امامان ما ، انسان برتر یا برتر از انسان؟

سلام دوستان من
من خودم یه شیعه ام
و به هیچ وجه قصد نمایش روشن فکری ندارم
فقط یه پرسش دارم
به نظر شما امامان ما معصوم بودند؟
ما
یا بهتره بدون تعمیم بگم
من
بار ها و در موارد مختلفی به اخبار و احادیثی برخوردم که از امامان خودم دلگیر شدم
*شاید بار اول حدیثی از امام حسین بود که به ایرانیها توهین بدی کرده بود و البته منبعش کاملا موثق بود
این حرف رو هر کس دیگه ای در مورد پارسیان میگفت شاید برخورد دیگه ای داشت
ولی وقتی خوندم ، فقط گفتم، خب ، اشتباه کرده
و با امامی که واقعا عاشقش بودم قهر کردم
من یه بچه بودم دوستان من
اما ایمان داشتم همچنین توهینی نه تنها فقط در قبال ایرانیان
بلکه وقتی خود ما در قبال اعراب میگیم نشاندهنده ی عدم عصمت ماست*
یا احادیثی در نهج البلاغه در رابطه با زنان و دختران
بیاین خوب فکر کنیم
چرا ما باید امامان خودمون رو از قالب یک انسان خوب ، تا حدی بالا ببریم و خدایی کنیم
که یا بخاطر برخی حرفهای اونها به خودمون و ثبات عقلانیمون شک کنیم و خودمون رو مجبور به پذیرش مواردی ناگوار که به عقیده ی اکثریتمون نادرسته بکنیم
یا دلمون بشکنه و با امامانمون ، که به یقین حق بزرگی بر ما دارند ، حرف از عدم دوستی بزنیم
دوستای من
ما به امار تازه مسلمونا مینازیم
بیاین به دور و ور خودمون نگاه کنیم
چند نفر رو میشناسیم که سر این موارد از دینشون و حتی از خداشون دل بریدن؟
دوستان من
بارها تو گوش ما از سو ء نظر اهل سنت به امامان ما گفتن
اما کیه که ندیده باشه حتی وهابیها که دیگه قطعا با ما شیعیان سر جنگ دارن
از نوشتن نام امامان ما در اطراف ضریح پیامبر کوتاهی نکردن

ایا ما بخاطر هراسمون از خلفای سنی عباسی و پس از انان دیگر سنیان و بخاطر احتیاج به افرادی ما ورا
به نام و یاد امامانمون ظلم نکردیم؟

* این قسمت اشتباه بود و ترجمه ی آن جعلی بود ؛ توضیح اون رو در پست 44 اومده

با تشکر از کافر خداپرست که منو به یافتن منابع تشویق کرد

آخرین ویرایش:
دوستای من بیاین فکر کنیم
اینو خیلیها قبول دارن که ما بخاطر دشمنی با اعراب سنی گرایش شدیدتری به شیعیان پیدا کردیم
و در دوره ی صفویان بخاطر اتحاد ملی
پس چرا به این فکر نکنیم که همین عوامل در به وجود اوردن جنبه ی الهی واسه امامانمون دخیل بودن؟
البته جنبه هایی که صفویان اضافه کردن رو که دیگه همه پذیرفتن

آخرین ویرایش:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
شیعه بودن ما که افتخار ماست
ما به خاطر علاقه ای که به عقایدمون داشتیم شیعه گی رو قبول کردیم
البته من شیعه بودن خودمون رو قبول ندارم چونه فقط به واسطه ای یه اذون و اقامه ای است که درون گوشمون خوندن
وقتی که دین اسلام اومد از سرزمین اعراب شروع شد
چون درهر جای دیگه بود نمیشد
شاید یکی از دلایلش این باشه
که سرزمین اعراب تمدن نداشتن و جاهل بودن و به راحتی میتونستند دینی جدید رو قبول کنند
مثلا ایران دارای تمدن بالایی بوده و به سختی دینی رو قبول میکردن
ولی وقتی اسلام اومد
نه اسلام حالا ، نه شیعه ای حالا که دارن تبلیغ میکنن
به قول یکی از دوستام که میگفت
وقتی صاحب الزمانمون بیاد وقتی دین اسلام رو عرضه کند
انقدر دین اسلام قشنگ خواهد بود که کسی قبول نمیکنه
بازم با مطالعه میشه جوابتونو داد
و جوابایی رو پیدا کرد

