سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار اسپن پلاس +Aspen

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی ...
اگه دوست داشته باشید یه آموزش فارسی aspen plus براتون بزارم که مال پژوهشگاه صنعت نفته و به نظر خودم خیلی خوب و جامعه ...

جلسه اول ...
معرفی نرم افزار و شروع کار با آن
انتخاب روش ترمودینامیکی مناسب
ترسیم نمودار های خاص جریان (Dew / Bubble , PT , TV , PV)
و آشنایی با Property Set ها .....
.
.
اگه براتون مفید باشه جلسات بعدیشم میزارم:gol:
اگه این جزوه رو هم کسی تو تالار گذاشته لطفا اطلاع بدین که دوباره کاری نشه .....:warn:
فكر كنم قبلا اينو يجا ديده بودم.
ولي ممنون.خيلي جزوه خوبيه;)

behnaz.g

عضو جدید
ممنون از لطف کسانی که راهنمایی کردن.اقا پوریا اگه میشه لطف کنین این جزوه رو تا اخرش بذارین جزوه خیلی خوبیه.خیلی نیاز فوری ذارم ممنون

EhsanAkrami

عضو جدید
چاکرم احسان جون. راستش اینا را حل کردم الان به این ارورا خوردم
Block: H-101 Model: HEATER
*** SEVERE ERROR
INFEASIBLE TQ SPECIFICATIONS; V=1 BUT ENERGY BALANCE IS STILL NOT
ACHIEVED. FLASH OF OUTLET STREAM FAILED.
Block: E-154 Model: HEATX
** ERROR
TEMPERATURE CROSSOVER DETECTED
RE-CALCULATING WITH MINIMUM APPROACH TEMP. SPEC
Block: V-102 Model: PETROFRAC
*** SEVERE ERROR
FLASH CALCULATION HAS DRIVEN THE TEMPERATURE UP TO THE UPPERLIMIT OF
1.0000D+04 DEGREES K., BUT ENTHALPY BALANCE IS STILL NOT SATISFIED.
HEAT DUTY SPECIFICATIONS MAY BE INFEASIBLE.
** ERROR
STRIPPER 2 HAS NEITHER A REBOILER NOR A BOTTOM FEED.

*** SEVERE ERROR
ERROR IN INITIALIZATION - BLOCK BYPASSED.

ببین راهی داره؟

رضا جون ، دادا ! کل فراینتو واسم بفرست ببینم چشه .

EhsanAkrami

عضو جدید
رضا جون ، دادا ! کل فراینتو واسم بفرست ببینم چشه .

رضا مشکلی نبود . واسه من که ران شد . البته فقط یه خط جریان بود و یک میکزر . فقط یه نکته که رعایت نکرده بودی ایم بود که قسمت setup زیر مجموعه Specification تب Accounting قسمت User name و هیچ وقت خالی نزار . همیشه اول شبیه سازیت یه چیزی توش بنویس .

اليزا

عضو جدید
سلام دوست عزيز
كلا معادلات unifac ميتونن ضرايب فعاليت رو بعنوان تابعي از دما و تركيب حدس بزنن استفاده از اين مدل تنها زماني مجاز كه دادهاي مربوط به برهم كنش يا دادهاي ازمايشگاهي موجود نباشن چگالي فاز بخار معمولا از معادلات حالت يا با فرض گاز ايده ال محاسبه ميشن چگالي مخلوط مايع توسط معادلات حالت مدلهاي تابع دما نظير racket يا مدلهاي تابع دما وفشار نظيرcostaldحدس زده ميشن درمورد مواد فرضي(برشهاي نفتي)استفاده از روشهاي api معموله.

behnaz.g

عضو جدید
سلام مهندسین عزیز.خسته نباشین.من تو پروژه ام با اسپن مشکل ران کردن دارم .نمی دونم جرا این گزینه خاموشه؟نمیدونم جیکار باید بکنم!!!
واینکه جایی که تو pfd جندتا جریان بهم می رسن باید میکسر گذاشت. درسته؟بعد وقتی اطلاعات جریانهای ورودی رو بدیم و ران کنیم خودش اطلاعات جریان خروجی رو میده؟پیشاپیش ممنون از کمکتون.

