام
ببینید این نتیجه اجرای برنامه من روی دوتا پروژه مختلف هست که برای هرکدام یک نمودار رسم کرده
حالا فرض کنید من برناممو برای مثلا480 تا پروژه اجرا کنم یعنی 480 تا نمودار بدست میارم
نمودارهای یک نقطه مشترک دارن اون هم اینه که از یک جایی به بعد مقدارشون صفر میشه
این نمودارها حاصل اعمال یک روش حل خاص روی مسایل به منظور حل بهینه اونهاست
وداره رفتار اون روش حل رو نشون میده

حالا من چطور یک نمودار کلی بدست بیارم که مختص یک پروژه نباشه گویای احوال همه پروژه هام باشه؟!
متاسفانه تصاویری که قرار دادید اصلا واضح نیست؟
ولی پیشنهادم اینه که یک نمودار چنبر رسم کنید بدین صورت که یک محور رو بر اساس روش حل نام گذاری کنید و محور دیگر رو با پارامتری که در دامنه ی تغییراتش کمیت مورد نظرتون صفر میشه
اینطوری نمودارتون از 480 نقطه که به هم وصل شدن تشکیل میشه امکان بررسیش هم راحت تره
اگر ابهامی در نوشته هام هست بگید تا با مثال شفاف سازی کنم
اگر تصویر واضح تری از نمودار هاتون هم قرار بدین دقیقا میگم محور ها رو با کدوم پارامتر مشخص کنید
پیروز باشید

pop405

عضو جدید
سلام یکی میدونه اینا یعنی چه؟ span project orthogonal element to the span

سلام یکی میدونه اینا یعنی چه؟ span project orthogonal element to the span

سلام
یکی میدونه اینا یعنی چه؟
span
project
orthogonal element to the span

wafeen

عضو جدید
متروید

متروید

سلام به همگی
من رشتم مهندسی برق-قدرته
در مورد موضوع مترویدها علاقه منه شدم که در تزم استفاده کنم
می خواستم بدونم از لجاظ مفهومی چقدر سخته
و چه قدر این مبجث چدید به حساب میاد؟؟
و در کل در دنیایی ریاضی چقدر اعتبار و مقبولیت داره؟؟
ممنون

pop405

عضو جدید
سلام. ببخشید این سوال را می پرسم
اگر یک متغیر z مختلط داشنه باشیم مشتق ان نسبت به z چی میشه ؟ ۱+i یا i

با تشکر. لطفا زود جواب بدید

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
یکی از دوستانم این مشکل رو داره، میتونید کمک کنید؟

من مدیر یه ساختمون 9 واحده هستم.
متاسفانه کل ساختمان یک کنتور گاز داره و تا بحال کل مبلغ گاز بین 9 واحد تقسیم میشد.
با این نوع تقسیم در حق دانشجویی که یک نفره و همون مبلغی رو که یک خانواده 5 نفره پرداخت می کنه اجحاف میشه.
میخواستم ببینم میشه رابطه ای برای این تقسیم کردن بیان کرد که در اون تعداد نفرات خانواده در نظر گرفته بشه؟
کلا میشه طوری تقسیم کرد که در حق کسی اجحاف نشه و متغیرهای دیگه هم درنظر گرفته بشه؟
ساختمان شامل 3 طبقه و 9 واحد با متراژ یکسان هست.

قبل از اینکه دوستان پیشنهاد تفکیک کنتور رو بدن اینو بگم که این پیشنهاد داده شده. شما به چشم یه مسئله ریاضی ببینید;)

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

متاسفانه کل ساختمان یک کنتور گاز داره و تا بحال کل مبلغ گاز بین 9 واحد تقسیم میشد.
با این نوع تقسیم در حق دانشجویی که یک نفره و همون مبلغی رو که یک خانواده 5 نفره پرداخت می کنه اجحاف میشه.
میخواستم ببینم میشه رابطه ای برای این تقسیم کردن بیان کرد که در اون تعداد نفرات خانواده در نظر گرفته بشه؟
کلا میشه طوری تقسیم کرد که در حق کسی اجحاف نشه و متغیرهای دیگه هم درنظر گرفته بشه؟

قبل از اینکه دوستان پیشنهاد تفکیک کنتور رو بدن اینو بگم که این پیشنهاد داده شده. شما به چشم یه مسئله ریاضی ببینید;)

این مشکل ممکنه برا هر کسی پیش بیاد، مخصوصا دانشجوها و اینکه خودمم یه زمانی با این مشکل مواجه بودم. من هرچی فکر کردم عادلانه ترین راه اینه که به روش زیر عمل بشه:

فرض کنیم که شما توی ی ساختمون 9 واحد زندگی میکنید، واحدها همه متراژ یکسان دارند.

***اگرچه بهترین راه همون تفکیک کنتوره که برا مستاجر نمی صرفه.

عادلانه ترین کار اینه که نصف پول قبض بر اساس متراژ و به طور مساوی تقسیم بشه و نصف دیگه هم بر اساس تعداد نفرات مصرف کننده.(حالا ممکنه بقیه نفرات رو از ی سن خاص مثلا 5 سال به بالا در نظر بگیرید)

مثلا قبض گاز اومده 180000 تومن و 9 واحد داریم که کل جمعیت مصرف کننده 30 نفر هستند.