دوست من شاید کاملا درست بگی
ولی یعنی ما باید تا ظهور امام زمانمون صبر کنیم تا دین خودمون رو بشناسیم,
شناختی که حق ماست؟

reza556182

عضو جدید
با سلام
این که اعتقاد شیعه معصوم بودن امام (ع) است به معنای خدا بودن ایشان نیست. در نگاه شیعه امامان بشرند (قل انما انا بشر مثلکم). اما بنا به ضرورت هدایت الهی و با الطاف حضرت حق برای هدایت انسان بی عیب و اشتباه فرستاده شده اند. این اعتقاد به صفویه ربطی ندارد زیرا در تعدادی از کتب اصیل شیعه که اتفاقا بسیار پیشتر از صفویه نوشته شده است، این اعتقاد تصریح شده است. شاید کتاب شیعه در اسلام مرحوم علامه سید محمدحسین طباطبائی بتونه تو این زمینه کمک کنه.

من حرفم نه فقط صفویه بود نه حتی قبل اون
شما در در رابطه با بخش محدودی از حرفای من نظرتونو گفتین فقط
پست اول رو اطلا پاسخی ندادین

من ازتون میخوام که به دور از کلیشه حرف بزنین
خیالتون راحت که من و حتی لا مذهب ها هم بهتر از شما این حرفهارو حفظن

با سلام
این که اعتقاد شیعه معصوم بودن امام (ع) است به معنای خدا بودن ایشان نیست. در نگاه شیعه امامان بشرند (قل انما انا بشر مثلکم). اما بنا به ضرورت هدایت الهی و با الطاف حضرت حق برای هدایت انسان بی عیب و اشتباه فرستاده شده اند. این اعتقاد به صفویه ربطی ندارد زیرا در تعدادی از کتب اصیل شیعه که اتفاقا بسیار پیشتر از صفویه نوشته شده است، این اعتقاد تصریح شده است. شاید کتاب شیعه در اسلام مرحوم علامه سید محمدحسین طباطبائی بتونه تو این زمینه کمک کنه.
درست ، مگه پیامبر نگفت من یکیم عین شما فقط فرقم اینه که به من وحی میشه؟
جدای این که در این حرف شما
" در نگاه شیعه امامان بشرند (قل انما انا بشر مثلکم). "
ایه پیامبر رو میگه نه امامانو
دلیل این الطاف چی بوده؟ قبل به دنیا امدن فرق افراد با هم چیه؟
لطفا در جواب ایه نیارین که خدا گفته "ما بهتر میدانیم رسالت خود را کجا قرار دهیم"
رسالت و عصمت دو مقوله ی جدان
در ضمن ما اصل حرفمون این نیست، یادمون نره که شما پست اول تاپیک رو هنوز پاسخ نگفتین
ما حرفمون خود عصمته نه شخص معصوم , البته که از این عصمت دادن به اشخاصه که حرف ما شروع میشه
اما ایا شما قبول ندارین خوشگلیه انسان به لغزشهاشم هست؟
حرفمو اشتباه برداشت نکنین
نه که اشتباهات خوشگلن
ولی در هر فرد اشتباهاتن که زیبایی درستیهای همون فرد رو نمایش میدن

آخرین ویرایش:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
بار ها و در موارد مختلفی به اخبار و احادیثی برخوردم که از امامان خودم دلگیر شدم
شاید بار اول حدیثی از امام حسین بود که به ایرانیها توهین بدی کرده بود و البته منبعش کاملا موثق بود
مقدمه‌اي که در "آموزه‌هاي علي(ع)" آورده‌ام مؤيد کلي سخن شماست. اما در جزئياتش جاي بحث دارد.
الان نمي‌خواهم همراهي کنم يا پاسخي بدهم، چرا که مقدماتش را فراهم نکرده‌ايد:
اگر مطلبتان بر محوريت "نقل" است يا آميخته با آن، از ذکر منبع دريغ نکنيد!
آوردن منبع، به نوشته‌ي شما اعتبار مي‌بخشد و پشتوانه‌ي سخن شما مي‌شود...
:gol:

آخرین ویرایش:

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه تنها امامان بلکه پیامبران خدا هم انسان بودن
تنها فرقشون با خودمون اینه اونا از نظر تقوا کاملتر بودن

اگه معجزه ای هم داشتن مال خودشون نبوده
خدا بهشون داده

mehrzadmo

عضو جدید
متاسفانه تابو ها و خط قرمز هايي وجود داره كه نزديك شدن به اونها يا حرفي بر خلاف اصول مرسوم زدن نتايج نه چندان جالبي رو بهمراه داره . اما در اين تالار كه عموما اعضا جزو قشر روشن فكر و تحصيل كرده جامعه هستند اميد و انتظار سخناني نغز تر و پر مغز تر رو داريم . بهتر است كمي از شنيده ها دور بشيم و خودمون فكر كنيم . قران كريم ارزش يك ساعت تفكر رو به اندازه هفتاد سال عبادت مي دونه و مهترين قسمتيه كه از قران فراموش شده ...
------------------------
اینو خیلیها قبول دارن که ما بخاطر دشمنی با اعراب سنی گرایش شدیدتری به شیعیان پیدا کردیم
و در دوره ی صفویان بخاطر اتحاد ملی
اينها حرفهايي به شدت پا منبري هستند و ارزش تاريخي ندارند . اما از ديد روشنتون تشكر مي كنم ...
شیعه بودن ما که افتخار ماست
ما به خاطر علاقه ای که به عقایدمون داشتیم شیعه گی رو قبول کردیم
شيعه گري رو شما قبول نكرديد . حتي از اصل و دلايل به وجود اومدن اي مذهب ناآگاهيد و به قول خودتون فقط به دليل يك اذان و اقامه شيعه هستيد ...
دوست من شما ناچار به شيعه بودن هستيد و بنا به عقايد و علايق تون دست به انتخاب نزديد . چقدر (جز كتب مدرسه و روضه ) با شيعه آشنايي داريد ؟ فكر مي كنيد خواندن چند ركعت نماز و چند روز روزه ديندار كاملي هستيد ؟
وقتی که دین اسلام اومد از سرزمین اعراب شروع شد
چون درهر جای دیگه بود نمیشد
شاید یکی از دلایلش این باشه
كي گفته ؟ چرا در هيچ جاي ديگه نميشد ؟
این که اعتقاد شیعه معصوم بودن امام (ع) است به معنای خدا بودن ایشان نیست.
در هيچ كتاب معتبر و مربوط به صدر اسلامي كه از گزند تحريف به دور مانده باشد شما از اين حرف اثري پيدا نمي كنيد . امامان كه هيچ خود پيغمبر هم فرد معصومي نبوده . و خود آن حضرت در چندين محل به صراحت به اين قضيه اشاره مي كنند . فقط تنها معصوميتي كه براي شخص پيغمبر قائل هستيم معصوميت در وحي است . اين تنها مورد تصريح شده است ! موارد ديگر بعدا اضافه شده اند !
اما بنا به ضرورت هدایت الهی و با الطاف حضرت حق برای هدایت انسان بی عیب و اشتباه فرستاده شده اند.
هيچ ضرورتي نيست . اگر در خاطر داشته باشيد يكي از دلايلي كه خدا چرا فرشتگانش را براي هدايت مردم نفرستاد ؟ در ابتدايي مورد بحث قرار مي گرفت اين بود كه انسانها مي گفتند شما فرشته ايد و معصوم و .... پس ولايت آنها مقبول نمي افتاد . اتفاقا طبق حكمت الهي اين كار توسط افراد عادي و عامي صورت پذيرفته است بدون هيچ برتريي ...
این اعتقاد به صفویه ربطی ندارد زیرا در تعدادی از کتب اصیل شیعه که اتفاقا بسیار پیشتر از صفویه نوشته شده است، این اعتقاد تصریح شده است. شاید کتاب شیعه در اسلام مرحوم علامه سید محمدحسین طباطبائی بتونه تو این زمینه کمک کنه.
من اين مورد رو موافقم ! اين خزعبلات پيشتر از صفويه وارد مذهب شده و ربطي به اين دوره نداره .
در هر صورت جاي بحث بسيار است . اما لطفا دوستان قبل از بيان نقطه نظراتشون مقداري تفكر كنند . و در تاريخ (تاريخ صحيح! ) تفكر و مطالعه كنند .