EhsanAkrami

عضو جدید
سلام مهندسین عزیز.خسته نباشین.من تو پروژه ام با اسپن مشکل ران کردن دارم .نمی دونم جرا این گزینه خاموشه؟نمیدونم جیکار باید بکنم!!!
واینکه جایی که تو pfd جندتا جریان بهم می رسن باید میکسر گذاشت. درسته؟بعد وقتی اطلاعات جریانهای ورودی رو بدیم و ران کنیم خودش اطلاعات جریان خروجی رو میده؟پیشاپیش ممنون از کمکتون.
چه گزینه ای خاموشه ؟
بله بعد از برقراری اتصالات و ران اطلاعات خروجی محاسبه می شن

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دوست من فكر ميكنم شما برنامه حل شده رودارين استفاده ميكنين، يا قبلاً ران گرفتين، براي ران مجدد از گزينه Reinitialize در بالاي صفحه استفاده كنين، بعدش ران رو بزنين.
آره اطلاعات ورودي رو بدين و مشخصات ميكسر، خروجيهارو ميده

asir6355

عضو جدید
سلام خسته نباشید ...
من میخوام به جای سینی، آکنه بزارم و نتایجشو مقایسه کنم با برج سینی دار. تو اسپن چطور انجام بدم
ممنون میشم ج بدید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید ...
من میخوام به جای سینی، آکنه بزارم و نتایجشو مقایسه کنم با برج سینی دار. تو اسپن چطور انجام بدم
ممنون میشم ج بدید
سلام. ببینید در قسمت Block گزینه هایی هست که مشترکه بین سینی و آکنه، مثلاً در قسمت Setup configuration در اکثر برجها، قسمت Segment هم برای سینی هست هم برای اکنه. برای آکنه ارتفاع مشخصی از آکنه هاست و برای سینی ها، تعداد مشخصی از آن. برای هر کدام از سینی یا آکنه قسمت مجزایی به نام Packed sizing/Rating و Tray sizing/Rating وجود داره که شما باید اطلاعاتتون رو اونجا وارد کنین (با توجه به نوع برج: سینی دار یا آکنه)

dac_ali

عضو جدید
سلام. ببینید در قسمت Block گزینه هایی هست که مشترکه بین سینی و آکنه، مثلاً در قسمت Setup configuration در اکثر برجها، قسمت Segment هم برای سینی هست هم برای اکنه. برای آکنه ارتفاع مشخصی از آکنه هاست و برای سینی ها، تعداد مشخصی از آن. برای هر کدام از سینی یا آکنه قسمت مجزایی به نام Packed sizing/Rating و Tray sizing/Rating وجود داره که شما باید اطلاعاتتون رو اونجا وارد کنین (با توجه به نوع برج: سینی دار یا آکنه)

سلام
منم در شبیه سازی واحد شیرین سازی با آمین، توی برج جذب که نوعش برج پرشده هست توی قسمت paked rating اطلاعات قطر و ارتفاع و مشخصات پکینگ رو میزارم و از قسمت column نوع برج رو PackABS انتخاب کردم. اطلاعات ورودی هم دقیقا مطابق به شرایط عملیاتی هست. به نظر شما چیز دیگه مونده که انجام ندادم. برج ران میشه ولی اطلاعات درستی نمیده، یک جریان خروجی کاملا آب هست و بقیه مواد از خورجی دیگه خارج میشه!
نوع معادله ترمودینامیکی رو AMINES انتخاب کردم. مشکل از این نیست؟
با تشکر

behnaz.g

عضو جدید
اقبالی عزیز ممنون از لطفتون.از گزینه reinitialize استفاده کردم ولی بازم روشن نشده اخه میدونین من اطلاعاته یه سری از تجهیزاتو ندادم و ناقصن.تواین شرایط امکان ران کردن وجود داره یا باید کامل بشه بعد ران کرد؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقبالی عزیز ممنون از لطفتون.از گزینه reinitialize استفاده کردم ولی بازم روشن نشده اخه میدونین من اطلاعاته یه سری از تجهیزاتو ندادم و ناقصن.تواین شرایط امکان ران کردن وجود داره یا باید کامل بشه بعد ران کرد؟

دوست من از راهنمای Next در بالای صفحه استفاده کن. بهت میگه برای ران به چه چیزهایی نیاز داری. بازم نشد بهم بگو...