نصف مبلغ بر اساس واحد ها که میشه هر واحد 10000 تومن(90000/9)

نصف مبلغ هم به ازای هر نفر حساب میشه:

90000/30 = 3000 تومن برای هر نفر

مثلا یک واحد با 4 نفر مصرف کننده هزینش میشه:

تومن 22000=(3000)4+ 10000

meytim

کاربر ممتاز
سلام

عادلانه بودن و اجحاف و این حرفها معنی نداره؛ شما باید به قانون مراجعه کنید. اگه چیزی پیدا نکردید یه اساسنامه درست کنید و بر اساس اون محاسبه کنید. فکر کنم مرسومه که 6 ماه اول سال بر اساس تعداد نفرات محاسبه بشه، و 6 ماه دوم سال بر اساس متراژ.

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام دوستان
یه سوال از محاسبه عددی وارون ماتریس دارم
یک ماتریس مربعی n در n مثبت معین به نام P دارم
و یک ماتریس غیر مربعی F که k در n هست و k کوچکتر از n هست. پس
F P F' a
یک ماتریس مربعی k در k میشه که از نظر تعداد سطر و ستون کوچکتر از P هست
حالا می خوام ماتریس زیر رو حساب کنم:
inv(F inv(P) F') a
ولی ترجیحا مجبور نشم inv(P) رو به دست بیارم. چون ممکنه P نزدیک به سینگولار باشه و دردسر برام درست کنه
راهی داره که بدون اینکه با مشکلات عددی مواجه بشم، این ماتریس رو به دست بیارم؟
ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

به نظر من هم بحث عادلانه بودن در اینجا خیلی قابل تحقق نیست، مثلا فرض کنید یکی از همسایه ها بخواد زیاد مصرف کنه، با توجه به اینکه تعدادشون هم کم باشه، مثلا یک نفر هست اما بخاری رو با شعله زیاد و در و پنجره باز، من دیدم افرادی رو که میگن پول گاز مشترکه و بهتره استفاده کرد:d یا مثلا فرض کنید واحدی در طبقه همکف هست یا روی پارکینگ و خونه ش گرم نمیشه و مجبوره هزینه زیادی مصرف کنه و ربطی به تعداد افراد نداره و البته حدودی با متراژ مرتبطه. بحث تعداد افراد زمانی مطرح میشه که در متراژ استاندارد گرمایشی- سرمایشی، بار سرمایشی- گرمایشی برای فعالیت یکسان یک فرد محاسبه بشه.
یه سری استاندارد هایی وجود داره که carrier hap یه نرم افزاره و محاسبه میکنه این ها رو.
بنابراین توافق که meytim بهش اشاره کرد و اساسنامه و روشی که خودتون گفتید راه حل مناسبی در شرایطی که نخواین به صورت فیزیکی چیزی رو تغییر بدین، به نظر میرسه، البته در بعضی کشور ها روی وسایلی که گاز مصرف می کنند به صورت جداگانه وسیله سنجشی وجود داره، هر سال فردی از اداره انرژی در زمان خاصی میاد و اون رو اندازه می گیره، با وجود اینکه موتور خونه مرکزی وجود داره اما هر فردی متناسب با مصرف خودش باید هزینه انرژی مصرفی رو بپردازه.

آخرین ویرایش:

avayestan

کاربر بیش فعال
جمع و ضرب ار مدول ها

جمع و ضرب ار مدول ها

سلام دوستان... کسی هس مطلبی راجب حاصلضرب و جمع ار مدولها برام بزاره.. خیلی دنبالشم پیداش نمیکنم... ممنون میشم اگه تعریفی از این مبحث دارین برام بزارین.....

ramin1986

عضو جدید
مفهوم خط و نقطه و صفحه

مفهوم خط و نقطه و صفحه

دوستان سلام **

یه سوال داشتم ، گفتم بچه های ریاضی حتما میتونن کمکم کنن ، اینه که مزاحمتون شدم .

دنبال یه مرجع هستم واسه اینکه مفهوم خط و نقطه و صفحه و بردار نرمال و اسپیلاین و ... را بفهمم .

کارم کاربا نرم افزار کتیا و اینونتر و ... هستش و الان برای اینکه بتونم بهتر حس داشته باشم نسبت به نحوه تفکر اون کسی که دستورات نرم افزار را نوشته ، باید مفهوم خط ونقطه و ... را بدونم . ممنون میشم کمکم کنید .

مثلامیخوام بدونم اسپیلاین ها بر اساس چه معادلاتی کشیده میشن و از این قبیل مسائل ،ممنوووووون **

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان سلام **

یه سوال داشتم ، گفتم بچه های ریاضی حتما میتونن کمکم کنن ، اینه که مزاحمتون شدم .

