دیس در موسیقی رپ

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
با سلام.

در سبک رپ معمولا ما چیزهای عجیبی میبینیم که در سایر موسیقی ها نیست. یا اگر هم باشد جنبه تمسخر دارد و جدی نیست. نمونه آن هم به کار بردن الفاظ خارج از عرف جامعه ، نسبت دادن القاب خاص به عده ای دیگر و ... هست.

در فرهنگ رپ ، مقوله ای به نام «دیس» وجود دارد که معمولا از چند جا سرچشمه میگیرد :

۱- دشمنی های شخصی و کاری رپرها

۲- شوخی

۳- توهین های سایر رپرها به بعضی از مسائل (مثل مسائل عقیدتی).

همچنین نوع تنظیم و تکست به کار رفته در دیس ها معمولا تفاوتهای زیادی با سایر انواع ترکهای منتشر شده دارد. مثلا در ابتدا و انتها صحبتهایی از خواننده یا اشخاص همراهش میشنویم. همچنین ممکن است مکالمات تلفنی یا شخصی دو خواننده (دیس کننده و دیس شونده) در بین ، ابتدا و یا انتهای آهنگ قرار گرفته باشد.

گاهی اوقات دیس غیر مستقیم بوده و فقط جنبه «تکه انداختن» دارد. نمونه این دیس ها را در اکثریت قریب به اتفاق موزیکهای رپ من جمله «تهران ماله منه» میبینیم. همچنین گاهی اوقات دیس شدت بسیار بیشتری میگیرد و تا حدودی مخاطب (های) مستقیمی دارد. مثل ترک «چرا بدی».

در نهایت ممکن است اشخاصی نامشان مستقیما در یک ترک می آید و الفاظ زشت و نامناسبی (بیشتر افرادی که Gang میخونند!) به اون شخص نسبت میدهند و همچنین مکالمات روزمره و تلفنی و... نمونه این ترکها میتوان به «اثر منفی» اشاره کرد.

دیس بک چیست؟
دیس بک جواب دیس است! در حقیقت ترکهای «حاشیه بازی» ، «دروغ تعطیل» ، «از خزر تا خلیج فارس» و «چاقال نامه» از نمونه دیس بکهای نسبتا قوی به شمار می آیند.

نظر شما در مورد این سبک خوانندگی چیست؟ (لطفا توهین نکنید با تشکر :gol:)

Fatimba

عضو جدید
بهترین دیس بک که تا حالا شنیدم و حال کردم و حقشون بود : پیش قاضی و ملق بازی از شاهین نجفی :heart::heart::heart:
دیس بک به هیچکس و بهرام و پیشرو و بیگ بوی و زدبازی و... بود که شاخ شده بودن و شاخشون شکسته شد.

*انعکاس*

عضو جدید
بنظر من رسالت رپ چیز دیگه ای بوده!
موضوع تکست رپ، اعتراضی بوده(سیاستی/اعتقادی..)و بنظرم همین مساله هماهنگی بی نظیری بین سبک خواندن و موضوع ان بوجود اورده
با این مقدمات،
کلا از موضوعات دیگری مثل دیس و لاو واینا در رپ حمایت نمیکنم و بنظرم رپو از قدرت اصلیش ک میتونه در قالبش اجرا و نفوذ پیدا کنه،خیلی دور میکنه
:gol:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
بهترین دیس بک که تا حالا شنیدم و حال کردم و حقشون بود : پیش قاضی و ملق بازی از شاهین نجفی :heart::heart::heart:
دیس بک به هیچکس و بهرام و پیشرو و بیگ بوی و زدبازی و... بود که شاخ شده بودن و شاخشون شکسته شد.

قوی ترین دیس رپ، My mom از امنم هست، اون رو گوش کنید، میبیند که اون دیس واقعا حقه. این همه دیس و دیس کشی توی رپ فارس هست، هیچکدومش مثل اون نیست!