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
منم در شبیه سازی واحد شیرین سازی با آمین، توی برج جذب که نوعش برج پرشده هست توی قسمت paked rating اطلاعات قطر و ارتفاع و مشخصات پکینگ رو میزارم و از قسمت column نوع برج رو PackABS انتخاب کردم. اطلاعات ورودی هم دقیقا مطابق به شرایط عملیاتی هست. به نظر شما چیز دیگه مونده که انجام ندادم. برج ران میشه ولی اطلاعات درستی نمیده، یک جریان خروجی کاملا آب هست و بقیه مواد از خورجی دیگه خارج میشه!
نوع معادله ترمودینامیکی رو AMINES انتخاب کردم. مشکل از این نیست؟
با تشکر

سلام. ببین جریانها رو درست به بلوکها وصل کردی یا نه. مشکل از مدل نیست، چون جواب داده برای این سیستمها. اگه اکی نشد بذار فایلته تا ببینم اشکال کجاست.

asir6355

عضو جدید
درسته مهندس ولی اون اطلاعات از کجا بیارم مهمه جزوه ای نیس که آموزش داده باشه

dac_ali

عضو جدید
سلام. ببین جریانها رو درست به بلوکها وصل کردی یا نه. مشکل از مدل نیست، چون جواب داده برای این سیستمها. اگه اکی نشد بذار فایلته تا ببینم اشکال کجاست.

دوستان مشکل در برج پر شده است

پیوست ها

• amine.zip
    590.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان مشکل در برج پر شده است

جریان Leanamine مچموع کسر مولیت بزرگتر از یک هست (1.2 !!!)
درصد وزنی آمینتون از حالت متداول خارجه و مطمئناً در این حالات اسپن یا بی دقته یا اصلاً نمیتونه Converge کنه
گزینه absorber رو برای برج جذب همیشه در قسمت Blocks/B2/Convergence/Advanced به حالت yes تغییر بدین.
اشکال ار قسمت packed Rating میگیره. ببینید اطلاعات ورودی رو درست دادین؟! یه افت فشار غیر منطقی ایجاد کرده.
در ضمن وقتی اسپن این امکانه داده که فشار یه قسمت برج رو بدین، برنامه ران بشه، چرا میرین فشار همه جا رو بهش میدین. فشار برج جذب تنها بالا یا پایینشه بدین.

باز یه نکته دیگه اضافه کنم، تو خطاهات این پیغام اومده: Some stages is dried up...
که من فکر میکنم بعلت اینه که غلظت آمین در محلول رو زیاد گرفتی. غلظت آمینته کم کن

آخرین ویرایش:

TohidBorhani

عضو جدید

با سلام خدمت دوستان عزیز و بزرگوار

من یک شبیه سازی rate based با Aspen Plus انجام دادم که متاسفانه error میده. من دقیقا یکی از توتریالهای Aspen رو دنبال کردم ولی متاسفانه نتونستم اجراش کنم. عنوان این توتریال به صورت زیر است:

Rate-Based Model of the CO2 Capture Process by K2CO3 Using Aspen Plus

در این پست فایل شبیه سازی رو هم قرار دادم بیزحمت راهنماییم کنید

با سپاس فراوان

پیوست ها

• Rate-Based Model of the CO2 Capture Process by K2CO3 Using Aspen Plus.pdf
    248.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

hose1n

عضو جدید
با سلام به دوستان ...

به درخواست دوست عزیزمون فایل کامل آموزش aspen plus رو میزارم و امیدوارم برای دوستان مفید باشه ....;)

پسورد فایل : www.www.www.iran-eng.ir

با سلام به دوستان عزیز، همه مهندسان شیمی باشگاه.

من این درخواست رو از همه بچه های مهندسی شیمی این پیچ دارم به ویژه مدیر این بخش آقای پیرجو که پاسخ های این جزوه آقای رازی فر در صورت موجود بودن رو یک نفر آپلود کنه تا همه استفاده کنیم.

اگر کسی تا به حال شروع به حل تمرین های این جزوه کرده و یا اونها رو دارهٰ خیلی ممنون میشم در اختیار بنده و بقیه مهندسای شیمی این تاپیک قرار بده، چون تمرینای خیلی پر و پیمونی من تو این جزوه دیدم مخصوصا فصل های میانی 3 تا 8، ضمنا دوستان بنده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی تو دانشگاه تکنولوژی مپوا در فیلیپین هستم و تو 2 تا کلاس برای بچه های کارشناسی دارم ازپن پلاس تدریس میکنم.

من البته جزوه خودم رو دارم ولی خیلی مایلم از مسایل این جزوه هم تو کلاسم استفاده کنم.

و یه پیشنهاد دوستان: اگر هم هیچ فایل حل شده ای از این جزوه رو کسی نداره باکی نیستٰ خودمون ردیفش میکنیم میزاریم تو سایت بچه های دیگه هم استفاده کنند، یه نمه وقت میبره، باید تقسیم کار کنیم هر بخشی رو یکی از مهندسا زحمتشو بکشه، آقای پیرجو هم میتونند این پروسه رو مدیریت کنند. به نظرم خیلی میتونه مفید باشه، ضمنا رضایت صاحب اثر رو ابتدا باید جلب کنیم.