دنبال یه مرجع هستم واسه اینکه مفهوم خط و نقطه و صفحه و بردار نرمال و اسپیلاین و ... را بفهمم .

کارم کاربا نرم افزار کتیا و اینونتر و ... هستش و الان برای اینکه بتونم بهتر حس داشته باشم نسبت به نحوه تفکر اون کسی که دستورات نرم افزار را نوشته ، باید مفهوم خط ونقطه و ... را بدونم . ممنون میشم کمکم کنید .

مثلامیخوام بدونم اسپیلاین ها بر اساس چه معادلاتی کشیده میشن و از این قبیل مسائل ،ممنوووووون **
درود بر شما دوست عزیز
برای دونستن این تعاریف هندسی به نظرم بهترین مرجع کتاب هندسه ی اقلیدوسی و نا اقلیدوسی گرین برگ هست
البته فصل های اولش فقط
باقیش میره تو قضایای هندسی و به کار شما نمیاد

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان سلام **

به نظرم محسن کتاب خوبی معرفی کرد. اگر ساده تر هم میخواین، کتاب ریاضی دو توماس در مورد فضاهای برداری و مفهوم نقطه و خط توضیح داده، و اگر یکم فنی تر میخواین ببینین قضیه رو به کتاب ریاضی عمومی آپوستل رجوع کنید.
در مورد Spline هم به کتاب های در مورد درون یابی یا محاسبات عددی میتونین رجوع کنید.

uonesnemati

عضو جدید
فایل کامل ریاضی

فایل کامل ریاضی

سلام بر دوستان عزیز ،یه فایل ریاضی کامل میخواستم ،میخوام پایمو تقویت کنم مدتیه از ریاضی دور شدم الان که واسه آزمون طراحی نظام مهندسی میخونم بعضی جاها گیر دارم اگه کسی داره ممنون میشم

avid.s

عضو
سلام
کسی راجع به نقطه ی MEPLLATE چیزی میدونه؟
یه سری اطلاعات راجع بهش می خواستم به دست بیارم.
ممنون از وقتی ک برای راهنمایی صرف می کنید

meytim

کاربر ممتاز
سلام
کسی راجع به نقطه ی MEPLLATE چیزی میدونه؟
یه سری اطلاعات راجع بهش می خواستم به دست بیارم.
ممنون از وقتی ک برای راهنمایی صرف می کنید

نقطه مپلا نقطه ای از نمودار تغییرات تابع هست که در اون نقطه مشتق دوم اون تابع صفر میشه اما جهت اصلی نمودار تغییرات تابع عوض نمی شه. برای همین مماس در او نقطه تابع روقطع نمی کنه (در نقطه عطف مماس بر تابع، تابع رو قطع می کنه و ازش عبور می کنه).

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نقطه مپلا نقطه ای از نمودار تغییرات تابع هست که در اون نقطه مشتق دوم اون تابع صفر میشه اما جهت اصلی نمودار تغییرات تابع عوض نمی شه. برای همین مماس در او نقطه تابع روقطع نمی کنه (در نقطه عطف مماس بر تابع، تابع رو قطع می کنه و ازش عبور می کنه).

تشکر می کنم از توضیحات خوب meytim.
علاوه بر تعریف و روشی که meytim ارائه کرد، فکر می کنم نقطه مپلا یک سری ویژگی های خاصی داره، فرض کنید یک نمودار تابع (y=f(x رو کشیدیم، اگر این تابع نسبت به محور y ها متقارن نباشه نشون دهنده این هست که تابع به یک سمت کشیدگی داره، بحث چولگی که یکی از مباحث آماری هست با استفاده از گشتاور سوم سطح تعریف میشه و نمایانگر عدم تقارن تابع توزیع هست و میتونه چولگی مثبت داشته باشیم یا منفی. مثلا این مثال رو از ویکی پیدا ببینید:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:X_to_the_4th_minus_x.svg

تابع همونطور که مشخصه متقارن نیست و کشیدگی داره، یه نقطه ای شبیه کسی که اوریون گرفته یا دندونش آبسه کرده، اگر از روی منحنی تابع مثلا در همین مثالی که گفتم از منفی بی نهایت به مثبت بی نهایت بریم تابع در نقطه مپلا (بین صفر و منفی یک) یک نوعی از لختی یا اینرسی داره.

آخرین ویرایش:

kevin_ario

عضو جدید
تصویر کره روی صفحه

تصویر کره روی صفحه

سلام
ببخشید من میخواستم بدونم موقع تصویر کره روی صفحه ، چه رابطه ای بین اندازه های روی کره و صفحه برقرار است؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید من میخواستم بدونم موقع تصویر کره روی صفحه ، چه رابطه ای بین اندازه های روی کره و صفحه برقرار است؟

دوست عزیز اگر منظورتون stereographic projection area هست لطفا در ویکی پدیا این مطالب رو بخونین و اگر نه لطفا سوالتون رو واضح تر بیان کنید:gol:
https://en.wikipedia.org/wiki/Stereographic_projection
http://math.rice.edu/~polking/cartography/cart.pdf

بالا