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درست ، مگه پیامبر نگفت من یکیم عین شما فقط فرقم اینه که به من وحی میشه؟
جدای این که در این حرف شما
" در نگاه شیعه امامان بشرند (قل انما انا بشر مثلکم). "
ایه پیامبر رو میگه نه امامانو (1)
دلیل این الطاف چی بوده؟ قبل به دنیا امدن فرق افراد با هم چیه؟ (2)
لطفا در جواب ایه نیارین که خدا گفته "ما بهتر میدانیم رسالت خود را کجا قرار دهیم"
رسالت و عصمت دو مقوله ی جدان
در ضمن ما اصل حرفمون این نیست، یادمون نره که شما پست اول تاپیک رو هنوز پاسخ نگفتین
ما حرفمون خود عصمته نه شخص معصوم , البته که از این عصمت دادن به اشخاصه که حرف ما شروع میشه
اما ایا شما قبول ندارین خوشگلیه انسان به لغزشهاشم هست؟ (3.)
حرفمو اشتباه برداشت نکنین
نه که اشتباهات خوشگلن
ولی در هر فرد اشتباهاتن که زیبایی درستیهای همون فرد رو نمایش میدن

خدا بهشون داده
سلام. شرمنده من میدونم که آگاهی زیادی ندارم ... اما قدری هست که بتونم از اعتقاداتم دفاع کنم.
1. اول اینکه باید بگم تا جایی که من میدونم امامان ما مقامشون خیلی بالاتر از پیامبران بوده. پس اگه آیه ای درمورد پیامبران خوندید بدونید که چندین برابر اونها برای امامان هست.
2. ما همیشه باید یادمون باشه که برای خدا زمان و مکان و اینا اصلا مطرح نیست. خدا خداست. قبل یا بعد از به دنیا اومدن ما براش یکیه... شاید درکش برای ما که انسانیم به واسطه ی همین انسان بودنمون سخت باشه.چون ما هیچ چیزو نمیتونم جدای از زمان درک کنیم.

3.درسته خوشگلیا به قول شما در کنار وجود لغزشهاست که خوشونو نشون میدن. اما لازم نیست کسی همه چیزو با هم داشته باشه. ینی هم خوشگلیو داشتهب اشه هم لغزشو تا بشه زیباییشو تشخیص داد... زیبایی های امام ها و پیامبران ما در برابر لغزشهاییکه توی دنیا و بقیه ادما وجود داره خودشو نشون میده....
مثل یه شاگرد زرنگ توی مدرسه. لازم نیست اون شاگرد خودش یه بار خوب باشه یه بار بد... اون شاگرد خوب در کنار بقیه شاگردای بده که جلوه میکنه

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

خدا بهشون داده
این حرف شما واقعا خیلی بی اساسه... جالبه بگی فلانی خیلی خوشگله اما چه فایده این خوشگلیو خدا بهش داده ... برا خودش نیست که...
اینکه میگی تنها فرقشون با ما اینه... در جوابت باید بگم که این فرق کمی نیست... شکی هم تو انسان بودنشون نیست.و یه چیز دیگه اینکه معجزه داشتنشون هم برای هدایت بوده . خدا نگفته اینا پیامبرن و اینا برترن فقط چون بهشون معجزه رو دادم. غیر از اینه؟

mehrzadmo

عضو جدید
اول اینکه باید بگم تا جایی که من میدونم امامان ما مقامشون خیلی بالاتر از پیامبران بوده.
دوست من . شما داريد رسما كفر مي گيد . اين نه تنها واهي و پوچه . بلكه تمسخر آميزه . لطفا اين رو ويرايش كني د....

