مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
احتمالا لکه قهوه ای سویا یا بلایت باکتریایی سویا است.
اولی سپتوریایی است وبیشتر دربرگهایی مسن تر ودومی بیشتر دربرگهای جوانتر وبالایی
این هم بنظر می آید برگهای پایینی است .پس لکه قهوهای سویا یا بلایت سپتوریایی برگ سویا
عامل Septoria glycines

gandom talaee

عضو جدید
سلام
احتمالا لکه قهوه ای سویا یا بلایت باکتریایی سویا است.
اولی سپتوریایی است وبیشتر دربرگهایی مسن تر ودومی بیشتر دربرگهای جوانتر وبالایی
این هم بنظر می آید برگهای پایینی است .پس لکه قهوهای سویا یا بلایت سپتوریایی برگ سویا
عامل Septoria glycines

نه متاسفانه نیست

آخرین ویرایش:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم فکر می کنم مربوط به سویا باشه! مطمئنین جوابِ hfarda2011 درست نیست؟!
لکه قهوه ای سویا ولی به خاطرِ وجودِ قارچِ Mycosphaerella uspenskajae!
نشنه ش هم تشکیلِ لکه هایِ قهوه ای بین هر دو طرفِ برگ و در نهایت زردی وریزشِ برگه!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه متاسفانه نیست

سلام مطمین هستید.درسته نماتد وفیتوفترا هم علایمی شبی این ایجاد میکنند اما مطمینا این لکه قهوه ای سویاست..اوبرگهای عقبی را ببینید لکه های قهوهای تیره را می بینید وبرگهای جلویی هم قهوهای روشن ودرحال پیوستن به هم که برگها از حاشیه شروع به خشک شدن میکنند.مشاهده پیوست 198.jpg

jalaltatari

عضو جدید
سلام
لکه قهوه ایی برگ سویا
عامل بیماری قارچه ، این بیماری در بهار مشاهده می شه و به صورت لکه هایی قهوه ای رنگ در روی برگ مشاهده می شه. این لکه های آلوده در اندازه های مختلفه.و در برگ های پایینی مشاهده می شه، این بیمای برگ را ابتدا زرد میکنه و کم کم اونو می خشکونه ، در حالت شدید تر بیماری ممکنه سویا تمام برگ های خودشو از دست بده. وسعت از بین رفتن برگ ها به وضعیت آب و هوا بستگی داره. ساقه و غلاف ها ممکنه آلوده شه.زمستان گذرانی قارچ روی ساقه های ضعیف و برگه. گرما ، هوای مرطوب و زهکش ضعیف از عوامل اصلی انتشار این بیماریه.
برای مبارزه، استفاده از بذور سالم، تناوب زراعی و بقایای گیاهی را با عمق زیاد دفن کردن و استفاده از قارچ کش های برگی مناسبه.

gandom talaee

عضو جدید
سلام مطمین هستید.درسته نماتد وفیتوفترا هم علایمی شبی این ایجاد میکنند اما مطمینا این لکه قهوه ای سویاست..اوبرگهای عقبی را ببینید لکه های قهوهای تیره را می بینید وبرگهای جلویی هم قهوهای روشن ودرحال پیوستن به هم که برگها از حاشیه شروع به خشک شدن میکنند.مشاهده پیوست 169050

مهندس من معذرت میخوام جواب اول شما که لکه برگی سپتوریایی بود کاملا درسته جواب ها رو دوتا دوتا نوشتین من حواسم رفت به باکتری بازم معذرت میخوام درسته بفرمایید سوال بعد با شما

gandom talaee

عضو جدید
سلام
لکه قهوه ایی برگ سویا
عامل بیماری قارچه ، این بیماری در بهار مشاهده می شه و به صورت لکه هایی قهوه ای رنگ در روی برگ مشاهده می شه. این لکه های آلوده در اندازه های مختلفه.و در برگ های پایینی مشاهده می شه، این بیمای برگ را ابتدا زرد میکنه و کم کم اونو می خشکونه ، در حالت شدید تر بیماری ممکنه سویا تمام برگ های خودشو از دست بده. وسعت از بین رفتن برگ ها به وضعیت آب و هوا بستگی داره. ساقه و غلاف ها ممکنه آلوده شه.زمستان گذرانی قارچ روی ساقه های ضعیف و برگه. گرما ، هوای مرطوب و زهکش ضعیف از عوامل اصلی انتشار این بیماریه.
برای مبارزه، استفاده از بذور سالم، تناوب زراعی و بقایای گیاهی را با عمق زیاد دفن کردن و استفاده از قارچ کش های برگی مناسبه.

سلام درسته کاملا ولی استاد hfarda2011 جواب صحیح رو گفته بودند من حواسم نبود

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی عاملش Septoria glycines هست؟!من فکر می کنم عاملش قارچ
Mycosphaerella uspenskajae باشه ها! :huh:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان فک کنم لکه اجری بادام باشه
من ی سوال دارم بیماری اسکا تو انگور چی هست و برای مقابله باهاش باید چ کار کرد؟

سلام
بله درسته لطفا نام عامل وسوال بعدی
بیماری اسکای مو که اصطلاحا زوال یا سکته مو هم معروف است وباعث سرخشکیدگی وکوتولکی و..... میشود وعامل آن قارچ می باشد بهترین کنترل با با فوزتیل آلومنیوم بوده است.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
بفرمایید سوال بعدی

مشکل چیست؟
:surprised:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام جناب مهندس

ممنون که پاسخ دادید

لطفا سوال بعدی

:gol:
توضیح در تاپیک بیماریهای درختان میوه

آنتراکنوز انبه Mango anthracnose

بیماری ناشی از Glomerella cigulata است، که به قسمتهای هوایی گیاه (برگ، شاخه، گل و میوه) حمله می کند. لکه های کوچک قهوه ای تا سیاه روی شاخه و برگ بوجود می آورد.

کنترل :

استفاده از قارچ‌کشهای فربام، زینب، کاپتان به نسبت 2- 1.5 درهزار

توصیه‌ها: 1- تقویت گیاه 2- حذف شاخه‌های خشکیده 3- کنترل آفات وسایر بیماریها

پست 46

علی اسود

عضو جدید
سلام اقایون و خانمها

سلام اقایون و خانمها

چقدر انبه اش شبیه گردوئه...:D

Colletotrichum gloeosporiodes

مرحله غیر جنسی قارچ بیماری زایی بنام clomerlla cingulata میباشد که باعث پوسیدگیهای تلخ درختان و انتراکنوز در میوها و سبزیجات میشود همچنین موجب لکه برگی روی انبه و گیاهان زراعی میشود و توسط یک نوع فنل معمولی بنام danilelone قابل کنترل است

علی اسود

عضو جدید
انتراکنوز زیتون می باشد قارچی از رده اسکومیستها بنام glomerella از خانواده phyllachoraceae از راسته polystigmatales که با سموم هیدروکسید مس و اکسی کلرید مس قابل کنترل می باشد