در مورد جواب ها هم ممنون میشم کسی تو همین تاپیک یا با میل بنده مکاتبه داشته باشه: h.pouriman@gmail.com

bahaaaar

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز.من یه سوال در مورد انتخاب معادله ترمودینامیکی توی اسپن دارم.میخوام معادله حالت گازایده ال رو واسه فاز گاز ومعادله ویلسون رو برای فاز مایع انتخاب کنم ولی نمیدونم چطور!کسی میتونه راهنماییم کنه؟ممنون میشم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز.من یه سوال در مورد انتخاب معادله ترمودینامیکی توی اسپن دارم.میخوام معادله حالت گازایده ال رو واسه فاز گاز ومعادله ویلسون رو برای فاز مایع انتخاب کنم ولی نمیدونم چطور!کسی میتونه راهنماییم کنه؟ممنون میشم.

سلام. در قسمت Properties/Global/Property Method مورد Wils-2 را انتخاب کنید

m_a915

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز. من یک سوال در مورد مبدل تماس مستقیم آب، برای خنک کردن هوا با شرایط موجود در PFD شکل زیر دارم.
1- در اسپن از چه ( heat exchanger or adsorber) برای طراحی این مبدل استفاده کنم تا دمای آب کولینگ خروجی و مقدار تبخیر سطحی را مشخص کند؟
با تشکر
DCAC.jpg

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز. من یک سوال در مورد مبدل تماس مستقیم آب، برای خنک کردن هوا با شرایط موجود در PFD شکل زیر دارم.
1- در اسپن از چه ( heat exchanger or adsorber) برای طراحی این مبدل استفاده کنم تا دمای آب کولینگ خروجی و مقدار تبخیر سطحی را مشخص کند؟
با تشکر
مشاهده پیوست 123245

سلام. اون پکینگهای بالا و پایین مبدل رو با یه برج پکد مشخص کن. مبدل وسطی رو هم با یه مبدل حرارتی پوسته-لوله

bahaaaar

عضو جدید
ممنوووون مهندس اقبالی!!! توی قسمت properties/specification هم باید همین wils-2 رو انتخاب کنم؟ شما میتونین جزوه یا کتابی درمورد اسپن معرفی کنین که این موارد رو دقیقا توضیح داده باشه؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنوووون مهندس اقبالی!!! توی قسمت properties/specification هم باید همین wils-2 رو انتخاب کنم؟ شما میتونین جزوه یا کتابی درمورد اسپن معرفی کنین که این موارد رو دقیقا توضیح داده باشه؟

آره. شما تو همون قسمت Properties/Specification/Global/Property methods and models/Base method مورد Wils رو هم انتخاب کنین، کافیه. عبارت wils-2 که گفتم مقدار پارامترهاش فرق میکنه.
این موارد هم تو Help اسپن هست، هم تو همه کتابای راهنمای فارسی یا انگلیسی.

bahaaaar

عضو جدید
اقای مهندس یه سوال دیگه!!! گزینه ران خاموشه تا زمانیکه همه اطلاعات کامل بشه و همه تیک ابی بخوره.یعنی در واقع هیچ اطلاعاتی برنامه به من نمیده و تازه وقتی ران میزنم پیغام میده که:! "Calculations stopped because of missing property parameters".به نظر شما مشکل چیه؟قسمت PROPERTIES و SETUPو... تیک ابی خورده یعنی اطلاعات تکمیله.پس مشکل کجاست؟

m_a915

عضو جدید
با تشکر از شما مهندس اقبال عزیز. با عرض معذرت من تو اسپن تازه کارم و فکر کنم عکسی که گذاشتم کامل نیست. تو مبدل مذکور، در بین دو بستر مبدلی وجود ندارد. فقط یک برج آکنه دار با دو سری آکنه داریم که:
1-در پایین از جنس استنلس استیل (به علت بالا بودن دمای هوای داغ ورودی 120 درجه سانتیگراد امکان استفاده از پرکن PVC وجود ندارد.) و به ارتفاع 1 متر که آب کولینگ بر روی آن دوش می شود.
2- در بالای برج ا زجنس PVC و به ارتفاع 9 متر که آب Child بر روی آنها دوش می شود.
لطفا نام Block مورد نیاز رو هم برام بنویسید.
با تشکر

بالا