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. اول اینکه باید بگم تا جایی که من میدونم امامان ما مقامشون خیلی بالاتر از پیامبران بوده. پس اگه آیه ای درمورد پیامبران خوندید بدونید که چندین برابر اونها برای امامان هست.
جان؟
حالا عقیدتون واسه خودتون و قابل احترام هستش
ولی میشه 1 آیه لطف کنین؟

دوستان من این حرفی که زرناز زد
هرچند من هم مثل شما مخالفم
ولی حرف متداولی در میان برخی شیعیانه
اگر این حرف واستون غریبه بهتره کمی حرفهای کلاسهای معرف خودمون رو یادتون بیارین
به عنوان کمترین مثال مگر نمیگن بعد ظهور حضرت مهدی ، عیسی(ع) و خضر نبی پشت او نماز میخوانند؟

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جان؟
حالا عقیدتون واسه خودتون و قابل احترام هستش
ولی میشه 1 آیه لطف کنین؟

ای عقیده من نیست... همین الانم دارم دنبالش میگردم... که آیشو بزارم...
اگه اشتباه کرده باشم شک نکنید همین امشب پستمو ویرایش میکنم...

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
این حرف شما واقعا خیلی بی اساسه... جالبه بگی فلانی خیلی خوشگله اما چه فایده این خوشگلیو خدا بهش داده ... برا خودش نیست که...
اینکه میگی تنها فرقشون با ما اینه... در جوابت باید بگم که این فرق کمی نیست... شکی هم تو انسان بودنشون نیست.و یه چیز دیگه اینکه معجزه داشتنشون هم برای هدایت بوده . خدا نگفته اینا پیامبرن و اینا برترن فقط چون بهشون معجزه رو دادم. غیر از اینه؟

آخه دیگه من نمیدونم چه جوری اینو به شما بفهمونم
متاسفانه شما یه جوری میگین امامان یا پیامبران انگار اصلآ جنس بدنشون هم فرق میکنه!
یه جوری میگین انگار غیر قابل تصوره
اونام آدم بودن

آیه قرآن هست که به صراحت میگه:
فرق آدمها فقط و فقط در تقواشونه که شما اونو خیلی بی اساس میدونید (نه در معجزه هست"نه مقام و نه خوشکل بودن)

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در آيه۱۲۴ سوره بقره خداوند پس از يادآوری ابتلا و آزمايشهای دشوار حضرت ابراهيم (عليه‌السلام) می‌فرمايد وقتی آن حضرت از اين آزمايشها سربلند بيرون آمد، او را به مقام «امامت» برگزیديم و به او خطاب شد: «انی جاعلک للناس اماما».

شکی نيست که اين جريان در دوران پيامبری حضرت ابراهيم اتفاق افتاده است. زيرا از طرفی می‌دانيم که بر اساس آيات قرآن، او تا دوران پيری فرزندی نداشته و از سوی ديگر يکی از آن آزمايشها، فرمان بريدن سر فرزند دلبندش اسماعيل بوده است. پس او در شرايطی که از سالها پيش به مقام نبوت رسيده بود، به خاطر موفقيت در امتحاناتی بزرگ به مقام امامت نيز می‌رسد. لذا نمی‌توان امامت مطرح شده در اين آيه را به معنی نبوت يا مقامی در حد آن دانست. اين چه مقامی است که به آسانی در اختيار پيامبران بزرگ خدا نيز قرار نمی‌گيرد و آنها هم برای رسيدن به آن بايد آزموده شوند؟

اگه کافی نیست باز هم بزارم

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخه دیگه من نمیدونم چه جوری اینو به شما بفهمونم
متاسفانه شما یه جوری میگین امامان یا پیامبران انگار اصلآ جنس بدنشون هم فرق میکنه!
یه جوری میگین انگار غیر قابل تصوره
اونام آدم بودن

آیه قرآن هست که به صراحت میگه:
فرق آدمها فقط و فقط در تقواشونه که شما اونو خیلی بی اساس میدونید (نه در معجزه هست"نه مقام و نه خوشکل بودن)

من کجای حرفم گفتم داشتن تقوا بی اساسه؟؟؟
نمیدونم شما چجوری اینارو میخونید که برداشتتون اینه ...
فکر میکنم فرق امام و پیامبرو با هم و با بقیه انسانها دیگه همه بدونن و نیازی با توضیح نباشه.. حالا شما چرا برداشتتون اینه دیگه مشکل من نیست

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آیه در مقام اعطاى نشان و درجه عالى‏ترى است که با درجات پیشین تفاوت ماهوى و حقیقى را داراست. و اگر جز این باشد لغویت در حکم تازه لازم مى‏آید. بنابراین مقام امامت مقامى است که در رتبه بالاترى از مقام نبوت قرار گرفته است.

در مورده مورد 2 زرناز : ولی برای ما که زمان و مکان مطرحه و به همین دلیل ما قانع نمیشیم
ولی باید اعتراف کنم این یه توجیهه قابل پذیرشه
ولی خودمونیم ما خودمون هم راضی نمیشیم خدا بهمون بگه بهت حال ندادم چون میدونستم فلان(مثاله ها)
و در مورد مورد 3 زرناز : اون شاگرد در سیستم مدرسه شاگرده ، نه یه انسان با تمام انسانیتش
ولی خب اون بخش حرفام شاید نادرست بود ؛ ولی اون فقط یک اشاره ی حسی بود ، یه ارجاع به احساسات انسان ؛ من الانم میگم یه شاگرده همه چی تموم لذت سرکشی رو نمی چشه!

ای عقیده من نیست... همین الانم دارم دنبالش میگردم... که آیشو بزارم...
اگه اشتباه کرده باشم شک نکنید همین امشب پستمو ویرایش میکنم...
زرناز در قرآن ایات زیادی در رابطه با اماما نمیتونی گیر بیاری
اونهاییم که هست با نقل قول از پیامبر و بیان زمان نزول و شرایط دیگه ایه که صحت اون رو از 100 درصد پایینتر میاره قطعا!

mehrzadmo

عضو جدید
اگر این حرف واستون غریبه بهتره کمی حرفهای کلاسهای معرف خودمون رو یادتون بیارین
به عنوان کمترین مثال مگر نمیگن بعد ظهور حضرت مهدی ، عیسی(ع) و خضر نبی پشت او نماز میخوانند؟
متاسفانه اميختن مذهب به افسانه و دروغ يكي از مهمترين معظلات پيش روي انسان عصر حاضر است . بيرون كشيدن حيقيت ناب از بين اين افسانه ها هيچ كار راحتي نيست .
------------------------
«انی جاعلک للناس اماما».
ترجمه و معناي تحت الفظي آيات كار خطرناكيه . به تفسير اين آيه بايد رجوع كرد و معناي امام رو بايد متوجه شد . اما يك سوال: آيا نبودن امامي در قبل از دوازده امام به اين معناست كه به نحوي اين دوازده عزيز از تمام 124000 پيغمبر ماقبلشان برترند ؟ كي و كجا امامي اين رو ادعا كرده ؟ آيا امامان رو خدا برگزيده ؟ يا مردم ؟ لطفا از روي ظاهر قضيه قضاوت نكنيد .
------------------------------

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در مورده مورد 2 زرناز : ولی برای ما که زمان و مکان مطرحه و به همین دلیل ما قانع نمیشیم
ولی باید اعتراف کنم این یه توجیهه قابل پذیرشه
ولی خودمونیم ما خودمون هم راضی نمیشیم خدا بهمون بگه بهت حال ندادم چون میدونستم فلان(مثاله ها)
و در مورد مورد 3 زرناز : اون شاگرد در سیستم مدرسه شاگرده ، نه یه انسان با تمام انسانیتش
ولی خب اون بخش حرفام شاید نادرست بود ؛ ولی اون فقط یک اشاره ی حسی بود ، یه ارجاع به احساسات انسان ؛ من الانم میگم یه شاگرده همه چی تموم لذت سرکشی رو نمی چشه!

درسته منم قانع نمیشم. چون فکرم بالاتر از این نمیره. اگه به من بگن موقعی میرسه که زمان مطرح نیست و برای تو اینده همونیه که حال هست من نمیتونم تصور کنم... پس نمیتونم تصور کنم که برای خدا هم این طوره... و میدونه حتی قبل از آفرینش من که من چه جوری قراره باشم.... این جای بحث داره که واردش نیمشم چون در حدش نیستم. اما خب دلیل نمیشه من چیزیو که نیمتونم تصور کنم انکار کنم که....

در مرود اون شاگرد هم درسته اون شاگر نمیچشه اذت سرکشیو... به خاطر همین هم هست که امام ، امام میشه... چون سرکشی نمیکنه و بدون حرف حرف خداشو قبول میکنه.
من فقط در جواب حرفی که شما زدید اینو گفتم و نگفتم کلیت اینارو قبول دارم یا نه

مقدمه‌اي که در "آموزه‌هاي علي(ع)" آورده‌ام مؤيد کلي سخن شماست. اما در جزئياتش جاي بحث دارد.
الان نمي‌خواهم همراهي کنم يا پاسخي دهم، چرا که مقدماتش را فراهم نکرده‌ايد:
اگر مطلبتان بر محوريت "نقل" است يا آميخته با آن، از ذکر منبع دريغ نکنيد!
آوردن منبع، به نوشته‌ي شما اعتبار مي‌بخشد و پشتوانه‌ي سخن شما مي‌شود...
:gol:
دوست من از عدم فراهم کردن مقدمات عذر میخوام چون در حین تایپ اشتباهاتی پیش اومد و یه پست ناقص ارسال شد که من هم برای خراب نشدن موضوع تا همونجا رو فرستادم که درسته مختصر بود

در مورد اون مطلب هم کاملا اطمینان داشته باشین که من قصد وارد کردن خدشه به تصویر امامی که دوسش دارم نداشتم
اما خواستم این اغز رو بگم
اطمینان داشته باشین من در اون زمان بیشتر به دروغگویی نقل کننده اصرار داشتم تا اشتباه امامم ، ولی اگر اشتباه نکنم از منبعی موثق بود
امیدوارم ناموثق بوده باشه ، ولی اون یک اغاز بود

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ترجمه و معناي تحت الفظي آيات كار خطرناكيه . به تفسير اين آيه بايد رجوع كرد و معناي امام رو بايد متوجه شد . اما يك سوال: آيا نبودن امامي در قبل از دوازده امام به اين معناست كه به نحوي اين دوازده عزيز از تمام 124000 پيغمبر ماقبلشان برترند ؟ كي و كجا امامي اين رو ادعا كرده ؟ آيا امامان رو خدا برگزيده ؟ يا مردم ؟ لطفا از روي ظاهر قضيه قضاوت نكنيد .
------------------------------
قضاوت روی حالا ظاهر یا باطنش کار من و مشا نیست. مطمئنن منم از روی هوا اینارو ننوشتم... کار خودم هم نبود.
منظورتونو متوجه نمیشم. ینی میگید امامارو ما مردم انتخاب کردیم؟؟؟
من هیچی در مورد 124000 پیامبر نمیدونم. و نمیتونم در مرود معصومیت یا عدم معصومیتشون نظر بدم... در حد همین آیه هایی که میبینم و تفسیر هایی که میخونم ازشون حرف میزنم

درسته منم قانع نمیشم. چون فکرم بالاتر از این نمیره. اگه به من بگن موقعی میرسه که زمان مطرح نیست و برای تو اینده همونیه که حال هست من نمیتونم تصور کنم... پس نمیتونم تصور کنم که برای خدا هم این طوره... و میدونه حتی قبل از آفرینش من که من چه جوری قراره باشم.... این جای بحث داره که واردش نیمشم چون در حدش نیستم. اما خب دلیل نمیشه من چیزیو که نیمتونم تصور کنم انکار کنم که....

در مرود اون شاگرد هم درسته اون شاگر نمیچشه اذت سرکشیو... به خاطر همین هم هست که امام ، امام میشه... چون سرکشی نمیکنه و بدون حرف حرف خداشو قبول میکنه.
من فقط در جواب حرفی که شما زدید اینو گفتم و نگفتم کلیت اینارو قبول دارم یا نه
اون که حرف خداش رو بی کم و کاست و بی فکر می پذیره فرشتگانند که عقل محضند
این حرفها کم کردنه عناصر انسانیت(در مفهوم موجودش) از امامانه

راستی فکر ما بالاتر میره
ظرفیت انسان خدا شدنه ، این خواست خود خداست
به جایی برسه که تنها فرقش با خدا این باشه که اون خدا نیست

بالا